- DEN HELDER Helder waschgoed Vlugge aflevering Billijke prijzen No 4552. 44ste Jaargang. Zaterdag 1 Aug. 1931 TWEEDE BLAD VOOR HET TE LAAT IS. Texelsche Berichten WILHELMINASTR. 63-67 - Tel. 524 OP TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. OPLAAG MEER DAN 2300 EX. m BEMOEDIGING. ffi BB Een trouwe hand ES 33 Een stille knik, Eg BB Een troostend woord fg SB Een zachte blik. ffi 33 't Is alles slechts een kleinigheid. EE BB Maar zegt vaak meer dan spraak- 33 Eg zaamheid. @3 BB HUIB DE RIJMELAAR ffl II Als ge u moe voelt en afgemat, kunt gij uzelf tijdelijk stimuleeren door wils kracht, door sterke koffie te drinken, door uzelf voor te houden, dat gij werken moét V Tijdelijk kunt gij Idit, ja, maar gij be taalt de tol, het menschelijk lichaam laat zich niet ongestraft forceeren. Een betere gedragslijn is: het werk in de steek te laten, lichte sport te beoefenen, of tot de Natuur te gaan. Vermoeide hersens brengen niets goeds te voorschijn, overwerk hen niet. Tracht vooral niet belangrijk werk te doen, of belangrijke besluiten door te zetten, als gij u niet fit voelt. Doet gij dit toch, dan is de kans tien tegen één, dat gij uzelf teleurstellingen bereidt, en geld verliest. Ontvlucht huizen, menschen, stof en rumoer; de Natuur kan uw vermoeid hoofd nieuwe krachten geven, en u beter helpen dan medicijnen. Terug-tot-de-Natuur is de leuze van utopisten, wij kunnen niet meer leven ge lijk de dieren des velds, maar aan de Na tuur zijn wij toch ontsproten, en wie zich afgemat voelt, moet bij de Natuur terecht om weer in zijn gewone doen te komen. Zakennieuws. Den Burg is een modern winkelhuis rijker geworden. Het woon- en winkelhuis van de heer C. Moo jen, brood- en banketbakker aan de Weverstraat, is naar een ontwerp van de Alkmaarsdhe architect Saai geheel verbouwd en wel op een wijze, welke modern genoemd mag wor den en de aandacht trekt. De ambachtslieden hebben keurig werk geleverd. Bij het binnentreden van de win-> kei bespeurt men onmiddellijk, dat kosten noch moeite gespaard zijn om hier iets moois te maken. Een keurige etalage, vi trines achter en onder de toonbank, ge fleurd glas in lood, een gezellig zitje, 's avonds een royale en met'zorg aange brachte verlichting, mooi schilderwerk en een opvallend mooi plafond, alles naar de eisdh van de tijd. Een deur in de wifnkel geeft toegang tot de kelder, onmisbaar in een bakkersbedrijf. Links begeven we ons door een deur naar het magazijn. Van hieruit worden door een loket de brooden, etc. aan de bezorger uitgereikt. Een groote stelling biedt ihier plaats aan een groote voor raad. We gaan verder en komen in de broodbakkerij, uitgerust met een enorme heeteluchtoven. Deze is, naar de heer Moojen ons uitlegde, zeer practisch, staat steeds voor het gebruik gereed, geeft de beschikking over heet water, een z. g. rijskast, een droogkast (voor de bereiding van schuimpjes), enz. Ze bevat twee bak- ruimten, welke electrisoh worden ver licht. Om het brood een glimmende, cro- quante korst te geven, kan er in de oven een stoomwolk over worden gevoerd. Vooral ook in hygiënisch opzicht munt deze oven uit. De met kolen gestookte oven ontvangt „mondvoorraad" uit een reservoir in de onmiddellijke nabijheid, dat van buitenaf wordt gevuld. Geen sjouwen dus met brandstof in de bakkerij. Stofontwikkeling wordt zooveel mogelijk vermeden. De voorraad meel is op de eerste verdieping koel geborgen. Buiten de broodbakkerij ligt de banketbakkerij. Daar is het minder warm; daar zien de koekjes en gebakjes het levenslicht, welke straks in de mooie etalage tot koopen moeten lokken. Hiermee meenen we wel te kunnen vol staan. De heer Moojen toont zich een ondernemend man, bewust van wat deze tijd van de neringdoenden eischt. Hij moge er plezier van beleven. We vermelden tot slot, dat Jb. Daalder de aannemer was, die het timmer- en met selwerk uitvoerde, 'het schilderwerk ver richtte Jn. Dekker, de electr. installatie A. Knopperts, het loodgieterswerk P. Oele. De oven werd opgericht door de ovenbouwer Piet Smit. De 36-tons graaf machine op weg. Dit kiekje werd genomen op de Spangerweg tegenover de hoeve van H.Mantje, bewoond door H. Boon. Hoe breed de machine wel is, valt duidelijk te zien. De bak, met vier tanden en losse bodem, kan plm. drie kwart kub. M. zand bevatten. Jeugdherberg- N ieuws. Tot op heden hebben 305 personen van onze Jeugdherberg gebruik gemaakt. Het aantal overnachtingen bedraagt thans 749. Donderdag vertoefden er 43 personen, van wie er vijf van de „trekkerskeuken"' gebruik maakten. Sportnieuws. Paardensport. Omtrent de prestaties van de Rijver- eeniging Texel op het Ruiterfeest te Ber gen, lezen we in „Het Paard" van 30 Juli 1.1. het volgende: „Binnenkomen onrustig; le linie goed; halt houden over het midden en te dicht op elkaar; met eenen links kon beter; voltes onregelmatig in de eerste helft; uitstrekken niet te zien en een enkele ruiter op het verkeerde been; met eenen rechts onregelmatig en het halthouden daarna idem; voltes rechts vrij goed; te vroeg stap gecommandeerd; galop rechts veel te vroeg gecommandeerd, galop vrij behoorlijk; galop links één verkeerd; voltes konden beter verdeeld worden; laatste linie kon mooier (één ruiter laaf zich eruit drukken.) Het verdient alle be wondering, wat deze afdeeling in korte tijd heeft bereikt. Het ontbreekt haar no aan routine en wedstrijdervaring. Wezu len er echter meer van hooren." o We zouden zeggen: „Lest Best". De vooruitzichten geven moed. Met krachtige wil, stalen vlijt en taaie volharding valt veel te bereiken. Kop op, het Tex-elsch Ruiterfeest komt in 't zicht. Voetbal. Morgenavond, aanvang 7 uur, wordt ge speeld de wedstrijd Adsp. tegen Juniores.- Elftallen als volgt: Adsp. (groen-zwart)Bela Jac. Helsloot B.deVries Th. Lap A.Huizinga J. Sambeek P.Kikkert, J.Bruin (O.S.) M.Vlaming, W. Ran, W. Vlas. Res.: D.C.Dros. Juniores: S.v.Heerwaarden, P.Bruin, J.Bruin, G. Bakker, M. Bakker W.v.Zeijlen, G.Witvliet, Cor Ran Jb. Geus Jac de Veij A. v. d. Slikke. Res.: J. Molenaar. £2 cpepaacpaacpaaaaaa BB BRIEVEN VAN TEXELAARS BB m IN DEN VREEMDE. ffi II BBffiffifflffifflfflBBffl Een onzer abonnees, de heer A. W. Schouten, te Tjepoe (Java) schrijft ons: I. Misschien zijn er onder de lezers van de Texelsche Courant, die belang stellen in een beschrijving over de bevolking van Java. Daarom zend ik u onderstaand schrijven toe. Onder de Javanen zijn, zooals in Hol land, landbouwers, vaklieden, kantoorbe dienden en arbeiders. Over het algemeen; denkt men als er in Holland over een Inlander wondt gesproken: Nu ja, het zijn menschen, maar daar is het mee gezegd. En juist hierover wilde ik de lezers eens onderhouden. Allereerst zal ik met mijn eigen vak beginnen (wat wel niet netjes is) de metaalbewerking, waaronder be grepen smederij, ban lover ken, draaien, instrumentmaken, electr.- en autogeen- lasschen. Nu hebben we hier een bedrijf waar veel en zwaar werk voorkomt. Het moeilijkste werk wordt door Javanen ver richt, zij het dan onder toezicht. Als u ze ziet werken met een groote stoom hamer, dan zou u zeggen: Zijn dat nu Javanen. Stukken smeedwerk van 23 soms 400 Kg. worden keurig bewerkt, want een Inlander werkt zeer nauwkeurig. Om b.v. een nieuwe, krukas voor motor-en of stoommachine te laten maken: geef de mandoer (voorman) de afmetingen op en het komt in orde. Op de draaiban ken wordt werk gemaakt, zuiver tot op 1/100 m.m. Met geweldige madhines wer ken ze als een huismoeder met een naai machine. Deze menschen gaan danook met 20 tot 30 gld. in de week naar huis. wat voor hen een kapitaal is. In de instru mentmakerij worden de fijnste meters, klokken en fijne werktuigen gemaakt. Daar zijn ze reusachtig in thuis, want een Inlander heeft een eindeloos geduld. Als iets 99 maal mislukt, doen ze het de 100e maal over. Klaar komen doet het. Het is wel een heel werk om ze zoo vier te krij gen. Als ze eenmaal een of andere manier hebben, om iets te maken, probeer ze dan maar niet een vluggere manier te leeren, want als het goed gaat, zooals zij het doen, -dan vertikken ze het anders te doen. Dus: laat ze dan maar gaan. In de Ias- sdherij maken we de mooiste en moeilijk ste stukken werk klaar. Autogenisch ge- laschte pijpen van 15 cM. persen we voor proef op 250 Atm. en keurig houden ze het uit. Voor electr. lasschen hebben we er goede krachten bij -die al menig staaltje laschkunst hebben vertoond. Pas hebben we een nieuwe hooge-druk-carbid-gene- rator gemaakt waar 100 Kg. carbid gelijk in gaat. Het toestel werkt perfect en dat alles met die „domme" Inlanders. OUDESCHILD. Visscherij. De garnalenvisscherij begint weer op te leven, de prijzen waren op enkele dagen goed. We telden een vloot van 20 schui ten op Texelstroom, waaronder een vier tal Heldersche. Het koude weer is w-el oorzaak, dat weer zooveel visschers aanj de gang zijn. Geen zandtreinen meer langs de Nieuwcweg. De zandtreinen rijden niet meer langs de Nieuweweg. De rails wordt opgebro ken. Het zandgraven in de Hoogeberg heeft immers een einde genomen. DR. F. H. KEIDEL. f In leven arts te De Cocksdorp, 19131930. Overleden te Amers foort op 27 Juli 1931 in de leef tijd van bijna 63 jaar. Hij ruste in vrede. Hoor eens, hoe haar hart klopt. 0[p Iradiogebied staat men voor niets meer. Bovenstaand kiekje werd genomen in het laboratorium te Pennsylvania. Met behulp van een vernuftig toestelletje, worden via een radio-zender de hartsla gen van deze lieftallige jongedame hoor baar gemaakt tot op een afstand van vele K.M. in de omtrek. Het zou, wel makkelijk zijn te weten of iemands hart voor deze of gene aangelegenheid „warm" klopt. Wie weet, waartoe de wetenschap -het nog eens brengt. Kapitein Eckener. De man van de „Graf Zeppelin", welk luchtschip van zijn Pool-reis behouden via Berlijn te Friedrichshafen is terugge keerd. Tengevolge van een sneeuwstorm, kon Petrograd op de terugreis niet worden aangedaan. (Een der laatste foto's van de lucht- kapitein.) TEXELSCHE COURANT O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1