Hoeve „Vooruitgang" in vlammen opgegaan Gemengd Nieuws Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. W .Flens, thans te Amsterdam, slaagde te den Haag voor het examen Boekhou den M.O. Sportnieuws. Een verslag van de heer J. C. Vethman, over Bergen's Ruiterfeest kwam voor dit nummer te laat in ons bezit. We zullen [het in ons volgend nummer een plaatsje geven. —RED. Korfbal. Gisteravond speelde O.K.C. hier een oefenwedstrijd tegen Seolto. De stand was met rust en aan het eind 1—0 voor Oudeschild. Leider was de heer Van Egmond, van de Cocksdorp. WAAL-EN-BURG. Verboden visdhwater. Een waarsbhuwing. Men verzoekt ons onder de aandacht van vischlustigen te brengen, dat het Kil in Waalenburg door de heer E. van Ley- den gepacht is en dus als verboden visch- water moet worden beschouwd. Het schijnt dat men hiervan niet algemeen doordrongen is, want pas zijn nogeenige overtreders verbaliseend. Zij hadden sti- kum van de daar liggende boot gebruik gemaakt en snoeklijnen uitgezet. Men zij thans gewaarschuwd. Wie niet hooien wil, zal tot de ontdekking komen, dat snoek koopen voordeeliger is. DE KOOG. Sportnieuws. We ontvingen onderstaand verslagje van de Woensdagavond gespeelde vriend schappelijke korfbalwedstrijd V. C. S. B. Kamp—U.D.I.: Om acht uur gat de scheidsrechter, de heer A. Kiewiet, het sein van aanvang. Er werd dadelijk flink aangepakt, maar het was vreemd, dat er geen dames in het veld waren. Niettegenstaande het Kamp maar een paar geoefende spelers had, ging het toch vrij goed. Na ongeveer 10 min. spelen nam U.D.I. de leiding 0;-o), waarna de doelpunten elkander vrij snel opvolgden. Met de rust was de stand 52 voor U.D.I. Na de rust wist 't V.C.S.B.-kamp de mand nog eenmaal te vinden, zoodat de wedstrijd eindigde met 5—3 voor U.D.I. Zoowel onder de spelers als onder de toeschouwers heerschte een prettige stem ming. OUDESCHILD. Met z'n kruiwagen te water gevallen. Een der steenlossers, die de steenen uit de schepen lossen aan de dijk, ge raakte Woensdag met een kruiwagen met steen te water. Gelukkig kwam hij met 'n nat pak vrij. Was hij een paar meter ver der geweest, dan had hij op de steenenj terecht gekomen. De TX 44 in de haven gezonken. Donderdag is de TX 44, eigenaar J. Vlaming van Oosterend, bij het binnen komen in de haven op een stuk hout lek gestooten en dicht bij de helling gezon ken. Het houtwerk van het Westelijke havenhoofd wordt weggebroken en nu steekt onder water de gording uit. Hier liep de sohuit op, waardoor een gat ont stond en de scliuit veel water maakte. Schipper Vlaming was zelf niet aan boord. Een der opvarenden schijnt door de schok gevallen te zijn. Tengevolge van de wes telijke wind werd zoo dicht mogelijk langs het havenhoofd gevaren. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 468 lammeren, 53 var kens, 55 schapen en 16 kalveren. Havenwerken. De ver uitstekende balk in de haven, waarop de T.X. 44 lek gestooten is, is gistermiddag afgezaagd. In verband met werkzaamheden aan de haven ligt de boot van T.E.S.O. voor den Helder voorloopig in de nieuwe ha ven bij de zeilmakerij van Kruithoed. Het „Leger-des-HeiIs"-sdhip Febe. De „Febe", het jacht van het leger des Heils, waarover elders in dit nummer gesproken wordt, is in de haven gearri veerd. Het heeft de uitneembare tent aan boord, welke te den Burg zal worden op getrokken. EIERLAND. Oorzaak: hooibroei. Gistermiddag tegen twaalf uur ontstond op hoeve „Vooruitgang" aan de Postweg alhier, eigendom van de heer Van Hijfte, te IJzendijke, bewoond door de heer P. de Wit, brand tengevolge van hooibroei. On middellijk werden de autoriteiten te den Burg en brandmeester M. W. de Graaf te de Cocksdorp gewaarschuwd, doch nog voor de brandspuit ter plaatse was, had het vuur zulk een omvang aangenomen, dat aan blusschen niet viel te denken. Slechts een enkel meubelstuk kon men buiten het bereik van de vlammen houden, overigens ging de heele inboedel, de heele oogst (veel hooi) en landbouwge reedschap in vlammen op. Alles was ver-< zekerd. De brandspuit bepaalde er zich voor namelijk toe, de nabij gelegen schuren te behouden. Er stond niet veel wind, waardoor voor overslaan niet veel gevaar bestond. Als een biezonderheid deelt men ons mee, dat rietdekker Slot tot kort voor het uitbreken van de brand op het dak met herstellingswerk bezig was. Kort voor het vuur het hooivak aan tastte, was men aan het spitten geweest, Men bemerkte daarbij dat de broei, welke de laatste dagen door zijn door dringende geur duidelijk merkbaar was een gevaarlijk stadium was ingetreden. Tevergeefs is toen getracht door afdek ken het gevaar tot een minimum te beper ken. Korte tijd later sloegen de vlammen uit, in een minimum van tijd stond het rieten dak in vuur en \ftam, met donde rend geweld stortte de schoorsteen om laag. Het pleit was beslist. Van heinde en ver kwam men per fiets, en auto opzetten. Met belangstelling werd het werk van de brandspuit gadegeslagen, vooral toen twee spuitgasten van bet dak van een bijgebouwtje het vuur bestreden. We vernemen inog, dat de komst van de brandspuit wat werd vertraagd doordat de slangen bij de Vischmarkt te drogen waren gehangen na op „Ora et Labora" te zijn gebruikt. Bovendien was in 't eer ste telefoonbericht alleen van hooibroei sprake. Zijn de lepelaareieren gestolen? De Mui werd de laatste maanden stren ger dan ooit bewaakt. Wel twee wachten hielden een oogje in het zeil om te belet ten, dat de lepelaars vrij zeldzame en deswege zeer gewaardeerde gasten op Texel in hun rust werden gestoord. Vooral toen de vogels eieren hadden ge legd en aan het broeden gingen, werd alle waakzaamheid betracht. Wie be schrijft nu de teleurstelling van vogel vrienden, toen een dezer dagen bleek, dat alle lepelaareieren spoorloos verdwenen waren? Naar we vernemen moeten on bevoegde handen er zich na het invallen van de duisternis van hebben meester ge maakt. Het is moeilijk aan te nemen. Wie zou daar nu plezier in scheppen of behoefte aan hebben? We zijn benieuwd te weten, wat hier achter zit. De gedachte: aan roofdieren is uitgesloten, verzekerde, ons een der bewakers, doch aan roof zeker niet. DE KOOG. fflffifflfflfflisgeiifflfflfflfflfflfflfflfflfflfflffl EU ES m ONS STRANDFEEST. ffi EB BB ESiSiSSSfflESffltSffliS tl üfflESfflfflfflfflfflfflES Onze corresp. schrijft: Donderdagmiddag vingen hier de strandfeesten aan met een wedstrijd „strandwerken". Aanvankelijk had de comm. deze op Vrijdagmorgen bepaald, doch in verband met het dan hooge wa ter is het programma gewijzigd. Ondanks het onstuimige weer met regen en wind, namen 83 kinderen aan de wedstrijd deel. Zij waren ingedeeld in vier groepen. Ie groep: kinderen beneden 7 jaar; 2e groep: van 7—10 jaar; 3e groep: van 10—14jaar; 4e groep van 14 jaar en ouder. Het was zeer aardig te zien, wat kinderen op die leeftijd weten te fantaseren en in zand te bouwen. De prijswinners. Eerste groep: 1. Jetje ter Kuilen,(punt- bergje met schelpen); 2. Heins Tillemans; 3. Hans Goldschmidt. Tweede groep: 1. Joan Bakker; 2. Eve lien van Suchtelen; 3. Reinhard Voor hoeve. (Zij hadden allen apart gewerkt.) Met z'n tweeën: 1. Herbert Hommes en Miep Rolff; 2. IJnske Schogt en Elisabet L. Sdhogt. Derde groep1Elisabeth Picke (draak) 2. Eduand von Baumhouer (fort); 3. Ti neke Bolsjes (schip). (Zij werkten apart.) Derde groep (met z'n tweeën): 1. Her man Schornagel en Willie Schornagel (wapen van Texel.); 2. Herman Höfte en Cor Molenaar. Vierde groep: 1. Paul Sdhoute (Micky Mouse); 1. Max Leeuwenburg en Henk Langelaar (Haagsdie wapen); 2. Joh. Le- deboer en Suus Bosschard (Mierennest.) Op de meest joviale wijze werden de prijzen na afloop in het Strandpaviljoen uitgereikt door de heer Key, uit Amster dam, die hierbij de echt kinderlijke toon wist aan te slaan. De prijswinners werden met applaus begroet en alle niet-winners kregen een troostprijs. Toen een der „Mieren" een prijs had gewonnen, kwam aan het gedaver haast geen einde. De pret kende geen grenzen. Zoo is, ondanks het onstuimige weer, het eerste gedeelte der feesten toch schitte rend geslaagd. Aan hen, die hiertoe het initiatief hebben genomen, een woord van dank, evenzoo aan de stille werkers ach ter de coulissen en aan de jury, die bij' de beoordeeling geen makkelijke taak had. In tegenstelling met Donderdag werd gistermiddag bij prachtig zomerweer het 2e deel van het programma afgewerkt. Een groote menigte was op het strand aanwezig. Onder de blijde tonen van 't Texelsdh Fanfare namen de spelen om drie uur een aanvang. Hier volgen de uitslagen. Meisjes tot zes jaar, Eierloopen: 1. Rea Kikkert. 2. Telly Keg. 3. Willy Keijser, Meisjes van 610 jaar, Eierloopen: 1. Neeltje Daalder. 2. Nellie Kikkert. Jongens tot zes jaar, Eierloopen: 1. Ka- rel Nicolas. 2. Max Mulder. Jongens 610 jaar: Eierloopen: 1. Rein Voorhoeve. 2. Pim Stalling. 3. Iwan Verkade. Meisjes, Aardappelloopen1. Bea van Delden. 2. Bartje Smit. Jongens, Aardappelloopen: 1. Marinus Pieké. 2. Henri Harms. 3. Wim Mulder. Meisjes en dames boven 13 jaar, Zak- loopen (waarbij menige buiteling werd gemaakt): 1. Annie de ttosson. 2. Mevr. Overberg. 3.- Liesbeth Pieké. Jongens boven 13 jaar, Touwtrekken: 1. Evert Slijper. 2. Dirk Kuip. 3. Frits van Elte. 4. Frits Pino. Dat er veel animo was, blijkt uit het feit, dat aan de wedstrijden 155 meisjes en 143 jongens deelnamen. Over de goedgeslaagde stoelendans en lampion- en fakkeloptocht in het volgend nummer. Vier woordjes nu nog slechts: „Ons Strandfeest Slaagde Uitstekend". Een auto, die te water dook. Woensdagavond is een auto, bestuurd door de heer F.r., met nog drie inzitten den, V., M. en S., met een reuze-vaart na een zig-zag-race via een greppel op Pijpersdijk in een sloot gedoken. Per soonlijke ongevallen deden zidh daarbij niet voor, maar de carrosserie werd zeer zwaar beschadigd. De kosten van op knappen zullen naar schatting van een deskundige minstens drie- a vierhonderd gulden beloopen. Het was een huurauto. Wie zal dat grapje betalen De Chauf feur, die geen rijbewijs had, of elk der 4 heeren een portie Het tweemanschap Jb. Daalder-M.Vonk braoht de auto op „de weg terug", op sleeptouw naar den Burg. „Even rechtzetten". Onze corresp. te de Koog schrijft ons: Niet zonder eenige verbazing las ik het tegen-bericht van de heer Zutplien, als zou de Kooger correspondent ten onrechte hebben gemeld, dat al het hooi bij de brand verloren was gegaan. Ik meen hier aan toe te moeten voegen, dal- ik toevallig de dochter van Z. ontmoette, die mij alle inlichtingen hieromtrent heeft verschaft. Op mijn uitdrukkelijke vraag, ot er niets gered was, kreeg ik ten ant woord, dat er totaal geen goeds van was overgebleven. Mijns inziens had hier dus veeleer van „te goeder trouw" dan van „ten onrechte" gesproken mogen worden. J. DALMEIJER, „Casa Cara", Vragenbus. Texels Brandweermateriaal. De laatste dagen wordt nogal eens de hulp van de brandspuit ingeroepen (Mon Repos, Ora et Labora, Kerkeplaats, Voor uitgang). Wordt het geen tijd de motor brandspuit op een tractor te plaatsen. Ja bent er dan tweemaal zoo vlug en stelt de spuit, op stalen banden rollende, niet bloot aan de vernielende invloed van een slechte weg. Aanschaffing van een auto- brandspuit, zooals we vorig jaar hier zagen demonstreeren, is geen weelde voor een uitgestrekte gemeente als Texel, voor al in deze dagen van hooibroeigevaar. ;Willen onze vroede vaderen er eens over denken lllllllllllllllllllllllllilllllllllllülllllllllllül! Iliilllllllllllllllillll BINNENLAND. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Te Uithuizen geraakte de arbeider J. Mooibroek met zijn voet tusschen de stoomdorschinachine. Het been werd tot aan de knie afgeknepen. Een visscher uit Breskens heeftin zijn net een mijn opgehaald, die door de ma rine uit Vlissingen is gedemonteerd. De 29-jarige W. Prins, die bij het duiken in de Waalhaven op een zandplaat terecht kwam, overleed aan de gevolgen. Te Wassenaar is een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij de student Romswinckel uit Leiden werd gedood. Zijn auto botste in volle vaart tegen een vrachtauto, vervolgens tegen een andere auto en tenslotte tegen een boom. De auto werd vernield, de mede-inzittende G. bekwam geen letsel. Tot watersohout te Amsterdam is benoemd de heer L. J.Quant, gepens. vice-admiraal, oud-commandant der ma rine te Willemsoord. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Iliilllllllllllllllillll BUITENLAND. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Te Southampton is Thomas Heigh ten tot 10 pond sterling boete ot zes weken straf veroordeeld voor het ophan gen van een kat. Het dier had zijn eigen' kat toegetakeld en toen had hij de poes in de tuin aan een boom opgehangen. De strijd tusschen Schmeling en Stribbling heeft een nadeelig saldo opge- I leverd. De ontvangst bedroeg 349.440 dol lar. Het aandeel van Schmeling 106,138 dollar, van Stribbling 39.168 dollar. Na deelig saldo 70.000 dollar, dat door de organisatoren gedragen zal moeten wor den. De Daily Express verneemt dat ko ning Alfons van zijn aanspraken op de Spaansche troon afstand heeft gedaan ten gunste van zijn derde zoon Don Juan. Deze is 18 jaar oud en maakt te Dart mouth een leertijd door bij de Engelsche marine. De Wickersham-commissie heeft haar rapport over de gevangenissen in de Ver. Staten uitgebracht. Ze bevond in de meeste gevallen, dat het toegepaste systeem traditioneel onverstandig en niet zelden wreed en onmenschelijk was en is van oordeel, dat op deze wijze de ge vangenissen in niet geringe mate bijdra gen tot het toenemen der misdaad in de Ver. Staten. Te Parijs is een zoon van een vroe gere gezant van Venezuela tot 3 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van 12i/a miljoen mark. Te Keulen is in een schuur het half verkoolde lijk van een 20 tot 25-jarigei vrouw gevonden, met een flesch petro leum naast zich. Of hier misdaad in het; spel is moet worden onderzocht. Sedert 1928 is de productie in Frank rijk gemiddeld met 9 pet. gedaald, in En geland 26 pet., in de Ver. Staten 29 pet, Duitschland 32 pet. Daar staat een sterke beperking van de omzet tegenover. Deze bedroeg in Duitschland voor kleeren 30 pet., voor levensmiddelen 15 pet. Te Praag wordt van 30 Juli3 Au gustus een intern, congres voor oorlogs verminkten gehouden. Tweehonderd dele gaties, die meer dan vier miljoen oorlogs verminkten uit tien staten vertegenwoor digen, nemen deel. De Metro-Goldwyn-Mayer-film-stu- dios gebruiken 23.400.00 meter film per jaar. Gemiddeld worden per dag 60.000 M. afdrukken gemaakt, d.w.z. 360 K.M. per week ot 18.720 K.M. per jaar. Honderden wagonladingen katoen wor den verwerkt in het film-materiaal; ter wijl ook een groote hoeveelheid zilver in dc vorm van zilverzouten gebruikt wordt. Slechts een klein gedeelte van dit zilver wordt teruggewonnen door het verbran den van oude films. De werkloosheid in de Ver. Staten neemt gestadig toe en zal binnen zes maanden 7 miljoen mensohen omvatten, indien de economische toestand der Ver. Staten zich tot dat tijdstp niet heeft ver beterd. Het aantal werkloozen wordt voor de maand Juli op 5.200.000 geschat, d.i., een vermeerdering van 170.000 tegenover de stand op 22 Juni. De Amerikaansche vliegers Broad- man en Polando zijn om 13.20 te Con- stantinopel aangekomen. Zij hebben daar mede hun nonstop-vlucht New-York-Con- stantinopel tot een gelukkig einde ge bracht. Jimmy Walker, de eerste burgemees ter van New-York zal naar Europa komen om een kuur te doen in Bad Nauheim. De optische fabrieken van E.Leitz te Wetzlar hebben haar 300.000ste mi- kroskoop afgeleverd en ten geschenke aangeboden aan prof. Aschoff te Frei burg, de bekende kanker-onderzoeker. De 50.000ste is naar Davos gegaan voor t.b.c.- onderzoek, de 100.000ste heeft prof. Koch gekregen en de 250.000ste het In stituut voor scheeps- en tropische ziek ten te Hamburg. Remarque ontving f540.000 voor de verfilming van zijn lm Westen nichts Neues. Een Eskimo bezocht voor de eerste maal in Thorshaven een bioscoop-theater. Deze gebeurtenis had zulk een sterke in druk in zijn ziel gegrift, dat hij na het verlaten der bioscoop aanvallen van razer-> nij kreeg. Deze beklagenswaardige natuur- mensch, op wie de veelgeprezen zegenin gen der moderne cultuur een dermate fu neste invloed hadden, moest spoedig daar na naar een krankzinnigengesticht over gebracht worden. Te New-York is een organisatie ont dekt die vervalschte certificaten van ver- lot om weer naar de Ver. Staten te|-ug te keeren aan duizenden ongewensChte vreemdelingen verkocht. De hitte in de Staten van het Westen en Midden-Westen der Unie blijft aan houden. Het aantal dooden neemt toe. Uit Dakota, Nebraska, Iowa en Michigan ko men berichten omtrent sprinkhanenplagen en uit Montana en Idaho over boschbran- den. Te St. Andreasberg in de Harz heb ben mijnwerkers in een verlaten mijneen Mijnwerkers-museum ingericht. Te Catania vertoonden hondenden bezoekers van een koffiehuis na het eten' van ijs vergiftigingsverschijnselen. In Lembeye en omgeving heeft het bij een onweer zoo gehageld, dat er op het land zeer vele doode dieren werden gevonden, patrijzen, konijnen, hazen,

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2