P1IROL Fa. 11 i mm JUMBO-Thee JUMBO-Koffie ingezonden U vraagt De JUMBO-MARGARINE Wieringermeerpolder. Rechtsvragen. DE DOOD LIGT OP DE LOER! Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Smetten Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll In doozen van 30-60-90ct.Tube 80ct Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten. verleden week terecht als verdacht van rijwieldiefstal, gepleegd 5 Juli alhier. De verdachte zou ontwaakt zijn uit een diepe, door populaire slaapmiddelen veroorzaak te rust en vond bij zijn ontwaken bedoelde fiets, zooals later bleek, het eigendom van heer E.Vlessing naast zich liggen. Verdere behandeling van deze zaak werd lastig, daar de heer Vlessing niet was versche nen. De onmisbare getuige was Dinsdag echter te Alkmaar present, en deelde mede dat hij door drukte de heele zitting was vergeten. Hij zal er ter gelegener tijd nog wel aan herinnerd worden in de vorm van 'n gulden of 8 boete. Voorts verklaarde de heer V., dat het rijwiel het eigendom was van de door hem vertegenwoordigde vennootschap. Daarop werd nog gehoord, de heer Zijl stra, winkelbediende, die het rijwiel des tijds had bereden en in een stieeg naast zijn woning had neergezet. De heer Officier twijfelde geen minuut aan de schuld van verdachte en achtjte het verweer, dat het bezit van het ont vreemde rijwiel op een schromelijke ver gissing berustte, van nul en geen waarde. Hij eischte tot slot 4 maanden gevange nisstraf. Mr. Van Leeuwen verlangde met na druk vrijspraak van diefstal. Meer uit voerig hield pleiter zich bezig met het rijwiel, dat werkelijk het eigendom was van zijn beschermeling, om duidelijk te maken, dat hier alle reden aanwezig was, om aan te nemen, dat verdachte inderdaad bij vergissing de fiets in zijn bezit had gekregen, en hij in zijn benevelde toestand1 niet in staat was het geheim te ontraad selen. Pleiter verzocht ten slotte vrij'- spraak en onmiddellijke invrijheidstelling waartegen de Officier zich echter met kracht verzette. Verdachte meende, dat hij al genoeg ge straft was door de voorloopige hechtenis. De zitting werd geschorst, om over het verzoek van pleiter te delibereeren, doch er bleken geen termen te zijn om ver dachte op dit moment de vrijheid tei schenken. (Schager Courant.) BS 11 1) Gooi oude rijwielplaatjes niet weg Eg ffl maar geef ze af aan het bureau H 11 van dit blad. De opbrengst komt ffl Eg aan de t.b.c.-bestrijding ten goede. E0 BB GROOTE OPRUIMING wegens „gevorderd seizoen". Voor Augustus is verstreken, Trouwe lezers, denkt er aan: Alle hoekjes nagekeken, Oude guldens van de baan. De tijd der Willems is verstreken, Nu is 't enkel Willenden. Doch-slechts vanaf een en twintig, Dus goed uit de oogen zien. Voor de dag nu, oude potters, Zoekt je oude kous maar op. 't Scheiden kost wellicht' een traantje, Doe je 't niet, je hebt de strop. Voor de dag nu, met de duiten, Met September is 't gedaan. En dan kan je er naar fluiten, Zijn je guldens naar de maan. Tot September, 'k zeg het nog eens. (En gewaarschuwd geldt voor twee). Opruiming van oude guldens, Tesselaren, nou tabé. HU1B DE RIJMELAAR. De gevolgen van onbekwaamheid, vermoe Het moderne verkeer eischt steeds meer slachtoffers. De toename van verkeers ongevallen onrustwekkend is. Overal op de rijweg loert de dood, hij speelt het spel van de grootmeester, met een geheel eigen cachet. Bij voorkeur ge bruikt deze grimmige meester de groota stukken, auto en motor. Zijn berekening taalt zelden, en waar noodig, geeft het plotseling naar voren brengen van een wielrijder ot voetganger hem volle winst kans. Hij speelt uitsluitend simultaan, zonder remise. Onverwacht, als ge u vol-' komen veilig waant, komt plotseling de meedoogenilooze zet.... de stukken zijn verforen. Er is geen die, als hij, ide regels zoo in de finesses kent en iedere overtre ding als het ware automatisch, zonder par don afstraft. Hij is overal, deze grootej onovertroffen simultaanspeler: temidden van het razende verkeer op de groote weg en in de stille zijstraat, op de drukke weg- evengoed als op de lange, rechte landweg. Slechts zijn de hem wachtende kansen; verschillend, al neemt hij ze steeds miet dezelfde lugubere vastberadenheid te baat. Wij allen, waar of hoe wij gaan, zijn steeds stukken in zijn hand. Hoe sneller wij gaan, hoe grooter onze kans wordt om geofferd te worden. Wel 380 candidaten voor de politiebetrekking alhier. Woensdag sloot de termijn voor de in zending van sollicitaties voor de betrek king van dienaar van polijtie alhier. Het; aantal bedraagt thans 380, zegge drie-hon- derd-en-tachtig. Niet minder dan 379 liefhebbers dus moeten worden teleurgesteld. Wat een karwei voor burgemeester Oort, die als hoofd der politie „de beste; uit de beste" moet zoeken. Moge hij weer zoo goed slagen als het vorig jaar, toen agent Brouwer de gelukkige was, een, man, die geheel voor zijn taak berekend' is gebleken te zijn. toch steeds naar Prijzen vanaf 26 tot 36 ct. per ons en naar Prijzen vanaf 32 tot 47 ct per Va pond, omdat u kunt berekenen dat de prij zen scherp concurreerend zijn is thans 30 ct per Va pond. Steeds versch en heerlijk van smaak! Bij de J U M B O- ARTIKELEN ontvangt u schitterende cadeaux. Vraagt uw winkelier om inlichtingen. BOLSWARD. IlfflUffifflfflfflSlESH II ffi BRIEVEN VAN TEXELAARS ffl m IN DEN VREEMDE. ffi Een onzer abonnees, de heer A. W. Schouten, te Tjepoe (Java) schrijft ons: (Slot.) Kokkie werkt in de' keuken en komt zel den voor. Die zorgt voor eten en drinken. Al ons drinkwater moet eerst gekookt zijn Ook doet ze de dameswasch en houdt ze de slaapkamer in orde. Dat zijn dingen, die je ze nooit hoeft te zeggen. Dan lieb-i ben we nog de „kebon" of tuinman. Die zijn liever lui dan moe. Ze komen zich aanbieden voor soms f2.50 per maand met rijst. Daar heb je ook niet veel aan. Enkel om eens een boodschap te doen,, maar geef ze dan een briefje mee, anders gaat het toch niet goed. In de tuin moet je ook opletten, anders trekken ze je bloe men uit en laten ze het vuil staan. In bloemen zitten we hier toch al niet zoo dik. Wel zijn hier veel palmen en allerlei' planten. Bloemen zijn er maar heel weinig. Die vind je, als je in de bergen komt, in de koudere streken. Daar tref je ook onze' groenten aan. Maar ze halen toch niet bij' de groenten in Holland. Kool b.v. is 12 a 13 cM. groot, en als ze dan goed vast is, zeggen ze „Wat een mooie" en geven ze er 25 ct. voor. Boontjes en spinazie zijn, hier niet zoo malscli. Een Hollandsehe appel kost hier 10 cent, een sinaasappel. 20 cent. De Indische vruchten zjjn zeer goedkoop. Als een banaan één cent kost, hoor je van alle kanten „Wat duur". Er| zijn hier heel veel soorten vruchten, te veel om op te noemen. Aan vele moet je idheid, drankgebruik en snelheidswaanzin. Wij weten het en hebben dus onze af- weermaatregelen genomen in bepaalde veiligheidsvoorschriften. Zonder deze zouden de couranten te klein blijken om de berichten te vermel den van de dagelijks versplinterde stuk ken. Maar ook met onze regels van de weg is liet aantal ongevallen nog groot genoeg en helaas steels stijgende; na Zon- en feestdagen zelfs zeer sterk op loopend. Indien ieder deze regels stipt volgde, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn en zou men de onzichtbare speler inderdaad schaakmat hebben gezet. Dit bewijst de juistheid van de uitspraak van hen, die steeds met groote voorzichtig heid en volkomen zuiverheid in de leer over de weg gaan, deze: dat zij alleen de fouten van anderen vreezen. Want het is veelal niet alleen de overtreder, die ten; offer valt. Wij weten, dat er verschillende! oorzaken voor die fouten bestaan: onvol doende rijkunst, oververmoeidheid, on vastheid door 't gebruik van sterke drank, snelheidswaanzin (roekeloosheid.) Aan onze politiemannen de dankbare taak de overtreders op hun nummer te zetten. Aan ons de plicht hun taak te ver gemakkelijken. Wij hebben bij een veilig verkeer toch allen belang? eerst wennen. De gewassen groeien hier hard. Als ze van een stukje land drie ge wassen halen in een jaar, is dat niets aparts. o Hoe het hier voor een Europeaan nu eigenlijk is en hoe het leven ons bevalt? Zie hier mijn gedachte: „Als ik hier mijn verdiensten heb, zoodat ik goed in mijn; levensbehoeften kan voorzien, dan mag Holland Holland zijn, maar geef mij Java maar. Ik ben hier nu haast 2'/» jaar en kan niet zeggen, dat ik hier een dag heb mee gemaakt dat je kon zeggen: „Hè, wat) een akelig weer". Werkelijk, Indië is zoo kwaad niet ,al wordt er dan ook nog zoo' zwaar gekankerd. Ik heb eens iemand hooien zeggen, die hier 25 jaar was: „Als je in Indië niet kankert, ben je niet ge zond." Tot slot nog iets over de zoo gevreesde wilde dieren. Als je uit Holland gaat, denk je op z'n minst, dat je aan de haven van Batavia een half dozijn panters, slan gen en andere dieren ziet, die hun op wachting komen maken. Welnu, panters heb ik eenmaal gehoord, gezien nog nooit. Slangen zie je vaker, maar ook daar zijn) we niet bang voor. In de eerste plaats schieten ze meest weg als je aan komt loopen, en in de tweede plaats vallen de Java-slangen niet aan, als ze je zien. Heb je een stok bij je, dan sla je ze dood. Het beste is, dat je het met één klap doet, omdat er zijn, die, als ze aangevallen wor den, zich geducht weren. De meeste zijn •ongeveer een meter lang of wat korter;. Er zijn er wel van 6 tot 10 meter, maah die zie je zelden en het is miet slangen hoe kleiner, hoe gevaarlijker. Als er nog eens gebeten worden, zijn het meest in landers omdat die op bloote voeten loo pen. Zoo'n slang bijt, als je er eens per ongeluk op trapt, meest in je teenen. Maar het komt zelden voor en door onze schoe nen gaan ze toch niet heen. Hiermee geloof ik in het kort de meeste dingen begrijpelijk te hebben gemaakt. Mocht er belangstelling voor zijn, dan wil ik verschillende dingen nog wel eens; uitgebreider beschrijven. We danken de heer Schouten voor de moeite, welke hij zich voor onze lezers heeft gegeven. Gaarne zullen we verne men, of deze lectuur in de smaak geval len is. Over 't geheel meenen we wel te mogen aannemen, dat voor dergelijke „brieven van Texelaars in den vreemde" belangstelling bestaat. Zouden we bij dezen tevens onze abon nees in Noord- en Zuid-Amerika, Z.t- Afrika, Engeland, België, Dui;tschland, etc. niet mogen uitnoodigen eens een bijdrage te leveren Een brief over b|.V. de stad Chicago, de toestanden op landbouw- en vee tee ltge bied in Canada ot de Kaap kolonie, etc., bekeken door een Texelsche bril (doch niet met groen-zwarte glazen!), zou bij het meerenldeel onzer lezer gewis in, de smaak vallen. Wie laat er eens wat van zich lezen? Red. Wolveemarkten 13—19 Aug. Leiden was Vrijdag ruim voorzien van wolvee. Aanvankelijk was de handel voor export daar vlugger en iets hooger, om later iets lager te sluiten. Voor weide- schapen en lammeren nam deze markt een prijshoudend verloop. Leeuwarden was kalm gestemd, doch was iets duurder voor de vette lammeren. Zwolle, Utrecht en Rotterdam schenen kalm, doch vrijwel prijshoudend. Te Purmerend gingen de lammeren er vrij vlot uit, doch de handel in schapen was daar matig De Sneeker-rharkt was Voor export zeer flauw, doch voor fok schapen en lammeren was „iets meer trek". Sportnieuws. We maken belangstellenden opmerk zaam op de adv., waarin S.V. Texel haar atletiekwedstrijden aankondigt en gele genheid tot aangifte openstelt. Het be stuur zal het op prijs stellen, wanneer, deelnemers zich vandaag reeds aanmelden. Wacht in geen geval tot de laatste dag. Op de dag van de wedstrijden is aanmel den niet meer mogelijk. HET PAARDENSPORTFEEST. Het volledige programma. Zij, die voor paardensport gevoelen, zullen met belangstelling kennisnemen van de adv. in dit nummer, waarin het pro gramma voor de a.s. Paardensportfeesten te vinden is. Het bestuur verzoekt ons er met nadruk op te wijzen, dat aangifte zoo spoedig mogelijk moet geschieden, In geen geval later dan, 29 Augustus a.s. Op een nader te bepalen avond houdt het bestuur ook nog zitting iui hotel Texel om deelnemers in te schrijven. Beter is echter: Vandaag nog aanmelden bij de heer Joh. Kikkert, Westergeest. Zij, die medailles beschikbaar wil len stellen, worden beleefd verzocht, het bestuur daarvan mededeeling te willen doen. OUDESCHILD. S.s. „Reael" op Texels ree. Donderdag arriveerde op de reede van Texel s.s. „Reael". De „Reael" is eetii nieuw stoomschip, gebouwd voor de K. P.M., dat hier kwam proefstoomen. Daar kon ze niet tegen! Donderdagmiddag botste de auto-be stuurder Van der V. met een beladen vrachtauto tegen een ijzeren paal op het haventerrein. Het voorstel kwam scheef te staan en de radiateur raakte kapot. De chauffeur bekwam geen letsel. Rijkspolitie. Thans is tijdelijk te Oudeschild gedeta cheerd rijksveldwachter Tilstra, uit Kwa- dijk. Schapen en Bloembollen. De cultuurwerkzaamlieden in de Wierin germeerpolder schrijden geleidelijk aan Voort. Reeds ongeveer een derde ge deelte der totale oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A. is van slooten en greppels voorzien. Het oogsten van het eerste ge-i was is in volle gang en dezer dagen werd het eerste brood van Wieringermeerrogge gebakken. En dit alles reeds ondanks het feit, dat de nieuwe polder nauwelijks een jaar droog is. Over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A., voor een groot deel juist van de) dekvrucht ontdaan, ontwikkelt zich het jonge gras en klavergewas voorspoedig en vraagt om beweiding, liefst met scha pen. Groote kudden schapen kunnen er gedurende geruime tijd goed voedsel vin den. De directie van de Wieringermeer polder, die haar zetel heeft te Alkmaar, Kennemerpark 25 en belast met het in cultuur brengen van de polder, is gaarne' bereid omtrent de aanneming van schapen voor beweiding alle verlangde inlichtingen te verstrekken. Dit najaar wordt wederom een groot complex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot be weiding met schapen, eventueel ook met jong vee, etc., kan worden gegeven. In het verstreken seizoen werd aan ver schillende personen gelegenheid geboden tot proefnemingen met het telen van on derscheidene gewassen, o.a. ook bloem bollen, welke algemeen goed zijn ge slaagd. Ook voor het cultuurjaar 1931/ 1932 wordt deze gelegenheid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor even eens tot genoemde Directie wenden. On getwijfeld zal een en ander de belang stelling welke dit jaar biezonder groot was, volgend jaar nog belangrijk doen toenemen. (Wordt vervolgd) Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloc 5 rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Van een bollenkweeker. Vraag. Ik heb verkocht aan een firma die bij onderzoek beslist onsolide is. Ho© moet ik handelen, om zonder kosten hier van at te komen. Het koopbriefje is niet geteekend en vermeldt ook geen datum van levering. Antwoord. Niet leveren en als er schade is de schade betalen. Al is het koop briefje niet geteekend of al staat er geen datum van levering op, dat ontslaat u niet van verplichting om een eenmaal aangegane koop, gestand te doen. U had' Voor de koop moeten informeeren of bij de koop zekerheidsstelling moeten be dingen, dan kon u, als de kooper niet daaraan voldoet er zonder kosten af ko-> men. Nu wellicht niet, maar koop is en blijft koop. De Cocksdorp, 19 Aug. 1931. VAN TEXEL NAAR VLIELAND. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk van een „Haagsche Post"-medewer- ker „De verbinding TexelVlieland", wil ik u eens nader inlichten: Wij onderhouden de verbinding de Cocksdorp-v neiand en hebben die mijn heer van het „ingezonden stuk" over gezet. Hij maakt daar nogri veel drukte over. Die mijnheer heeft Zaterdag van den Burg af een wagen op Vlieland op gebeld en vroeg of deze hem van de Vliehors wou halen. Doch toen hij op de Cocksdorp kwam, was het geen weer hem over te zetten. Dus: als die mijnheerniiertj zoo eigenwijs geweest was en eerst aan gevraagd had, ot het weer voor de over tocht gunsfcig was, dan was hij al 5 gul den goedkooper uitgekomen. Toen het des anderen daags iets beter weer was, hebben we hem en zijn dame overgezet. Doch we hebben hem niet méér ge vraagd, zooals hij beweert. Toen wij op de Vliehors kwamen, kon hij het niet pas sen, naar hij zeide en betaalde ons twee gulden tekort. Die zou hij wel op Vlie land voor ons afgeven, doch dit heeft hij niet gedaan. Zooiets is ons wel meer overkomen, doch nog nooit door een mijnheer met een korte broek aan. Als ik zooveel drukte had, zou ik me wel scha-- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll iliiiiiüiiliiiii.ii llllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllillllllllllllllll

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2