De Nieuwe ïexelsche Courant s No 4562 44ste Jaargang. Zaterdag 5 Sept. 1931 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Texelsche Berichten Fokveedag-Texel. i Helpt allen mee aan het welslagen van de FANCY-FAIR van Texelsch Fanfare. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: is sinds 1 JuH 1930 in dit blad opgenomen. Van „tact" gesproken. We eindigden de vorige keer met een enkel woord over tact. Tact is niet aan te leeren, wordt be weerd; tact hebben is een zintuig méér bezitten, dat wel ontwikkeld en ver beterd kan worden, maar nooit, zooals met wellevendheid wel liet geval is, het resultaat van opvoeding zijn kan. Tact hebben is in het bezit zijn vani een fijn ontwikkeld geVoel, dat toestan-) den en dingen aanvoelt, geheel zooals ze zijn en daardoor vermijdt wat de menschen, met wie men verkeert, onaan genaam treffen kan. Tact doet ons op een 'zeker moment zwijgen ot een woord spre ken dat, zoo niet geheel onwaar, geen! trouwe weerkaatsing is van onze inner lijke gevoelens en dat alleen om anderen te sparen en onaangename conflicten te voorkomen. Waarom zouden we ons niet in de aangenaamste vorm geven aan onze medemenschen Is het niet onze plicht elkanders leven te veraangenamen? Waarom dan zich niet lachend gewonnen geven, ook dan, wan neer men geenszins overtuigd is ongelijk te hebben. Natuurlijk bedoel ik hier die kleine kwesties, dié op liet „thee-uurtje" ot „gezellig avondje" worden behan deld. In groote kwesties, als het gaat om onze overtuiging, zeggen we alleen dat, wat we móéten zeggen; dan mogen wij niet verzachten of vergoelijken om anderen te sparen. Maar laten we in klei nigheden toch soepel zijn. ZONDAG, 6 September 1931. Illllillllll VOOR HOOFD EN HART. Wilt gij dat een ander zwijgt? Zwijg dan. MAANDAG. Een van de grootste lichtzijden van het Vergankelijke leven is, dat de mensch, daarin zaden kan uitstrooien, welker kracht en beteekenis nooit teloor gaan. DINSDAG. Een goede naam kan men slechts ver krijgen door vele daden; men kan hem verliezen door een enkele misstap. WOENSDAG. Gelukkig de mensch, die tot de groep van levensblije lieden behoort. Hun zijn geluk en welslagen verzekerd. DONDERDAG. In een juiste waardeering van de din gen, die men in het levien ondervindt, ligt één der voornaamste eigenschappen, welke men moet bezitten om een rustig en gelukkig mensch te zijn. VRIJDAG. Degelijke opvoeding, gevolgd door een harde leerschool, drukt dikwijls een stem- pel van wilskracht op het karakter. Slechts bij wederzijdsch vertrouwen valt gezamenlijke arbeid licht; moeilijkheden, die zouden verrijzen, worden dan gemak kelijk verwijdend. •mill Datum: ll+HIIII Voor de prijs van 1 sigaar: ij+IHIII 2x per week de „Tesselaar". Woensdag heeft Texel weer zijn Fok- veedag gehad, een uitgezochte gelegen heid voor de Texelsche veehouder om voor de dag te komen met zijn besta wol- en rundvee en te toonen wat een' goed fokker vermag te bereiken. Het weer liet zich in de vroege morgen slecht aanzien, doch het hield zich vrij1 goed al is ook liet zonnetje in gebreke gebleven deze fokveedag door haar blijde glans meer luister bij te zetten. Een zacht regentje heeft eenige oogenblikken de herinnering wakker geroepen aan de natte weken, welke achter ons liggen. Gelukkig bleef het daarbij. Tegen de mid dag helderde het weer op. De opening. Tegen halt tien kwamen het bestuur, keurmeesters, genoodigden, en verdere be langstellenden in „De Oranjeboom" bij een. Na het genot van een kop goedQ koffie te hebben gesmaakt, nam de lieer C. Keijser Hz., liet woord om een welkom te spreken in het biezonder tot de keur meesters, die van de vaste wal waren, overgekomen. Een woord van dank bracht spr. verder aan de Regelingscom missie en in het biezonder aan de vol ijverige secretaris, de heer J. C. Kager> die weer getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn en het schip voor de zooveelste maal in veilige haven heeft gebracht. Ook de boeren E. Govers, J. Sijp en E. Noordijk was het bestuur dankbaar voor hun medewerking, alsmede de heer H. Klimp, directeur L. Lam* bouwschool en ir. De Vries, rijksveeteelt- consulent voor hun tegenwoordigheid. De heer Keijser besloot met de wensch ,dat allen —ondanks het minder gunstige weer een gezellige, leerzame dag zouden mogen hebben. Hierna werden de lijsten aan de keur meesters uitgereikt en werd met de be- oondeeling een aanvang gemaakt. We merkten op de Groeneplaats op, dat ook de heer Klauwers, Inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst, van zijn belang stelling deed blijken. Behalve door vee arts Noordijk werd door de heer J. D. H. Trap, uit Alkmaar, opzichter van de Veeartsenij kundige Dienst, toezicht uitge oefend op alle vee, dat aangevoerd werd, hetgeen de goede naam van onze fokvee- dagen natuurlijk ten goede komt. In een enkel geval hebben zij moeten ingrijpen, wat voor de betrokken veehouder niet prettig was, doch tevens een les inhoudt voor later. De beoordeeling geschiedde door com missies van drie personen, waarvan voor het wolvee één keurmeester van de vaste wal en voor het rundvee twee van de vastewal. De uitslag was als volgt: Geregistreerde schapen: Eenjarige rammen: 1. W.S.Keijser, de Waal; 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend; 3. A. Eelman Dz., Harkebuurt. Tweejarige rammen: 1. N. Vermeulen; de Waal; 2. H. C. Dijt, Westergeest; 3. Gebr. Koning, Oost. Oudere rammen: 1. P. Lap Kz., den Hoorn; 2. B. Dros, Eierland; 3. C. A. Witte, Zuidhaffel. Eerv. Vermelding (af gekort E.V.) Jb. Eelman Gz., Oosterend. Schapen met één ramlamJb. Lap Kz., den Hoorn; 2. niet toegekend; 3. C. de Wit, Westen. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: 1. en 2. A. P. Dalmeijer, Oudeschild; 3. D.Hin, Dijkmanshuizen. Schapen met minstens 2 ramlammeren: 1 en 2 en E.V. Jb. Eelman Gzi, Ooster end; 3. M. Zuidewind, de Kamp; E.V. A. Eelman Dz., Harkebuurt. Viertallen ooilammeren: 1. Jb. Lap Kz., den Hoorn; 2. M. Zuidewind, de Kamp; 3. C. de Wit, Westen. Viertallen eenjarige schaj>en: 1. W. S. Keijser, de Waal; 2. Jb. Lap Kz., iden Hoorn; 3. H. Keesom, den Burg. Viertallen oudere fokschapen: 1. IJ, Lap, den Hoorn; 2. M. Zuidewind, de Kamp; 3. Jb. Lap Kz., den Hoorn. Niet-geregistreerd Eenjarige rammen: 1. Jn. v. Heerwaar den, Pijpersdijk2. K.Linnhose, Buitenkist; 3. A. Brans Pz., Oost. Tweejarige rammen: 1. J. Kuip, Spang; 2. P.W. Kooij, bij den Burg; 3. W. S. Keijser, de Waal. Oudere rammen: 1. D. Brans Az., Spang; 2 .Gebr. Koning, Oost; 3. J.Smit Thz., Zevenhuizen. Schaap met tvvee ramlammeren: 1. P.W. Kooij, bij den Burg; 2. T. Huisman, den Burg; 3. Gebr. Bakker, Spijk. Schaap met een ooi- en een ramlam 1. Gebr. Koning, Oost; 2. Jac. Eelman Dz., Oosterenld; 3. A. Brans Pz., Oost.; Schaap met twee ooilammeren: 1. en 2. M. Zuidewind, de Kamp; 3. Jac. Lap Kz., den Hoorn. Vier eenjarige fokschapen: 1. C. Dijt, den Burg; 2. Jac. Lap Kz., den Hoorn;: 3. P. Verberne, Spang. Vier oudere fokschapen: 1. C. Dijt,den Burg; 2. P.Verberne, Spang; 3. Jac.LapKz., den Hoorn. RUNDVEE. Oudere stieren ,geb. voor 1 Jan. 1930: 1. Dora's Frans, van Stierenveroen. „den Hoorn". 2. Flores 37, van idem; 3. Cor 20, van idem. Éénjarige stieren, geb. ma 1 Jan. 1930: 1. Frans 18, van F. du Porto; 2. Do nald, van Stierenvereen. „De Waal"; 3. Frans 10, van J. J. Witte. Stierkalveren: 1. Zwarte Puk's Frans, van Jb. BoerSen; 2. Frans 23, van C. de Wit; 3. Jan, van D. J. Roeper, E.V, Guurtje's Frans van C. de Wit en Victor van J. Plaatsman. Driejarigen: 1. Witte Sien 2 van P. van Rossem; 2van Jb. Lap; 3 niet toe gekend. Tweejarigen: 1. Koba 4, van J. Mj Bakker; 2. Guurtje 4 van C. de Wit; 3. Christina, van P. v. Rossem. Eén jarigen: 1. Gerda 3 van J. A/L Bak ker; 2. Koba 11 van C. de Wit; 3a. Truus 3 van C.H. Roeper; 3b. Nies G. van C. de Wit. Kuikaiveren1. Kee 20 van C. de Wit, 2. Martha 2 van S. Keijser Hz.; 3< Guurtje 9 van Joh. J. Roeper; E.V. Ali 2 van idem. Groepen afstammelingen van éénvader- dier: 1. Dora's Frans van Stierenvereen., Den Hoorn; 2. Notus, vroeger op Texel, eig. Stierenvereen. Den Hoorn; 3. Albert 8, vroeger op Texel, eig. D. J. Roeper, Akenbuurt. Wat deskundigen zeggen van onze fokveedag. We hebben bij eenige deskundigen ons licht opgestoken, teneinde onze lezers met een beredeneerd verslag, gebouwd op- dergelijke gegevens, van dienst te zijn. Aan de heer E. Govers Dz. vooral dan ken we in dit opzicht heel veel Texel kent hem als een zeer bevoegd man, eert kenner van wol- en rundvee als weinig, anderen in den lande. Aan hem geven wet hier gaarne het woord. Het mag zeker tot verheugenis strekken, aldus de heer Govers, dat de fokveedag meer en meer het karakter van zijn naam gaat benaderen. Zoowel het wolvee, dat Voor het eiland op de eerste plaats komt, als rundvee stonden stonden absoluut „in het teeken van administratie". De maat regel, door het bestuur genomen, ver volgde de heer Govers, om onge registreerd wolvee beslist ongeregistreerd te doen zijn, bezorgde drie inzeniders eeni onplezierig oogenblik. Laat het een waar schuwing voor anderen zijn. Bij de geregistr. schapen kwamen een drietal fokkers, naar de meening van de heer Govers, het meest naar voren, n.K W. S. Keijser, Jb. Lap en J. Eelman Gz, In de ongeregistr. rubrieken, waarin de rubriek 1-j. rammen wel de mooiste in zendingen te zien gaf, waren geen be paalde fokkers als „koningen" aan te wijzen. Zooals reeds eenige jaren achtereen was er in de rubrieken 1-j. rammen en- schapen met één of meer ramlammeren bij dé geregistr. afd. te vleel markt- en té) weinig fokmateriaal. Voor het eerst vierscheen als keurings- rubriek het nummer schapen met één ramlam. Zeer terecht had het Schapen stamboek aan de moeder in deze rubriek een strenge productie-ieisch gesteld. Het ramlam, dat hier de prijs behaalde, was zooals de heer Govers zich uitdrukte In d'r eentje van Berlijn naar Tokio. Onze lezers herinmieren zich de gewel dige prestatie van de stoutmoedige En- gelsche vliegster Amy Johnson, die heelemaal alleen van Engeland naar Australië vloog. Dit voorbeeld vond na- Volging. Haar Duitsche collega Marga von Etzdorft maakte een solo-vlucht van Berlijn naar Tokio. Naar haar blijmoedig 'gezicht te oordeeLen is dit tochtje haar goed bekomen. gelijk het bekende Romeinsche spreek woord zegt: „Een stier is altijd verkoop baar, maar nooit koopbaar", m.a.Nv. „Voor geen geld te koop." Een fokresultaat, dat zeer bevredigend mocht heeten, behaalde A.P.Dalmeijer met zijn ram 1020, die hem niet mijnder dan een le en een 2e prijs gaf in de rubric*! .^Schapen met een ooi en een ramlam"1. Een andere ram, F. 852, gaf Jb. Eelman Gz. hetzelfde resultaat in de rubriek „Schapen met twee ramlammeren". Deze lammeren verhuisden voor een goede prijs naar Noord-Brabant. De wol. Over de wol, tentoongesteld in het Waaggebouw kunnen we zwijgen. Webe hoeven slechts te verwijzen naar het keu rig rapport, dat de heer Govers in het nummer van 26 Aug. ter kennis van dej Texelaars bracht. De lieer Govers wil er echter nog op wijzen, dat de ram 441 ook! wat de huiden van zijn nakomelingen be trof, zijn waarde als wolproducent goed weergaf. Het rundvee. De nog zoo jonge rundveefokvereen. verdient hulde, meent de heer .Govers, voor de wijze waarop zij met een niet uitgebreid programma voor de dag is ge komen. Zeer terecht legde zij volgens onze zegsman de nadruk op de jongere ru brieken, en wel speciaal op de keuring) op afstammelingen. Het zal voor de jury in de laatste rubriek geen gemakkelijke) taak zijn geweest uit de wat ongelijksoor tige grootheden de rechte keus te doent, Wel bleek, dat Dora's Frans gemakkelijk koning kon zijn. De andere groepen eisch- ten een uitvoerige bespreking. Hoewel van Notus de meest talrijke en uitgebreide collectie aangeboden werd, werd de ge ringe uniformiteit hem wel ten nadeela aangerekend. De overige beide groepen waren te weinig talrijk of te jong omi tweede te kunnen zijn. Of de Stierenver- eeniging Den Hoorn uit de aangevoerde eenjarige stieren een passende opvolger zal kunnen vinden, moet volgens de heer Govers worden betwijfeld. Dat 'n extra goed productiedier niet altijd voor exterieurfokken minderwaardig be hoeft te zijn, beweesde le prijsder stier kalveren, wier moeder, de overbekende Zwarte Puk het kunststuk heeft ver toond om in drie achtereenvolgende ja ren gemiddeld 10.200 Kg. melk met ge- 'midd bijna 43 vet te leveren. Een derge lijke koe op het eiland, aldus de heer Go vers, maakt zelfs de kampioen van Fries land bijna beschaamd. Van het vrouwelijk fokmateriaal waren het niet de driejarigen, welke de glorie' vormden. Melkbeesten waren het, maar extra's was er weinig bij. Bij de 2-jarigq en pinken was het J.M.Bakker, (P.H.Rol- derjj die de hoofdtoon voerde, direct TEXELSCHE COURANT OEN EJURGb75 et pec'-Ja Maanden. Franco p. pest door griheel Nederland 1' p. 3 maanden. Lo se nummersa 4 at DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels; 60 Ct. Iedere regel meer: 12 Cl. Oezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 6i| abonnement lagere regelprlls ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N° 652 POSTBUS: N° 11 ZONDAG. ZATERDAG. llüll* VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Op: Onder Op: Onder: Z. 6 Sept. 11,13 4,53 6,16 7,37 M. 7 11,23 5,45 6,17 7,35 D. 8 1, 6,23 6,19 7,33 W 9 1,49 6,49 6,20 7.30 D.10 3,22 7,07 6,22 7,28 V. 11 4,57 7,22 6,23 7,26 Z. 12 6,30 7,34 6,25 7,24 Zaterdag 12 Sept. Nieuwe maan. WOLVEE.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1