Texelsche Courant van Zaterdag 5 Sept 1081 De Scholen zijn weer begonnen, TWEEDE BLAD TexeSsohe Berichten Volksfeesten-Den Burg, Waaldenveg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat blijkens mededeeling van het bestuur van de Der tig Gemeenschappelijke Polders voor liet verbeteren van den Waaldenveg de be staande verharding zal worden opgebro ken, waardoor met ingang van Dinsdag 8 September a.s. het verkeer over den Waal denveg tijdelijk gestremd zal zijn. De richting voor het verkeer zal ter plaatse door borden worden aangegeven. Texel, 4 September 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Einde T.EjS.CLhdienst op Harlingen. Vandaag vaart T.E.S.O. voor de laatste maal in dit seizoen op Harlingen. Wat muziekdirecteur Lugtcnburg bereikte. Óp verzoek deelen we nog mee, met welk een schitterende puntenlijstde heer Th. C. Lugtenburg (directeur Texelsch Fanfare) thuisgekomen is van het con cours, uitgeschreven door de Amsterdam- sche Postharmonie, waaraan hij met Hel ders Fanfare onlangs deelgenomen heeft: le prijs marschwedstrijd 105 p. Ie prijs concertwedstrijd eere-afd. fan fare 347 p. Extra prijs wegens hoogst aantal pun ten in de marschwedstrijd. 2e prijs eerewedstrijd sectie fanfare. Het Heldersche Corps „Winnubst" bracht het in de conoertwedstrijd tot 341 p. (le prijs) en Helders Stedelijk Muziek corps tot 318 punten (2e prijs). Aldus stelde Helders Fanfare zijn beide zuster- vereenigingen in de concertwedstrijd in de schaduw. Een mooie prestatie. Sportnieuws. Zondagmiddag speelt Texel I tegen Alc- maria-Victrix II uit Alkmaar. Daar beide partijen volledig uitkomen, belooft liet een zeer interessante wedstrijd te worden. De Texelsche elftal-commissie neemt de eerste proef met deze spelers: Jb. Gras D. Zuidewind, Jn. Kiljan, J.Vroegen, N.de Graaf, A. Ran, J.v.Rhenen, A.J.Stem, Jn.Gieles, W.Winter Pijpers. Reserve: T. Liotard. Opgepast mannen: Alcmaria speelt in de reserve 2e afd. en laat zich de kaas niet van het brood nemen. Toont echter uw meesterschap over de stedelingen uit de kaasstad. Het toegezegd verslag van de wedstrijd Texel I-H.R.C. II kwam, hoewel we er bij herhaling om verzochten, niet in ons bezit. We zullen het dus bij vermelding van de uitslag alleen laten. Narcissen-prijzen. Lisse, 28 Aug. H.B.G. Veiling. Gol den Spur 1.60 6.50; Dubb. van Sion 1.40 8.75. Feestvieren kunnen we allemaal, maar een feest goed voorbereiden en vlot van stapel doen loopen is een andere kunst. Daar weet elk feestcomité van mee te praten, ook de permanente commissie alhier, die Woensdag na een lange reeksj conferenties en schikkingen met Jan en alleman met de uitvoering van haar pro gramma een aanvang kon maken. Een goed begin is het halve werk. Daarom werd met een extra attractie; voor de jeugd het feest ingeluid: gratis zweven in de molen van de heer S.Keijser.) Het regende niet weinig, toen deze ge legenheid werd opengesteld, maar wat geeft een kind om wat regen, wanneer hij voor niets van de zweefmolen gebruik mag maken? Donderdagmiddag 4 uur nam officieel de Etalage-puzzlewedstrijd een aanvang. Zeer terecht hebben vele neringdoenden van deze gelegenheid gebruik gemaakt hun etalage en derzelver verlichting een. extra goede beurt te geven. Wat de puzzle aangaat, zij er nog eens- op gewezen, dat uit de etalages der deelnemende winke liers (zie vorig nr.) zestig letters verza meld moeten worden. De commissie wijst er thans nog op, dat niet alleen bij M. Sv Langeveld, Binnenburg maar ook bij W. Vlas (Groeneplaats) twee letters te vin den zijn. Van de 60 letters vormen de 32 groen-zwart gekleurde een spreek woord en de overige 28 (rood gekleurde) de namen van drie bekende plaatsen op Texel, waar onze lezers zeker meermalen zijn geweest. Oplossingen met op de en veloppe het woord „Etalage-puzzle" (dit is absoluut verplicht) in de brievenbus van G. Michels, secr., Nieuwstraat 11, vóór Woensdag, dus uiterlijk op Dinsdag a.s., vóór zeven uur 's avonds. De oplos sing deelen we Woensdag a.s. mee. Namiddags half acht liep den Burg te hoop op de Groeneplaats, waar bijeen kwamen de plm, 20 deelnemers (ster s) aan tasch en boeken zijn in orde. Maar hebt gij voor PUROL gezorgd PUROL verzacht en geneest alle wondjes, die Uw kinderen in, en naar school opdoen. Landelijke Rijvereeniging „TEXEL"; links H. KEESOM, voorzitter. De Sprong over ,De Levende Barricade (Zie verslag) Fotobureau „Helder" de gecostumeerde optocht, welke met muziek via Binnenburg, Weverstraat en Warmoesstraat naar het terrein trok, om stuwd en gevolgd door een menigte feest gangers, wier stemming in de beste con ditie verkeerde. Op het terrein hebben eenige leden van het comité de niet gering te schatten taak van juryleden vervuld en uit dien hoofde de 3 prijzen aldus toe gekend: 1. Een groep jongedames, fleurig uitgedost en gezeten op een met bloemen en groen feestelijk getooide boerenwagen; de dames Janny Voigt, Annie Kikkert, Sientje Lips, Marretje Koorn, Aagje en Cathr. Eelman en Marie Dekker; Siem de Waal Cz. deed dienst als palfrenier; 2e prijs: Siem de Waal, Jan v. Zeijlen en Kees Keijser Cz., van wie eerstgenoemde als chinees verkleed en geschminkt, de beide anderen, eveneens verkleed, in een. rickshaw (tweewielig wagentje) voort trok; 3e. prijs: De vier kikkers, de da mes Trien Eelman, Rie Frederiks, Simonet Eelman (Oosterend) en Josien Bas (Ou- deschild). De prijswinners behaalden resp. 37, 35 en 30 punten (maximum 40). „Die man met de kameel" en „De twee garen klosjes", welke twee groepen zich veel veel moeite hadden gegeven, kregen alle bei 28 punten. Verder waren er nog eenige dames, 'die zich met veel zorg een fraai pakje hadden vervaardigd, een Volendammertje, een klaverblaadje, een bloemenmeisje, enz. Ook 'n wagentje met een drietal inzittenden in ouderwetschei kleedij. Mochten er slechts drie met een prijs' gaan strijken, allen hadden het voor recht kosteloos aan het bal-champêtre/ deel te nemen, dat tot omstreeks één uur? 's nachts nog veel volk op de beenhieldj. Een aardig muziekcorpsje, blaasinstru menten en slagwerk, samengesteld door de heer G. Smidt, zorgde op behoorlijke wijze voor straat- en dansmuziek, maar werd in het laatsjte geval wat overstemd door de zweefmolen, welke naast de dansvloer stond. Aan de andere kant had de heer S. Jonk zijn tent opgetrokken, waarin menig dorstige keel lafenis be kwam. Zoo verliep de Donderdag om plaats te maken voor de Vrijdag, welke, naar oude trant, werd ingezet met muziek van de toren. Te ruim negen uur stelden de muzikanten zich op aan het hoofd van de Stoet van jeugdig goed, dat op het feest terrein aan diverse spelletjes zou meedoen. Hier zijn de uitslagen: Meisjes 57 jaar, eierloop: 1. Doortje Witte; 2. Fientje Hovenkamp; 3. Trijntje Bonne. Idem, blokjesrapen1. Inge Strache; 2. Fientje Hovenkamp; 3. Greetje Witte. Jongens 57 jaar, eierloop: 1. Elize Rijk; 2, K.'Lemstra; 3. J. Schot. Idem, blokjesrapen: 1. B. v. Konings veld; 2. Jac. de Jong; 3. Hans Boswijk. Meisjes 7—9 jaar, balwerpen: 1 Trijntje Kalis; 2. Corrie Broekman; 3. Sis du Porto. Idem, hardloopend touwtjespringen: 1. Topie Rijk; 2. Pietje Huisman; 3. Rika Zijm. Jongens 79 jaar, Balvértrappen1. J. Stern; 2. Hans Mulder; 3. D.Huizinga. Idem, doeltrappen: 1. G. Barhorst; 2. S. Zijm; 3. W. Langeveld. Meisjes 1012 jaar, hindernisfietsen: 1. M. v.d. Slikke; 2. A. Kuip; 3. A.Terp- stra. Idem, korfbaldoelen: 1. J. van Heer- waarden; 2. G. Maas; 3. D. Zoetelief: Jongens 10—12 jaar, hindernisloopen: 1. W.Mulder; 2. Ant. Witte; 3. KI. Kik kert. Idem, „Levend autowiel": 1. S. Witte; 2. KI. du Porto; 3. J. Schrama. Een nadere toelichting is vrijwel over bodig. Alleen wat het „Levend autowiel" betreft is 'n wijziging aangebracht. Het was de bedoeling, dat van twee jongens de een in de band plaatsnam (gekromd dus als een hoepel) en de ander de band met de levende inhoud naar de eindstreep rolde. Echter bleek de band voor dit doeli wegens de geringe breedte niet berekend en bepaalde men zich tot hoepelen met de autoband. Een oogenblik joeg een regenbuitje alle feestgenooten onder het tentzeil, waar ook de muziek een droog plekje zocht. Maar niet lang daarna brak de zon door het; wolkendek heen en penseelde ze ons we reldje met kleuren, zoo vreugdig en jeug dig, dat we geen zorg meer hadden voor; een „droog" verloop van het verdere deel van de dag, die immers met een grootschi vuurwerk zou besluiten. Om twee uur namiddags trok de oudere jeugd met muziek naar het terrein. Van de toen gehouden wedstrijden volgen hier de prijswinners. Jongens 1315 jaar, touwklimmen: 1. B. Mulder. 2. W. van Heerwaarden. 3. J. Witte. Idem, geblinddoekt blaasvechten: 1. S. Witte. 2. N. Zoetelief. 3. J. Monshauer., Meisjes 1315, Ringsteken in kinder wagens: 1. Cathr. Dijt. 2. Cor Kager. 3. (na loting) G. Lamers. 4. Neeltje Boon, Idem, zakloopen met een parapluie: 1. Neeltje Terpstra. 2. Agatha BaJdcer. 3. Agatha Witte. Heeren vanat 16 jaar, hardfietsen om 't terrein: gebrek aan deelnemers. Idem, Tobbesteken: 1. W. Hamers. 2. F. Moerbeek. 3. P. Eelman. De deelne mende dames konden het tegen de hee ren niet bolwerken. Dames vanaf 16 jaar: Strijd om de man: l.A. van Sambeek. 2. A. Kuip. 3, N. Eel- man. Idem, Kinderwagenrace: 1. Jo Gieles. 2. Ko Slot. 3. Ha rui ie Kikkert. Voor ringsteken met paard en kar was onvoldoende belangstelling. We zullen de nummers niet uitvoerig bespreken. Het spreekt vanzelf, dat num mers als geblinddoekt blaasvechten, ring steken in kinderwagens, zakloopen met '11 parapluie, voor den Burg nog nieuw, de biezondere belangstelling hadden en me nige lachbui uitlokten. Als vanouds waren tobbesteken en stoelendans (waarbij hee ren als „stoelen" fungeerden) zeer in trek. De belangstelling van de zijde van het publiek was 's middags buitengewoon groot, hetgeen voor een belangrijk deel aan het zeer fraaie weer mag worden toe geschreven. De muzikanten lieten zich inmiddels niet onbetuigd, terwijl ook de zweefmolen haar deel in de feeststemming bijdroeg. 's Avonds begon de pret opnieuw. De dansvloer bleek veel te klein om allcdans- lust te kunnen bevredigen; de commissie had volop werk. De consumptictent van Jonk moest worden uitgebreid: zoo groot was de toeloop. Naarmate het don kerder werd, nam het aantal bezoekers toe; het terrein werd overstroomd; van 't vuurwerk ging wel een groote aantrek kingskracht uit. Werd het publick zeer op de proef gesteld en kon dit zijn ongeduld nauwelijks bedwingen toen het tegen half tien liep ruimschoots werd men be loond door het vuurwerkprogramma, dat stellig aan de hooggespannen verwachting heeft beantwoord. Het was met veel zorg samengesteld en rijk aan heel mooie tafe- reelen, die werden afgewisseld door een menigte vuurpijlen met gekleurde boni sterren, bliksemlichten, glanzende meteo ren, heliotroopsterren, enz., enz. We be hoeven er niet over uit te wellen. Ovier heel Texel heeft men de pijlen kunnen bewonderen; vele gaven knappe staaltjes te zien van pyrotechnische kunst. Over 't heele eiland heeft men zeker de donder slagen gehoord, welke door bommen en pijlen, soms hoog in de lucht werden ver oorzaakt. Het laatste nummer vooral was uitmuntend en vormde een waardig slot v. het vuurwerk, waarmee de fa. Kat te Lei den haar naam weer eer heeft aangedaan. ■Door haar monteur, de heer Harteveld, werd het vlot afgestoken. Dansvloer en zweefmolen bleven nog lang na het vuurwerk veel publiek trek ken maar ook hieraan moest een eind komen en daarmee kregen de Volksfees ten voor dit jaar hun beslag. We mogen - zonder aarzelen - van zeer geslaagd spree ken. Alles verliep vlot en naar wensch. Gisteravond woonden ver over de 2000 personen het vuurwerk bij. Is dat geer* vokloeuiing voor een feestcomité In hotel „Texel" werd beide avonden dansmuziek gegeven door de Polakken, die er voor zorgden, dat het er aan lief hebbers niet ontbrak. „De Oranjeboom" liet gisteren per omroeper bekend maken, dat ook daar dansgelegenheid zou bestaan Er was dus op dansers gerekend ert het was niet vergeefsch. Wat er aan dit verslag ontbreekt, be waren we voor het volgend nummer. Schoolnleuws. De heer J. Kramer, oud-leerling Z.V. S. alhier, ontving van het college „Zee- manshoop" de le prijs wegens het hoogst aantal punten, door hem bij het eind examen behaald. Een ruiterhuwelijk. Van het huwelijk van de instructeur onzer rijvereeniging, de heer J. C. Vieth- man, met mej. Zweedijk, lezen we in de Schager Courant, dat dit een echt ruiter huwelijk was. De rit naar het ge meentehuis van Barsingerhorn, waar het huwelijk voltrokken werd, droeg een vor stelijk karakter. Eerst de beide standaarddragers van de Rijvereen. W.-Friesland en Anna Paulow- na, dan 2 ruiters en dan 2 trompetters, alzoo 6 ruiters voorop. Hierop volgden de trouwkoets en nog drie open rijtuigen, elk bespannen met 2 paarden, bestuurd door landelijke ruiters in costuum en ach ter de rijtuigen weer 6 ruiters, alzoo te zamen een keurige bespanning, welke veel bekijks heeft gehad. Het was voor het bruidspaar een verrassing en tevens een,, bewijs, dat de Instructeur op de handen wordt gedragen. Als ook iemand ooit aanspraak kan maken op zulk huldebetoon, dan is het wel Instructeur J. C. Vethman, die voor de ruitersport in het Noorden pionierswerk heeft verricht. Moge deze dag, besluit de „Schager Crt." met medewerking van al z'n ruiters het symbool zijn van eenheid voor de ruitersport in het Noorden. Deze Zondag is een prachtige reclame geweest! voor de Landelijke Ruitersport in het algemeen en voor „Westfriesland" en „Anna Paulowna" in het biezonder. jBraridt i

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5