Modebladen. Boekhandel Parkstraat. Oe Nieuwe Texelsche Courant No 4567 45ste Jaargang. Woensdag 23 Sept. 1931 Van week tot week Texelsche Berichten Drinkwater en sterfte op Texel. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 23 2 4 25 26 27 28 29 Sept 7,47 8.35 9.09 9,39 10,05 10,31 10.58 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,36 Zaterdagavond. Een misdadige aanslag. Midden-Europa heeft in het begin der week aller aandacht gevergd. In de nacht van Zaterdag op Zondag deden zich daar gebeurtenissen voor, waarvan de eene al onthutsender was dan de andere. Het meest tot de verbeelding sprak ongetwij feld de misdadige aanslag op de express- trein Boedapest-Ostende, die op plm. een kwartier rijdens buiten de Hongaarsche hoofdstad door een helsche machine ten vai werd gebracht, waarbij 25 personen om het leven kwamen en een 50-tal werd gewond. Nog steeds staat het niet vast, welke terroristische lieden zich aan deze wandaad hebben schuldig gemaakt. Een staatsgreep, welke mislukte. Diezelfde nacht kwamen de rechtsradi- cale burgerwachten in het Oostenrijksche „land" Stiermarken in beweging. Haar leider, dr. Pfriemer, had tot een staats greep besloten, en de verovering van Weenen was het eerste doel. Of Pfriemer te hard van stal is geloopen en er vroe-< ger op los heeft geslagen dan de andere Heimwehr-leiders nuttig oordeelden, of dat de andere zich tijdig intoomden, toen zij zagen dat het in Stiermarken mis ging, het is thans nog niet uit te maken. Die hoofdzaak voor Oostenrijk, dat, nood druftig als het is en steun vragend te Genève, een burgeroorlog slecht gebrui ken kan, was wel, dat de regeering er in slaagde, het heft in handen te houden. Ptriemer's actie, die slechts weinige uren dreidend leek, werd in de kiem gesmoord en de Weensche socialisten, die met een tegen-actie hadden gedreigd, indien de regeering in gebreke bleef, behoefden niet op te treden. Dat dr. Pfreimer er ten slotte toch nog in slaagde naar Joego slavië te vluchten, pleit zeker niiet voor de waakzaamheid, die men aan de Oosten rijksche grens heeft betracht. Ook het teit, dat men zijn medeplichtigen wel arresteerde, maar even gauw weer losliet, geeft te denken. Wat Gandhi te vertellen heeft. Engeland leverde de rest van de belang rijke politieke gebeurtenissen van deze week. Een ieder spitste de ooren, toen Gandhi op de Ronde-Tafel-conferentie de Wenschen van de Indische Congres Partij opsomde. Men kende die wenschen, en Gandhi heeft ze in alle scherpte, zij het in vrij gematigde vorm, uiteengezet. Thans begint het loven en bieden tusschen de Britsche en de Indische nationalisten. Staking op de Britsiche vloot. Iets, dat in de militaire en maratieme wereld maar zelden op zulk een massale wijze voorkomt, heeft zich deze week op de Britsche vloot voorgedaan: een sta king. Het bericht, dat de kortingen op de gages bij de marine voor de manschappen een heel wat hooger percentage zou be dragen dan voor de officieren, veroor zaakte groote ontevredenheid op de At lantische vloot, die juist met haar ma-i noeuvres in de Schotsche wateren was begonnen: de matrozen en stokers legden de arbeid neer en de manoeuvres moesten worden afgebroken. De bemanningen ver klaarden zich slechts bereid, de schepen naar de havens, waar zij thuis hooren terug te brengen. Wat er daarna zou ge beuren, zou van verdere mededeelingen der Admiraliteit afhankelijk worden ge steld. Het laat zich aanzièn, dat aan de wenschen der matrozen zal worden tege moet gekomen. Wat orkaankradht verwoestte. Een van die geweldige orkanen, die op ongezette tijden het gebied van de Cara- ibische Zee geeselen, heeft ditmaal Britsch Honduras, en met name de hoofdstad Belize, die vrijwel geheel werd verwoest, getroffen. Bijna 2000 dooden waren zijn gruwelijke oogst. Uit de Luchtvaartwereld. Voor de luchtvaart is het geen gunstige week geweest. Bij een vliegongeluk in Roemenië kwamen zes, bij een val in Zweden vier personen om. De Fransche vliegers, die het afstandrecord hoopten te slaan, verongelukten ten westen van de Oeral; de bekende piloot Le Brix en de mecanicien Mesmin, stierven op slag, de vlieger Doret bracht er het leven af, dank zij een parachutesprong. Van de aviateurs Rody en Johannsen, die de gevaarlijke Oceaanvlucht van Oost naar west be proefden, werd weldra niets meer ver nomen Gelukkig waren er ook lichtpunten. De Amerikanen Allen en Moèle, die, van Tokio op weg naar de Westkust van Amerika, eenige dagen zoek waren, wer den ten slotte op een verlaten eiland aangetroffen. En de „Graf Zeppelin" be gon onder gunstige voorteekenen zijn nieuwe reis naar Brazilië. Wij etaleeren gedurende deze week speciaal modebladen en noodigen dames, die zich aan de mode wat gelegen laten liggen beleefd tot een bezoek uit. Ge kunt u in de Parkstraat thans, zonder kosten, gemakkelijk op de hoogte stellen van wat de herfst- en wintermode brengt Ook op het gebied van breien, haken, borduren, etc. kunt u bij ons terecht Knippatronen, patronenpapier, kleermakerskrijt, naaisters haken, etc. zullen wij u ook gaarne leveren Komt u eens kijken! 's Avonds zijn onze uitstalkasten, ook voor u, speciaal verlicht. Vertrek dokter Prakken. Naar we vernemen gaat de heer J. R. Prakken, arts alhier, 1 Oct. a.s. onze ge meente verlaten. Hij wordt verbonden aan de kliniek van het Binnengas/thuis te Am sterdam. Dokter Prakken vestigde zich hier in Maart 1925; hij associeerde zich metdok ter W. W. van der Vegt en nam na diens overlijden zijn praktijk over. In de tijd van zes en een half jaar, gedurende welke hij hier werkzaam was, heeft dokter Prak ken hier veler vertrouwen en tal van, vrienden verworven. Het bericht van zijn vertrek zal danook door menigeen met leedwezen worden vernomen. Het moge onze geachte en gewaardeerde aesculaap goed gaan in zijn nieuwe werkkring. Dokter Vellenga, die sinds eenige tijd samen met dokter Prakken de praktijk uit oefent, zal dokters opvolger zijn. Paardensport. Op het Paardensportfeest, Zaterdag in het Stadion te Amsterdam georganiseerd, ging in het nummer Patrouillespringen een viertal ruiters van „West-Friesland"1 (Jac. Schoorl, de 14-j. aanvoerder; D. de Graaf, D. Geerligs en N. Eriks) met de kampioensprijs strijken. In het individueel springconcours was het wederom de jeugdige „Japie Schoorl", die op de kampioenstitel beslag legde. Aanvankelijk zou er geloot moeten wor den, want er werd zooveel maal gespron gen met hetzelfde resultaat, dat men het lot maar wilde laten beslissen. Maar hier tegen teekende Japie protest aan. „Ik wil niet loten", zei hij, „want loten is geen sport". En hij had gelijk, want wie gaat er nu loten om het kampioenschap van Neder land? Het zou een klap in het aangezicht van de Federatie zijn geweest. We maken hier van deze biezonderhe- den melding, wetende, er vele paarden sportvrienden op Texel een genoegen mee te doen. We kennen de L.R. „West-Fries land" ook op Texel en haar flinke in structeur de heer J. C. Vethman niet minder. Wie er meer van wil weten, leze de dagbladen van Zondag en Maandag. Uitslag aanbesteding. Door B. en W. werd Maandag aanbe steed de uitbreiding van het Gesticht van Weldadigheid alhier (reeds uitvoerig in ons blad besproken.) Hier volgt de uit slag: Timmerwerk: H. Zijm f 1995.50; Van 't Hoog f1945; Van Wessem f1889; J.W.Bakker f1758; P. Kooger f 1700Gebr. Schoenmaker f1590*. Metselwerk: W. A. Geus f4012; G. Logman f3630; Voigt f3565; C. Keijzer f3060; L. Bruin f3000; H. Koom f2987; J. Trap f2983*. Lood- en zinkwerk: J. Kiljan f 1353.15; J. Agter f1070; N. de Graaf f 1063.75; Oele f1049*» Glas en verf: S. Smidt f423; P. Plaatsman f 387; J. G. Dekker f3S3*. Electr. aanleg: Knopperts f159; Jb. Bruin f 149.50*. Timmer- en metselwerk: J. Daalder f5400; Van 't Hoog f5400; M. Blom f5340; P. Kooger f5265. Lood, zink en electr.: J. Agter f1200. beteekent: Gegund. Ons artikeltje over drinkwater en sterfte op Texel heeft o.m. de aandacht getrokken van de Schager Courant. Ze citeert het en voegt er aan toe: Ten aanzien van de volksgezondheid speelt zuiver water ongetwijfeld een be langrijke rol. We mogen er in dit verband wel aan herinneren, dat het aantal typhus- gevallen in Noordholland sterk gedaald is, sinds de Prov. Waterleiding het platte land heeft veroverd. Texel kan hiervan niet profiteeren even min als Vlieland, Terschelling en Urk. Het moet zichzelf trachten te helpen en het is een gelukkig verschijnsel, dat thans onderzocht wordt of een rendabele een trale watervoorziening mogelijk is. Deze kwestie is nu niet voor het eerst aan de orde, doch het komt ons voor, dat ze thans opnieuw is opgevat met de vaste bedoeling, ze tot een goed einde te brengen. Het zal wel nooit gelukken om leidingwater te brengen in zelfs de meest afgelegen woningen. Dit gaat ook op het vasteland niet. Hoe jammer dit moge zijn, ook een gedeeltelijke voorziening heeft zijn waarde. Dan komt vanzelf de aandrang om de 100 pet. zoo dicht moge lijk te naderen en het Provinciaal Bedrijf bewijst, wat in dit opzicht mogelijk is. Een enkele gemeente als Texel zal daar aanmerkelijk beneden moeten blijven, doch dit neemt niet weg, dat wat bereikbaar zal blijken, volstrekt niet te versmadeni s. Behalve voor de volksgezondheid is lei- ieidingwater een uitkomst voor de huisvrouw. Voor haar is het genot van een nooit uitgeputte waterkraan onbetaal baar. („En voor de veehouder", zouden we er aan willen toevoegen. Wat heeft die in droge maanden niet bar gesukkeld om in de behoefte aan behoorlijk drink water voor zijn vee te voorzien Red.) Giften voor het Witte Kruis. 12.50 werd ontvangen van N.N. in Eier- land. Wie prijkt er straks eens in de krant? Sportnieuws. Texel I-B.K.C. I. Onze sportverslaggever schrijft: De eerste competitie-wedstrijd is op een teleurstelling uitgeloopen. Texel heeft 1 punt verspeeld en daarmede de traditie, niet gebroken. De wedstrijd had een ruw verloop, doordat de scheidsrechter veel te slap optrad. Óm 2.15 uur laat de scheidsrechter be ginnen. T. speelt met de wind in de rug. Na eenig verkennen, waarbij al spoedig blijkt, dat de B-achterhoede een struikel blok is, gaat T. ten aarïval en is het B. doel door een goede voorzet van links in gevaar. De bal ivordt achter gewerkt.. De T.-aanvallen volgen elkander snel op en B. moet alle zeilen bijzetten om doel punten te voorkomen. Ook de rechtsbuiten van T. krijgt menige kans om goed voor te zetten, maar weinige ballen komen voor het doel. Uit een goede voorzet kopt S, juist over de lat. Even later schiet André hard tegen de paal, maar het verwachte doelpunt blijft uit. Nu is het B., die het gaat probeeren en onze achterhoede, die handelend op moet treden. De backs wer ken niet al te zuiver en ons doel be leeft enkele benauwde oogenblikken. Maar hoe zuiver de linksbuiten van B. ook voor zet, tot doelpunten ziet ook de B.-voor hoede geen kans. In de laatste instantie is het Gras, die zijn werk naar behooren verricht. Van R. moet uitvallen, terwijl Henk de rechtsbuitenplaats gaat bezetten en Jo Vr. half gaat spelen. Hoewel het B, zoo nu en dan gelukt T. wat terug te dringen, is het toch T., die het meest aan valt. De achterhoede van B. speelt ruw, hetgeen de verhouding in het veld niet ten goede komt. Tot de rust komt in de stand geen verandering. Direct na de aftrap krijgt Henk de bal te pakken en zet prachtig voor, de B„- achterhoede weet zich geen raad, de bal gaat van Winter naar Gieles en weer terug naar W., die met een prachtschot T. de leiding geeft. Nu wordt het B.-doel belegerd en als door een wonder blijven doelpunten uit. De enkele aanvallen van B. zijn echter niet zonder gevaar, maar de achterhoede maakt zeer goed gebruik van haar keeper .zoodat alle aanvallen op niets uitloopen. De spelers trachten met enkele verre boogschoten het net te vinden. Gras is echter op zijn post en geeft geen kans. Als B. doorbreekt, bewerkt Dirk de bal met de hand. De penalty wordt hoewel recht op Jaap afgeschoten, toch in een doelpunt omgezet. Dit werkt niet bemoedigend, maar toch zet T. er alles op. Bij een T.-aanval is Jn. G. in het doel geloopen, maar de scheidsrechter fluit voor buitenspel en ontneemt ten onrechte T. een zeer goede scorekans. (Meerman was een andere meening toegedaan in de wedstrijd Texel-Scliagen.) Intusschcn blijft T. aanvallen en de druk op het Bedoel wordt steeds grooter. Dan zien we Winter naar rechts zwenken, een prachtschot volgt maar de paal brengt redding. Het mocht niet.... leek het. Zoo verstrijkt de tijd en in de stand komt geen verandering. Texel had zeer zeker verdiend te winnen. Over het algemeen speelde T. minder goed dan vorige week tegen Helder. We vonden Winter en André Ran de beste. Henk werd veel te weinig in het spel betrokken» S. zal goed doen flink mee te werken en de bal niet door onnoodig aanraken van richting te doen veranderen. Hij was wel de minste van de voorhoede. J.Gieles was veel te laks en moet zich veel nteer in spannen. o— Texel II verloor van Helder IV met 1-7. Zondag a.s. speelt Texel I tegen H.R. C. Ill thuis. We hopen dat, dan liet goede spel gevonden en behouden zal worden. De elftal-comm. heeft de elftallen als volgt samengesteld: Texel 1Jb. Gras D.Zuidewind, N. de Graaf Joop Vroegen, J.v,Reeneri, J.Kiljan A.Dros, A.Stern, Winter, J.Gieles, A.Ran o Het 2e elftal gaat naar Petten. Vertrek 11 uur boot. Elftal als volgt: Jo Bruin Jac. de Veij Pijpers D.Keijser, M.Koorn, Th.v.Heerwaarden Moerbeek, Hamers, Lauiverman, D.Rijk, W.Moojen Res.: Ter Brugge, A.y.d. Slikke. De elftal-comm. steunt op de mede werking der spelers. Zij zal moeten zoe ken naar de beste opstelling der elftallen. Als T. II thuis speelt, zullen we van die wedstrijd verslag geven. Afbericht: voor het le elftal bij de aan voerder, voor het 2e elftal bij N. Ran, uiterlijk Vrijdagavond 8 uur. V erdo- N igro-ni eu ws. In de vergadering van Verdo-Nigro van Vrijdag constateerde de heer G.Michels, voorz., tot zijn genoegen, dat in het ach terliggende seizoen vrij veel wedstrijden gespeeld zijn en de belangstelling voor korfbal groeiende is. De prijswinsters in de estafette-wedstrijd mochten een felici tatie en pluimpje wegens haar kranige prestatie in ontvangst nemen. Spr. deed verder een beroep op de leden om bij het oprollen van de lijn steeds zooveel moge lijk behulpzaam tezijn. Verder maakte de a.s. wintercompetitie een punt van be spreking uit. Menige speler is ook lid van de Sportvereen, waardoor de korfbalbe- langen niet worden gediend. Getracht zal echter worden de twaalftallen zoo goed mogelijk te formeeren. Op aller medewer king wordt een dringend beroep gedaan, ook wat betreft de betaling van contri butie. Deze moet telkens op tijd aan de penningm., mej. Marie Rab, worden af gedragen. OMDESCHILD. Politie. Tijdelijk is alhier gedetacheerd rijks veldwachter Visser, uit Petten, Zijn voor ganger is weer naar zijn vaste standplaats vertrokken. Zuiderzeewerken. Het werk aan de zinkstukken begint zoo'n beetje zijn beslag te krijgen. Eenige arbeiders zijn reeds vertrokken en in het laatst der week gaan er meer. Naar we vernamen, moet er nog een viertal zink stukken worden „gezonken". Dan zijner ruim zestig op de bodem der zee neer gelaten. Met het zandopspuiten bij de haven vordert men flink. Men is begonnen van het Z.W. havenhoofd het houtwerk weg te breken. Ook staenen en brik wor den daar weggehaald. Hopen we, dat de Z.W.-stormen nog enkele weken wach ten, want anders kon de haven wel eens, geblokkeerd worden. Het oude haven hoofd bestaat nu alleen nog maar op de toto. Met het Oostelijke havenhoofd is men nog niet begonnen, doch naar men zegt, staat het afbreken daarvan spoedig! op het programma. Er zijn menschen, die het vuur uit hun, bijna versleten, sloffen loopenals het te laat is. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1