Gemengd Nieuws Sportnieuws. Helder 4 schoot uit haar slof tegen Texel 2. De cijfers (7 11 geven een goede afspiegeling van de productiviteit der Hel- der-voorhoede. Helder 4 is dit jaar heel wat sterker dan het vorige seizoen en de1 Texel-reserv-es hebben dit aan de lijve ondervonden. Tot de rust hield Texel stand. Eerst maakte H. 20, waarna T. een tegenpunt scoorde, maar hierna was H. onbetwist sterker. T. slaagde er niet meer in te scoren, ondanks een paar fraaie kansen die ze kregen, o.a. vlak voor het einde. („Schager"). Door de heer J. C. Vethman, instruc teur (O'.m. van L.R. „Texel") is een nieuwe rijvereeniging te Julianadorp op gericht met 25 werkende leden. („Scha ger Crt.") Verbetering van de wolhandel in Noord- Holland. „De roem van het Texelsche schaap bewezen." In het Landbouwhuis te Alkmaar is Zaterdag de alg. vergadering gehouden van de Vereeniging tot verbetering van de Wolhandel in Noord-Holland. De voorzitter, de heer Jac. Zuurbier, memo reerde de algemeene malaise-toestanden merkte op, dat 'deze ook de wolhandel niet onaangetast heeft gelaten. De heer Raat, te Alkmaar, wenschte, met betoog op de slechte inarkttoestand, te zien be paald, dat in de eers/te tijd niet zal wor den verkocht van de nog aanwezige voor raad van 'de beide vorige jaren, en ver langde tevens ,dat de van vorige verkoo- pen ontvangen gelden al is danookniet alles verkocht aan de belanghebbenden zullen worden uitgekeerd. De secretaris, de heer E. Dz. Govers, verzette zich hier tegen, omdat die gelden het karakter zou den moeten dragen van een voorschot, waarvan de handel allicht gebruik zou maken bij het vaststellen van prijzen. Evenmin achtte spreker het wenschelijk te bepalen, dat voorloopig niet verkocht zou mogen worden omdat de veroen. tegen reëele prijzen moet verkoopen. Het voorstel klinkt theoretisch heel mooi!, maar hij vond het practisch noch econo misch. De vergadering bleek de meening van de secretaris te deellen. Jaarverslag. In het door de secretaris uitgebrachte jaarverslag werd geconstateerd, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar niet onbevredigend is uitgekomen, al zal zeker het resultaat daarvan niemand geheel te vreden, doch wel gerust stellen. De wol is ten zeerste in prijs teruggeloopen. De secretaris wijdde uit over de wolontvang sten, waarbij ondanks slechte vooruit zichten, slechts twee leden in gebreke ble ven. Door verminderd ledental en inkrim ping da- schapenhouderij daalde de wol ontvangst tot 3S088 Kg. tegen 38762!/2 in 1929. Wat de fijnheid betreft, moest de wol van 1930 tot de gunstigste worden ge rekend. Merkwaardig noemde spreker de teruggang van alle kwaliteiten ten voor- deele van de prima-soort, waarmee naar sprekers meening de roem van het Texel sche schaap wel als bewezen kan worden aangenomen. Op het eind van het boekjaar had de vereeniging een voorraad wol van onge veer 42.000 Kg. niettegenstaande er door de nieuwe scheer ruim 38.000 Kg. bijge komen was. Uitslag aanbesteding. Door het bestuur van Waalenburg werd Donderdag aanbesteed het vergraven van de killen in de polder in verband met de a.s. bemaling. Het werk werd, deelt de secr. ons mee,, voor f16940 opgedra gen aan aannemer J. Daalder alhier. Hoogste inschrijver was D. Boogerd te Schagen voor (geen klein verschil) f64940. Verder kwamen biljetten in van E. de Boer, Joure, f20985 en C. Klinkert en P. Kok, O.-Karspel, f 27635.—. Luchtpostbrieven wekelijks naar de Oost. De directeur van het postkantoor ves tigt er de aandacht op, dat met ingang van 1 Oct. wekelijks postvluchten op lndië plaats hebben. Iedere Woensdag kunnen luchtpostbrieven ten kantore wor den bezorgd. Zij gaan dan met de laatste boot van Texel en komen nog juist op tijd op Schiphol aan. Papier en enveloppe (samen nog geen 5 gram wegende) zijn in de boekhandel en aan het postkantoor verkrijgbaar. Een pracht-gelegenheid voor spoed-correspondentie met verwanten of bekenden in Insulinde. Cursus Instituut I. B. A. Men deelt ons mee, dat het Alkmaar- sche Instituut I.B.A. er niet in geslaagd is hier belangstelling te wekken vooreen zijner cursussen, moderne talen, blok schrift, machineschrijven of stenografie. Zijn onze jongelui reeds volleerd of wordt de behoefte aan kennis en vaardig heid op dat gebied niet gevoeld? Be denk: als je straks tot de ontdekking komt, dat je van dit of dat veel te weinig weet, is het meestal te laat. Esperanto-cursussen. De aandacht van deelnemers aan de Esperanto-cursus (de Cocks-dorp en den Burg) voor gevorderden wordt gevestigd op een adv. in dit nummer. Illlll+llllll Voor een verbrijzeld schip 111111+111111 is elke wind tegenwind. Giften voor de Ziekenauto. Van C. R. in Spang: fl.50. Met de boodschap er bij: U krijgt ieder jaar dit bedrag van mij. Wie maakt ook de heer Pisart (penningm.) zoo blij als hij Opruiming van Oude guldens. Er zijn neringdoenden, ook op Texel, die angstvalig iedere gulden van vóór 1920 weigeren te ontvangen. We vragen ons at: Waarom? Door ze wèl in beta ling aan te nemen (en niet meer in om loop te brengen), wordt de opruiming van die oude munten in de hand gewerkt. Neem die oude guldens aan, winkeliers, en verzilver ze van tijd tot tijd aan hetj postkantoor. Daar kunt ge nog terecht tot het eind van het jaar. Beschouw het aam nemen van die oude guldens als dienst betoon! tegenover uw klanten. Menige les zou ons hebben ge- baat, als we niet hadden gedacht ■««•«is; Die is goed voor mijn buurman. Zakennieuws. Blijkens een adv. in dit nr. heropent de heer D. Witte Dz. Vrijdag zijn nieuwe, naar de eisch van de tijd ingerichte zaak. Concert „Texelsch Fanfare". Ons Fanfare gat Zaterdagavond in het Park zijn laatste concert in dit seizoen. Een tamelijk talrijk publiek het fris- sche weer, niet vrij van regen, in aanmer kinggenomen, woonde de uitvoering bij Deze gaf weer 'n goede indruk van 't mu- 'kaal kunnen en kennen van het Corps. Onder leiding van directeur Lugteuburg blijkt het tot steeds hooger prestaties in staat. OOSTEREND. De motor verdrijft het paard. Vrachtrijden R. de Leeuw, die met een. paar hitten de vrachtdienst Oostarend Oudeschild onderhield, heeft nu een auto aangeschaft. Een vrachtdienst met paard en kar wordt een zeldzaamheid. Een flesCh uit Calais. Door de heer D. werd aan de dijk bij' Nieuweschild een fl-esch gevonden met 'n prentbriefkaart uit Calais met 't verzoek deze op te zenden naar R. J. Busch, Ilford Essex Engeland. Aan het verzoek is voldaan. Met welk resultaat WAAL-EN-BURG. Auto van de dijk gestart. Zaterdagmiddag is een vrachtauto van de „Samenwerking" met eenige bussen melk bij het gemaal in Waalenburg van de dijk gestort. De bestuurder kwam er nog heelhuids af. Omtrent de oorzaak van het ongeval zijn de meeningen verdeeld. Volgens de een is in onbekwaamheid, vol gens de ander in een stuurdefect de oor zaak te zoeken. De auto werd leelijk ge havend. Het voorstel is totaal kapot. De heer N. Vermeulen bracht het wachtje naar den Burg, waar de reparateur Reij zich over het autoslachtoffer ontfermen zal. SCHIERMONNIKOOG. Een Z.V.S. zeilboot vermist, maar weer teruggevonden. Zondagavond 11 uur werd het redding- station Oostmahorn telefonisch uit Schiermonnikoog opgebeld, daar men zich ongerust maakte over het lang uitblijven der zeilboot van de Zeevaartschool al daar. De boot was met een leeraar en 6 personen, voor een oefentocht in de nacht van Zaterdag op Zondag uitgevaren en was niet teruggekeerd. Onmiddellijk na het ontvangen van dit bericht is de red dingboot uitgevaren, waaraan het na de heele nacht te hebben gezocht, bij het aanbreken van de dag mocht gelukken, de reeds naar het Groninger Wad afge dreven boot terug te viniden, op sleep touw te nemen en naar Schiermonnikoog terug te brengen. „Ik herinner mij nog, dat je mijn vaders schoenen poetste", zei een lid van het Lagerhuis tot een ander in de hitte van het debat. „Zeker", was het waardig ant- woord, „maar poetste ik ze niet goed (Komt het daarop niet aan, lezer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. !l|||||||!!ll|||||||]|il lllillllllllllinilllllllillllllllllllilllllllllllllll Den Haag. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven namens de Chr. Geref. Kerk in Nederland, met het ver zoek de 'doo|dslbrat weer in te voeren,. Beverwijk. In de cacao-extractfa- briek „Land en Zee" werd de 28-jarige arbeider de linkerhand in een breek- machine verbrijzeld. Schiphol. Op 1 Oct. a.s. vertrekt weer 'n postvliegtuig naar lndië, het eerste van de wekelijksche dienst. Er wordt op meer luchtpost gerekend. Te Schagen wordt het locomotief- depót door de Nederlandsche Spoorwe gen opgeheven. Het wordt samengevoegd met dat te Alkmaar, Amsterdam. Nu wordt er blijkens 'n advertentie weer een gouden armband ver mist, „gaande van Kalverstraat via de Utrechtschestraat naar Weteringsschans". Die gevaarlijke gewoonte ook om siera den alleen over straat te laten loopen! (Handelsblad.) De Vereen, voor Facultatieve Lijk verbranding telde 1 Jan. 1931 8939 leden. Het aantal crematies bedroeg in 1930 505, tegenover het vorig jaar 450. Het aantal bezoeken aan de columbaria be droeg 4420 (3907). Te den Haag en Rotterdam zal Prof. Piccard die 16000 M. met zijn ballon is opgestegen, lezingen houden. In Amster dam met lichtbeelden in de groote zaal van het concertgebouw. Prof. Piccard spreekt in het Duitsch. Hij is van geboorte Zwitser. De uitnoodiging is uitgegaan van het weekblad „Het Leven". Te den Haag wordt in Oct. geïnstal leerd het Eere-Gerechtshof voor de Jour nalistiek, waarvan het doel is, door het bevorderen van een goede en zuivere internationale persvoorlichting de zaak van de vrede te dienen. Mr. B. C. J., Loder zal voorzitter zijn. Te Groningen worden zeer waar schijnlijk de bioscooptheaters binnen niet al te lange tijd weer geopend. Te Amsterdam kregen een 16-jarige dienstbode en een 22-j. kapper, die ver loofd waren, op de Vijzelgracht ruzie. Het meisje wierp de verlovingsring in het water, de jongeling het meisje. Burgers hebben haar met brughaken gered. De jongeling werd gearresteerd. Op de Waalhaven is de parachutist Gunermann bij zijn eerste sprong onge lukkig neergekomen. Het dalen ging wat te snel. en daardoor is hij op de rug ge vallen. Met niet ernstige inwendige kneu zingen is hij naar het ziekenhuis-Coolsin- gei gebracht. Schagen. Tot de eerste klas van de R. Landbouw W. S. zijn 12 leerlingen toegelaten. —Te Uithuizen is een kermisganger beroofd van f 100 en een dollarbiljet. Twee Groningers werden gearresteerd. Op hen werd het dollarbiljet gevonden; de honderd gulden werden aan de weg ge vonden. Te Utrecht wordt in het museum van het Staatsboschbeheer van 16 Oct. een tentoonstelling gehouden om te laten! zien wat er thans gedaan wordt ter bej strijding van de iepziekte. Te Wieringerwaard is door onbe kende oorzaak de boerderij, bewoond door de heer P. Saai, eigendom van notaris de Boer te Hoogwoud, tot de grond af gebrand. Van de inboedel is bijna niets gered kunnen worden. De kinderen waren afwezig. De heer Saai en zijn vrouw wer den van buiten af door voorbijgangers ge waarschuwd, dat hun huis in brand stond. Alles was verzekerd. Den Haag. Advocaat en procureur mr. M. P. H. Wierex is voor 6 maanden geschorst. Te Groningen is de instructie inzake het spoorwegongeluk, waarbij drie per sonen werden gedood, gesloten. De ran geerder van de goederentrein zal 1 Oct. terecht staan. Amsterdam. Een kind van 8 maanden van de familie Elberg uit de Coolsche- dwarsstraat is uit het raam van de eerste' verdieping 'doodgevallen. Te Houten betrapte een pachter van peren langs de Oud-Utrechtsche weg een jongen die zich te goed deed aan de peren. Hij ranselde de jongen zoo, dat hij hem de pols brak. Velp. Zaterdagavond botste bij Velp een personenauto, bestuurd door de heer Kartlang tegen een mast van de electri- sche tram. De schok was zao ihevig, dat de bestuurder en de drie inzittenden ern stig gewond in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een van hen, de heer Willemsen, overleed spoedig. Te Amsterdam is tot stationchef van het Centr. Station benoemd de heer E. Haak, eerder diet van het station Roo sendaal. Van de bij de Schipbeekverbreeding bij Bathmen tewerkgestelden werden er 22 ontslagen, omdat zij zand, dat wegge kruid moest worden, in de beek gewor pen hadden. IliilllllllllllliillUilllllllilllllllllllllllllllllll llllllllllllüllllllllll BUITENLAND. i||j||||||||l!|||||||||i Ilttlllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliillllllll De ernstigste crisis sinds Aug. 1914. Genève. Alle vooraanstaande politici hebben hun plannen veranderd en treffen, voorbereidingen om naar huis terug te Ikeeren, daar zij van meening zijn, dat idiei 'huidige crisis de ernstigste sedert Aug. 1914 is. Te Pouzilhac is de bliksem geslagen in een schaapskooi. Bijna 200 schapen zijn gedood. Te Boedapest werd een vrouw uit de Donau gered, die de duizendste zelf- moordenares bleek te zijn, die sedert September 1926 uit de Donau is opge haald. De Noorddeutsche Lloyd zal cata- pult-postvliegtuigen aan boord van de Europa en de Breinen voortaan laten weg vliegen, wanneer de schepen nog twee dagen van de haven verwijderd zijn. In Traestrada (Sp.) is de bliksem ingeslagen in een boom, waaronder vier mannen en twee vrouwen scholen. De mannen en een vrouw zijn gedood, de tweede vrouw is geheel verlamd. Te Stockholm overleed 70 jaar oud Lindquist, de uitvinder van de primus brander. De eerste prunus: 1890., Londen. Het wereldsnelheidsrecord voor vliegers houdt thans de Engelsche Luit. Stainforth: 610 K.M. per uur. In Italië bedroeg het aantal werk- loozen 31 Aug. 693.000. Genève. Turkije zal vermoedelijk tot de Volkenbond toetreden. New-York. De vereeniging van ad vocaten in de Ver. Staten heeft een motie voor de afschaffing van het drankverbod aangenomen. Santiago. Zes aanvoerders van de jongste muiterij op de Chileensche vloot zijn ter dood veroordeeld, twee anderen: tot levenslange gevangenisstraf.' Reval. Op de reede is een zeilboot met zes jongelui omgeslagen, van wie er vijf verdronken. Te Genève heeft Donderdag de aanbieding plaats gehad van de petitie voor ontwapening van de Ned. Dagblad pers. De penhouder, waarmee de petitie werd geteekend, zal aan het museum der Ned. Volkenbondsvereeniging worden af gestaan. In Espinal zijn Peruaansche Indi anen in opstand gekomen tegen een blanke landeigenaar. Er zou een verwoede strijd' zijn ontbrand, waarbij twee politiemannen werden gedood. Rome. Grandi, Min. van Buitenl. Zaken zal in October een bezoek aan Berlijn brengen. Londen. Op 22 September was het 'n eeuw geleden dat de Engelsche natuur kundige Fara '.ay een ontdekking deed waaraan de electro-motor en de geheele moderne electrotechniek en radio hun ont staan danken. De geleerde is plechtig her dacht. - In Indianapolis, Cincinnatie en an dere steden van Indiana en Ohio zijn hevige aardschokken waargenomen, die echter geen ernstige schade veroorzaakten, in vele plaatsen vluchtten de bewoners uit de huizen. De Duitsche hoofdstad telt 4.2 mil joen inwoners. Tusschen Nanking en Tokio is een ernstige spanning ontstaan inzake de moord op de Japansche kapitein Haca- moera in Mongolië, waaromtrent de Chi- neesche regeering nog geen voldoening heeft gegeven. Japan heeft verscheiden belangrijke punten in China bezet, in verband met een gerezen conflict: Moekden, Tsjing- tau, etc. Nanking. De regeering verklaarde, dat China onder geen enkele omstandig heid oorlog wil met Japan. Diplomatieke besprekingen zouden zijn aangevangen met de bedoeling om alsnog een vriendschap pelijke regeling te treffen. Tokio. Een hevige aardschok heeft de hoofdstad doen schudden. De schok werd over een groote oppervlakte van West-Japan gevoeld. In Centraal-Hondor werden negen personen gedood en hon derden gewond. Te Gtirlitz heeft een 18-jarige jon gen zijn moeder en zijn tweelingbroer en zuster van negen jaar met een bijl om het leven gebracht. Reden niet bekend., Boedapest. De baanwachter bij het viaduct waar de spoorwegaanslag werd gepleegd, is door een trein overreden en gedood. Op de spoorweg Ploetsi-Slobozia botste een trein van vijftig tankwagens met benzine in volle vaart op ©en leege trein. In eenige minuten vormden beide1 treinen een groote vlammenzee. Tot dus ver zijn vijt lijken geborgen. Londen. Mac Donald heeft meege deeld dat de verlaging der salarissen van de onderwijzers, en bij land, zee- en luchtmacht niet grooter zal zijn dan 10 procent. Moskou. Het tekort aan arbeiders is op het oogenblik een der belangrijkste vraagstukken van de opbouw in Sovjet- Rusland. (Handelsblad.) In België, dat spoedig zijn eerste crematorium krijgt, is de wet, die lijkver- assching zal toelaten, door de Kamer van) Afgevaardigden aangenomen. Londen. Een veearts klaagt in de Sunday Express, dat er vrijwel geen hoefsmeden meer zijn in Engeland, die hun vak verstaan. Doordat de auto het trekpaard voor een groot deel ver-dron gen heeft, levert het ambacht geen be hoorlijk bestaan meer op. Het gevolg is dat het percentage aan kreupelheid onder de in gebruik zijnde paarden aanzienlijk is toegenomen. In de Ardennen bevinden zich aan herten plm. 1020 stuks, hinden 2665, jonge herten 1270, reeën 12.100, everzwijnen 2635 en damherten 23. Een lust voor dei jager. Te Manchester bleken van de 119 Engelsche schepen, die in Augustus daar zijn geïnspecteerd, 14 vuil, ongedierte, etc., slecht voor de gezondheid te bevatten Londen. Gandhi zal na aankomst te Londen een rede houden, welke door alle Engelsche en Amerikaansche zenders zal worden uitgezonden.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2