De Nieuwe Texelsche Courant No 4569 45s'8 Jaargang. Woensdag 30 Sept. 1931 Van 'veek tot week Texe!sche B erichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 30 1 2 3 4 5 6 Oct 11,26 11.55 1227 1,— 0,25 1,16 2.33 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7 29 Wettelijke tijd. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de zomertjd dit jaar zal eindigen op 4 Octo ber a.s. te drie uur in den morgen, dus in den nacht van Zatendag op Zon/dag. In verband hiermede zullen de toren klokken Zondagmorgen te drie uur een uur worden achteruitgezet. Texel, 29 September 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris. JONKER. Afsluiting wegen in Waalenburg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis dat blijkens mededeeling van het Bestuur van den Polder Waalenburg voor het leggen van duikers, op Donderdag 1 October a. s. de beharding van den Middelweg in den polder Waalenburg en op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 October a.s. de beharding van den Westerboersweg in genoemden Pol der zal worden opgebroken, zoodat het verkeer over deze wegen op gemelde da gen tijdelijk gestremd zal zijni. De richting voor het verkeer zal ter plaatse door borden worden aangegeven. Texel, 28 September 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Nu het pond sterling i geen pond sterling meer is. Een geweldige gebeurtenis heeft haar zware schaduw geworpen over al wat zich de laatste dagen in de weneld heeft af gespeeld: de financieele crisis in Enge land. Deze gebeurtenis is wellicht eenige weken, vertraagd door de vorming van MacDonald's coalitieregeering, weiketen doel had het vertrouwen te herstellen, maar zij kon tenslotte niet worden tegen gehouden. De financieele moeilijkheden waarin Engeland was geraakt, met name ten gevolge van de gebeurtenissen in Cen- traal-Europa dwongen tot het tijdelijk opgeven van de gouden standaard, d.w.z. de koers van het pond sterling werd niet langer gesteund door de bereidwilligheid om goud te verstrekken aan degeen, die met behoorlijke papierwaarden komt en er goud voor in de plaats verlangt. Het gevolg is geweest, dat de koers van het pond thans uitsluitend wordt bepaald door het vertrouwen van de internationale handel, en het resultaat is geweest, dat het binnen enkele dagen bijna een derde van zijn waarde heeft ingeboet. Tot samenwerking gedwongen. Het lichtpunt in deze misère is, dat zij het gevoel voor internationale solidari teit naar alle waarschijnlijkheid ten zeerste versterken zal. Hoe noodig dit is, kan een cijfer leeren. De Bank van Frankrijk re kent tot haar activa een bedrag van 83 miljoen pond; de waarde daarvan was de vorige week nog 10 milliard francs, thans is zij tot omstreeks 7 milliard gedaald. Dergelijke klappen dwingen wel tot samenwerking. Men mag aannemen, dat de uitnoodiging van president Hoover aan de Fransche premier Laval om hem te Washington te bezoeken, de bedoeling heeft zulk een samenwerking in te luiden. De twee goudrijkste landen ter wereld verkeeren in de gunstigste positie om er het initiatief voor te nemen. Wrijving tusschen Japan en China. Japans hooge militairen, hun eigen re geering min of meer overrompelend, heb ben gemeend, van de gelegenheid, dat aller aandacht op financieele zorgen was ge richt, gebruik te mogen maken voor een .opmarsch in Mantsjoerije. Daar er vrijwel steeds een beetje Chineesch-Japansche wrijving bestaat, was een aanleiding gauw gevonden: een schermutseling bij een spoorbrug zette het apparaat in beweging. De krachtige steun, welke de Japansche regeering van buitenaf gekregen heeft, tegen haar al te voortvarende militairen (de Volkenhond was juist bijeen en drong op kalmte aan), zal het haar hopelijk mogelijk maken, de toestand, zooals die vóór de opmarsch was, hersteld te krijgen Oceaanreizen per Zeppeiin. Zonder opzien te wekken en zonder er veel ruchtbaarheid aan te geven het mooiste compliment! volbracht de „Graf Zeppelin" een tocht naar Brazilië 'de terugreis is al weder aanvaard. Zakennieuws. Eelman's Kapperszaak. Maandag hebben we op verzoek van de hceren Eelman in de geheel verbouwde en gerestaureerde kapperszaak aan de Gast huisstraat een kijkje genomen. We hebben daar een groote verandering bespeurd, welke speciaal door de dames met vreugd zal worden begroet. Voor haar toch werd een geheel aparte salon, met wat men noemt twee „cabines", ingericht, tot welke een aparte deur toegang verleent. De heeren Eelman beschikken over de nieuwste apparaten voor permanent- en watergolf, voor massage en wat de vrouw meer op dit gebied kan verlangen. De inrichting maakt een alleszins nette in druk. De heerensalon heeft weinig ver andering ondergaan. Door de deur links komt men er binnen, de rechtsche deur is zooais boven omschreven voor de dames-klanten bestemd. We twijfelen er niet aan, of de aangebrachte verande ringen zullen de bloei van de zaak belang rijk ten goede komen. Binnenkort wordt bovendien aan de zaak nog een ervaren kapster van elders verbonden, bekend met de nieuwste mode op het gebied van coiffure. Het metselwerk werd uitgevoerd door de heer C. Keijzer, het timmerwerk door de heer J.Bakker, schilderwerk de lieer K. Smidt, stoffeering N.V. v.h. Pli. Vles- sing, loodgieters- en sanitaire werken de lieer P. Oele en electr. aanleg de lieer J. Kiljan. De opdrachtglever zeilde, over hun werk zeer tevreden te zijn, zichoolnieuws. De heer Slort, hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs alhier, deelt ons mee, dat het bestuur met inglang van 1 Januari a.s. mej. J. Kalis, thans onderwijzeres te Elim bij Hoogevoen (Drente), in ge lijke functie aan voormelde school heeft benoemd. Er zullen dan behalve het hoofd twee onderwijzeressen aan de school ver bonden zijn. Doordat het aantal leerlingen 'boven de 73 is gestejgen, kon het bestuur hiertoe overgaan. In overleg met het ge meentebestuur zal door de school 'ver moedelijk gebruik mogen worden gemaakt van een lokaal der oude R.K. School alhier. Later zal door aanbouw in de be-> hoefte aan meer ruimte worden voorzien. o Voor het vervolgonderwijs aan de School voor Chr. Volksonderwijs hebben zich 16 leerlingen aangemeld (vermoede lijk komen er meer). De lessen vangen aan op Maandag a.s. Benoeming dienaar van politie. De burgemeester heeft Zaterdag tot op volger van de heef W. Brouwer, gemeen telijk dienaar van politie alhier, uit 338 sollicitanten benoemd de heer D. j. Looijen, geboren te Wageningen. De heer Looijen diende eerst bij de politietroepen te Nieuwersluis en ging vervolgens een verbintenis van zes jaar aan bij de Kon. Marechaussee te paard,, standplaats Wassenaar. Op 5 Oct. zal hij in dienst treden. Sportnieuws. D.D. schrijft ons: Deze wedstrijd had een biezonder ver loop. Had T. voor de rust een mooi open en doortastend spel, waarbij uit goed op gebrachte ballen even mooie doelpunten werden gemaakt, na de rust waren de bordjes verhangen en was het H», die over alle linie's verreweg de betere was. De veranderde opstelling kon nog maar matig voldoen. De linkervleugel en mid- voor kunnen er best zijn. Daar moest heil ook van komen. S. kan ons nog altijd niet bekoren. Hij steunt niet, geeft niet be hoorlijk af. Voor het doel doet hij soms aardig werk. De rechtsbuiten kreeg wei nig en moeilijke ballen en bleef ook on der onze verwachtingen. De halflinie speelde vóór de rust een goede partij, na. de rust bleef Joop alleen zijn goede spel behouden. Er moet echter nog steeds beter aangegeven worden. Van de achterhoede hadden we meer verwacht. Het kopwerk was goed, het wegwerken echter nog on zuiver. Ook moeten zij doorspelen, totdat er gefloten wordt. Jaap was weer in orde De doelpunten kon hij niet voorkomen Hij heeft dikwijls zeer moeilijk werk ge had, wat naar behooren werd verricht. Hij moet echter de tegenpartij niet af wachten bij het wegwerken. Als scheidsrechter W. Dol, die deze wedstrijd heel goed leidde, het sein heeft gegeven, trekt H. direct ten aanval, welke aanval wordt afgeslagen. T. zit er direct goed in en gaat met open spel ten aan val. Aiulrc krijgt de bal, geeft door naar rechts, maar Dros zet juist achter. Van/ Reenen zit goed achter de voorhoede en geeft goed aan. De eerste aanvallen leve ren niets op. Winter gaat er vandoor, maar wordt door een hondje (dat even als zijn haas een voetballiefhebber is) in zijn bewegingen belemmerd. Hij geeft naarAndré de bal terug aan W., die nu met een prachtig schot de leiding neemt: 1 -0. Nu gaat H. er vandoor. Doorslecht aanvatten van Dirk krijgt de linksbuiten de bal vrij en schiet mooi in de verste bovenhoek. De stand is hiermee gelijk. Nu neemt T. het spel geheel in handen en aanval op aanval volgt. Achtereenvolgens voert T .de stand op tot 51. In deze periode valt het snelle werk van W. bui tengewoon op. De doelpunten werden alle uit goede opzetten en prachtige schoten geboren, waarbij de H.-keeper geen schijn van kans kreeg. Hoewel liet LI.-doel nog enkele moeilijke momenten doormaakte, kwam met deze stand de rust. Onder een druilerig regentje wordt weer begonnen, en al gaat T. er een enkele maal vandoor, tot doelpunten weten ze het niet meer te brengen. LI. speelt nu ccn mooie partij, waartegen de achter hoede het met kan bolwerken, vooral nu schijnt, dat de links en midhalf uitge- .- I zijn. Had H. maar open spel ge speeld, zeker had T. nog aan het kortste eindje getrokken. Al heel spoedig maakt H. ccn doelpunt. I let was echter moeilijl te zien, of de bal wel ovfer die doellijn/ kwam. Dit geeft de Racers moed en als Dirk in hel beruchte gebied zondigt, brengt H. de stand op 53. De spanning stijgt en telkens komt H. opzetten. Er is nog 7 min. te spelen en we voelen ojnsi nog lang niet rustig. Er vfolgt een .slap moment en als de backs staain blijven voor een vermeend buitenspel geval, brengt H. de stand op 51. De laatste minuten gaan traag voorbij. T. verdedigt, wat ze kan, hoewel het gladde er re in en dito bal een goede balbehandeling bijna niet mo gelijk maken. Enkele goede schoten wor den door Jaap veilig verwerkt. Een zucht van verlichting gaat op, als de scheids rechter einde fluit. H.R.C. heeft tegen het toekennen van één der doelpunten geprotesteerd. o Adsp. A. en B., competitie-elftallen, speelden een proefwedstrijd. A. won met 21. Het was een aardige wedstrijd. De strijd ging gelijk op, nadat B zich van de A-druk in het begin had ontdaan. Om beurten aanvallen. De A-voorhoede werkte beter at dan die van B., waar P.K. enkele mooie kansen onbenut liet en P.Br. zijn dag niet had. Maarten gaf enkele zeer goede schoten. Zondag a.s. C.A. aanvang vermoede lijk halt drie. De eerstgenoemde speelt speelt altijd in het Groen-Zwart de laatst genoemde in het Wit. Reserves als vorige- week. O Texel 11 was op bezoek bij Petten en verloor met 05. Rust 0—1. De verhou ding in het elftal was heel goed. Met wat meer geluk, was de stand wel anders geweest. Volhouden, jongens; het komt met ons 2e elftal ook wel in orde. o— Dit Texel I-elftal speelt Zondag a.s. tegen N.-Niedorp: Jb. Gras D.Zuidevviud, G.Pijpers J.'Vroegen, Van Reenen, J.Kiljan A.J.Stern, N. de Graaf, W.Winter, J.Gie- les, A. Ran. Res: Van den Berg. Texel II speelt met onderstaande opstel ling tegen Oudesluis I. Aanvang 12 uur, A.vjd. Slikke Dick Keijser Th.v. Heerwaarden M.Koorn (aanv.) Lauwerman, Benes Moerbeek, A.Dros, E.Lap, Hamers, W. Moojen. Res.: Jb. Geus en Jac. de Veij. Afbericht met reden aan N. Ran voor het 2e elftal; voor het le elftal aan N. de Graat, uiterlijk Vrijdagavond. Zaterdagsmiddags kan er bij gunstig weer geoefend worden van 35 uur. Vóór 2 uur kan geen bal worden afgegeven. o— Men schrijft ons: Voor degenen die Texel I Zondag a.s. willen vergezellen naar Nieuwe Niedorp bestaat tot a.s. Donderdagavond 7 uur gelegenheid zich op te geven bij A. Dros, Die vieren bruiloft vandaag! Vandaag vieren de heer J. Koopman en mej. A. Koopman-Duinker, wonende „Re doute", Prins Hendrikpolder, hun 45- jarig huwelijksfeest. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit dit kiekje, dat een lief tallige jongedame een goed familielid bepaald ons verzocht te willen opne men, aan welk verzoek we moeilijk kon den weigeren te voldoen. Is het van dat paartje geen leuk plaatje, met „Fik" aan de ketting als (ma „moeder-de- vrouw") Opa's beste maatje? Az., Steeneplaats. Vertrek per boot van 8 uur. Kosten retour van den Fielder at per bus t 1. (bij aangifte te voldoen). Na Donderdag geen aangifte meer. Daar N. Niedorp doorgaat voor de sterkste ploeg uit onze afdeeling, wordt' het een belangrijke wedstrijd. Wie een kuil graaft De heer J. Bakker, manufacturier te Oudeschild, reed Maandagmorgen met zijn rijwiel in de Weverstraat bij de wo ning van de heer J. C. Rab in een diepe Kuil (men was daar bezig met een tele- toonaanleg). De heer B. bekwam ernstige wonden aan het gelaat en moest door dokter Prakken worden verbonden. DE WAAL. Boerderij in asch gelegd. Maandagavond te acht uur ontstondi brand in de woonkamer der boerderij, be woond door de heer Anke Kooiman en echtgenioote, en gelegen in Spang nabij hoeve „Schiller". Tegen gemeld uur stak mej. Kooiman de petroleumlamp op. Plots brak een schakel van de ketting met het gevolg, dat de lamp scheef kwam te ban-, gen en de wegvloeiende olie vlam vatte. De vrouw was op dat moment alleen in de kamer. Zij ijlde naar buiten, naar haar man, die een oogenblik bij buren ver toefde. Met vereende kracht werd met emmers water he't vuur bestreden en aanvankelijk met succes. Toen men echter meende de brand te hebben gebluscht, bleek het vuur zich toegang tot de hooi zolder te hebben verschaft, met het ge volg, dat in korte tijd de heele boerderij' een prooi der vlammen werd en tot de grond toe afbrandde. Behalve een paar wagens en een enkel meubelstuk, werd niets gered. Zelfs de brandpolis ging verloren. Een groote hoe veelheid hooi ging in vlammen op. De hoeve, welke het eigendom was van mej. G. Keijser—Roeper, te den Burg, was tegen brandschade verzekerd. De brand werd over een groot deel van Texel waargenomen. Daar er vrijwel geen wind stond, was gevaar voor in de nabij heid liggende boerderijen niet aanwezig. Omstreeks half elf arriveerde de motor- brandspuit van den Burg. Men bepaakle zich voornamelijk tot het omverhalen van de hooiberg, welke toen spoedig door het vuur werd verteerd. Tot diep in cle nacht hielden de spuitgasten echter een oogje in het zeil, om bij dreigend onheil water te geven. Velen wilden blijkbaar van de brand ge tuige zijn. Per fiets vooral, maar ook per auto en motorrijwiel begat men zich naar de plaats des onheils, waar ook burge meester Oort, telefonisch gewaarschuwd, spoedig aanwezig was. E>e volle maan heeft het de bezoekers zeker gemakkelijk ge maakt. J DE COCKSDORP. Motorongeval. De op Texel welbekende deskundige op vogelgebied, de heer J. P. Strijbos, maakte Zaterdag en Zondag in gezelschap van zijn echtgenoote en verder mej. D. en de heer V, uit Haaflem, per motor

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1