Oct 1931 Texel sche Courant van Zaterdag 3 r TWEEDE BLAD TEXELSCH FANFARE VIERT FEEST MEMENTO MORI. Texelsche Berichten Knus en warm fi&iiii Al doet de doodsklok met gedreun Haar zware slagen hooren De vogelen ontwaken niet, Die nest'len in de toren. Weest dan die vogels niet gelijk; Verstaat de roep dier slagen: De mensch gaat naar zijn eeuwig huis Bereidt u, alle dagen. HU1B DE RIJMELAAR. Afsluiting weg in Eierland. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat blijken^ mededeeling van het bestuur van den polder Eierland, vanaf Maandag 5 Octo ber 1931 voor den tijd van een week of zooveel korter als voor de uitvoering van het werk blijkt noodig te zijn, in verband met de vernieuwing van een heul, de be- harding van den verbindingsweg Hoofd wegPostweg langs hoeve Wageningen in dien polder, zal zijn opgebroken, zoo dat het verkeer over dezen weg gedurende dien tijd tijdelijk gestremd zal zijn. De richting van het verkeer zal ter plaatse door borden worden aangegeven. Texel, 2 October 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Sportnieuws. Van de T.-adsp. speelt morgen C. tegen A. om halt drie. Allen behooren dus op tijd presient te zijn, ook de rese|rv|es. Mee naar N. Niedorp? In de bus naar „N. Niedorp" zijn nog eenige plaatsen a fl.disponibel. Geeft u dus spoedig op. Vertrek met de boot van 8 uur. Autobusdienst Den HelderAlkmaar. Ingaande 4 October 1931. Van Den Helder (Havenhoofd): 6.50, 8.-, 8.55, 10.-, 12.10, 13.-, 14.05, 15.05, 16.25, 18.05, 20.35. Van Alkmaar (Bergerhout): 7.10, 8.20, 9.50, 10.40, 11.55, 13.45, 14.40, 15.50 17.15, 18.50, 20.50. o— Ge denkt misschien: „Dat zal ik uit knippen". Beter is: het nu meteen maar te d o e n. Kookcursus „Volksonderwijs. Op Dinsdag over een week vangt mej. Wynia, van de Rijkslandbouwwinterschoor te Schagen, op uitnoodiging van „Volks onderwijs" in de Lagere Landbouwschool alhier met de aangekondigde kooklessen aan. We maken de dames, die zich reeds aanmeldden, attent op de voor haar be stemde adv. in dit nummer. Behalve het cursusgeld zal f0.40 per les verschuldigd zijn voor het eten, dat gereedgemaakt wordt en meegenomen kan worden. (Een aansporing tevens om er zorg aan te be" 9teden; niet te laten aanbranden, geen zout te vergeten, etc.) Wat er meer ge reedgemaakt, dan meegenomen wordt, zal aan behoeftige ingezetenen worden aange boden. Cursus—Stofversieren. „Volksonderwijs" zal hier binnenkort een cursus - stofversieren organiseeren. Een tentoonstelling zal worden ingericht, om van het resultaat dezer lessen een denkbeeld te geven. De kosten, een paar gulden voor de heele cursus, zullen geen bezwaar zijn. De cursussen Duitsch en het on derwij s aan volwassenen zullen hier doorgang vinden, wanneer nog een paar leerlingen zich aanmelden. Het adres is niog steeds: H. J. Kraai, Niéuw-straat. Doe het vandaag nog! Verbouw Café—D. Lips. De heer D. Lips heeft bij onderhand- sche aanbesteding de verbouw en uitbrei ding van zijn café opgedragen aan de heer Jb. Daalder alhier (schilderwerk: P. Boon; loodgieter: P. Oele). De zaal wordt door het bijtrekken van de woonkamer be langrijk vergroot; ze zal dan tevens als vergaderlokaal kunnen dienen. Door het bouwen eener nieuwe verdieping wordt boven voor voldoende woonruimte ge zorgd. Een reuze verbetering. Heffing opcenten grondbelasting. Op onze informatie vernemen we, dat het in de bedoeling van ons gemeentebe stuur ligt de raad voor te stellen over te gaan tot verhooging van het aantal op centen op de hoofdsommen der grondbe lasting en wel: van 40 op 60 opcenten voor de ge bouwde eigendommen (voor de onge bouwde blijft het 20). Zakennieuws. Er heeft zich hier al weer een schoen maker gevestigd. Thans is het de heer Noll, uit Brabant, die in de Warmoes straat een machinale inrichting voor maat- en reparatiewerk geopend heeft. Dat klinkt als een klok! Reeds is de derde dag van de vierdaag- sche tancy fair aangebroken, wanneer dit praatje mitsgaders ons plaatje u onder de o ogen komen. Honderdtallen Texelaars hebben er reeds een kijkje genomen en zijn zeker tot de conclusie gekomen, dat hier iets moois, iets aantrekkelijks, iets biezonders tot stand is gebracht We heb ben reeds menige fancy-fair in Texels residentie meegemaakt, maar meenen op recht, dat geen andere zoo keurig werd opgezet en zoo'n prettige indruk maakte als deze. Dagenlang ook is het comité volijverig in de weer geweest, om dat resultaat te bereiken, waarbij nog kwam, de gulle hulp door zooveel anderen, ons muziekcorps goed gezind, verleend. De officieele opening. De lezer kent de voorgeschiedenis en is met het doel op de hoogte. We bepalen ons hier dus eerst tot de officieele ope ning, welke Donderdagavond te acht uur plaats had en welke door een rondgang van het Fanfare door den Burg onder leiding van directeur Lugtenburg vooraf is gegaan. Bij ontstentenis van de heer Jac. Schrama, wegens een sterfgeval in zijn familie, verving de heer W. Boon hem als voorzitter en was hem de vereerendei taak opgedragen namens het bestuur van Texelsch Fanfare een enkel woord te spreken ter inleiding van burgemeester Oort, die als eere-president van het co mité de fancy-fair officieel openen zou. De heer Boon drukte zijn spijt uit over het feit, dat de heer Schrama niet aan wezig kon zijn. Hij bracht een hartelijk woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt en nog meewerken om de tancy fair aan haar doel te doen beant woorden. Het bestuur waardeert dit ten zeerste. Spr. beslioot met allen hartelijk welkom te heeten, in het biezonder de heer en mevr. Oort, waarna de burge meester het woord verkreeg, (applaus.) Burgemeester Oort gewaagde met waar deering van de wijze, waarop velen zich voor deze mooie onderneming hadden in gespannen; van het mooie front, naar een aardig ontwerp vervaardigd; van de glijbaan, welke het geheel een wat luna- park-achtig cachet verleent; en niet in de laatste plaats van rythme en harmonie,, van muziek in het algemeen, gesymboli seerd door de harp, welke op de feest- gevel prijkt. Door harmonie is destijds aan een repetitielokaal het aanzijn gege- iven. Er ontbreekt echter nog een enkele steen aan en zoo is het nu de bedoeling aldus spr., het gebouw te voltooien.. Buiten wacht reeds een talrijk publiek, een schare verkoopsters staat klaar, het bestuur en het comité hebben zich allei moeite gegeven om hier succes te kun nen boeken. Dat zijn allemaal redenen om aan te nemen, dat de fancy fair slagen moet. Het spijt mij, vervolgde spr., 'dat de de heer Schrama, die zoo onvermoeid voor deze dagen heeft gewerkt, hier niet aanwezig kan zijn. Ik hoop nochtans, dat de Fancy-Fair zal sluiten met 'n resul taat, dat tot dankbaarheid stemt. Har monie kunnen we dan echter niet ontbe ren, zoowel tuslschen de leden en het pu- pliek als onderling, in en buiten de zaaL Met de wensch, dat deze dagen zonder moeite mogen verloopen, open ik deze Fancy Fair. Laat het Fanfare zijn naam eer aandoen en in harmonie een lied aan heffen, zoo het kan een volkslied, opdat ook het publiek buiten hooren kunne, dat de Fancy Fair officieel geopend is (ap plaus.) Hierop bracht het corps het Wilhelmus ten gehoore en was het publiek het sein gegeven om binnen te treden. Zoetjesaan vulde de zaal zich, het werd gezellig druk; loten voor taarten, een sprei, een fiets, etc. gingen grif van de hand; de theetent deed wat de thee reeds gedaan had (trekken). De waarzegster werd ge ïnstalleerd (men heeft haar mysterieus vertrek in de serre ondergebracht) en was spoedig op dreef; het is in moeilijke tijden altoos makkelijk te weten wat je boven het hoofd hangt Welnu, je klopt bij de waarzegster aan en het komt in orde. Dat Texel heel wat lijntrekkers herbergt die Voor een beetje geld en nog minder moeite voordeel willen trekken, bewees zonneklaar de touwtrekspoi'L welke vele beoefenaars vond. Daarnaast de visch-afdeeling. Daar visch je zonder „wurrem" naar mooie prijzen. Liefheb bers van een rookertje komen niet ver geefs in het naburige tentje. Weer een stukje verder het rad-van-avontuur, altoos een winstgevende onderneming, en de sjoelbak. Wie van alle „sjoelers" opieen avond de meeste punten haalt, krijgt een mooie prijs. Hoe een „gewichtige per soonlijkheid" men is, kan de bascule ons tegen een matige vergoeding vertellen. Voor de jeugdige klanten maakt te grab belton een bron van genot uit. Maar er is nog meer: je kunt door platen of ringen werpen je geluk beproevlen. Hand werken en chocoladewaren zijn bij groote hoeveelheden ingekomen en men ver zekerde ons, dat alles tegen civiele prij zen van de hand gaat (als het een enkele keer anders is, troost ge u maar met da gedachte: Ik krijg er muziek voor.) Alvorens we de zaal verlaten, welke met guirlandes en groen kwistig getooid is en met zijn tentjes met een aardige gevel in groen en geel feestelijk aandoet, wil len we nog wijzen op de gelegenheid om door het offeren van een dubbeltje een nummer op de Columbia Kolster te laten draaien. De heer J.Kikkert, die welwillend zijn apparaat ter beschikking heeft ge steld en als „muziekmeester" fungeert, heeft een uitgebreid repertoir, „elck wat wils". In de tuin van het hotel is aan een danstent ruimte gegeven. Het Fanfare zorgt voor muziek en veel dans- lustigen ook. Verder heeft de heer Jac. Bakker in de tuin de meer besproken glijbaan opgericht en wel op voorstel van de heer J.Buisman, lid v. 't comité, wiens vondst gebleken is van groote waarde te zijn. Je wordt op een looper naar boven gebracht, staat dan op plm. 5 M. hoogte en kunt dan op een matje door een gladde goot naar de begane grond komen. De bouwmeester heeft eer van zijn werk; de man, die het balletje opwierp, heeft daar goed aan gedaan. Het corps mag er beiden dankbaar voor wezen. De gevel, hierboven in beeld gebracht, is 's avonids verlicht en maakt dan een, feestelijk effect. De letters van „Texelsch Fanfare" keurig uitgesnejden en geplakt op doorschijnend papier getuigen van zorgvuldige arbeid. Op een afstand beke ken, zou je denken aan glas-in-lood. Ge moet er vanavond eens gaan kijken. (Ont werp en uitvoering Jb. Bakker; ver lichting A. Knopperts). o— We weten, niet volledig te zijn geweest, maar willen het toch bij dit relaas voor- loopig laten. Wel vermelden we nog, dat ontvangen werden: een taart van bakker C.D.Bremer, bakker C. Moojen, van mej. Gerbr. Boon (Koogerstr.), twee gerookte rundertongen van slager Dek ker, een worst van slager Pereboom, een pak met allerlei geschenken, o.m. een mooi servies, van mej. de wed. K. Kuijper en tam. (Amsterdam), enz. Meer namen volgen nog. Het bestuur zal ze ons opgeven. Als een biezonderheid deelen we mee, dat de heer K. Bosma, directeur van de Zuivelfabriek te de Waal, de eerste avond aan de sjoelbak het hoogste aantal pun ten haalde en daarbij beslag opeen Edammer kaasje. Mogelijk dat de aanblik van kaas de zuivelfabrikant tot biezondere krachtsinspanning geprikkeld heeft. De heer S. Zijm Pz., uit Gerritsland, liggen tal van babies in hun wiegje, de gesmette en stukke plekken van hun huidje ingewreven met Purol en nabehandeld met Purolpoeder. Verrukkelijk klinkt hun ge- kraai in de ooren der gelukkige moeders. Zingt Uw baby ook mee in dit loflied op Purol en Purolpoeder? bofte. ook. Die won op een dubbeltjes lootje een heerlijke taart. In totaal beloopen de ontvangsten nu reeds 1292.83. o Het weer werkt mee. Ook van buiten den Burg komen de kijkers en koopers los. De „Vierdaagsehe" doet 't weer best. We schreven al: D'r zit muziek in. En daar kunnen we wat van gebruiken. Laatste „telegram metjes" van de F.F. Opbrengst gisteravond plm. f 340,—. Taart gewonnen door de heer Neger, uit Arnhem. Een groote koek, gewonnen aan de sjoelbak door de heeren H Zijm en E. Kerkhof, werd door hen gedeeld (elk had 11 punten). Taarten beschikbaar gesteld door de herren J. Bakker en A. Kalfworsten door de heer A. Ran. Allerlei. Bedenk wel, dat met ingang van morgen T.E.S.O. haar winterdienst aanvangt. (Ge hebt de dienstregeling toch wel uitge knipt? Ze stond o.m. in het vorig nr.) Morgen gaat de winterdienst der spoorwegen in. Spoorboekjes zijn in de boekhandel verkrijgbaar. Alweer „wegafsluiting", nu eens in Eierland. Het wordt wat al te bar. De korfbalwedstrijd om de medaille wordt gespeeld op land van de heer S.C. Eelman, daartoe door „V.N." gehuurd, gelegen aan de Schilderweg bij net pen sion der dames Lafeber. Men klaagt ons zijn nood over radiostoring en vraagt ons een goed woordje te willen doen bij hem of hen of haar, die daar aanleiding toe geeft (ge ven), vermoedelijk door van een electri- seermachine gebruik te maken. Kan zoo iets nu niet worden beperkt tot b.v. des avonds van 7,30 tot 8 uur alleen, vraagt men. Ook kan zoo'n apparaat vrij van storende verschijnselen worden gemaakt. Vraag maar eens aan uw leverancier. SchoolnieuwB. Het vervolgonderwijs aan de o.l. school alhier gaat door. AanVang op rnader te be palen datum. Namens de Bond van Ned. Onderw., Tex. Onderw. Vereen., Volksond. en N.O.G. wordt de raad verzocht het mini mum aantal leerlingen voor vervolgonder wijs te willen bepalen (in plaats van op 12) op acht voor 3- en 2miansscholen en op zes voor Oost. WAAL-EN-BURG. Om een plaatselijk belang te dienen. Naar men ons meedeelt stellen B. en W. de raad voor f500.ter beschikking te stellen van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten als bijdrage in de kosten van plm. 36 H.A. land in Waalen burg. Het gaat, zooals bekend, om het behoud van de vogels, waarmee, gelijk B.enW. terecht opmerken, een zuiver plaatselijk belang wordt gediend. Van de koopsom, groot f30.000 heeft de Vereen, reeds meer dan de helft toegezegd gekre gen. Ze vertrouwt echter, dat de rest er ook wel kómen zal, welk vertrouwen het gemeentebestuur meent niet te mogen be schamen. Wanneer de gemeente met een bedrag van f500 over de brug komt, zal dat ook voor anderen een aansporing zijn om financieele steun te verleenetik (Er ontbreekt nog plm. f 10.000. Red) HET GEMAAL IN WERKING. Bij wijze van proef. Donderdag heeft het gemaal van Waal enburg proefgedraaid in tegenwoordig heid van het polderbestuur, een ingenieur van de Thomas motoxenfabriek, mon teurs en eenige belangstellenden. Zeerrus- stig en zonder eenige storing liepen de twee Thomas-motoren, elk van 52 P.K., waaraan gekoppeld waren de twee pom pen, met een capac. van elk 60 kub. M. per mnt. bij twee M. opvoerhoogte. De motoren hebben op bijna volle kracht ge werkt en wel tot volle tevredenheid. Wat de machines betreft is het gemaal nu ge reed. Het gebouw alleen moet nog wor den afgewerkt. Als een biezonderheid zij vermeld, dat bij gebrek aan water (let wel: in Waal enburg) slechts korte tijd kon worden ge pompt. Het peil is voor deze tijd van het jaar 'n.l. zeer laag. Eerst wanneer de bag germachine haar werk tusschen het ge maal en de geul van het Kil heeft ver richt, kan het gemaal weer in werking worden gesteld. De gronden in O. en W.- Kolk kunnen dan worden drooggelegd, DE COCKSDORP. Wijziging Kerkdienst. Ds. Plug verzoekt ons de aandacht te vestigen op het feit, dat hij morgen hier de dienst niet zal leiden in verband met een plotseling sterfgeval in zijn familie^

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5