De Nieuwe Texelsche Courant No 4571 45s,e Jaargang. Woensdag 7 Oct. 1931 Gemeenteraad van Texei Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nain. ongeveer ys uur later.) 7 8 9 10 11 12 13 Oct 4,16 5.45 6.46 7,33 8,12 8,51 9.30 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 6.03 Zitting van Zaterdag 3 Oct. 1931, aanvangende te 3.10 uur n.nr. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Tegenwoordig alle leden. De voorz. opent en verzoekt de secr. lezing der notulen, welke onder dankzeg ging onveranderd worden goedgekeurd. Geheime vergadering. Hierna gaat de raad op voorstel van de voorz. over tot een geheime vergade ring (3.25—3.45 uur.) Daarna wordt aan de orde gesteld punt 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. De voorz. doet mededeeling van a. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van de gem.-ontvanger op 26 September. In kas moest zijn en was 1 1673.041/2. b. Verzoek van Alg. Weeshuis om tijde lijk te mogen opnemen mej. G. Langeveld- Krampe met haar twee kinderen van resp. 2 jaar en enkele maanden oud. Gedurende die tijd zal zij als dienstbode behulpzaam zijn. Idem om tijdelijk te mogen opne men het 11-j. zoontje van de heer L. van Kooten, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt. (Beide verzoeken worden zonder dis cussie ingewilligd.) c. Schrijven de afd. Texel der Ned. Ver. van Koffiehuishouders, enz., onder teekend 'door de heeren J.Kikkert, voorz., en R.Kikkert, secr., met het verzoek bij de heffing van personeele belasting als zijnde onbillijk het billard als grond slag te willen schrappen. Tal van gemeen ten deden dit reeds. Het zal Texel wei-, nig nadeel opleveren en het rechtsgevoel van adressante bevredigen. De voorz. stelt voor dit stuk om prae-advies in handen van B.enW. te stellen. Dit jaar zal aan het verzoek geen gevolg kunnen worden gegeven, want de begrooting 1932 is al gereed en ook zou goedkeuring door de Kroon noodig zijn. d. Verzoek van de Bond v. Ned. On derw., enz. inzake het vervolgonderwijs (zie vorig nr.). In Oct. 1930 werd eet! dergelijk verzoek afgewezen wegens de op komst zijnde cursuswet, maar tot heden is daar niets van bekend. Het stuk is onderteekend door de dames J.Koop man en J.W.Dros en de heeren H.Klimp, R. Kelderhuis, H. J. Kraai, J. P. Rond en C. A. Keijser. De voorz. deelt mee, dat de Cursuswet in 1932 wel komen zal. In den Hoorn bedraagt het aantal leerl. voor vervolgonderwijs 17, Oudeschild 15, de Koog, den Burg en Zuid-Eierland 12, Oosterend één, de Waal niet één, Midden- Eierland en Oost zonden geen bericht. B.enW. stellen voor op het verzoek af wijzend te beschikken. Wel zullen de be treffende bepalingen zoo soepel mogelijk worden toegepast. 2. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting voor 1931. Vastgesteld op f 56. 3. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1932. De begrooting sluit met een bedrag van 112430.37 in ontv. en uitg. Ze wordt in handen gesteld van de heeren Leber, Parlevliet en Bruin. 4. Idem gemeentebegrooting voor 1932, Ze sluit in ink. en uitg. met f350819.20: Wat de kapitaaldienst betreft met 122789.50. Comm. van onderzoek de heeren Lap, S.Keijzer en Dogger. De voorz. verzoekt de raad eventueele op- of aanmerkingen naar aanleiding van de be grooting liefst een week voor de volgende vergadering schriftelijk bij hem in te die nen. Anders kan op vragen niet worden geantwoord. Het zouden toch ook maar losse, niet overdachte vragen zijn. Noode- loos oponthoud zou het gevolg zijn. Dhr De Graat vraagt ot ook algemeene be schouwingen op papier zouden moeten worden gesteld, waarop de voorz. beves tigend antwoordt. Dat kan een grondige behandeling bevorderen. 5. Ontslag-aanvrage J. R. Prakken als schoolarts. Eervol verleend ingaande 1 Oct. 6. Benoeming schoolarts. B.enW. bevelen de opvolger van dokter Prakken, de heer S.R. Vellenga, als school- aan. Dhr Dogger vraagt dan: Gaat dat zonder oproep van sollicitanten? Dat is een klap in het gezicht van dokter Helle- ma, die hier 7—8 jaar werkzaam is. Voorz.: Wij meenen dat de opvolger van dokter Prakken daarvoor in aanmerking komt. Men kan echter ook een andere meening hebben. De kwestie is in het college van B.enW. scherp ter sprake gebracht. Er bestond geen uniformiteit. Dhr De Graaf: We mogen toch buiten de aanbeveling omgaan? Is het gewenscht dokter Vellenga, nog zoo kort hier werk zaam, al een vaste aanstelling te geven? Voorz.: Het instituutSchoolartsen wordt spoedig geregeld. Als we geeni schoolarts meer noodig hebben, kan met een ontslag worden verleend. Het is een tijdelijke benoeming. - Dhr Parlevliet: We kennen dokter Vellenga niet en dok ter Hellema wel. Mogelijk echter, dat dokter V. net zoo goed of zelfs beter is. Weth. Keijser: Destijds is dokter Bos wijk dokter Wagemaker als gemeente-arts opgevolgd en later dokter Prakken dokter v.d. Vegt als schoolarts. Daarom meenden wij, wethouders., dat dokter Vellenga nu voor schoolarts in aanmerking moest ko men. Voorz.: Maar u verzuimt op te iherken, dat destijds dokter Hellema er nog niet was. Volgens mij moest hij tot schoolarts worden benoemd. Met zijn compagnonschap met dokter Boswijk heb ben we niets te maken. Zoowel dokter Hellema als Prakken komen in Ooster end. Weth. Keijser: Ik zou het een be- leediging voor de nieuwe dokter vinden. Het zou inbreuk maken zijn op het ver leden. Overigens trek ik geen partij. Dhr Dogger: Ik heb een andere meening. Als je geen betrekking hebt, zou je dan geen kans maken ook. Dhr Henkes: Ik deel de meening van Weth. Keijser niet. Toen was er geen keus. Weth. Keijser: Destijds hebben de dokters Boswijk en Hellema de praktijk gedeeld. Dhr Lap, die het woord heeft gevraagd, trekt het weer in, zeggende: Er is al te veel over gepraat. Weth. Keijser: Er moest heelemaal niet over gepraat worden. Dhr Dogger: Je kunt niette veel praten. Laat ons anders maar opduvelen. Ik spreek waarover ik meen te moeten spre ken en anders ontneemt u me het woord maar. Er wordt gestemd en dokter Vellenga wordt met negen van de 13 stemmen be noemd (dhr Hellema één, blanco drie). 7. Benoeming leerares in Engelsche taal aan de Zeevaartschool. Mevr. Vis-Visser wordt wederom voor een jaar herbenoemd. 8. Benoeming hoofd der o.I. school te Midden-Eierland. Voordracht zie vorig nr. Benoemd met alg. stemmen dhr C. M Plomp, te Rotterdam. 9. Heffing van reinigingsrechten. B.enW. stellen voor de reinigingsdienst voor heel de gemeente te reorganiseeren, De kosten zullen bedragen: ophalen huis vuil den Burg f 1625, taecaliën den Burg 1925, huislvuil buitendorpen (dat, om de daar toch al hooge kosten, gereed gezet moet worden) f1125, faecaliën Oude schild en Oosterend f700. Totaal f4375, waarvan f3000 door de betrokkenen zou den moeten worden opgebracht. Buiten den Burg, Oudeschild en Oosterend oor- deelen B.enW. het ophalen van faecaliën minder noodzakelijk wegens het landelijk karakter der buitenjdorpen. De kosten zul len bedragen: voor het weghalen, ledigen en plaatsen van privaattonnen, eenmaal per week f3.-; 2x f5.-; voor huisvuil idem Voor andere diensten, b.v. het weghalen van afvalstoffen uit werkplaatsen, tuin- vuil, etc., per bak van 40 L. f 0.10; indijen, gereedgezet 10.05. Voor hier niet ge noemde diensten voor elke persoon per halt uur ot gedeelte f 0.50 (indien al leen tusschen zonsopkomst en zonsonder gang f0.25). Voor gebruikmaking hand wagen per uur ot gedeelte f 0.25voor een ander voertuig per uur ot gedeelte 10.75. B.enW. kunnen onvermogenden (be- lastb. ink. minder dan f700) vrijstelling verleenen en minvermogenden (belastb. ink. tusschen f7001250) de helft kwijt schelden. Dhr De Graat opent de discussies: Wij hadden deze verordening verwacht. Ze heeft mijn volle instemming. Dhr Henkes: In groote trekken ga ik er mee accoord, maar van f 16.per week kan men toch weinig hieraan betalen, vind ik. Ik zoiu de grens van f700 op fSOO bren gen. Weth. Keijser pleit voor f700. Zoo noodig geven B.enW. vrijstelling. Op een vraag van dhr Parlevliet naar de opbrengst van de mest, antwoordt de voorz., dat die hoewel gering in de begrooting verwerkt is. Dhr Lap vraagt, ot een speciale ambtenaar noodig wordt, welke vraag door de voorz. ont kennend wordt beantwoord. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. 10. Heffing van opcenten op de grond belasting. B.enW. stellen voor het aantal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor wat de gebouwde eigendommen betreft van 40 op 60 te brengen. De verhooging is noodig om de opcenten van de ge meentefondsbelasting van 40 op 60 tie. kunnen brengen en staat verder in ver band met de eerder geheven gemeente lijke inkomstenbelasting, welke 1 Mei 1.1. afgeschaft is. Een mindere belastingop brengst van f 22500 zal gedekt moeten wor den. Een gelukkige omstandigheid is, dat het batig saldo, waarmee de dienst 1932 aanvangt, rond f 3400 hooger is dan voor 1931 werd begroot. Ook mag voor 1932 nog op plm. f5000 aan pi. ink. bel.; over vorige jaren gerekend worden. Bij verhoo ging van de opcenten wordt de opbrengst daarvan over 1932 f2150 hooger geraamd. De opcenten op ongebouwde eigendom men blijven 20. Over 1929 hief 70 pet., van de 1078 gemeenten 80 opcenten op de gebouwde eigendommen (het maxi mum). Dhr Lap vraagt: Waarom komen B.enW. reeds voor de behandeling van de begroo ting met dit voorstel? Op verzoek van de voorz. licht de gem.-secr. toe: Dit genenrt omdat we dan vrijheid vinden straks de opcenten op de gem.-fondsbe- lasiting op 50 te brengen Dit besluit moet een maand ot drie eerder worden inge diend. Dhr Lap: Verhooging van de grondbelasting beteekent hooger huur. Dhr C.Jonker: Over 2000 perceelen ge rekend slechts fl.— per pand. Die ver hooging beduidt niets. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. 11. Bijdrage aan de Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten in de kosten van aankoop van broedterrei- nen in Waal-en-Burg. B.enW. stellen voor behoudens goed keuring door Ged. Staten f 500 bij te dragen, omdat hier een plaatselijk belang wordt gediend. Texel mag zich niet afzij dig houden. Bij de bepaling van de grootte van het bedrag namen B.enW. tot uitgangspunt het gekapitaliseerde verlies, dat de exploitatie van de terreinen de Vereen, oplevert, hetwelk vrij belangrijk zal zijn. (Zie vorige nrs.) Dhr Kikkert opent het vrij uitvoerig debat over dit voors/tel: Ik vind f500 vrij hoog voor 36 H.A., waarvoor f30.000 wordt gevraagd. 1 18000 is knap betaald. De eigenaars ontvangen te veel. En als 't nu nog arme menschen waren Weeshuis, Doopsgez. Gemeente, enz. It zou jaarlijks t20 willen geven, f500 is ongemotiveerd. Ook zonder aankoop zou Texel niet vogelloos zijn. Ook niet bij be maling. Zie de P.H.-polder met de Petten en het Noorden met de Bol. De Geul, breidt zich nog uit. Ik ötem tegen. Voorz.: Ik hoop .aat niet meer leden er zoo over denken, tiet is moeilijk eensge, zindheid te bereiken. Er zijn wel perso nen, die wat zij teveel ontvangen, voor het goede doel willen afstaan. De beoordee- ling van de waarde van de broedplaatsen moeten we maar aan ornithologen over laten. Wij meenen een steentje te moeten bijdragen, f20 per jaar is de rente van- 1500 a 4 pet. Dhr Kikkert: Ik zou tot wederopzegging geven. De voorz. ver volgt: Winterswijk schonk voor zijn na tuurmonument de helft van -de noodige t 20.000. Oosterwijk f 20.000 van de 150.000. Heilo een ton voor zijn bos- schen. Dhr Kikkert: Bosschen zijn geen broedplaatsen. Wie zich aan een ander spiegeltEr zijn veel menschen, die de vogels wel willen opruimen. Neem b.v. de meeuwen. Dhr Parlevliet: Maar we moeten toch aanvoelen, dat het hier een zaak geldt, voor Texel van groot belang. De Vereen, doet veel voor Texel. Ik vind 1500 weinig. Wel zijn er heeren met land in Waalenburg met veel geld, die de zaak tegenhouden. Ik spreek mijn afkeuring uit over het feit, dat die men schen zich nog Texelaar durven noemen. Dhr Dogger: Deze zaak van algemeen belang moest ruimer gefinancierd wor den. !k zou wat verder willen gaan. We zitten hier in het belang van Texel. Dhr De Graaf: Ik vind het ongemoti veerd en onverantwoordelijk in deze tijd voor dat doel zooveel te geven. Dhr Epe: Is er nog een recalcitrant eigenaar die tegenwerkt? W-eth. Keijser: Offi cieel niet bekend. Het aanbod van mij en het Weeshuis o.a. is geaccepteerd. Dhr Epe: Deskundigen hebben het land geschat, maar één familie neemt er geen genoegen mee. Een onwillige hond kan enorm veel last geven. Voorz.: Ik weet niet, of de heeren nu toegestemd hebben. Dhr Epe: Ze zouden, hoewel niet verlegen om wat guldens, de zaak erg in de war schoppen en het alg. be- lang in de weg staan. Hoe durven zij zich Texelaars te noemen? Hun houding ver dient ernstige afkeuring. Ik heb niet ge weten, dat er zulke menschen zijn, f500 is niet veel. Denk eens aan de tallooze vreemdelingen, die om de vogels naar Texel komen. Ik zou iets meer willen geven. Dhr Dros: Ik erken het belang van de vogels, maar ook buiten Waalen burg ligt nog land. Dhr Parlevliet: De Vereen, heefteen wereldbekende naam en heeft voor de polder terecht veel re clame gemaakt. De gemeente kan maar weinig betalen. (Dhr De Graaf: Dat was mijn motiet niet), maar betalen wc niets, dan geeft dat ons nadeel. - Dhr Dogger: (tot dhr Dros): De vogels willen niet! overal broeden. Neem de Plas in de P.H.- polder. Als je daar bouwen gaat, vertrek ken ze. Dhr Lap: Hot voorstel heeft; mijn volle instemming, hoewel het bedrag laag is. Het gaat om Waalenburg, een- bron van inkomsten, die niet verwaarloosd mag worden. Ik hoop, dat het voorstel in Texels belang met alg. stemmen aange nomen wordt. Dhr De Graaf: Ik geloof, dat we de zaak verkeerd bekij ken. Destijds is aan de V.V.V. f 200 sub sidie verleend. Nooit is om meer ge vraagd. En nu komt een rijke instelling (protesten), welke een natuurmonument wil koopen om de cultuur te weren. Als het een internationale aangelegenheid is, moet ze te Genève behandeld worden. Ik vind het nu geld weggooien. Je mag er geen gulden voor geven. Weth. Keijser: We stellen een matig bedrag voor Het heele bedrag van f 30.000 wordt een cadeautje voor Texel. Het slechtste en, moeilijkst in cultuur te brengen land wordt gekocht. De prijzen zijn gesteld in een tijd toen het land meer waard was dan nu. Een paar eigenaars hebben de zaak door hun hooge eischen wat be moeilijkt, maar u doet er goed aan, toch vóór te stemmen. Dhr Kikkert: Ook voor d i e tijd vind ik, dat de eigenaars 1 12000 te veel krijgen. Voorz.: 't Is een voordeelige transactie. We zouden een belachelijk figuur slaan, als we in ons Waalenburg geen belang stelden. - Dhr Dogger: Als we die bron van in komsten stop zetten, wordt de toestand nog beroerder. Dhr Kikkert: Het. is er toch niet rustig meer. U weet niet; eens, waar de plek ligt. U denkt maar,, dat Texels wel en wee er van afhangt. Dhr De Graaf: Ik kom rechtstreeks op voor het gemeentebelang (protesten) en wil aant-oonen, dat dit verschillend beoor deeld kan worden. Ik vraag stemming. Weth. Keijser: Ik had liever geen stemming. Dhr De Graaf: Best moge lijk. Ik wel. U wil nu uw invloed wel aan wenden, om niet te stemmen, maar ik heb toch ook recht van spreken? Dflir Epe: U dient het gemeentebelang niet. 1500 is een luttel bedrag. Gaandeweg neemt het bezoek aan Texel toe, met 30- 40-50 pet. Het zou voor Texel een enorme klap zijn, als Waalenburg bij de reclame niet meer kan worden vermeld. Weth. Keijser: Wanneer de eigenaars die hooge bedragen ontvangen, zal de fiscus daarvan wel een deel aan belas ting terugvorderen en dat komt de ge meente weer ten goede (misschien krijgt ze de f 500 geheel of zelfs meer weer terug.) Dhr Lap: Ik zou de fiscus, maar een „Texelsche Courant" sturen. (Daar wordt reeds een dankbaar gebruik van gemaakt, naar men ons meedeelde. Red.) Dhr Parlevliet: Ik zalmaar niets meer zeggen; ik zou hatelijk worden. Er wordt nu gestemd. Het voorstel- wordt aangenomen met 10—3 stemmen. TEGEN: de heeren De Graaf, Dros en Kikkert. RONDVRAAG. Gemeentebegrooting. Dhr De Graat vraagt, wanneer de Comm. voor het onderzoek van -de be grooting zitting houdt, in verband met eventueele op- of aanmerkingen, naar aanleiding van -de begrooting te maken. De voorz. ziet niet in, wat voor ver band daartusschen bestaat. Wegafsluitir Dhr Dogger: Hoe lang mag men publieke weg afsluiten? Voorz.- vraag is positief niet te beantwo/r„ Dhr Dogger: Dan zal ik mii- scherper stellen. Misschien gor weer een knuppel in het h Hoelang mag een corporate*-* bare weg afsluiten, zonder- iets wordt gedaan De \v „Ceres" is al vier weken, Harkebuurt. wijl er geen bliksem aa' dat? Zijn de heeren r

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1