Van week tot week Texelsche Berichten Voorz.: Daarop kan ik niet antwoorden. Dhr Dogger: Als je zoo maar een weg mag afsluiten, leven we in een tijd van anarchie. Een brutale helpt zichzelf en neemt de hoornen weg, maar een ander; rijdt om. Het hoofd van de gemeente moest daar toch vanaf weten. Dhr Hen- kes: En onlangs stond er bij een van die) hoornen, toen ik er langs moest, geen lantaren ook. Voorz.: Er wordt nota van genomen. Dhr Dogger: Daar heb ik niet veel aan. Ik houd van meteen han delen. -- Weth. Keijser: Ik voel, dat er hier wat aan mankeert, maar u moest met het antwoord van de voorz. tevreden zijn. De zaak wordt onderzocht. Wordt udoor BenW. miskend, strijk er dan maar op. Weth. Vlaming: Het was beter daar mee niet in de openbare raad te komen, maar in de vergadering van. B.enW. ot bij de burgemeester, die iedere dag zitting houdt. Dat is beter voor de goede ver standhouding. Dhr Dogger: Welke bezwaren zijn er, waar het om groote belangen gaat? Ik ben niet ingelicht. Zit er dan wat aan de knikker? Ik heb ge-> boord, dat de weg stukgereden en toen- maar afgesloten werd. Weth. Vlaming: Als liet er om te doen was, de weg open. te krijgen, die nu al vier w-ekein afgeslo ten zou zijn, had ik de dag van de raad niet afgewacht. Ergerlijke woningtoestand te de Cocksdorp. Dhr Parlevliet deelt mee, dat hij de Cocksdorp in een van de huisjes hij „Wel tevreden", tegenover de transformator, 'n z. i. ergerlijke woningtoestand wordt aangetroffen. In een krotje woont daar een huishouden, bestaande uit man, vrouw en elt kinderen. Kunnen we daaraan niet wat veranderen Er moet wat gebeuren. Fietsrijders op het fietspad. We hebben e-en prachtweg en een mooi fietspad naar Oudeschild, vervolgt dhr Parlevliet. Kunnen we nu geen procesver baal opmaken tegen wielrijders,, di-e -niet van het fietspad gebruik maken. Dhr Dros .meent van wel, wanneer aangetoond kan word-en, dat ze het verkeer in gevaar brengen. Voorz. zegt Onderzoek toe. Onfrissche toestand te Oudeschilid. Dhr Jb. Bruin vestigt -de aandacht op de sloot achter Oudeschild, welke met taecaliën gedempt is, hetgeen gevaar voor hygiëne en veiligheid oplevert. Voorz.' is er niet mee bekend, maar zal er nota. van nemen. Tegen de werkloosheid. Verder stelt dhr Bruin de vraag, wat; B.enW. tegen de te verwachten werkloos heid denken te doen. Hij raadt aan de hulp in te roepen van aannemers als Van Hat- tum en Blankevoort, Rozen-daal, die hier werkzaam zijn en wel bereid zull-en wezen zooveel mogelijk Texelsch-e arbeiders te nemen. Voorz. zegt, dat eenige wer ken voor werkverschaffing in aanmerking zullen komen. Wat er meer moet gebeu ren, hangt van de ernst van de toestand af Fietspad Ruigedijk-Mienterglop. Dhr Kikkert vraagt, hoe -het met dit fietspad zit, dat voor de zomer klaar zou zijn. Nu was het nog een prairie. Heil komt als mosterd na de maaltijd. Voorz.: Dezer dagen is er aan begonnen. Denk eens aan de weg naar Oudeschild. We konden door liooge loo-nen en gebrek aan krachten geen twee werken tegelijk uitvoeren. Dhr Epe: Nu is het pad) mooi bezonken en wordt het beter. Voorz.: We laten de zaak aan de directeur van Gem. werken over. Dan komt bet wet goed. Hierna sluiting (tegen 6 uur.) ^eeW itiVSv nexon1 drie va®1" e0 °el ctS' Zaterdagavond. Bezoek van Laval en Briand aan Berlijiu Het bezoek der Fransche ministers La- val en Briand is weer achter de rug'i Velen zagen het in angst en v.reeze tege moet, beducht voor incidenten, maar all-es is rustig en ordelijk verloopen, al zullen de Franschen vermoedelijk w-el „oef" iiebben gezegd, toen zij de Duitsche grens weer in Westelijke richting hadden over schreden. Als resultaat van het bezoek kan men de instelling beschouwen van 'n Duitsch-Fransche commissie, die om de beurt te Berlijn en te Parijs z'al beraad-» slagen over de mogelijkheden van verdere economische samenwerking tusschen de beide landen. Dit resultaat zal natuurlijk ook zonder een bezoek kunnen zijn be reikt, maar om redenen van hoffelijkheid en ook deze hebben haar waarde, beeft men het een aan het ander vastgeknoopt. Wachten we thans af wat -de resultaten van de commissie-arbeid zullen zijn. ^Een kwestie van vertrouwen. Die resultaten zullen natuurlijk mede ONLrden bepaald -door de geest van v-er- Ei-yen, -die in de wederzijdsch-e reg-ee- Chr, en in-dustriekringen heerscht. Men- rethat zeggen, -dat het vertrouwen bie- Hoogeiworder-d is door de Zondag ge- GETROUWirldezingen voor het Hamburg- Vrouwtje rent, verkiezingen, die een OVERLEDEN -inning brachten voor de ex- lena Vinke, tremistische partijen van links en rechts. Aan -de andere kant bestaat in sommige kringen de neiging om -de waarde van zulk een uitslag-in-crisistijd niet al te hoog aan te slaan. De positie der Duitsche regdering. Wanneer mid-den-October de Duitsche Rijksdag bijeenkomt ook Hitier en Hugenberg verschijnen met hun aanhan gers weer op het appèl zal men een precies antwoord kunnen vinden op de vraag ot de huidige regeering-Brüning nog het vertrouwen der volksvertegen woordiging heeft. Dat haar meerderheid in geen geval groot zal zijn, is zeker. Van groot belang is daarom -de houding, welke -de afgescheiden sociaal-democraten zullen aannemen en vooral hoe groot hun aantal zal zijn. Men weet wellicht, dat -ontevredenheid over de rechtsche ko-ers der partij een zevental socialistische rijks dagleden tot uittreding uit de fractie heeft gebracht. Uit de partij gestooten. In Engeland aanschouwt men in de Labour-Partij juist d-e omgekeerde ont wikkeling. Terwijl in Duitschlajid de linksche elementen w-er-den geroyeerd we gens „ondisciplinair optreden", zijn het in Engeland de mannen, -die met conser vatieven en liberalen willen samenwerken MacDonald, Snowden en hun vrienden die door -de partij zijn uitgestooiten. Manidsjoerije en de Volkenbond. Het geschil in Mandsjoerije heeft nog geen bevredigend einde gevonden. De wederzijdsche beschuldigingen van Chi- neezen en Japanners houden aan, en de Volkenbondsraad heeft in zijn laatste bij eenkomst besloten, half October opni-euw te vergaderen, indien tegen die tij-d nog steeds geen oplossing gevonden is. Vrouwenkiesrecht ook in Spanje. Het Spaansche parlement heeft een zeer belangrijk besluit genomen: de Spaan sche vrouwen krijgen het kiesrecht, als -eersten in de rij der Latijnsch-e zusteren. Merkwaardigerwijs zijn het in -de Ro- maansche landen juist veelal de partij-en van links geweest, -die het vrouwenkies recht hebben tegengehouden, bevreesd als zij waren 'dat de vrouwen, om-der invloed der geestelijkheid, de partijen van rechts zouden komen versterken. De Spaansche socialisten deelen die beduchtheid blijk baar niet. Luchtvaartnieuws. De vermaarde Australische vlieger Kingsford Smith heeft in de afgeloopen week een poging gedaan om h-et record voor de vlucht Australië-Engeland te breken. Op de voorlaatste étappe (Alep poRome) is een lichte ongesteldheid, die hem tot dalen dwong, hem noodlot tig geworden. Bijna was het dóel beneikt. Giften voor het Witte Kruis. J. K. den Hoorn f 2.50. Mej. L., den Burg f0.25. „teder huisje -heeft zijn kruisj-e." V-ei- geet daarom liet „Witte Kruis" niet. Ov-arzicht wolveehandel 2430 Sept. Op de afdeeling Wolvee was h-et han delsverloop algemeen traag, o.a. te Leeu warden, Leiden, Zwolle, Utrecht, Rotter dam, Sneek, Purmerend e-n Groningen. Vooral voor export waren verschillende der hierboven genoemde markten slecht en lager. Te Rotterdam, Snoek e-n waar schijnlijk ook te Groningen werden niet alle vette lammeren verkocht. Op deze afdeeling zoowel als op and-ere doet de financieel-e crisis haar invloed ter dege gelden. FANCY-FAIR TEXELSCH FANFARE. De fancy fair ten bate van Texelsch Fan fare is Zondag gesloten. Het is die -dag biezon- -der -druk ge weest, hetgeen uit de rekening ook duidelijk blijkt. Op de vier dag-en be liepen de bruto TH. C. LUGTENBURG, ontvangsten Dir. Tex. Fanfare. r-esp. f300, 340 - 550 - 1060 In 192S resp.„f 550 770 730 1300. Thans kwam plm. tlOO aan giften binnen, in 192S f300. In- totaal waren de bruto ontvangsten thans; t 2350 tegenover f 3650 in 1928, aldus een) belangrijke som minder, maar -destijds was het nog een „nieuwtje" en bovendien zijn -de tijdsomstandigheden sinds belang rijk verslechterd. Aan de sjoelbak werd Zaterdag een gerookte tong gewon-nen door de heer A. Keijser Wz., de Waal, en een taart -door -de heer D. Eelman, Z.-Ei-erland; Zondag een gerookte tong door de heer J. W. Bakker en een kaas door mej. E. Lan-geveld. De verlote groote tegel viel op no. 93 van de bruine lootjes, maar* is nog niet afgehaald. Het juiste gewicht: van het dagelijksch bestuur bedroeg 1124 pond en werd geraden door mej. Tr. Bak ker, Steenenplaats. Zij won een foto-toe stel. Mevr. Boswijk en de heer A. CA Rab raadden elk 1125 pond. Zondag werd een taart gewonnen door mej. J. Smit-Witte, „Berkhoeve"; een. electr. strijkijzer door de heer D. Slot, „Werklust"; een baromet-er door de heer H. Keijser Cz., Weverstr. (met het raden van het aantal erwten in een flescli kwam hij met 850 er liet dichtst bij,) Bij de sluiting deelde de beer J.Schrama voorz. van het corps, de financieele uit slag mee en werd hartelijk dank gebracht aan allen, die tot dit mooie resultaat had den meegewerkt, in het biezonder aan de heer en mevr. Oort. Dag. Bestuur, Co- mité-Ieden en directeur en werkende le den van Tex. Fanfare hebben alle red-en, om met voldoening op deze vier feestda gen terug te zien. De kas is belangrijk versterkt. Het doel is bereikt. Texelsch Fanfare heeft zijn beroep op Texels steun niet vergeefs gedaan. AFD. TEXEL - WITTE KRUIS. Maandag vergaderde de afd. Texel van- het Witte Kruis in „de Oranjeboom" on der voorzitterschap van de lieer D.E.W. C. Boswijk, die zijn teleurstelling over de geringe belangstelling uitsprak. Behalve het bestuur en de pers, was slechts één' lid, de heer T. Buijs, aanwezig. Na lezing der noxulen, -door de secr., de beer J. G. Ph. Pisart, welke onder dankzegging werden goedgekeurd, volgde Bestuursverkiezing., Deze moest plaats hebben wegens het niet aannemen van hun benoeming door de heeren F. v. Heerwaarden en A.Ëelman (de Waal) en wegens vertrek van d-e heer A. Wierenga, naar elders. Het bestuur had deze alfabetische aanbevelingen op gemaakt: a. D. Dros Az.| en 1. Vlessing; G. Schmidt en R.. Bakker; c. A. Kikkert en Jb. Roeper Kz. Benoemd werd-en de ibeeren Vlessing, Schmidt en Kikkert met ,resp. 8811 van de 13 stemmen. Toelage secr.-penn. Hierna werd besloten de toelage van do secr.-penn. van f 250 op f 300 te brengen voor de secr,-functie en die voor de pen- ningm.-functie op f50 te handhaven. To taal f350. De voorz. deelde m-ee, dat het bestuur de heer J. G. Phu Pisart tot op volger van de heer Wierenga benoemde. De heer Pisart bracht -dank voor het in hem gestelde v-ertrouw-en en zeide zijn beste kracht-en voor het Witte Kruis te zullen inspannen. Hij blijft tevens maga zijnmeester en beheerder van het Zieken autofonds. (Volgend jaar April-Mei zal hij 25 jaar magazijnmeester zijn). Afscheid—A. Wierenga. De voorz. bracht dank aan -de heer Wierenga, die bijna 10 jaar secr.,-penn. was en die functie buitengewoon goed vervulde, ondanks de vnij omvangrijke werkzaamheden, de laatste tijd nog zeer toegenomen i-n verband m-et de t.b.c.- bestrjjding. Menige conferentie met ge,- meent-ebestuur -en kerkbesturen was noo- dig, veel correspondentie, -etc. Voeg daarbij nog het proces C. Bo-oïi, -dat veel werk gaf. Gelukkig was zijn werk oo.k in deze zaak niet vergeefsch. W-e missen in de heer W. ©en uitstekende kracht, besloot de voolrz. en wenschen hem en zijn familie van harte het beste, toe in zijn nieuwe woonplaats. De heer Wierenga bracht dank voor -deze waardeerend-e woorden en dankte d-e bestuursleden, die hem in zooveel en zoo vaak ter zijde hadden gestaan. Juist om dat de Witte Kruis-afd. in zijn hart leeft,, vervolgde spr., roep ik de leden, dfe Wittel-Kruisridders toe: Blijf uw embleem, het Witte Kruis, getrouw en vormt -een phalanx, waar niemand tegen op kan. Dit met het oog op zeker i-ernand, dile het op het Witte Kruis voorzien heeft en waarvan ge nog wel meer zult hoo.re-n. Daarom: Blijt uw embleem getrouw. EEN NIEUWE AANSLAG VAN C. BOON Pz.: Hij laat beslag leggen op alle onroerende goede ren van het Witte Kruis. i Op verzoek van de voorz. lichtte de lieer Notaris Mulder nader toe, wat di-e „zeker iemand" nu weer beeft uitgehaald:, Eenige dagen terug is -d-e voorz. ee-n exploit beteeken-d, waarbij door C. B. be slag wend gelegd op alle onroerende goe,- deren van het Witte Kruis, afd. Texel, vermoedelijk daar hij ziet, dat -er kans be staat -dat de beruchte W.K.-weg aan de gemeente wordt overgedaan, in welk gevai verhaal uitgesloten is. C.B. meent grieven te hebben tegenover het WJK. Het W.K. heeft ii.I. zijn faillissement aangevraagd, toen B. die het békende proces ver loor weigerde de kosten (f630.10), tot betaling waarvan hij veroordeeld was, te voldoen. Hij \vas zoo handig beslag te laten leggen op zijn Stichting (z.g. derde beslag), waardoor het W.K. geen cent kreeg. C.B. beweerde: ;,Ik wil wel betalen, maar kan nu niet. Er is toch beslag ge legd." Nu zou de gemeente land van B. koopen, maar toen greep het W.K.-be stuur in. Zaterdag voor Pinkster 1.1. werd C.B. tot betaling aangemaand; anders zou Dinsdag op zijn grond beslag worden ge legd. Maar 's morgens om 9 uur liet B. listiglijk die grond op naam der stich ting zetten, zoodat het beslag niet kon doorgaan. De gemeente wensclite daar aan niet mee te doen, schaarde zich aan de zij van het W.K. en verlangde, dat C.B. het land zou leveren, en niet de Stichting. C.B. beweerde echter niet meer te kunnen leveren en heeft na v-eel ondigr^ handelen toen maar de f630.10 betaald. Zaterdag vóór een week is het geld be taald. Över liet „hoe" zou spr. niet uit weiden. Dat C.B. niet altijd doet wat hij zegt, bewees hij ook nu weer. Nu weer beweert hij, dat die som ten onrechte uit betaald blijkt te zijn. Inderdaad had B. niet mogen uitbetalen wegens dat boven vermeld „derden beslag". Hij deed het wel, maar B. en d-e Stichting zijn ook écn! De gemeente wil de grond aan het 'W.K. schenken. Dan heeft C.B. geen ver haal meer. Vandaar zijn nieuwe aanslag wegens een vermeende vordering. Hij be weert van d-e faillissementsaanvraag door het W.K. veel schade te leiden. Behalve door het W.K. werd deze aanvraag ge daan -door Mr. Tonino, die voor hem ge pleit en 13000 te vorderen had, en door 2 doktoren. De failliss. aanvraag is dooi de rechtbank behandeld, maar werd door C.B. bestreden. De vorderingen van de 2 doktoren waren z.i. verjaard; aan het W.. Kruis wou hij wel betalen, maar dat kon hij z.i. niet. Toen bleef de vordering van mr. Tonino alleen over; één vordering is yoor een faillissementsaanvrage niet vol doende, dusB. beweert, dat door die aanvraag zijn plannen tot stichtiin-g van; een sociëteitsgebouw, die toen juist klaar waren, in de war zijn geraakt. Hij zou van iemand uit Bussum ot Hilversum 177000 voor dat doel ontvangen hebben, wélk bedrag hem nu is ontgaan. Aan C.B. was de bouw opgedragen; hij zou 10 pet. ontvangen van de aannemingssom, zou optreden als eentg directeur, in het genot vari diverse emolumenten, één pro inille aanbrengpremie (f 770), f 200 onkosten, enz.; totale- schade begroot op f15600. Deze schade wilde hij op zijn vi-er sclruld- eischers gaan verhalen, zoodat W.K. b.v. hem f3900 zou moeten betalen. C.B. kreeg toestemming beslag te mogen leg gen op de onroerende goederen van bet W.K. mits hij f300 ter griffie deponeerde ingeval mocht blijken, dat C.B. -een on rechtmatige daad beging. Een voorwaarde, waaruit reeds blijkt, dat de rechtbank de zaak niet vertrouwt. Hoe het zijHet W.K. is gedagvaard en moet 15 October verschijnen voor de procureur van de Arr. Rechtbank te Alkmaar. Mr. Lange- vel-d zal als pleiter voor het W.K. optre den. We krijgen weer een nieuw proces, dat veel geld zal kosten. Notaris Mui-dier legde er de nadruk op, dat, indien het W.K. in de toekomst voor de zieken niet meer kan doen hetgeen het tot heden deed, dat aan C.B. te wijten is. En di-t nog wel, terwijl dezelfde C.B. beweert het W.K. geen kwaad hart toe te -dragen. Hij doet een nieuwe poging om het W.K. te vermoorden. Alles wat hij zegt, is on juist. Had hij, na zijn veroordeeling, aan zijn verplichting tot betalen voldaan, er zou van geen beslagleggen of faillisse ment sprake zijn geweest. W-e zullen ech ter de ons toegeworpen handschoen op nemen en hopen de zaak tot een goed eind te brengen. De voorz. bracht dank aan -de heer Mulder voor zijn uiteenzetting. De heer Pisart bracht nog een woord van -dank aan de heer Wierenga voor de prettige wijze, waarop hij met hem mocht samen werken. Hierna volgde sluiting. Winterdienst T.E.S.O. (om uit te knippen). Werkd.:v. Texel: 6, 8, 11.20, 2,35 u. v. Den Helder: 7, 10, 12.20 4.15 u. Zon-en feestd. v. Texel: 8. 11.15, 3.15u. v. Den Helder 9, 12.20 4.15 u. Sportnieuw». Nieuwe-Niedorp-Texel I. 1-5. 's Morgens 8 uur vertrok Texel I, ver gezeld van eenige supporters, naar N;.- Niedorp. Ongeveer half 12 kwamen we met de bus op de plaats van bestemming aan. Precies op tijd liet scheidsrechter Augusteijn tossen. T. won en N.Natrapte at. De aanval werd door T. overgenomen, maar hoewel goed opgezet, ging d-e bal door te hard schieten, achter. De eerste' aanvallen der beide partijen, w-elke uit stekend spel te zien gaven, liepen op niets uit. Er zat echter een doelpunt in de lucht en T. maakte aan die spanning een einde -door uit een uitstekend opgezette iaanival liet eerste -doelpunt te scoren (01). Nu gooiden beide ploegen -er een schepje op en wist N.N. door een on verwacht schot (de keeper meende, dat dit over de lat zou gaan) de s'tainld op 1—1 te brengen, de goede verhouding voor de rust. Na de rust verhuisde N. de Graaf (die vóór speelde) naar de halflinie, wat een verbetering was. Ook nu werd door T. een schitterend open spel geg-eVen en kon de verdediging der tegenpartij daar niet veel vat op krijgen. T. bracht (wij hebben T. weinig zoo zien spelen) de stand zoo op 51. Na de rust maakte A.Ran -het 2e, Winter het 3e, Stern bet 4e en J.Gie- ïes het 5e en laatste doelpunlt. H-et pu- pliek gen-oot van het spel van beide par tijen, maar van dat van Texel wel bet meest. Het was een wedstrijd vol span nende momenten. Geen oogenblik trad verslapping in. De halflinie was geregeld achter de voorhoede en gat die volop werk. Verdediging en keeper van N. N. moesten alle zeilen bijzetten om meerdere doelpunten te voorkomen. De T.-keeper was zeer goed. Zijn opstelling was als

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2