Texelsche Courant van Zaterdag 10 Oct 1931 TWEEDE BLAD PVBOL Draagt Elkanders Lasten. ÉÉN WEG Texelsche Berichten V -S'W te Een groene jas, Een actentasch, Een stem die need'rig vraagt.... Dat is een beeld, Dat gauw verveelt En dra wordt weggevaagd. ,,'k Heb nu geen tijd. Die narigheid Hoor je de gansche dag." Dicht slaat de deur.... En met een kleur Gaat hij weer voort veracht! Zoo'n schamel deel Hebben er veel. De tijd is heden wreed. Komt scharen wij Ons zi] aan zij En deelen 's naasten leed. HUIB DE RIJMELAAR. HEBT GE VIJANDEN? De man, die geen vijanden heeft, be hoeft daarop niet prat te gaan, want het zijn alleen de non-valeurs, die door ieder een met goedertierenheid worden beje gend. 1 Het is dan ook volstrekt geen compli ment als van iemand wordt gezegdHij 'heeft geen enkele vijand"; eerder in zeker opzicht het tegendeel., Vijanden krijgt iedereen, die iets be- teekent, want vijanden worden, of men het wil ot niet, gekweekt door rechtscha penheid, moed, eerlijkheid, principes en hooge idealen. Het doet er ook *niet toe of vijanden, door bovenstaande eigenschappen gemaakt, booze woorden over u zeggen of lasteren. Het komt er alleen op aan, dat gij naar uw eigen overtuiging juist hebt gehandeld. In deze wereld dient men slechts een weg te volgen: die, welke het eigen ge weten, het eigen gemoed en het eigen verstand aangeven. een trouwe, bij jong en oud geziente huisvriend. NUTSDEPARTEMENT „TEXEL". Onder leiding van de heer W. B. Oort, vergaderde Donderdag het Dep. Texel der Mij. tot Nut van het Algemeen. De presentielijst werd geteeketnd door 16 leden. Na opening door de voorz. en lezmg der notulen door de secr., de heer J. C. Visser, volgde behandeling van eenigeder plm. vijftig ingekomen stukken. Van de de heer A.Wierenga was bericht ontvan gen, dat hij wegens vertrek ontslag nam als lid der Nutsbonwstichti;ng. In zijn plaats werd op aanbeveling van het be stuur met op een na algemeene stemmen benoemd de heer G.j.B.Mulder. (De lieer W. H. Lap, eveneens aanbevolen, be dankte.) De heer J.C.Visser, aftredend, werd bij accl. herbenpemd. Ds. A. Vis bracht een belangwekkend rapport uit als afgevaardigde ter alge meene vergadering en stond in het bie- zonider stil bij de hoogst interessante rede! van Prof. Fran?o.s, uit Leiden, over de Volkenbond en de a.s. Ontwapeningscon ferentie. We komen hierop nader terug. De voorz. bracht Ds. Vis hartelijk dank voor de moeite, welke hij zich had ge troost. WONINGBOUW te Oudeschild. Op voorstel van het bestuur der Nuts- bouwstichting zal worden overgegaan tot de bouw van een zestal volkswoningen te Oudeschild, naar een ontwerp van de heer J. Tiessen. Ze kosten samen plm.; 114000 en worden geplaatst op land van de fa. Dros en Co. aan de doorgetrokken weg, bij het pakhuis der fa. C. R. Keij - ser en Co. Het project is aardig opgezet, oordeelde de voorz. Beneden woonkamer, slaapkamer en keuken, boven twee ka mers. Het ert zal 28 M. diep zijn. Het worden aldus zeer geschikte woningen tegen gemiddeld f 3.50 huur per week. De bouwsom wordt verkregen door tus- tusschenkomst der gemeente. Het bedrag wordt afgelost in 50 jaar in annuïteiten van f776,96. Met aankoop van de grond is 12000 gemoeid, zoodat in totaal f16000 noodig is. Aa nde exploitatierekening ont- leenen we: huuropbrengst f1902, (netto 11071); onderhoud zesmaal f35 pier jaar, grond- en polderlasten zesmaal f 12, assurantie zesmaal fl.daarbij nog ad ministratiekosten en onvoorziene uitgaven; totaal met de jaarlijksche rente en af lossing 11071. Er zijn voor deze huizen reeds ^lief hebbers. Ze zullen dus in een behoefte Winterlezingen. De eerste lezing werd bepaald op Maan dag 26 October a.s. en zal geheel aan „Ontwapening" gewijd zijn. Op initiatief van het Hoofdbestuur worden die dag door het heele land door de (314) depar tementen „Ontwapeningsavonden' 'belegd, kosteloos toegankelijk voor iedereen. De beteekenis van de Volkenbond en de a.;s. ontwapeningsconferentie (Febr. zul len dan in het volle licht worden ge plaatst. Er zullen fragmenten worden voorgelezen ojm. uit werken van Gustav Frenssen, „De Predikant van .Poggsee" (Oorlogsleed), H.G.Wells, „Meneer Brit- ling", Alb. Schweitzer, „Uit mijn Jeugd", Remarque, enz. Ter afwisseling zal toe passelijke muziek ten gehoore worden ge bracht, misschien speciaal alsnog in te studeeren zangnummers, of grammofoon platen op de Columbia Kolster van hotei „Texel". Het ligt in de bedoeling op deze avonden een motie te doen aannemen, waarin de vergadering haar vertrouwen uitspreekt in de Volkenbond en er bij de deelnemers aan de Ontwapeningsconfe rentie met klem op aandringt het daar heen te willen leiden, dat de conferentie aan haar doel beantwoordt. Van Ds. Vis en Ds. Buskes heeft het bestuur reeds toe zegging van medewerking ontvangen. Pastoor Van Ruijven bleek daartoe ook niet ongeneigd. Een bepaalde godsdien stige of politieke richting zal de avond niet kenmerken. Het zal een „Ontwape ningsavond" zijn, welke getuigenis wil af leggen van vrcdeszin, Volkenbondsver- trouwen en dus van oorlogsafschuw. Wia zou daar tegen zijn? Het bestuur ver wacht, dat de zaal van hotel Texel te klein zal blijken, in welk geval wellipht n tweede localiteit in gebruik zal worden genomen. (Het Nut telt 121 leden). De voorz. deed een beroep op allen om deze avond in het biezonder te doen slagen. Ook de heer W.H.Lap sprak in die zin: de avond moet lukken. De zaal moet te klein zijn. Ieder moet meehelpen. De tweede avond treedt het Gezelschap Pisuisse op (met o.a. Marijke van Too ien). Om de hooge kosten (f135) en de slecht gevulde kas wordt van de ledèn t0.50 per persoon gevraagd (niet-leden tl.p.p.). Bij verhindering zal het echt paar Joh. Schmidt-Tula di Vista komen (t 80.— plus reis- en verblijfkosten.) De derde avond komt Gerard Pilger, uit Amsterdam, die ons „een Chineeschc avond" zal brengen, mythen en sagen uit het geheimzinnige Hemelsche Rijk, ver halen van Chineesche zeden en gewoon ten, enz., enz. met lichtbeelden. Na de pauze zal spreker optreden in Chineesch costuum. (kosten, als Nutsspreker, f25 plus reis- en verblijfkosten.) Wat er de vierde avond gebeuren zal, hangt van de financiën af. Misschien op treden van het Gezelschap Willem Hun- sche ot lezing met lichtbeelden, welke laatste door het Hoofdbestuur kosteloos worden verstrekt. Hierna volgde sluiting, waarbij de voorz. O'.m. dank bracht voor de enthousi aste ontvangst Van de voorstellen in zake de „Ontwapeningsavond". Zuivelfabriek „De Eendracht." Uit het eerste jaarverslag. Het jaarverslag van de Coop. Zuivel fabriek „De Eendracht" over het boek jaar April 1930—1931 is in druk versche nen. Het is een boekje van 24 blz. meli voor de leden en verdere belangstellenden een schat van gegevens; het is omdat het 't eerste jaarverslag bevat van biezondere beteekenis en historische waarde. Met toestemming van de directeur zij het volgende er aan ontleend Het eerste boekjaar werd ontvangen 2,221.071 Kg. melk. (In het thans loo- pende boekjaar, deelt de directeur mee, wordt door toetreding van vele nieuwe leden een nog veel grooter hoeveel heid verwacht.) Floogste aanvoer op 11 Juni: 9985 Kg.; laagste 19 Febr.: 3025. Geproduceerd werden: 25363 Kg. boter, (opbrengst f43179.44), 92502 kazen (waar van 91114 Ed. 40 plus; opbrengst totaal 1126499.33) en 148643 L. melk (waarvan 82030 L. consumptiemelk, 54019 L. voer- karnemelk, 9563 L. consumptiekarnemelk, 2762 L. karnemelksche pap; totaai 19918.54). Omtrent kwaliteit en afzet der producten werden de leden maandelijks per circulaire ingelicht. Elke week wer den monsters door het Bondslaboratorium te Alkmaar onderzocht. Periodiek werd de bascule door de Bond gecontroleerd. De directeur pleit voor de toetreding van meer leden, opdat de kosten per Kg. melk nog belangrijk verlaagd kunnen wor den. Thans bedroegen ze f 1.58 per 100 Kg. (waarin begrepen de kosten van melkvervoer, f4500 voor afschrijving op 't oprichtingskapitaal, f400 voor reserve fonds, f3773.70 aan rente.) Kon de melk- aaiivoer van 2.2 miljoen op 3.5 miljoen Kg. per jaar worden gebracht, de kosten per Kg. zouden flink kunnen worden ver laagd. v|oorzien, zij het niet ten volle. Het voor stel vond de volle instemming. Er werd in het geheel niet over beraadslaagd. Het verslag maakt melding van bedrijfs- eontrole en busseninspectie, geeft nuttige wenken voor het verkrijgen van goede melk en dringt met klem aan op produc tiecontrole en t.b.c.-bestijding onder het rundvee. Aan het verslag zijn behalve de balans en de exploitatierekening een viertal bij lagen: overzicht leveranciersrekening, Rap port financieele commissie, Staat van on kosten en Lijst van leveranciers met op gaat der aangevoerde Kg. melk, toege voegd. De directeur eindigt het verslag niette constateeren, dat de uitkomsten over het le boekjaar bevredigend en zelfs boven veler verwachting waren. Door een flinke afschrijving op de oprichtingskosten en behoorlijke reservevorming is de financ. toestand belangrijk versterkt. Blijft de toetreding van leveranciers doorgaan als thans (10 er uit, 22 er bij), incn zal de fabriek op de duur moeten uitbreiden. Dat bestuur en directeur intusschen niet stil zitten, bewijst het feit, dat thans in be handeling zijn genomen vraagstukken als een billijker methode van uitbetaling dei- melk, productiecontrole en t.b.c.-bestrij- ding. Op een enkel punt van algemeen belang komen we nog terug. Overzicht wolveemarkten 1—7 October. Ook de veehandel beleeft slechte tijden, n de afgeloopen maanden was het handelsverloop verre van rooskleurig. Hoe zal het worden, als straks de herfstaan-i voeren loskomen Leeuwarden was voor wolvee zeer slecht en lager. Zwolle was ook stug en lager, terwijl Utrecht ook zeer flauw was gestemd. Te Leiden was de stemming iets vaster voor wat betreft de vette lammeren, bestemd voor export. De markten Rotter dam, Sneek en Groningen waren bij kor ter aanbod misschien ook wel zoo goed, echter zonder bepaald een hoogeie notee ring. Purmcrend gaf, bij ruim aanbod, daarentegen een zeer matig verloop. DEN HOORN. Onderbreking stroomlevering door de T.E.M, We maken onze abonnees te den Hoorn attent op de annonce van de T.E.M. waarin een onderbreking van de stroom levering op Maandag a.s. wordt aange kondigd. SiffiffiEBfflffifflffiffiffi Efifflfflfflfflffifflfflfflffl EB BRIEVEN OVER TEXELAARS ffl IN DEN VREEMDE. EB Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) IV. Het was Pater Witte's taak, de ver keerde gedachte weg te nemen, volgens welke opvoeding alleen maar zou dienen, om je persoonlijke trots te vermeerderen en om je gelegenheid te geven je boven je naasten te verheffen. Daarom begon hij met bescheiden karweitjes. Er waren leerlingen, die iin Je meening verkeerden', dat het op school een heerlijk leventje was en dat stilzitben wel het ergste zou zijn, wat men je kon opleggen. Zoo was het ook, want Pater Witte zorgde, dat zij hun handen Ikonden gebruiken. Hij liet ze bouwen, de tuin onderhouden, enz. Er waren er, die teleurgesteld wegliepen. Maar Kabaa ligt niet aan ean mooie verkeersweg, doch in het binnenland en zoo kwamen de scholieren al gauw tot 't besef, dat het verstandiger was, te blij vent dan zich te wagen aan een vermoeiende reis naar huis terug. Tweemaal kwamen eenigen tegen die handearbeid in verzet, maar Pater Witte kent zijn volkje, weet de kracht der zelfbeheersching te benut ten en is een kenner van de Afrikaanschei volksaard bij uitnemendheid. Hij kwani tot de conclusie, dat strenge maatregelen noodig waren om de inboorlingen, die aan zijn zorg waren toevertrouwd, te be hoeden voor het gevaar, dat anders dreigde. Hij eischte, dat er flink werd aangepakt en zoo ontwikkelde zich een verantwoordelijkheidsgevoel, een gevoel voor orde en samenwerking, welke de school een hecht fundament hebben be zorgd. Onder deze omstandigheden groeide bij zijn leerlingen niet alleen het zelfrespect en de gehoorzaamheid (een der eerste lessen voor de jeugd), inaar zij overwonnen tevens hun afkeer voor zekere bezigheden, die naar de traditie en de gewoonte van hun stam niet met hun mannelijkheid vereenigbaar zou den zijn. Het talenvraagstuk een van de groot ste moeilijkheden bij de pogingen tot verbreiding van de beschaving in Afrika deed zich ook in Kabaa gevoelen Daar vindt men immers leerlingen uit di verse stammen, die er nagenoeg elk een eigen taaltje op na houden. Hoe Pater Witte deze moeilijkheden overwon, vertellen we de volgende keer. (Wordt vervolgd. 11*111 Iets is pas mislukt, als u het opgeeft. Kingsford Smith. De Engelsche vlieger, die het record op het traject Australië-Engeland trachtte te breken, maar daarin niet slaagde. Tsjang-Kai-Sjek. De man, wiens naam in verband met de Japansch-Chineesche verwikkelingen nogal eens genoemd wordt. Hij is mo menteel de baas in China, maar voor hoe lang? Charly Chaplin en Gandhi. De mannen hadden een onderhoud met elkaar. Veel biezonfders moet er volgens de dagbladen door hen niet besproken zijn, maar een biezonderheid is dit onder onsje van twee zoo geheel verschillende typen toch wel. Berenguer. Dit was eenmaal Spanjes minister-pre sident. Hij wordt voor de politieke recht bank gedaagd. En wat is dan het end?

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5