No 4574 45s,e Jaargang. Zaterdag 17 Oct. 1931 TWEEDE BLAD MOEDERS! K0MT!= Ingezonden DE NACHT. Oorzaak van verlies is Niet altoos: de crisis. Texelsche Berichten 1 Strijdt mede voor Vrede Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. O, nacht! Weer daalt ge over d' aarde En drukt ge moede oogen toe. Uw sluier dekt het leed der menschen, De arm verdwaalden, dolensmoé O, nacht, die d' aard' in slape kust, O diep geheim van wel en wee. De kwade schuwt u, om uw duister, Den goede brengt ge zielevree Straks zal de nieuwe dag ontwaken En in de menschen komt weer „schijn", Omdat in stille, duist're nachten De mensch het meest „zichzelf" kan zijn. „H.P." ANNIE DE HOOQ-NOOY. Een koopman, die de crisis flink be gon te merken, nam, om zijn weggeteerde middelen wat te sterken, 't besluit om 't „dure" adverteeren eens te staken, dan zou hij zuinig aan weer goede zaken maken. Maar toen 't publiek van zijn bestaan niet meer vernam, zag hij verwon derd dat het publiek ook niet meer kwam. Toen dacht de man, in wie de rpaargeest was gevaren: „Waar kan ik, consequent, 'nu verder nog besparenMijn ondbreng-auto's hebben weinig meer te boen, 'k verkoop ze laag, helaas en neem, naar dorpsfatsoen, een kar in plaats daarvoor, getrokken door een hond, en breng daarmee mijn waar bij alle klanten rond." Maar toen hij „consequent", zoo'n slechte „service" gat, viel het aantal klan ten nog weer tweemaal sneller af. Eerst werd hij nog wel eens door klagers aan geblaft, tot hij zijn „dure" telefoon had afgeschaft. Maar toen zijn kooperscorps tot nui gereduceerd was, vroeg hij zich at, of zijn systeem misschien verkeerd was. „Ja", zei een vriend, „klaag niet te hard mijn beste vent, je domme zuinig heid was immers consequent. Want toen je 't adverteeren eens begon te minderen, kon niets ter wereld meer je ondergang verhinderen: Als dwaze zuinigheid de oorzaak van het verlies is, wijt dan je stroppen niet te spoedig aan de crisis!" INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jac. Bakker Az., om in het perceel kadastraal bekend in sectie K. no. 1723 een heetelucht-oven te mogen bouwen, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 12 October 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, R. P. KEYSER Cz., Loco-B. De Secretaris, JONKER. Winterdienst T.E.S.O. Werkd.: v. Texel: 6, 8, 11.20, 2.35 uur. v. Den Helder: 7, 10, 12.20, 4.15 u. Zon-en feestd. v. Texel: 8, 11.15, 3.15 u. v. Den Helder: 9, 12.20, 4.15 u. Autobusdienst Den Helder—Alkmaar. Van Den Helder (Havenhoofd): 6.50, 8.—, 8.55, 10.—, 12.10, 13.—, 14.05, 15.05, 16.25, 18.05, 20.35. Van Alkmaar (Bergerhout): 7.10, 8.20, 9.50, 10.40, 11.55, 13.45, 14.40, 15.50, 17.15, 18.50, 20.50. Sportnieuws. Morgen speelt Texel II tegen SchagenlI. Aanvang 12 uur. Elftal: N.N. D.Keijser Jb. Geus Jac.deVeij, M.Koorn, T.v.Heerwaarden. M.Vlaming, A.Dros, D.Dapper, J. Bruin P. Bruin. Texel 1 gaat naar Succes I (Wieringen) het wordt een zeer belangrijke wedstrijd. Een groot aantal supporters zal hen ver gezellen. We zijn er zeker van, dat T. 1 zich zal inspannen. We hopen echter, dat .ook in de voorhoede het spel wil vlotten DE DOLFIJN. Aangespoeld bij paal 11. Lengte 2.30 M. Thans in het bezit van 's Rijks Museum van Nat. Historie te Leiden. De foto is van de heer Jan P. Strijbos, op wiens artikel in dit nummer we gaarne uw aandacht vestigen. en dat er vooral kansen geschept en be nut zullen worden door de best opge stelde speler. Wij wenschen T. 1 bij Suc ces véél succes. T. I speelt met de gewone opstelling, n.'l. Jb. Gras D.Zuidewind, G. Pijpers, J.Vroegen, j.v.Reenen, N.de Graaf J.Kiljan, A.Stern, W.Winter, J.Gieles, A. Ran. Res.: Van den Berg. VertreK noot 8 uur. —o Aanvang adsp.-comp. is één week uit gesteld. Met Texel I naar Wieringen. De kosten voor de bus Helder-Wierin- gen (f Ü.7o) moeten worden voldaan bij A. Dros Az., Steeneplaats. Er bestaat voor supporters gelegenheid om met een extra bus van den Burg-Haven te gaan tegen f0.35 retour (stopt niet onderweg). Kosten samen f 1.10. tl m BRIEVEN OVER TEXELAARS ffl ffi IN DEN VREEMDE. ffl m BB fflMffiaBssfflfflfflffl fflfflfflffiffiBBfflfflfflis Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) De taaimoeilijkheid, zoo schreven we reeds, was ook te Kabaa een leelijk strui kelblok. De leerlingen behoorden tot vele stammen, die er elk hun eigen taaltje op na hielden. Daar wist Pater Witte echter wel raad op. Het was niet ge- wenscht al die taaltjes bij het onderwijs te bezigen. Het zou weinig hebben bijge dragen tot ontwikkeling van het gevoe* van saamhoorigheid, samenwerking. Bo vendien zou hij niet over de noodige leer krachten hebben kunnen beschikken. In de aanvang kwam het wel eens tot onaangename gebeurtenissen, welke in die groote verscheidenheid van Leerlingen haar oorsprong vonden. Maar dank zij de voortreffelijke leiding en de invoering eener gemeenschappelijke taal, beterde dat allengs. Op heden wordt de school door 220 Afrikanen gevolgd, van wie er 50 de voorbereidende klassen reeds hebben doorloopen. Ze wonen en slapen allemaal in hetzelfde kwartier en hun leventje ken merkt zich door volslagen harmonie. Zie daar wat Pater Witte hier wrocht. In den beginne trachtte hij het Kis- wahili als gemeenschappelwijke taal in te voeren. Hij stiet daarbij op moeilijkheden welke door volhouden en doorzetten echter werden overwonnen. Daarbij be diende hij zich van een middel, waarmee hij in Holland kennis had gemaakt. Wan neer een leerling in strlijd met het voor schrift in zijn eigen taal sprak, werd hem een straipenning in bewaring gegeven, 's Avonds moest hij die toonen en werd hem een of ander karweitje opgedragen, het schoonmaken van de keuken, van een schoollokaal, etc. Lichamelijke straf ten werden nimmer toegediend. Het mid del beantwoordde geheel aan zijn doel. De leerlingen werden zoo ook van slor digheid, onbeleefdheid, etc. genezen. De school gaat 's morgens om 5 uur aan, de voorbereidende klas 20 minuten later. Handenarbeid neemt op het leer plan een voorname plaats in. Er wordt onderricht gegeven in timmeren, metse len, smeden, houtsnijden, machine-naaien, etc. De leerlingen zijn gesplitst in groepen van 13, van wie er een als captain is aan gewezen. Om beurten wordt door de pu pillen bij tweeën het schoonmaakwerk, het koken, etc. opgeknapt. Van eentonigheid kan geen sprake zijn. In de school heeft men de beschikking over niet minder dan zes orgels, geheel in overeenstemming met het feit, dat liefde tot de muziek de in boorlingen aangeboren is. Van de muziek instrumenten wordt een druk gebruik gemaakt. Sport wordt door de jongens op Kabaa flink beoefend. Iedere Woensdagmiddag wordt geheel met voetballen doorgebracht. Er zijn danook wel drie voetbalterreinen. Aldus wordt iedere dag nuttig besteed, hetzij met studie, godsdienstonderwijs, met het leeren van een ambacht ot met licha melijke oefening, 's Avonds om negen uur is het bedtijd. Na een welbestede dag is het goed rusten. Over de „rechtspraak" het volgende. Ze is geheel ingesteld op het handhaven van de orde. Overtredingen worden door de captains ter kennis van Pater Witte gebracht. Veelal betreffen ze vechtpar tijtjes. Daar heeft Pater Witte nu wel niet zooveel tegen hij mag ze wel eens zien, zei hij ons (hij dacht daarbij aan, z'n eigen jeugd, op Texel, bepaald) maar ze mogen de perken niet te buiten gaan. Wanneer een vonnis geveld is, wordt 't in een publieke zitting ten uitvoer gelegd. Maar de zondaar moet er dan ook van overtuigd zijn, dat hij straf heeft verdiend, en dus moet ondergaan. Hij' mag trouwens kiezen: ot zich neerleggen bij zijn veroordeeling of „de laan uit" (d.w.z. uit de missie gestooten worden).. En zeker pleit het alweer voor Pater Witte, dat nimmer aan het laatste de voorkeur wordt gegeven. (Wordt vervolgd). Het Natuurmonument in Waalenburg. De heer J. Drijver, adm. der Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten ver zoekt plaatsling van het volgende: „In verband met verschillende vragen welke deze week tot mij gericht werden, meen ik goed te doen mede te doelen: 1. dat de briet der Vereen, tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, ge richt aan de heeren J. en P. Eelman, be trekking had op een gift, door hen toe gezegd, voor de aankoop van een vogel broedplaats 2. dat de Vereeniging met de heeren Eelman niet tot overeenstemming is ge komen over de aankoop van hun terrein." Overzicht wolveehandel 8—14 October. Wat de veehandel in zijn geheel betreft kwam er weinig verandering in de stand van zaken en zeker geen verbetering. Het handelsverloop was op vrijwel alle markten en voor vrijwel alle veesoortev nog zeer gedrukt. Misschien waren er wel enkele markten, die voor één ot andere veesoort nu niet minder waren, doch dan moet dit alleen aan het kleiner aanbod worden toegeschreven. Allerwege hoort men berichten, welke op slechte handel en nóg teruggaande prijzen wijzen. De wolveehandel verliep stug te Scha- gen, Hoogeveen, Zwolle en Utrecht met eerder iets lager noteering. Purmerend spreekt van een matige handel en noteert ook iets lager. Te Groningen en Sneek was de wolveehandel minder vlug en nau welijks prijshoudend, terwijl Rotterdam kalm en prijshoudend verliep. Te Leiden was de exportvraag iets geanimeerder, waardoor daar de handel wel zoo vlug met iets hoogere prijzen. Ook de Leeu warder markt scheen die Vrijdag wel zoo goed, al was nog van geen vlugge omzet en hooger prijzen sprake DEN HOORN. Bevestiging en Intree Ds. van Petegem. Naar we vernemen zal Ds. van Petegem van Dinxperlo, hier Zondag 6 Dec. zijn intree doen, na vermoedelijk door Ds. Oskamp, eerder predikant alhier, thans te Haren (Groningen), bevestigd te zijn. OUDESCH1LD. AUTO TE WATER. Met drie personen. Allen gelukkig behouden. De schippers Krijnen en Ellen van de motorbotters T.X. 19 en T.X. 14 zijn Donderdag een kwade dans ontsprongen. Zij hadden een auto gehuurd om hun visch naar IJmuiden te brengen en zaten op dé terugreis bij de chauffeur in de cabine. Ongeveer bij de spoorbrug over het N.H. Kanaal, dicht bij den Helder, raakte de auto in het Kanaal, geheel on der water. Schipper Krijnen kon een deur open krijgen en zoo konden de inzittenden de wal bereiken. Naar we vernamen treft de chauffeur geen schuld. Er reed iemand aan de verkeerde kant van de weg en om hem niet aan te rijden, moest over de berm gereden worden. Toen kon de chauffeur zijn stuur niet meester blijven en is de auto in het Kanaal verdaagd. De auto, welke geheel onder water stond, was het eigendom van de vischhamdelaar Plaatsman te Den Helder. Ze is 's middags op het droge gebracht. DE KOOG. Een spierwitte rat. Uit 't zilte nat Is dat wat? Een niet-alledaagsche vondst werd één dezer dagen op het strand alhier gedaan: Het cadaver van een spierwitte rat van buitengewone grootte. Vermoedelijk heeft men het dier op een schip als onge- wenschte gast („blinde passagier"?) over boord gezet. Nimmer te voren zagen we een soortgelijk exemplaar. Ook andere strandbezoekers verklaarden ons nimmer zoo'n beest onder de oogen te hebben gehad. il Allen op naar de Ontwapenings- avond, te organiseeren in hotel „TEXEL" op MAANDAG 26 1 OCTOBER. Zie het verslag in de Tex. Crt. van Zaterdag LI. =si in EEN MOOIE GIFT. Voor de Vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende Ziekte, te Haarlem bestaat een commissie, die gelden ver zamelt voor het stichten van een nieuw gebouw voor zieken op hare stichting te Heemstede „Meer en Bosch". Men wit voor dat nieuwe huis een kapitaal bijeen brengen en bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Vereeniging (26 Jan. 1932) het bestuur dat bedrag aanbieden. Nu werden er uit Noord-Hollands Noor den reeds verscheidene giften door het comité ontvangen (o^a. reeds een van 1500.—) doch heden wend het verrast met een gift van f3000 van een onbe kende uit Barsingerhorn, welke werd overgemaakt op het no. der commissie, Postgiro 34781, Heemstede. Nog zij opgemerkt, dat de bedoeling is in het nieuw te bouwen huis zieken op te nemen, die na een kuur ondefrleiding; van Doktoren der Stichtingen weer ge heel ot ten deele hersteld, naar huis terug kunnen. Men zal het oog vestigen op jonge patiënten met pas beginnende epi lepsie, die de laatste jaren met stijgen|d succes op de Stichting worden behan deld. We twijfelen niet ot er zal groote interesse zijn voor dit in beteekenis steeds toenemende werk en wie weet, wordt dit goede voorbeeld niet door meerderen ge volgd. JAC. KORTENHOEVEN. Heemstede. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1