Gemengd Nieuws Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. A. Dros, legde gisteren aan de univer siteit te Utrecht het examen semi-arts af. De heer W.W erf, oud-leerling Z.V.S. alhier, slaagde Donderdag te den Haag voor derde stuurman groote stoomvaart. Allerlei. Aan belangstellenden wordt gele genheid gegeven om Zuivelfabriek De Eendracht te bezichtigen (Zie adv.) De heer W.J. Jouwersma heeft be dankt als directeur van Gemengd Koor alhier. WAAL-EN-BURG. OM DE VOGELS IN WAALENBURG. Giften van H.M. de Koningin en de Ex-koning Ferdinand van Bulgarije. De Vereen, tot Behoud van Natuurmo" numenten tracht, zooals bekend, de koop som bijeen te brengen, behalve voor het Staalbergven bij Oisterwijk, voor een ge deelte van Waalenburg. We kunnen thans meedeelen, dat voor beide doeleinden 'n aanzienlijk bedrag is ontvangen van HJVL de Koningin en voor Waalenburg o.a. van ex-koning Ferd. van Bulgarije en ver scheiden Engelsche vogelvrienden en or nithologen, die het terrein uit eigen aan schouwing kennen. OUDESCHILD. Magazijn Dertig Polders. Wegens verhooging van de O. haven- dam moet het magazijn van de Dertig Polders daar verdwijnen. Een nieuw zal worden gebouwd op het terrein aan de weg De Waal Oudeschild, bij de Haven, en wel door metselaar A. de Kort en de timmerlieden gebr. Timmer, 't Loodgieterswerk wordt door J. Agter uit gevoerd. E1ERLAND. De brochure van onze plaatsgenoot ir. M. D. Dijt verdient gelezen te worden. Deedt ge 't reeds („De Uitweg"; f 0,75) Zuivelfabr. De Samenwerking gesloten. Tegen liet eind der vorige week is De Samenwerking gesloten. De melk gaat nu via de lieer Nic. Dros naar den Helder, waar ze door de handelaar G. van der Plaat wordt uitgevent. Naaicursus. Mej. N. Schot, uit de Waal, opent in Z.-Eierland een naaicursus op Donderdag 5 Nov. a.s. Belangstellenden maken we attent op haar adv. in dit nummer. OOSTEREND. Hebt ge de adv. van Nut en Genoe gen al gelezen? Zakennieuws. De heer Trap zet, nu het filiaal den ta. Oudkerk en Van Praag opgeheven is, de zaak op dezelfde voet in zijn nieuwe winkel voort. (Zie adv.) Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (HUI LANDBOUW EN VEETEELT. |jj||| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Electriciteit op de boerderij. We hebben toegezegd nog een en an der te zullen schrijven over toepassingen- van electriciteit in het boerenbedrijf. Vergezelt u ons eens -naar het demon- stratiebedrijf te Heemskerk, waar uitste kende reslutaten worden verkregen bij de electrische verwarming van de grond door middel van grondverwarmingskabels (in plaats van paardenmest.) De leider van dit bedrijf, de heer Pas- schier, is over de resultaten uitstekend, tevreden evenals over de nachtvorstbe- veiligilng in druivenkassen. Door een twee tal verwarmingskabeltjes tijdelijk onder stroom te zetten, voorkomt men, dat de temperatuur in de kas bij dreigende nacht vorst te veel daalt. Practisch en eenvou dig zijn -deze inrichtingen. Het bedrijf van de heer E. de Boer, Groote Sloot 114 te Zijpe, is als vee- houders-demonstratiebedrijf ingericht. Het is -een flinke Noord-Holtendsche boerderij van 35 bunder, waar een 30-tal koeien1 gemolken, wonden. Luxe is er niet te vin den, evenmin als bij de electrische aan leg. Bij deze laatste valt op, dat niet is gekozen de veelal gebruikelijke draadlei ding in ijzeren buis. Verschillende lezers zullen ook wel de ervaring opgedaan hebben, dat dit mate riaal op de -duur niet besftand is tegen de vochtige staldampen en verroest, terwijl ook de isolatie 't opgeeft, zoodat de leiding op verschillende plaatsen onder stroom komt te staan. Om dit te vermij-den is hier gebruik gemaakt van een buigzame kabel, de z.g. Guro-kabel, die waterdicht is, bestand tegen zuren en een goede isolatie waarborgt. Bovendien bevat -dit soort kabel een spe ciale aandingsdraad, zoodat alle schake laars laschdoozen en de pantsering zelf, evenals de toestellen, die op de stopcon tacten worden aangesloten, in Verbinding staan met in de grond begraven aardpla- ten, waardoor eventueel gevaar wordt voorkomen. Op dit bedrijf worden alle werktuigen ot toestellen el-ectrisch gedreven als de melkmachine, koekenbreker, hooilier, gier- pomp, bietensnijder, tondeuze, roskam en veevoederketel. Elk werktuig heeft daarbij, zijn eigen stopcontact en electriciteitsme- ter. Waar de bedrijfsleider tevens steeds de verwerkte hoeveelheden nauwkeurig noteert, krijgt men op een bedrijf als dit juiste gegevens, hoeveel aan stroom voor iedere werkzaamheid noodig is. De groote werktuigen worden alle aangedreven door een o.i. zeer practische electromotor van Fransch fabrik., de L.A.W. motor. Deze op een onderstel geplaatste en dus gemakkelijk verrijdbare motor heeft met zijn 5 P.K. voldoende vermogen om de verschillende werkzaamheden op de boerderij te verrichten. Door middel van een handle is het echter mogelijk hem in plaats van 5, 3V2, 2 of 1 P.K. te laten ontwikkelen, waarbij het stroomverbruik evenredig daalt, zoodat deze motoT ge schikt is om verschillende werkzaamheden te verrichten, zonder dat van overbodig kracht- en stroomverbruik sprake is. Deze motor kan verder zoowel rechts- als linksom draaien. Men behoeft dus geen slag in de riem te doen, als men van draairichting moet veranderen. De snelheid van het te drijven werktuig kan men vrijwel willekeurig regelen, n.l. door de uitstekende assen, die resp. 40, 60, 100, 200, 400, 750 en 1500 omwente lingen per minuut maken, terwijl men bovendien door de verschillende poe lies de snelheid kan doen varieeren. Ook met behulp van drijfstang en cardankoppeling kan men verschillende langzaam loopende werktuigen, als slijpsteen, koekenbreker, en waschmachine in beweging brengen. (Slot volgt.) llllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Illillllllllllllllllllll Heemstede. De bloembollen-handelaar E. A. M. van Looij alhier is failliet ver klaard. Te Amersfoort -had een botsing plaats tusschen ©en motorfiets en een personen-auto.' C>e duo-rijdster mevr. v.d. V., die met haar zoon meereed, geraakte bekneld tusschen motor en auto. In het ziekenhuis is haar linkeronderheen afgezet Den Haag. Een 36-jarige filiaalhou der van de firma Sandeman, stond terecht wegens verduistering van f1900 in dienst betrekking. Het O.M. eischte vier maan den. Den Oever. Ter voltooiing van de kunstwerken in de afsluitdijk is men aan gevangen met het opstellen van 29 ijzeren schuiven in de uitwateringssluizen. Deze schuiven hebben een afmeting van onge veer 7 bij 12 M. en een gewicht van 40 ton. Ze kunnen -electrisch geopend en gesloten worden. Een groote drijvende 50 tons stoombok met 'n hefvermogen van 50 ton is voor de montage aangewezen. Te Oud-Beijerland is door kolen dampvergiftiging de 82-jarige D.V.W. in zijn woning bewusteloos aangetroffen. Een zuurstofapparaat hielp niet meer. ONZE MOEDERTAAL. De Ned. Spoorwegen lieten op een kist, die van Veendam naar Delft werd gezonden, een stuk papier plaatsen waarop staat: „Nie- derlan-dische Staats-Eisenbahnen. Eilgut van Veendam nach Delft". Amsterdam. De Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten herdenkt haar 25-jarig bestaan op Zaterdagmiddag 24 dezer in het Koloniaal Instituut. Dr. Jac. P. Thijsse zal spreken. Harlingen. Wegens geruchten, vol gens welke de spoorlijn over de afsluit dijk niet langs Harlingen doch langs Arum zou worden geleid, heeft zich een comité gevormd om -de lijn langs Harlingen te krijgen. Geldrop. De weduwe Verstappen, die 30ctober het slachtoffer werd van een overval met roof is 13 dezer zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Lemmer. Acht maanden gevangenis straf is geëischt tegen een 40-jarige vrachtrijder. „Als ik je voor de wielen krijg, rijd ik je dood", voegde de verdachte de veldwachter toe, -die hem over een aanrij ding had gehoord. Toen de veldwach ter zich verwijderde, haalde verd. hem in en reed -daarbij links. Eveneens links liep de veldwachter, die het leven moest redden, door achter een telefoonpaal te springen. Te Medemblik heeft de burgemees ter, gelijk het vorig jaar, de vertooning van „Allerzielen", van Heijermans, ver boden. Ze zou nu in besloten kring ge geven worden, doch de zaalhouder heeft de verleende toestemming ingetrokken. Te Harlingen wordt de Tegelfabriek der N.V. J. van Hulst over eenige maan den gesloten wegens verminderde uitvoer naar Engeland. Het personeel (20 man), is ontslagen. Hilversum. De staking van meisjes bij de N.S.F. is opgeheven. De directie heeft eenige verbeteringen toegezegd. Te Bruinisse heeft een visscher op de steenglooiïng -nabij de oesterputten een oester gevonden, -die een muis gevan gen had. Het is bekend, dat oesters, wanneer ze uit het water zijn, opengaan. De muis heeft haar kop tusschen de oesterschelp gestoken en zich niet meer ■kunnen bevrijden, toen de schelp weer dicht ging. (Jacob Cats heeft in een ge dichtje verteld van door oesters gevangen zeemeeuwen.) .5 Te Eerbeek is de 10-jarige Jan Cynsen tusschen een auto, die hij vast hield en een kolenkar, bespannen met een paard, doodgedrukt. Amsterdam. In een rijwielstalling aan de Tugelaweg zijn 30 belasti-ngmer- ken gestolen. Uit de Dommel is opgehaald het lijk van de 46-j. tabaksreiziger A. de Rooy. Hij is vermoedelijk door de duis ternis te water geraakt. De man laat een vrouw met vier kinderen na. Te Terapel werd Sn ieders huurder vau een boerderij, groot 28 H.A.; de jaar- lijksche huur is bepaald op 90 H.L. aard appelen per H.A Te Gendringen zullen de beide Chris telijke scholen 1 November tot één wor den vereenig-d. Een dezer school was voor eenige jaren gesticht wegens on- eenigheid van een groep lidmaten met de kerkeraad. Te Amsterdam is op de Klaprozen- weg een 38-jarige vrouw, die achter een handkar liep, van achteren aangereden door een personenauto. Zij werd vrijwel op slag gedood. De kar had geen reflector. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII BUITENLAND. Illlllllllllllllllllllli In Mija (Japan) zijn door een rivier dijkdoorbraak een 200 menschen ver dronken. De watermassa's stroomden ver scheidene -dorpen binnen. Warschau. Maarschalk Pilsoedski is naar Roemenië. De toebereidselen wer den in een geheimzinnig duister gehuld. In politieke kringen kent men aan het be zoek groote beteekenis toe. Onder meer zou de kwestie van het non-agressie-pact tusschen Sowjet Rusland ©enerzijds en Polen en Roemenië anderzijds worden be sproken. Birma. De wandaden in het binnen land houden aan. Een troep opstandelin gen heeft een gezelschap dorpelingen in de wildernis in een hinderlaag gelokt, waarbij zij vier dorpelingen vermoordden en zich van hu-n geweren meester maak ten. Een andere troep heeft een meisje vermoord en een ander meisje gruwelijk verminkt. Engelsbrand. De slotenmaker Beyle is wegens drievoudige moord driemaal ter dood veroordeeld en wegens doodslag tot acht jaar gevangenisstraf. Hij had zijn- schoonouders, zijn vrouw en zijn achtjarig zoontje met bijlslagen gedood.. Te Santander is een processie ver stoord. De betoogers trachtten ook de kerk in brand te steken, na-dat zij die met benzine begoten had. De brandweer wist brand te voorkomen Toen bij Wight de Engelsche duik boot L. 23 was ondergedoken, ontdekte men dat bij vergissing een man op dek was gebleven. De commandant liet weer naar de oppervlakte stijgen maar de man bleet zoek. Bij Napels raakten twee jongelieden in onmin om een vrouw. Ze gingen duel- leeren met een jachtgeweer en schoten elkaar blind. Brooklyn. De bokser Sharkey heeft van Camera gewonnen. Wie van sensatie ■houdt, leze boksvierslagen. Sharkey was een reusachtige tegenstander, die moker- zware slagen plaatste op lijf en gelaat van Carnera, die aan het eind hopeloos toe getakeld wasbrr! Ostrowo. De Duitsche ambtenaar Preiss, uit Namslau, die bij vergissing! de Poolsche grens heeft overschreden en werd gearresteerd, is wegens spionnage tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. In het Nottingham Hospital heeft 'n zesjarige knaap een merkwaardige opera tie ondergaan. Hij had een stalen ko geltje ingeslikt; het zette zich vast in zijn long en het gevolg was longontsteking. Aangezien de knaap zeer verzwakt was, bleek het onmogelijk operatief in te grijpen. Toen is het met behulp van een krachtige magneet verwijderd. Londen. De bisschoppen van Can terbury en York hebben een beroep op het volk gedaan om te bidden voor het welzijn van het land en opdat God de raadslieden van Engeland en alle andere landen, rechtvaardige en wijze besluiten ingeve op de a.s. ontwapeningsconferentie Tusschen Rome en New-York is de beeldtelegrafie geopend. Tarief 2.03 lire goud per vierk. cM. Er bestaat reeds zoo'n dienst met vrijwel alle groote hoofdsteden van Europa. Een blinde, die in het blindeninsti- stuut Great Portland-street kwam, stiet tegen de arm van een andere man. Den kende, -dat deze hem de behulpzame hand wilde bieden, nam hij diens arm en stapte het trottoir at om de rijweg over te ste ken. Na een paar stappen kreeg hij ech ter een hevige sljoot van een auto. Het bleek, dat beide mannen blind waren. Elk had gedacht, dat de ander hem tot gids wilde dienen. De Western Union Telegraph Cy. heeft de salarissen van haar personeel (50.000 man) met 10 pet. verlaagd. Te Dieren is een boerenwagen aan gereden door een autobus. De chauffeur werd verblind door het licht van een auto en bemerkte de boerenwagen, die slecht verlicht was, te laat. De voerman- weid van het voertuig geslingerd en met inwendige kneuzingen naar zijn woning vervoerd, de boerenwagen geheel ver nield, de autobus zwaar beschadigd. Illlll+llllll Veel menschen zijn als boe- llllll+IHIII ken: titel en inhoud kloppen llllll+llllll lang niet altijd. Madrid. De Kamer stelde vast met 267 tegen 41 stemmen dat er in Spanje geen officieele Staatsgodsdienst zal be staan. Te Kanton werden bij een vuurge vecht tijdens een anti-Japansche demon stratie 14 personen gedood en 80 gewond. De autobestuurder staken er. Peking. Chineesche bandieten heb- een trein Peking—Moekden overvallen. De 200 passagiers (vele buitenlanders) wer den uitgeplunderd. De militaire bewaking bood geen tegenstand, doch sloot zich tijdens de overval op in een der spoor wagons. In Siegen (Westfalen) trachtten 200 communisten het stadhuis te bestormen, men sloeg de aanval af. Aan beide zijden werd van de vuurwapens gebruik ge maakt. Parijs. De Intern. Koloniale Ten toonstelling wordt volgend jaar niet her opend. De onzekerheid ten opzichte van de economische omstandigheden maakt het instand houden eener groote onder neming, gebouwd op een normaal vreem delingenverkeer in Europa, ongeoorloofd. Oslo. De Noorsche regeering ver zoekt de bevolking uitsluitend Noorsche artikelen te koopen. De crisis in het tend zou grootendeels veroorzaakt worden door te groote invoer. Nanking. De nationale regeering zou haar zetel willen verplaatsen naar Loyang. Deze stad kan geen gevaar loopen van een aanval 'van zee uit, omdat de Gele Rivier niet te bevaren is. Czernowilz. In een steengroeve ont plofte een dynamietpatroon te vroeg. Twintig arbeiders werden bedolven, vijf kwamen om. Great Yarmouth. De staking der Schotsche visschersmeisjes is geëindigd; zij krijgen 20 pence loonsverhooging per week. Weenen. De politie heeft uitgemaakt dat Matuschka de eenige dader is van de geweldige spoorwegramp bij Weenen. Hij had geen medeplichtigen. De Hongaarsche autoriteiten eischen uitlevering, zoodat M. naar Hongarije gestuurd wordt, waar hem de doodstraf wacht. Het motief was geen roofzucht; abnormale aanleg moet de aan leiding zijn geweest. Te Madrid hebben talrijke samen scholingen en demonstraties plaats gehad van links-radicale elementen, die aanzet ten tot verbanning van alle priesters en en ordebroeders. Op talrijke plaatsen vechtpartijen. De politie heeft de handen vol. Men vreest aanvallen op kerken en kloosters. Te Coblenz is een schandaal ont dekt, waarbij 50 ambtenaren van de spoor wegen betrokken zijn. Op rekeningen van een expeditieffrma, die voor de verhui zing van ambtenaren zorgde, werden te hooge bedragen aangegeven. De directeur is gearresteerd. Boven Brussel zullen luchtmanoeu- vres gehouden worden. Dan.worden een menigte straatlantaarns uitgedraaid. Ook m de spoorwegstations zal de verlichting tot het uiterste worden beperkE Te Londen hebben 30.000 rijks- en gemeente-beambten betoogd in verband met de voorgestelde loonsverlaging. Te Buenos Aires is een samenzwe ring ontdekt tegen het leven van presi dent Uriburu. Tal van lieden zijn in hech tenis genomen. New-York. In een bepaalde week zullen in 20.000 bioscooptheaters in de Ver. St. voorstellingen gegeven worden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de werkloozen. Te Clydebank staat bij Jolrn Brown en Co. op stapel het grootste schip, dat ooit gebouwd is. Het zal 310 M. lang zijn en 84.000 ton meten, hetgeen nog 20.000 ton meer is dan de Majestic. Men verwacht dat het schip een groote snel heid (30 knoop) zal kunnen volhouden. De machines krijgen een capaciteit van 210.000 P.K. Londen. Kingsford Smith is onder behandeling van een zenuw-specialist ge weest, die hem streng verboden heeft, te trachten nog dit jaar naar Australië terug te vliegen. Kingsford Smith is per stoomschip naar Australië onderweg. Londen. Het wetsontwerp tegen op drijving van Ievensmiddelenprijzen is door het Lagerhuis aangenomen. Op overtre ding kan 500 pond st. in plaats Van 100 gesteld worden, zooals eerst vastgesteld was. De oppositie stelde voor de maxi- mumboete op duizend p.st. te zetten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIII llllllllllll VOOR DE JEUGD. ||||||llllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIilllllllllillllllilllllllllllllll Beste Jongens en Meisjes. Hier is al weer het tweede viertal raad sels. Wat vliegt de tijd. Nu nog vier en dan verwacht ik van alle 12 jullie op lossingen weer. o 5. Welk spreekwoord kan je hiervan maken: H-o-v-d-m-m-h-p-v. 6. Mijn oom heet Aart Meels. Zijn ambacht schrijf je met dezelfde letters. 7. Zoek de naam van —O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2