De Nieuwe Texelsche Courant A Als u goed gekleed wilt gaan HERMAN NIJPELS No 4576 45ste Jaargang. Zaterdag 24 Oct. 1931 EERSTE BLAD. Voor de Zondag. DE WERELD OM ONS HEEN. Prijzen Texelsche Schapenwol. Texelsche Berichten STRIJDT MEDE I VOOR VREDE. OPROEP. Regenjas, demi of winterjas NAAR MAAT OESTERTEELT Een gelukkig lachje. OORLOGSELLENDE. Dit jaar geen catarrh 1 GEMAAKT (confectie) vanaf 15 tot 65 gld. Jongeheeren en Kinderkleedlng Overhemden, Hoeden, Handschoenen, Dassen Ondergoederen, enz. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Het is noodzakelijk ons leven in over eenstemming te brengen met de buiten wereld. Wij zijn, als mensch, niet ver antwoord, gedachteloos en zinloos aan haar voorbij te gaan. Het is onze plicht ons IK te verrijken met de schatten en gaven, die uit het heelal tot ons komen. Neem de plant tot- voorbeeld: de plant, die slechts gedijen en tot volle wasdom en bloei kan komen, als ze voedsel uit de grond haalt, en groeikracht van de zon tot zich neemt. Ook wij kunnen eerst dan tot geeste lijke ontplooiing komen, als wij tot ons nemen, wat 't heelal, de uiterlijke wereld, onze naaste omgeving ons schenkt. Hoe velen gaan met oogen, die nier zien; met ooren, die niet hooren, door '1 leven, geheel zonder belangstelling, zon der eenige innerlijke drang aan alles voorbij. Kweek in uw ziel eerbied; wijd aan dacht aan al 't geschapene; vervul uw ihoofd en hart, uw ziel en geest, uw ge dachten, daden en gevoelens met al wat uit de wereld tot u komt en doe b e - w u s t,. wat de plant in haar schoone bloei onbewust doet, wat zóó uw ziel en geest doorstroomt aan gaven en im pulsen, geef 't de wereld weerom: straal warmte uit, geef liefde; geef met volle, volle handen van 't vele, wat zoo rijkelijk tot u kwam! Weet op te nemen, weet wèèr te geven, 't Is niet genoeg over altruïsme te spreken: een kachel wordt nu een maal ook niet warm, al smeeken we uren lang: „Toe, kacheltje, brandt!" Zonder hout en kolen gloeit zij niet aan, en kan ze geen warmte geven. Ook onze geest behoeft voedsel, anders kan ook van ons niets uitgaan, en niets uitstralen. Maar weet 't voedsel te zoeken, waar 't te vinden is, en weet 't te verwerken, zooals 't noodig is. ZONDAG, 25 October 1931. Illlllllllll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Geen zonnestraal gaat verloren, maai de grassprietjes, die zij in het leven roept, hebben tijd noodig om uit te spruiten en de zaaier is 't niet altijd gegeven de tijd des oogstes te beleven. MAANDAG. We moeten er allen op voorbereid zijn, dat het leven ons het geloof in wat goed en waar is en de geestdrift er voor, ont nemen wil. DINSDAG. De kracht van het ideaal is onbereken baar. WOENSDAG. Een waterdroppel ziet men niet aan, dat er kracht in schuilt. DONDERDAG. De groote kunst bestaat hierin: het met de teleurstellingen klaar te kunnen spelen., VRIJDAG. Het groote geheim is als onversleten mensch door het leven te gaan. ZATERDAG Aan wie aan zijn loutering werkt, kan niets zijn idealisme ontrooven. Citaten van A 1 b Schweitzer. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 25 Oct. 4,13 5,23 6,39 4,46 M. 26 4,24 6,35 6,40 4,44 D. 27 4,37 7,49 6,42 4,42 W28 4,56 9,06 6,44 4.40 D. 29 5,23 10,22 6,46 4,38 V.30 6,01 11,33 6,48 4,36 Z. 31 6,56 12,34 6,50 4,34 Maandag 26 Oct. Volle Maan. Vergelijkend overzicht. Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Texelsche schapenhouders, die op heden vrijwel al hun wol van de hand hebben gedaan, maakten dit jaar van 55 tot 60 ct. per K.G. De hoogdte prijs gold in den beginne; later is hij teruggeloopen. We meenen de lezers een genoegen te doen met publicatie van eenige gegevens ter vergelijking. In den jare 1880 werd voor de wol een prijs van 42—45 ct. per K.G. gemaakt. Deze prijs handhaafde zich een viertal jaren lang. Het is echter beter deze „oude tijd" te laten rusten. We gaan naar 1910, dat prijzen bracht van 10.94 per Kg. 1911 kwam met 92Ve ct., in het najaar oploopend tot 98 ct. In 1913 werd 't f 1.10, in 1914 f 115 (najaar f 1.50.) In 1915 (dus kort na het uitbreken van de wereldoorlog) werd de wol door de regeering gekocht en golden ongekend hooge prijzen: f3.75—f4.00—f4.15. Dit kon echter geen stand houden. In 1920 nam de handel zijn normale verloop en konden nog slechts prijzen worden ge maakt van f 1.55, later in de tijd zelfs dalende tot f0.85, welke lage prijs in 1921 en 1922 op hetzelfde peil bleef. Voor de volgende jaren bepalen we ons tot deze opsomming: 1923 t 1.40, later in het jaar f2.25; 1925 11.35, later f 1.651926 f 1.30, later f 1.40; 1927 1 1.55, later f 1.65; 1928 f 1.65, later 12.;—; 1929 f 1.50, later f 1.35; 1930 f 0.70 en 1931 fO.60, later f0.55. Hieruit blijkt, dat in de aanvang het op houden van de wol voordeel opleverde. Het najaar kwam veelal met hooger prij zen, maar de laatste jaren komt men be drogen uit. Het aanbod overtreft de vraag, waarvan vooral in het najaar een prijsdaling het gevolg is. - wonneer U Wgikif W^r Dooien i 29, 45 en 65 ctt> Winterdienst T.E.S.O. Werkd.: v. Texel: 6, 8, 11.20, 2.35 uur. v. Den Helder: 7, 10, 12.20, 4.15 u. Zon-enleestd. v. Texel: 8, 11.15, 3.15 u. v. Den Helder: 9, 12.20, 4.15 u. Autobusdienst Den Helder—Alkmaar. Van Den Helder (Havenhoofd): 6.50, 8.—, 8.55, 10.—, 12.10, 13.—, 14.05, 15.05, 16.25, 18.05, 20.35. Van Alkmaar (Bergerhout): 7.10, 8.20, 9.50. 10.40, 11.55, 13.45, 14.40, 15.50, 17.15, 18.50, 20.50. r „De mislukking van de Ontwape ningsconferentie zou een ramp zijn." LOUDON. De Mij. tot Nut van het Algemeen or ganiseert op Maandag a.s. Ontwapenings conferentie-avonden over het heele land. Het Departement Texel zal niet achter blijven. Door personen van diverse rich tingen zullen fragmenten worden voor gelezen uit werken van H. G. Wells (Mr. Britling), G. Frenssen (De Predikant van Poggsee), A. Schweitzer (Uit mijn Jeugd), etc. Verder staan op het programma een causerie over de beteekenis van de Vol kenbond en de Ontwapeningsconferentie en het aannemen eener motie, waarin het Departement uitdrukking geeft aan zijn verlangen, dat voormelde conferentie een bevredigend resultaat oplevert en blijk geeft van zijn vertrouwen in de Volken bond, Ter afwisseling wordt muziek ten gehoore gebracht, waartoe zooals ge meld medewerking wordt verleend door de dames A. van der Meulen—Flens en E. Dijt en de heeren I. Vlessing, W.J. Jouwersma en J. Visser; tevens worden eenige toepasselijke nummers gramofoon- muziek ten beste gegeven. Het bestuur noodigt de Texelaars met de meeste nadruk uit Maandag in hotel Texel van hun Vredeswil te getuigen. De toegang is vrij, voor Iedereen. Geen en toch niet duur, dan is uw aangewezen adres Heerenkleedii g en Modemagazijnen DEN HELDER vanaf 28 tot 75 gulden. Gemaakt op eigen atelier onder leiding van eigen coupeur. Speciaal gesorteerd in Bijzonder mooie keuze' Vraagt reizigersbezoek (zonder verplichting tot koopen) richting wordt eenige moeilijkheid in de weg gelegd. Het bestuur heeft zich be ijverd medewerking te bekomen van per sonen van diverse gezindten en politieke kleur en vleit zich met de gedachte, dat al die richtingen Maandag vertegenwoor digd zullen zijn. Dan zal TEXEL luide spreken, als in koor, niet waar? Een programma zal voor tien cent aan de zaal verkrijgbaar zijn. o— Wellicht hebt ge u meermalen afge vraagd: Wat kan ik doen om aan de oor logskanker een einde te maken? Welnu: Kom en demonstreer mede. Ge kunt als eenling maar een klein steentje bijdra gen, maar we kunnen het niet missen. Samen werken we aan 't optrekken van 'n, machtig gebouw. o Zijt ge'n voorstander van Intern. Ont wapening? Toon dat door Maandag aan wezig te zijn. o— Weet ge, dat de naties in 1931 tien dui zend miljoen gulden aan bewapening be steden? Dat bedrag moet aan opbouw in plaats van aan vernietiging besteed wor den. Door een massale actie alleen kan die ommekeer tot stand worden gebracht. o Bedenk, dat de Ontwapeningsconfe rentie straks in Genève bijeen komt. Die moet slagen, ais de staatslieden, die daaraan deelnemen, de uitgesproken wil der volkeren achter zich hebben. Komt Maandag dus Ook Nederland moet een voorbeeld ge ven. Texel mag niet achteraan komen. Laat ons toonen, dat het ons ernst is en dat wij de beteekenis van de a.s. oonfe- rentie verstaan. o— Denkt aan uw kinderen. Lees en herlees de woorden van Jhr. Loudon, hierboven afgedrukt, van de Nederl. voorz. van de voorbereidende Comm. te Genève. Hij kent de toestand als weinig anderen, —o Weet, dat miljoenen sneuvelden, levens lang verminkt werden of in een krank zinnigengesticht belandden. Laat het tot u doordringen, dat de wereld door de beestachtige krijg tot op heden nog uit haar voegen ligt en voorloopig niet op de been is. o Een nieuwe oorlog zou de gansche we reld in vuur en vlam zetten en de onder gang van heel Europa beteekenen. o Laksheid, onverschilligheid, twijfelzucht, en 'kuddegeest vormen de voedingsbodem voor een volgende oorlog, welke alle voorgaande door onmenschelijke ver schrikkingen, door dierlijke verdelgings middelen en het teweeg brengen van on beschrijfelijk leed de heele wereld door overtreffen zal. Maak u daaraan niet schuldig. Weest Mensch en komt mede, strijd eendrach tig voor Vrede. Uw stem telt mee. Sportnieuws. Wat anderen van S.V. Texel schrijven. Over de wedstrijd van Zondag schrijft de Schager Crt. In 1 C heeft één club kunnen lachen En dat is Texel. Want niet alleen wonnen de eilanders zelf met 21 op Wieringen we hoorden dat de winnende goal maar zoo zoo was maar zoowel H.R.C. als Nieuwe Niedorp verloren. Texel II ver raste een ieder door met 3—1 van Sparta te winnen. T. I neemt met negen punten nu de eerste plaats in (vijf wedstrijden ge speeld: vier gewonnen, één gelijk). T. II met slechts twee punten geheel onder aan. [DewedstrijdT.ilSchagen II, welke met 3—1 eindigde (ons opschrift boven liet verslag van Woensdag was foutief), geeft echter moed. Red.] Schagen II heeft alle verwachtingen de kop ingedrukt en verloor van het lieusch niet zware T. II o Over de match op Wieringen: T. viel direct fanatiek aan. Aangemoedigd door de talrijke supporters zie je wel!) wisten de T.-spelers vooral de laatste minuten voor de rust een sterke druk op het S-doel uit te oefenen. Na de rust was S. het meest in de aanval. Toen de S.-rechterback tegen het einde de bal te pakken had, viel Winter hem zoo forsch aan, dat hij er zelf het slachtoffer van_ werd. De scheidsrechter wees hem terecht naar de kleedkamer. T. speelde de.laatste minuten met 10 man doch wist de leiding te behouden. T. kreeg meer dan haar toekwam een gelijk spel was de verhouding. Hervormingsavond. Onder leiding van Ds. F. Visser wordt Donderdag a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier de Hervormingsavond belegd. Me dewerking wordt verleend door Mevr. Visser-Dewald, viool, J. Visser, orgel, en het Herv. Kerkkoor. Het programma, dat in druk zal verschijnen, vermeldt o.m. het Adagio uit de vioolsonate in D-dur van G. F. Handel. NABIJ OOST. ONGUNSTIGE BERICHTEN. Bij onze informatie maar de resultaten van de oesterteelt onder de Texelsche kust, bij Oost, deelt de fa. Salm en Zonen, oesterkweekerij en -handel, ge vestigd te Ierseke, ons welwillend het volgende mee: iWat de kwaliteit hier aangaat, zijn de oesters dit seizoen minder dan het vorig jaar. Sterfte kwam veel voor en de groei was gering. Nochtans staan de prij zen gelijk met de Zeeuwsche oesters. Atzetgebied wordt voornamelijk gevonden in Engeland en België. De vooruitzichten voor de Texelsche teelt zijn niet erg gunstig. De laatstbijgekomen kweekers, die op andere plaatsen onder de Texel sche kost gezaaid hebben, zullen het waarschijnlijk wel bij een proef van een jaar laten. toovert gij op het gezicht van Uw baby, lek- wanneer gij de gesmette en stukke piel !ken van zijn huidje inwrijft met Pur< verder drooghoudt met Puroipoeder. Het zou de vredesgedachte bevorderen, wanneer de volkeren zich de statistische opgaven konden realiseeren, die een Duitsch wiskundige van de wereldoorlog verzameld heeft. In de 4 jaren van de oorlog hebben 11 miljoen menschen de dood gevonden: één in elke 13 seconden. Meer dan 19 miljoen werden gewond, genoeg om Spanje te bevolken, indien dit land onbewoond zou zijn. Met het geld, dat de oorlog gekost heeft, 12.000 miljoen gulden zou het mogelijk geweest zijn elk gezin in de Ver. Staten van Amerika, Canada, Australië, Groot - Brittanje en Ierland, Frankrijk, België en Rusland, een huis van f 6000 met 5 H.A. grond en f3000 aan meubelen te schenken. Tevens zouden er voor elke 20.000 families een ziekenhuis, een universiteit, en scholen beschikbaar zijn geweest, be nevens salarissen voor onderwijzers, ver pleegsters, dokters en professoren. Wanneer al de kleine kruisjes, die nu op de soldatengraven staan, naast elkaar zouden worden geplaatst, kom een lijn ge trokken worden, die zich uit zou strekken van Parijs door Europa en Azië, tot aan Wladiwostok. Het laatste kruisje zou worden omspoeld door de golven van de Japansche Zee. De vreeselijke offers, die de oorlog onvermijdelijk met zich brengt, zijn mis schien door geen ander zoo duidelijk voor gesteld. De berekeningen zijn met zooveel zorg uitgewerkt, dat niemand het noodig geoordeeld heeft ze te controleeren of te verwerpen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1