SI „TEXEL" Algemeene Ledenvergadering bij thuis laten slachten Schipper BRUIN Bezuiniging SCHOUW. K.R.O. Filmavond. ADVERTENTiËM R.K. Kiesvereeningsng Texel II - J.V.C. I 27 landvarkens een jade steen (groene) vertrekt Donderdag naar Rotterdam. Zaterdag 14 November 1931. BB BRIEVEN OVER TEXELAARS BB IN DEN VREEMDE. ffl Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) De jongens doorloopen in vijf jaar Je kweekschool en daarna ontvangt het meer endeel van hen nog drie jaar voorberei dend onderwijs teneinde de z.g. Hooge- school te kunnen bezoeken. Menigeen, brengt zelfs zijn vacantie op Kabaa door en het is niet onintenessant te weten hoe die wordt doorgebracht. Gedurende die vacantie worden de morgenuren besteed voor omvangrijke karweien, zooals b. v. een of ander bouwwerk. Zoo'zullen b. v. in de eerstvolgende vacantie nieuwe klasselokalen worden bijgebouwd. Maar daar tegenover staat, dat 's middags een paar uur gewijd worden aan musiceer.en, zang, komediespelen, en verhaaltjes ver tellen. Na afloop daarvan gaat de schooi naar de rivier om te visschen of naar 't voetbalterrein. Ledigheid is des duivels oorkussen. Daarom wordt er nauwlettend voor gezorgd; dat de jongens steeds wat om handen hebben. Uit bovenstaande schets van de grond- slagene, maarop onderwijs en opvoeding op Kabaa zijn gebouwd, blijkt intusschen, wel, dat er weinig kan zijn, de inboorlin gen betreffende, waarmee Pater Witte niet op de hoogte is. Hij kan je b.v. ver tellen, dat de Kikuyu in doorsnee een goed ontwikkeld handelsinstinct bezit en dat de Kavirondo zich over het geheet tot godsdienstige aangelegenheden, offe randen, etc. aangetrokken gevoelt. Van de meeste stammen weet hij heel veel te vertellen, veel tot hun nadeel maar ook veel goeds. Wat in de omgang met de inboorlingen opvalt is het volslagen gebrek aan voor stellingsvermogen. De dood heeft voor hen niets afschrikwekkends. Straf, hun opgelegd, verdriet hen niet eerder, dan op het moment, dat ze die moeten onder gaan. Rekenen valt hun veelal niet moei lijk, maar bij een vak als meetkunde speelt gebrek aan voorstellingsvermogen hun parten. „Het is ons streven, mainnen van hen te maken", herhaalde Pater Witte, „maar tot nog toe hebben we nog immer met kinderen te doen. Veelal zijn het zelfs' nog kinderen, wanneer liet onderwijs ten einde is geloopen. Dat zal wel in het systeem zitten: te veel onderwijs en te weinig opvoeding. Wat ze noodig hebben is een eetlepel opvoeding en een thee lepeltje onderwijs. Dan houd je de jon gens in evenwicht. Ga je overhaast te werk, dan wordt dat evenwicht ver stoord." Een kenmerkende eigenschap van de in boorling is verder, dat hij over veel meer concentratievermogen beschikt dan een Europeesche jongen, hetgeen verklaarbaar is uit 't feit dat hij bij gebrek aan voor stellingsvermogen niet licht wordt afge leid. (Slot volgt.) Iets voor u, dames? Blijkens een advertentie in dit nummer geeft mej. Bakker, alhier, gratis proef lessen in moderne handwerken en stofver- versieren te den Hoorn en de Cocksdorp. Cursus Volksonderwijs. Namens Volksonderwijs deelt men ons mee, dat voor de cursus Stofversieren zich meer dan 30 dames hebben aange meld. Gelegenheid tot aangifte staat tot Dinsdag nog open. Gemengd Koor—Den Burg. „Gemengd Koor" besloot in zijn Woensdag gehouden vergadering sollici tanten op te roepen ter voorziening in de vacature, welke door het bedanken vanj de heer Jouwersma als directeur was ont staan. Gisteravond werd in het St. Janshuis, dat nagenoeg geheel bezet was, de K.R.O- film vertoond, welke reeds in tal van plaatsen enthousiast ontvangen werd. En hier zeker niet minder. Een inleidendjwoord werd gesproken door pater Dito, vaste medewerker van de K.R.O., die in het biezonder de na druk legde op de apologetische doel einden van deze omroep. De K.R.O.-film geeft een overzichtelijk en vrij volledig beeld van de geschiedenis groei en be teekenis van de Kath. Radio- omroep in Nederland. De K.R.O. dankt zijn ontstaan aan de Amsterdamsche parochie-pastoor Pater Perquin O.P. Van de Spuistraat-kerk te Amsterdam uit klonken voor het eerst de gebeden en gezangen van de Hoogmis door de aether. Pater Perquin zette door en wist het vuur van heilige ijver bij zijn! parochianen en duizenden andere katho lieken in den lande brandende te houden. Nieuwe uitzendingen volgden: Dinsdags avonds over Hilversum. Dr. van Koever den ontwierp de statuten, welke de K.R.O fundeerden als een Stichting. Zoo begon Pater Perquin, bijgestaan door zijn trouwe secretaris P. Speet, de eerste omroeper, propagandist, enz. tevens. Dat alles too- vert de film ons voor oogen. Ook, hoe men zich eerst erg behelpen moest. Maar er zat groei in, vaart zelfs. De mede werkers zagen zich telkens aangevuurd door Pater Perquin, de leider, de stuw kracht van de heele beweging. Een Katholieke Radiogids werd in het licht gegeven. Door samenwerking met de Christelijken zagen de Katholieken hun streven naar een eigen zender met succes bekroond. De film heeft vastgelegd al hetgeen hierop betrekking heeft. Mede door die verandering nam het ledental belangrijk toe. Het eerste „kan toor". aan de Spuistraat werd verplaatst naar het zooveel grootere patronaatsge bouw, Heerengracht 46. Inmiddels wisten ir. Dubois en secretaris Speet in Genève voor Nederland de golf van 1875 M. te veroveren. De radioparagraaf werd toegevoegd aan het programma der Kath. Staatspartij. Suring pleitte in de Kamer voor de R.K. belangen op radiogebied, de radiowet werd aangenomen. E>e film herinnert aan de bekende April-adie, aan de Bisschop pelijke radiobrief. Deze propaganda bracht weldra de R.K. luisteraars op meer dan 100.000. Het kantoor moest toen naar Heerengracht 118 verhuizen, te Hilversum verrees een uitmuntende studio. De film brengt ons dat alles voor oogen. Minister Reymer's Zendtijdbesluit gaf de R. Kath. reden tot blijdschap. De K.'R.O. had voor goed een plaatsje in de aether gekregen. In de pauze verzocht pater Dito de K.R.O. toch vooral ook financieel te wil len steunen. De zender kost f60,per uur, 1,5 ton 's jaars; het muzikaal pro gram bijna een ton, het administratief en technisch bedrijf 1,5 ton per jaar, enz. Ook wie lid is van een radiocentrale is van steun aan de K.R.O. niet ontslagen., Ten slotte geeft de film een beeld van wat de K.R.O. zoo al voor de microfoon brengt. We bepalen ons tot deze opsom ming: Hoogmissen uit de voornaamste kerken in ons land, godsdienstonderricht door prof. Bont, uitzending voor zieken van pastoor Willenborg, populair weten schappelijke voordrachten op allerlei ge bied, tooneel, muziek en zang, kinder uurtjes, enz., enz. De film doet slechts enkele grepen, geeft hier en daar aan,duidingen ter illu- streering van wat de K.R.O. dag aan dag 'brengt en ten bewijze, dat „de radio als. het modernste publicatie-middel ook het modernste apostolaat" is. Ze sloeg in, gelijk overal elders, waar ze vertoond werd. De opname geschiedde door Jan Jansen van de N.V. Polygoon te Haarlem. Operateur was de heer Huizer, zijn as sistent de heer Fideler. De muzikale illu stratie (versterkte gramofoonmuziek, die zich bij de film aanpaste) werd verzorgd door de heer Van der Pas. Allen leverden goed werk. 's Middags werd de film met een aardig bij program voor de jeugd vertoond. Ook 's Avonds werd een ko misch filmpje als toegift gedraaid. De organisatie was tip-top in orde. De film zal stellig aan haar doel beantwoorden. OUDESCHILD. Instructievaartuig „Prinses Juliana". Donderdagmiddag te vier uur is het nieuwe instructievaartuig van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, de „Prin ses Juliana", in de haven aangekomen. Burgemeester Oort en de wethouders, directeur en leeraren van de Z.V.S., de heeren Lap en Dros als commissarissen v. T.E.S.O., hebben, meest met hun dames, een bezoek aan het schip gebracht, waar zij werden verwelkomd door de heer G. de Jong, directeur van bovengenoemd Fonds. De heer De Jong gaf een uiteenzetting van doel en beteekenis van het Fonds en zijn instructievaartuig en gaf blijk van 'n geenszins sombere kijk op de ontwikke ling van de scheepvaart, van de binnen vaart in het biezonder. Hierna sprak de burgemeester, die z'n vreugde te kennen gaf over de optimisti sche woorden van de heer De Jong en de wensch uitsprak, dat het Fonds met suc ces werkzaam zou mogen zijn. Vervolgens werden eenige ververschin- gen gebruikt en werd het schip bezich tigd (In de dagbladen is een uitvoerige beschrijving met foto's verschvenen). Te vijf uur mocht het schip door de leerlingen der Z.V.S. worden bezichtigd. DOOLHOF. Texel is thans een groot doolhof, Texel is een labyrinth, Waar je nu met alle moeite Niet zoo gauw een uitweg vindt. Waar je ook naar toe wilt reizen, Oost of West, of Noord of Zuid, Telkens tref barricades, Waar je ongedacht op stuit. Klagen? Och dat geeft zoo veel niet; ,,'t Moet". En daarmee houdt 't op. En dan moet je het maar nemen Als je somtijds haalt een strop, 'k Hoop voor alle Texelaren, Die daarvan de dupe zijn, Dat het leed gauw is geleden, En wij uit de misère zijn. HUIB DE RIJMELAAR. Van bittere vijanden trekt men ♦llllll meer voordeel dan van vleiende llllll vrienden. Het Marsdiep overbrugd. Door een fraaie regenboog. Donderdagmorgen omstreeks zeven uur stond een biezonder mooie regenboog aan de westelijke hemel. Als een heel biezon der geval vermelden we, dat het eene uiteinde als het ware op de Heldersche zeewering stond en het andere precies of. de Mok. Het was een prachtige boog, te vergelijken met een geweldig groote brug. Naast deze boog stond er nog een, doch deze was minder goed te zien. De regen boog verplaatste zich duidelijk zichtbaar naar rechts en was bijna een kwartier lang zeer goed waar te nemen. Het was een zeldzaam mooie aanblik. WAAL-EN-BURG. Van 720 schenkers f20.000 bijeen. Voor de aankoop van een deel van Waalenburg als natuurmonument brach ten 720 menschen reeds f 20.000 bijeen, niet alleen landgenooten, maar ook bui tenlanders. Het vogeleiland Texel is in derdaad internationaal beroemd. Voor de beide aankoopen, welke de Vereen. Natuurmonumenten op het oog heeft, de Vennen bij Oisterwijk en een deel van Waalenburg, was in het begin van deze week nog geen f15000 noodig Men hoopt en vertrouwt in de feestver- gadering van heden te kunnen zeggen, dat het geld er is. (Heden: 25-jarigbestaan.) OE COCKSDORP. Coop. P.T.V. „Texel". In de vacature van bediende ten kantore van de Coop. P.T.V. Texel te den Burg is voorzien door benoeming van Willem de Waard Mz. alhier. Illlll^llllll Er is iets in de wereld, dat jjliil^iilili Sterker is dan kennis, namelijk: llllll+IIIIH toewijding. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 25 October Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. 's Avonds half 8 de heer F. B. Visser uit 's-Gravenhage in Eben Haëzer „Mededeelingen over het gevangeniswezen" Oudeschild, vm 10 uur ds. Groenenberg Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Plug. Koog, vm IC uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, nm 3 uur ds. Groenenberg. Maandcollecte. Cocksdorp, vm 10 uur ds Plug. Tevens Avondmaalbediening Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur ds. Bakker van St. Pancras. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde. gebouw Tex. Fanfare GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis Burg, 'sav. 7 uur ds. Vis HERV. GEMEENTE. Woensdag 28 Oct. Zuid-Eierland, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 29 October. Oosterend, 's avonds half 8 Bijbellezing. Onderwerp: De Openbaring van joh. MARKTBERICHTEN 137 Purmerend, 20 Oct. 599 Runderen waaronder 420 vette koeien f 0,70 a f Gelde koeien Melkkoeien 23 vette kalveren per KG 222 Nuchtere kalveren 548 Vette varkens per KG 82 Magere varkens 280 Biggen 1200 Schapen lammeren Kipeieren Eendeieren 0,80 140 a 330 140 a 330 1,00 a 1,20 a a a a a a a a 8,- 0.36 10, - 7,- 20,- 0,- 5,50 3,85 30, - 0.42 24 11, 31- 0,- 6,75 0, 7,80 6,90 6,60 6,50 6,40 5,80 5,60 4,60 4,20 4,10 Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 20 Oct. 48100 stuks 70/80 K.G. f 65/66 63/64 46744 eendeieren oude kippen p. st f 0,70 Oude hanen Jonge hanen Oude kippen per KG Jonge hanen per KG Schagen 22 Oct. 101 vette koeien 176 Gelde koeien mag. 50 kalfkoeien 24 Nuchtere kalveren vette varkens 158 Biggen Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 37145 Bruin ongewogen f 6,30 a f ,0 per Wit 6,00 a 6,10 Eendeieren 3,60 a 3,80 6,90 a f 6,60 6,40 6.00 5,90 5,60 5,00 4,00 2.40 3.90 k a f 1,25 0 - a 0, - 0.75 a 1,10 0,43 a 0,50 0,50 a 0,60 200 a 380 120 a 260 170 a 300 8,— a 24,00 0, a 0,— 8. - a 14, 100 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. van 21 tot en met 23 Oct. 1931. GEBORENHendrikus Albertinus Jo hannes zv Hendrikus Albertinus Jo hannes Slegtenhorst en Jacoba Kalis. Biem zv Cornelis Gerbrand Vlaming en Andrieske Bakker; Wijtske d. v. Egbert van der Molen en Cornelia Krotje. GETROUWD: Nicolaas Christiaan Ber- nardus Ran en Margaretha Cornelia Zijm. SB GEVONDEN VOORWERPEN. BB BB (Gedeponeerd ten Raadhuize.) BB een mes. Door 's Heeren goedheid werden wij ver blijd door de voorspoedige geboorte van onze zoon BIEM. C. G VLAMING A. VLAMING-Bakker. Oosterend, 22-10-1931. Aan allen, die gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden man en vader bewijzen van hun medeleven hebben gegeven, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Familie DRIjVER. Oosterend. 24 October 1931. DANKBETUIGING. Voor de zeer talrijke en hartelijke bewij zen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte, het overlijden en de teraarde bestelling van onze i' nig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, M. ANNA S. H. VINKEN, wed. v. Corn. Zoetelief betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de Familie G. K. ZOETELIEF. den Burg, Oct. 1931. DEN BURG. op Donderdag 29 October a.s. in het St. Janshuis, 's avonds 8 uur. Agenda: Verkiezing van bestuursleden. HET BESTUUR. Zondag 25 Oct. Aanvang 12 uur. Entree 20 en 10 cent. Zitplaatsen 10 ct. TE KOOP ook genegen te ruilen met schapen, koeien of ander vee. GEBR. RIJK, Waalderstraat. VERLOREN: uit een ring, vermoedelijk in den Burg. Tegen belooning terug te bezorgen Weverstraat 85. ondervindt u, wanneer u uw dieren Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen tot het slachten van koeien, paarden, varkens en schapen. Koeien f8; Paarden f6.varkens f3.50; schapen f 1.—Alles inbegrepen. Uitstukken, schierschoonen, worstmaken, enz. Nette behandeling, eerste klas werk. Over geheel Texel te ontbieden. Bestelt nog heden of zend briefkaart. Beleefd aanbevelend. A. DOST, p.a. F. Meulman, Den Hoorn 96. De schouw op tochtslooten en cenen van het waterschap „De Dertig Gemeen schappelijke Polders" zal plaats heb ben op Bij overtreding bedraagt de eerste boe te f3,per perceel, bij herschouw f5, per perceel. Het College van Dag. Bestuur; J. S. D1|T, Dijkgraaf. D, VAN "DER OORD, Secr. 60,62 58/59 56 57 53 55 50/52 40/49

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6