De Nieuwe ïexelsche Courant No 4577 45s*Jaargang. Woensdag 28 Oct. 1931 Een toiletgeheim. Van week tot week ïexelsche Berichten De Ontwapenings conferentie-avond. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIIIIIIIIIIII is sinds 1 Juli 1930 hi dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 28 29 30 31 1 2 3 Nov 9,28 9 58 10.30 11/6 11,47 0,11 1.06 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 5.16 Zaterdagavond. Het publiek betaalt 't gelag. Binnen twee maanden tijds is, door de arrestatie van een schrijver eerste* klasse bij de Pensioenraad, voor de tweede maal een geval van verduistering, ontdekt, hetwelk evenals de eerste keer veroorzaakt is door het feit, dat een amb tenaar uit hoofde van zijn functie post- chèque-formulieren onder zijp berusting had, waarmede hij jarenlang fraude pleeg de zonder te worden ontdekt. Het gaat, ditmaal niet om zulke schrikbarend hooge bedragen, als de vorige keer op 't Dep. van Financiën, maar dit neemt niet weg, dat zulk bedrog in meer dan één geval mogelijk blijkt, zonder dat er binnen af zienbare tijd een haan naar kraait. Wij kunnen niet beoordeelen, of er een andere regeling mogelijk ware, waarbij ambte naren niet vrijelijk de verleidelijke be schikking hebben over blanco chèque- boekjes, doch dat deze gevallen van ver duistering een organisatorische leemte verraden, is duidelijk. Het is dan ook geen wonder, dat de openbare meening zich met pijnlijke verwondering afvraagt waar om de regeering het nog steeds niet noo- dig heeft geoordeeld, het publiek, dat in laatste instantie het gelag moet betalen,, het resultaat van het onderzoek mede te deelen, zoomede, hoe dergelijke voorval len in de toekomst kunnen worden voor komen. Een gevaarlijke wereld. 'Wanneer de wereld tegenwoordig vol gevaar en bedreiging zit, dan is dit mede. te wijten, zelfs voor een niet gering ge deelte, aan de vrees die verschillende volken voor elkaar gevoelen en aan de vrees die binnen verschillende volksge meenschappen de politieke, sociale en economische partijen voor elkaar gevoe len. Mede dientengevolge is alle samen werking, zoo broodnoodig om de wereld weder op pooten te zetten, zoek, en mede dientengevolge wapent ieder zich zoo sterk mogelijk op militair, economisch, finan cieel en politiek gebied met als voor naamste gevolg, dat allen zwak blijven, dagelijks zwakker worden en gevaar loo- pen binnen afzienbare tijd van louter zwakte in elkaar te zakken meer dan een van die bevreesden is trouwens al in elkaar gezakt, of daaromtrent. „Vrees voor een ongeluk maakt velen ongelukki ger dan dat ongeluk zelf," heeft Melati van Java eens gezegd. Het woord is nu aan Japan. In Genève put de Volkenbondsraad on der leiding van Briand zich uit in pogiVi- gen om het Japansch-Chineesche conflict in en over Mandsjoerije bij te leggen en een formeele oorlog te voorkomen. Tot heden niet zonder eenig, maar wel zonder afdoend succes. Het is de Raad gelukt Amerika aan de beraadslagingen te doen deelnemen, eerste succes; en Japan's hard nekkig verzet tegen deze deelneming te overwinnen, tweede succes. Buitendien is het de Raad gelukt Japan tegenover China iets minder onhandelbaar te maken dan 't was, derde succes. Tot dit laatste heeft ongetwijfeld meegewerkt het afkeurend oordeel van vrijwel de geheele wereld over Japans werkelijk treurige houding en eveneens de anti-Japansche boycot in China die een ramp dreigt te worden voor Japan en dit ongetwijfeld zal worden, wanneer de regeering van de Mikado niet inbindt. Boycot is een geducht verdedi gingswapen voor elk volk, vooral voor het Chineesche, dat dit wapen zoo voortref felijk weet te hanteeren. De Raad dringt er bij Japan op aan, het bezette Chineesche gebied vóór 16 November a.s. te ontruimen, terwijl China wordt verzocht, onder buitenlandsche con trole alles te doen om de veiligheid van de Japanners en hun bezittingen te waar borgen. Het woord, of liever de daad, is nu aan Japan, dat zich bij deze ge legenheid wanhopig geblameerd heeft, beter: zich wanhopig heeft laten blamee- ren door de militaire partij in het land, die machtiger schijnt te zijn dan de regee ring. Van alle Oostersche landen heeft Japan het meest overgenomen van de Westersche beschaving. Het heeft het bij deze gelegenheid bewezen. Wat er meer gebeurde. De Engelsche verkiezingen hebben, als deze woorden in druk onder de oogen komen, haar beslag gekregen. Kijk maar in de dagbladen van heden naar liet resul taat. Men rekent te Londen op 400 aan hangers der nationale regeering en 200 van de oppositie. Wat het resultaat van Lava I's be spreking met Hoover zal zijn, laat zich nog niet vertellen. Zal de wereldvrede ook op economisch terrein er door worden gediend? Op Cypru s, een Engelsche kolonie, met 350.000 inwoners, is een opstand uit gebroken. Men wil zich ontdoen van het Britsche juk en aansluiting zoeken bij Griekenland. In 1914 werd het eiland, eerst Turksch gebied, door Engeland ge annexeerd, doch aan Griekenland beloofd mits het Servië in de oorlog zou steunen. Deze hulp bleef echter uit en het eiland bleet in handen van Engeland, dat er thans zware belastingai heft. Cyprus raakte nu in opstand, maar Engeland komt met oorlogschepen, vliegtuigen, etc. en zal het wel winnen. Maar blijft het daarbij Bescherm Uw keel! vf^JÊ FILMAVOND—l.V.A.V.A.R.A. „Het Leed van Millioenen." Zondagavond werden vanwege de afd. Texel van de „VARA" en het Instituut van Arb. Ontwikkeling in hotel Texel twee films vertoond, getiteld „Charley's Ongeluksdagen" („Charley op Avon tuur") en „Het Leed van Millioenen", een werkloozen-tragedie. De zaal was zeer goed bezet. De heer J. Bruin Pz„ voorz. van de afd. Texel der S.D.A.P., sprak een kort woord ter inleiding, waarin hij o.m. als zijn overtuiging te kennen gaf, dat de film, welke eenig beeld zou trachten te geven van de ellende in de kringen der tallooze werkloozen, op het juiste mo ment kwam. De Texelsche arbeiders den ken wel eens aldus spr., dat ze in een paradijs leven. Ze zijn vrijwel onbekend met het leed, dat werkloosheid over een groot deel van de wereld uitstort. Zij hebben niet beleefd, wat de hoofdpersoon in deze film onderging: een jaar werk loosheid, stempelen (een wekelijksche on dersteuning ontvangen op vertoon van 'n werkloosheidkaart) en dan nog uitgeschol den worden als te lui om te werken. Spr, sprak de wensch uit, dat de arbeider!# zich bewust zouden zijn van het gevaar, dat ook hen kan bedreigen, in deze tijden van, ontslag en overproductie en streven naar loonsverlaging. Treedt toe, eindigde spr. als lid tot de S.D.A.P., zoo ge het nog niet deed. Leest het dagblad „Het Volk" en steunt de V.A.R.A. (applaus.) Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de komische film een echte gooi-en-smijt-klucht, vol on zinnige streken van een jongeman, die zich nu eens als schildersmaatje, chef- randjesknipper, dan weer als portieren schoonmaker verdienstelijk tracht te ma ken, maar daarin nimmer slaagt. De film telde wel vijf bedrijven, waarvan we er gaarne eenige vervangen hadden gezien door films, welke met het doel („Ont wikkeling") meer in overeenstemming waren. Ook met een komische film van korter duur zou men o.i. hebben kunnen volstaan. Er is in de wereld al schijn en1 humbug genoeg. Na de pauze: „Het Leed van Milli oenen", van welke film we in het vorig nummer reeds een korte inhoudsbeschrij ving opnamen. De film zit uitstekend in elkaar, getuigt van een knap film-techni cus en niet minder ervaren regisseur. De propaganda (want met dat doel is de film toch in de wereld gebracht) ligt er niet dik op. Ze geeft een brok menschenleven, zonder opsmuk; een treffend beeld van het leed, dat werkloosheid in de gezinnen teweegbrengt. We leven mee met boek houder Kremke, een flinke vent, twintig jaar in trouwe dienst bij zijn firma, maar tenslotte ontslagen, met nog eenige col lega's, tengevolge van de aanschaffing eener boekhoudmachine. „Wie werken w i 1, vindt altoos werk", denkt Kremke in 't eerst, maar hij vergist zich, want het leger werkloozen wordt iedere dag groo- ter en daarmee daalt !de kans nog aan de slag te komen. Hij probeert het met de verkoop van manufacturen, maar dit le vert niets op; we zien hem ten einde raad op het bureau, waar hem als werklooze eenige guldens per week wor den uitgekeerd om hem te helpen zijn gezin op de been te houden. Zoo gaat Kremke zijn ondergang tegemoet. Hij ziet geen uitweg meer, maakt het zijn kinde ren moeilijk, daar hij door immer drukkender zorgen gekweld wel eens vergeet hun vader te zijn, en pleegt ten slotte, in een vlaag van waanzin, waarin hem niets dan donkere gedaanten schijnen te omringen, zelfmoord. De film heeft niet nagelaten diepe in druk te maken. Fel dringt de realiteit zich. bij de toeschouwers op. Zonder uitzonde ring werden de rollen uitstekend vertolkt. Welk doel de film beoogt, ligt voor de hand en behoeft geen toelichting. Beant woording van de vraag, aan het slot ge steld: „Millioenen werkloozen, waarom? Waarom? wordt aan het publiek overge laten. Een bedenking zouden we willen oppe ren: (in een politieke of economische dis cussie treden we niet) en wel deze: Het slot van de tragedie, hetwelk ons in ont stellende beelden de laatste uren van. Kremke's strijd doet beleven en ons diens zelfmoord door zich 'te verdrinken voor oogen stelt, komt ons voor zeer ongeluk kig gekozen te zijn. Het mag als „af schrikwekkend voorbeeld" bedoeld zijn, we vreezen, dat het in streken, waar de werk loosheid groote afmetingen heeft aan genomen, in omgekeerde richting werken zal. En dat moet toch voorkomen worden. Tijdens de vertooning van de komische fi'm werden eenige muzieknummers op de Coiumbia-Kolster ten gehoore gebracht. Ook socialistische liederen. Ten afscheid werd nog even het woord gevoerd door de heer J.Henkes, soc.-dem. raadslid, die betoogde, dat het de plicht ook van de Middenstand was toe te tre den tot de S.D.A.P., „Het Volk" te lezen en de V.A.R.A. te steunen. De Midden stand vooral ook lijdt onder de gevolgen van de crisis, en moet zich daarom, aljdus de heer Henkes, niet bij de élite maar bij de soc. dem. aansluiten. Aan de heer Kikkert werd dank ge bracht voor zijn „muzikale medewerking" en aan de operateur voor het onberispe lijk en vlot afdraaien van de film. o Uit Oudeschild, waar de films Zaterdag in „De Zeven Provinciën" vertoond wer den, vernemen we, dat daar een 140 personen aanwezig waren. Een strijkje, dat zijn medewerking had toegezegd, zond te elfder ure bericht van verhindering. De heer C.Bakker kwam toen als een reddende engel met gramofoonplaten op dagen. Zoo was er toch muziek. Ook hier werd de hoofdfilm met de diepste aan dacht gevolgd. Een zeer talrijk publiek gaf gevolg aan de oproep van 't Dep. Texel der Mij, tot Nut van het Algemeen tot bijwoning der Ontwapeningsconferentie-avond in hotel Texel op Maandag 1.1. De groote zaal was tot in de verste hoeken gevuld. Een verheugend verschijnsel. De leiding berustte bij de heer W. B. Oort, voorz., aan wiens openingsrede we het volgende ontleenen: De opening. Boodschap van 't Hoofdbestuur. Het Nut organiseert deze avond in de 312 Departementen over het heele land bijeenkomsten als deze om uiting te geven aan het innig verlangen naar verwezenlij king van't grootsche ideaal: Intern. Ont wapening. Aan de menschonteerende krijg moet nu eindelijk eens een einde komen. Zeker, de natuur en de natuurvolken zijn wreed (zie de film „Trader Hom").Men- schen en dieren worden wel aan afgrijse lijke kwellingen blootgesteld, maar zouden wij, Europeanen niet ver boven die niet- geciviliseerde inboorlingen moeten uitste ken? Sinds 1914 bestaat op dit punt twij fel. Nog is aan oorlogsgeruchten en be wapeningswedloop geen einde. Er zijn echter teekenen, die op beterschap wijzen: de a.s. Ontwapeningsconferentie, de pe titie van de dagbladpers, het zich meer en meer uitend verlangen naar wereldvrede. Ter kennis van de vergadering worde gebracht de boodschap van het Nuts- hoofdbestuur, waarin verzocht wordt het aannemen eener motie, waarin de verga dering uitdrukking geeft aan haar vurige wensch en besliste verwachting, dat niets wordt verzuimd om de a.s. ontwapenings conferentie tot een goed einde te brengen. Immers: mislukt ze, de gevolgen zullen verschrikkelijk zijn en de wereld zal tot Men behoeft niet te zien datcrème gebruikt Want, in tegenstelling met alleandere crèmes die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-crême er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat u het gebruikt, ter wijl de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. ondergang gedoemd zijn. Het Nut beoogt de bevordering van het volksgeluk naar de beginselen van de Chr. godsdienst. Dat moet het doel van de menschheid zijn. "Daarom de strijd aan gebonden tegen de oorlog, leder, onver schillig van welke godsdienstige of poli tieke richting kan daaraan meedoen. Be- wapeningsweaiiver en rassenhaat moeten de wereld uit. Moge deze avond bijdragen tot een verlevendigde belangstelling je gens een der grootste vraagstukken van onze tijd: Ontwapening. Deze avond heeft geen ander doel dan stemming te wekken en aan te toonen wat door samenwerking kan worden bereikt. Na deze woorden heette spreker allen welkom en zette het quintet, gevormd door de dames A. v.d. Meulen-Flens, piano, en Emy Dijt, cello, on de heeren 1. Vlessing, viool, W.J.Jouwersma, viool en J.Visser, orgel, „Ave verum" van Mozart in, gevolgd door César Franck's „Panis Angelicas". Die nummers sloegen in. Het publiek toonde hetdoor een spon taan applaus. De Volkenbond. Hierna was het woord aan de heer M.J. Oele, die een causerie hield 'over de be- teekenis van de Volkenbond en de a.s. conferentie. In korte trekken geven we de inhoud weer: Het is niet langer verantwoord on wetend of zelfs onverschillig tegenover, het vraagstuk van de vrede te staan. Tegen de man, die zei er zich niet mee te bemoeien, zou men moeten zeggenHet is dan voor u te hopen, dat de gifbom, die mogelijk eens voor uw voeten neer ploft, zich ook niet met u bemoeit. Neen: wij moeten de handen ineenslaan en ijveren voor: Nooit meer oorlog. Geen vendierlijking meer. Die idee is gekristal liseerd in de Volkenbond. Reeds vóór de. oorlog bestonden er vredesbewegingen, maar wie er aan deelnam, werd niet voor „vol" aangekeken. Men meende, dat vrede een utopie en oorlog onvermijdelijk was. De Volkenbond echter bestrijkt een veel grooter gebied en pakt de zaak op bree der basis aan. Mannen als Wilson, Lord Rob. Cecil en Jhr. Loudon mogen met eere worden genoemd. Aan de spreuk: Wilt gij vrede, bereidt u ten oorlog ligt een gedachte ten grondslag, welke de wereld noodlottig kan worden. Die be wapening, gepaard met wantrouwen en haat, moet tot een uitbarsting leiden. In Febr. 1932 zal over 't lot van de mensch heid worden beslist. Struikelt men, de Volkenbond, de Verdragen en Pacten kun nen worden opgedoekt. Slaagt men, de wereld zal er baat bij vinden. Komt er wat van ontwapening,, dan zal ook de arbitrage-idee ingang vinden. Waarom zou ieder volk eigen rechter zijn? Toch wer ken er in Europa krachten, die naar oor log drijven. Zoolang men hooge tarief muren blijft optrekken en zijn bewape ning opvoert kan van vrede geen sprake zijn. De Volkenbond is nog jeugdig, maar zal 'op de duur toch in staat blijken de wereldvrede te bevorderen. Wij allen kun nen haar die macht geven. Ontwapening zou moeten geschieden: evenredig, gelijk tijdig en geleidelijk. Hieruit spreekt een wantrouwen, de rnensch onwaardig. In 1924 zou door het Protocol van Genève de grondslag voor geleidelijke ontwape ning worden gelegd. Het kreeg echter niet voldoende onderteekenaars en toen is er, dank zij Engeland, het „Locarno-pact" uit geboren. Gevolg: een wat beter ver standhouding, maar de bewapening ging door. Toen kwam Loudon met het ontwerp-verdrag voor de a.s. Ontwape ningsconferentie, waarin o.m. is bepaald, dat de staten controle door de Bond op hun bewapening moeten toestaan. De Bond zou verder de macht krijgen een ongehoorzame staat tot kalmte te dwingen en zoo een oorlog tegen te houden. Intusschen gaat de wereld onider een crisis gebukt, ten deele door de herstel betalingen van Duitschland aan Frankrijk. Dit land moet weer betalen aan Amerika, dat op zijn beurt het geld weer aan Duitschland leent. De wereld verarmt in tusschen en Amerika ziet zijn afzetgebied en de koopkracht zijner klanten inkrim pen. Alle menschen moeten zich inspan nen om de wereld uit het moeras te hel pen waarin zij bezig is weg te zinken. Verheugend is het te zien, dat hier ook dominees aanwezig zijn, dienaren van de leer der naastenliefde, die veel in het be lang van de vrede kunnen doen. Houden zij zich echter afzijdig, dan drukken zij TEXELSCHE COURANT verzorg haar dagelijks - gorgel droog met 4 25, 45 en 65 ets.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1