POUOL No 4578 45s" Jaargang. Zaterdag 31 Oct. 1931 TWEEDE BLAD WAALENBURG's GEMAAL. HOE! DOE HET ZOO! Texelsche Berichten Bij Ruwe Gesprongen Handen Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. E3? gelegenheid om vreemdelingen behoorlijk te kunnen ontvangen moet er zijn al vorens er aah verdere actie op dit gebied zal kunnen worden gedacht. „Mooi Texel" versterkt. Door een der aanwezigen werd er op gewezen, dat de vereen. „Mooi Texel" op dit gebied reeds goed werk verricht, doch dat bovengenoemde vereemiging van de Cocksdorp weinig belangstelling mocht ondervinden, daar ze hier maar vijf leden telt. Hierover ontspon zich eenige discussie, waarbij o.m. de heer M. W. de draaf het woord vroeg, als bestuurslid van „Mooi Texel" het ontstaan van deze vereeni- ging schetste en het een en ander over het werk van deze instelling mededeelde. Hij merkte daarbij op, dat hij nog nim mer een Cocksdorper op de vergadering van „Mooi Texel" had ontmoet. Ten slotte gaf hij de vergadering in overwe ging geen tweede vereemiging naast „Mooi Texel" op te richten, doch zich „en bioc" aan te sluiten bij „Mooi Texel". Het toe treden van een groot aantal leden van de Cocksdorp zou voor het bestuur van „Mooi Texel" reeds een aansporing zijn om ook op Cocksdorp en omstreken wat meer haar aandacht te vestigen. Staande de vergadering traden alle aanwezigen, voor zoover ze dit nog niet Waren, als lid van „Mooi Texel" toe. Het ligt nu in de bedoeling, te trachten liet aantal leden van „Mooi Texel" hier zooveel mogelijk uit te breiden, waartoe men een lijst bij de ingezetenen zal doen circuleeren. In het volgend voorjaar hoopt men dan nog een aantal van die leden er toe te bewe gen, gelegenheid tot pension te geven. De Cocksdorp vooruit! Vreemdelingen willen hier graag ge noeg heen, wanneer hun de gelegenheid tot logies slechts geboden wordt. En die gelegenheid is er voldoende. Het is al leen maar een kwestie van aanpakken. Sommige menschen zijn in deze dingen wel eens wat kleingeestig. Ze zien tegen de drukte op of hebben angst voor hun gladde meubeltjes. Maar wat hindert een krasje op de verf of een scheurtje in 't behang. De schilder moet ook bestaan. Het gaat hier natuurlijk in de eerste plaats om het persoonlijk voordeel van de ondernemer en ten tweede om het algemeen belang. De Cocksdorp kam er wel bij varen! De vergadering, die een zeer intiem ka rakter droeg, ging uiteen in de overtui ging, dat bij eenige medewerking, de plannen moeten slagen. Jeugdig fietsrijder breekt een arm. Het achtjarig zoontje van de heer H. Daalder, had Woensdagmorgen het on geluk met een fiets zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Het ventje werd naar het Hospitaal te den Helder ver voerd. Wie niet hooren wil moet betalen of „zitten". De Maandag 1.1. niet ter zitting van de Arr. Rechtbank te Alkmaar aanwezige heeren polderjongens Jannes B. en Jb. BI. hadden op 2 Juli in het café van de Van der Kooij te de Cocksdorp weer in niet geringe mate de peentjes opgeschept door zich met geweld te verzetten tegen, de rijksveldwachter De Jong, die hen met nog eenige andere levenmakers van het zelfde genre, op verzoek van de café houder uit de localiteit wilde verwijde ren. Onder hen bevond zich ook de be kende Oebele de Jong, dezer dagen ver oordeeld tot gevangenisstraf wegens ern stige mishandeling. Al deze kerels gedroegen zich zeer las tig en onbeschaamd en maakten het de pensiongasten geducht lastig, zoodat de caféhouder liever hun hielen dan hun tee- nen zag. Ook zag hij zich gaarne ver schoond van het door de heeren uitge- bulkte gezang, dat meer kannibaalsch dan harmonisch kon worden genoemd. Officier verzocht aanhouding tot 9 Nov. Conform besloten. De heeren verdachten moeten dan tegen wil en dank zelf ver schijnen. (Schager Crt.) OUDESCHILD. Nieuwe telefoonaansluiting. Oudeschild no. 21H. van Boven. Auto A.P.C. Woensdag arriveerde hier een groote auto voor de A.P.C. Het is een tank wagen, welke 2500 L. olie kan bevatten en hoofdzakelijk gebruikt zal worden om de motorbotters van olie te voorzien. Visscherij. De gamalenprijzen blijven nog steeds laag. Een der oorzaken is misschien wel, dat in het Zuiden veel garnalen werden gevangen met het mooie weer. De palimg- visschers beginnen de fuiken weer thuis te halen. De vangsten zijn dit jaar zeer slecht geweest. IN DIENST GESTELD 27 OCTOBER 1931. BOVEN: Het gebouw met een groep autoriteiten en andere personen, die bij de officieele opening tegenwoordig waren, BENEDEN: Een kijkje binnen de muren. Niet wat je hebt, maar wat je bent, Niet wat je geeft, maar hoe; Niet wat je leert, maar wat je kent, Niet of je leeft, maar hoe. Een dosis anti-malaisine. De gelegenheid om anderen sympathie te betoonen, om wat zonneschijn in an- derer leven te brengen, doet zich dikwijls genoeg voor, maar wij maken er te zelden gebruik van. Een viendelijkheid, een be moedigende brief, een welgemeende hand druk is meer waard dan geld, waarvan wij de beteekenis ontzaggelijk over schatten. Begin iedere dag het zwaarste en on aangenaamste werk eerst te doen; de rest beteekent niets. Verheug u in het succes van anderen en bestudeer hun methoden. Laat u nooit misleiden door antipa thieën; terughoudendheid heeft reeds alle kansen bedorven. Wees nooit bang voor critiek, en wees zelf uw strengste criticus. Werkt geestdriftig. Dat steekt anderen aan. Heb zelfvertrouwen, wees innerlijk even wichtig en in harmonie met uw arbeid, en zorg er voor lichamelijk in goede con ditie te zijn. DR. P. A. KAAN. Bevordering Paardenfokkerij. De afdeeling Noord-Holland van het trekpaardenstamboek heeft met financieek steun van de provinciale regelingscommis sie voor de paardenfokkerij in Noord- Holland 6 premiën van f175 uitgeloofd voor invoer van vrouwelijk trekpaarden- materiaal. Hiervoor is te Hoofddorp een keuring gehouden waarbij een premie werd toegekend voor een jaarling en vijf veulens. Een der gelukkigen was de Texe laar J. C. Witte. De jury bestond uit de heeren: B. C. Puylaert en Charles Rein- ders Fondmer. Nieuwe telefoonaansluiting. Den Burg no. 30: J. de Groot, directeur Zeevaartschool. Giften voor de Ziekenauto. De nurks zegt: ,,'t Is een slechte tijd., Ik doe niet aan die aardigheid". De optimist zegt: „Zwijg, komaan: Ik stuur wat! 't Zal straks beter gaan!"1 Zoo dacht ook N.N. (Hoogeberg) er over. Hij zond voor Ziekenautofonds en Witte Kruis elk f 1.50. Wilt u ookhet adres weten? Het is: J. G. Ph. Pisart, Schildereind. Overzidht wolveemarkten 22-28 October. In het laatst van October zijn de herfst- markten voor allerlei vee over het heele land het drukst. De aanvoer gewoonlijk het grootst en de handel in verband met de naderende staltijd van meer be teekenis. Thans zijn ook de aanvoeren weL iets grooter dan in de laatste weken, doch over het geheel blijft het aanbod beneden het normale. Ook de handel is van minder omvang. Algemeen heerscht er op de veemarkten een zeer gedrukte stemming, welke gepaard gaat met lage prijzen. Wegens behoorlijke exportvraag (voor België en Frankrijk) was de wolveehandel te Leeuwarden en Leiden voor vette lam meren iets vlugger met vaster prijzen.,. Voor oude slachtschapen waren beide markten echter kalm. De Rotterdamsche markt evenwel was voor export stugger en iets lager. Sneek was ook stugger en flink lager, terwijl te Groningen het marktver- loop zeer slecht was en nauwelijks prijs houdend, vooral voor export. Ook de Purmerender markt gaf voor wolvee een stugge omzet. Met zeer veel belangstelling werd in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll veehouderskringen de groote Hoornsche voormarkt tegemoet gezien, welke altijd een goede maatstaf is voor de komende winter. Deze werd vorige week gehouden en wel zeer duidelijk is hierbij gebleken, hoe de crisis ook in de veehoudersbedrij- ven is ingevreten. De melkkoeien golden thans f160 tot f280 tegen f250 tot f350 in het vorige jaar. Kalfkoeien daalden van f275 tot f400 op f180 tot f260, vaarzen en geldekoeien konden 't niet hooger bren gen dan f125 tot f250 tegen het vorige jaar f250 tot f400. Naar een vroege winter? De koudste Octobernadht sedert 1849 Bij het voortduren van het fraaie weer, dat deze Octobermaand kenmerkte, zijn wij van een soort nazomer vrij plotseling in een heuselijke voorwinter terecht ge komen. De eerste twintig dagen van deze maand waren ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Daarna werd het frisscher, mooi herfstweer met nachtvorsten en men zou kunnen meenen, dat de koude nachten van de laatste dagen zich daar normaal bij aansloten. In werkelijkheid is dit weer echter zeer abnormaal. Een zoo koude nacht als die van Dinsdag op Woensdag met een minimumtemperatuur van 8 gr. C. 18 gr. F.) te De Bilt, is daar sinds het begin der waarnemingen (1849) in October niet voorgekomen. Men vergelijke hierbij het najaar van 1929, toen het eerst op 19 December voor het eerst vroor. Is het te verwonderen, dat we reeds ijs vonden in de slooten en de landbouwers en bollenkweekers zich haasten hun bie ten, bollen en wat daarvoor meer in aan merking komt, warm toe te dekken? OOSTEREND. Stuurinrichting-defect wreekt zich direct. De jongedame H., die Dinsdag met de auto van de wed. H., van Oost, zich van Oudeschild naar Oosterend, begaf, kwam opeens tot de ongelukkige ontdekking, dat haar stalen ros zich niet meer om het stuur bekommerde. Zij kwam daar door in botsing met een tuinwal. Daar zij een kalme gang reed, werd erger voor komen. Gelukkig mag het heeten, dat zij net een sloot was gepasseerd. Zakennieuws. Voor Texel iets nieuws. Dezer dagen werd in de brood- en banketbakkerij van de heer L.Kramer al hier een „Vlamingo" in gebruik genomen, een apparaat, gestookt met ruwe olie en gedreven door electromotor, dat de heer Kramer in staat stelt, zijn oven in plm. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 40 mnt. op bakhitte te brengen. Eerder, toen hoofdzakelijk met turf werd ge stookt, was hiervoor minstens anderhalf uur noodig. Het apparaat, het eerste op Texel, brengt een vlam in de oven en laat geen vuil of rook achter. Een hygiënisch verwarmingsmiddel dus, hetgeen vooral in een bakkersbedrijf op zijn plaats is. Het apparaat beantwoordt volkomen aan zijn doel; men kan de te verwekken hitte precies regelen. We wenschen de ondernemer er veel succes mee. Een vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en Dorpsbelang. Op initiatief van de heeren T.Alderlieste, in hotel „de Hoop" een vergadering be legd met eenige genoodigden, met het doel onderling van gedachten te wisselen P. Buis en A. Buijs, werd Dinsdagavond over de mogelijkheid van de oprichting van een Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en Dorpsbelang alhier. Een 12- tal personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heeren Alderlieste en Buis, opzich ter en lichtwachter aan de Eierlandsche vuurtoren, die de eerste stappen hadden gedaan, die leidden tot het houden van deze bijeenkomst, vertelden hoe ze hier toe waren gekomen: In het badseizoen komen ze dagelijks in aanraking met vreemdelingen. Ze hooren dan vaak met lof gewagen van de schoone omstreken, de prachtige duinen met hun biezonder rijke flora en fauna en het niet minder mooie, breede strand achter de Eier landsche vuurtoren. Op vragen om inlich tingen over gelegenheid tot pension moe ten ze meestal ontkennend of met een „schouderophalen" antwoorden. Ook kwa men ze meermalen tot de ontdekking, da+ vreemdelingen geheel verkeerde en on juiste inlichtingen hadden ontvangen om trent Noordelijk Texel. Dit verdroot de heeren dermate, dat ze besloten eens te beproeven of ze de bewoners van De Cocksdorp en omstreken op dit punt niet eens zouden kunnen wakker maken; of ze hen niet zouden kunnen bewegen gelegenheid tot pension te verschaffen. Want dit dient natuurlijk vooropgesteld: TEXELSCHE COURAN m Giften voor het Witte Kruis. DE COCKSDORP.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1