KING NATUURLIJK Een prachtige aanwinst voor ons Museum. Winterdienst T. E. S 0. De Reddingboot PEPERMUNT Allerlei. Voor de danslessen in hotel Texel te geven door de heer IJ. Witte, gaven zich niet minder dan tachtig liefhebbers (sters) op. De kunst van Terpsichoré staat blijkbaar hoog in eere. o— De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de annonce van de Vereen, tot Bestrijding van f.b.c. onder het Rundvee en de gewijzigde datum boel huis- Zijm, blijkende uit de adv. van notaris Mulder in dit nummer. o— Datum en uur voor de inning van land- huur door de Doopsgez. Gemeente zijn veranderd, (zie adv.) o Voor Katholieken alleen wordt Woens dag in hotel Texel een feestavond geor ganiseerd. Dansen zal de hoofdschotel van het menu zijn. Ter afwisseling wor den de bezoekers(sters) op voordrachten en zang onthaald. (Zie adv.) Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf zijn door B. en W. deze vergunningen verleend: Slingerwegje, den Burg, drie woonhui zen, J.C.Rab; Den Hoorn, bijbouw schuur, A. Smit (eig. Wed. C. Smit); Oosterend, woonhuis, W.Griek; Oost, verbouw woon huis G. Eelman; den Burg, idem, H. j. de Jong; Waalderstraat, den Burg, idem, wed. P.Tuinder; den Burg, verbouw café met woonhuis, D.Lips; De Koog, zomer huis, C. J. de Lugt; den Hoorn, garage, W. Ie Noble, (eig. Jn. Boon Cz.); De Cocksdorp, schuur met stalling, G.Zoe- telief Pz.; Eierland," woonhuis met schuur, en stalling, E. van HijfteDen Burg, werkplaats, P. A. v. 't Hoog; Oosterend, idem, L. Vonk Cz.; P.H.polder, varkens- schuur, J. C. Wabeke en cons.; Het Noorden, woonhuis, Jac. de Smit; Wes- termient, vernieuwing woonhuis, A. J. Jonker; Den Burg, verbouw woonhuis, L. Eelman; Het Noorden, woonhuis, J. Hoogerwerf; Oudesohild, magazijn, Der tig Polders; Den Burg, garage, A. Eel man; Oudeschild, sloopen woonhuis, Dep. van Waterstaat; Oudeschild, woonhuis Alb. Schagen; idem, idem, C. Krijnen; idem, idem, K. Dogger Mz.; idem, school gebouw, gemeente Texel; Den Burg,dub bel woonhuis, G. en J. Koorn; Spang, boerderij, A.Kooiman (eig. wed. Joh. Keijser); Eierland, woonhuis, wed. K. Dalenberg; Den Burg, verbouw woonhuis, M. Witte Cz.; Driehuizen, boerderij, J. Veeger Cz.Den Burg, verbouw woon huis, J.v.d. Aakster. R.K. Kiesvereeniging den Burg. Men schrijft ons: Op Donderdag 29 Oct. '31 's avonds 8 uur werd een algemeene vergadering ge houden in 't St. Janshuis alhier. Te kwart over acht opende de voorz., de heer Willemsen, de vergadering met een woord van welkom en de Chr. groet. Aanwezig waren 22 leden, waaronder be grepen, het bestuur, dat op de heer A. Commandeur na, voltallig was. Het grillige herfstweer was zeker wel van invloed op de zoo geringe opkomst. De voorz. sprak hierover zijn spijt uit, temeer, daar het nu de laatste verg. was, welke hij als voorz. zou presideenen. Spr. herhaalde nog eens wat hij op de Aprilvergadering gezegd had, n.l. dat hij bij het eindigen van de zittingsperiode niet meer in aanmerking voor bestuursfunctie wilde komen en wel in verband met z'n meerdere particuliere werkzaamheden. Bij deze gelegenheid dankte hij zijn medebe stuurderen in het biezonder en verderde vergadering in 't algemeen voor de pret tige samenwerking en voor het vertrou wen van de vergadering, zooveel jaren in hem gesteld. Spr. was eerst een tijd secre taris geweest onder voorzitterschap van de overleden heer Keesom, vervolgens van 1922 tot nu toe voorzitter van deze vereeniging. Nadat de secr., de heer D. C. Witte, uitgebreid en alleszins bevattelijk genotu leerd jaarverslag had voorgelezen en deze zonder op- of aanmerkingen met de beste dank werd dechargeerd kwam de hoofd schotel ter tafel, n.l.: aigeheele aftreding van het bestuur, dit in verband met art. 5 van het reglement. Eerst maakte de voorz. bekend, dat de penningmeesteresse, mvv. Graaf-van Empelen zich niet meer beschikbaar kon stellen. Ook de heer G.P.Witte verklaarde onder dankzegging wegens gevorderde leeftijd niet meer in aanmerking te willen komen. Hierna werden de stembriefjes uitge reikt om volgens reglement eerst een nieuwe voorz. uit de algem. verg. te kie zen. De heeren Buisman, Winter en van Heerwaarden belastten zich met de stem opneming. Met 13 van de 22 stemmen werd de heer Reinier J. Timmer, alhier, als voorzitter gekozen. Onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrouwen nam hij deze benoeming aan. Vervolgens werden benoemd: D. C. Witte, met 20 stemmen, J.Buisman, met 14 stemmen, P. Zijm Sz., C.Keijzer, J. v. Swinderen en SjBakker Cz., met vol strekte meerderheid. De heer H. Reij bracht hierna dank aan de voorz. en aftredende leden voor ■het vele, soms moeizame werk voor de vereeniging gedaan. Als eenig overgeble ven bestuurslid, dankte de secr., de heer D.C.Witte, de scheidende bestuursleden voor de steeds aangename en opgewekte samenwerking. Hij sprak de wensch uit, dat ze de vereeniging nog tal van jaren met hun gewaardeerde adviezen terzijde zouden staan. Bij rondvraag werden nog eenige pun ten van ondergeschikt belang naar voren gebracht, waarna sluiting met de Chr. groet volgde. Hervormingsavond. Men schrijft ons: Donderdag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier de Hervorming plechtig herdacht. Om 8 uur werd, na 't orgelspel, deze avond met een kort woord geopend door ds. Visser. Onder ademlooze stilte werd toen door de talrijke menigte geluisterd naar het Adagio uit de sonate Dndur van Handel, dat dan ook schitterend vertolkt werd door mw. Visser-Dewald, viool en J. Visser, orgel. Vervolgens werd door Ds. Visser Ps. '103 voorgelezen, waarop het koor, dat een plaats gekregen had naast het orgel, heel mooi zong: „Looft nu den Heere" (naar psalm 146). Toen het koor daarop de kerk binnentrad,, wekte het wel eenigszins verbazing, dat zoo'n klein groepje zoo'n vol geluid ten gehoore had gebracht. Hulde aan mevr. Visser, die alleszins voor die taak be kwaam blijkt te zijn. Na dit mooi uitgevoerd nummer hield ds. Visser een toespraak, waarin hij op aangename wijze uiteenzette, waarom de Hervormden in October, de „Lutherdag" als Hervormingsdag vieren. Daarna werd gezongen liet Lutherlied als Beurtzang, waarbij het koor blijk gaf dat het zich op glad ijs durfde wagen, zonder te val len. Jammer, dat de alt wat zwak was. De Kerk kan echter trotsch zijn op zoo'n kerkkoor en met verlangen zien we dan ook een volgende zangavond tege moet. Vervolgens werd de avond met dank aan God door ds. Visser gesloten. De gemeente zong nog Psalm 150:1, waarna ds. Visser de zegen uitsprak en de ge meente met een tevreden gevoel huis waarts keerde. S. Een zeldzame inktvisch. Door de heer Fulps Krijnen, visscher te Oudeschild, is onder de Texelsche kust een inktvisch aan boord gehaald. Hij dacht daarbij natuurlijk meteen aan Texels Nat. Hist. Museum en heeft zijn buit danook afgestaan aan de heer H. J. Kraai, de conservator, die er niet weinig mee ingenomen was. Vooral stelde hij deze aanwinst op hooge prijs, toen hem bleek hoe zeldzaam deze inktvisch wel was. Het was n.l. een z.g. „Achtarm" (Octopus vulgaris), welke thuisbehoort in de Middellandsche Zee en slechts zelden in de Noordzee verzeilt. De visch had 'n lengte van 35 cM., maar er zijn van deze soort wel exemplaren van drie M., die voor de mensch gevaar kunnen opleveren. Ge begrijpt, dat de heer Kraai de inkt visch netjes „ingemaakt" heeft en op deze wijze ons museum weer een groote bezienswaardigheid rijker is geworden. Met veel genoegen maken we er hier melding van. Namens het museum wordt de heer Krijnen hartelijk dank gebracht. Hllil+'^K Waarom men zijn eigen spie- llllll^-A gelbeeld nooit kan leeren ken- nen? Omdat men het nooit on- llllll#** gemerkt kan bekijken. m BRIEVEN OVER TEXELAARS E8 IN DEN VREEMDE. gg Over Pater Witte, Missionaris te Kabaa (O.-Afrika.) De inboorling heeft, zooals we schreven, een slecht ontwikkeld voorstellingsvermo gen en kan zich als gevolg daarvan ge makkelijk bij één ding bepalen, ja, zelfs in die mate, dat er een gevaar in schuilt. Pater Witte weet te vertellen van twee beste leerlingen, die aan een school voor meer gevorderden philosophic studeer den, maar wier geest geheel in de war raakte. Daarom Iaat Pater Witte zijn jon gens op Kabaa voornamelijk 'n handwerk leeren. Daar blijven ze gezond bij. - Er wordt flink gewerkt, gezonde sport be oefend, enz., en dat alles in een religieuze sfeer. Pater Witte legde uit, dat tot heden zijn voornaamste taak was de opleiding van inboorlingen voor onderwijzer. Wan neer er echter leerkrachten voldoende zijn maakt hij ze ook klaar voor andere be trekkingen. Ze leeren lezen en schrijven en krijgen vaardigheid in rekenen, zoodat een leerling, die fit onderwijs met vrucht heeft gevolgd, een groote voorsprong op de andere inboorlingen heeft. „Leiders" kan de school van haar leerlingen niet maken maar wel is zij in staat hun die kennis en vaardigheid en zedelijke ont wikkeling te geven, welke hen in staat stellen, zoo'n belangrijke positie te be- kleeden. Bij handenarbeid en schoolonderwijs blijft het op Kabaa niet. Iedere jongen heeft een tuin en krijgt behalve zijn zak geld een belooning voor het onderhoud iedere jongen moet een stukje grond be bouwen, waarop streng toezicht wordt gehouden, daar in het leven van de in boorling de landbouw een der voor naamste plaatsen inneemt. Ten slotte nog eenige getallen, welke een goed beeld geven van de omvang en de resultaten van het onderwijs op Ka baa: Aan de voorbereidende scholen slaagden voor het officieel examen 73 van de 76 candidaten. Voor onderwijzer slaagden er 18 van de 25. Aan de school voor gevorderden slaagden alle vier can didaten. Zij werden in alle vakken ge ëxamineerd, doch in het biezonder in rekenkunde en Engelsch. Wanneer de leerling de school doorloo- pen heeft en Kabaa verlaat om werk te gaan zoeken, behoeft hij het contact met zijn vroegere leermeesters niet te ver liezen. Voor een luttel bedrag kan hij zich verzekeren van de toezending van een tijdschrift, „Catasso" geheeten, be stemd voor de nazorg van de jongens, een plicht, die Pater Witte niet gaarne zou verzaken, daar deze nazorg niet min der belangrijk is, dan het onderwijs, dat op Kabaa wordt gegeven. (Hiermee eindigen we onze vertaling van het artikel, dat de „East African Stan dard" aan de Missie-school van onze vroegere plaatsgenoot, Pater Witte, te Kabaa, wijdde. In het volgend Zaterdag nummer nemen we van de bekwame mis sionaris, die zich met zooveel godsver trouwen, liefde, opoffering en toewijding aan zijn nobel werk geeft, een foto op. - Red.) ochoolnieuvvs. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o.l. school alhier (vacature J.W.F./ Usi), meldden zich tien sollicitanten aan. T.E.M.-nieuws. Met de werkzaamheden aan de electr. centrale vordert men flink. Reeds zijn een motor en twee generatoren gearri veerd. Voor het transport werd gebruik gemaakt van een speciale lastwagen met rubberbanden om het dek van de nieuwe weg zooveel mogelijk te sparen. Vliegkamp de Mok kan spoedig wor den aangesloten. De voorbereidende werk zaamheden hebben vrijwel'naar beslag ge kregen. o Onze corresp. te Oudeschild schrijft nog: De machines zijn per motorschip aan gevoerd. Om ze aan de wal te krijgen is op de kade een groote ijzeren mast met dito laadboom opgericht, welke met een vijftal kabels is vertuid. Aan de wal is een electrisch gedreven lier geplaatst, welke de machinedeelen met een kabel uit het schip moet halen. Er zijn stuk ken bij van 10 ton (10.000 Kg.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel II vertrekt morgen voor de wed strijd tegen BKC II. om elf uur. Aanvang wedstrijd vermoedelijk één uur. De aan voerder gelieve zich hiervan bij de secr. op de hoogte te stellen. Opgepast: B.K. C. is een zware tegenstander. o Morgen ontvangt Texel I W.Waard I op bezoek. Supporters, allen op! Daar T. nu de concurrenten 4 punten voorstaat, is er een mooie kans kampioen te wor den. Zooals T. I nu speelt, mag men te vreden zijn. o Vergezelt Texel I volgende keer naar Breezand. Kosten f0.75. Aangifte bij A. Dros Az. Vertrek wordt nader bekend gemaakt. Een verrassing. Gisteravond had ten raadhuize een be spreking plaats van T.E.S.Ü.'s beperkte winterdienst, waaraan werd deelgenomen door de heeren burgemeester en wethouders, I. Pais directeur Postkantoor, Haanschoten, inspecteur Posterijen, W H. Lap, Bakker en J Stompff, comm. en directeur van T.E.S.O., en I. Vlessing, voorz. Alg Tex. Miodenstandsvereen. Dank zij de medewerking o.m. van T. E S.O. en maiine-autoriteiten kwam een regeling tot stand, volgens welkeingaar.de 2 of 3 Nov. de eerste post 's morgens via DE MOK te 8,15 uur op Texel arriveert. B. en W. zullen trachten te bevorderen, dat ook passagiers op een kaartje van T E.S.O. van deze dienst gebruik mogen maken. Dat heit de bezwaren, in het eerste blad genoemd, dus grootendeels op en verdient waardeering DE MOK. Het vliegkamp tijdelijk buiten dienst. Luitenant ter zee le kl. P. J. Hendrikse, Ie officier van het vliegkamp, is overge plaatst aan boord van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. Deze overplaatsing houdt verband met de tijdelijke buiten dienststelling van genoemd vliegkamp. DE KOOG. Vrijgesproken. Geertr. M. de R.E., te Wieringen, die zich hier deze zomer aan een armband horloge zou hebben vergrepen, is vorige week door de Arr. Rechtbank te Alkmaar vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Veevervoer. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 42 varkens, 2 kalveren, 2 paarden, 95 schapen, 65 lammeren, 4 koeien. Rijswerkers leggen het werk neer. Tusschen de rijswerkers (de arbeiders die de zinkstukken maken) en aannemer Roosendaal is een loonkwestie ontstaan, met het gevolg, dat zij het werk hebben neergelegd en Vrijdag naar huis zijn ver trokken. Het zijn alle menschen uitSlie- drecht. (De Sliedrechters staan bekend als rijswerkers; ze werken zelfs wel buiten Europa.) llllil^^A „lk ken hem heel goed!"zegt men, als men meent, genoeg HIIII^*^ slechte eigenschappen in de an- l|||||*«« der te hebben ontdekt. Aan 't Jeugdkerkblad „Onze Vriend" ont- leenen we dit schetsje van de hand van Ds. F. Visser: „Vanmiddag wordt de reddingboot ge probeerd". „Daar moeten we heen met die storm" zei mijn vrouw. De logé's werden ook enthousiast gestookt en een paar uur later zwoegden we tegen de Westerstorm in op de fiets in de richting van de zee. Ze waren al aan 't werk, toen we aan kwamen. Te midden van een groepje in regenjassen gehulde badgasten was men bezig, de zware sloep met een lier op het „onderstel op wielen" te trekken.. Een paar goed doorvoede paarden stonden te trappelen van ongeduld. Voor hen was de taak weggelegd, om straks de sloep over het hooge duin heen te trekken, dat ons nog van het strand scheidde. Wat deden ze 't prachtig. Driepaarden. Vooruit, daar ging 't! Tegen de steile helling op. Dan de duinen af, het strand over, een klein eindje de zee in en om draaien. Toen was hun taak gedaan, en waren de menschen aan de beurt. Een twaalftal „stoere visschers,', met hun oudste plunje aan en allemaal voorzien van een reddingsgordel klommen in de boot. Nog even lachen en praten. Dan werd door een vernuftige installatie, waar voor ik geen woorden genoeg heb om: die te beschrijven, het schip van het onderstel af de zee ingetrokken. Daar dobberde ze in de branding. Toen zal wel 'niemand van de omstanders gedacht hebben aan het versje: „Hoe zacht glijdt ons bootje, enz". De sloep, waar een groot aantal menschen zooeven ruim een half uur mee bezig was geweest om hem op een onderstel van een luttele halve meter hoogte te trekken, werd nu opgenomen, en neergesmeten door de hooge schui mende golven, of't speelgoed was. Had ik poëtisch talent, dan zou ik u de „witge- kuifde rollers" teekenen, die „zich te plet ter liepen tegen de slanke boeg van het ranke vaartuig". Dan zou ik u „de ver- geefsche pogingen" schilderen van „de dappere zeehelden" om de branding door te komen. Maar mij schieten woorden te kort, evenals die mannen tijd te kort schoot, want als ze doorgeroeid waren dan waren ze wel door de branding heengekomen. Hoe 't ook zij, een paar honderd meter bezuiden de plaats, waar ze in zee gestoken waren, kregen ze weer vaste grond onder de kiel. is het toe te juichen, dat U zoo nu en dan King Pepermunt gebruikt.Wilt U echter ten volle ge nieten van den heerlijken smaak en de heilzame werking dan dient U King Pepermunt geregeld te Bebruiken, dus eiken dag. I zult bemerken, dat U zich dan veel prettiger gevoelt Zoo zijn er reeds duizen den die King Pepermunt gebruiken als het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfris- sching. Het parool zij dus: Eiken dag (Slot.) OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2