Texelsche Courant van Zaterdag 7 "Nov 1931 Namaak blijft Namaak! TWEEDE BLAD HARDE NOTEN ALS HET MAAR MOET! Texelsche Berichten Gesterkt en gekalmeerd Wanneer een artikel nagemaakt wordt, is zulks het beste bewijs voor de buitengewone eigenschappen van dat artikelHoe dikwijls heeft men niet geprobeerd, Persil na te maken. Steeds weer bleek het een mislukking te zijn. Wanneer Persil niet iets bizonders was, dan had het niet zoo dikwijls als voor- beeld gediend voor devele namaaksels. «Precies zoo goed als Persil* en «beter dan Persil« zijn redeneeringen, die niets bewijzen. Wanneer er werkelijk iets beters was dan Persil, zouden zoovele millioenen huisvrouwen geen Persil gebruiken lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (OM TE KRAKEN!) Wat baten kaars en bril, Als de uil niet zien en wil? Beperk uw vrijheid zoodanig, dat naast u anderen ook vrij kunnen zijn. F i ch te. Het is geen voordeel voor de kudde als de herder een schaap is. Er is geen gek zoo groot, die geen nog grootere vindt, om hem te bewonderen. De wereld is een slechte rechter over1 goede zaken. Rijkdom door slechte praktijken ge wonnen, maakt de schande des te duide lijker. (Een fabel van Aesopus). Op een mooie dag ging Aesopus een wandelingetje maken en passeerde hij een modderput, waaruit een erbarmelijk ge jammer opsteeg. Aesopus keek eens, wat dat kon beduiden. „Ach, beste meneer Aesopus", klaagde een dikke, groene kikker, „ach, meneer, help me toch eens uit die akelige put." „Probeer er zelf maar uit te komen", antwoordde Aesopus. „Maar deze put is zoo diep, en de kan ten zijn zoo glibberig, dat ik er werkelijk niet alleen uit kan komen," klaagde de kikker opnieuw. Aesopus echter vervolgde zijn wande ling en liet meneer kikvorsch aan zijn lot over. Ongeveer een uur later, toen Aesopus terug kwam, zag hij een kikker langs de weg springen; hij bleef staan en vroeg: „Wacht eens even. Bent u niet dat heer schap, dat me een uur geleden vertelde, dat het absoluut onmogelijk was uit die put te springen? Hoe ben je er nu uit gekomen „Wel," antwoordde de kikker, „ik zal u zeggen, wat het geval was. Even nadat 11 mij alleen achtergelaten had, kroop er een groote slang in de put en toen, nu ja, toen moest ik er wel uitspringen, en 't lukte! llllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillillllllillllllllllllllllllll IIIHIillll! WIST GE DAT AL? IIIIIIIHII! Illllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll WIE was George Berkeley? George Berkeley was een wijsgeer, geb in 1684 te Kilcrin in Ierland. Hij werd in 1733 bisschop van Cloyne en overleed Ln 1753 te Oxford. Hij verwierf bekend heid door zijn spiritualistische wijsbe geerte, waarin hij de realiteit (werkelijk heid) der stoffelijke wereld ontkende en alleen het geestelijke als wezenlijk be staand aannam. (Zie le pag. vorig nr.) WAT verstaat men onder Braille-sohrift? Hiermee bedoelt men het door de Franschman Ch. Barbier uitgevonden en door zijn landgenoot Louis Braille ver beterd blindenschrift. De letters en cijfers worden aangeduid door' 1—6 punten, welke op vfrschillende wijze worden ge rangschikt en zoo diep in het papier ge drukt, dat ze aan de andere kant kunnen worden gevoeld. Boeken in Braille schrift zijn duur. In het Esperanto echter kunnen ze over de haele wereld gebruikt worden, waardoor de prijs veel lager is. Hierdoor wordt verklaard, dat aan de meeste blindenscholen (ook aan die te Grave in ons land) Esperanto onder wezen wordt en deze taal onder de blin den zeer verbreid is. HOE groot is het aantal blinden in ons land? Volgens de statistiek 44 op de 100.000 welk getal lager is dan waar ook elders, ter wereld. Het hoogste getai heeft, naar verhouding Finland: 224 per 100.000 KAMER VAN KOOPHANDEL HOLL. NOORDERKWARTIER. Ook Texel vertegenwoordigd. De Kamer van Koophandel te Alkmaar bericht ons: Daar bij de 4 Nov. 1.1. gehouden ver kiezing evenveel candidaten werden ge steld, als er plaatsen te vervullen waren, behoeft in het district der Kamer geen stemming plaats te vinden. De thans ge kozen candidaten zijn de volgende: Afdeeling Kleinbedrijf: H. Leber, Texel; Chr. H. Th.. Schmalz, Schagen; H. de Raat, Alkmaar; J. F. M. Endel, Alkmaar; B. Kuijper, Alkmaar; L. Coltof, den Helder. Afdeeling Grootbedrijf: S. W. Arntz, Alkmaar; M. A. Grun- wald, den Helder; H. P. Kluitman, Ber gen; Mr. M. Moens, Alkmaar; C. Wage- naar Kz., Alkmaar—Broek op Langendijk. Dat thans ook een Texelaar in de Ka mer van Koophandel vertegenwoordigd is, verdient toejuiching. Ook Texel heeft thans stem in het kapittel, hetgeen niet anders dan nuttig en bevorderlijk aan de bloei onzer gemeente kan zijn. De heer Leber is voor zijn taak stellig berekend. De heer Leber is gekozen in de vaacture, ontstaan door het overlijden van de heer König, te Schagen. Sportnieuws. De voor Zondag aangekondigde wed strijd Verdo-NigroUDI gaat niet door. In verband met de sterkte van het Verdo-Nigro 12-tal meende het bestuur uitstel voor deze wedstrijd te moeten vragen. Giften voor de Ziekenauto. S. J. D., den Burg f 10. De heer Pisart (u weet: Schildereind no. zooveel) sprong ,toen deze som hem ter hand werd gesteld, een gat in de lucht. Ja, ja, de ziekenauto wordt niet vergeten. Ook door u niet, lezer? R.K. Balavond. Men schrijft ons: De opkomst was Woensdag gering, wat echter niet wil zeggen, dat het geen feest avond was. Het ging er gezellig toe, ten deele zeker toe te schrijven aan de heer IJ. Witte, die de leiding had. De dans werd door aardige voordrachten af gewisseld. De heer Cor Smit (Oudeschild) liet „Het Oude Klokje" „tikken", de hee- ren P. Boom (Oudeschild) en Jn. Kik kert oogstten veel succes met „Het ge zellige ouderhuis". Aparte vermelding ver dient verder het instrumentaal quartet, P.Boom W.Burger KI. Smidt N. de Jong, dat voor zeer goede muziek heeft gezorgd. Om 12 uur ging men vol daan naar huis. Illllllllllülllllülllülllllllllllllllllllllilllllllllllllllilll llilllllllllllllll Recensies. Illillllllllllllll llllllllllllllüllllllllllllillllllllllillllllllllllllllllllllllll Volkenbond, Ontwapening en Vrede. Van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede ontvingen we ter aankondiging een exemplaar van haar brochure, welke een kort overzicht geeft van de pogingen betreffende internationale vermindering van bewapening en van het ontwerp-ver- drag ,dat aan de ontwapeningsconferentie 1932 tot grondslag strekt. Jhr. Mr. van Karnebeek schreef het voorwoord van dit alleszins belangrijke boekje (48blz.), dat we alle Volkenbondsvrieniden, allen, wie de wereldvrede ter harte gaat, harte lijk aanbevelen. Stuur 25 ct. aan het Se cretariaat, Jan van Nassaustraat 93, Den Haag, en ge zult het ontvangen. Westermann's Monatshefte. Ter bespreking ontvingen we een exem plaar (het Nov.-nummer) van Westèr-t mann's Monatshefte, een der mooiste Duitsche maandbladen, gewijd aan kun sten en wetenschappen. Iedere maand komt het met wetenschappelijke bijdra gen op allerlei gebied, reisbeschrijvingen, kunstcritieken, enz., waarbij een schat van illustraties in diepdruk, in een en meer kleuren, houtsneden, aquarellen, etc., de tekst verduidelijken en aanvullen. Kos teloos wordt bij elk nummer een geogra fische kaart geleverd, die met elkaar de bekende Westermann's Atlas vormen. Wer Westermann's Monatshefte noch nicht kennt, der verlange vom Verlag in Braunschweig kostenlos ein frührer er- schienenes Probeheft. Adresse: Buchhand- lung„Parkstraat" den Burg. o— Kluitmans Boeken. Van Felicie Jehu is een frisch, vlot ver teld meisjesboek verschenen. Het heet „Margriet en haar zusje", ziet er keurig uit (het is uitgegeven door de fa. Kluit man; dat zegt voldoende) en vormt een kostelijk cadeau voor meisjes van 12-16 jaar. De figuren leven, want ze zijn heel goed geteekend. Ernst en scherts wisse len elkaar af. Het verhaal boeit ontegen zeggelijk. (Prijs geb. f2.50). o— „De Jongen van de Plaggenhut" is 'n nieuw boek van N. K. Bieger, die ons ge zellig vertelt van een jongen uit een land bouwstreek ,die van allerlei beleeft. Het gaat daarbij niet altoos vroolijk toe, maar toch weet Renger de hoofdper soon zich er door heen te slaan en zijn opgewektheid en goede inborst te be waren. Een boek, waar wat in zit. Ete- gelijk. Aanbevolen voor jongens van 10 tot 14 jaar. (Prijs geb. f 1:75). worden uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Persil blijft Persil E. Ostermann Co.'s Handel Mij. N.V., Amsterdam

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5