^iode Vrouw Texelsche bouwplannen. Door de Advies-comm. der Noordholl. gemeenten zijn voor Texel de navolgende aantallen bouwplannen behandeld. In 1926 39, 1927 44, 1928 64, 1929 —54 en 1930 67. Overzicht veemarkten, 29 Oct-4 Nov. ALGEMEEN BERICHT: In de afge- loopen week was het op verschillend© markten weer druk, al kan helaas niet van een levendige handel worden gespro ken. De aanvoer was algemeen ruimer, Te Leeuwarden waren ruim 7100 stuks vee ter markt. Voorwaar een hooger cijfer. De handelsstemming echter bleef alge meen gedrukt. Het bericht van de Fran- sche regeering, dat de invoer van slacht vee, enz. voorloopig niet meer kan plaats hebben, omdat de vastgestelde contingen ten over het vierde kwartaal 1931, reeds overschreden zijn, was van invloed op het handelsverloop. Wel opent de Fran- sche regeering de mogelijkheid, tot invoer van eenig fokvee. Aan Fransclïe veefok kers zijn daartoe reeds eenige consenten' afgegeven, waarbij als voorwaarde is ge steld, dat de dieren moeten zijn voorzien van stamboek-papieren. Gezien deze voor waarde kan worden aangenomen, dat deze uitvoer van geen invloed op de veehandel zal zijn, met name niet op de markthandeL VOOR WOLVEE waren Leeuwarden, Leiden en Utrecht over het geheel flauwer gestemd. Zwolle was redelijk in omzet, terwijl Purmerend van een stugge handel spreekt. Te Rotterdam, Snoek en Gro ningen was de handel voor export slecht en lager. Sportnieuws. Het is S.V. „Texel" gelukt, dank zij medewerking van Burgemeester Oort, een avond per week, n.l. de Woensdagavond de beschikking te krijgen over het mooie gymnastieklokaal in de Molenstraat. Alle „werkende leden-" van de S.V. wor den hierbij opgewekt om geregeld deze oefeningen mee te maken. Het is in het belang van henzelf en van de voetbal sport. Het bevordert het uithoudingsver mogen en de snelheid van beweging. De sportvereen. heeft zich voor een pas send programma in verbinding gesteld met enkele zeer bekende voetbalclubs. We rekenen er op, dat alle leden Woens dagsavonds present zullen zijn, en zich geheel aan de leiding zullen houden. Het oefenen geschiedt uitsluitend in voetbal tenue met gymnastiekschoenen -aan. Dit tenue is verplichtend. Het lokaal is om half acht open. De oefeningen vangen aan om acht uur. De adspiranten-wedstrijd AC vangt aan om half drie. O Morgen moet Texel I naar BKC. Ver trek 11.15 van Texel. Supporters, die mee willen, kunnen zich opgeven tot hedenmiddag twaalf uur bij A.Dros Az. Kosten van de bus f0.75 Texel II krijgt op bezoek Helder IV. Doe je best, jongens. De Verdo-Nigro twaalftal-commissie heeft de volgende twaalftallen vastgesteld voor een oefenwedstrijd. Aanvang mor genmiddag 3 uur. GROEN-ZWART. Aanval: Michels (aanv.), Moerbeek, Afie Jellema, R. Pen. Midden: A. Breesnee, B. Lap, M. Keij- ser, W. Moojen. Verd.: B. Benes, Liotard, N. Dros, T, Roeper. WIT: Aanval: Ter Brugge, Fortuijn, M. Lap, H. Keijser. Midden: I. Rab, A. Zijm, M. Dekker, M. Rab. N Verd.: J.v.d. Berg, P. Eelman (aanv.), I. Niysztor, Alie Jellema. Res.: L. Bruin, A. Roeper. Tooneelvereeniging „Texel" weer op de been. De opwekking, onlangs in ons blad verschenen, met het doel tot oprichting eener tooneelclub alhier te komen, heeft tot een herleven van de Tooneelvereeni ging Texel geleid. Haar ledental is thans versterkt. Het ligt in de bedoeling op 2e Kerstdag in hotel Texel een uitvoering te geven. OUDESCHILD. Visscherij. Met de garnalenprijzen gaat liet nog steeds bij het kantje langs. Er worden wel meer garnalen verzonden dan de vorige week. De puf maakt het nog ©en beetje goed. Schipper P.v.d. Schans kreeg van de week bij het binnenkomen averij aan het zeil; 'het kwam door het breken van een touw naar beneden. Te den Helder waren in het begin der week veel botters' aan het sardien visschen met goede vang sten. De prijs was echter spoedig zeer laag en de sardien later zelfs onverkoop baar. Torpedo opgevisdht Woensdagmorgen dreef dicht onder de Texelsche wal een torpedo, welke bij de onlangs door de Marine gehouden oefe ningen was zoek geraakt. De bemanning van de sleepboot Ariena der fa. Hofman had het geluk het projectiel op te vis schen. Schipper Tuinder van de TX 85 was ook uitgezeild, maar kon door 't ruwe weer niet zoo vlug manoeuvreeren. Het was een biezonder groote torpedo en dus een mooi buitenkansje, want op het aan brengen, zoo kort na het zoekraken, staat een hooge premie. De Dijkwerken. Met de werken aan de dijk en haven mond vordert men steeds, al gaat het niet biezonder vlug. Het oude Z.W.hoofd is bijna weggebaggerd, wat een zwaar werk was, daar het bijna geheel uit puin bestond; ook zit er als het ware eendam' van stroo en wier in, schrijft onze corr., waarop de baggermolen slecht vat kan krijgen. Dit wordt in bakken (z.g. onder- lossers) buiten de haven gebracht, doch men kan ze haast niet leeg krijgen. Het eerste zinkstuk voor de nieuwe glooiing is inmiddels in de havenmond gelegd. Woensdag, met de stormachtige wind uit het zuiden, was het geweldig, zooals het zand stoof op het nieuw opgespoten gedeelte. Het was een ware zandverplaat- sing. Thans zijn er takken geplaatst om, het wegstuiven te voorkomen. In de dijk op de haven wordt een cementen voeting aangebracht, welke al een heel eind klaar is en waarop een muur gemetseld moet worden. Het is op het oogenblik op en bij de haven een gropte bedrijvigheid. Bij het uit- en ingaan van de haven schuurde de boot nogal langs de zink- stukken, die aan de oostelijke kant zijn neergelaten. Thans zijn daar palen geheid wat een groote verbetering is. Sportnieuws. O.K.C. verloor Zondag van Verdo-Ni- gro met 02. Scheidsrechter Ter Brugge leidde goed. Verdo-Nigro was de heele wedstrijd bijna in de meerderheid. De OKC-ers konden geen spel te zien geven. Een paar gevaarlijke schoten werden ge lost, maar dat levende niets op. OKC kwam ook met vijf dames en heeren in het veld. Zoo gaat het niet goed. Waar blijven de andere krachten? Zit er geen fut in, jongelui Gaat de sport beoefenen: „Sport Staalt Spieren" J.S. DEN HOORN. De kwestie Ds. Smidts.Min. van Def. In antwoord op de vragen van het Kamerlid Marchant inzake de kwestie, welke tusschen Ds. Smidts en de Minister van Def. was gerezen, heeft deze o.m. het volgende meegedeeld: Hoewel ter catechisatie van ds. Smidts niet zal worden gesproken over het stand punt, dat zijn eerwaarde inneemt ten op zichte van de weermacht, acht ik het ge vaar niet denkbeeldig, dat in het gemoed der jeugdige militairen conflicten kunnen ontstaan welke op hun beurt moeilijk heden kunnen teweegbrengen wanneer de militairen uit de pers of op andere wijze vernemen hoe hun geestelijke voor ganger staat tegenover de organisatie, waarvan zij deel uitmaken. De bedoeling van het de kerkeraad ver zochte onderhoud was te trachten midde len te vinden om bovenbedoeld gevaar te fontgaan. of het weg te nemen. (We herinneren er aan, dat de Helder- sche adelborsten verboden werd bij ds. S. ter catechisatie te gaan.) Illlllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllltlllilllllll lillllllllll VOOR DE JEUGD. lllllllllllllllilllllllllllHlllillllllllllllllIlllllillllllflIIII Beste Jongens en Meisjes. Met volle moed beginnen we maar weer aan een nieuw dozijn prijsraadsels. De prijs ligt al gereed. Wie zal de gelukkige worden? Hier zijn de eerste vier raadsels. Als er 12 in de krant hebben gestaan, verwacht ik van alle twaalf de oplossin gen. 1. Maak hiervan een spreekwoord :W— ekem. 2. Iets wat koud is en een lengtemaat vormen samen een rivier. Welke 3. Een meisjesnaam, een ander woordje voor „jij" en een muziekinstru ment maken samen een bloem. Hoe heet die? 4. Welke 2 jongensnamen maak je met deze letters: BUGOSUKUS? Tot besluit nog een aardig „kunstje", dat eigenlijk heelemaal geen kunstje is als je 't maar weet. Laat een van het gezelschap een stui ver in zijn rechterhand en een cent in zijn linkerhand nemen. Ga even buiten de kamer en roep je vriend toe, een hanid omhoog te steken, totdat je hem beveelt die weer te laten zakken. Tel langzaam tot tien en beveel hem dan, beide gesloten handen voor zich op tafel te leggen. Ga de kamer binnen en vertel precies welke hand hij omhoog gehouden heeft. Dat gaat heel gemakkelijk, want de hand, die hij omhoog hield, zal veel witter zien, omdat het bloed daaruit wegliep, dan de andere hand. Degenen, die de truc niet kennen, zullen niet begrijpen, hoe je dat weten kunt. De beste groeten van OOM KO. TIEN GEBODEN VOOR HET ETEN. 1. Ga nooit aan tafel alvorens de handen te hebben gewasschen. Zoo mogelijk moet dit vlak voor het aan tafel gaan gebeuren. Het is niet te vermijden, dat men bij het eten ook het eten zelf aanraakt en dat, zonder dat men het zelf weet, schadelijke stoffen mee naar binnen gaan. 2. Laat zaken, twisten en ergernis gedurende het eten rusten, maar richt uw aandacht op het eten zelf. Wie zich levendig en zenuwachtig aan tafel onderhoudt, denkt niet aan het eten. Men eet licht te snel, te veel of te weinig, zoodat de spijzen niet dat nut MODERNE ACCESSOIRES. Wanneer men de accessoires met elkaar laat overeenstemmen, kan men één stel dragen bij verschillende cos- tuums, zoodat men elegant gekleed is zonder veel geld te besteden. Bij een garderobe, die op groen, beige en zwart gebaseerd is, kan men met zeer veel succes de afgebeelde accessoires dragen: een groene patentleeren cein tuur met beige verlakte oogjes, een groene patentleeren tasch met beige sluiting, beige wildleeren handschoe nen, benevens een armband en een halsketting van beige ondoorzichtig glas. afwerpen, dat het voedsel hebben kan en hebben moet. 3. Nuttig echter ook niet zwijgend den maaltijd, omdat men dan gemak kelijk aan iets anders denkt en den zin ook niet recht bij het eten heeft. Een vroolijke, niet overmatig drukke conversatie, is het beste gezelschap bij den maaltijd. 4. Spreek niet over het eten zelf. Franklin vertelt, dat in zijn ouderlijk huis nooit over hetgeen men at mocht gesproken worden. Het gevolg daar van was, dat Franklin in zijn leven dikwijls niet wist, wat hij at, dat hij alles at wat de pot schafte en nimmer er geen trek in had. Dikwijls worden andere tafelgenooten eerst door een tafelgesprek op de hoogte gebracht van de soort spijzen, kwaliteit en toe bereiding. Wat ons niet hindert kan bij anderen tegenzin verwekken. An deren eten voor rundvleesch, waar van men zelf weet dat het paarden- vleesch is. Men houdt hiervan, doch de ander zal, zoodra hij of zij ver neemt wat hij of zij eet, een gevoel van onbehagelijkheid krijgen. Nergens heerscht zooveel vooroordeel als bij eten. 5. Eet niets in haast. Het eten moet goed gekauwd worden, wanneer het iemand goed zal bekomen en goed voeden, 6. Eet niet te heet. De Russen, die gewend zijn hun voedsel slechts lauw warm te eten, hebben de beste tan den. Te heet eten bederft de tanden en is ook niet goed voor de maag. 7. Eet niet teveel. Er zijn meer menschen aan teveel eten gestorven dan aan te weinig eten. Natuurlijk sterft men niet dadelijk als men een k««r teveel heeft gegeten. Maar het overladen van de maag is het begin van veel lijden. 8. Richt het daarom zóó in, dat men niet uitgehongerd aan tafel gaat, en meer verteert dan noodig is. 9. Maar snoep ook niet kort voor den maaltijd, zoodat men geen eetlust heeft en met lange tanden moet eten. 10. Maak van het eten geen cul tus. Wel mag men lievelingsgerechten hebben, die men bijzonder graag eet; mag men met vreugde een feestmaal aanrichten, en mag men zich op dit terrein een mensch van goeden smaak toonen. Maar over het algemeen mag een maaltijd niets meer en niets an ders beteekenen dan de noodzakelijke voeding van het lichaam. Wie in het leven teveel opmerkzaamheid aan het eten schenkt, zal spoedig moeilijk heden met de portemonnaie en zijn lichaam krijgen. Fijnproevers worden over het algemeen niet oud. KEUKENHOEKJE. WARME GRIESMEELPUDDING. V2 L. melk, 100 G. griesmeel, 80 Gr. suiker, 2 eieren, 1 afgestreken eetlepel boter, een citroenschilletje, 3 lepels gemalen amandelen, 3 lepels rozijnen, 1 lepel gehakte succade. Breng de melk aan de kook met de citroenschil, strooi er roerende het griesmeel in, laat dit roerende door koken. Klop de dooiers met de suiker, de boter de amandelen, de rozijnen en de succade en voeg er tenslotte, de pan van het vuur luchtig de stijf geklopte eiwitten door. Neem het citroenschilletje eruit, doe het meng sel in een met boter besmeerden en met paneermeel bestrooiden pudding vorm, sluit den vorm en ook den pud ding IJ/2 a 2 uur in kokend water. Presenteer er de een of andere vruch ten- of vanillesaus bij. NACHTGOED VOOR DE KLEINTJES. Een hansop van warme gebreide stof met voetjes, die van dubbele stof zijn en onbreekbare rubberknoopen, is wel het meest praktische, wat men zich voor den winter denken kan. Voor iets oudere kinderen is deze hansop yan bedrukt flanel zeer ge schikt En dan het afzonderlijke broekje met voetjes! Dit is speciaal bestemd voor kinderen, die nog niet zindelijk zijn, vandaar dat er een -extra broekje bij hoort. Tenslotte hooren ook bij het négligé der kinderen al badmantels; wij beel den er twee af, één voor een meisje van geheel wollen flanel in een aar dige kleur, en één voor een jongen van bedrukt flanel met een beige fond en dubbel bestikte naden.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6