iexelsche Courant van Zaterdag 7 Nov 1981 DERDE BLAD. „VAN EIGEN BODEM." Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Een lach en een traan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceerde gegevens over het aandeel van Nederlandsche fabrieken in het bin- nenlandsch verbruik. De toiletzeep waar mee wij ons wasschen 53 pet. kans dat het Nederlandsch fabrikaat is. (De keu ken en het huishouden brengen het met de zeep, die zij gebruiken, zelfs tot 90 a 100 pet.). De sloffen, die wij aanschieten en de schoenen of laarzen waarvoor wij ze straks venvisselen 64 pet. kans. Al leen ons costuum haalt een streep door de rekening; immers slechts 46 pet kansy dat het uit vaderlandsche wollen stoffen, is vervaardigd. Eten wij margarine, dan bereiken wij de 100 pet. Drinken wij cho colade: op 1 percentje na halen we de volle honderd. Wij slaan de krant open: 58 pet. kans dat het nieuws op Neder landsch papier gedrukt is. Wij nemen een pair je mee: 4 tegen 1 gebruiken wij Ne derlandsch pakpapier. Wij stappen op onze fiets, en als het er een is uit 1929, scheelt het weer maar één percent of we hebben de zekerheid op een Nederlandsch rijwiel te zitten. En als we dan na volbrachte dagtaak onder de wol kruipen, doen we dit voor de wollen dekens met 96 pet. en voor de katoenen met 88 pet zekerheid, dat we sluimeren onder Nederlandsch fabrikaat. Ontwapeningsavond. Vanwege de Wereldbond van Kerken worden door het gansche land op Maan dag 23 Nov. bijeenkomsten belegd met het doel een krachtige actie ten gunste van intern. Ontwapening te voeren. Ook op Texel, waar de bijeenkomst in de Doopsgez. Kerk gehouden wordt. Nadere biezonderheden volgen. Allerlei. Naar de heer Schrama ons meedeelt ligt het in de bedoeling van het bestuur van Tex. Fanfare voor hen (haar), die zich voor de fancy-fair zoo verdienstelijk maakten een „gezellige-avond" te beleg gen. De heer Kikkert zal de zaal van ho tel Texel kosteloos beschikbaar stellen. De afd. Schagen van „De Hanze" stel de zelf geen candidaat voor de K. van Koophandel, vacature-König (Schagen )- „uit overweging van algemeen belang". Ook wilde ze er toe medewerken, dat Texel nu eens en wel door de heer Leber vertegenwoordigd werd. Mooi zoo Ze heeft haar doel bereikt ook. De korfbalwedstrijd Verdo-Nigro U. D.l. gaat nu toch door. Het verzoek om uitstel is niet ingewilligd. DE COCKSDORP. IJsclub Eierland. Maandagavond hield de IJsclub Eier land haar jaarvergadering in het café van de heer Nota. Behalve het op één na voltallige be stuur was slechts een van de 170 leden aanwezig. De notulen der vorige vergade ring werden door de secretaris gelezen en goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heenen L. Kok, H. v. Heerwaar- den en J. Reuvers, werden bij acclamatie herkozen. Het vorig jaar was besloten 'n onderzoek in te stellen naar de kosten van electrische verlichting der ijsbaan. Het is echter gebleken, dat de aanlegkosten te hoog zouden worden door het groot aantal meters draad, dat hiervoor benoo- digd zou zijn. Daarom werd thans beslo ten nog een benzinelamp aan te schaffen. Bij de rondvraag stelde de heer P. de Graaf voor in het komende seizoen een wedstrijd in het schoonrijden te houden. Hij meende, dat de moeilijkheden, ver bonden aan de beoordeeling van een der gelijke wedstrijd, wel zijn te overwinnen. Te ruim 10 uur werd de vergadering door de voorzitter gesloten. „Martha-krans". Door een groep leden van de Chr. Meisjesvereeniging, de „Martha-krans" alhier, wordt onder leiding van mej. M. Boekhold een sprookjes-operette, getiteld „Jorinde en Joringel" ingestudeerd. OOSTEREND. Stroomonderbréking T.E.M. De aandacht onzer lezers alhier en te Oost wordt gevestigd op de annonce, waarin de T.E.M. een stroomonderbre- king aankondigt op Dinsdag a.s. Tijd-Tijding. Naar we vernemen is van gemeente wege een nieuwe klok besteld, welke zoo spoedig mogelijk in de gemeentetoren al hier zal worden aangebracht. Er was op begrooting voor dit jaar reeds een bedrag voor uitgetrokken. EIERLAND. Zakennieuws. Door de aannemers L. Bruin en Zonen te den Burg, is een Jeager-kalkbetonmo- len met benzine-motor aangekocht. Ze is thans in bedrijf in Eierland, waar „De Vooruitgang" herbouwd wordt. De molen voldoet in alle opzichten. Voor hun met sel- en betonbedrijf een flinke aanwinst. DE KOOG. Geen reductie op de pachtprijzen. Men schrijft ons: Op een verzoek van de pachters van landerijen, toebehoorende aan de Ned. Herv. Diaconie alhier om 40 procent kor ting over 1931, werd afwijzend beschikt. Een tegenvaller iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllli BINNENLAND. ||||l!llll|||!llllll!lll illllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllllll Wormerveer. Na een driemaal ge dane oproeping hebben zich voor 2 vaca tures (onderwijzer met hoofdacte) alhier geen sollicitanten aangemeld. Er is thans een vierde oproeping gedaan. Heesch. Een ingezetene had in de loop van de vorige week een paard ver kocht. Het geld droeg hij bij zich. Te drie uur 's nachts werd deze man in zijn woning door drie personen overval len en gebonden, waarna de personen zich van het geld, dat de man inog bij zich had, meester maakten. Daarna bon den ze hem, en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen, de woning. Eerst Zondagmorgen werd de beroofde door buren gevonden, die hem bevrijdden. De politie werd eerst Zondagmiddag met het voorgevallene in kennis gesteld. Hilversum. De A.V.R.O. heeft thans 152,000 contribuanten; dat is 13,000 méér dan verleden jaar. Haarlem. De dichter-zanger J. H. Speenhoff zal volgend jaar opnieuw naar Ned.-lndië vertrekken voor een tour- néé, vergezeld door zijn dochter Gesarim en zijn zoon Coos en diens echtgenoote, Wegens haar gezondheidstoestand gaat mevr. Speenhof!: misschien niet mee. Den Haag. In 1932 komen de her halingsoefeningen van de lichting 1929 te vervallen. Dat geeft 'n besparing van f 500.000. De opkomst zou verschoven worden naai' 1933. Te Amsterdam is het hoofd van het monument voor Heyermans in het Von delpark door middel van verf bescha digd. Te Breda overleed de 23-jarige mej. C.v.d. K., uit Ulvenhout, die zich een puistje in het gezicht openkrabde, waar. door bloedvergiftiging ontstond. Rotterdam. De K.L.M.-piloot Van Veenendaal vloog in 1 uur 25 mnt. van Parijs naar hier. In 1 uur 15 mnt. vloog de K.L.M.-piloot Hondong van Londen naar hier. Te Bussum heeft de Gooische Bank haar betalingen gestaakt. (Al weer een.) Te Dordrecht kan de bouw van 172 woningen voor de R.K. bouwvereeniging „Het Gezin" geen voortgang hebben. Vermoedelijk doordat de gemeente haar voorloopig niet kan financieren. Bij Kerkrade is een 16-jarige jongen door een auto aangereden en zeer zwaar gewond. Hij werd eenige meters in de lucht geslingerd. Illllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllUlllllillllllllliil BUITENLAND. |||||||lill||||||||||||i :ii!iii:ii]ii!niiiiii!ii!i!!niiïïni!iii!iiiiiii!iiiiiïniiinii Van schaap tot costuum. Vorig jaar heeft 'n fabriek te Hudders- field in Yorkshire in 2 uur 9 mifnuten 46 sec. een heerencostuum vervaardigd van wol, die eerst nog van een schapen- rug geschoren, daarna gewasschen, ge verfd en gedroogd moest worden. Dit re cord brak nu een kleermaker te Syd ney, die in één uur 52 min. 15Va sec. een flanel sportcostuum afgeleverd heeft on der de voorwaarden als in Engeland. Te Athene dreigen, als gevolg van het optreden der Engelschen op Cyprus,, kooplieden de Engelsche goederen in Griekenland te zullen boycotten. Het ge zantschap wordt bewaakt. Londen. Het Britsche Lagerhuis is compleet, het bestaat uit 554 aanhangers en 50 tegenstanders der regeering en elf! onaf hankelijken. In Kenya heeft de sprinkhanenplaag indirect een slachtoffer geëischt. Een jonge boerenarbeider was er op uitgegaan om een weidplaats voor schapen te zoe ken, daar tengevolge van de inval der sprinkhanen het gras schaarsch was ge worden. Drie uur later keerde zijn paard alleen terug. Een zestigtal boeren te paard en een vliegtuig zochten de omtrek af. Zij vonden het lijk van de arbeider. Het was ten deele verslonden door een leeuw. In Italië zullen 26 Joodsche ge meenten worden gevormd. Elke Italiaan- sche Jood is verplicht deel uit te maken van de gemeente in zijn provincie. Te Nyborg (Den.) werd een straf- gevangene in het hospitaal opgenomen, omdat hij aan een maagkwaal leed. In zijn maag vond men echter een tafelmes van 16 cM. lengte, de steel van een houten lepel en eenige houten pennen van 15 cM. lengte. De operatie is goed geslaagd. Eenige jaren geleden vond men bij het zelfde heerschap niet minlder dan 480 kleine spijkertjes in zijn maag. Blijkbaar heeft dit zonderlinge diëet ten doel wat afwisseling te verschaffen tijdens liet een tonige verblijf in de gevangenis. In Engeland gaan stemmen op om het deelnemen aan veldloopen voor meis jes benleden de 18 jaar te verbieden. Uit Newark wordt gemeld, dat Edi son's nagelaten vermogen 12 miljoen dol lar bedraagt. Moskou. De opperste economische raad noodigt de arbeiders uit zooveel mo gelijk brandstoffen en electrische stroonv te besparen. Biezonder gering verbruik zal door een geldpremie worden beloond. Te Osnabrück stortte de piloot Jan- ning met zijn driedekker plotseling om laag wegens motordefect. Het toestel be vond zich 300 M. hoog. De bestuurder bekwam ernstige verwondingen. Het toe stel, de laatste Duitsche driedekker, is totaal vernield. Te Buenos Aires zijn zes militaire vliegtuigen bij proefvluchten omlaagge- stort. De inzittenden weiden öf gedood èt gewond. De vliegtuigen waren ver vaardigd door een pas gestichte Argen- tijnsche vliegtuigenfabriek. De ongelukken zijn het gevolg van constructiefouten. In België wonen 300.000 vreemdelin gen, van wie ruim 64.000 Nederlanders. N.W. Australië. Een deel van de bijbel is vertaald in de taal der Worrora. Deze vertaling is de 636e De 1000 Worro ra behooren tot de spaarzame resten der Australische oerbevolking. New-York. Het nieuwe Amerikaan- sche luchtschip Akron, het grootste ten wereld, heeft een record gevestigd door met 206 personen een proefvlucht te maken. Bij Boston is door 'n Amerikaansch kustwachtschip, een Engelsch motorschip dat gemime tijd van dranksmakkelarij verdacht werd, aangevaren en in de grond geboord. De bemanning, 11 koppen, werd opgepikt. Volgens de kapitein trrd de kustwacht onrechtmatig op. In Engeland en Wales bedroeg in 1930 de kindersterfte onder het jaar 60 per duizend geboorden, lager dan ooit. Het geboortecijfer 16.3 per 1000 inwo ners, het sterftecijfer 11.4 per 1000 in woners, eveneens lager dan ooit. Parijs. De Intern. Kol. Tentoon stelling sluit 15 November. Te Cleveland is overleden de millj- onair Samuel Mather, de rijkste man in Ohio. Hij bezat een vermogen van 175 miljoen dollar, maar mede tengevolge van de crisis leed hij zeer ernstige verliezen. Bij zijn overlijden bleek zijn vermogen te zijn geslonken tot 50 a 60 miljoen dollar. Te Hokkerup in Zuid-Jutland be vindt zich de beste melkkoe van Denemar ken. Het vetgehalte van de melk dezer koe bedraagt n.l. 15.9 zoodat er voor een Kg. boter maar 5.5 Kg. melk noodig is. Het gemiddelde vetpercentage is slechts 3.5 zoodat er voor een kilo boter onge veer 24 Kg. melk vereischt wordt. (Alg. Handelsblad.) Napels heeft meer dan een miljoen inwoners. Heel Italië ruijn 42 miljoen. De eerstvolgende steden, die een miljoen in woners bereiken, zijn Milaan en Turijn. Tokio. Een 80 Japansche soldaten vertrokken in pantserwagens naar de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg om de arbeiders die daar werken aan het her herstel van bruggen, door Chineezen op geblazen, te beschc men. Het zou een groot verlies beteekemen, als de lijn tij dens het binnenhalen van de oogst niet te gebruiken was. Te Kachverba (Polen) is in een bosch een groot voor-historisch kerkhof ontdekt. De graven waren van ruw-be- houwen steenblokken opgericht. Te New-York is de Washington Me morial Bridge ingewijd. Het is een hang brug, een der knmigste ter wereld. Lengte 4760 Eng. vt., breedte 120 vt. De brug dient voor vervoer van 30 miljoen voer tuigen per jaar. De kosten 60 miljoen pond sterling. In zeven jaren zijn 35.600.000 auto mobielen door de wereldindustrie ge bouwd, waarvan vier miljoen in Europa. De waarde bedraagt 520 milliard frs. In zekere perioden bedroeg de productie 20,000 per dag. Medan. De Holl. Am. Plantage Mij. voerde voor het heele Europeesche perso neel een salarisverlaging in van negen pet. Genève. Reeds dertig staten stem men toe in bewapeningsvacantie, voor gesteld door de Volkenbond. Men ver wacht nog veel meer instemming. in N.W.-Duitschland wordt tusschen grenswachters en smokkelaars een gere gelde oorlog gevoerd. De laatste zes maanden zijn 2.896.000 cigaretten, 2040 Kg. koffie, 380 Kg. tabak, elf auto's, vier motorfietsen en een groot aantal gewone fietsen in beslag genomen. Dit is hoog stens 30 pet. van de geheele hoeveelheid gesmokkelde waren. Uit België wordt veel goedkoop brood ingevoerd. Het zou niet in de be doeling van de Ned. regeering liggen die invoer te belemmeren. Frankrijk stond 100.000 fr. toe om het huis van Clemenceau in Saint Vincent, dat door de zee bedreigd wordt, te be schermen. Het is staatseigendom. De Baltimore Ohio Railroad, heeft aangekondigd dat de loonen van het per soneel, dat meer dan 3000 dollar per inaand verdient, met 10 pet. woTden ver minderd. Te Sofia kwam men op het spoor van een communistische samenzwering, geleid door Moskou. Men deed 60 arre staties, o.m. advocaten, journalisten, stu denten en eenige vrouwen. Batavia. De bevolking van Poelau Klappa, 2000 persomen, is door een plot selinge malaria-epidemie aangetast. Japan weigert het voorstel van China te aanvaarden om rechtstreeksche onder handelingen te openen op de basis van de Volkenbondsresolutie van 24 October. Japan eischt aanvaarding van de vijf pun ten, die de voorwaarden vormen tot het terugtrekken zijner troepen. Te Aken zijn in eenige maanden tijds 5000 personen wegens smokkelen veroordeeld. De werkloosheid heeft er schuld aan. Humoristische berichten. Binnenland. Men was onlangs doende de wereldbol op het koninklijk paleis te Amsterdam te herstellen. De wereld heeft waarlijk wel een opknappertje noodig. (Alg. Handels blad.) —o We hebben nu een wekelijksche Indië- vliegdienst. Als 't zoo doorgaat, zeg je spoedig aan 't loketje, bij mijn eer, tot de bureaulist: „Twee Deli, dagretourtje, buurtverkeer". Schouder aan schouder staat de natie, één doel, verwachting, hoop, onverwrik baar en geduldigwachtend voor de bioscoop. o Te Rotterdam wordt de laatste tijd telkens ingebroken aan de linker-Maas oever. Dit bewijst alleen maar dat ze daar linker zijn dan aan de rechter. Maar bij de rechter komen ze tenslotte toch te recht. Te Rotterdam heeft iemand tijdens een rookwedstrijd kans gezien een sigaar bijna 2 uur aan te houden en aldus de prijs te winnen. Waardoor opnieuw be vestigd wordt, dat de aanhouder wint. Te Rotterdam is een geluidsfilm in brand gevlogen. (De oorzaak schijnt te liggen in een al te vurige liefdesverklaring van de hoofdpersoon). —o „Laten we vooral goed zorgen voor een goed verband tusschen de ploegen", schrijft een voetballer in een sportblad. Dit is inderdaad beter dan een verband om het hoofd van de scheidsrechter. o— Verduisteringen aan het firmament voor spelt men jaren te voren; van die echter aan 'n departement krijg je na jaren pas te hooren. Pa leest voor uit de courant van een non-stop-vlucht naar vergelegen land. Moeder, sokken mazend, paar na paar, zucht: „Was de non-stop kous er maar." Buitenland. De dagbladen hebben veel over het springen van de „Nordwolle" geschreven. Miljoenen zoek. De schapen leverden de wol, de aandeelhouders 't kapitaal. Hoe verschillend ook hun rol, geschoren zijn ze allemaal. o— Men wil in Duitschland een einde ma ken aan het cadeaustesel. Buitenlandsche leeningen zijn hiervan echter uitgesloten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin llllll LANDBOUW EN VEETEELT. IHIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Melkvee-productie-controle. Aan het jaarverslag 1930-'31 derCoöp. Zuivelfabriek „De Eendracht" alhier ont kenen wij nog: Terecht neemt de belangstelling voor de melkveecontróle momenteel sterk to,e. Het vetgehalte is over het algemeen nog zeer laag. Voor onze fabriek zal dit thans plm. 3.10 pet. bedragen. Per 1 pet. vet was de netto uitbetaling ongeveer f2.10. Was 't gemiddelde vetgehalte 0.10 pet. hooger, wat overeenkomt met het gemid delde van vele grootere fabrieken in N.r Holland, dan zou de gemiddelde uitbe taling ongeveer 1/5 cent per Kg. hooger geweest zijn en voor alle melk aan de fa briek ruim f4600 méér uitgekeerd kun nen worden. Vergelijkt men nu ons ge halte met het gemiddelde van alle Friesche Coöperaties, dan wordt 't genoemde ver schil nog ongeveer 3x zoo groot. 't Blijkt in het algemeen steeds duide lijk dat voor de vooruitstrevendste 't be drijf 't meest loonend is. Van de aan deze fabriek leverende vee houders zijn er thans 16 aangesloten bij de over geheel Texel werkende con- trólevereeniging. Prooentsgewijs is dit cijfer voor onze fabriek veel te laag. Koopt geen meivee met laag pet. vet in de melk!

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 7