No 4581 45sUJaargang. Woensdag 11 Nov. 1931 TWEEDE BLAD Texelsehe Berichten Samenwerking in Zuivelbereiding. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huis gelezen. Met het doel van gedachten te wisselen over „Samenwerking in Zuivelbereiding" werd gisteravond in hotel „Texel" door De Eendracht en De Hoop een vergadering belegd, waarin als spreker optrad de lieer H. K. Koster, uit Wieringerwaard. De zaal was geheel bezet. Tegenwoor dig waren o.m. leden en losse leveran ciers, ook bestuursleden, van de Hoop, de Eendracht en de Onderneming. De vergadering werd geopend door de heer C. Stoepker, voorz. van de Eendracht, die het doel uiteenzette, een aangename en leerzame avond toewenschte en toen het woord gaf aan de heer Koster, voorz. v. de Coop. Zuivelfabr. te Wieringerwaard en oud-voorz. van de Bond v. Coop. Zui velfabrieken in N. Holland. Aan de rede van de heer Koster ontlee- nen we het volgende Alvorens het verzoek, hier over Coöp. zuivelbereiding te komen spreken, aan te nemen, heb ik mij ernstig afgevraagd, of ik dat wel zou kunnen doen, want veel nieuws kan ik niet vertellen. Wat ik vertellen ga weet ge reeds, maar het wordt niet altijd zoo duidelijk aangevoeld, omdat het zoo vanzelfsprekend is. Vandaar mijn rede, die ik op verzoek op papier heb gezet, opdat zij nog morgen op Texel onder aller oog zou komen. (De vergadering werd te ruim 11 uur gesloten en vanmorgen te zes uur verscheen dit verslag in druk. Red.) Coöperatie beteekent samenwerking en is een machtig middel om de druk der tijden te verzachten. Samen bereiken we meer dan een enkeling vermag. Wanneer slechts één graanboer om de tarwewet gevraagd had, was deze er niet gekomen. De regee ring zwichtte door de actie van de geza menlijke landbouw-maatschappijen. Samen werking is nuttig en noodig. Coöperatie brengt niet alleen winst. We offeren door samenwerking een deel van onze zelfstan digheid op. Het persoonlijk belang moet wel eens wijken voor het algemeene. Dit zal echter geen wrevel verwekken, als de boer weet. dat hem nooit meer lasten wor den opgelegd dan noodzakelijk is. In dit verband is de taak van het bestuur zeer belangrijk. Kiest die menschen, die de zaken breed bezien en onpartijdig en deskundig kunnen beheeren. Zij moeten het volle ver trouwen genieten en rekening houden met de politieke en godsdienstige overtuiging der leden. Een groot bestuur belet een vlotte afhandeling. In een Raad van Toezicht naast een klein bestuur, kunnen de ver schillende richtingen vertegenwoordigd zijn. Een bestuurslid, dat zijn kracht zoekt in isolatie of zelfs in concurrentie met zuster- fabrieken. staat uitermate zwak indien hij de boeren van het nut van samenwerken wil overtuigen. Coöperatie is op vertrouwen gebaseerd. De leden moeten er vertrouwen in hebben, Wat zij doen, is in het belang van allen. Allen werken in het belang van hen. Be stuur en directeur moeten zorgen, dat hun handelingen alle leden duidelijk zijn. Jaar verslag en balans moeten toegelicht wor den. Ook de eenvoudigste boer moet de overtuiging hebben, dat de zaak in orde is. Op Texel kan door samenwerking in zuivelbereiding bezuinigd worden. Dit is mijn persoonlijk idee. In 1908 waren in N. Holl. bij de bond 42 fabrieken aangesloten die 39,537,000 KGmelk verwerkten. In 1914 65 fabrieken met 72 miljoen KG. In 1930 41 fabrieken met 141 miljoen KG. Een flinke schrede vooruit dus. In 1930 zijn weer 10 fabriekjes opgeheven. Zoo ging het de laat ste 20 jaar steeds. Waarom Omdat samen werken voordeel geeft. Eerst was men met z'n kleine fabriekje tevreden, maar later voldeed het niet meer. Te Lutjewinkel werd door vijf fabriekjes één groote gesticht De Volharding in de Wieringerwaard ont stond door samenwerking van twee goed- werkende fabrieken. Door samengaan be spaart men op allerlei uitgaven. Men komt sterker te staan en kan met meer voordeel nieuwere werktuigen aanschaf fen. Wordt alle melk van Texel in één fabriek verwerkt, dan behoeven meerdere melkwagens niet dezelfde route te rijden. (Te Westdijk bij Alkmaar leveren acht boeren aan zes inrichtingen). Levert één fabriek op Texel boter, kaas, karnemelk, enz., dan wordt de prijs door concur rentie niet gedrukt. Levert één fabriek karnemelksche pap (een belangrijk bijpro duct), dan kan de inrichting daarvoor aan de eisch voldoen en de consument van geregelde levering verzekerd zijn. De melkprijs kan billijker geregeld worden. C>e fabriek kan de consumptiemelkers desnoods door tijdelijk lager melkprijs tot aansluiting dwingen. Het publiek wordt zoo niet uitgebuit, doch zelfs be voordeeld. De melk wordt beter gezui verd en diep gekoeld, dus langer houd baar. In tijden van besmettelijke ziekten kan de melk gepasteuriseerd worden. Op het loon kan bespaard worden. De aan voer wordt regelmatiger. Op de kosten van verwarming, licht, reclame, admini stratie kan belangrijk bespaard worden. Onderhoud en materiaal kosten bijna evenveel, of er twee miljoen Kg. verwerkt wordt of drie miljoen. Vooral thans is be zuinigen geboden. Algemeene kosten als salaris, bestuurskosten, rente en afschrij ving drukken op een groote fabriek het lichtst. Wieringerwaard met 3,5 miljoen Kg. melk heeft per 100 Kg. f 1.50 expl. kosten. Aurora te Opmeer met 14 mil joen Kg. kon in 1930 met f 1.toe, hoe wel voor extra afschrijving en reserve f 1.30 ingehouden werd. Verder kan aan zuivere melkwinning meer aandacht besteed worden. Men be hoeft geen aanmerkingen achterwege te laten uit vrees zoo een leverancier te verliezen. Een goede coöperatie moet uit sluitend uit leden bestaan. Dan is de be staanszekerheid gewaarborgd. Dan kan 't bestuur ook stelling nemen tegenover le den, die niet willen meewerken. Straf maatregelen kunnen noodig zijn. Regel matige inspectie van melkgereedschapen keuring van boenwater is van veel belang. Een groote fabriek kan ook beter con trole uitoefenen op deugdelijkheid, rein heid, strepto-coccen, enz. De boer zelf kan de kosten daarvan niet dragen en heeft toch graag vee, dat zoo rendabel mogelijk is. T.b.c.-bestrijding onder het rundvee mag een goede fabriek niet ver- waarloozen. Alleen gezonde dieren kun nen de grootste opbrengst geven. Aurora te Opmeer vergoedt de volle schade; Wie ringerwaard de helft. Hier is de op brengst vermeerderd met de premie van rijk en provincie. De fabriek vergoedt de helft van de nog restende schade. Een groote fabriek kan zooiets makkelijker doen dan een kleine. De voornaamste voordeden zijn hierin wel opgesomd. Wie twijfelt stelle vragen. We zijn hier immers bijeen om het belang van de boer te bevorderen (Applaus) Na de heer Koster sprak de heer Boer, directeur van de Eendracht, die met klem op coöperatie aandrong (Doordat ons nu maar enkele uren resten, moeten we ons tot aanstippen bepalen). De heer Kos ter betoogde hierna opnieuw, dat samen werking een eisch van de tijd was en raadde aan een commissie te benoemen - om een eventueele samenvoeging voor te bereiden. Op een vraag van de heer H. Klimp, die zich als een groot voorstander van coöperatie deed kennen, deelde de heer Koster mee, dat leden van een coop, in haar eventueel tekort moeten bijdragen, maar ook aanspraak kunnen doen gelden op de reserves, de bezittingen, etc., in te genstelling met de losse leveranciers. Door de groote bedrijfszekerheid van een goedbestuurde coöperatie ,is „verkeerd - gaan" vrijwel uitgesloten. Breedvoerig be sprak de heer Sijbr. C. Eelman als vurig voorstander het nut van samenvoeging, al had de Waal misschien wel f24000 schuld en heeft den Hoorn die heelemaal niet. Gaan Waal en Eendracht saam, dan moet den Hoorn ook, meende hij. Toen spr. van gebrek aan eendracht gewaagde, herinnerde de heer Koster aan T.E.S.O. en Bosman. De heer Eelman gaf toe, dat niet te mogen vergeten. Op een vraag van de heer D. Dros (Tienhoven) ant woordde de heer Koster, dat de kosten bij aansluiting geen bezwaar kunnen zijn. De heer Leber verzocht te willen aange ven, hoe tot een resultaat kan worden gekomen, waarop de heer Koster voor stelde een commissie te benoemen, die dan de Waal en den Hoorn zou moeten taxeeren. Met de schuld wordt de Een dracht belast. Sluit de Waal aan, dan geeft dat vol gens directeur Boer op de expl. kosten leen besparing van 14 ct. per 100 K.G. Doet ook den Hoorn mee, dan 25 ct. besparing. Per koe (stel 3500 K.G.) dus f8,75. Neem aan: de schuldenlast van de Eendracht stijgt met f40.000. Dan wordt dat, gerekend tegen 4,5 pet., over zes miljoen L. melk slechts 3 c. per L. Wie dit overdenkt, moet voor samen gaan voelen. De heer S.C. Eelman be rekent zoo over 1000 koeien (Eendracht 32 leden, de Waal 67, den Hoorn plm. 50) f 10.000 extra voordeel voor Texel. Hij raadt aan een vergadering van be stuur en leden der drie fabrieken te beleggen om tot samenwerking te komen. Hierna sluit de heer Stoepker de ver gadering met dank aan de sprekers en de wensch dat 't tot spoedige aaneenslui ting van de Waal mag komen en bin nen niet lange tijd ook van den Hoorn. Een commissie van onderzoek werd nog niet benoemd (In het volgend nummer ko men we met een uitvoeriger verslag. Red.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel I heeft de puntjes meegebracht uit Breezand en heeft nu uit acht wedstrij den 15 puntjes. N.Niedorp staat met 11 punten no. 2. Zondag moet T. 1 op be zoek bij HRC III. Supporters kunnjcni zich opgeven bij A. Dros Az., met het oog op het bestellen van een bus. Ver trek per boot 11.15. Kosten ongeveer 25 ct. p.p. naar het veld. Ook gelegenheid om per bus tegen gereduoeerde prijzen van den Burg naar Oudeschild te gaan. Zonder bewijs in de bussen geen plaats beschikbaar. Aangifte beslist noodzake lijk. Opgave voor Donderdagavond. Aan het overzicht in de Sehager Crt. ontkenen we: Nu de tweede competitiehelft is inge treden is duidelijk uitgekomen, wie zich tot een leidende groep rangschikken. Al lereerst Texel, dat 'n vrij karige zege in Anna Paulowna behaalde en als onge kroonde heerscher de afdeeling aanvoert Dan N.Niedorp, dat ons meeviel door in den Helder met 52 van Racing 3 te winnen; in de derde plaats Sucoes 1, dat' haar reputatie ophield met een ferme 7-1 op Helder3. Over de wedstrijd BKC I—T. 1 schrijft de Sehager Crt.: Zelden heeft B.K.C. ons zoo teleur gesteld. Het spel was zeer onbehouwen en als er somtijds eens gecombineerd werd, was alle taktiek verdwenen, zoodra men het vijandelijk doel naderde. De Polderschen spelen een bonkige partij voetbal, die vooral bij een achterstand in een echt trap-maar-raak-systeem ont aardt. Er zijn verschillende verontschuldi gingen. Maar het was toch een ongeluk kige vertooning. Texel was niet heel veel beter. Van hen hadden we zeker meer mogen ver wachten. De ploeg is technisch goed on derlegd het koppen is over het alge meen (Van Reenen!) heel goed en bovendien zit er vaart in dit elftal. Toch bleek de eilander ploeg weinig produc tief. Door dat eene geluksgoal hebben ze de overwinning nog moeten behalen. De groen-zwarten zullen dan ook over zichzelf niet erg tevreden kunnen zijn. Winter werd wel zeer gemist. Want wie van de voorwaartsen schoot nu eigenlijk goed? De halflinie (Vroege en Van Ree nen) benevens de achterhoede en Anidré Ran waren de besten. Texel heeft ver diend gewonnen nochtans. Scheidsrechter Roel Vel is een zwak arbiter, (opzettelijke handsballen; door ongeoorloofde dingen uit te halen, buitte men zijn zwakke leiding uit.) Gisteravond werd tot voorz. van de Tex. Korfbalbond benoemd: A. Daalder (de Koog), vice-voorz. C. Meijer (den Hoorn), penn. J. Dros en secr. J. Sme der (Oudeschild.) Soirée Dansclub „Texel". Men schrijft ons: De soiree van Dansclub Texel is Zater dag in ieder opzicht geslaagd. Tot tien uur werden diverse voordrachten gegeven. Aardige dingen. Vooral de Javaansche dansen van Raden Mas Soemarsono iets nieuws voor Texel vielen zeer in de smaak, en werden zeer gewaardeerd. Na tien uur ving het bal aan. De Band beantwoordde geheel aan de verwachtin gen. Er heerschte een opgewekte stem ming, welke in het geheel niet werd ver stoord. De Dansclub mag met voldoening op deze avond terugzien. Ter B. Allerlei. Het Comité ter voorbereiding van de Propaganda-Kunstavond voorde Blinden- bond vraagt nog eens uw aandacht vooi de bijeenkomst in hotel Texel op Zater dag a.s. Het grootste deel van het pro gramma wordt ingenomen door zang, muziek en declamatie. Het wordt beslist een mooie avond. Programma's a 50 ct. in Boekhandel- Parkstraat verkrijgbaar. Maandag zal ir. M. D. Dijt in „De Lin deboom" spreken over de landbouwcrisis in verband met zijn brochure „De Uit weg". (Zie adv.) o— Te Oudeschild treedt Zaterdag voorde Soc.-Dem. Vrouwenclub mevr. Geys Rappange op. (Zie adv.) Ter voorkoming van misverstand wil len we er nog op wijzen dat nu zoowel aan de Emmaïaan als aan de Wilhelmina- laan een electrische lantaarn zal worden geplaatst. (Zie raadsverslag.) EIERLAND. Schoolnieuvvs. De heer R. Kelderhuis, hoofd der school te Zuid-Eierland, komt voor op de voordracht voor hoofd der -school te Oude-Niedorp. Zijn plaats op de voor dracht is nog niet bekend. DE KOOG. Baldadigheid. Men schrijft ons: Toen Donderdagmiddag Mevr. Dijksen (van „Buitenkist") zich van familiebezoek huiswaarts begaf werd zij door eenige opgeschoten jongens met fijne basalt in het gezicht geworpen, waardoor zij voor een oogenblik niets kon zien en van haar fiets af moest stappen. Ze werd door de B., die juist passeerde, geholpen. Een gemeene streek van die jongens. Kunnen de ouders en de politie er niets a:ui doen OUDESCHILD. De „Marsdiep" uit de vaart. Zaterdagavond moest de „Marsdiep" een extra reis maken voor een zieke. Maandag is het schip naar Amsterdam vertrokken om te dokken. De „Dageraad" is thans weer in dienst. DE COCKSDORP. Vogeltrekstation Texel. De heer Bouma, ornitholoog-trekwaar- nemer, schrijft ons: De heer F. Makkink, biol. drs. ujt Utrecht heeft zijn intrek genomen in hotel „De Hoop". Met de heer M. Rutten, uit Utrecht, wordt nu de reeks van waarne mers, die hier sinds 15 Augustus gewerkt' hebben, afgesloten. Over de bereikte re sultaten valt nog niets te publiceeren de duizenden waarnemingen moeten eerst bewerkt en gezift worden. In de „Witte Hoek" zijn sinds 10 Oct. een groote 150 vogels geringd, terwijl ook nog verscheidene dieren hier levend werden aangebracht door de in woners van het dorp, die allen op een prettige manier hun belangstelling voor het werk van het Station doen blijken en zich zelfs de moeite geven telefonisch ot persoonlijk even te waarschuwen, als ergens iets biezonders op vogelgebied te zien is. Door de heer Jac. Reuvers werd aan het Station een merel aangebracht met ring no. 57101, doodgevlogen tegen een antennedraad. Deze vogel was als nestjong door de heer R. Schaap in 1927 hier geringd en bleef dus meer dan 4 jaar trouw aan zijn geboorteplaats. Door een der waarnemers werd nog een doode zlivermeeuw gevonden met ring 95763, in het voorjaar ook hier op Texel geringd. 20-Jarig bestaan C.J.M.V. „Excelsior". Zondagmiddag 8 Nov. herdacht de C.J. M.V. „Excelsior" haar 20-jarig bestaan in een openbare samenkomst in de Herv. Kerk. Ds. D. E. Boeke, uit Haarlem, de eerste voorzitter en oprichter der vereeniging, sprak over: „De jeugd en de Bijbel". De heer C. Tabak, algemeen se cretaris van het Neder 1. Jongel. Verbond, sprak over: „Jeugdwerk in bonds- verband". De belangstelling van de zijde der C.J.M.V.-leden van de andere ver- eenigingen op ons eiland was groot, van de zijde der eigen gemeenteleden en oud leden van „Excelsior", heel gering. 's Avonds werd het jubileum op fees telijke wijze in intieme kring herdacht. Behalve door bovengenoemde heeren werd er gesproken door de afgevaardigden van de andere Texelsehe en Heldersche C.J. MlV.'s en door de voorz. en eere-voorz. der jubileerende vereeniging. Verder wis selden voordrachten en enkele zangnum mers elkaar af. Het was een goede avond; een avond vol ernst en humor beide. Woonschuit gebroken. Een woonschuit, toebehoorende aan de aannemer der dijkwerken alhier, die hier de geheele zomer gelegen heeft, dienende tot huisvesting van een tweetal gezinnen, waarvan de manlijke leden werkzaam wa ren bij de verzwaring van de zeedijk, zou Maandag door schipper Van der Kooij worden weggesleept naar Zaandam. Het wrakke vaartuig geraakte echter niet ver van de wal aan de grond en is bij die gelegenheid gebroken. De meubelen van een gezin, dat nog in de woonschuit ver blijf hield, zullen moeten worden gelost om beschadiging door het zeewater te voorkomen. DEN HOORN. Sportnieuws. Ondanks het vroege uur (12 uur) waren er vrij veel toeschouwers, die getuigen hebben kunnen zijn van een spannende en vlugge wedstrijd. De Zwaluw was voor de rust in het offensief, na de rust ging het spel meer gelijk op, zoodat men aan GEDULDSPELEN. Geheel van metaal. Uren genot voor 15 of 20 ct. BOEKHANDEL PARKSTRAAT TEXELSCHEGOUR O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1