tweede: blad No 4583 45steJaargang. Woensdag 18 Nov. 1931 Texels 2e jachtrit en Greetje's geslaagde theepartij. Texelsche Berichten „Zij" Crème iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllll Van de Boekenplank. Illlllllllll iiiiiiiimi:::::!!::::'':;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiin EEN BLIJVEND BEZIT. VAN WAARDE VOOR HOOFD EN HART. De meeste Nederlanders, ook de rijke, zijn veel te zuinig, waar het op hun lec tuur aankomt. Weet gij wel, dat in De nemarken en Noorwegen per inwoner vier of vijfmaal zooveel boeken gekocht wor den als in Nederland? Een Nederlander pleegt een boek te koopen.somtijds als hij een cadeautje geven moet, en anders niet. Zichzelf schijnt hij die weelde niet te gunnen. En vergelijk eens de verkoop van boeken aan Fransche en Engelsche boekenstalletjes, aan stati ons, met die bij ons. Meer dan een kwartje geeft een soliede Hollander niet uit voor zijn „reislectuur" zijn spoor kaartje was al zoo duur. Maar als hij) naar een concert, een schouwburg of een bioscoop wil, en vooral naar een restau rant of een koffiehuis, dan kijkt hij niet op een gulden meer of minder. Ik wil heelemaaï niets kwaads van concerten of schouwburgen zeggen, maar'n boek is een blijvend bezit. Men heeft het maar op te slaan. Men kan er zijn eigen tijd voor kiezen DE LANDBOUW EN DE CRISIS. Op uitnoodiging van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw en L.T.B. heeft de heer M. D. Dijt, l.i. Maandagavond in de „Lindeboom" voor leden en ver dere belangstellenden gesproken over de landbouw en de wereldcrisis. De zaal was goed bezet. Na een inleidend woord van de heer C. Keijser Hz., die de vergadering leidde, waarin de heer M.D.Dijt en de heer bugemeester Oort hartelijk welkom wer den geheeten, ving de heer Dijt te spre ken aan. Allereerst over de crisissen, welke de laatste 75 jaar hebben opgele verd. Ze komen, gelijk spr. aantoonde, met zekere regelmaat terug en worden onderscheiden in industrieele en land- landbouwcrisissen, van welke de laatste het hevigst en meest ingrijpendst zijn. Duidelijk gat spr. hiervan de oorzaak aan om vervolgens aan de hand van index cijfers het conjunctuurverloop 181S-1930 aan te toonen. (We verwijzen naar de tabel in „De Uitweg"). Vanwaar toch dat onregelmatig verloop van die prijzen? Nauwkeurig ging spr. dit verschijnsel na, daarbij blijkgevende van een benijdens waardige kennis van zaken, de economie rakende. Met die prijsverschillen houdt de onregelmatige productie, de werk loosheid, etc. ten nauwste verband. Spr. herinnerde aan Philip's fabrieken en ging de werkloosheid in Engeland na. Een grafiek ,door hem vervaardigd, gaf daar van een overzichtelijk beeld. Er werd op gewezen, dat in jaren van laag-conjunc- tuur (1825—1850, 1873—1896 en 1921 lieden) de kans op oorlogen het geringst! is, terwijl die van opgaand economisch leven (1850—'73, 1S96—1926 zich juist door krijgsgeweld kenmerken. Het gaat er nu om de conjunctuur schommelingen te beperken. Hoe? Daar over leze men de brochure. Aan wat de heer Dijt er van vertelde, ontkenen we het volgende: De tarweprijs varieert wel van 3.5—25 ct. Het moet mogelijk zijn, die op gemiddeld 12 ct. te bepalen en wel door de instelling van goederenschap pen, waarvan spreker de technische en financieele mogelijkheid aantoonde. In politiek opzicht achtte spr. de mogelijk heid van uitvoering van zijn plan voor- loopig gering. De taak van de goederen schappen is de overproductie van tarwe, rubber, etc. op te koopen en prijsrege- lend op te treden. In tijden van tekorte,n kunnen zij met hun voorraden bijsprin gen. Wie zich voor de werkwijzen van die goederenschappen interesseert, ja voor deze vraagstukken in het algemeen, ra den we met klem aan zich in het bezit te stellen van de zoo lezenswaardige, uitste kend gedocumenteerde brochure van de heer Dijt. Hier stippen we slechts aan, daar met een duidelijke bespreking eenige kolommen gemoeid zouden zijn. De groot-industriëel Firestone maakt zich bezorgd over de rubbermarkt, zooals die over een vijf jaar zal zijn. Ook de rubberprijs is inderdaad aan heftige schommelingen onderhevig en behoeft sta biliseering.. Van de ellendige toestand, zooals die thans ook op rubber-onder- nemingen heerscht, kan men zich nauwe lijks een goed denkbeeld vormen. Spr. ging na, of bewaring van stapelproducten financieel mogelijk is, en toonde aan, dat de daaraan verbonden kosten gering zijn vergeleken bij de staatsbudgetten, bij de uitgaven voor leger en vloot (deze laatste bedragen alleen voor Europa en Amerika reeds 7.5 miljard; een half miljard bezui niging daarop zou voor spr. doel al vol doende zijn.) De voordeelen van de goederenschap pen zijn talrijk. Spr. behandelde ze uit voerig, in het biezonder die voor de akkerbouw. De productie van stapelgoe deren is het meest aan schommelingen onderhevig en zou, indien niet aan banden gelegd, over een dertig jaar onze bescha ving ten gronde kunnen richten. Dit te verhoeden is een eisch van onze bescha ving, van onze bestaanszekerheid. Aan de regeeringen de taak de handen aan de ploeg te slaan door de stichting van internationale goederenschappen. Uitvoerig ging spr. na, hoe de staten zich thans tegen depressie te weer stellen. De staten voeren een economische oorlog (beschermende rechten, bevordering van eigen industrie, autarchie). Dat zal weer op een wereldoorlog uitloopen. De lan den kunnen zich langzamerhand zelf hel pen. Hier moet van hoogerhand ingegre pen worden .wil de wereld de afgrond niet tegemoet gaan. Aan het slot van zijn belangwekkende rede bepaalde spr. zich voornamelijk tot Rusland. Terwijl de andere landen de productie van tarwe, katoen, etc. beper ken, zien we dat Rusland daarmee juist op groote schaal bezig is. Zooiets heeft de wereld nog niet beleefd. En het moooiste is, dat de Europeesche landen en de Ver. Staten geld en ingenieurs naar Rusland sturen en nog met dit land over een non-agressiepact confereeren ook. De wereld wordt zoo de dupe van Russische concurrentie. Maar wat zal er gebeuren als het Russische regime eens ineenstort? Dan zullen een hoogetarwe prijs en hongersnood het gevolg zijn, doordat men zich van Rusland afhankelijk heeft gesteld. Op heden gaat Rusland nog steeds vooruit, terwijl de rest van de wereld zich afmat in economische oorlogen. Waar moet dat heen? Als er niet spoedig internationaal ingegrepen wordt, voorzag spr. een vrij donkere toekomst. Spr. besloot met de opmerking, dat in zijn brochure op die gevaren wordt ge wezen en een middel tot vermijding aan de hand wordt gedaan, zijn causerie, welke met applaus werd beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd o.m. gebruik gemaakt door- burgemeester Oort, die zou willen weten, of het plan niet nationaal uitvoerbaar is, ingeval internationaal verwezenlijking in een verre toekomst mocht liggen. Het antwoord van de heer Dijt luidde ont kennend. Hij wees o.m. op de mislukking van het Braziliaansch valorisatieplan t.o. van de koffie, het plan van de Fed. Farm Board in Amerika, etc.). Ook zou Neder land maar weinig gewicht in de schaal leggen. Op de vraag van de heer Oort, of er op heden in de crisis werkelijk lichtpun ten te ontdekken zijn of dat deze aan toe vallige omstandigheden moeten worden toegeschreven, gaf de heer Dijt als zijn meening te kennen, dat inderdaad de toe stand iets gunstiger wordt door afname van de tarwebouw en toename van de vraag op de goederenmarkt. De industrie zal naar spr. verwachtte, volgend jaar weer op gang raken, maar met de land bouw zal dit nog wel eenige jaren duren. De heer D. Frank zou heil willen zoe ken in verlaging van de salarissen der hooge ambtenaren, hetgeen de heer Dijt deed opmerken, dat deze met het con junctuurverloop niets te maken hebben. De heer S. C. Eelman noemde de idee van de heer Dijt zeer origineel en waard in wijde kring bekend te worden, maar zag in de goederenschappen het gevaar, dat men bij het vaststellen van een be hoorlijke prijs voor b.v. tarwe de men- schen tot steeds meer verbouwen van tarwe aanzette. De voorraden zouden dan zoo groot worden, dat de wereld er geen weg mee weet. Spr. herinnerde aan uitge strekte nog onontgonnen gebieden, waar met veel machines en weinig menschen veel graan kan worden verbouwd. De heer Dijt had daar een andere kijk op en voorzag door het optreden van die goederenschappen een meer welva rende toekomst, waarin plaats zou zijn voor de productie van luxe producten, op landbouw- en industriegebied. Hierna sloot de voorz. de vergadering met dank aan de heer Dijt, voor diens, schitterende rede, die een zoo goed beeld' gaf van de huidige economische toestand. Giften Algemeene Wijkverpleging. Fam. D., Nieuweschild f2.5Ö. Giften voor het Witte Kruis H. K., Den Burg, f2,75. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een ongekend fraaie teint op uw huid. Geidleening Gemeente Texel. Ten gemeentehuize zijn inlichtingen te bekomen inzake een geidleening van f 19000.--, welke B.enW. voornemens zij n de raad voor te stellen en waarin zij ge legenheid geven deel te nemen voorf 1000 of meer. Allerlei. De R.K. Tooneelvereen. I.L.B. geeft op 25 en 26 November a.s. een uit voering in „de Zwaan," (Zie adv.) In de. R.K. Volksbond te Oudeschild wordt Zondag door „Inter Nos" een tooneelspel Voor het voetlicht gebracht. (Zie adv.) Sportnieuws. We moeten ons ditmaal tot de uitslageu alleen bepalen. De verslagen volgen Za terdag Texel II verloor van Petten I met 1-5. Texel I won van H.R.C. Ill met4-2. en heeft nu uit 9 wedstrijden 17 punten (maximum 18). o— Bij wijze van proef zal Woensdagavond aanvang half zeven precies, met de adsp. in het Gymnastieklokaal geoefend wor den. Ook hier is sporttenue verplicht. Toegang alleen voor jongens boven de 10 jaar. o Uitslag korfbal: O.K.C.—U.D.l.0-0. Verdo-NigroZwaluw: 11. Seolto—H. K.C.: 2—2. Door 't schitterend weer uitgelokt, heeft Texelsch Rijvereen. de gelegenheid nog maals aangegrepen een rit naar de duinen te maken. De groen-zwarte petten waren ditmaal niet te zien, daar mej. Hanni door 't drukke „knollenrijden" bij haar thuis vergeten had „Uniform verplicht" op de convocaties te zetten. Daar nu een maal niemand boos kan zijn op de ama zones der Rijv., hebben we haar bij voor baat vergiffenis geschonken. Zelfs Eel man was als een lammetje en die neemt het zeer nauw met uniformiteit: De club zag door die afwijking er eenigszins „a la Sarassani" uit. Niettegenstaande dat alles, werd het een echte jachtrit. Het zware duinterrein van de Koog naar het Wester slag eischte groote bedachtzaamheid der ruiters. Zeer steile hellingen werden afge gaan. Een krachtprestatie voor paarden- materiaal. Menig „nat paard" werd waar genomen; er dient wel eenigszins aan dacht aan te worden geschonken de die ren niet te veel te „mesten". Vanaf Wes terslag ging het door de Dennen naar het lang uitgestelde theepartijtje. Het laatste gedeelte in een zeer snelle „run",, wat eenige ruiters en één amazone nood zaakte achter te blijven en hen deed „verdwalen", gelukkig niet erg. Het ge zelschap was tenminste voltallig toen de vesting „Bloenlwijk" zonder eenig verzet der bewoners, genomen werd. Gretha had eer van haar uitnoodiging. De theepotten bleken onoverwinnelijk te zijn, evenals de fijne eierkoeken. Natuurlijk werd er ont zaggelijk „gereden" onder de ruiters. Het z.g. ruiterlatijn bestaat inderdaad ook bij „Texel". Hartelijk dank- fam. Witte, voor uw warme ontvangst. 't Was reeds duister, toen de gastvrije hoeve werd verlaten. Zulke bezoekjes doen meer tot waardeering stemmen, dan het grootste feest. Het hoort zoo echt bij Land. Ruitersport. Waar blijft echter de laatste tijd Witte's oudste zo.pn, de leider van de tocht op 25 Juli naar Bergen? Wij willen je houden, oudste der troep, ot is je paard ook te zwaar om daarmee de kleuren te verdedigen, die zoo aardig op weg zijn gehandhaafd te wor den. Onder het zingen van opgewekte Vaderlandsche wijzen werd in gestrekte draf den Burg binnengereden, een har telijk afscheid, „Groet aan" en dan: af- marsch. Wanneer je dan alleen achter blijft op de Groeneplaats en je hoort 't wegstervend paardengetrappel, dan pas seert de geheele namiddag voor je geest. Dat waren Hollandsche jongens en meis jes, die het hooge duin bestormden, die niet zeurden over crisis en malaise. Dat waren jonge menschen met de vaste wil om er te komen. De strijd tegen het leven aan te binden, koste wat 't wiL Lan delijke ruiters in daad. Bravo! voorwaarts in galop, langs de hoefslag. Inspectie L.R. „Texel". Zaterdag 29 Nov. zal de secretaris der Nederl. Federatie van Landelijke Rij- vereenigingen de Landelijke Rijvereen. „Texel" inspecteeren. Denkt er aan: toi let paarden, uniformen, harnachemetiten en standaard in de prefectie. Laat 't cri- tisch verslag 101) pet. zijn. Tevens zal voor de secr., de heer W. Slob, de inge voerde en bekende warmbloed hengst worden gemonsterd. Aan „Texel" de eerste beurt bij de inspectie. Laat die dan ook goedzijn. DE WAAL. DE HOOP IN PRINCIPE BEREID tot samenwerking met de Eendracht. Uit de gisteravond hier gehouden aan deelhoudersvergadering van „de Hoop" kunnen we nieedeelen, dat met 48 van de 62 stemmen besloten werd in prin cipe over te gaan tot samenwerking met de Eendracht. Tot leden van de com-, missie, in het le blad genoemd, werden verkozen de lieeren Cor Roeper Lz., te Spang, en Joh. Roeper Joliz., te Ooster end, met resp. 30 en 35 van de 54 geldige stemmen. OOST. Dijkverzwaring. Met het verzwaren van de zeedijk is men thans al gekomen tot voorbij de huizen van Nieuweschild. De bewoners van hier ondervinden er geen geniale van, daar de toegang tot hun woningen over de dijk liep. Thans zijn zij verplicht door het land, dat daar ter plaatse laag en modderig is, hun woningen te bereiken. Het spoor ligt al voorbij de Oostkaap. Met de werkzaamheden nadert men Oost. OUDESCHILD. Inbraak in de R.K. Pastorie. te Oud-Ade, standplaats vim pa stoor Derksen, die eerder alhier werkzaam was. Aan het bericht in de dagbladen van Vrijdag weet onze corresp. nog het vol gende toe te voegen: ln de nacht van 1213 Nov. is inge broken in de R.K. Pastorie te Oud-Ade. Daar bijna alle ramen en deuren van binnen met luiken afgesloten waren, zijn de dieven over de bijkeuken geklommen Ze hebben zich laten afzakken op een kleine binnenplaats, waarop een deur uit kwam, die meestal gesloten was. Hier hebben ze eerst geprobeerd een paneel uit te zagen, doch waarschijnlijk ging dit niet gemakkelijk. Zij zijn althans van gedachten veranderd en hebben een ruit stukgezaagd en daarna de klink van de deur opgelicht. De huishoudster, die be neden slaapt, is 's nachts wel een paai' maal wakker geworden, maar daar het stormde en alles geducht klepperde en rammelde, werd niets verdachts gehoord. Toen zij 's morgens half zeven de ka- kamer wilde verlaten, was de deur der slaapkamer, die in de hal uitkomt, aan de leuning van de trap vastgebonden, tevens was er nog een stoel aan de kruk gebon den. Nog een deur derzelfde slaapkamer vvas gebarricadeerd door alle stoelen en fauteuils welke in de aangrenzende zaal stonden. Alle kasten en laden waren over hoop gehaald, ook het buffet, doch het zilverwerk was compleet. Uit een porte- momnaie, wellke in de keuken lag, was 14 gulden ontvreemd. In de kerkekamer wa ren de kerkbussen geopend en geledigd, eveneens de offerbussen in de kerk, maar daar die pas een week tevoren geledigd waren, was de buit niet groot De inbre kers hebben door de achterdeur het huis verlaten, want deze stond 'smorgens wijd open. Verschillende sleutels worden ver mist. De politie heeft veel afdrukken ge nomen. OOSTEREND. Over de Bond tegen het Vloeken. Maandagavond werd hier een vergadering belegd vanwege de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heiligen naam. Als spreker trad op de heer Baas, van den Helder. Om acht uur werd de vergadering geopend door de corresp. van Oosterend, de heer W. Bakker, Gezongen werd Ps. 1 vers 1, gelezen Ps. 1 waarna de heer Bakker voor ging in gebed. De heer Baas, het woord verkrijgende, wijst ten eerste op de groote zonde door het misbruiken van Gods Heiligenaam.de grootste zonde, waardoor belijders dagelijks worden gehinderd in ons overigens zoo deugdelijk Nederland. Spr. zegt, dat Neder land in het buitenland bekend is om zijn vloeken. En toch is ons land niet alleen stoffelijk zoo rijk gezegend, maar ook rijk aan kerken en Chr. scholen. Tot in elk deel van onze maatschappij is het vloeken door gedrongen. Deze zonde is niet zoo gemak kelijk aan te toonen als die der dronken schap of zedeloosheid. Vervolgens teekent spr. de twee tegen stellingen in het gebruiken van Gods hei lige naam, (bespreekt Jesaja 6, het lied tot de heilige God; het lied der engelen TEXELSCHE COU RANT

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5