Texelsche Courant van Zaterdag 21 Nov 1931 Bij Ruwe Handen PUROL Doos 30 ct. HEIRENBMI TWEEDE BLAD Rheumatiek Texelsche Berichten Texels Waterleiding. SSfc, verschaft U wolken van genot. SUIKERTANTE! KLOOSTERBALSEM J. s. Ook voor U is deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel gratis beschikbaar! ECHTE FRIESCHE r 20"50 CT. PER ONS „Suiker" met een bittere na smaak. Op Sinterklaas krijgt tante steeds Van mij ook iets cadeu, Als suikertante weet zij best, Dat 't komt van mij, „nicht Jo". Tevreden is zij nooit geweest Met wat ik voor haar kocht, Zij wil altijd wat anders zien, Dan ik heb uitgezocht.. Toen ik een fijne sjaal haar zond, Had zij een broche verwacht* En toen ik blauwe vazen koos, Had zij een schaal gedacht. Verleden jaar zond ik aan haar Een heel mooi zilv'ren blad, Dat ik (van onbekenden) eens Van „Sint" gekregen had. Maar tante wil mij niet meer zien! En ik blijf uit haar buurt! Het blad, dat ik gezonden had, ijpunnjsaS hm ajuej peu NiCHT JO. De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen 1 Wacht niet tot de kwaal ver- ergert, masseer direct met AKKER'. verzacht verrassend^ snel. ,Geen good zoo goed." Sportnieuws. Overzicht-Eerste klas N.H.V..B De verdiende 31 zege van Texel over Nieuwe-Niedorp is zoo niet van beslis sende invloed, dan toch voor een zeer groot deel de definitieve bezegeling van het kampioenschap. Want hoewel men Succes, dat met 4—1 van Wieringerwaard won, haar geringe kans niet kan ontzeg gen, de dag waarop „Texel" niet meer te bereiken is voor de anderen, ligt heel dichtbij en kan gerust nog voor de Kerst vallen. B.K.C. heeft zich weer wat her steld, wat gemakkelijk viel, daar Succes 2 op bezoek was (6—0). Texel Succes 1 Nieuwe Niedorp B.K.C. Wieringerwaard H.R.C. 3 Helder 3 Succes 2 10 10 10 10 8 8 9 9 1 1 0 1 0 37—11 19 2 34—12 15 37—24 13 26—18 9 18—27 8 23—23 8 16—33 3 13—57 1 „Schager Courant". o— Stand Korfbalcompetitie. De stand is thans: punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand VerdoNigro 7 4 3 18 8 11 U.D.I. 7 3 4 21 3 10 O.K.C. 7 2 4 1 7 6 8 S.E.O.L.T.O. 7 1 4 2 9 11 6 de Zwaluw 7 1 2 4 6 24 4 H.K.C. 7 3 4 8 19 3 „Eenige hulp van de Provincie desnoodig ligt voor de hand". Provinciale belangstel ling voor Texels Waterleiding rapport. Naar aanleiding van de opmerkingen welke over Texels Waterleidingsplannen door enkele Statenleden waren gemaakt, antwoorden Ged. Staten het volgende: „Waar de provincie zich watervoorzie ning van een groot deel van het vasteland der provincie heeft aangetrokken, ligt het, zooals Ged. Staten reeds eerder hebben betoogd, voor de hand, dat ook aan de eilanden, desnoodig, eenige hulp in deze wordt geboden, zooals bjv. bij Urk en Marken reeds het geval is. Terwijl over de watervoorziening van Texel in 1922 een rapport is uitgebracht door het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening, heeft het gemeentebestuur bij brief van 6 Octo ber j.l. medegedeeld, dat het zich opnieuw tot dit Bureau heeft gewend met verzoek om te doen nagaan, in hoeverre, doof de sedert 1922 gedaalde materiaalprijzen en teruggeloopen rentevoet, een centrale drinkwatervoorziening voor gedeelten van de gemeente thans rendabel kan worden genoemd, alsmede of een uitbreiding tot de dorpen de Cocksdorp en de Koog al dan niet onder het plan begrepen mag worden. Ged. Staten zullen met belangstelling de uitkomst van dit rapport afwachten." o Wij teekenen hierbij het volgende aan Voorloopig kunnen Ged. Staten moei lijk iets anders doen dan afwachten, ter wijl uit de toespelingen op Urk en Mar ken valt op te maken, dat ook Texel wel op eenige steun zal mogen rekenen, indien het tot het stichten van een water leiding overgaat. Toch zou het o.i. niet kwaad zijn geweest, als er een meer posi tieve toezegging was losgekomen. Onren dabele gebieden op het vasteland ontvan gen ook steun. Het zou reeds een heele bemoediging zijn, indien wij de zekerheid hadden ten minste op dezelfde wijze te worden behandeld. Onbestelbare poststukken. Directeur Landbouw-Onderlinge Ver zekering te Utrecht. Mej. Alma Wul- franche, België. De heer D. Hoogvorst, Batavia. Gretha Moses, Amsterdam N. Er zijn nog immer scriba, die meenen met een a la „Aan Boerhave in Europa" hun brieven, briefkaarten, etc. aan het bestemde adres bezorgd te kunnen krij gen. Mis hoor. Die juffrouw Moses is zonder nadere opgaaf van adres onvind baar. De goede oogen en speurzin van onze Post ten spijt. En zoo is het met de rest ook. Maar waarom nu niet het adres van afzender vermeld? Verzending Postpakketten. De directeur van het Postkantoor ver zoekt de verzenders van postpakketten in deze drukke St. Nic. dagen vooral veel zorg aan de verpakking te willen beste den en voor een duplicaat-adres ook IN het pakket zorg te willen dragen, opdat bij verloren gaan van het aangehechte adres, toch bestelling kan plaatsvinden. Goedkoope telegrammen. Het kan wel eens voorkomen!, dat ge Imet een brief met een heel dringende boodschap of een belangrijke tijding aan het postkantoor komt, juist nadat de postbus vertrokken is*. Geen nood! Ge zendt dan een z.g. „brieftelegram". Dit kost de helft maar van een „gewoon" telegram. Ge bereikt aldus, dat uw brief, zij't dan in telegramstijl meestal, nog de zelfde dag op de plaats van bestemming wordt bezorgd. Nooit van gehoord? Nu zijt ge er mee bekend. Het kan te pas komen, vooral nu de post reeds om 2.35 uur n.m. het eiland verlaat. R.K. Tooneelvereeniging „I.L.B." De R.K. Tooneelvereeniging l.L.B. heeft Woensdag en Dondertdag in „de Zwaan" een opvoering gegeven van „Haar beste broer", haar eerste toonieelspel, 'n stuk in drie bedrijven van Jan Grosfeld. De zaal was de eerste avond slechts matig bezet, doch Donderdag meer dan vol. Toch had l.L.B. beide avonden groote belangstelling verdiend, want wat geboden werd mag vrijelijk onder de betere ama- teur-tooneelspeelkunst gerekend worden. In korte trekken was de inhoud van het stuk, een tooneelspel, en dus een „blij- eindenjd drama", de volgende: Evert Dorman (H.Kievits) is officier bij de infanterie. Zijn moeder, mevr. Dor man (Jannie Gieles) stond er op, dat haar zoon officier werd, hoewel mijnheer Dorman, een bankier, (P.Logman) liever een flink zakenman van hem had gemaakt. Evert heeft een vriend, Van den Berg (H. Zijm) de huisdokter van de familie, en deze verklapt hem zijn hartsgeheim, door hem te vertellen, dat hij verliefd is op Annie (Rie Dernisom), de oudste zuster van Evert. Zij denkt er echter niet aan deze liefde te beantwoorden; zij voelt meer sympathie voor Seignette (Jb. Rijk), ook een officier, met wie ze op zekere dag in tegenwoordigheid van Evert kennis maakte. Haar jongste zuster, Fientje (Lies du Porto), bemint echter de dokter en betreurt het, dat deze haar liefde niet beantwoordt. Doordat de huis houdster Bet (Dora Graaf) een gesprek af luistert tusschen Evert en Seignette, waar bij deze Evert een schuldbekentenis van t5000 speelschuld onder de neus duwt en dreigt alles bekend te maken als hij hem niet helpt met Annie in kennis te komen, wordt dit geheim aan Fientje verraden.; Deze verwijt Evert zijn slechte hande lingen en ziet dan ook noode het huwelijk tusschen Annie en Seignette tot stand ko men. Door slecht gelukte speculaties van papa Dorman wordt deze nerveus en Seignette, die hem herhaaldelijk om geld Vraagt, wordt dit tenslotte geweigerd. Seignette toont dan de schuldbekentenis en papa verwijt zijn zoon, dat hij een speler is. Deze werpt hem tegen, dat hijzelf een speculant is. Even erg dus, tneende hij. Na deze heftige scène ont- (moet Evert Seignette en in een gevecht wondt hij deze aan de arm. Dokter v. d. Berg wordt geroepen en als deze wei gert zijn medeminnaar te verbinden, smeekt Annie hem als „dokter" het toch te willen doen. Een telegram, hetwelk de gunstige verandering in de stand der koersen meldt, doet de oude Dorman, wiens gezondheid geknakt was, weer ge heel opleven. Ook Seignette belooft beter schap. Fred (Jb. de Graaf), huisknecht, en Jan (Jb. Gomes), de oppasser van Evert, worden tegelijk met Bet met sala- risverhooging beloond, en dokter v. d. U ontvangt haar bij aankoop van een hall-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 cL per i/J pond. Vraag nog heden Uw Winkelier een hall-pond D E Echte Friesche Heeren-Baai in deze fraaie trommel f i B53 6.T VStSSSBOSES^ Berg vindt in Fientje een vrouwtje, dal hem lief zal hebben, waardoor hij in de gelegenheid komt om voor Annie, die hem dankt voor zijn edele daad bij het ongeval, Seignette overkomen, te beloven „haar beste broer" te zullen zijn. Een vreugilig slot aldus. „Ze krijgen mekaar" en dat willen we toch zoo graag. Ach, mochten ook in het dagelijksch leven al die conflicten en kleine ongemakjes in zoo korte spanne tijds (vijf minuten zal het niet hebben geduurd) worden op gelost en bijgelegd. Het kwam zoo onver wachts en liep zoo merkwaardig vlot; van stapel, dat het op je nuchter gemoed een min of meer vermakelijke indruk! maakte. Maar het was ook een tooneel spel, waarvan „Van Dale" bovenstaande definitie geeft. De rolverdeeling kwam ons een geluk kige voor. Er was vlijtig gestudeerd. Op het predicaat „rolvast" mochten alle sjae- lers en speelsters aanspraak maken. Wie de sterren aan het l.L.B.-firmament zijn, hebben we al meer verteld. Hoe kostelijk werden die kibbelpartijtjes tusschen Bet en Fred aanschouwelijk gemaakt, hoe welsprekend en doortastend, ofschoon bazig en niet-voor-de-poes, die brave Betje! De tooneelen, welke zich tusschen de bankier en zijn zoon afspelen, be- hooren tot de beste uit het stuk. Luit. Seignette, de speler, de chanteur, de be rouwvolle tenslotte, werd in levenden lijve voor het voetlicht gebracht. De dokters- rol kwam evenleens tot zijn recht; mama Dorman, met een „ingebeelde ziekte" be- hebt, en haar dotjes van dochters mogen, net als de model-oppasser Jan teen trouw bezoeker van Betjes gaarkeuken met eere genoemd worden. Het wanen l.L.B.'s beste krachten, die deze avonden op de planken traden. De regisseur, de heer G. J. Logman, had eer van zijn werk. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de aankleeding van het tooneel tot in de puntjes verzorgd was. Dat zijn we van l.L.B. immers gewend. De heer H.Kievits sprak hiervan in zijn slotwoord met veel waardeering en bracht dank aan allen, die hun (haar) steun hadden verleend om tot dit (welverdiend) succes te komen. Gaarne vermelden we nog, dat l.L.B. over nieuwe tooneelschermen beschikte. Een mooie aanwinst. Het schilderwerk verrichtte Bert Graaf. Een gezellig bal besloot beide avonden. Het trio Boom musiceerde, hetgeen de heeren best toevertrouwd was. Formaat- en Strodkzegels. Naar de directeur van het P.T.T. kan toor alhier meedeelt, zullen met ingamg van 16 Janjuari a.s. aan de loketten ook tormaatzegels van f 0.30 en f0.50 en stroo'kzegels van f0.10 verkrijgbaar wor den gesteld. Bestellen aan liet kantoor van Registratie te den Helder zal dus niet meer noodig zijn. Prov. Subsidie Rijwielpaden. Aan het antwoord van Ged. Staten op de opmerkingen, bij het afdeelingsonder- zoek gemaakt, ontkenen we, dat aan Texel voor een rijwielpad f2560 is toe gezegd en dat over een subsidie voor een tweede pad nog onderhandeld wordt. O Onze trouwe lezers zullen weten, dat hier bedoeld worden resp. het rijwiel den Mienterglop-Ruigedijk en van Jan Aye weg-Den Hoorn (onder de duinen, langs.) Mogen die onderhandelingen tot het voor Texel gewenschte resultaat leiden. Hol!. Mij. van Landbouw, afd. Texel. Onder voorzitterschap van de heer C. Keijser Hz. vergaderde Donderdag in „de Lindeboom" de afd. Texel van de H.M. van Landbouw. Na opening en het lezen der notulen door de heer P.Bakker Az., secr., welke onder dankzegging werden goedgekeurd, volgde een korte bespreking van de Runderhor zel-bestrijding. Besloten was, deze bestrijding tegen 10 ct. per koe te doen geschieden in samen werking met de Vereen, tot Bestrijding; van de Runder-t.b.c. Deze plannen liejien echter op niets uit bij gebrek aan mede werking. Men vond een dubbeltje blijk baar te veel of bestrijding niet noodig of zou dat werkje zelf wel opknappen (waarvan natuurlijk meestal niets komt). De voorz. verzoekt door middel van de krant de veehouders de noodzakelijkheid van deze bestrijding nog eens onder het oog te brengen. De horzels doen de die ren lijden en vernielen de huiden. Op de groei van het rund en de melkgiftoefenen ze een schadelijke invloed uit. Volgens Dr. 't Hoen (in de „Tel") vliegen horzels niet verder dan zes K..M. weg. Op Texel is bestrijding dus al zeer goed mogelijk. We zouden de horzels zelts kunnen uit roeien .maar dan allemaal in actie. Doet de Waal b.v. mee en Oosteiend b.v. niet, dan komt men nog niets verder. Ook de heer Noordijk dringt op bestrij ding ten sterkste aan. Voor 45 ct. bekomt

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5