De Nieuwe Texelsche Courant HOffêsg HEEREN'BAAI No 4587 45s,eJaargang. Woensdag 2 Dec. 1931 Van '^eek tot week verschaft U woücen van gmot. EEN PRACTISCH ST. NICOLAAS- GESCHENK A G. SCHOTANUS VVilhelminalaan 16 Texelsche Berichten LICHT OP Uw mond verzorgt U dagelijks .V ve. v i ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS y Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURA is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Dec 1,02 2.05 3.17 4,30 5,32 6,28 7.21 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4.22 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. UIT DE OUDE DOOS. Sunderklaas-humor. In de Texelsche Courant van 1 Dec 1892 komt deze advertentie voor: LET WEL, DAMES! Wegens het mistige weer der laatste dagen waren zeven vroolijke jongens van Oosterend, allen ongeveer 20 jaren oud, niet in de gelegenheid een afsteker te ma ken tot het uitnoodigen van meisjes voor het St. Nic. feest. MEISJES VAN TEXEL! Zij nemen bij deze de vrijheid u uit te noodigen tot gezellig samenzijn op de avond van 5 Dec. Gelieve uw franco brieven te zeniden aan het Bureau van dit', blad, met het motto „Heilige Nicolaas." We weten niet, of de oproep veel resul taat heeft gehad, maar kunnen u welver tellen, welke advertentie in het volgend nummer verscheen. Hier is ze: „Zouden de zeven vroolijke jongens van Oosterend op St. Nicolaasavond niet lie ver thuisblijven? Het mocht eens mistig en dan voor hun gezondheid nadeelig zijn. Eenige vroolijke meisjes." (Niet voorde poes,die meisjes van 1892). O ln de Texelsche Courant van 1893 geeft namens eenige Oudeschilders de heer S. S.... in deze poëtische bewoordingen uiting aan hun verlangens: „Aan de ongetrouwde Texelsche dames. Zes nette jonge heeren Van 't dorp Oudeschild Die willen graag verkeeren, Met dames, niet te wild. Doch eerst plezier te maken, ln de St.-Nicolaas-nacht, Om hiertoe te geraken, Wordt antwoord ingewacht bij S. Spalingvisscher te Oudeschild. (Liefst met portret)." 't Zou stellig voor 'n groot deel onzer lezers interessant zijn te weten, hoe zoo'n: kleine veertig jaar terug wel „Sunder- klaas" werd gevierd. Wie der leden van de „oude Garde", van die zeven vroo lijke Oosterenders, van die vroolijke jonge meisjes of van die zes nette Oudeschilder jonge heertjes geeft ons eens een aardig verslag als ooggetuige of (en) „Sun- derklaas" uit die dagen? Wie kan spre ken van nog vroeger jaren? (Desnoods bij overlevering). Zaterdagavond. Een verstoorde vredesbetooging. Met oprechte verontwaardiging, ja met verbittering, zullen alle ware vredes- vrienden Zaterdagochtend gelezen hebben, hoe de groote betooging voor ontwape ning, welke Vrijdagavond te Parijs is ge houden, door haar tegenstanders in de war is gestuurd. Wat was het doel der betooging? Men behoeft slechts de naam van de initiatief nemer te noemen, om dit doel te kennen. Lord Robert Cecil is sedert de oorlog een der nobelste strijders geweest voor een wereld, die geen oorlog meer zou kennen, een onvermoeid vechter voor vrede en ontwapening. Hij was het, die, toen ein delijk de ontwapeningsconferentie in zicht kwam, deze conferentie wilde maken tot het doelwit van aller verlangens. Hij heeft van dat oogenblik af staag geha- waarom niet Uw keel Gorgel droog met Alléén In orlgineele doozen 25, 45 en 65 merd op dit aambeeld: de openbare mee ning moet haar schouders zetten onder dit ontwapeningswerk. Onaantastbaar was en is deze figuur, niet alleen om haar eigen innerlijke kracht, maar ook, omdat elke zweem van partijbelang verre van lhaar is; Lord Cecil is van Britsch-conser- vatieven huize, maar als vredesman staat hij waarlijk boven de partijen. Op zijn initiatief werd het plan opge vat, om ruim twee maanden voor de groote conferentie de voorhoede voor het pascifisme te mobiliseeren. Een groote steun was hem daarbij de hartelijke in stemming van Fransche vredesvrienden als Herriot en De'Jouvenel, mannen, die eveneens hun sporen op dit gebied hebben verdiend. En de weldra binnenstroomende adhaesiebettiigingen uit alle landen, voor al uit Duitschland en in grooten getale ook uit Nederland hebben de organisato ren ongetwijfeld gesterkt in hun voortref felijk voornemen, om door een grootsche manifestatie de volken nog eens het ont zaglijk belang der ontwapeningsconfe rentie voor oogen te houden. Dit is zekere elementen niet naar de zin geweest. Fransche extreem-nationalis ten (geprikkeld door Hittler's groeien de successen in Duitschland, maar in niet minder mate opgezet door een gevaarlijk chauvinistische pers) hebben het noodig geoordeeld, niet de afzijdig heid te betrachten, die zou zijn begrepen, maar 'n storm te ontketenen, waarvoor geen excuus mag gelden. De ontwape ningsconferentie zal het onder de huidige, omstandigheden reeds moeilijk genoeg hebben. Met een succes, zelfs met een betrekkelijk gering succes, zal degeheele wereld gebaat zijn. Wie dan de moreele voorbereiding dezer conferentie saboteert maakt zich op zijn minst schuldig aan een onvergeeflijke lichtzinnigheid. De strijd in het Oosten. Hoe sterk in Japan de krachten zijn, die de vrede bedreigen, blijkt wel uit de loop der gebeurtenissen in Mandsjoerije. De toestand hier is door de voortgezette actie van de Japansche legeraanvoerders hoe langer hoe gevaarlijker geworden. De Japanners zijn er geleidelijk in ge slaagd Mandsjoerije vrijwel geheel in hun macht te brengen. In het Zuiden echter, langs de spoorweg van Peking naar Moekden handhaafden zich nog de uit Moekden verdreven gouverneur van Mand sjoerije, Tsjang Soe liang, die teTsjints- jau zijn hoofdkwartier had gevestigd. Ook dit laatste steunpunt der aan de Nan- kingsche regeering trouwe Chineezen, wil len de Japansche militairen in hun macht hebben. Met de berichten omtrent de voorne mens van de Japansche militaire macht, die zoo volkomen in strijd zijn met de verzekeringen van de Japansche regeering is in de Volkenbondsraad te Parijs, waar men ondanks alles nog de hoop had be houden een formule te kunnen vinden voor een compromis, dat Japanners en Chineezen beiden bereid zouden zijn te aanvaarden, de stemming volkomen om geslagen. En die stemming is er niet beter op geworden, na de verontrustende be richten uit Tientsin, waardoor men einde lijk wakker is geworden, nadat men blijk baar eerst slachtoffer dreigde te worden van de Japansche manoeuvres om de rollen om te keeren en de Chineezen als de hindernis voor een bevredigende op lossing voor te stellen. Men begint nu het Japansche spel te doorzien. Een goed idee, kunnen we als steeds, van de toe stand niet krijgen, door de tegenstrijdige berichten. Oorlogsleed in Mandsjoerije. Ter illustratie dit brokje „oorlogsleed", opgepikt en neergelegd in een onzer dag bladen (wie belang stelt in de vele groote vraagstukken van deze tijd, leest naast zijn „Tesselaartje" een dagblad, dat hem van dag-tot-dag op de hoogte houdt) het is onlangs -verteld door een als des kundig en betrouwbaar geteekend man: Plaats van handeling: Moekden. „Spoedig na het aanbreken van de dag bereikten ons de eerste berichten van de bezetting. Het begon met het arsenaal voor loopgraafmortieren, dat kort na 1 uur was aangevallen. Het gebouw was met handgranaten gebombardeerd, waar bij een aantal mannen gedood was. In het Wachthuisje waren wat soldaten, maar ze losten geen schot. Zij die wakker waren, probeerden door de poort te ont- Zóó mag zeker genoemd worden de fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel, gevuld met een hall pond DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. B54 MnHTOWMT' 'iTIn '~y~' JTTi','iri?1T5lHTTari— komen, doch werden neergeschoten. Later kregen we nog uitvoeriger berichten. De slaapzaal, waarin ongeveer honderd werk lieden sliepen, was gebombardeerd. Op zijn minst 30 man waren gedood door de handgranaten of door de bajonetten van de Japansche soldaten die na het bombar dement binnenstormden. Velen waren in hun bed gedood." Op deze manier voert Japan dus oorlog in Mandsjoerije. „Geld stinkt niet." Met steun van de Fransche pers, en met aanzienlijke leveranties, naar de Engelsche regeering zelf erkende, van wapentuig, groot en klein, door Engelsche wapen fabrikanten. Die leveren trouwens, van wege de onzijdigheid, aan China óók, naar de Engelsche regeering eveneens heeft erkend. Met liefde. „Geld stinkt niet". En voor grot geld, natuurlijk. Een buitenkansje in deze slechte tijd, zoo'n „klein oorlogje". Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. Sportnieuws. Texel I—Helder III. 11—1. Men schrijft ons: Scheidsrechter Kraan, die uitstekend leidde, liet op tijd de beide captains bij zich komen voor de toss, welke door T. gewonnen werd. De H.-midvoor trapte af. De bal werd door T. overgenomen en men ging over tot de aanval. Het duurde niet lang, ót W. gaf door een prachtschot T. de leiding. Texel speelde zooals het een a.s. kampioen past. H. kon daar niet tegen op. Het samenspel van de T.-voorhoede was af. Er werd door de halflinie zeer goed gesteund. Zoo kon T. de stand voor de rust tot 7—0 opvoeren. Na de rust zagen we hetzelfde spel mét T. in de meerderheid. Zoo werd de stand opgevoerd tot 110. tot H. door een misverstand in de achterhoede de eer redde. H. toog nu nog wel eenige1 malen ten aanval, maar men kon het doel niet vinden, of de aanvallen werden door de T-keeper onderschept. Hij was niet te passeeren. DeH -keeper was zeer goed; hij heeft vele prachtschoten schitterend gehouden. Aan hem dankt H. dat de nederlaag nog niet veel groot er is gewor den. —o T. had een gemakkelijke overwinning, het ging in hoofdzaak tusschen de T.- voorhoede en de H.-keeper, die een zeer goede wedstrijd speelde. Helder was een zeer sportieve ploeg, welke niettegen staande de groote achterstand, tot het einde volgehouden heeft. De volgende week zoo gespeeld tegen W.-Waard, T., en men kan gerust zijn. —o Zondag a.s. moet T. I op bezoek naar W.-Waard. Een zware wedstrijd, maar met goede wil en volhouden kan en moet gewonnen wonden. Voor supporters is spoedige aangifte gewenscht. Meermalen is het uitgekomen, dat het voor T. aange naam is, als er velen meegaan om hen aan te moedigen. Kosten per bus vanaf den Fielder f0.75. Aangifte bij A.Dros Az., Steenenplaats. Vertrek boot 8 uur. —o „T. zal wel kampioen worden." We lezen in ,,'t Groentje": De groote strijd Texel I —Nieuwe Nie- dorp is voorbij. Dat was de bigmatch in Iklasse 1 C. Texel heeft verdiend gewon nen. Winter deed ook weer mee, (een kaakfractuur had hem n.l. het spelen een tijdlang belet), hij moet verbazend goed op dreef geweest zijn. Van Herwerden en Reyne konden bijna geen vat op hem krij gen. De Texelaars zullen wel kampioen worden, 't Wordt anders wel tijd. Als we het ons goed herinneren, zijn ze al twee jaar achtereen in de laatste wedstrijd (die juist beide keeren op eigen terrein werd gespeeld) van hun plaats gewipt. Dat wordt zoo weer drie K.N.V.BZers er bij. Waar moet dat heen? Aanstonds zijn alle le klassers van onze bond in de Groote Bond beland, en waar blijven wij dan Landelijke Ruitersport. De redactie van de Schager Courant opent in haar nummer van Woensdag j.l. een nieuwe rubriek, „Landelijke Ruiter sport in het Noorden", waarop we gaarne de aandacht van de paardensportvrienden onder onze lezers vestigen. Ze wordt ver zorgd door de heer J.C.Vethman, die—wat de paardensport op ons eiland betreft ook ons zijn medewerking heeft toege zegd. Zullen w ij ons voornamelijk tot strikt plaatselijk nieuws bepalen, in de „Scahger Crt." vindt ge berichten omtrent al hetgeen op paardensportgebied in Hollands noorden voorvalt en der ver melding waard is.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1