mnzummmzL TARWETELERS. Geen pijnlijke Brandblaren akkers Kloosterhalsem Gzleo geef ADVERTEMT1ÈN IJsclub Waai. Algemef 11e verga<iering Aandeelhoudersvergadering N.V. Zuivelfabriek „de Hoop" 4 Voorstel tot samenvoe ging met de Coöp. Zui vol ta briek I)e Eendracht. Gew. Tarwe Orgasiisatie district I, N. RAAP - Anna Paufowna Een studie-orgel mmÊmaMmsfmsagmgsfaÊtmÊÊÊÊÊtmÊtmmmm zu"en 'an9 eraan Herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het Ijl tJ^Bdoor U niet getelde brandwondje. Geen Infectie zal U van 8B meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor- komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on- middellijk verzachtende, wopdzuiverende en snel genezende Vergadering Groot Ziekenfonds. De Maandag in de „Oranjeboom" door het, laat het ons noemen „Groote Zie kenfonds" belegde vergadering werd door 89 leden bijgewoond. Een vrij groote op komst, welke de voorz. in verband bracht met het bestuursvoorstel tot verhooging van contributie en heffing eener extra bijdrage. We willen zooveel mogelijk herhaling: vermijden van wat in de beide verslagen uit de Cock9dorp reeds is neergelegd. Onze lezers gelieven dus eerst kennis te nemen van hetgeen daar meegedeeld en besproken is. Dure spécialité's en hooge Ziekenhuiskosten. Na opening door de voorz. en een uit eenzetting van de financieele toestand van het fonds door de penn. (het fonds telt thans 2400 leden), geeft de voorz. op een vraag van de heer Alb. Jonker ten ant woord, dat per jaar f 1200 aan brilkrc, breukbanden, spécialité's, etc., wordt be steed. De spécialité's vragen het meeste geld. Worden die door het fonds niet ver strekt, dan betaalt men zich daaraan in vele gevallen arm. Op een vraag van de heer B.Houtwipper is het antwoord, dat steun zolen door het fonds niet wonden ver strekt. Ook geen buikgordels. Als we daarmee begonnen, aldus de voorz., was het eind zoek of (dat van het fonds) nabij. Doordat er zooveel leden aan de vaste wal behandeld worden, licht de secr. toe, is ons tekort zoo groot. Vier ct. per lid per week blijkt voor het Ver plegingsfonds niet voldoende. Men laat zich gemakkelijker dan vroeger door een specialist behandelen. En dat kost. De lieer Houtwipper zou 'ter bezuiniging brillen, breukbanden, etc. maar willen af schaften. Ook de lieer Polak, met behoud echter van de spécialité's. Het bestuurs lid Jb. Buijs wijst er op, dat juist deze spécialité's zoo duur zijn en raadt af schaffing ten zeerste af. De tekorten ont staan elders: Men betaalt f2.08 aan het verplegingsfonds en krijgt f105 uitge keerd. Meer contributie. De heer Alb. Jonker ziet in contributie- verhooging gevaar voor meerdere con currentie van particuliere fondsen. Hierop geeft de heer Van der Grijn een relaas, dat echter niet voor partic. fondsen pleit. Verder vertelt de secr. van een lid, dat wegens wanbetaling moest worden ge royeerd. Het weigerde de extra kosten voor gebruik operatiezaal in 't St. Elis. Gesticht te betalen, tot welke bijbetaling alle leden verplicht zijn. De heer D. Frank zou de gemeente om subsidie wil len vragen, hetgeen de voorz. nutteloos acht, zoolang er nog drie fondsen op Texel zijn met tekorten over 1931 van f1200, f1500 en fSOO. De ©enige weg is zoo noodig die naar het Alg. of Kerkelijk Armbestuur. De twee ct. extra contributie komt geheel aan het 30-pct. Fonds ten goede. Een „eigen" dokter? Tien pet. minder? Geen ruggegraat? De heer Van der Grijn zou de dokters maar aan kant willen zetten. Voor de 114000 die zij ontvangen, zou hij twee eigen dokters willen aanstellen. Het fonds zou z.i. dan met meer leden en goedkooper kunnen werken. Volgens hem moest het bestuur meer ruggegraat too- nen en flinker tegen de dokters optreden, „desnoods met de vuist op tafel". Die heer Van 't Noordeinde spreekt op vrien delijker toon. Hij zou de dokters willen verzoeken met 60 pet. genoegen te willen nemen. Hierop antwoordt de voorz. ech ter, dat zoo'n verzoek niets zou uitwer ken. Het bestuur heeft dat bij ondervin ding. Voorz. maakt duidelijk dat de dok ters de 70 pet. toekomt (levering me dicamenten, gebruik auto, etc.) Toch zou de lieer Van 't Noordeinde het nog eens willen probeeren. We beleven een slechte tijd. Al zouden de dokters maar voor 1932 alleen met 10 pet. minder genoegen willen nemen. Dat zou al f 1400 minder uitgaat beteekenen. De secr. merkt op, dat de dokters hier niet hoog betaald worden en protesteert tegen de uitdrukking, als zou het bestuur geen ruggegraat hebben. De doktoren wenschen van hun 70 pet. niet af te wij ken (hun Bondsreglement schrijft dat ook voor). De hooge kosten zijn in de ver pleging aan de vaste wal te zoeken. Contributieverhooging aangenomen. Het bestuursvoorstel (2 ct. per lid per week meer) wordt hierop aangenomen met 68 st. voor, 18 tegen en drie blanco. De secr. vindt het opvallend, dat van de tegenstemmers verscheiden personen juist van het fonds flink getrokken hebben. Tegen deze woorden komt de heer K.Lips op; hij stemde tegen, maar wilde het fonds op een andere wijze steunen. De secr. neemt zijn woorden terug en ont kent de bedoeling te hebben gehad, iemand pijnlijk te treffen. Wel spijt het hem, dat men niet algemeen vóór stemde, omdat het fonds dat geld toch noodig heeft. Tegen 2 ct. voor een ziekenfonds maakt tnen bezwaar, maar tegen 50 ct. per week voor b.v. radio-centrale ziet men niet op. Dat is verkeerd. Wie de schoen past. De heer Lips heeft geen aansluiting aan de centrale, doch herinnert in dit verband, aan een ingezonden stuk in de Scha- ger Courant. Het gemeentebestuur van Schagen onthield aan een weduwe met 'n gezin een ondersteuning van f2.50 per week, tenzij zij ophield abonnee te zijn van de radio-centrale, welke aansluiting vnl. diende om een arme blinde com mensaal nog eenige vreugd te kunnen ver schaffen in zijn toch reeds zoo kommer vol, ellendig bestaan. De extra heffing., Het bestuur stelt voor over 1931 een extra bedrag van f0.50 per betalend lid te vragen. Na eenige discussie wordt dit bij acclamatie aangenomen. Wie minder goed bij kas zitten, mogen het verschul digde ook met een dubbeltje per week at betalen. Bij die discussie stelde de heer Van der Grijn voor f2.per gezin te heffen, van alleenwonenden f 1.25 off 1.50 en van personen boven de 20 jaar (tot 'n gezin behoorende) fl.Op deze wijze zouden leden met groote gezinnen (kin deren beneden 20 jaar) minder zwaar ge troffen worden en toch het tekort ruim worden gedekt. Er zijn immers plm. 600 gezinnen en 200 alleenwonenden. Op brengst minstens f1500. De heer P.Boon stelde een „bloempjesdag", de heer D. Frank een fancy-fair voor, de heer Reij afbetaling met een dubbeltje per week. Rondvraag. De heer Van der Grijn zou gaarne de Cocksdorp met Eierland door een lid in het bestuur vertegenwoordigd zien, waarop de voorz. meedeelt, dat om de drie jaar een commissaris aftreedt, die niet herkiesbaar is. Dan hebben de C. en Eierland dus de kans. Desgewenscht zou den candidatenlijsten kunnen worden in geleverd, zooals bij V.l.O.D. gebruikelijk is. De heer H.Reij merkt op, dat het Witte Kruis bestuursleden ook op de bui tendorpen heeft, maar dat die op de ver vergaderingen meestal schitteren door af wezigheid. Op de vraag van de heer Van der Grijn, welke maatregel het be stuur neemt tegenover leden, die de extra heffing niet willen opbrengen, luidt liet antwoord van de voorz.: Royeeren. - Verder zou de heer Van der Grijn tot het verplegingsfonds alleen willen toe laten degenen, die vooraf goedgekeurd zijn. Dit om het fonds voor groote schade te vrijwaren. De voorz. geeft toe, dat het voorkomt: „Ik zal maar lid van het zie kenfonds worden, want ik begin m'n blindedarm te voelen." Die personen zul len zooveel mogelijk worden geweerd. In 't algemeen moet men 14 dg. lid zijn, alvo rens te kunnen trekken. De lieer Van der Grijn is met deze ant woorden niet geheel tevreden. „Het Be stuur heeft geen ruggegraat. De dokters bevallen me niet. Dit zijn menschen zon der gevoel, er op uit hun zak te spekken, Zet dat maar in de krant." Het bestuur protesteert. Verscheidene leden geven blijk van afkeuring. Veranderen van dokter. De voorz. deelt nog mee, dat men om het half jaar van dokter veranderen kan. Wie zich eerder tot een andere dokter wendt, moet die zelf betalen. Uitbreiding Fonds. De heer De Graaf (de C.) geeft inge zetenen van Gerritsland, Mient, enz. die tevergeefs bij de dokters te den Burg aan klopten en dus niet in liet Fonids konden, worden opgenomen, in overweging de naam van Dokter Westbroek op hun aan vraagformulier in te vullen. Die zal wel komen en dan kan men als lid behandeld, worden. De voorz. geeft te kennen, dat 't bestuur hierop geen invloed mag uit oefenen. De dokterskeus is vrij. Die ad- spirant-leden zouden ook een lijst met hun namen bij het bestuur kunnen in leveren, welke lijst de dokters dan zou kunnen worden voorgelegd. De heer De Graaf is echter van meening, dat dit on- noodig is. Invullen van de naam „Dr Westbroek" is voldoende. Hierop sluit de voorz. te 11 uur met de beste wenschen voor 1932 de vergade ring. Uitslag stemming Waalenburg. Maandag had hier de stemming plaats ter voorziening in de vacatures, ontstaan wegens periodieke aftreding van de hee- ren S.C.Eelman, heemraad, en K.W.Roe per, hoofdingeland. De uitslag van de verkiezing heemraad was: C. Keijser Hz., 73 stemmen; S.C.Eel man 27 st.; K. W. Roeper 2 st.blanco 1 st. Totaal 103 stemmen. Gekozen: C. Keijser Hz. De uitslag van de verkiezing hoofdinge land was: K. W. Roeper 86 stemmen; Jb. Roe per Kz., 11 st.; C. Keijser Hz. '2 st.C. W. Roeper 1 st.L. Roeper 2 st.Jb. Roeper Jbz. 1 st. Totaal 103 stemmen., Gekozen: K. W. Roeper. DE COCKSDORP. Vergadering Groot Ziekenfonds. Gemeentelijke subsidie mogelijk, als de drie Texelsche fondsen samengevoegd werden De vergadering van de leden van het Ziekenfonds op Vrijdagavond in hotel „De Hoop" alhier, was flink bezocht. De voorz., de heer W. v. Heenvaarden, deelde in zijn openingswoord mee, dat deze vergadering is belegd om de leden van de Cocksdorp en Eierland inlichtin gen te verstrekken aangaande de finan cieele toestand der vereeniging en om voor te stellen uit hun midden eenige afgevaardigden te benoemen naar de bui tengewone vergadering te den Burg op Maandag 30Nov. Hij legt er de nadruk op dat op deze vergadering geen debat wordt toegestaan, doch dat een zakelijke be spreking zal plaats hebben over liet voor stel van het bestuur, om de contributie voor 1932 met 2 ct. per lid en per week te verhoogen en een extra heffing van ten hoogste fü.50 per lid voor 1931. Uit het verslag van de penningmeester zal wel blijken, waarom deze maatregelen noodig zijn. De tökotrten. De penningmeester doet vervolgens ver slag van zijn financieel beheer, waaruit blijkt, dat het tekort in kas per 1 Nov. 750 gulden bodoeg, terwijl dit, naar schat ting per 1 Januari wel f 1200 zal beloopen Dit tekort moet natuurlijk aangezuiverd worden. Nu staan er verschillende wegen open, die tot dit doel kunnen Ieideyr. Zoo had de penningmeester, de heer Michels, voorgesteld de specialistenhulp en alles wat daarmede in verband staat, af te schaffen. Deze maatregel zou zoo onge veer een besparing brengen van f 1200. E>e overige bestuursleden meenden echter daartoe niet te moeten overgaan, doch gaven de voorkeur aan contributiever hooging. Hoe het tekort ontstond. Het tekort is ontstaan door de groote verplegingskosten in de ziekenhuizen, niet door te hooge doktersrekeningen. Hij stelt thans de leden in de gelegenheid vragen te stellen en hun oordeel over 't bestuursvoorstel uit te spreken. De heer J. v. 't Noordeinde zegt er van overtuigd te zijn, dat er iets gedaan moet worden, om het groote tekort te dekken, doch hij meent, dat daartoe, behalve contributie verhooging, die, naar hij vreest, de draag kracht van vele leden te boven zal gaan, nog wel een andere weg openstaat. Hij vraagt het bestuur, of het niet mogelijk zou zijn het op de dokters te verhalen, door deze, in plaats van 70 pet., 60 pet. uit'te betalen. De voorz. is het met de lieer Van 't Noorde'nde eens, dat dit ook een oplossing' zou zijn, doch meent, dat deze weg wel niet te bewandelen zal zijn. De heer Jb. Buijs wijst de heer Van 't Noordeinde er op, dat het vooral voor De Cocksdorp en Eierland gevaarlijk zou zijn aan het honorarium van de dokters te tornen. Jullie hebben hier thans een goede dokter; zorgt dat je hem zoo lang moge lijk houdt. De heer Michels zegt, dat de toelagen aan de dokters, in vergelijking met die van ziekenfondsen elders, vooral niet te hoog zijn. Als er EEN FONDS was! De heer Braam spreekt over subsidie van Gemeente- of Armbestuur. De voorz. zegt, dat hieraan gewerkt is en wordt, doch dat de Gemeente geen steun kan verleenen. Wel als er één groot Zieken fonds op Texel bestond, doch door ge brek aan samenwerking tusschen de ver schillende bestaande veneenigingen, heeft men dit nog niet kunnen bereiken. Oude- schild zou wel genegen zijn toe te treden, doch Oosterend blijft weigeren. Verkiezing afgevaardigden. Thans zal worden overgegaan tot stem ming van eenige afgevaardigden voor de vergadering van Maandag te Den Burg. Er worden stembriefjes rondgedeeld, doch men weet nog niet best, hoe men dat varkentje zal wasschen. Uit de vergade ring wordt aan de voorz. gevraagd, om maar eenige personen aan te wijzen. Deze heeft hiertegen echter bezwaar, op grond van de schijn te wekken, daarbij par tijdig te zullen zijn. De heer Joh. de Graat stelt voor, de geheele vergadering te laten stemmen over het bestuursvoor stel. Dit blijkt echter ook zijn be zwaren te hebben, waarop de heer Joh.de Graaf het bestuur verzoekt zich eenige oogenblikken te willen verwijderen, opdat de vergadering vrijuit haar meening naar voren kan brengen, om een beslissing te nemen. Hieraan wordt gevolg gegeven, waarop de heer de Graaf de leiding der vergadering tijdelijk overneemt. Over en weer wordt van gedachte ge dachte gewisseld, waarop de waarnemend voorz. voorstelt een drietal afgevaardig den te kiezen, en dezen met eein bindend Imanfdaat naar den Burg te zenden, n.l, om vóór het bestuursvoorstel te stemmen. Er worden 59 stemmen uitgebracht en het resultaat is, dat de heeren Joh. de Graaf, J.v.'t Noordeinde en A.v.d. Grijn tot afgevaardigden zijn gekozen. Rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer v. d, Grijn dank aan het bestuur en wekt de vergadering op het fonds te steunen. De heer C. de Graaf, vernomen hebbende, dat er nog eenige wijken in de omtrek dè Koog en Dennen niet in het fonds; konden worden opgenomen, omdat de dokters van den Burg niet op de bestaan de voorwaarden willen bedienen, zou deze menschen in overweging willen geven Dokter Westbroek als hun huisarts op te geven; mogelijk dat deze wel genegen is hen te bezoeken. Het bestuur mag in dezen wel niet van advies dienen, doch de artsenkeuze is vrij. Hierna sluit de voorz. met een woord van dank voor de aangename besprekin gen de vergadering; hij hoopt, dat er op de a.s. vergadering te den Burg dezelfde opgewekte stemming mag heerschen als te de Cocksdorp. Voor slechte spljsver- tering en verstoppinfl zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt iteeds een flacon bij de hand. Alom Verkrijgbaar hf 0.65 p. flacon. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een kortstondige ziekte van slechts 2 nagen onze lieve HANS op den jeugdigen Ie ftijd van 5 jaren Zijn diepbedroefde ouders en zusje P DROS T. DROS—Vlas ELLES. Amsterdam (Oost) 26 Nov. 1931. Middenweg 179. op Donderdag 3 Dec. 's avonds half acht in café „Bellevue". HET BESTUUR. te de Waal OP MAANDAG 7 DEC. nam. 2 uur in café „Beilevue". Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Verslag onderzoek Dokter 5. Rondvraag. 6 Sluiting. HET BESTUUR. Wie lid weiHCht te worden van de kan zich opgeven bij de Vertrouwensman nen, ol' den Secretaris TE KOOP AANGEBODEN Brieven onder no. 660 aan het bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2