Sinterklaas Regeert No 4587 45ste Jaargang. Woensdag 2 Dec. 1931 TWEEDE BLAD Sint-Nicolaasvieriag, Texelsche Berichten Sundei klaas-Maskerade. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. „IS-IE ECHT?" Er wordt in deze dagen in de kringen van hummels van vijf en zes jaar druk ge sproken over Sinterklaas. Er wordt gevraagd uiet eenmaal maar wel honderd keer„Is-ie nou echt of niet?" Wie? Sinterklaas, die hun wereldje regeert. o— Ach, welke troon staat vast Hoeveel grootheden zijn al gevallen Ook z ij n nositie, zijn macht is niet stabiel meer: „Hebben ze niet gehoord, dat Sint te oud was om te reizen Dat de Sint nu overal zijn knechten heen stuurt, met zijn kleeren aan? En is 't nu voor hun dorp niet die leuke ouwe timmerman met z'n lange witte baard?" Wie heeft 't verhaal voor 't eerst verteld Misschien Marietje, het groote buurmeisje. Maar nee, daar moet je over zwijgen, van wie je 't hoorde. Je kunt er alleen' als kinderen maar samen over pra ten. Zou je 't moeder durven vragen Al les vroeg je toch aan haar Maar nee, dit toch niet. Want als het nu eens waar, was. Als de Sint nu eens niet echt was, net als de paaschhaas? Dat zou toch ver schrikkelijk zijn. Ja, dat zou erg wezen. o— „Pas op", zegt vierjarig Dickie, die altijd naast je komt zitten zonder dat je 't merkt, „pas op, ik zal het aan Sinterklaas schrijven en dan ga je in de zak".. .Ja, „dan ga je in de zak" en de vrees volbrengt, wat de liefde voor de oude Heilige niet vermag. Zijn heerschappij is voor dit jaar weer verzekerd. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat door hem bepaald is, dat de openbare viering van het St. Nicolaasfeest dit jaar in de ge- heele gemeente inplaats van op Zaterdag 5 December zal kunnen plaats hebben op Maandag 7 December, met dien verstande, dat het zich vermomd of gemaskerd be vinden op den openbaren weg op laatst- gemelden dag geoorloofd zal zijn tot 's avonds 8 uur, daarna kan in de café's te den Burg gelegenheid worden geboden tot dansen, mits ongemaskerd; een en ander behoudens intrekking bij verstoring of bij het dreigen van verstoring der openbare, orde. Bij gunstig verloop van het feest be staat het voornemen voor de openbare Sint-Nicolaasviering van den 12den De cember gelegenheid te bieden op Maan dag 21 December a.s. Texel, 1 December 1931. De Burgemeester voornoemd, W. B. GORT. Blijkens de officieele publicatie in dit nummer in aansluiting op ons bericht van Zaterdag wordt de openbare Sun- derklaasviering van 12 December verscho ven naar Maandag 21 Deoember a.s. Al thans wanneer het feest van 7 Dec. een gunstig verloop heeft. De beperkende be paling, volgens welke de maskerade op 7 Dec. alleen aan kinderen (tot 8 u.) geoorloofd zou zijn, is vervallen. Het zou zou ook moeilijk vallen aan dit voor schrift de hand te houden. We mogen echter wel aannemen, dat het feest zich voornamelijk tot een jeugdvermaak zal bepalen. o— In ieder geval doen we een beroep op allen, die het wèl met de Texelsche Sun- derklaasviering meenen, op allen, die voorstanders zijn van vrede en rust, aan de voorschriften, met betrekking tot de Sunderklaasviering in 1931 uitgevaardigd, zooveel mogelijk de hand te houden. Iedere verstoring van de orde doet af breuk aan de innerlijke waarde der tra ditie. leder werke mee tot het welslagen van het aloude Texelsche feest, zij het| dan nu bepaald op 7 Dec. en tot achtuur 's avonds beperkt. Matador-Schrijfwedstrijd. Bij de onlangs gehouden Matador schrijfwedstrijd, nerfst 1931, waaraan alle openbare en biezondere scholen in Neder land en België konden deelnemen, be haalde een leerling van de school voor Christelijk Volksonderwijs te den Burg, hoofd de heer W. Slort, een prijs, m.li een Matador-bouwdoos. Petitie Wereldbond van Kerken. Reeds plm. 2500 handteekeningen. Uit goede bron vernemen we, dat op de lijsten, bestemd voor handteekeningen ter ondersteuning van de Ontwapenings- Petitie van de Wereldbond van Kerken, druk geteekend wordt. Bijna alle dorpen zijn reeds bewerkt. Deze week komt men in elk geval gereed. Reeds 2500 handtee keningen zijn op Texel verzameld. Een verheugend resultaat! Sportnieuws. Nadat de vorige week B tegen A zoo goed partij gaf en in een goed gespeelde wedstrijd een 10 achterstand in een 21 overwinning wist om te zetten, was er alle hoop, dat zij tegen C voor del spanning zou zorgen. Hoewel het er in 't laatst der tweede helft erg op leek, mocht het hun echter niet gelukken C te over winnen. Als om half elf wordt begonnen, blijkt dat B zonder Jn. Br. uit O.S. moet spe len. Br. had geen kennis gegeven; het is ons gebleken, dat hij korfbal boven voet bal verkiest, waar wij mee accoord moe ten gaan; wij mogen hem dus niet meer plaatsen. Dit is voor adsp. B een heet gemis, zoodat ze met 10 man tegen C 'n heeledobber heeften daardoor een vrij goede kans missen. B speelt met wind' mee en is direct aanvallend. Door slecht afwerken gaan eenige goede kansen ver loren. C heeft succes door een goede voorzet van rechts, welke door Piet in eens onhoudbaar wordt ingeschoten, ter wijl hij even later met een goed schot de voorsprong vergroot. Wat bij C ge lukt, wil bij B maar niet vlotten. Enkele opgelegde kansen worden om hals ge bracht. Tot de rust komt geen verande ring. Na de hervatting is C aanvankelijk sterker. B werkt zich echter los en brengt eenige malen een bezoek aan Fer's hei ligdom. Deze geeft niet thuis en weet enkele zuivere boekscholen prachtig on schadelijk te maken. Als we denken, dat B de achterstand zal inhalen, is het juist C, die profiteerende van de verkeerde op stelling der B-backs, no. 3 in de touwen jaagt. Nu wordt het B al te bar. P. Br.: trekt mee naar voren en met succes, want uit een goede voorzet van hem maakt Wim een pracht doelpunt, terwijl even later no. 2 is gemaakt. Met de tijd stijgt de spanning, wel wordt het nog sterk ge probeerd, maar in de stand komt geen verandering. Wanneer het a.s. Zondag aan A mocht gelukken C te verslaan zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken wie kampioen wordt. Spelen A en C ge lijk, dan is C kampioen. Zonldag a.s. 2.45 uur C tegen A. Texel II maakte een vergeefsche reis naar H.R.C. IV. Heel jammer, daar T. II met een goed elftal was uitgetrokken. Zondag thuis tegen Helder IV. Weldadigheidszegels. „Wie zorgt voor het kind, zorgt voor heel het volk." Minister Kan. Voor de achtste maal zendt Nederland zijn „Kinderzegels" de wereld in. Voorde achtste maal wordt een beroep gedaan op alle landgenooten, om door het koo- pen van zulke zegels een handje mee te helpen bij de verzorging van kleuters die hulp en bescherming zoo dringend' noodig hebben. Mogen we nu reeds voor deze zegels die van 10 Dec. af ook aan postkan toren verkrijgbaar zullen zijn, uw ge waardeerde aandacht vragen? Mej. Levy, Doopsgez. godsdienstonder wijzeres alhier, heeft bereidwillig de re geling van de verkoop dezer zegels in onze gemeente op zich genomen. Op de dorpen zullen sub-comité's zich met de verkoop belasten moge de oogst weel een rijke zijn. Oproep om steun voor de Bewaarschool te Oudeschild. Bewaarschool's kas te Oudeschild Die is zoo wat te niet. Geen rnensch toch is er, of hij zegt, „Dat gaat toch eigenlijk niet." Nu komt, als 't mag, St. Niklaasdag, Een zangclub van ,,'t Skil" Die zingend vraagt om een'ge steun Dat elkeen geven wil!! De noodklok luidt! Wat dat beduidt? Zij zingt het in haar lied Een ieder voel', voor 't mooie doel, Berouwen doet 't u niet. (Ingezonden.) Ouweschilder. De Koningin Willi. Bewaarschool te Oudeschild verkeert in ernstige financi'- eele moeilijkheden, waarom een 16-tal dames en heeren van Oudeschild liet plan hebben opgevat om op Zaterdag a.s. te den Burg een collecte te houden en als tegenprestatie eenige zangnummers ten beste te geven. Minder schapenvleesch naar Frankrijk. Door de beperking van de uitvoer naar Frankrijk, zoo lezen we in de „Vee- en Vleeschhandel", zal onze binnenlandsche markt nog 300.000 Kg. schapenvleesch meer te verwerken krijgen. Geen wonder, dat bij de exporteurs de vraag naar voren is gekomen: Hoe kan de beperkte invoer in Frankrijk nu liet best geregeld worden Ter voorkoming eener wilde concur rentie is overleg met elkaar wel dringend, noodzakelijk. De regeering dient hierbij steunend en regelend op te treden, „als het moet" meent de secr. van de H.M. van Landbouw, „met eenige dwang". Overzicht veemarkten 1925 Nov. Alweer is er een week verstreken, zon der 'dat er veel verandering kwam in de veehandel. De toestand bleef overal vrij wel onveranderd, dus „zeer gedrukt". Om ringd door hooge tariefmuren en contin. genteeringsstelsels wordt het ons liaastj „te benauwd". Geen wonder, dat van geregeld zakemdoen geen sprake meer is en men allerwege hoort: lusteloos, ge drukt of slecht. Als „nieuws" kunnen we melden, dat ook ons land binnen afzienbare tijd met de heffing van invoerrechten zal begin nen, waarvan „misschien" de gevolgen een gunstige invloed op het handelsver loop kunnen hebben. Op de WOLVEE-handel was't jongste besluit der Fransche regeering van in vloed. Vanzelfsprekend. Het aanbod was aanmerkelijk minder, de handel zeer ge drukt of lusteloos, o.a. Leeuwarden, Lei den, Utrecht en Groningen. Te Purmer- end ook slechts matig; echter evenals te Leiden en Leeuwarden toch vrijwel prijs houdend. Rotterdam wegens kort aanbod iets williger met vaste prijzen; nadat de prijzen vorige week nogal wat lager gin gen. Sneek bij de aanvang behoorlijk, doch afloop toch weer iets lager. OOSTEREND. Nederlandsch Bijbelgenootschap. (Slot.) Vervolgens komt Ds. Klinkenberg aan het woord, om te spreken over „De bijbel en de crisis". Rede Ds. Klinkenberg. Spreker vangt aan met te zeggen: Ge zult wel gedacht hebben „De bijbel en de crisis", wat hebben die nu met elkaar te maken. Ge zult weten, wat het woord crisis beteekent, ge hebt hiervan gehoord in verband met het verloop van een ziekte. Zulk een crisis eindigt ten goede of wel ten kwade (met de dood.) We kunnen nu in deze crisistijd, zooals wij hem meemaken, hierop de bijbel z'n licht laten werpen uit geestelijk oogpunt, en dan opmerken de manier waarop God tot de wereld komt. Wij zullen ons moe ten vastgrijpen aan liet woord van God, vooral in deze tijd. De tijd van voorhoen spreekt ook van opeenvolgende crisissen, (maar zooals deze hebben we er nooit een meegemaakt. Spr. staat even stil bij het ontstaan van deze crisis, geeft de schuld aan de vermechanisoering en verindustri aliseer ing. Hij noemt een voorbeeld van; de schilder, die nu z'n verf, stopverf;, enz. alles van de fabriek ontvangt, terwijl hij vroeger dit alles zelf klaarmaakte. De fabriek heeft de plaats van de arbei der ingenomen. Tot deze oude toestand kan niet zoo gemakkelijk teruggekeerd worden, omreden dan b.v. een schilder van 65 jaar het zelf zal kunnen klaarma ken, maar een van 20 jaar eerst het handwerk weer zal moeten leeren. Maar niet alleen wijst spr. ojj de stoffe lijke crisis maar ook de geestelijke crisis, de groote massa zegt: godsdienst? Wat- heb je er aan Als het nu gaat om een stuk belijdenis, dan zeg ik: Wat heb je aan. Maar wanneer het wordt: Wat heb ik aan mijn persoonlijke verhouding tot God, wat heb ik aan God, die me helpt in de moeilijkheden, die mij rust geeft; wanneer het wordt „In Jezus is mijn zalig lot, Verborgen in mijn God. Wan neer de godsdienst wordt de basis van mijn leven", dan wordt het ook het top punt van mijn leven zelf. Hoe staan we ook met onze arbeids vraagstukken tegenover God? Erkennen wij de arbeid als een gave Gods? Daar voor zullen we ook terug moeten tot God zelf. Hoe kan ik dit een ander laten zien? Dan zeg ik: Geef de bijbel, het schrift geworden woord van God en lees zelf, oordeel zelf. Van liet eens zoo vrome volk is nu niet veel meer te vindien. En de kinderen? Men zegt: waarvoor de kin deren naar de kerk? Ze begrijpen er toch niets van. Maar wanneer ze thuis in de bijbel zullen zijn opgevoed, zullen zij ook in de kerk dezelfde dingen hooien. De bijbel zal nu ook in ons land een verta ling rijker worden. Volgens spr. is die van Matheus, Marcus, Lucas, Handelin gen der Apostelen, Romeinen, en de helft van Corintlie reeds klaar gekomen, „De bijbel en de crisis". Nu is het een tijd, dat nergens meer houvast aan is, een tijd meer dan ooit om 'de bijbel te versprei den. Want geldt liet ook niet voor onze tijd: Op de bodem aller vragen ligt der wereld zonder schuld. De bijbel is een boek, waarvoor geen ander boek is te krijgen. Spr. besluit zijn rede met een op wekking om liet werk van het bijbelge nootschap te steunen ter eere van God. Spr. laat zingen Ps. 25:2 en 3. De zang- vereeniging geeft hierna nog een paar nummers ten beste. Slotwoord Ds. Visser. Ds. Visser van den Burg spreekt hier na nog een kort slotwoord. Hij geeft ten eerste de practische raad: wanneer de ge dachten bij ons opkomen, waar wij een bijbel zullen bekomen, dan zal dit bij uw predikanten zijn. Ten tweede: nu is deze kerk vol, de ledenlijst is echter lang niet vol, gij toont hierdoor dat de bijbel iets is in uw leven, dat de bijbel u lief is. Gij hebt gelegenheid oin u bij de uitgang als lid op te geven. Ds. eindigt door te lezen de gelijkenis van de zaaier, gaat voor in dankgebed en laat nog zingen: Gezang 180:5. Kerknieuws. Ds. M. Groenenberg, Ned. Herv. pre dikant alhier, is beroepen te Bolsward (Evang.) Tot notabelen in de Ned. Herv. Gem. alhier werd herkozen de heer C. Ellen. Szn. en gekozen te heer Jac. Vlaming Mz. Tot kerkvoogd werd herkozen de heer R. v.d. Vis. Een auto-ongeluk, dat goed afliep. Maandagmiddag raakte de heer B. met zijn auto met kruidenierswaren aan de Kaapsweg in de sloot. Met behulp van de kraanwagen van de heer J. Reij, van den Burg, bracht men de verongelukte wagen weer op de begane grond. Eenige ruiten bleken gebroken, doch de motor was niet beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Wonnigbouvv. Voor rekening van de heer P. Ellen zal aan de Oosterweg een nieuw woonhuis worden gebouwd. Het werk is onderhands aanbesteed en zal worden uitgevoerd door A. de Kort, metselaar, Gebr. Timmer, timmerwerk, en C.Timmer, schildenverk. TEXELSCHE COU luwiiHD O O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1