Texelsche Courant van Zaterdag 5 Dec 1931 NI Stoomwasscherij „Den Helder" m HEERENBAAI TWEEDE BLAD «■m EEN KAPITAAL. Bij gevatte Koude» verschaft U wolken van genot. Texelsche Berichten Wilhelminastraat 63-67. Telefoon 524 waarborgt u UW ST. NICOLAASPAKKET IS NIET VOLLEDIG, CAAA/,® DAT RENTE GEEFT. Stoffelijk Misdeelden op St- Nicolaasdag. ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS ijum K Een rappe hand, die onvermoeid Van harde, noeste arbeid gloeit, Die, flink gespierd, terstond en vast. De dingen aangrijpt, waar het past; Zoo'n hand, schoon ruw, met eelt bedekt Maar door geen slechte daad bevlekt, Is voor de mensch, zoolang hij leeft Een kapitaal, dat rente geeft. Stoffelijk misdeelden! Zij leven in een georganiseerde wereld, die ook voor hei\, zij het ten deele voorzieningen treft. De sentimenteel gescholden, maar in felle vaak zoo ware verzen en vertellingen onzer romantische dichters over de on gelukkige avond en nacht onzer armen op 5 en 6 December, vinden in de vorm waar in zij het gaven (b.v. de dood door hon ger en kou), veel minlder stof in onze wereld dan in de vroegere. Maar maat schappelijk hulpbetoon, armenzorg en werkloozenuitkeering is nog niet de wek king van vreugde door het spontane en overvloedige, althans niet rechtstreeks noodige. Doch naast deze groepen leven er zooveel, die in diepe stilte hun zorg dragen, hun moeiten en ontbering, die hun leed wegstoppen en om voorgewende redenen geen 5 December vieren. In deze tijd van groote crisis men denke aan onze bouwboeren, aan onze winkeliers in sommige streken en branches is het zeker de vraag, of het niet maatschappe lijk goed gezien zou zijn, soberheid te betrachten en niet door menschelijke overdaad de tegenstelling pijnlijker te maken. Maar evenzeer is het wenschelijk, dat wij, waar het ons niet mogelijk is, de algemeene toestand te verbeteren, deze dag toch tot een feest te maken voor hen, wie het anders niet te beurt valt. Zouden wij allen geen „tienden van de oogst" kunnen offeren en tien procent van wat wij voor onze familie en vrienden uitge ven, besteden voor hen, die deze dag de vreugde moeten ontmoeten? Wij allen zijn in het leven wel zoo in geschakeld, dat er betrekkingen zijn tot hen, die onze belangstelling zal verkwik ken. Misschien zijn het ook niet de armen maar de eenzamen, dieerniet aan den ken feest te vieren, en die toch zoo blij. zijn, als hun getoond wordt, dat iemand aan hen denkt. Aan de eenzamen, de veriatenen, aan de buitengeslotenen en onmachtigen ar men, stille armen zieken eenzamen de vreugde van het feest. Zij moeten in het geschenk ontvangen de overtuiging dat zij toch nog staan in relatie tot de menschen en wel in welwil lende relatie. Aan het kind, de illusie en blijheid en ongekunsteldheid van zijn leeftijd, aan de volwassene het andere geschenk: de overtuiging, dat hij lid der menschenge- meenschap is, waarin de liefde woont. ST. NICOLAASDAG, December 1931. KOOPT KINDERZEGELS! In ieder deel van ons land, in vrijwel iedere gemeente zijn onge lukkige stumpertjes, die het aller- noodigste moeten ontberen. Het zijn de kinderen uit de Veen koloniën, die in de termen vallen om te worden geholpen; de zwer vertjes van de groote stad, waar over zich een Toevlucht, 'n Asyl, een Heilsleger ontfermen moet. Het zijn de kinderen, van schip pers, die schooierend in de plaat sen, waar het tjalkje meert, hun bedelkostje ophalen. Het zijn de stakkers uit de woon wagens, die eerst na het paard, dat het armzalig karretje voort moet trekken, aan de beurt komen voor een homp roggebrood. Het zijn de tuberculoselijdertjes en de rachitiskiraderen, kroost vaak van aan drank verslaafden. Het zijn, ten slotte, al die zie ken, al die zwakken, wier lot zoo nauw samenhangt met wat de ver koop van de zegels aan baten zal geven. Daarom: Koopt Kinderzegels. Ze zijn verkrijgbaar van Donderdag a.s. af bij de plaatselijke comité's; en aan de postkantoren. in hoofd en ledematen, Rheumatische pij nen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzittende hoest zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. bij Uw Drogist. Spreken leeren wij gauw ge noeg, de kunst van zwijgen daarentegen beheerschen wij pas na vele, vele jaren van oefening. Waarschuwing. We herinneren nog eens aan de waar schuwing van de Comm. van Politie van de Centr. Recherche te Rotterdam aan heli adres van hen, die zouden willen ingaan op aanbiedingen van z.g. vulpenhouders „voor het leven", in groote annonoes ge noemd. Bij onderzoek is hem gebleken, dat het prullen ter waarde van slechts een paar dubbeltjes zijn, waarvan men niets dan narigheid beleeft. Nu de meeste bla den die annonces weigeren om hun lezers niet te dupeeren, probeert men het met huis-aan-huis-verspreiding van bestelkaar- ten per post ook op Texel. De lezers zullen er goed aan doen er niet op in te gaan. Uitvoering Kinderzangvereeniging „Op Hoop van Zegen". „Op Hoop van Zegen" zal op lb en 17 Dec. onder leiding van mej. J. Grisnicht en de heer J. Visser een uitvoering ge ven. 't Programma vermeldt alleraardig ste speelliedjes en koorzang voor twee en drie stemmen. Dat worden weer een- paar mooie avonden. Weet ge waartoe de opbrengst dient? Hierop kan de adv. het antwoord geven. Overzicht veemarkten 26 Nov.2 Dec. „Zoo langzamerhand zit alles op slot; ze maken de handel kapot". Inderdaad ziet het er in de veehandel zeer slecht uit, nu de tarieven van invoer bij onze afne mers steeds in de hoogte gaan, terwijl ook de gedeeltelijke sluiting der grenzen van groote invloed is op de handel. Onze exporteurs op het buitenland kunnen en durven onder deze omstandigheden niets doen. De toestand is te onzeker. Onder dergelijke omstandigheden geeft de han del wel een zeer onregelmatig verloop en voor verkooper en kooper gaat het zeer moeilijk zich daarop in te stellen. Het is dan ook geen wonder, dat men alge meen spreekt van een slechte omzet met lagere prijzen, terwijl zeer dikwijls ook het woord „onverkoopbaar" in de markt berichten voorkomt. Op de WOLVVE-afdeeling was de toe stand zeer onzeker, de handel was voor export algemeen lusteloos. De exporteurs kunnen op deze onzekere basis geen zaken doen. Op de markten was hethan- delsverloop zeer ongeregeld. Te Leeuwar den was de inzet slecht, doch later soheen de handel iets beter, toen voor de zwaar dere soort eenige vraag voor België kwam; echter was dit ook alken het geval tot het bericht van de verhooging van, Belgische invoerrechten de exporteurs be reikten; nadien was het weer mis. Leiden, scheen, bij beperkt aanbod, eerst iets vaster, doch was later eerder weer iets minder. Zwolle, Utrecht, en Purmeremd gaven alle een stugge omzet, terwijl Rot terdam en Groningen voor de export schapen en lammeren een lustelooze stem ming gaven. Giften voor het Witte Kruis De V. den Burg, f2.50; J. K., P. H.- polder f2.K. V., de Koog f4. Giften voor de Ziekenauto. K. V., de Koog f2. Kwartjes te verdienen! De Inkomstenbelasting 1931 -'32 (biljet ten gedateerd Sept. of eerder) moest 1 Dec. 1.1. betaald zijn. Wie nog in de loop van de volgende week het verschuldigde ten kantore van de Rijksontvanger, ten postkantore of per giro voldoet, bespaan zich de kosten van een Aanmaning a 25 cent. O Niet tientallen, maar honderdtallen gul dens komen jaarlijks aan z.g. „vervol- gingskosten" binnen! Laksheid is in de meeste gevallen de reden. Door die te overwinnen valt veel geld te besparen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen gaat T. I op bezoek bij Wie- ringerwaard I met dit elftal: Jb. Gras D.Zuidewind G.Pijpers J.Vroegen J.v.Reenen N. de Graaf j.Kiljan, A.Stern, W.Winter, J.Gieles, André Ran Res.: zooals afgesproken. Het is een zware wedstrijd, dus doe je uiterste best, mannen. Het kan een prach tig St. Nicolaascadeau zijn. Vertrek boot 8 uur. Texel II speelt thuis tegen Helder IV. Elftal: Jo Bruin D.Keijser Jb.Geus Jac. de Veij, M.Koorn T.v.Heerwaarden v. Zutphen, A.Dros, Keur, Goddard, A.Bakker Res.: Stamfort. Aanvang 12 uur. Bezoekt om 2.45 uur de adsp.-wedstrijd C tegen A. DE NAAM ONZER INRICHTING EEN PRIMA EN VLUGGE AFLEVERING. als U er niet zoo'n fraaie Imit Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd. Deze trommel is gevuld met een half pond zaéhle, geurige D'E Echte Friesche Heeren-Baal. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 6\? per half pond. :.IÜ>F ten 5 6U r.-.'.jA B55 Zaal-Training. Men schrijft ons: Leden van de S.V. „Texel" en vooral spelers van Texel I en Texel 11. Toornt, dat je het streven van het bestuur en vooral van onze voorz. Dapper waardeert. Hij geeft zijn avonden voor de Vereen.,, Maakt dat hij en zijn helpers dat met lust doen. Spiegelt je aan adsp. en Juniores de trouw opkomende leden. Allen Woens dags naar het trainingslokaal. Niet ver zuimen dan om zeer geldige reden. Melkprijsverlaging. Lage boter- en kaasprijzen. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt met ingang van morgen de melk prijs met 2 ct. verlaagd en wel van 10 op- acht ct. per L. Het was te verwachten, want zoowel de prijzen van kaas als van boter, omvaix gecondenseerde melk maar te zwijgen, zijn zoodanig omlaag gegaan dat de fa brieken de laatste maanden slechts ruim vijt ct .per L. netto aan haar leveranciers konden uitbetalen en dit wordt naar: we uit zeer betrouwbare bron vernemen zeer zeker de volgende maand nog lager. De lage zuivelprijzen staan in ver band met de crisis, waardoor als ge volg van allerlei belemmerende bepalin gen (protectie, tariefmuren, invoerbe- beperkingen, etc.) de hand-el ook in boter en kaas geheel wordt ontwricht. EIERLAND. Schoolnleuws. De heer R. Kelderhuis, hoofd der school te Z.-Eierlan-d, heeft zich terugge trokken als sollicitant naar de betrekking van schoolhoofd te Oude-Niedorp. DE COCKSDORP. Tooneeluitvoering „Nooit Gedacht." De tegen morgen aangekondigde too- neëluitvoering in het café van de heer; Nota gaat niet door. (Zie adv.) Auto te water. Een vrachtauto van de lieer J. Bartends alhier, geraakte Woensdagavond nabij hoeve „Madura" in de z.g. Postsloot. De auto kwam met de voorwielen op de overzijde van de sloot terecht, terwijl 't achtergedeelte in het water kwam te staan. Drie personen, die zich in de ca bine bevonden, kwamen met -de schrik vrij. De kraanwagen van de lieer J. Reij moest te hulp komen om de drenkeling weer op het rechte pad te brengen. VOOR ONZE DAMMERS. Illllll Zwart 14. 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit 14. Zwart's laatste zet was hier 1420, in de hoop, dat wit „er achter zou loo- pen" met 30—25, hetgeen geschiedde. Zwart kan nu op schitterende wijze win nen, in vijf zetten. Recensies. Ned. Spoorwegen-Kalender. De Ned. Spoorwegen geven ook voor 1932 een kalender uit in boekvorm en wederom rijk geïllustreerd. De aquarellen vooral trekken de aandacht en verhoogen de waarde van deze kalender, die vrijwel volledig antwoord geeft op alle vragen, de dienst, adressen, tarieven, enz. der Ned. Spoorwegen betreffende. Een zeer verzorgde uitgave. Toezending van dit ka lenderboek volgt franco -na het overmaken van slechts fl.aan Afd. Publiciteit Ned. Spoorwegen te Utrecht, onder ver melding van deze recensie. „Margreet en haar zusje", Felloe Jehu. Met „Margreet en haar zusje" (een echt, mooi uitgevoerd boek van Kluitman) heeft Felice Jehu d-e lectuur vooir onze meisjes van 12—16 jaar verrijkt. Margreet heeft een zusje, dat in Italië geboren en door haar eigen moeder opgevoed is. In den Haag voelt dit zich niets op haar gemak. Met spanning zullen onze meisjes lezen van wat zij beleven. (Ing. f 1.60; geb. f2.50.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5