Gemengd Nieuws ingezonden Strooir.onderbreking T.E.M. De T.E.M. zal op Woensdag en Don derdag a.s. de stroomlevering aan een gedeeite van Texel moeten onderbreken. \>7e maken onze lezers er op attent, onder verwijzing naar de derde pagina van het 2e biad, dat de datum, genoemd in de adv. boven de feuilleton (le blad), gewij zigd werd. bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf zijn door B.enW. deze vergunningen verleend: Den Burg, bijbouw Gesticht van Wel dadigheid; Oudeschild, woonhuis, H. Blom; verbouw hotel, C. Bakker; den Burg, verbouw woonhuis, N.V. Dros en Co.; garage, Alb. Eelman; de Westen, loods, M.Kuip; Oudeschild, verbouw woonhuis, C. de Wijn;Oosterend, woon huis met schuur, P. Ellen Az.; den Burg, garage J. C. Rab; Waalenburg, woonhuis polder Waalenburg; Oosterend, bijbouw woonhuis, Jac. Drijver Cz.den Burg, garage, H.Bakker; (schoenmakerij)Oude schild, schuur, Gebr. Blom; Oosterend, A. Eelman Dz., (eig. mw. Gollards)Het Noonden, veestalling, J. Hoogerwerf; Den Hoorn, woon-en winkelhuis, C.Ellen Az. Er was eens een Flamingo. Veni, vidi, viel-ie Hij kwam, zag, en werd geschoten. Er was eens een Flamingo, die met ver scheiden andere broertjes en zusjes in Vught woonde, op de buitenplaats van mevr. L. van Beunimgen, bij 's Hertogen bosch. Op een goede dag kreeg de vogel het in de kop zich op zijn weliswaar ge kortwiekte, maar nochtans bruikbare vleu gels te verheffen en koers te zetten naait „het Mekka der Ornithologen", naar het Vogelparadijs Texel, welks roem ook tot Brabant doorgedrongen was. De Texe laars keken er niet weinig van op, toen zij de vreemde sinjeur, een groote vogel met lange pooten en rossige kleur, in de na bijheid van het Horntje opmerkten. Bij vloed hield hij zich in de Geul vaak op,, terwijl luj zich bij zakkend water meest in de Mok vertoonde. Schuw was hij allerminst. Het beest scheen te weten, da;t we hier over het algemeen veel met vo gels ophebben. Werklui, aan het Horntje werkzaam, tracteerden de Flamingo op aardappels, die bij de maaltijd overscho ten. De vluchteling scheen daarop nogal gesteld. Inmiddels hadden we Dinsdag door middel van de dagbladen aan dit zeldzame geval in wijde kring publiciteit gegeven. Het bericht kwam ook onder de aandacht van de eigenaresse die zich Woensdag met de heer burgemeester in verbinding stelde en beleefd doch dringend verzocht pogingen te willen doen om haar gevleu gelde vriend te vangen en naar Vught op transport te stellen. Goede raad was: echter duur, maar zou, zooals spoedig zou blijken maar weinig geholpen heb ben ook. Dezelfde dag toch Woensdag werd 's morgens door de heer C.'Dog- ger Tz. een merkwaardige vogel door een schot hagel neergelegd. Bij nader onder zoek bleek het te zijn de Flamingo! Was de heer Dogger met het bovenstaan* de op de hoogte geweest, hij zou de vogel hebben gespaard. Of het dan mogelijk zou zijn geweest, de vogel ongeschonden uit te leveren, is echter aan twijfel onderhe vig. Waar het gedoode dier nu belanden, zal is nog niet zeker. Misschien wel in Artis, maar het zou ook kunnen zijn in Texelsch Museum. Strikt genomen past het dier niet in de collectie van 't Texelsch Museum. Echter wordt ons meegedeeld, dat ingezetenen van den Hoorn eenige jaren terug een vijftal soortgelijke vogels (vermoedelijk eveneens Flamingo's) aan het Horntje hebben waargenomen. In dit geval zou de opgezette vreemdeling, als zijnde hier niet geheel onbekend, todi in ons museum op zijn plaats zijn. Wie kan omtrent die vijf Flamingo's definitieve mededeelingen doen We teekenen hierbij aan, dat de Fla mingo niet tot de z.g. beschermde vogels behoort. Een keer of drie is elders in ons land een Flamingo waargenomen. Men had echter steeds met ontvluchte exem plaren te doen. Een aan Hoek van Hol land opgevangen exemplaar bleek uit Londen ontsnapt te zijn. Heelhuids kwam dit beestje weer thuis. Maar dit zijn zeker uitzonderingen. Ruigpoot-buizerd. Nu we toch over- vogels schrijven, kun nen we tevens meededen, dat ons mu seum met een ruigpoot-buizerd verrijkt is. De vogel werd dood aan het strand gevonden. De heer A. Plaatsman heeft hem prachtig opgezet en nu prijkt meneer met zijn groote vlucht als een extra be zienswaardigheid in de collectie van ons museum. „Groote opruiming". Op advies van een deskundige der Ned. Heide-Mij. worden de boomen in het dorp geducht „aan de tand gevoeld", beter ge zegd: een kopje kleiner gemaakt en van vrijwel alle takken beroofd. Aldus bekapt en besnoeid, zien ze er allesbehalve fraai uit, maar het zal wel in orde zijn. C>e Ned. Heide-Mij. kan het weten en die niet alleen. SINTERKLAAS OP DE SCHOLEN. Sinterklaas heeft Texel niet vergeten, en zeker de jeugd wel niet. Vergezeld van zijn zwarte trawant heeft hij de meeste scholen met zijn bezoek vereerd. En overal werd hem een recht hartelijke ont vangst bereid, waartegenover de Sint stel de zijn traditioneele vriendelijkheid en z'n gulle gaven. Pepernoten en moppen zon der tal werden door Pieterbaas uitgezaaid ze vonden een ontvankelijke bodem. Geschenken van blijvende aard ontbraken natuurlijk niet. Er werd gezongen en ge lachen en blij gekeuveld, maar ook wa ren de peuters toch een oogenblik danig onder de indruk, toen Sinterklaas te spre ken aanving en ze trilden heusch eventjes, zelfs de grootste branie, toen Zwarte Piet met zijn zak zoo dicht in hun nabijheid kwam Zoo ongeveer luidden de Sintetklaasbe- richten, die gisteren bij ons binnenkwa men. Mocht hier of daar nog een ver meldenswaardige biezonderheid zijn voor gevallen, dan vernemen we dit alsnog gaarne. Omtrent het Sinterklaasfeest, de kin deren der R.K. School bereid, deelt men ons als een biezonderheid mee, dat de jeugd in „de Zwaan" door het vertoonen van eenige films een preüige verrassing! werd bereid. Ter gelegenheid van het bezoek van de Sint aan de Nutsbewaarschool werd door 33 van de 40 leerlingetjes voor de Sint en de talrijke belangstellenden een zeer aardig spelletje opgevoerd, getiteld „De Kaboutertjes"; een aardig geschie- denisje van nijvere naaistertjes en schoen lappende mannetjes en van kabouters, met leuke mutsen op, die 's nachts in alle stil te het werk opknappen van die kindertjes, wier handjes anders tijd te kort kwamen. Het sloeg biezonder in; een „da capo" moest volgen. Prachtig gedaan, Wim (van Twuijver). Je was net een echte kabouter koning, hoor. Ook de andere kinderen; hielden zich trouwens goed. Een pluimpje aan mej. A. Roeper, de directrice, en mej. In a Rab voor zulk een prestatie. Zij beiden mochten terecht ook een ge schenk in ontvangst nemen. Na het uitreiken der cadeautjes (twee zieke leerlingetjes kregen hun pakje thuis van de Sint) richtte de heer J. C. Visser zich namens 't Nut tot de ouderen met 't verzoek de Stichting als begunstiger te willen steunen en mee te helpen tot het slagen van de loterij, van welke de prij zen in de school waren uitgestald. De verlote sprei. De ten bate van het gebouw voor Ohr, Belangen verlote sprei is op lot no. 68 ten deel gevallen aan mevr. A. Dros-Bak- ker, Weverstraat. Tot steun van de K.W. Bewaarschool. Het Zanggezelschap, dat hier een col lecte zal houden ten voondeele van Oude- schild's Bewaarschoolkas, zal niet van daag zooals ons eerst geschreven werd maar Maandagavond a.s. een rondgang maken. Veel succes toege- wenscht! Examens. Onze plaatsgenoote, mej. C. Roeper Jd., werkzaam ten postkantore alhier, legde gisteren met gunstig gevolg de Morse- proet af (Telegraafdienst). Gevaarlijke Mist. Het was Dinsdagavond zeer mistig over Texel, zelfs in die mate, dat het verkeer op de buitenwegen met levensgevaar ge paard ging. Zelfs voor voetgangers. In Waalenburg, zoo meldt men ons, liep 'n veehouder ,die nogal haast had, in een sloot. Je kon geen hand voor de oogen zien. Autoverkeer was vrijwel onmogelijk. Aan de Schilderweg heeft het maar weinig gescheeld of twee auto's waren achter el kaar te water gereden. Bij herhaling zat men op het fietspad en niet dan met de grootste moeite kon men zijn weg vervol gen. Even buiten den Burg in de richting, van den Hoorn scheelde het maar een haar, of twee auto's zouden op elkaar ingereden zijn. De dikke nevel reduceerde zelfs fel-brandende autolichten tot gloeiende spijkers en kaarslantaarns, zoo dat je niet wist, wie of wat je tegemoet reed. We geven hier slechts een kleine bloem lezing uit de vele berichten, welke ons bereikten. Gelukkig zijn ze geen van alle van ernstige aard. Zelfs bakker T., uit Oosterend, mag niet klagen. Hij reed in polder het Noorden nabij Waalenburgs gemaal, ondanks groote omzichtigheid, toch te water. Het was onmogelijk water van land te onderscheiden. Het ongeval had wat een boffer geen tragisch gevolg. De heer J.Reij werd gewaar schuwd en 's nachts is de verdwaalde wagen nog uit het natte element ge haald. Dat het ook elders in ons „land van mist en nevel" niet pluis is geweest, kunt u elders in dit nummer lezen. Prijsuitreiking B. V. Landstorm. In de Alg. Jaarvergadering van de B. V. Landstorm op Dinsdag a.s., te houden de „de Lindeboom", aanvangende om 8 u.,; zullen de uitgeloofde prijzen worden uit gereikt. Zakennieuws. In het winkelhuis van wijlen de heer Kors Saris heeft de heer Van der Heuvel een zaak in groenten en fruit geopend. DE WAAL. IJsclub Waal. Donderdag vergaderde IJsclub „de Waal" in „Bellevue". Omstreeks 8 uur opende de voorz., de heer C. A. Keijser de vergadering. Plm. 23 leden waren aan wezig. De rekeningnazieners verklaarde;! alles in orde te hebben bevonden, de penningmeester werd dank gebracht. Door de heer Eelman werden de notulen gele zen, welke onveranderd werden goedge keurd. Het voorloopig bestuur zal aan blijven. Met ijsclub „den Burg" wordt samengewerkt om een goede ijsbaan te krijgen. Het Damstuk moest goed worden opgeleverd, aan de Doopsgezinde Ge meente, waarop niets tegen was. Het be stuur werd gemachtigd met den Burg inzake een betere ijsbaan te beraadsla gen en dan een algemeene vergadering te beleggen. Inmiddels zal naar een ge schikte plaats voor een baan worden uit gezien. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat als er geen ijsbaan komt deze winter, de leden vrij van con tributiebetaling zijn. Hierna sloot de voorzitter de vergadering.. tlllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Drie milliard gulden verloren. Woensdag is een staat gepubliceerd van de Amsterdamsche Bank, waarin de ver liezen worden berekend van 116 op onze Beurs genoteerde binnenlandsche aandee- len. Op deze aandeelen is in twee jaar tijds 60 pet. verloren, dat is voor een waarde van drie milliard gulden. Dit is een derde van het belastbaar vermogen 1929-'30. Een derde er van is alleen op 116 binnenlandsche aandeelen verloren. Men begrijpt nu, hoe zwaar de klappen zullen zijn, welke onze belastingopbreng sten bedreigen. Daar zullen we nog van, opkijken. Dikke mist Niet alleen op Texel, maar ook elders heeft de mist veel ongerief veroorzaakt en slachtoffers gemaakt. Bij Rijswijk botsten drie trams op elkaar, met als gevolg een gewonde knaap en veel materieele schade. Te Winkel reed een auto te water, de bestuurder kon zich met vrouw en kind redden door een portierraam kapot te slaan. (Sch. Crt.) Te Numansdorp kwam de tramboot van Zijpe te laat aan waardoor velen de trein naar en van Rotterdam misten. Bij Scheveningen liep een Urker bot ter op een strekdam. Het schip zonk, de drie opvarenden werden door een andere botter opgenomen. Bij Saaftingen (W.-Schelde) liep een Duitsch stoomschip op een zandplaat. De boot Eng.-Hoek v. Holland, had groote vertraging. Te Halfweg dook een auto geheel onder in de Ringvaart, maar de inzitten den werden gered. Op het Noordzeekanaal werd de vaart geheel stilgelegd. Ongelukken waren anders niet uitgebleven. Pachtverlaging. Winkel. Het bestuur der Ned. Herv. Gemeente verleent landhuurders over 1931 reductie: 20 pet. voor weiland en 40pet. voor bouwland. Om Haarlem is de pacht der weilan den verminderd met 50 pet; In West-Friesland zijn de pachten verlaagd met 25 pet. (Orgaan H.M. Landbouw.) Onder Numansdorp, Strijen, Gouds waard en Zuid-Beierland hebben corpora ties, die hun landerijen publiek verpach ten, over 1930 en 1931 reducties toege staan van 25 tot 10 pet. In de Hoeksche Waard hebben de publieke verpachtingen van weiland dit jaar 30 pet. minder opgebracht vergeleken bij 1930. Te Wolphaartsdijk heeft de N.H. Kerkvoogdij dit voorjaar de pachten met 10 pet. verminderd en thans weer besloten deze pachten nogmaals met 10 pet. te verlagen. Schellinkhout's raad besloot op de verhuurde landerijen 15 pet. reductie te verleenen voor 1931. - N.Niedorp. De Doopsgezinde Ge meente geeft over 1931 50 pet. reductie voor bouwland en 25 pet. voor weiland. In de Beemster verlaagd met 25 a 30 pet. Arnhem's raad heeft met 31 tegen 3 stemmen aangenomen een verlaging der pachten voor weiland met 15 petvoor weiland met 10 pet. Ter navolging. Groningen. De leerlingen der R.H., B.S. met 5-jarige cursus zullen voor het Crisis-Comité 1 cent of meer per week bijdragen. Stadskanaal. Het uit ongeveer 40 personen bestaande personeel der firma gebr. Zwartsenberg, Modemagazijnen, zal in de vier wintermaanden van te ontvan gen salaris 1 pet. afstaan ten bate van het Nationaal Crisis-comité. Rotterdam. Het personeel van de firma Peek Cloppenburg heeft voor'het Winter-Comité alhier 1 pet. van zijn sa laris afgestaan. Door het Helden-der-Zeefonds Do- rus Rijkers werden in 't afgeloopen ver slagjaar ondersteuningen verleend aan 147 personen, namelijk aan 99 oud-red ders, totaal f 30.1245. Van de ondersteun* den waren 90 personen ouder dan 70 jaren en 50 tusschen 60 en 70 jaar, 7 tus- schen 50 en 60 jaar. De steunverleeningi strekte zich uit over 32 kustplaatsen en eilanden. Op 31 Dec. waren er 1850 leden. Te Ouderkerk a.d. IJsel waren eenige werklieden bezig een ondergrond- sche buis te leggen. Bij de diep gegraven put had gedurende het werk een grond verzakking plaats, waardoor drie werk lieden weiden bedolven. De 37-jarige Bos, en de 39-jarige Krijgsman kwamen om; zij laten elk een vrouw en drie kinderen achter. Voorburg opende op de Handels school bij wijze van proef een cursus in Esperanto met gunstig resultaat. De nieuwe cursus geeft drie uur E. per week. Zevenbergsche Hoek. De zoon van landbouwer K. kreeg een slag van een paard tegen de knie, waardoor het been moest worden afgezet. Illillllllllllllllllllll BUITENLAND. In Denemarken is het aantal werk- loozen de laatste vier weken verdubbeld, lezen we in de dagbladen van Woensdag. Helsingfors. De Finsche regeering ontdekte maatregelen van verschillende organisaties, die op een staatsgreep we zen. Er werd propaganda gemaakt om door een gewelddadige actie de regeering at te zetten. Berlijn. In de eerste helft van No vember 1931 is liet aantal werkloozen in Duitsehland met 220.000 gestegen tot 4.840.000. In de districten Dusseldorp, Keu len en Munster zijn in zes mnd. 21000 gevallen van smokkelarij vastgesteld. In beslag genomen werden: 17i/a miljoen si garetten, 39.000 sigaren, 22.000 kilo ta bak, 78000 pakjes sigarettenpapier, 100000 kilo meel, 20.000 kilo graan, 40.000 kilo koffie, 70.000 kilo suiker, 200.000 kilo aardappelen, 600 fietsen en ongeveer 100 motorfietsen. in Rusland zal volgend jaar voor kinderen van 37 jaar gelegenheid tot het volgen van bewaarschoolonderwijs ge schapen zijn. Glasgow. De scheepsbouwer Sir Alfred Yarrow is negentig jaar en maakt thans een veertiendaagsche reis door Europa per vliegtuig. Het bevalt de oude heer biezonder. Batavia. Het aantal Mekka-gangers ter bedevaart in 1931 zal vermoedelijk ten hoogste 5000 bedragen, dat is 10.000 minder dan vorig jaar. Athene. De directeur van zes dag bladen, vervolgd wegens het opnemen van berichten, die onjuist waren en die het vertrouwen in het Grieksche betaalmiddel konden schokken, is vrijgesproken. Parijs. Laval sprak dezer dagen over Frankrijks economische toestand en noemde daarbij zijn allereerste plicht: bescherming der binnenlandsche markt. Genève. Inzake de bewapeningsva- cantie hebben thans 50 van de 64 tot de ontwapeningsconferentie uitgenoodigde staten geantwoord. Te Berlijn is het bekende café„Umter den Linden" gesloten wegens achteruit gang van het hotelwezen en het wegblij ven der vreemdelingen. New-York. De Amerikaansche vlie ger Powell Eaylis bereikte een nieuw record; 448.5 K.M. per uur. IIÜII3IIIIII Een goed aanbeeld vreest de IIIIIIBIIIIII slag van de hamer niet. Over waterleiding gesproken. lste deel. Jan: Nu Piet, ik zou zoo zeggen: we krijgen welhaast waterleiding. Staat je dat wat aan? Piet: Ik vind het prachtig, maar we moeten nog 20 jaar wachten, tot de

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6