k. De Nieuwe ïexelscbe Courant No 4589 45s,eJaargang. Woensdag 9 Dec. 1931 s Van week tot week Wonden Texelsche Berichten I)e Landbouw op Texel in 1931. G. SCHOTANUS Wilhelminalaan 16 Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Dec 8,09 8.56 9.42 10,26 11,12 11,59 0.22 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4.18 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Zaterdagavond. Laval over Frankrijk's Rechten en Plichten. Pierre Laval, de Fransche premier, heeft zijn buitenlandsche politiek in de Kamer verdedigd, in 'n rede die, van Europeesch standpunt beschouwd, zóó onbevredigend was dat de Beurs er haar zooveelste flauwte van kreeg. Laval had het o. m„ over de verhouding van Frankrijk tot Duitschland, over de voorrang die de her stelbetalingen moesten hebben boven de andere, particuliere schulden en over de heiligheid der verdragen en nog het een en ander. Het was alles zeer Fransch, Fankrijk mag vooral zijn geld niet ver gooien, sprak de premier, en Frankrijk mag ook geen bewijzen van een zekere soort grootmoedigheid geven, want Frankrijk heeft zijn plicht gedaan. De cri sis, waaronder de heele wereld gebukt gaat en die haar dreigt te ondermijnen, schijnt haar oorsprong te hebben in een ziekte, die men gemeenschappelijke ze nuwziekte zou kunnen noemen. Het ver trouwen is finaal weg en moet hersteld worden. In de eerste plaats door eerbied voor het gegeven woord en voor de on- derteekende verdragen. Frankrijk's pres tige in de wereld is onvergetelijk. Het wil de wereld niet overheerschen. Het wil slechts de oude beschaving verdedigen die met ondergang wordt bedreigd. Enz. Als de bom maar niet barst. De Kamer juichte (centrum en rechter zijde), maar de Beurs pruilde en bleef pruilen. Met twee miljoen werkloozen in het land is dit geen wonder vooral niet, nu bekend werd, dat Lavai's regee ring in het geheim, zonder het parlement erin te kennen, met eenige milliarden ver schillende noodlijdende particuliere instel lingen, als banken, spoorwegen, enz. had gesteund, teneinde grooter onheil te voor komen. De financieele en economische toestand in Frankrijk is veel ongunstiger dan de Franschen zichzelf wijs maken. En niets vreest men daar te lande meer dan het oogenblik, dat de bom zal barsten. Frankrijks verhouding tegenover Engeland. Het gejubel, waarmee de geheele recht- sche pers van Frankrijk de overwinning der conserv. Eng. partijen begroette, is reeds lang verstomd. Baldwin's redevoe ring over Duitschland's korte credieten, en de prioriteit, waarop deze volgens hem aanspraak kunnen maken, de beschermen de politiek der nieuwe meerderheid, heb ben aan de Seine een koude wind doen waaien. Toen in de loop van de laatste zittingen een socialist in de Franjsche Ka mer dè rechterpartij toeriep: „Nu, mijne- heeren, applaudisseert u nog voor de nieuwe 100 pet. douanerechten op Fran- huiduitslag, springen- f de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- I lachten en verzorgen met l AKKER'» KLOOSTERBALSEM bijt niet! ,Geen goad zoo goed." MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maagtabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. sche groenten?" werd het op alle banken stil en de boeren afgevaardigden trokken zeer bezorgde gezichten. „Dat is de dank voor de milliarden-hulp, die Frankrijk Engeland heeft gegeven", riep een ander afgevaardigde uit, zonder dat hij erin slaagde, de Kamer uit de verlegenheid te helpen. Maar 24 uur later vertrok de minister van Financiën naar Londen, met de opdracht om o.a. te spreken over douane-politiek Hoe denkt Japan over de Ontwapeningsconferentie? De Japansche Militaire Raad heeft het Japansche standpunt inzake de ontwape ningsconferentie vastgesteld. Japan zal niet toestemmen in eenige verplichting tot ontwapening, waarbij de ontwapening in het algemeen, in het biezonder het aantal vliegtuigen en de hoeveelheid oor logsmateriaal, op hun huidige stand wor den gehouden. Redenen: 1. Japan heeft gevaarlijke buren, zooals China en Rus land. 2. De bewapening is reeds tot een minimum beperkt. De sterkte van het Ja pansche leger bedraagt op het oogenblik nog slechts 65 pet. van die van vóór de oorlog. 3. Japan staat in bewapening met vliegtuigen en andere materialen zeer ver achter bij andere mogendheden, aangezien het in de wereldoorlog niet op het hoofd-' tooneelvande strijd heeft meegevochten. Dit standpunt der Japanners is veelbe lovend. Zóó veelbelovend dat de „Times" in overweging geeft, de conferentie maar liever uit te stellen. Want niets zou zoo fataal zijn voor de menschheid en de Volkenbond als de te vreezen mislukking der conferentie. De Volkenbond machteloos? Het gaat de Volkenbond en daarmee de menschheid de laatste tijd slecht door. dien de Volkenbondsraad van het eene échec en de eene zwaarmoedigheid in de andere vervalt. Tot heden heeft Japan bij voortduring bewezen dat het zijn eigen weg in Mandsjoerije wenscht te gaan en dat het maling heeft aan de Volkenbond en het heele blanke ras voor zoover dit daarin vertegenwoordigd is. En de Vol- bond mitsgaders het blanke ras, laten dit alles gedwee welgevallen. Niets be wijst zoozeer de totaal veranderde machts verhoudingen in de wereld als dat het gele Japan, hetwelk ongeveer 60 miljoen inwoners heeft, vóór de wereldoorlog zoo machtige en sterke blanke volken als de V.S., Engeland en anderen gezamenlijk zoowel als afzonderlijk durft trotseenen en bruskeeren in het bewustzijn dat die volken zoo verarmd, berooid en krachte loos zijn geworden, dat zij tegen Japan durven noch kunnen optreden. Dit ty peert de toestand misschien nog wel het meest. Waarbij dan nog komt, dat de blanken ook te dezen onderling verdeeld zijn, wat op zichzelf reeds weder een stuk verzwakking en krachteloosheid be- teekent. Met het doel onze lezers een en ander te kunnen meedeelen omtrent de oogst van de voornaamste landbouwgewassen op Texel, kwaliteit, quantiteit, afzet, prij zen, vooruitzichten, enz. hebben we ons licht eens opgestoken bij de heer Alb. Dros Dz., Eierland, die ons welwillend het volgende meedeelt: Ongetwijfeld is dit niet gemakkelijk, aldus de heer Dros, daar de omstandig heden, waaronder de landbouw gedreven wordt, niet precies gelijk zijn als ge volg van verschil van grondsoort, be mesting, intensieve of meer extensieve cultures, zoodat het slechts gemiddelde gegevens kunnen zijn. In het algemeen. Over het algemeen is de groote regen val in de afgeloopen zomer voor de ont wikkeling van de landbouwgewassen niet zeer gunstig geweest. Het is algemeen bekend, dat zoowel de quantiteit als de kwaliteit door veel zon gunstig worden beïnvloed, zoodat bij een oogstjaar aH 1931 met veel 'regen en weinig zon de al- gemeene verwachting hieromtrent danook bewaarheid is. Bij het dorschen van vrij wel alle gewassen bleek de opbrengst zeer tegen te vallen, terwijl ook het ge wicht van het stroo laag was. Door de zeer lage prijzen van granen en stroo is de uitkomst danook zeer zeker slecht te noemen. Door de slechte uitkomst van de vlas- verbouw van oogst 1930 was de uitzaai) voor 1931 belangrijk ingekrompen. In 1931 is slechts plm. 100 H.A. op Texel uitgezaaid, tegen zeker wel ruim 200 HA. in 1930. Ook dit gewas heeft zich door de vele regens matig ontwikkeld. Vooral roest en z.g. doode barrels komen in bijna alle partijen voor. De prijzen zijn zeer slecht. Men kan zeggen, dat a 1 't vlas in België bewerkt wordt. Door de hooge loonen en sociale lasten in Nederl. is deze eens bloeiende tak van bestaan voor ons verloren gegaan. Vroeger werd het Texel sche vlas speciaal op de Zuid-Hollandsche eilanden bewerkt. Thans echter ligt de be werking van vlas ook in België vrijwel stil vanwege de moordende concurrentie uit Sovjet-Rusland. De vorige maand wer den in Kortrijk in België (de zetel der vlasbewerking), groote hoeveelheden Russisch vlas (bewerkt) ingevoerd. De prijzen, die thans bedongen kunnen wor den, zijn dan ook lang niet in overeen stemming met de hooge productiekosten van dit gewas. Er zal danook in het ko mende oogstjaar waarschijnlijk nog veel minder uitgezaaid worden. Fijne zaden. De oogst van fijne zaden is slecht geweest, lage opbrengsten en lage prij zen (spinaziezaad b.v. onverkoopbaar). Suikerbieten. De oogst van suikerbieten staat ook in mineur: lage opbrengsten met lage prijzen. De steun, door de regeering, voor deze cultuur ingesteld, blijkt te eenen male onvoldoende. Zelfs bij een maximum opbrengst is deze teelt niet loonend te maken. Waar deze teelt bij normale be werking veel arbeid vraagt, is dit ook uit dit oogpunt zeer zeker te betreuren. Aardappelen. Een gunstige uitzondering maakt de aardappeloogst. Door de groote regenval toch. zijn vrijwel alle vroege aardappelen aan de gewone aardappelziekte (Phytoft. Infestans) ten gronde gegaan, waardoor groote hoeveelheden aardappelen aan de markt zijn onttrokken. Deze markt zou in normale omstandigheden anders zeker overvoerd geweest zijn, gezien de groote oppervlakten, die door geheel Nederland met aardappelen bepoot zijn. De prijzen zijn behoorlijk goed te noemen. De op brengst per H.A. is niet hoog. Granen. Bij de granen heeft de tarweteelt, ge steund door de tarwewet, de belangstel ling van de landbouw. Men kan danook zeggen, dat deze teelt door de tarwewet gunstig wordt beïnvloed. De prijs van gemiddeld goede tarwe is thans op de wereldmarkt plm. f6.50 per 100 Kg., ter wijl de Ned. tarwe door de tarwewet (voor 2e kwaliteit) thans betaald wordt met f 11.95 per 100 Kg., verhoogd met 10 ets. voor bewaargeld per maand Hier kan men dus spreken van een behoorlijke; steun. De kwaliteit der Texelsche tarwe steekt gunstig af bij die van het vaste land en heel wat partijen zullen betaald worden naar le kwaliteit (dus met fl. per Kg. meer). Het is zeker, dat alle tarwe, in Nederland verbouwd, door de tarweorganisaties zullen worden overge nomen, indien ze aan de minimum kwali teit voldoet. De afneming geschiedt tot nog toe niet biezonder vlot, wat gelegen is in het feit, dat de eerder zoo gesmade Ned. tarwe nu blijkbaar te goed is, daar de meelfabrieken bij voorkeur mindere kwaliteiten vragen (die zijn het goed koopst). De grootte van de tarweoogst. De oppervlakte oogst 1930 op Texel was plm. 150 H.A., bleek in 1931 te zijn plm. 225 H.A., alzoo een enorme toe name. Ongetwijfeld zal deze voor 1932 nog wel grooter blijken, te zijn. Waar de normale Ned. oogst slechts plm. 20 pet. der Ned. behoefte aan broodgraan dekt, behoeft men voorloopig voor over productie nog niet bang te zijn, wanneer het mengpercentage slechts verhoogd wordt (thans plm. 22y2 pet.) Resumé. Resumeerend kan men zeggen, besluit de heer Dros, dat oogst 1931 voor de land bouw niet rooskleurig was. Wanneer de regeering doorgaat de landbouw met al lerlei (sociale) wetten te belasten, (hoe Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen nood brengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. werkt als gorgelen nuttig overigens) zijn de vooruitzichten verre van rooskleurig. Men beleeft thans de idiote gevallen, uat menschen zonder inkomen rente- en invaliditeitszegels en on gevallenpremie moeten betalen voor per sonen, die wel inkomen hebben. Dit noemt men sociale wetten. Wanneer ingegrepen wordt in het productieproces, waardoor de onkosten worden verhoogd, is dit al leen mogelijk indien ook de geldelijke opbrengsten gegarandeerd worden, zooals b.v. door de tarwewet. (Aldus het oor deel van de heer A. Dros.) Giften voor het Witte Kruis N.N., Oosterend f 2.50. DE KOOG. Sportnieuws. Zondag speelde U.D.I. tegen H.K.C. (den Helder). Ongeveer 11 uur floot de scheidsrechter de beide clubs in 't veld. H.K.C. had maar 10 spelers, doch geen van de spelers van UD1 had veel zin om uit het veld te gaan. Daarop vroeg de aanvoerder van UDI of HKC met twee spelers van UDI zou willen spelen. Dit werd goedgevonden. Er ontwikkelde zich dadelijk een mooi vlug spel, maar de wind deed daaraan veel afbreuk. UDI (maakte voor de rust drie doelpunten. Na de rust had HKC voor de wind, maar het gelukte geen der clubs ineer punten te maken. Eindstand: 3—0. De wedstrijd had een prettig verloop. De heer Abr. Daalder (den Burg) leidde zeer goed. Tij dens de rust werd aan de aanwezigen een kleine bijdrage gevraagd ter gemoet- koming in de onkosten van HKC. Er werd f 4.50 bijeengebracht. Onze dank hiervoor. UDI werd uitgenoodigd Tweede Kerst dag een vriendschappelijke wedstrijd tegen HKC te den Helder te spelen. A.D. DE COCKSDORP. Vogeltrekstation „Texel." Geringe vogeltrek. De werkzaamheden aan het Vogeltrek- station zijn de vorige week beëindigd voor zoover het dit jaar betreft. De vinkenbaan is gesloten, de lokvogels zijn opgeborgen en de waarnemers vertrok ken. Er is veel gewerkt en een groot aan tal waarnemingen liggen nu klaar om be werkt te worden. Het w)as alleen zeer jammer, dat de vogeltrek in de afgeloo pen herfst zoo gering was, niet alleen hier op Texel, maar ook over ons ge heele land. Hopen wij nu maar op een goede voor- en najaarstrek voor het volgende jaar, zoodat dan weer met frissche moed begonnen kan worden. Nogmaals een kleine opmerking: elke geringde vogel vormt een kleine schakel in de lange reeks waarnemingen, die voor een diepgaande vogelstudie noodig is; elke gevonden en ingeleverde vogelring kan dikwijls inzicht geven in een pro bleem, dat anders misschien jaren op zijn oplossing moet wachten. Helpt dus allen mee: de kleine moeite van het bezorgen van een ring aan het bureau van dat blad, zal de vogelkenners dikwijls groote moeite en onzekerheid besparen. OOSTEREND. Lezing Ds. Buskes. „Wereldcrisis en Evangelie". Over bovenstaand onderwerp sprak Ds. Buskes Vrijdagavond in de Geref. Kerk H.V. Ds. opent met te laten zingen Ps. 99 vs. 1 en 2. Daarna gaat hij voor ingebed. Er wordt gelezen Ps. 93. Hierna roept spr. de aanwezigen een hartelijk welkom toe, allen, die gekomen zijn om zich te ver diepen in de dingen van deze tijd, om, zooals Da Costa het uitdrukte: „hun, krant naast hun Bijbel te leggen". Want als we dat doen, zullen we de bijbel door de krant en de krant door de bijbel gaan begrijpen. Al staan we op ons eiland nog grootendeels buiten het wereldge beuren, nochtans hebben we de taak Gods Woord over dit gebeuren te laten schijnen. Er zijn menschen, die alleen hun bijbel lezen en anderen, die alleen hun krant lezen. Hoewel het eerste verre te kiezen is boven het laatste, toch is het geen van beide goed. Niet met een „boekske in 'n hoekske", maar we moeten zijn menschen, die midden in het leven staan. Tegen de Farizeërs zei Jezus reeds, dat ze wel oog hadden voor de teekenen,, die het weer voorspelden, maar niet let ten op de teekenen der tijden. Laat ons daarvoor waken. Wanneer we spreken over de crisis, spreken we over het oordeel. Dat betee- kent immers het woord „crisis". Die oor- deelen moeten wij zien als Gods oordee- len. Niet als het laatste oordeel, want hoewel de toestand op dit oogenblik heel TEXELSCHECOURA Vlas. 25, 45 cn 65 ets. voorkomt verkoudheid.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1