Samenwerking in Zuivelbereiding. Het advies der Commissie. Een kostbaar bezit Samenwerking een feit. erg is, kunnen we, lettende op Gods Woord, aannemen, dat dit het laatste oor deel niet is. Immers daarvan wordt ge zegd, dat het zoo erg zal zijn, dat God om der uitverkoor'nen wil die dagen zal verkorten. Zoo erg is het nu nog niet. Spr. ziet drieërlei crisis. In ons lanjd op maatschappelijk en politiek terrein., Op internationaal gebied en het leven der volkeren. Ten derde tusschen het Oosten en het Westen. Het Gezin. Spr. neemt als voorbeeld op maatschap pelijk terrein het gezin. Het gezin wil de Christen zien als een gemeenschap, door God ingesteld. Man en vrouw behooren hierin te leven naar Gods gebod. Aan, dit gezin heeft God de kinderzegen ver bonden. We moeten dit vooral als een zegen blijven beschouwen. Toch is het deze zegen, die een crisis brengt in het leven van deze tijd. Spr. geeft voorbeel den. Stel, daar is een jong gezin. De man is werkloos. Hoe moet het nu. Ze aanvaarden 'de ordening Gods, maar ze weten, niet hoe rond te komen, als het, gezin nog grooter wordt. Of ook dit, wat spr. zelf tijdens zijn arbeid in Am sterdam vernam: Daar is een gezin met een paai- kinderen. De huisbaas heeft zoo nu en dan al eens laten voelen, dat het niet erger moet worden. De huur is reeds* verhoogd, maar als er nog meer kinderen komen zal het gezin moeten omzien naar een ander huis, want de huisbaas ver huurt geen huis aan groote gezinnen. Het is gemakkelijk voor een dominee om te zeggen: „Vertrouw maar op God", maar ga er zelf maar eens voorstaan. Dan is daar de strijd tusschen werk gever en werknemer. Een strijd, die bit ter gestreden wordt en waarin gemeen schappelijke schuld is. Zie naar Twente, waar op dit oogenblik de verhoudingen bedorven worden eenerzijds door hard vochtige patroons, en aan de andere kant door opruiïende communisten, die alles in de war probeeren te sturen. Onze wereld is een door en door zelfzuchtige wereld geworden. De menschen vragen niet meer naar het belang van de gemeen schap, maar naar winst. Geld is de groote waardemeter gewonden. Men, taxeert iemand niet meer naar zijn gees telijk bezit, maar alleen naar het geld, dat hij heeft. Internationale Crisis. Over het internationale zal spr. niet veel zeggen, daar hierover pas in den Burg is gesproken. Ook hier is een haat ■en een elkander verbijten, dat door en door goddeloos is. Alles draait er om het eigenbelang. Strijd tusschen Oosten en Westen. Dan is daar de strijd tusschen het Oosten en Westen, waarvan we iets zien in de beweging van Gandhi. Hij heeft het Oosten wakker geschud en een op lossing moet gevonden worden. Het is iets, dat ook ons raakt. Geeft nu't Evan gelie een antwoord op al die vragen? Als we verwachten, dat het ons een regel zal geven om naar te leven, op maat schappelijk, internationaal en koloniaal terrein, worden we teleurgesteld. Maar dit kunnen we er uit lezen, dat de wereld is losgemaakt van haar bestemming. We zijn onze eigen weg gegaan. Het gezin hebben we gemaakt tot een zaak van ons plezier. Het vaderland, dat een gave van God is, hebben we tot iets van ons zelt gemaakt, dat we ten koste van an deren willen handhaven. Willen we voor de ondergang bewaard blijven, dan naar Jezus Christus. Nog niet te Iaat. Spr. stond verleden week aan het sterf bed van iemand, die zijn leven verknoeid had en nu aan de gevolgen daarvan moest sterven. Maar hij had op het laatst van zijn leven de Heiland gevonden en hij kon sterven met de wetenschap, dat hij naar de Hemel ging. Zoo is het nu ook met onze wereld. De wereld heeft zichzelf naar de ondergang geholpen. Maar voor die wereld heeft God Zijn Zoon gegeven. God kan uit dat door ons verknoeide werk nog iets goeds doen voortkomen. We leven in de Adventdagen. Het „Vrede op aarde" zaï weé'r spoedig gehoord wor den. Men wil dat „Vrede" wel eens be» beschouwen als alleen bedoeld voor de ziel. Maar wanneer het goed is, zal het ook vrede brengen tusschen patroons en arbeiders, tusschen volk en volk, tusschen blank en bruin. Want waar Jezus komt wijkt alle vijandschap en eigenbelang. Met de opwekking, dat ieder op eigen plaats in praktijk te brengen, eindigt spr zijn rede. Met dankzegging en het zingen van vers 3 uit het Gebed des Heeren werd de vergadering gesloten.' Het was een leerzame avond. Jammer, dat door het minder goede weer niet meerderen konden aanwezig zijn. V. G. ffifflfflfflfflfflffifflfflffl II fflfflffiffifflffifflfflffiffi ffi ffl ffi „Wij moeten ontwaken en onze ffi ffl verantwoordelijkheid gevoelen." ffl ffi -o- ffl ffi Helpt het misdeelde kind. Koopt ffi ffi Weidadigheidspostzegels en brief- ffi ffi kaarten. ffi 8B ffi ffiffifflfflfflffifflffifflffl II fflffifflfflfflfflffifflffiffi Met het doel kennis te nemen van en te beslissen over wat de voorbereidende Commissie, gevormd door de heeren G. Nobel, voorz., J. Dokter, secr., C. Kuip, C. Roeper Mz., C. Roeper Lz. en Joh. Roeper Jz. inzake „samenwerking in zui velbereiding" als resultaat van haar ar beid te boek had gesteld, kwamen de leden van „De Eendracht" Maandagmid dag in „De Zwaan" in vergadering bijeen De bijeenkomst werd geopend door de heer C. Stoepker, voorz., die de aanwezi gen welkom heette, in het biezonder de heeren Nobel en Dokter, en vervolgens de leiding der vergadering aan de heer Nobel overdroeg. Beide besturen slaan toe. Het is mij aangenaam, zoo vangt de heer Nobel aan, hier met u te mogen spreken over samenwerking van de Hoop en de Eendracht. Ongeveer twee weken terug maakte onze Commissie een aan vang met een nauwkeurige bespreking en overweging van deze aangelegenheiden deze morgen konden we onze voorstellen voorleggen aan de besturen van beide fabrieken. Het is ons een groote voldoe ning te kunnen meedeelen, dat ons rap port door beide besturen met algemeene stemmen is aanvaard. Wij hopen en ver trouwen, dat u tot hetzelfde resultaat zult komen, opdat een goede samenwer king tot stand worde gebracht. De voorstellen. Als voorwaarde, waarop samenwerking tusschen de Hoop en de Eendracht moge lijk zal zijn, wordt gesteld: de toetreding als lid van de Eendracht. De Eendracht kent f20.000 aan de Hoop toe, wanneer 40 aandeelhouders als lid toetreden en de overige zich voor minstens twee jaar verbinden de melk aan de E. te leveren. De E. kent f 25000 aan de Hoop toe, wan neer er 50 als lid toetreden (de overigen zijn dan tot niets verplicht). Stopzetting De Hoop. De Comm. adviseert de Hoop zoo spoedig mogelijk te sluiten, b.v. 1 Jan., een en ander nader te regelen, ook wat het personeel betreft. Mogelijk kunnen eenige personen in de E werk vinden. Een groot landbouwbelang. Er is in de Waal, gaat spr. verder, al lang gewerld om tot samenwerking te komen. Deze is ook noodig en goed. Een groot landbouwbelang is er mee gemoeid. Door eendrachtige samenwerking over 'n flink gebied is veel te bereiken. De eerste stap daartoe kan thans genomen worden. Er staat immers een goed ingericht bedrijf ter beschikking. Het doel is op grond van volledige overeenstemming tot centra lisatie te komen. De bedragen, aan de Hoop toe te kennen, zijn danook op cou lante wijze bepaald. Het is thans het juiste moment om tot aansluiting over te gaan. Het woord is thans aan de leden, Verbouw van de Eendracht. Op 'n vraag van de heer P. van E x e l deelt de heer Nobel mee, dat bij aanslui ting van de Hoop aan de E. voor plm. f 15000 verbouwd moet worden. In totaal komt die samenvoeging dus de E. te staan, op f25000 plus f15000. Totaal f40000 Rekenen we nu met vier miljoen Kg. melk en bepalen we die kosten op 0.1 ct. per Kg., dan beloopt dat f4000, met welke som de rente en aflossing bestreden kan worden. Ook wie van de Hoop naar de E. komen, betalen hierin natuurlijk mee. Eerst: Meer leden. En als er nu geen veertig van de Hoop lid willen worden? vraagt de heer Bier steker („Sir Robert Peel"). Het ant woord van de heer Nobel is: Dan ver valt alles automatisch. Die voorwaarde moet worden vervuld. De heer Rozen- daal vraagt, of de E. zeker is van de melk, als er 40 toetreden, waarop de heer Nobel meedeelt .dat de statuten hierin zullen moeten voorzien. Eventueel zullen deze gewijzigd moeten worden. Gehoord een Commissie-lid van de Waal bestaat in dit opzicht geen gegronde vrees. De opmerking van de heer Rozendaal is nochtans op haar plaats. De heer Stoep ker deelt nog mee, dat bij onderzoek is gebleken, dat zeker wel SO pet. van de losse leveranciers van de E. lid worden. Bestuursuitbreiding. De heer J. Garritsen informeert naar het bestuur van de nieuwe Coop. Na mens de Comm. deelt de heer Nobel mee, dat voorgesteld wordt het bestuur met twee personen, uit de nieuwe leden van de Waal te kiezen, uit te breiden. De Comm. meent, dat de zittende bestuurs leden de leiding moeten houden. De nieuwe kunnen onderwijl worden ingewijd Het zou ongemotiveerd zijn voor te stel len, dat het bestuur zijn mandaat ter be schikking stelt. De zaak is immers zoo ijn orde. De heer KI. Tjepkema („De Kamp") informeert naar de overdracht van de Hoop, waarop de heer Nobel meedeelt, dat de Eendracht over die fabriek de vrije beschikking krijgt als samenwerking een feit wordt. Bij acclamatie aangenomen. De Commissie geeft de leden in over weging de voorstellen bij acclamatie aan te nemen. De heer Dokter en ik, aldus is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het uw lichaam doet. de heer Nobel, hebben hier persoonlijk geen belang bij. Wij zitten in veel land bouwzaken en bevelen u uit volle overtui ging en van harte gaarne aan onze voor stellen bij acclamatie goed te keuren. Aldus geschiedt. Geen der leden verlangt meer het woord. De vrijwel vol ledige ledenvergadering verklaart zich zonder hoofdelijke stemming met het ad vies van de Comm. accoord. Slotwoord. Ik ben er van overtuigd, dat het zoo goed is, herneemt de heer Nobel. Van middag hopen we te de Waal hetzelfde resultaat te bereiken. Gaarne zal onze Comm. daar het hare toe bijdragen. Ik hoop, dat deze dag een goede St. Nico- laasdag mag zijn, niet voor de Hoop en Eendracht alleen, maar voor heel Texel. We zijn zeer ingenomen met dit besluit, feliciteeren u er mee en hopen, dat we later met vreugd mogen zien, waartoe dit voorbereidend werk leidde. Vooral de. heer H. Boer, directeur van de E-, har telijk gefeliciteerd met dit resultaat. Met volle toewijding en ijver geeft hij zich aan zijn taak. Dit moet een mooie dag voor hem zijn. Het is ons aangenaam hiertoe te mogen bijdragen. Hiermee sluit de heer Nobel deze bijeenkomst. DE WAAL. De Hoop en De Eendracht. Maandagmiddag zijn de voorstellen van de Commissie ter voorbereiding vaneven- tueele samenwerking tusschen de Hoop en de Eendracht in de vrijwel volledige vergadering van aandeelhouders in Bel- levue besproken. De vergadering werd ge opend door de heer A.Kikkert, voorz., die de heer Nobel met een kort woord inleidde. Voor wat de heer Nobel omtrent de voorstellen der Comm. meedeelde, verwij zen we naar het verslag van de vergade ring te den Burg. Rechten en plichten. Na deze uiteenzetting informeert de heer C.Roeper, „Ongeren", naar de sta tuten van de Eendracht. De heer Dokter geeft hierop antwoord: Als leden kunnen toetreden veehouders (sters), die be kwaam zijn verbintenissen aan te gaan.i Op iedere 7 H.A. moeten zij minstens één melkkoe houden. De melk van alle ge zonde dieren moet geleverd worden, met uitzondering van de melk voor eigen ge bruik en in overleg met het bestuur van melk voor kalveren of derden. Wie hiervan afwijkt moet toch de exploitatie kosten betalen, welke anders gekomen zouden zijn op 'de melk, welke men ver plicht was te leveren. Het lidmaatschap is persoonlijk en verbindeed tot het eind van het boekjaar (behoudens overlijden en ontzetting). De ledejn kunnen zich door een meerderjarige inwonende zoon doen vertegenwoordigen. In eventueele te korten moeten alle leden bijdragen, ook zij, die tot voor twee jaar nog lid waren. Ieders aandeel in het tekort wordt be paald naar de in de laatste vijf jaar ge leverde hoeveelheid melk. Voor wie niet kan betalen, zijn de anderen aansprake lijk. De heer A.Kikkert vraagt, of bij ver bouw van de Eendracht (kosten f15000) deze ook klaar is voor eventueel toetre den van den Hoorn. Het antwoord hierop luidt ontkennend. Op de vraag of leden en niet-leden aan' de E. voor de melk evenveel ontvangen, geeft de heer Dokter een bevestigend ant woord. Hij acht het echter zeer goed mo gelijk, dat met dit systeem in de toekomst wondt gebroken en de leden meer zullen ontvangen, omdat die toch de verantwoor delijkheid dragen. Hoe groot is het verlies? Wat moet ieder aandeelhouder betalen, wanneer het tot samenwerking komt? De heer Dokter geeft deze toelichting. Wan neer 50 leden toetreden, betaalt de E. f25000. Hiervoor worden afgestaan fa briek met terrein en inventaris. Deze eigendommen staan op de balans voor rond f 30.000. De aandeelhouders zouden samen dus een verlies van f5000 lijden. Toch raadt de Comm. aan het voorstel te accepteeren, want later komt men zeker voor een grooter verlies te staan. De heer Nobel zei terecht reeds, dat het nu hoog. tijd is om met elkaar op te trekken. Ik, die geregeld de E. controleer, kan gerust' zeggen, dat deze fabriek goed is. Ze moet echter zeker zijn van de steun van een groot aantal leden. De fabriek te Lutjewinkel verwerkt 15 miljoen Kg. melk, bijna geheel door leden aangevoerd. Zonder eenige reserve, aldus spr., advi seer ik het voorstel der Comm. aan te ne men. De E. neemt dan een krachtige positie in en is 'n waarborg voor goede bedrijfsresultaten. De heer D. Dros (Tienhoven) ver wachtte, dat de E. beter uit de hoek zou komen. Hij rekende op het volle pond, maar wil toch met de Comm. meegaan. De heer L. Roeper Pz. blijft het laffe kerels vinden, die als aandeelhouder van de Hoop met hun melk naar de E. gaan. Een stem uit de vergadering: Je moest ze dankbaar zijn. Bedrijfsresultaten. De heer Nobel herinnert er aan, dat destijds overname tegen 100 pet. werd aangeboden (f17000), maar de omstandig heden zijn inmiddels gewijzigd. De fa briek is o.m. verbouwd. De heer Dokter voegt hieraan toe, dat destijds de fabriek terrein, enz. voor f23000 op de balans stonden, nu f 30.000. Een aanbod van 125000 mag zeer royaal heeten. Op een vraag uit de vergadering deelt de heer Dokter nog mee, dat over het boekjaar 1930-'31 de Hoop bruto uitbe taalde f8.06 per 100 Kg. en de E. f 8.10. De E. rekende echter f 1.60 per 100 Kg. aan onkosten en de Hoop maar fl.36. Over het tijdvak 1 April-31 Oct. 1.1. be taalde de Hoop bruto f6.47 uit en de E. t7.04. De E. hield echter f 1.64 voor onkosten in en de Hoop maar flJ25, met het gevolg, dat de E. tot een saldo van f9000 en de Hoop tot f1300 kwam. Ik heb dus meer vertrouwen in de E. dan, in de Hoop, aldus spr. De E. beweegt zich in opgaande lijn, de Hoop in neer gaande. Aller belang is dus: aansluiten. Doet men het niet, dan zal de E. toch zooveel melk aan de Hoop onttrekken, dat deze meer en meer verliest. Beter is deze belangrijke stap, voor het leven, te wagen, Een aanbod, als thans wordt gedaan, komt niet meer terug. De heer D.C. Keijser (Ruitersplaats) had gaarne een royaler aanbod gehad, maar wil toch voorstemmen. Op zijn vraag naar het verlies aan de Hoop deelt de heer Dokter mee, dat dit, over een heel jaar gerekend, f23 per koe bedraagt (over 1 miljoen Kg. melk 0.57 ct. per L.) De heer A.Kikkert brengt nog in het midden in de bestuursvergadering ge tracht te hebben het volle pond (100 pet) uitbetaald te krijgen. Dit bleek echter niet te kunnen. Uitslag stemming. De heer Nobel laat over de voorstellen der Comm. stemmen. Het resultaat is, dat 53 er vóór stemmen, één tegen en tien blanco. De heer Nobel feliciteert de Hoop met dit besluit, dat immers in het vvelbegrepen eigenbelang van de aandeel houders is. Nu zal nog een vergadering tot liquidatie moeten volgen. Cteze dag is voor de Texelsche landbouw een zeer belangrijke, daar volgens mijn stel lige meening een gelukkig besluit geno men is. Ik reken er op, dat de 53 vóór stemmers allen lid worden ook, anders zou het goede werk weer te niet worden gedaan. Wederom wordt de leden op de man af gevraagd, nu of zij lid van de E. wil len worden. Het resultaat is, dat 33 per sonen zich daartoe onmiddellijk bereid verklaren." Verscheiden personen willen er nog eens over denken. De heer Nobel spreekt over dit resultaat zijn teleurstel ling uit, doch men heeft nog een week bedenktijd. Spr. doet een beroep op dje '.eden, om toch vooral toe te stemmen. De heer D.C.Keijser vraagt, of de overige leden van de Hoop de gevolgen van een afspringen van de samenwerking willen riskeeren. De heer Nobel wijst er op, dat op die achterblijvers de volle ver antwoordelijkheid rust. De heer D.Dros dringt op toetreden tot de E. aan. Wan neer er niet 40 maar 50 toetreden, scheelt dat f5000. Zonder resultaat echter. De hoop blijft, dat „De Hoop" niet blijft. De heer Nobel wil nu de vergadering maar sluiten. „Je wordt hopende oud". Hij hoopt maar, dat men zal inzien, dat men zich als lid had moeten opgeven. Achterblijvers brengen anderen en zich zelf in gevaar. Spr. dankt de heeren van van de beide besturen en de mede-com missieleden voor de prettige besprekingen en sluit met de wensch, dat de samenwer king toch een feit wordt, de bijeenkomst. Nader bericht: Gistermiddag deelde men ons nog mee dat nog een 12-tal aandeelhouders van de Hoop als lid tot de E. besloten toe te treden, zoodat het minimum-aantal van 40 thans overschreden en samensmelting met de E. een feit geworden is. De E. krijgt reeds minstens 45 leden van de Hoop en betaalt dus minstens f20.000 uit Nog vijf leden er bij en de 50 zijn er, in welk geval de koopsom, door de E. te be talen, op f25000 wordt gebracht. Men verwacht, dat het getal 50 wel bereikt' zal worden. Autobotsing- Zondag kwamen de auto's, die be stuurd werden door Van den Berg en P. C. Boot, in botsing op de hoek bij de Waal. Alles liep zonder ongelukken af. Beide wagens hadden eenige materieele schade. OE COCKSDORP. Stormschade aan de dijken. De storm van de laatste dagen van de vorige week heeft nogal wat schade toe gebracht aan de dijken van de poldei» Eendracht en Eierland. Hoewel de vloed niet biezonder hoog steeg, vonden de gol ven in 't nog versche zodendek een wel kome prooi. De dijk van de Eendracht- polder is wel over een lengte van plm..

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2