„K L U I r ft PHILIPS RADIO M.VONK, Den Burg Goedkoop en goed. No 4589 45steJaargang. Woensdag 9 Dec. 1931 TWEEDE BLAD WAAROM Texelsche Berichten 42 cent per pond. linn min mm mm mm mm mm mm mm mm hi in m Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA De heer Jan P. Strijbos schrijft ons: Onder een brief, welke de heer Drijver mij deze week zond, schreef hij: „Van Texel hoorde ik, dat op de Petten en de Mok sinds eenige dagen een Flamingo huist. Laat ons hopen, dat het dier met rust gelaten wordt". IJdele hoop. Want zoo juist lees ik in de Texelsche Courant, dat de vogel ge schoten is. Afgezien van de kwestie, of dit een strafbaar feit is, dringt zich de vraag op, waarom dit nu noodig was. Wat voor voordeel, wat voor winst, of roem was er mee te behalen? Heeft het de schutter in eenig opzicht genot ver schaft? Waarde heer D.: Waarom moest deze vreemde vogel nu gedood, waarom in hemelsnaam? Met de beste wil ter wereld, maar ik kan er niet anders dan gebrek aan be schaving in zien. Meer dan een kwarteeuw pleiten mannen als Dr. Thijsse, Van Tien hoven, Prof. Swaen, Drijver, om maar enkelen te noemen, voor het goed recht van de levende, wilde vogel, ja, er is nauwelijks een land aan te wijzen, waar zoo vele voortreffelijke woordvoerders en leiders bereid gevonden worden hun krachten te geven aan de beschavingsar beid van Natuurbescherming. Des te die per treft het en des te grooter wordt onze wrevel, als we weer tot de erken ning moeten komen, dat hun stemmen toch nog niet allen bereikten. Bentveld, 7 Dec. 1931. Sportnieuws. De laatste wedstrijd is het de C.-adsp. gelukt door een puntloos spel het kam pioenschap te behalen. Door de sterke wind werd het spel nogal bemoeilijkt, hetgeen niet wegneemt, dat er met veel animo werd gespeeld. Arie wint de toss en ^rkiest tegen wind te spelen, in welke periode A goed partij geeft. C. werkt niet best af, terwijl, de goede schoten voor Bela geen moeite opleverden. A. houdt tot de rust goed stand. Na de hervatting legt Oom het op verdedigen toe. Door goed opstellen weten zij alles te keeren. Bij A werd de grootste fout gemaakt door de midvoor, die te veel achter de voorhoede aanzat in de hoop met een verrassend schot de leiding te kunnen nemen. Ook de midhalf had productiever kunnen zijn. Zoo ble ven doelpunten uit en heeft C de speld jes verdiend. Na afloop werden deze door de voorz. met eenige toepasselijke en opwekkende woorden aan de spelers van C. uitgereikt. De stand is als volgt: gesp. gew. gelijk verl. punt voor tegen C. 4 220674 A. 4 12 14 8 7 B. 4 1 0 3 2 9 10 D&n is Texel I kampioen. Indien Succes 1 van Wieringen in haar Zondag te spelen match tegen N.-Niedorp (uitwedstrijd) gelijk speelt, is S.V. Texel kampioen. Een spoedig bericht omtrent de uitslag van deze match is ons toegezegd, zoodat we vermoedelijk reeds Maandagmorgen daaraan publiciteit kunnen geven. O Stand Korfbalcompetitie. punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand U.D.l. 9 5 4 31 3 14 VerdoNigro 9 5 4 25 8 14 O.K.C. 9 2 6 1 10 7 10 S.E.O.L.T.O. 8 14 3 9 18 6 de Zwaluw 8 1 2 5 6 31 4 H.K.C. 9 4 5 9 23 4 Verdo-Nigro—O.K.C. 0-0. U..D.I.H.KC. 3-0. o— Texel won van W.-Waard (uit) met 63. De Schager Crt. schrijft van deze match geen al te groote indruk te hebben gekregen. Maar, vervolgt het blad, T. heeft ons toch laten zien, dat zijn kracht niet van een toevalligheidje afhangt. T. is een forsche, gedegen ploeg, waarin elk over een flinke dosis spelbegrip be schikt. Ook lichamelijk weten ze hun mannetje te staan. Ook koppen de eilan ders zoo goed, wat hun bij hoog spel een voorsprong geeft. Gras, Van Reenen en Kiljan waren de beste. Ook Stern speelde zeer verdienstelijk. De linkervleu gel was minder sterk dan de rechter, die beter combineerde en beter schoot. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., de Waal, f2.— N.N., Oosterend, 12.50Van L., Oosterend, fl.N. N., Oosterend f 1.25. Weer een mooi lijstje. eden Vraag uw winkelier heden Versche Melange Zeer fijne smaak. Voordeelige prijs. Een welkom geschenk. De heer Jn. Stam, handel in luxe- en huishoudelijke artikelen alhier, verlootte een fraai eetservies onder wie de juiste tijd raadde, waarop een klokje zou blij ven stilstaan. De juiste tijd was 9 uur IS innt., 28 sec. De heer C. P. Burger, Oosterend, raadde 9 uur, 17 mnt., 3 sec. en werd de gelukkige. Kerknieuws. De heer K. W. Roeper, di™Zondag voor den Burg verkozen werd tot diaken van de Doopsgez. Gemeente Burg, Waal en Oosterend, heeft die benoeming niet aan vaard, zoodat een vrije herstemming moet plaatshebben. Voor de Waal werd de heer C. H. Roeper Lz. benoemd en voor Oos terend de heer L. Koppen. Sunderklaasviering. Het was Maandag geen „Sunderklaas viering zooals we die gewend zijn, maar toch was het vrij druk in de straten tus- schen zes en acht uur. Het was vooral de jeugd, die in grooten getale ten tooneele verscheen. Menigeen had van zijn costuumpje veel werk gemaakt. De „kat jes", (die je gerust zonder handschoenen kon aanpakken) en eenige mooi uitge doste Pierrots en Pierrettes mogen met recht worden genoemd. Biezondere figu ren kwamen we overigens weinig tegen. Hier en daar nog een heertje met hooge hoed, wat straatvegers en een Volendam- mer dat was al, op een paar uitzonde ringen na. Een uitzondering maakte een drietal jolige meisjes, die een bezoek aan ons bureau brachten en ons daardoor ge legenheid gaven om haar goed op te ne men. De een had zich met Texelsche tarwe-aren getooid, de ander droeg een hoeveelheid tarwemeel, terwijl no. drie dat meel in de vorm van oliebollen ver toonde en gul aanbood, maar eens te proeven. We hebben geproefd en kunnen hier een gunstig oordeel met een gerust hart neerschrijven. Met genoegen maken we melding van een groep dames en heeren uit Oude- schild, die hier en daar eenige zangnum mers deden hooren en onderwijl collec teerden ten bate van de kas der KjW. Be waarschool, die immers de bodem laat zien. De zang was goed en met genoe gen werd er naar geluisterd. De op brengst van de collecte was f64.64. Na mens het gezelschap en de school wordx dank gebracht aan de heeren F. Zegel Kz. en J. P. Dros, die welwillend hun auto beschikbaar stelden. Dat men op de een of andere wijze zou reageeren op het verbod van een Sunder klaasviering, zooals we die anders ken nen, was min of meer te verwachten. „Sunderklaas is niet dood", werd ons verteld en ten bewijze daarvan werd ge wezen op Sunderklaas, die ondanks zijn hooge leeftijd, zoo gezond was als een, vischje. Hij was wel in een kist geplaatst en werd weliswaar op een baar door sombere gedaanten met hooge hoeden op als bij een rouwplechtigheid rondgedra gen, maar „in een kist" en „gekist" is niet heelemaal hetzelfde. „Sunderklaas" trok veel bekijks en stellig heeft men, algemeen de wensch geuit al of niet voor anderen verstaanbaar dat onze vriend maar spoedig weer „de oude" zou zijn, veilig voor iedereen, om van „schijn dood" maar niet te spreken. Na acht uur toen de pret een èind moest nemen werd in de hotels gele genheid tot dansen gegeven. In „Texel''', waar de Polakken als vanouds een groote attractie vormden, was het ei-vol. Vrijwel zonder eenige verstoring ging de Sunderklaasavond voorbij. Een paar maal heeft de politie wegens een hei beltje moeten ingrijpen., niet wegens on betamelijk optreden van z.g. Zuiderzee- werkers (men generaliseert te veel en overdenkt te weinig de ware woorden, dat één rotte appel in de mand al de gave fruit te schand kan maken), maar van een paar Texelaars, die de euvele moed bezaten op deze wijze ons zoo mooie feest te bekladden. Gelukkig hebben ze het niet bar gemaakt (heelemaal koest houden is beter) en trad de politie, die versterkt was, met tact op. Moge de Sunderklaasviering op 21 Dec. doorgaan op vanouds bekende en alge meen gewaardeerde wijze. Houdt hoog Texels Ouwe Sunderklaas. o— Een ingezonden stukje, op deze dag be trekking hebbende, wordt in het volgend nummer opgenomen. Uitslag verkooping. Door notaris Mulder is gistermorge- voor de erven van de heer Th. Thomas sen publiek verkocht de hofstede Akyab in Eierland met schuur, arbeiderswoning, perceelen land en duinen en eendenkooi. Kooper: Jac. Buijs q.q. voor f19900. Biezondere Vrijwillige Landstorm. In de gisteravond gehouden vergadering van de B.V.L. werden prijzen uitgereikt aan de koningschutterJan Zijin Sz., de scherpschutters S. Troost, A. Bremer Sz., H. Schrama en C. Bakker W.C.z.schut ter le klas Jac. Witte Hz. en schutter 2e klas Jo Ran. De heer J. Vlaming Gz. ontving het brevet scherpschutter. Voortaan zullen de oefeningen beginnen met ingang van de zomertijd (Mei) en worden extra prijzen voor de hoogste ge middelden uitgereikt. Burgemeester Oort, voorz., deed een krachtig beroep op de leden om zoo trouw mogelijk aan de oefeningen deel te nemen. De B.V.L. moet, „als 't moet" voor z'n taak berekend zijn. Spr. hoopte' echter dat het nimmer noodig zal zijn. De heer Oolders, secr. van het Verband Alkmaar, onderstreepte deze woorden. „Versterk onze gelederen", sprak hij, „op dat van de B.V.L. een preventieve kracht uitga. We zijn dichter bij de narighekj dan wij wel meenen. Eerst het spel van de revolutie en dan de hel. De B.V.L. en zijn zusterinstellingen kunnen dit voor komen". We komen in het volgend nummer op deze vergadering terug. Kerknieuws Ned. Herv. Gemeente. Gisteren is in de vacature - P. Kikkert tot ouderling benoemd de heer R. C. Fluisman Jz., die zijn benoeming in be raad heeft genomen. Diaken J. Korten- hoeven, periodiek aftredend, is herko zen en heeft zijn benoeming aangenomen. OOST. Sinterklaas op school. Door het hoofd der school was bericht ontvangen, dat Sinterklaas ongeveer half vier een bezoek zou brengen aan de school. Om 3 uur waren alle kinderen reeds aanwezig, vergezeld van ouders, broertjes en zusjes en vele anderen. Met het vertoonen van tooverlantaarnplaatjes werd de tijd gekort. Daar kwam de hooge bezoeker. Sinterklaas las een op rijm ge steld verzoekschrift voor, waarin hem werd gevraagd ook Oost weer een be zoek te brengen. Zeer getroffen door de inhoud, voelde de goede Sint zich ge noopt, de verre reis te ondernemen.Sin terklaas werd toegezongen onder piano begeleiding. Zwarte Piet strooide zijn pepermoppen met milde hand, maar had de zak en de roe niet vergeten. Hij ver telde nog hoe hij knecht was geworden, bij Sinterklaas en dat dit baantje hem best beviel. Sinterklaas was zeer voldaan over zijn knecht. Een groote mand met pakken en pakjes was al een dag te voren ge arriveerd en hierin bleek voor ieder kin)d wat te zijn. Een voor een werden ze bij Snterklaas ontboden en velen moesten- vernemen, dat er altijd nog wel wat aan vlijt enz. was te verbeteren. De Sint hoopte echter, dat zij hun uiterste best zouden doen en dit werd natuurlijk door allen beslist beloofd. Na het uitreiken der cadeau's gaf Pie terman nog een staaltje van zijn piano spel te hooren en zongen de kinderen onder begeleiding van de zwarte knecht. Ook voor het hoofd der school en juf frouw Vermeulen, hier de handwerk-on- derwijzeres benevens voor mevr. Zonder van, had St. Nicolaas een verrassing en ook hun werd op het hart gedrukt toch vooral goed op te passen. Toen werd af scheid genomen en keerden allen huis waarts. Zoowel de ouderen als de kinde ren waren zeer voldaan over dit feest. Overal hoorde men woorden van goed keuring en zag men tevreden gezichten. Zoo'n feest is voor ons, bewoners van het betrekkelijk stille en afgelegen Oost een biezondere tractatie. Moge de Suil het volgend jaar aan Oost weer een be zoek brengen. Een woord van dank aan Sinterklaas en zijn zwarte knecht en alle anderen, die tot het succes van deze mid dag hebben bijgedragen, is hier zeer zeker op zijn plaats. Door een moker getroffen. Bij het verrichten van sloopwerk kreeg de heer S. alhier een moker, welke van de steel vloog, mei zoo'n vaart tegen het gezicht, dat hij aan ooglid, slaap en neus bloedende wonden opliep. Gelukkig dat het oog niet werd gedeerd. OUDESCHILD. Tijdelijke stopzetting havenwerken. Naar we vernemen worden de dijk- en havenwerken Zaterdag gedurende twee weken stopgezet. Als het open winter blijft, wordt in Januari weer begonnen. Hoog water. Vrijdagnacht is het water tijdens de N.W.-storm weer hoog geweest. Het stond een heel eind op de kade. De cou pure is uit voorzorg nog gesloten. Het water was 1.90 M. boven N.A.P. De cou pure ligt op 2 M. De motarbotters heb ben Donderdag een slechte reis gemaakt. Het water was biezonder hol. St. NicolaasfeestK.W. Bewaarschool. Maandagmiddag was het feest voor de kleintjes van de bewaarschool. De voor zitter, de heer F. Krüger, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, deed ver volgens mededeeling van mooie giften en wekte op om donateur te worden. Door de kinderen werden leuke spelletjes gedaan, die wel bewezen, dat juffrouw uurtje goed met het kleine volkje kan omgaan en dat een bewaarschool hier zeker op haar plaats is. Het is wel een slechte tijd, maar als elk een steentje wil dragen, kan de school toch blijven be staan. Aakscheepje verkocht. Flet aakscheepje van de fa. C. R. Keij- ser en Co., is een dezer dagen naar Har- lingen verkocht. DE COCKSDORP. Wordt het lage autobustarief gehandhaafd? De heer T. Reuvers, autobusonderne mer schrijft ons: Het goedkoope bustarief is nu een paar weken oud en we hebben dus reeds eenige ervaring opgedaan. In de eerste plaats geeft het heele Noordelijk ge deelte van Texel onomwonden zijn in stemming te kennen met dit tarief, daal de bus nu, onverschillig welke afstand men wenscht af te leggen, in ieders be reik is, zonder uitzondering. Als men zoo de dagelij ksche gesprekken in de bussen hoort, krijgt men de indruk, dat deze prijzen nu beneden elke verwachting zijn en dat zijn ze ook, want meer dan 50 pet. gingen deze naar beneden, wat wil zeg gen, dat er meer dan 50 pet. passagiers extra vervoerd moeten worden, om tot hetzelfde bedrag te komen, terwijl de ex ploitatiekosten naar verhouding veel hoo- ger zullen worden door zwaardere be lasting. Bovendien zijn de verschillende tarieven verhoogd, mede in verband met de lage benzineprijzen, terwijl daar nu weer een extra hooge en zeer onbillijke belasting op komt, een belasting, die plaatselijk is en in dit geval nergens op valt te verhalen. De zaak is echter deze: De heele ma noeuvre is een proef en het reizende Texelsche publiek, uit de Noord, heeft het dus zelf in zijn macht of deze goed koope tarieven gehandhaafd zullen kun nen blijven. Immers: er is lang geroe pen om een tarief voor elke beurs. Wel nu, het is er en houd vast wat je hebt. Dit is al wat ik er van kan zeggen. Illlll+llllll Als iemand wil weten wat hij iiiiii+iiiiil is, laat hij dan zijn buren eens IIIIH+IIIIII flink nijdig maken.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1