De Nieuwe ïexelsche Courant 32 No 4591 45s,e Jaargang. Woensdag 16 Dec. 1931 'n Stijve nek is pijnlijk akker's Kloosterbalsem "Tol"£7/ Van week tot week ïexelsche Berichten „Lees, rekent, en houdt boek" 'T KERSTNUMMER NIEUWJAARSGROET G. SCHOTANUS Wilhelminafaan 16 Dit foor geen catarrh I m bb Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 JuE 1930 fa dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. HOOGWATER to- reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Dec 1,08 1.57 2 52 3,55 5,01 5,58 6.49 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4 16 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 - 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Zaterdagavond. Hoe ziet de wereld er uit? Wilt ge weten hoe eenige „groote man nen" de huidige wereldtoestand beoor- deelen? Accoord! We geven eerst het woord aan DR. BRüNING (Duitschlands Rijks kanselier): Elke dag neemt de ontwrich ting van het economische leven der we reld grooter afmetingen aan. Een econo mische oorlog van ongekende ernst is ontbrand en deze dreigt de welvaart van alle volken te zullen ondermijnen. De be sluiten der regeeringen dienen van dat be sef doordrongen te zijn. Met het vasthou den aan onjuiste rechtsopvattingen kan men de toestand niet meester wonden. Ge deeltelijke oplossingen zouden niet slechts te kort schieten doch zelfs groote gevaren opleveren. Vervolgens spreekt tot GENERAAL SMUTS (Eng.): Wanneer Duitschland in gebreke blijft, moet Enge land vroeger of later volgen en het is beter dit feit openlijk te erkennejn en bij tijds onder de oogen te zien. Het dient nergens toe de illusie te verlengen aan gaande de internationale schulden en de herstelbetalingen, welke de internationale financiën reeds in de war gestuurd en de internationale betrekkingen vergiftigd hebben. Het is tijd geworden een einde te maken aan deze gevaarlijke grap en aan de arme wereld nieuwe hoop en nieuwe moed te geven. Indien wij nalaten dit te doen zouden we kunnen komen te staan tegenover sociale revoluties, waarbij meer dan herstelbetalingen en de internationale schulden verloren zouden gaan. Wij nade ren inderdaad een nieuwe crisis in de kwestie van het herstel en de schulden en de noodzakelijkheid van een nieuwe en misschien laatste oplossing, is zeer drin gend. Verder volgt het oordeel van KUNSCHAK (leider Chr. Soc. Partij in Oostenrijk): Wij leven onder een hemel zonder zon, in een lucht die bezwangerd is met giftige nevels, en op een onder mijnde bodem, die op zijn grondvesten wankelt. Tenslotte laten we aan het woord HOOVER (Pres. Ver. Staten): De eco nomische malaise duurde in het afgeloo- pen jaar voort en werd steeds ernstiger in alle deelen der wereld. Vele landen verkeeren in politiek opzicht in een wan kele situatie. De overmatige bewapening, de schulden, de uitgaven der regeeringen, en de zware belastingen hebben geleid tot revoluties, verstoring van het begroo- tingsevenwicht, ineenstorting der valu ta's, paniekstemming in de financieele we reld, het dumpen van goederen op de buitenlandsche markten en een vermin derd verbruik. In twee jaar tijds hebben zich in negentien landen, 'die meer dan de helft der wereldbevolking omvatten, revo luties of ernstige wanordelijkheden voor gedaan. Tien landen zijn niet bij machte geweest aan hun buitenlandsche verplich tingen te voldoen. Veertien landen hebben hun valutastandaard tijdelijk moeten los laten. Al deze stoornissen hebben op ons haar terugslag gehad.. Opwekkende lectuur leggen we onze le zers niet voor, maar struisvogelpolitiek zou het wezen te verdoezelen, dat het er met ons wereldje op heden zoo slecht voorstaat: Om een ramp te verhoeden. Te Bazel zitten elf vroede mannen, waaronder onze landgenoot, Dr. Colijh, Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan. maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen in de oogen doen ko men. Als Gij 's morgens wakker wordt met een stijven nek. neemt dan dadelijk Akker's Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling zal de pijn minder worden en morgen vroeg is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. bijeen, om, onder beperkende voorwaar den, te onderzoeken wat er gedaan kan worden om Duitschland en daarmee Euro pa te redden van de ondergang. Het be gon natuurlijk met ruzie. Of juister: met ruzie vóór het begon. Frankrijk wenschte, dat liet plan-Young principieel gehand haafd blijft voor het oogenblik, omdat het van meening is, dat Duitschland's on vermogen om te betalen, hoogstwaarschijn lijk slechts van tijdelijke aard is en wil. buitendien onder alle omstandigheden voorrang van de politieke schulden van Duitschland. Niet geheel met instemming van Frankrijk werd de Italiaansche prof. Beneduce tot voorz. van deze commissie gekozen. Tot overmaat van ramp werd ook een Italiaan tot algemeen secr. ge kozen. Italië immers moet van het Ver drag van Versailles niets meer hebben en van de oorlogsschuldenregeling al even min. Frankrijk heeft aldus harde noten te kraken, waarover de Fransche pers niets te spreken is. De „Figaro" durft zelfs be weren, dat de Comm. het grootste wan trouwen van Frankrijk verdient, omdat zij het werktuig is van alle tegen Frank rijk gerichte krachten. De voorspelling van Generaal Smuts (zie boven) komt op deze wijze vast uit. Een nieuwe crisis Zal men dan nooit wijzer worden.' China—Volkenbond—Japan. De Volkenbond heeft in verband met het Japansch-Chimeesche conflict een moeilijke tijd doorgemaakt. De bonds- en vredesgedachte stond immers op het spel. Hij heeft er zich echter zoo goed mogelijk doorgeworsteld met tot resultaat, dat een commissie naar Mandsjoerije wordt ge zonden met het doel, na te gaan, wat er precies aan de hand is en te constatee- ren, wie er buiten zijn boekje is gegaan. De toestand tusschen Moekden en de Groote Muur is nog gespannen en zal het vermoedelijk nog wel eenige tijd blij ven. De aanwezigheid van Chineesche troepen op Chineesch grondgebied wordt door Japan een provocatie genoemd. De Chineezen vinden de aanwezigheid van Japansche troepen op Chineesch grond gebied een nog veel erger provocatie. En onder zulke omstandigheden blijft er altijd een kans, dat de geweren afgaan; vooral wanneer zoowel in China als in Japam de nationalistische stroomingen sterker worden, hetgeen het geval schijnt te zijn, gezien de crisis te Tokio en de actie der Chineesche studenten. Vandaar dat de Bondsraad aan een behoedzaam zwijgen over deze materie de voorkeur heeft ge geven. - wanneer U neen 2&4fteoC Biez. Vrijwillige Landstorm. Naar aanleiding van ons verslag in het vorig nummer deelt de heer H.C.A. Kie- vits ons mee, dat hij thans plaatselijk leider, (commandant) is, doch dat bij eventueele mobilisatie de leiding niet bij hem berust, maar aan een officier (be roeps- of reservekader) wordt opgedra gen. De heer Kievits is dan gewoon land storm er. tg „Draagt elkanders lasten". Koopt ffl fg Weldadigheidszegels ten bate van tg Eg het blinde, achterlijke doof- fg fg stomme en verwaarloosde kind. jg Eü EEI De P.-T.T.-dienst op de Kerstdagen. Op Vrijdag 25 Dec. (Ie Kerstdag) wordt de dienst over het heele eiland uit gevoerd als op Zondagen. Op Zaterdag 26 Dec. eveneens, met dit verschil echter, dat de kantoren over het heele eiland voor de p.t.t.Jdienst 's mor gens van 89 uur geopend zijn (den Burg bovendien van 12 uur nam.) Bovendien wordt op deze 2e Kerstdag één volledige bestelling van brief- en pakket- post uitgevoerd over het heele eiland. Zondag 27 Dec. is de dienst weer als gewoonlijk op Zondagen. Giften voor het Witte Kruis. N.N. .de Koog f 2.—. In deze tijd van Kerstgeschenken ge lieve men ook aan het Witte Kruis te denken. Ook „Wijkverpleging" en „Zie kenauto-fonds" bevelen zich in uw ge waardeerde aandacht aan. Met het doel gezamenlijk de prijsbere kening in het smidsbedrijf onder het oog te zien, werd Maandagavond 1.1. in „Die Lindeboom" door de Texelsche Bond van Smedenpatroons een vergadering belegd, waartoe mede waren uitgenoodigd de be sturen der beide afd. van de H.iM. van Landbouw en de L.T.B., de directeur van gemeentewerken, Tiessen en gem.-opz. Veldstra en de pers. Op verzoek diende de lieer Seitsma, ass.-consulent van de Rijksvoorlichtingsdienst ten behoeve van de Nijverheid, van advies. „Wie schrijft die blijft." Na een inleidend woord van de heer H. Smit, voorz., die de wenscli uitsprak, dat men een genoeglijke en leerzame avond zou hebben, stak de heer Seitsma van wal. Er wordt bij de kostenberekening in het algemeen nog te veel geschat, zoo begon hij. Dit moet de wereld uit, want daar door wordt de eene of de andere partij benadeeld, vaak ook beide. Tegen wat schrijfwerk moet je niet opzien. „Wie schrijft die blijft." Alleen op grond van dergelijke gegevens kan je een rekening opmaken. Om uit te visschen, hoe een onkosten- rekening in het smedenbedrijf wel moet worden opgezet, heeft de directeur van het Rijks-Nijverheidslaboratorium te Delft overleg gepleegd o.m. met de besturen van de Neutrale Bond en de R.K. Bond van Smedenpatroons, met het resultaat een rapport, waaraan het volgende is ont leend: Bij het opmaken van de onkostenreke- ning moet rekening gehouden worden met a. het materiaal, dat tegen de dagelijksche marktprijs moet worden berekend; b. de loonen, in productieve uren verdiend; c. algem. bedrijfsonkosten. Van de uren, aan al of niet productieve arbeid besteed, moet precies aanteekening worden gehouden. Tot de algem. bedrijfskosten behooren de alg. jaarlijksche uitgaven, zooals rente van bedrijfskapitaal, rente van in machi nes en gereedschap gestoken kapitaal, rente van kapitaal, vertegenwoordigd door de noodzakelijk aanwezige hoeveelheid materiaal, rente van kapitaal, te vorderen wegens uitgevoerde werkzaamheden (denk aan jaarrekeningen), huur gebouw of (van een eigendom) rente en afschrijving, re paratie aan het gebouw, niet-productieve uren (schoonhouden gebouw, onderhou den materiaal), kosten boekhouding, grond- en personeele belasting (voor zoo ver die op het bedrijf drukken), brand verzekering, kosten soc. wetgeving (ze geltjes, ziektewetpremie), verlichting, kracht voor machines, vrachten, dubi euze posten (voor 20 pet.). Verder behoo ren hiertoe ook de kosten van gereedschap pen, die jaarlijks vernieuwd moeten wor den ot die aan slijtage onderhevig zijn, smeer- en poetsmiddelen, kolen, olie, etc. Voor afschrijving op inventaris wordt meest 10 pet. gerekend. Invulling belastingbiljet De heer P. Dros Bz. stelde de vraag, of het bedrag van de personeele belasting, voor zoover deze op het b e d r ij t drukt, in mindering van het zuiver inkomen mag worden gebracht, waarop de adviseur een bevestigend antwoord gaf. Houdt boek. Waarop, vervolgde spr., moeten deze onkosten nu worden verhaald? Antwoord: Op de door de klant te betalen loonen. Aangenomen dat de loonen, in produc tieve uren verdiend, f 6000 bedragen en de alg. onkosten f3000, dan moeten de uurloonen mét 50 pet. worden verhoogd. Deze loonen en de kostprijs van het ma teriaal beide verhoogd met een billijke winst, vormen het totaal van de nota, welke aan de klant moet worden gepre senteerd. De klant kan daarmee ge noegen nemen, als hij weet, dat op bovenomschreven wijze te werk wordt ge gaan. Niet door schatten, maar door de bouwen op vaststaande gegevens, komt van de Texelsche Crt. verschijnt de volgende week en biedt een uitgezochte gelegen heid tot doelmatig aoverteeren. Mogen wij nog DEZE week uw opdracht ontvan gen Het Kerstnum mer wordt aan AL onze abonnees toege zonden. Oplaag ruim 2300 ex. Uw adverten tie wordt keuriggezet, op mooi papier ge drukt en over HEEL TEXEL HUIS AAN HUIS GELEZEN. Prijs f 1.20, f 1,80, f 2,40 enz. per vakje. o— Groot blijkt de animo Ook voor het plaat sen 45 ct. van een Mochten wij van u reeds een briefkaart ontvangen? Drukkerij Texelsche Courant men tot een goed resultaat. Het komt er op aan, de bedrijfsonkosten te kennen. En hier kom je nooit achter, wanneer je geen aanteekeningen houdt. Zijn die on kosten aan de hooge of aan de lage kant, dan kan hierin aanleiding tot een nader onderzoek zijn. Eigenbelang spreekt een hartig woordje mee. Het streven moet zijn het onkostencijfer zoo laag mogelijk te houden. Hoe kan dit gebeuren, als men niet weet hoe groot ze wel zijn. Van alle smederijen in liet ressort, ontving de con sulent, na een daartoe strekkend verzoek, slechts twintig opgaven van liet onkosten cijfer. Dit is een ongezonde toestand.) Spr. besloot met de wensch, dat zijn woorden niet vergeefs gesproken zouden zijn. We gaan met de tijd mee. De voorz. bracht hierop in het midden, dat de Texelsche Smedenbond steeds met zijn tijd meegaat en zipli immer, op het standpunt plaatst, dat de cijfers op de rekeningen ten volle moeten kunnen wor den gerechtvaardigd. Onlangs zijn diverse prijzen na een gehouden vergadering nog weer verlaagd. Met slechts enkele uitzon deringen, zijn we op Texel, bij andere plaatsen vergeleken aan de lage kant. De vergadering had ten doel tot een vaste basis voor de prijsberekening te komen (en door middel van de krant Texel eenig idee te geven, van wat er aan zoo'n smidsrekening wel vastzit. Redj) Namens zijn medebestuursleden, ver klaarde de heer C. Geense, met het door de heer Seitsma behandelde accoord te kunnen gaan, hetgeen deze met genoegen constateerde. Het is prettig, sprak hij, erkend te hooren, dat de arbeider zijn loon waard is. De heer P. Dros wees er op, dat de landbouwers wel in een zeer ongunstige positie verkeeren. Hun bedrijf wordt niet „beschut". De tarwewet alleen komt het wat ten goede. Overigens is er niets, wat hun tot voordeel kan strekken. De boer werkt voor de wereldmarkt en deze brengt hem leelijk in de verdrukking.' Zwaar drukt op hem de sociale wetge ving. Spr. deed een beroep op de Bond om zijn adhaesie te willen betuigen aan het streven van de H.Mjv.L., afd. Waard en Groet, die de kosten van de soc. wetgeving ten laste van de gemeen schap wil brengen. De consulent gaf >n overweging deze vraag tot het Hoofd bestuur te richten. Na nog eenige discussie sloot de voorz. met dank aan allen de bijeenkomst. DE COCKSDORP. Noorderlicht duidelijk waargenomen. Vrijdagavond is van 10 mnt.. voor acht tot 10 mnt. over acht van de lichttoren alhier af het- Noorderlicht zeer goed waar genomen. Het was zelfs zoo sterk, dat het lichtschip Terschellingerbank, dat op 15—16 mijl van hier ligt, duidelijk was te zien. Een biezonder verschijnsel, dat, voor zoover bekend, hier niet eerder in die mate werd opgemerkt. Het Noor derlicht ging gepaard met een storing van de radio-ontvangst, overeenkomende met die welke bij onweer valt waar te nemen. Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1