Texelsche Courant van Zaterdag 19 Dec 1931 Donkere dagen voor Kerstmis TWEEDE BLAD Waar het op aan komt! Texelsche Berichten Dertig- jaren Heemraad van de Dertig Polders. „Achter de wolken Kijk, lezers, een crisis heeft steeds een begin, En een crisis heeft altijd een end; En zit je vandaag ook er vlak-midden-in In wee en in wanhoop, - er komt niettemin Een dag en een uur een seconde, 'n moment, Dat je eind'lijk weer crisisloos bent: Het is maar de kwestie (Dit zeg ik „Terzij"), Wie 't langste het uithoudt: de crisis Het licht is verdwenen, de glanzing ging henen. De dagen zijn daar, die 't schemerlicht dragen en 't scheidende kla gen van 't stervende jaar Wij staan als in vragen, in twijfel of klagen om wat het ons droeg, waar 't wonden, die pijnen en durende schrijnen, in 't mensehenhart sloegWij morren en zuchten omdat het ons vruchten der bitterheid bracht, terwijl toch ons leven een rijkelijk geven van 't zoet had ver wacht. Gij, die in deez' dagen moogt morren en klagen of zuchtende treurt.... Is niets in uw donkert, dat glimlacht of flonkert en't levenspad kleurt? Dringt niets u tot danken, met vroolijker klanken om wat het u bracht? Heeft nooit om -u henen het zonlicht geschenen, was 't altoos wel nacht? Het licht is verdwenen, de glanzing ging henen en 't donker is daar. Wij den ken en danken, met dankbare klanken het stervende jaar! G. WITTE Pz. Een terugblik. Zou het wel noodig zijn onder dit plaatje de naam te zetten? Wie zou er Je heer G. Witte Pz. niet kennen, die 7 Dec. 1901 tot heemraad van het waterschap de Dertig Polders werd benoemd en se dert daarin onafgebroken zitting had? Stellig zou hij deze maand opnieuw zijn herkozen, wanneer hijzelf daar geen stokje voor had gestoken. De heer Witte vond, dat het nu welletjes was en dat nu een jongere kracht zijn plaatsje maar eens moest innemen. Deze wensch is inmiddels vervuld door benoeming van de heer W. Bakker, van den Hoorn, van welke ver kiezing we in het vorig nummer reeds melding maakten. Nog een goed jaar en de heer Witte zet zijn zevende kruisje, anders gezegd: hij wordt zeventig en bereikt daarmee een leeftijd, welke men hem niet zou geven. Dertig jaar! Een lange tijd en toch ook hoe kort. Ik herinner me nog als de dag van gis teren de heemraden, die voor dertig jaar met mij het college van Dagelijksch Be stuur vormden, joh. Keijser Rz., S. P. Koning, KL Lap Bz., en Jan Kikkert Nz. De toenmalige dijkgraaf was Jan J. Roe per, secretaris Sijbr. Keijser Pz., pen- ningm., D. jz. Bakker, opzichter Jac. Hillenius Wz., bode Geert Kikkert. Dijk graaf J. S. Dijt was toen hoofdingeland, ook Corn. Keijser Pz., Jac. Keijser Sijbrz., H. J. Keijser Cz., Jan Witte Dz., C. M. Veeger, Jac. Kikkert P.Pz., Kl.Roeper Jbz., W. Az. Eelman en Corn. Bz. Bakker. Heemraad Klaas Bakker Tijsz. volgde ik in Dec. 1901 als zoodanig op. Dat er inde sedert voorbijgegane dertig jaren zeer veel gebeurd is, dat belangrijke besluiten ge nomen werden en dat het waterschap ook moeilijke jaren heeft doorgemaakt, hoeft nauwelijks te worden vermeld. Alleen reeds wat de wegen betreft, zouden ko lommen te schrijven zijn. In de eerste jaren van Witte's heemraad schap waren alleen maar behard de hoofdwegen tusschen de dorpen. De overige wegen waren zandwegen, die later in verband met de toename van het ver keer. vrijwel alle voor beharde wegen plaats maakten. Honderdtallen K.M. vve- gen. vragen thans, jaar op jaar, de bie- zondere zorg van het polderbestuur. Dat hiermee groote bedragen gemoeid zijn, laat zich begrijpen. Maar er is meer, veel meer gebeurd, We noemen nog het aanbrengen van de betonkraag op de zeewering, de bouw van de groote Waaldersluis, de dijkverhoo- ging, gepaard gaande met verhooging van de binnenbermen en verlegging van de weg van de kruin naar de binnenberm (tus schen Nieuweschild en P.H.Polder). En vergeet niet de groote stormschade, toe gebracht in de winter 1914-1915, waarbij de heele gronddijk tot de wierdijk weg geslagen werd. Dat was me wat. Maar 't bestuur was paraat en heeft de waterwolf (om ons eens aan een beeldspraak te vergrijpen), fiks bij de horens gevat. Versch liggen nog in het geheugen de ver bouw van de Zuidhaffeler-sluis, van de molen in't Noorden, ja,'t bestuur zat met stil en gaf de resp. opzichters volop werk Het spreekt vanzelf, dat door de aankoop van een wals, een betonmolen en een graafmachine de werkzaamheden belang rijk werden vergemakkelijkt en tevens vlugger werden afgedaan dan anders, mo gelijk zou zijn geweest. Het bestuur ging met z'n tijd mee en zag niet tegen 'n hooge uitgaat op, wanneer daar voor liet water schap belangrijke voordeelen uit zouden kunnen voortvloeien. „De cost gaet voor de baet uyt", hield men voor oogen. Om van de verantwoordelijke taak van het bestuur der Dertig Polders eenig idee te geven, vermelden we tusschen haakjes dat de begrooting over het loopende jaar in ontvangsten en uit gaven een bedrag aanwijst van omstreeks een kwart miljoen gulden. Dat beduidt nog al wat, nietwaar? En dat beteekent tevens dat er niet weinig werk aan de, winkel is, voor bestuur en ambtenaren De heer Witte deed zich kennen als een ijverig bestuurslid, een man met een helder oordeel, onpartijdig waar hij de waterschapsbelangen moest behartigen. Daar hij Texel door en door kende en van alle leden het langst zitting had in het Dagelijksch Bestuur was hij in vele zaken, het waterschap rakende, goed thuis en was hij een vraagbaak voor menigeen. Over één nacht ijs ging hij niet licht. Wanneer belangrijke besluiten genomen moesten worden, rustte hij niet, voor hij 't naadje van de kous wist en van de draag wijdte doordrongen was. Eenmaal zijn woord gegeven hebbende, kon je op hem aan. - Ziedaar, in enkele pennekrassen de persoon van de heer G. Witte Pz^, oud-heemraad van de Dertig Polders. - Geen wonder, dat men de krasse baas nog gaarne een jaar of wat in het bestuur ge houden had. De Huldiging. Woensdagavond werd in café „den Burg" een feestelijke vergadering be legd ter gelegenheid van het aftreden van de lieer G.Witte als heemraad. Van daar die met bloemen versierde zaal. Van daar de feestrede, uitgesproken door de heer J.S.Dijt, dijkgraaf, die de heer Witte in hartelijke bewoordingen dank bracht voor wat hij in des waterschaps belang deed. Spr. gewaagde tevens van de bui tengewoon prettige wijze, waarop met de heer Witte werd samengewerkt, en bood hem vervolgens namens het Coll. van Dag. Bestuur en de ambtenaren, een fraaie ruststoel aan, daarbij de wensch uitsprekende, dat hij nog tal van jaren in de beste gezondheid de welverdiende rust zou mogen genieten. Tevens hoopte de lieer Dijt, dat de heer Witte nog vele malen ter vergadering zou verschijnen, wanneer het polderbelaing te behartigen zou zijn, al zou hij dan geen geldige stem meer mogen uitbrengen. Getroffen door deze sympatieke woor den, bracht de heer Witte oprecht dank voor dit blijk van waardeering. Deze avond, zoo sprak hij, is voor mij een on vergetelijke. Hij besloot met de wensch, dat de prettige verstandhouding tusschen de bestuursleden zou blijven bestaan. Ten slotte werd de jubelaris nog toe gesproken door de heer IJ. Lap, van den Hoorn, die eveneens hulde bracht wegens de prettige samenwerking tusschen de aftredende en de overige leden van het bestuur. Daar spreker en de heer Witte in dezelfde omgeving werkten, kwam hij veel met hem in aanraking, waarbij hij veel van hem leerde, en hem als be stuurslid meer en meer waardeerde. Hij sprak de wensch uit, de heer Witte nog vele malen in gezondheid te mogen ont moeten. Nadat nog geruime tijd met gezellige kout in de meest aangename stemming was doorgebracht, werd de feestelijke bij eenkomst door de voorz. gesloten! IJsclub „Den Burg". Donderdagavond had bovengenoemde club een vergadering in café „den Burg" belegd. Er was aan de oproep al zeer slecht gehoor gegeven. Slechts 7 personen (ook het bestuur was nog onvoltallig), waren tegen half negen aanwezig, toen de voorz., de heer A. J. Eelman, met een kort woord opende en meedeelde, dat de secr., de heer J.Kager, wegens drukke w erkzaamheden, gemeend had zijn functie te moeten neerleggen. Spr. bracht mede nog een woord van dank aan de aftre dende bestuursleden, de heeren Jb. van Heerwaarden, H. J. Reij en G. Joh. Duin- ker, voor alles wat zij voor de vereeni-i ging hadden gedaan. Verder deelde spr. mee, dat in samenwerking met IJsclub „De Waal" was gecorrespondeerd met de Vereen, tot Behoud van Natuurmonu menten over het huren van een ijsbaan op de perceelen, welke binnenkort door die Vereen, in Waalenburg zullen worden aangekocht. Men was zoover gevorderd, dat men, wanneer die verkoop zijn beslag kreeg, daar een baan zou kunnen krijgen. Van de ongeveer 40 H.A. zou de helft beschikbaar worden gesteld tegen be paalde voorwaardende eerste 5 jaren zou de ijsclub niets hebben te betalen,, daarna f 100.per jaar. Men zou de baan onder water mogen houden van I Dec.15 Maart. Toegestaan werd een kade te leggen, een molen te plaatsen en eventueele duikers aan te brengen. Bij be ëindiging van de overeenkomst zou „Na tuurmonumenten" een en ander tegen taxatiewaarde overnemen. (Molens, dui kers, etc.) De vergadering werd gevraagd haar goedkeuring te hechten aan de voorstel len van het bestuur: le. dit jaar de Iel- mert niet te huren (om de hooge kosten), 2e. geen contributie te innen, en 3e. ver dere plannen tot samenwerking met de Waal, naar zijn goeddunken, uit te voeren Wordt goedgevonden. De rekening van de penningmeester, de heer Jac. Roeper Johz., wees uit, dat er nog een batig saldo sinds Nov. 1930 viel te boeken, van ongeveer f 12.De heeren H.Schrama en A. Eelman S.Cz., die daarna de rekening controleerden, ver klaarden, alles in orde te hebben bevon den. De penningm. ontving hiervoor dank. De lelmert, vervolgde de voorz., is dit jaar wel niet ingehuurd, maar toch wil het bestuur deze baan niet geheel en al laten scheten. Het is mogelijk haar te huren, desnoods (als het wintert) voor kinderen ot ook wel om 'savonds. over een ver lichte baan te kunnen beschikken. Thans meende men echter, deze nog niet te moe ten inhuren. Een schrijven was ontvangen van de fam. C.A.Keijser, de Waal, waarin werd meegedeeld, dat het bestuur direct de beschikking kon krijgen over „Jan Wil- kesland", een stuk land, gelegen in dat gedeelte van Waalenburg, dat door Na tuurmonumenten zal worden aangekocht. Bestuursleden van den Burg en de Waal hebben dit land in oogenschouw geno men en waren tot de conclusie gekomen, dat bij de huidige stand van 't water die blijft waarschijnlijk zoo het niets ge daan is, daar spoedig een baan te maken. Liever wilde men afwachten, wat Na tuurmonumenten zal doen. Men zou dan volgend jaar betere besluiten kunnen ne men en meer zekerheid van slagen hebben. Op een vraag, of het niet mogelijk was, met een kade en afsluiten van slooten,. daar nu reeds een baan te maken, als er eens wat regen of sneeuwval zou komen, werd meegedeeld, dat het niet mogelijk zou zijn het water er dan op te houden. Het bestuur wilde echter blijven meewer ken om de ijssport te bevorderen en zal n.ec nalaten wanneer er hier of daar dit seizoen onvoorziens een baan zou kun nen worden gemaakt, deze in orde te brengen. Tot bestuurslid (vacature-J.Kager) werd (met 4 van de 7 stemmen gekozen de heer Joh. Schrama, die met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Dit jaar zullen dus groote plannen ach terwege blijven. In de toekomst echter ligt opgesloten, dat IJsclub den Burg in samenwerking met de Waal de beschik king krijgt over een ijsbaan van 15 tot 20 H.A. En als het dan wintert, zal men zeker niet in gebreke blijven te profitee- ren van een sport, die een gezonde blos toovert op de wangen zelfs van menige bleekneus. Ook wedstrijden zullen dan niet uitblijven. We wachten maar af. L. R.K. Tooneelvereeniging „I.L.B." Door bovengenoemde tooneelvereen. is in studie genomen „De Logé", een blij spel in 3 bedrijven door Herman Nauw. Dat beloven weer prettige avonden te wor den. De lachspieren zullen werk krijgen. Opvoering omstreeks half Januari a.s. Petitionnement Wereldbond van Kerken. Op verzoek deelen we mee, dat de in- teekenlijsten met handteekeningen ter be krachtiging van het Ontwapenings-peti- tionnement van de Wereldbond van Ker ken zoo spoedig mogelijk bij Ds. Groe- nenberg, te Oosterend, worden ingewacht. Geert van Oorschot spreekt. Omtrent Geert van Oorschot, de spre ker op de beide Kerstvergaderingen der SD.A.P.., waarvan een advertentie in dit nummer melding maakt, verzoekt men ons mee te deelen: Geert van Oorschot is op Texel geen onbekende. Meer dan eens is hij te Oude- schild opgetreden en immer met veel suc ces. Van Oorschot is een vlot spreker, een aangenaam causeur, vol vuur en be zield van een jeugdig idealisme. Om nader aan te geven, wie Geert van Oorschot is, laten we hier een fragment volgen uit de verdedigingsrede welke hij hield voor de krijgsraad le den Bosch, voor welke hij afs dienstweigeraar ter verantwoording! was geroepen en door welke hij met acht maanden werd gestraft. Ik zou geen poging doen om mijn daad te rechtvaardigen, waie zij niet het gevolg van mijn eerlijke, waarachtige, moeilijk bevochten levensovertuiging. Als grond slag van het menschelijk leven, opdat het kan groeien en opbloleien tot diep waar achtig geluk, zie ik in de eerste plaat;» de liefde van mensch tot mensch. In een wereld, waarin wij het onderhouden van liefde en vrede tot hoogste plicht stel len, is het onmenschelijke onbestaanbaar. Oorlog herinnert aan bloed, aan vernieti ging van duizendtallen levens, aan ver gruizeling van veel schoons, dat met moeite is opgebouwd. Het betere, het schoone, het nobele, de beschaving, het geluk het is nimmer met wapens ge bracht. Er is geen enkel argument of ver dediging van de oorlog. Aan de oorlog moet ik weigeren deel te nemen om zuiver te blijven ten opzichte van mijn eigen ge weten. Hoogeie plichten dan naasten liefde keu ik niet. Overzicht veemarkten 10—16 December. ALGEMEEN: Ook deze week kwam er weinig verandering op het markttoo- neel. Alles bleef even slecht en gedrukt' en de prijzen waren ook nu weer laag, soms zelfs nog „iets" lager. Nergens was van eenige opleving sprake. Het eenige nieuws, dat we zouden kunnen mededee- Ien, is, dat Spanje weer aan de marlet is, al zijn de inkoopen nog van zeer geringe omvang. Op de Leeuwarder markt werden voor uitvoer naar dit land twee wagons graskalveren gekocht, hetgeen echter niet van veel invloed op het handelsverloop was, terwijl zeker geen luxe prijzen wer den besteed. Op dezelfde markt kochten een paar Belgen eenige kalfkoeien, ter wijl ten slotte nog even kan worden ge meld, dat in Friesland de laatste weken! geregeld eenig jongvee voor Frankrijk wordt gekocht, welke aankoopen echter niet op de markt mogen plaats hebben. Het vee voor uitvoer naar laatstgenoemd land bestemd, moet in een der stamboe ken zijn ingeschreven. De WOLVEEHANDEL bleef ook deze week, bij zeer beperkt aanbod, allerwege zeer lusteloos met lage, soms nog „iets lagere prijzen. De levende uitvoer naar Frankrijk valt schijnbaar ook tegen, ge zien de slechte prijzen, welke daarvoor te Leiden werden besteed. Alleen de Rot- terdamsche markt scheen Maandag voor wolvee „iets" beter met „iets" stijver prijzen. Een snelteekenaar op tournée De heer G. van der Zwaag, een snel teekenaar uit Wolvega, maakte Donder dag, Vrijdag en maakt vandaag nog een reis, wat je in de kunstenaarswereld een „tournee" noemt, over Texel, met het doel op alle scholen zijn talent ten toon te spreiden, met krijt te toonen op het zwarte bord. Of hij succes had, moet ge maar eens vragen aan de schooljeugd en aan het onderwijzend personeel. De man teekende hij zal op alle scholen wei niet precies hetzelfde programma hebben afgedraaid landschapjes en portretten vliegensvlug, vaak met slechts enkele lij nen, maar „reuze", zooals liet in de kin dertaal heette.. Zelfs wist de teekenaa/' zoo handig met het krijtje om te springen, dat hij landschapjes, schapen, huisjes en wat er meer in de kraam te pas kwam onderste boven teekende (d.w.lz. de teeke- ningen, niet de man met het krijtje). Wan neer het bord omgekeerd werd, zag je pas, wat het moest voorstellen. De heer Van der Zwaag heeft de kin deren aldus eenige prettige oogenblikken bezorgd en eens laten zien, wat met een paar krijtlijntjes valt te bereiken. Het komt er maar op aan, waar en hoe je die lijntjes zet. Niet in de kwantiteit zit 't, maar in de kwaliteit. Dat zagen we inde caricaturen van een paar kleuters, die goed gelijkend konden heeten. Verdieping Aye-sloot. Donderdagmorgen is vanwege de Dertig Polders een aanvang gemaakt met het uit-diepen van de Aye-sloot. Begonnen is bij de weg Waal-Haven en thans gaat men verder in de richting van Dijkmans huizen. Op heden heeft de sloot een ge- midd. diepte van 1.20 M.ze wordt nu uitgegraven tot 2.20 M. Het karwei wordt uitgevoerd met behulp van de graafma chine, speciaal voor dit werk ingericht. Het is verrassiend te zien in hoe korte tijd een groote hoeveelheid grond ver- of wij!

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5