2 halve ponden KEG's KOFFIE NI HUE WINKELIERS VERKRUGUU De Nieuwe lexelsche Courant Kerstkransjes met I Amandeltjes No 4594 45sle Jaargang. Donderdag 31 Dec. 1931 EERSTE BLAD. Het lied der Vergankelijkheid. G. SCHOTANUS L Wilhelminafaan 16 Gemeenteraad van Texei I 1 Pakje wanneer U koopt: Geldig tm. Donderdag 31 Dec. 1931 KEG's KOFFIE Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. llilililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiillllll is sinds 1 JuK 1950 m dit blad opgenomen. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer y» uur later.) 30 31 1 2 3 4 5 Jan 0,02 0.50 1 42 2,38 3,42 4,55 6 05 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4 22 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Velerlei lied klinkt van deze aarde op Daar is het Lied van de Arbeid, opstij gend uit tabriek en werkplaats, kantoor en reede, uit het duizend-en-één-macht- wonder onzer moderne industrie en tech niek; het davert de lucht in Daar is het Lied van de Schoonheid, geboren uit het sprakelooze wonder in al het geschapene, uit de stille, gewijlde droom ook van het kunstenaarshart. Daar is het Lied der Vroomheid, een zang van verlangen en vervulling, van bede en profetie, van gebrokenheid en leven. Daar is het Lied der Wetenschap, een elegie, uit de stilte geworden en daarvoor bestemd. Daar is In allerlei toonsoort heeft de Memsch- heid, dit lied gezongen. In allerlei sym bool heeft zij dit lied vastgelegd. Bovenal op deze avond Oudejaarsavond met zijn vlijmende weemoed over het heen gaan van alles, alles rondom ons en zelfs in ons. Een van die symbolen is de kerk klok, die het Lied van alle tijden rnee- doogenloos neerhamert op de hoofden van 'n haastig, vluchtig menschengeslacht. Zoo zouden wij door kunnen gaan. Maar al deze liederen hebben dit ge meen, dat zij niet te allen tijde en overal door ieder gehoord, verstaan en aangehe ven worden. Terwijl er één lied is, dat door allen verstaan en gezongen is, van 't oogenblik af, dat de eerste schemering van het bewust nadenken over de mensch kwam, en hij begon in te zien, dat alleS wat ontstaan is ook weer te gronde moet gaan: het Lied der Vergankelijkheid. Dat is niet meer een lied zoo bij ge legenheid ot sporadisch aangeheven. Neen het is de taal die alle dingen, doode en levende, op deze aarde en in het heelal spreken. Worden en vergaan. Geboren worden om weer te sterven. Het is het wezen der dingen zelf en ieder doorleeft het, elk kleinst denkbaar oogenblik van zijn leven, in Verleden, Heden en Toe komst. Hoe heeft de mensch, -die uit de Aarde geborene, die zoo onverbrekelijk vast ver- boniden blijft aan al het aardsche als héél zijn schat, hoe heeft hij dat smartelijkste aller liederen kunnen hooren en toch door werken, door bouwen, toch Nieuwjaar wel kom kunnen heeten? Als een wanhopige heeft hij vast willen houden en dienen het oogenblik, het Nu. Maar het Nu bestaat bietde tijd is als vloeiend water in elks handen. In arren moede heeft hij zich af gekeerd van 'die vlietende wereld van| schijn en bedrog en zich geworpen in de armen van het Volstrekte. Maar het leven blijft en zijn lokstem; de aarde laat zich niet loochenen, zoolang men leeft, en slechts daar, waar in het verganke lijke het blijvende en iin het tijdelijke het eeuwige werd gevoeld, verstaan en door leefd, bleek het Lied der Vergankelijkheid een zegen te bevatten, immers een op wekking tot dieper, rijker en voller leven. „Vivos voco", levenden roep ik —zingt de kerkklok. Moge zij, met al haar andere symbolen van het Lied der Vergankelijkheid, ook ons allen roepen tot dit rijkere en die pere leven, tot „heil en zegen" in het komende jaar. OUDEJAARSAVOND 1931. Gorgel ook op straat I VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Tot aan het laatste oogenblik onzes levens moeten wij werkzaam zijn: zoo houden wij dan niet op ons geheel aan; het algemeene heil der menschheid te wij den, iedere mensch bij te staan en ook onze vijanden te helpen. Seneca. MAANDAG. Het jaar is ten einde, het boek gesloten. Open het volgend deel met eerbiedig ge baar. Een nieuwe tijdkring ligt vóór u; dat hij u licht brenge. DINSDAG. 'k Wensch in het jaar, onlangs weer in getreden Eén ding te doen, één ding met alle macht; Niet achterwaarts, mij keerend naar het verleden, Te schenken aan de toekomst al mijn kracht. WOENSDAG. Een roek'loos lied zingt in mijn hart, Dat spot met eigen leven. De trommels roff'len, vreugde of smart? Vooruit! is het woord, als staal zoo hard, Streng en verheven. Niet omzien! Voorwaarts! is het devies; En of ik win of dat ik verlies, Ik moet van alle dagen De wonden dragen. (Kantekleer.) Marie Cremers. DONDERDAG. Onze ergste vijand is de twijfel; niets verlamt meer onze krachten dan besluite loosheid en onzekerheid. Ernst C u r t i u s. VRIJDAG. Wij denken aan de onzekerheid van ons bestaan en wij verbinden aan de gedach te van het sterven het rekenschap afleg gen van het leven. Welnu, leggen wij da gelijks reeds rekenschap af; gewennen wij ons aan oprechtheid jegens onszelf. ZATFRDAG Iedere dag heeft zijn biezondere taak, Wat gij niet uit de minuut gehaald hebt, dat brengt geen eeuwigheid terug. Mor gen ziet de wereld er weer anders uit. Morgen kunt ge misschien niet meer doen wat heden is verzuimd. Daarom: WERK en WAAK het gansche jaar. Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net Bk en vlug. tn het tweede blad van ons vorig num mer namen we reeds een beknopt verslag op van de raadszitting van Woensdag 23 Dec. 1.1. Uitvoerig komen we hier terug op eenige punten van bespreking, welke Donderdag slechts konden worden aangestipt. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Een ministerie van Landbouw? De raad van Wehl besloot de Kroon om instelling van een Depart, van Land bouw te verzoeken en vraagt om adhae siebetuiging. B. en W. voelen hiervoor, (maar dhr Epe ziet daar geien nut in. Dhr Dros echter is er sterk voor, omdat Ne derland toch vnl. een land van landbou wers en veehouders is. Dhr Parlevliet vraagt, ot de raad zoo maar in die kwes tie beslissen kan, waarop de voorz. toe geeft, dat de werkwijze niet geheel be kend is. Dhr Leber merkt op, dat op eert afzonderlijk Depart, van Landbouw *1 meer aangedrongen is. Om bezuinigings- redenen kwam er tot heden niets van. Hij zou het al mooi vinden als er een direc teur-generaal van de landbouw werd aan gesteld. Weth. Keijser vindt wel, dat de leiding in handen van een specialist moei zijn, wat dhr Bruin de opmerking ont lokt, dat dit thans wel wat te wenschen. overlaat. „Nu hebben we een burgerlijk Tnititair". Dit gaat dhr Kikkert te ver, diie daarom als zijn oordeel te kennen geeft: We dwalen af, mijnh. de voorz. Daar voor moet worden gewaakt". Beslo- (uitgezonderd Sumatra koffie van 24 cents per half pond) in prijs verlaagd, thans 65, 55, 50, 45 37 en 'n half, 30 en 24 ct. per halfpondspak ten wordt het adres ter afdoening in handen van B. en W. fe stellen. Salarisverlaging? De raad van N.-Scharwoude stelt Ged. Staten voor, het salaris van burgemees ter en secr. met 5 pet. en dat van de ont vanger met 10 pet. te verlagen. Oterleek vraagt eveneens verlaging van hun sala rissen en zou de 8,5 pet. pensioenpremie op hen willen verhalen. Beide gemeenten vragen om adhaesiebetuiging, welke B.en W. voorstellen niet te verleenen. Bij be handeling van het voorstel-Parlevliet in de vorige raad is de meening van de leden voldoende naar voren gekomen. Zij wil len het stuk maar deporaeeren (ter secre tarie ot ten prullemande Red.) Dhr Parlevliet: Misschien zijn de heeren nu wel van gedachten veranderd. Nu gaat het om burgemeester, secr. en ontv. al leen. We moesten toch over die pen sioenpremie wat te zeggen hebben Voorz.Die regelen Ged. Staten. Dhr Dogger: Ja, de raad staat tegenover die salarissen machteloos. Ons besluit zou toch geen kracht hebben. Dhr Leber: We kunnen hoogstens Ged. Staten om verlaging vragen. Dhr De Graaf gaat hiermee accoord. Dhr Epe: Het stuk is vrijwel parellel aan dat van dhr Parle vliet. Dhr Dogger: Misschien komt er in de volgende raad wel een verzoek om adhaesiebetuiging aan een besluit, strekkende tot afschaffing van leger en vloot. Dhr Lap: Ik was tegen het' voorstel-P., omdat ik drie pet. verlaging door het rijk al erg genoeg vond. Maai de perspectieven worden slechter. Als de toestand bestendigd wordt, zouden de ambtenarensalarissen onevenredig hoog. blijken te zijn. Als het zoo doorgaat, zou de raad een verzoek om verlaging der salarissen van burgemeester, secr. en ontvanger ernstig in overweging moeten nemen. Het is een aanwijzing voor B.en W. om bij de volgende begrooting reke ning mee te houden. Weth. Keijser: Texel behoort nog tot de gelukkigste ge meenten. Laat de overheid voorgaan. Ik ontraad adhaesiebetuiging. Dhr Lap: Mijn bedoeling is ook alleen, B.enW. te vragen met deze opmerkingen van de raad rekening te houden. Dhr Bruin: De S.D.A.P.-fractie stemt tegen adhaesiebe tuiging, omdat wij weten uit welke hoek de wind waait. Na deze discussie wordt het punt z.h.st. als afgedaan beschouwd, doch dhr Parlevliet wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. 7. Benoeming bestuursleden Stiditing tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs op Texel. Herbenoemd met vrijwel alg. stemmen de heeren P. Bakker Az. (H.M.v. Lanfd- bouw, afd. Texel), J. S. Dijt, (P.T.V. Texel), S. J. Flens, (H.B.G.), M. W. de Graat, R.P.Keijser, Jac. Kikkert Nz., H. Leber, K. Vlaming en A. Vonk Cz. (de be volking vertegenwoordigde). Eenige hee ren stemmen zichzelf, hetgeen weth. Keij ser doet opmerken, „Humor in de raad", Door H.M.v.L., afd. Eierland, en L.T.B. zijn reeds Benoemd de heeren A. Dros Dz. en A. Commandeur. 9. Verkoop van grond te den Burg. Ook grond voor eenvoudige huizen. Het gaat om de verkoop van 275 vk. M. grond aan de Emmalaan a f3.— aan dhr J.WJBakker, (die er een huis voor de rijksontvanger op plaatsen zal.) Dhr De Graat vraagt, waarom er binnen een jaar een huis van minstens f4500 moet komen, waarop de voorz. antwoordt, dat aldus grondspeculatie wordt voorkomen en de bouw van een behoorlijk [huis verze kerd wordt. Die f 4500 zou echter ver laagd kunnen worden. Dhr Dogger acht het bedrag in dit geval niet hoog. Dhr Lap meende, dat het'de bedoeling was gemeentegrond voor woningen van 13000—4000 beschikbaar te stellen. Waar mogen die dan komen? Voorz.: We .willen de weg van Emmalaan achter de T.E.M. om doortrekken naar de Schilder- weg nabij het perceel van dhr Pisart. Aan deze weg mogen eenvoudige wonin gen komen. Weth. Keijser: Ook aan de Emmalaan bij de Hoornderweg. Dhr Lap: Maak de zaak daar dan bouwrijp. Weth. Keijser: We trachten de kosten van de weg in de Iandprijs te verrekenen, om de gemeente geen verlies te laten lij den. Dhr Parlevliet zou er wel wat op willen verliezen als er arbeiderswoningen op komen. Dhr Epe: Er is geen even redigheid tusschen de prijzen van de par ticulier en de gemeente. Hij zou een. rioleeringbelasting willen voorstellen! Dam moeten ze ook de prijzen hooger stellen., Dhr Lap vindt het goed maar raadt aan dan spoed te maken ook. Voorz. acht het niet raadzaam hierover in het open baar verder te spreken. Besloten wordt BenW te machtigen naar bevind van za ken te handelen. 10. Verhuring van grond. Tegen de verhuring van land aan dhr G. Witte en I. Bonne (zie vorig nr.) is geen bezwaar, volgens BenW. Dhr De TEXELSCHECOURA III! VAN ZON EN MAAN. •lllll MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder Z. 3 Jan. 3,08 12,04 8,07 3,58 M. 4 4,39 12,26 8,07 3,59 D. 5 6,08 12,59 8,07 4- W 6 7,26 1,48 8,07 401 D. 7 8,26 2,54 8,06 4,03 V. 8 9,07 4,14 8,06 4,04 Z. 9 9,35 5,36 8,06 4,05 Donderdag 7 Jan. Nieuwe Maan |v_ l natuurlijk droog - met

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1