A J Maken los* Bij Ruwe Gesprongen Handen Texelsche Berichten Texels Ouwe Sunderklaas. Graat geeft uit principe aan openb. aan besteding de voorkeur, al verwacht hij niet, dan meer te zullen bedingen. Voorz. acht het onderhanidsch in dit geval beter; de prijzen zijn nog zoo slecht niet. 13. Verzoek van de aannemers van de o.l. sdhool te Oudeschild om kwijt schelding boete. Zie ook vorig nummer. Dhr Dros merkt op, dat het weer in de hertst toch best is geweest, waartegen de voorz. in brengt, dat door de regen in Aug. het terrein zeer slecht geworden is, wat veel stagnatie gaf. Op een vraag van dhr Parlevliet, waarom de aannemer van het metselwerk alleen het loodje moet leggen, antwoordt 'de voorz. met een le zen van een brief van de betrokken aan nemers, waaruit blijkt, dat de aannemer van het metselwerk in gebreke bleef. Dhr Bruin zou geheele kwijtschelding wil len verleenen, omdat de man de school aan het water ontworsteld heeft. De voorz.: Denk aan de consequenties. Henkes is het met dhr Bruin eens. Dhr Kikkert: Zat er geen technische fout inde teekening van de put? Weth. Keijser: Wie schuld heeft, werpt die graag op een ander. Dhr Parlevliet: Hetvoorstel- Bruin is onpractisch. Dit voorstel, door Weth. Keijser gevaarlijk genoemd, wordt verworpen (de h.h. Bruin en Henkes vóór)'dat van B.enW. aangenomen z.h.st. 16. Aanleg rijwielpad den Hoorn—Jan Ayeweg. Dhr Epe licht op verzoek van de voorz. het plan toe. Eerst wordt over de breedte van het pad gediscussieerd (Zie vorig nr.) Dhr Lap vindt het 1 M. pad van de Ruigemdijk te smal en is daarom voor 1,25 M. Dhr De Graaf ziet in een Mj breedte geen gevaar. Is het breeder, dan gaat men er met z'n tweeën naast elkaar op rijden. Weth. Keijser wil ze dit pleziertje wel gunnen en waarschuwt: De zuinigheid mag de wijsheid niet bedrie gen: 1.25 M. breed kost het pad slechts 1735 meer dan 1 M. breed. Om hei landschapsschooin geen afbreuk te doen en de toerist de indruk te geven, dat hij zich in de vrije natuur bevindt, wordt de heining ter weerszijden op 25 M. van het pad geplaatst. Deze heining komt op 13100. Hier komt dhr De Graaf tegen op: Ze is hier niet noodig Zet een tuifnwal. De palen en de heining verdwijnen an ders toch binnen afzienbare tijd. Weth.' Keijser: Het gaat om de belendende per- ceelen. De Prov. stelt als eisch bij het geven eener subsidie, dat het pad open baar moet zijn en niets het verkeer be lemmert. Voorz. wil probeeren of een oplossing te vinden is. Dhr Bruin vreest hiervan vertraging, maar voorz. be looft spoed te maken. 17. Aanneming van werk voor werkver schaffing. De om te spitten grond, in het vorig nr. genoemd, is gelegen aan het Natte Vlak achter de Westen. Daar zou het omspitten van 12 H.A. door Staatsbosch- beheer openb. aanbesteed worden, waar bij de oudere arbeiders weinig baat zou den hebben. Vandaar het plan van de ge meente om 5 H.A. aan te nemen voor r 250 per H.A. (vorige winter aanbesteed, eerder nog zwaarder werk, voor f220). Wat B.enW. voorstellen uit te betalen, schreven we reeds. De uitgaven zullen zoo bedragen f1650, de ontvangst f1250. Indien mogelijk en nog noodig wordt liet spitwerk tot 12 H.A. uitgestrekt. En nu de discussies: Dhr Henkes: Hoe staat het nu met het aantal werkloozen hier? Voorz.: 74 gehuwden en andere kostwinners en 56 ongehuwden. Deze week werden er 21 bij de gemeente in dienst genomen. Maandag gaven van de tien opgeroepeneln er slechts vijf aan de oproep gevolg. Die hadden blijkbaar al werk. Het is dus de vraag, hoeveel er precies werkloos zijn. Dhr Henkes: De tijd wordt nijpender. Er moet naar werkgelegenheid worden uitgezien. Er zijn wel 150 gemeenten, die 110 per week aan georganiseerde werk loozen uit betalen. Is Texel wel een van de gelukkigste gemeenten? Geen bepa lingen hier voor regen, sneeuw, vorst. Conclusie: vier dg. op een zak broody geen verwarmd schaftlokaal, wel een trek- kige keet, waar de menschen het te pak ken krijgen. Weth. Keijser: We hebben nooit een klacht gehoord. Dhr Hen kes: Op 5 H.A. moet een verwarmde keet zijn. Weth. Keijser: Die komt er. Dhr Henkes: Ons voorstel is: f3.— per dag, rechtat en op regendagen 80 pet. Weth. Keijser: De Directeur van üe- meentewerken past de bepalingen bij regen zeer soepel toe. Wij kunnen door hooger loonen de werklieden toch niet aan de boeren onttrekken. Wij willen zoo veel mogelijk menschen helpen. Dhr Henkes: Aan het voorstel van B.enW. geven we onder geen voorwaarde onze stem. Elders wordt wel f10 per week gegeven zonder dat er voor wordt ge werkt. Zelfs een uur schaft wordt inge houden. Het is een schande voor een He klas gemeente. Dhr Parlevliet: Voor een deel ga ik met Henkes mee. Die t2.75 voor wie 100 vk. M. omspitten, zijn alleen door de physiek sterksten te ver dienen. Geen 50 pet. haalt dat. Door elkaar zeker hoogstens 80 vk. M. Ik stel voor de arbeiders door de winter heen te helpen, f2.75 moet het minimum zijn. Eerst de hoogere loonen omlaag, dan de lagere. Dhr Dogger: Ik ben met wrok en wrevel vervuld bij het zien van dit, prae-advies daags voor de Kerst. Ieder moet met wrevel vervuld bij het zien van dit stuk van een democratische meerder heid. Hoe is het in godsnaam mogelijk, 13—14 gld. voor een gezin per week. Ik zou me schamen. Er is niet bij doorge dacht. Het is toch niet de bedoeling, Br en W., een kostwinner voor dat bedrag een week in de open lucht te laten arbei den. Laten we eerst stemmen over oniSi voorstel: minstens f3.— per dag. Geen druk, geen koelie-achtigheidf2.75 als je 100 Vk. M. omspit. Er zijn er die 89 weken werkloos zijn. Zij kunnen niet meer. Laat er ons rijpelijk, fatsoenlijk en degelijk over praten. De meesten weten niet wat werkloos is. Neem aan het voor stel van de S.D.A.P. Dhr Dros: Ik verbaas er mij over, dat er op Texel zoo hooge nood is. Er zijn bij de dijk- en wegwerken dit jaar loonen betaald, hooger dan ooit te voren. Er zijn er wei die per jaar minder te verteren hebben. Hoe kunnen die arbeiders nu hongerlijden? Dan zijn die anderen ook aan de beurt om geholpen te worden. Maar ziet u daar kans toe? Dhr Henkes: Hooge loonen? Te Oudeschild is hoog stens f27.50, later f23—24 betaald. U weet bepaald niet, wat een huishouden kost. (Dhr Dros protesteert). Daarmee kan de rekening nooit sluiten. Weth. Keijser: U geeft hoog op van uw gevoel voor de arbeiders, maar ik wil daarvoor niet onderdoen. Maar als wij geld noo dig hebben, moet de raad dat voteeren. ik las in Dogger's stuk (dhr Keijser be doelt het Ingez. Stuk in ons blad. Red.), dat dhr Parlevliet naar de gunst der arbeiders vischt. Dhr Parlevliet komt inderdaad voor de arbeiders op, maar wat wil de raad? Dhr Dogger gebruikt ■hier nu wel groote woorden, kan wel uit dagen en schreeuwen, maar ik wil zooi niet. Wel wil ik evengoed het beste zoe ken. Als we wat willen bereiken, moet dat gestadig aan. Dan kan het gebeuren, dat de democratie zegeviert, maar je moet met z'n allen zijn. Het spijt me, dat u het college zoo onheusch beoordeelt, Rijpelijke overweging heeft ons 'tot ons voorstel gebracht. Aan deskundigen vroe gen wij, of 100 vk. M. een makkelijke dagtaak was en het antwoord was: ja, een fatsoenlijke arbeider doet het op z'n dooie gemak. Die man heeft het met be wijzen gestaafd. Ge moet het werk ken nen. Het gaat hier om omspitten. Een diepte is niet aangegeven. Onze adviseur was dhr Epe. Als de meerderheid f3.- wil ,ga ik mee, maar denk om de conse quenties. Dhr Dogger en Henkes: Die aanvaarden we. Weth .Keijser: Dat is gemakkelijk. Dhr Parlevliet: Ik wil 'n minimum van f 2.75—f .250. Anders halen ze het nooit. Weth. Keijser: Als niet 100, maar SO vk. M. een dagtaak is, zijn we verkeerd geadviseerd. Dit moet uitge maakt worden. Maar denk aan de boeren., Er zijn goede arbeiders, die bij de boer voor f2.50 werken. Dhr Lap: Ik vind het een mooi gebaar en geen uitzuigen van de arbeider, wanneer de gemeente aan de f2.20, waarvoor vorig jaar aan besteed is, f0.55 toevoegt. Dhr Epe kan toch weten wat een dagtaak is. Hij kent liet werk, het land en de omstandigheden. Tegen zijn advies ga ik niet in. Moeten wij menschen uit het boerenbedrijf naait de werkverschaffing trekken? Dan volgt nog meer werkloosheid. Er moet bij de werkverschaffing dus wat minder betaald worden. Ik wensch op andere wijze te helpen dan u. Dhr Dogger: Dood hongeren. Dhr BruinDan komen ze op de koffie. Dhr De Graaf: B.enW. slaan de plank niet ver mis. Ik wil wel f3.— geven, maar dan moet de arbeider er ook het werk voor doen. Wij moeten niet meer geven, dan wat als hun loon is te beschouwen. Dhr Dogger: pfffff Dhr De Graaf: Ik wensch op uw in sinuaties niet in te gaan. Voorz.: De gem.-arbeiders verdienen nooit meer dan t2.75. Weth. Keijser: Als we aan werkverschaffing met subsidie vervallen, mogen we maai- f 2.25 f 2.30 betalen. Dhr Parlevliet: Laten we niet lager dan f 2.50 gaan. Dhr EpeIk heb met ge noegen geluisterd. Al 23 jaar ben ik op Texel. Honderden bunders heb ik laten omspitten. Ik kan dus wel zeggen, wat het kost. Dagtaken varieeren van 50—140 vk. M. Gelukkig zijn er op Texel geen werk loozen, zooals mijn collega's elders die te werk moeten stellen. Het is hier een goed soort menschen. Dhr Dros: De boeren hebben werk genoeg, maar ze moeten hun knechts uit geldgebrek ontslaan. Dhr Dogger. We zien hun leed net zoo goed. Maar als de arbeider f3 krijgt, hoeven die boeren dat toch niet te betalen? Dat moeten de goed gesitueerden doen. Weth. Keijser: Daartoe moet de gelegen heid gunstiger zijn. Dhr Parlevliet: Als zelfs de ambtenaren niet te veel ver dienen, moeten we zeker de arbeiders niet korten. Dhr Dogger: Het gaat om 25 ct. Moeten de physiek sterkeren ook in de toekomst niet sterk blijven? Wat die dikke woorden betreft, dat ligt in mijn temperament. Ik wil niet ontkennen, dat het ook de boer slecht gaat, maar hij redt zich langer dan de arbeider. Weth. Keijser: De boeren hebben het slechter dan 80 pet. van de arbeiders. Dhr Bruin: Is de arbeider een ander mensch dan een ambtenaar? Voorz. ontkenti Dhr Bruin vervolgt: Omdat het leven in deze gemeente niet goedkoop was, werd ze van de IIIe in de lie klas ge bracht. Maar leven ook de arbeiders niet in deze gemeente? Weth. Keijser: U kent de geest, welke B.enW. t.o. de arbeiders bezielt. Dhr Dogger: Daar zie ik niets van. Weth. Keijser: Als u geen vertrouwen stelt in ons, ga door dan maar, maar daarmee doet ge uw fractie oneer aan. Daarvoor sta ik u borg. Voorz.: Als B.enW. zoo soepel mogelijk zullen rekenen, is u dat niet voldoende? Haalt men liever de schouders op, dan is dat ons een zorg. Dhr Bruin: Wij, willen t3.—Dhr Henkes: En 80pet. bij regen en een verwarmd schaftlokaal., Voorz.: Ik stel voor, het voorstel van B.enW. aan te nemen, waarbij een billijke regeling bij regen getroffen wordt en een schaftlokaal komt en ook zij, die hun taak slecht kunnen volbrengen, een be hoorlijk loon ontvangen. Eerst wordt echter gestemd over het S.D.'A.P.-voorstel dat met 103 stem men verworpen wordt (de h.h. Henkes,, Bruin en Dogger vóór). Het voorstel van B.enW. wordt z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. Dhr Henkes vraagt adhaesie te betuigen aan het adres van de Vereen, van Ned. Gemeenten tegen aanranding van de ge meentelijke autonomie door het rijk. Voorz. acht liet overbodig, daar onze ge meente lid van die vereeniging is. Tevens vraagt dhr Henkes bij de ge meente zoo min mogelijk niet-ingezetenen te werk te willen stellen. B.V. geen boom planters van elders. Voorz. merkt op, dat het hier ging om toezicht uit te oefe nen op het planten van boomen door de Ned. Hei'de-Mij. Van passeeren van inge zetenen is geen sprake. De strij'd tegen de waterwolf. Dhr Bruin vestigt de aandacht op de z.i. hachelijke toestand van de duinen bij de vuurtoren, waarin op twee plaatsen gaten van wel 50 M. geslagen zijn. Hij vraagt onderzoek en raadt aan de Minis ter telefonisch met het resultaat in kennis te stellen. Dhr Epe deelt mee, dat de Waterstaat er reeds mee bekend moet zijn. Dhr Dogger: En als het rijk ons nu eens verwaarloosde Weth. Keijser: Als de Zuiderzee eerst maar dicht is, werd ons gezegd, zal het op Texel met de dui nen zoo'n vaart niet loopen. De steiger in het Noorden. Dhr Dogger informeert naar de kosten van de steiger in het Noorden en vraagt, of het bekend is dat er zooveel materiaal) te water is geraakt. Er is daar zni. schan delijk huisgehouden. Hoe zal men de zaak met die meneer regelen? Wordt nota van genomen. Meer lioht. Op een vraag van dhr Parlevliet, of de lantaarn aan de Wilhelminalaan in deze donkere dagen niet geplaatst had kunnen worden, herinnert de voorz. er aan, dat die op de begroo'ting van 1932 voorkomt. Verder brengt spr. een klacht over van; dhr Troost te den Hoorn, die van mod derspatten tegen het raam te duchten heeft bij gebrek aan een behoorlijke ver keersweg. Zal verbeterd worden. Kolen voor de T.E.M. Tenslotte een vraag van dezelfde spr. over kolenleveranties aan de T.E.M. Voorz. merkt op', dat deze kwestie in de aandeelhoudersvergadering van de T.E.M., thuishoort. Hiermee gaat de vraagsteller en ook dhr Lap niet accoord. Dhr Lap meent, dat dhr P. toch via de afgevaar digde van de raad ter vergadering van de T.E.M. een verzoek kan doen. Weth. Keijser vindt het eenvoudiger, wanneer zoo'n vraag buiten deze vergadering om aan de gedelegeerd-comm. van de T.E.M. (burg. Oort) wordt gesteld. Dhr Par levliet vraagt, waarom de T.E.M. bij de laatste leverantie van kolen deze niet aan de laagste inschrijvers opdroeg. Voorz. geeft hierop te kennen, dat de analyses door een bureau te Amsterdam bestu deerd worden. Naar personen wordt niet gekeken. Ik vind deze kwestie niet pret tig voor de directeur; dhr Parlevliet insi nueert. Dhr Parlevliet ontkent. Ik zit hier als raadslid.. Dhr Lap: De vraag kan toch doorgegeven worden. Dhr De Graaf: Dit is imperialisme. Voorz.: Ik vind het verkeerd in het publiek een aan val te doen op het beleid van de direc teur. Deze kiesche kwestie behoort op deze wijze niet behandeld te worden. Daartegen gaat mijn imperialisme uit Dhr Parlevliet: Ik weet niet eens, wie er over de kolen gaat. Het zou dwaas wezen, als dhr De Rode op mij boos zou zijn. Voorz.: Het blijft zoo, dat er dingen zijn, die niet in het publiek behooren te wor den besproken. Dhr De Graaf: Toch moeten de gemeentezaken aan de ge meente blootgelegd worden. Dhr Dog ger: Je mag toch je grieven wel naan voren brengen? Dhr Epe: Ja, maar op andere wijze. „De Schoonheidscommissie." Dhr Kikkert: Waarom mag de een wel een huis met gebroken kap bouwen en zijn buurman niet? Voorz. antwoordt, dat de Comm. zooveel mogelijk verschei denheid inde bouwtrant wenscht en dat de zaak in dit geval tot genoegen van de lastgever is opgelost. Dhr De Graaf vraagt attentie voor het voetpad „De Hoop"Achterweg, wenscht een unitorm-veekeuringstarief voor heel Texel, brengt een klacht over van vracht rijders, die op openbare aanbesteding van transporten aandringen en maakt tenslotte een opmerking over het afnemen der dui nen: Waterstaat wil Texel graag kwijt Hij is met de Zuiderzee bezig en heeft) straks land genoeg. Hierna sluiting. v.IJNHARD i 's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Opvoering „Ramon Tamello". „Ramon Tamello" is een blijspel, dat in de meeste gevallen de bezoekers een Iach- avond bezorgt. De opvoering van boven genoemd stuk op 2e Kerstdag in hotel Texel door Tooneelvereen. „Texel" heeft de meer dan 300 bezoekers danook tranen doen lachen vooral bij de laatste acte, als alles weer „op z'n pootjes terecht komt" Bij het opgaan van het scherm zien we meneer v. Berlevoord (S. de Waal), die zich allerlei onzinnighe'den in het hoofd haalt door jaloezie, omdat zijn jonge vrouwtje Mary (Jany Huisman) een groot vereerster is van Ramon Tamello, een beroemd film- artist. Ze staat met hem op en gaat met hem naar bed, (figuurlijk natuurlijk) en dat verdriet haar man ten zeerste. Opeen avond komt een oud huisvriend, advocaat Menno v. Eckeren (Adr. Stiggelbout) van een reisje naar Parijs terug. Van Berlevoord klaagt hem zijn nood en er worden plannen be raamd om het jonge vrouwtje van haar overdreven vereering te genezen. Er wordt een Ramon de Tweede, Emil Jaski (Anne Olivier), van beroep cabaret-artist, gehuurd die zich in een rendez-vous met Mary zoo onbeschoft mogelijk moet voordoen. Dit lukt in den beginne, doch tenslotte weet Jaski zich tegenover het jonge vrouwtje niet te beheerschen. Juist op dit moment komt van Berlevoord binnen. Er volgt een heftige scène en Mary vertrekt met 'n mededeeling die aan echtscheiding doet denken. Menno moet dit voor hem in orde maken. In die bewogen dagen loopt van Berlevoord de biocopen af in de hoop, daar zijn vrouw te ontmoeten. Hij leert daar Ramon als een groot kunstenaar kennen. Hij verzoent zich met de overdreven ideeën van Mary. In het laatste bedrijf wordt door toedoen van Menno het paar weer verzoend. Menno biedt een dinertje aan en eischt, dat het paar naar de bioscoop gaat, om daar „Her wonnen Levensgeluk", waarin Ramon de hoofdrol vervult, te gaan zien. Zijn decla ratie wordt betaald met een dikke zoen van Mary. De hoofdrollen, welke lang niet ge makkelijk waren en veel van de krachten der spelenden vergden, werden uitstekend vertolkt. Een extra pluimpje komt zeker Mary toe, die haar rol tot het eind toe „hield". De kleinere rollen, die var. de huisknecht (Piet Roeper), de ober (Gerard Bakker) en het kamermeisje, in 't laatste bedrijf typiste (Neeltje Zuidewind) kwamen hoe klein ze ook waren, goed tot hun recht Aan de aankleeding van het tooneel was de grootste zorg besteed, wat zeker veel tot succes bijdroeg. Het bal bleef tot het einde gezellig, doch aangezien het meerendeel van het publiek uit jongelui bestond, was het zeer druk op de baan, Het B.B.B.-orkest zorgde voor uit stekende muziek. Een welgeslaagde avond dus. L. DE KOOG: Het was een gezéllige avond hier op Ouwe Sunderklaas. De stemming was puik en heel de vertoon ing had een ordelijk verloop. Dit mag ook getuigd worden van de feestavond in café L. den Braven. Er werd lustig ge danst op de maat der muziek van Keijser's draaiorgel. Men heeft er bepaald plezier gehad. OOSTEREND: Groot bleek nog de ver wachting aangaande wat „Ouwe Sun derklaas" zou geven. Al vroeg in de avond was het op straat biezonder druk. Later op de avond kwamen de gemasker- MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2