HING TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Zaterdag 31 December 1932* Alles Nieuw Texelst:he Berichten PEPERMUNT Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder controle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam THEELEPELTJES of 4 Taartvorkjes of Een Theezeefje Voor 50 punten uit de pakjes A Overal L V verkrijgbaar Oudejaarspuzzle voor Jong en Oud. ^1 PH. DE GYRAAR. P. PLAAGKEEL. fl a O. DE NORSWAL. ffl a WED. L. OENSTR1F. Q a E. VAN DALEN. B B O. KARMEL. B m M. E. MIENROK. fl m E. H. VAN NEELE. B ES L. TARANIO. fl m SH. TER KOEPUT. fl a O. W. STRIJKOE. fl Een nieuw jaar met nieuwe tiooden, Nieuwe vreugd en nieuw verdriet, Nieuwe eiscnen, nieuwe vragen, N.euw couplet van een nieuw lied. Nieuwe hoop en nieuw' illuzie, Nieuwe lichtstraal, nieuwe dag, Nieuwe groote luchtkasteelen, Nieuwe groote tegenslag. Nieuwe werklust, nieuwe werkkracht, Nieuwe levenslust en moed, Nieuwe droom van niets dan voorspoed, Nieuwe zorg en tegenspoed. Nieuw' agenda en kalender, Nieuw is alles bij elkaar, S echts de nieuwe Nieuwjaarswensclien Zijn oud. Zie verleden jaar. DE KRUISWOORD-PUZZLE. Kijk, dat was weer een verrassing, In de Kerstlijk' Tesselaar. Echt iets voor de Kerstfeestviering, Voor de gansch' familieschaar. Dank daarvoor aan de redactie, Voor dat passend leuk idee, Iedere lezer is in actie, Vader, moeder puzzelt mee. De puzzle is heusch niet gemakk'lijk, Houdt de moed er toch maar in. Denk maar niet: „Het zal niet lukken", Al ziet u hierin geen gewin. Het gaat niet, dat we allen winnen,' Dat zij tot ons aller troost. Puzze snuffel maar gezellig, We doen ons best, en hiermee „Proost". (Ingez. door Oudeschilder) Vroeg er 6ij. Op de hoeve van de heer P. Koorn, Zuid-Haffel is 28 Dec. reeds een lam ge boren. Dat kwam zeker niet te laat. Belasting betalen. We brengen in herinnering, dat alle grond- en personeele belasting, verschul digd over 1QJ2, voor 1 Jan. a.s. geheel vo.daan moet zijn. o Van de Inkomstenbelasting 1932-1933; biljetten gedateerd October en daarvoor, •moet 1 Jan. de eerste helft zijn betaald. O De kosten van deze waarschuwing, we.ke u een kwartje wil doen besparen, zijn in de abonnementsprijs van de „Tes- se.aar" begrepen. o Het wegens Tabaksvergunning ver schuldigde bedrag van 15.moet voor 20 Jan. betaald zijn. Wie van zijn vergun ning geen gebruik wenscht te maken, dee.e dat zoo spoedig mogelijk aan de Rijksontvanger mee. Wie hiermee te Iaat komt, moet toch betalen. Haastige spoed is in dit geval wel goed. Consultatiebureau voor Zuigelingen. De heer A. ten Bruggecate, Prov. Kin derarts, te Bergen, schrijft ons: In aansluiting op de adv., voorkomende in dit blad, wil ik gaarne met een enkel woord doel en werkwijze van het con sultatiebureau nader toedchten. ook omdat bij velen nog misverstanden hieromtrent bestaan. Laat ik dan beginnen met mee te deelen, dat het bureau niet bedoeld is als een spreekuur voor zieke kinderen: deze behooren op het bureau niet thuis, en voor hen moet op de gebruikelijke ma nier geneeskundige hulp worden ingeroe pen. Het bureau is bestemd, niet om ziekten te behandelen maar om ze zooveel als doenlijk is, te voorkomen. En het beste middel, om de ziekte van kinderen verre te houden, is, ze op de meest doelmatige wijze te verzorgen en te voeden. Hoe dit geschieden moet, kan men op het bureau te hooren krijgen. Vandaar, dat het zeer aan te raden is, het bureau regelmatig te bezoeken en liefst reeds in de eerste levensmaand van het kmd. Immers dan toch kunnen bestaande afwijk.ngen tijdig worden ontdekt en gemaakte fouten wor den verbeterd, voordat zij belangrijke schade hebben aangericht. Op deze wijze kunnen ziekte en sterfte worden bestre den. De genomen maatregelen hebben niet alleen hun nut in het eerste levens jaar, doch ook doet zich hun invloed' gelden in de latere jaren, ja zelfs voor het gebeele verdere le.en. Zoo heeft het consultatiebureau een be angrijk aandeel in het werk voor de vo.ksgezondheid en plaatselijk blijkt tel kens weer, hoe gunstig het lot van de, kinderen, die het bureau regelmatig be zoeken, afsteekt tegenover dat van de kinderen, met wie dit niet het geval is. Het is dan ook te hopen, dat vele moe ders, zoo niet alle, die kinderen hebben, jonger dan anderhalf jaa-, deze zullen la en inschrijven, en door mede te helpen het bureau tot bloei te brengen, hun steentje bijdragen tot een verbetering van de volksgezondheid. Gitten voor de Ziekenauto. Radio-Centrale, den Burg f2.50. Vcetoatwedstrijd, den burg f35.10. Giften Algemeene Wijkverpleging. kadio-Ceinraie, den Burg t 2.ad. N.N Oosterend f 10. Se.angrijk voor onze tarwe-telers. De i arwe-Organisaties in N. en Z.- Holland wijzen er de tarwetelers op, dat de prijs, weike de telers voor hun tarwe van oogst 1932 zullen ontvangen, ver moedelijk zal worden verhoogd, in ver band daarmede zal het wenscnelijk zijn, de brandverzekering, voor zoozer niet ge baseerd op t" 12, vanaf heden op dat oe- drag per lOO Kg. af te sluiten. Eenieder wordt aangeraden zijn brandpolis hierop na te zien. o Tevens wordt de tarwetelers in herinne ring georacht, dat zij, die hun tarwe voor oe zaai verkoopen, geen enxel recht kunnen doen geiden op een eventueele naze.a.ing van de zijde der 1 arwe-Organi- sade. 1 oc heden is steeds door de Orga- msa.ies gestreeld naar het handhaven \an een richtprijs voor zaaitarwe van mins- eens 112. Met het oog op de waarscnijn- lijicneid, dat de Organisaties op de prij zen voigens de bes.aande prijsschaal een toesiag zullen gaan betalen, ot de prijs- schaai zuilen vernoogen, wellicht tot een middenprijs van f12, is het redelijk, dat de prijs voor zaaitarwe van nu ai ge- ba.eerd wordt op een basis, welke hoo- ger ligt dan f 12 voor tarwe van de mid- cenkiaoSe. Wolvecmarkten 22—28 Dec. De wo.veenandel was te Leeuwarden, niettegenstaande iets korter aanood, we derom m.n of meer gedrukt met vrijwel cezeiide lage prijzen. Utrecht flauwe stent- mng voor wolvee, in tegenstelling met de Puimerender-markt, weike iets vlugger verliep, doch geen hoogere prijzen gaf. Rotterdam kalm en prijshoudend, Sneek s.echte, Oromngen lustelooze handel met nog iets lagere prijzen. C|nze Kerst-KruIswoord-puzzIe. lot Woensdag 4 Jan. kunnen oplossin gen nog worden ingezonden. Gaarne zul- ,en we van onze lezers vernemen, hce men over het opnemen van mcerde.e van ce^e hersen-g) mnastiekoefeningen denkt. Enkelen lieten zich hierover reeds waar- deerend uit. Wat is uw meening? Winkelsluitingswet. We herinneren er aan, dat de Zcndags- sluiting op 1 Januari niet van toepass.ng is op winkels, waarin uitsluitend of vul. brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, en op bloemenwinkels. Alg. Ned. Bcuwarbeidersbond. Donderdagavond werd in de Oranje boom een vergadering belegd, waartoe alle Texelsche werknemers in het tim mer-, schilder- en metselbedrijf werden uitgenoodigd. De bijeenkomst was druk bezocht. Na uitvoerige bespreking van de huidige toestand, waarbij ook over de loonen van gedachten werd gewisseld, werd besloten, geen aparte bond op te richten, maar toe te treden tot de atdee- ling Texel van de Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, welker ledental thans drie maal zoo groot is als het was. Het be stuur zal overwegen, wat verder voor de leden kan worden gedaan. SCaatsbosd/ibeheer. Door Staatsboschbeheer werd aanbe steed het volspitten van 10 H.A. wei land op de Westermlent. Op de aanwijs waren 70 personen- aanwezig. Er werden 54 biljetten ingeleverd. De gunning had plaats als volgt: Perceel 1. A. Boon. 2. J. H. Zijm. 3. F. Terpstra. 4. H'Maas Dz. 5. D. de Vries. 6. R. Veldman. 7. W. Pranger. 8 F. Huisman. 9. J. Zoetelief. Zakennieuws. De fa. I. Moerbeek alhier liet raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven stils.aan. De juiste tijd was 11 uur 44 mnt., 7 sec. Het meest nabij kwam me.j R. Kiewiet, de Koog, die 11 uur 45 mnt., 8 sec. raadde. Zij werd met een mantel verrast. OOSTEREND. Uitvoering „V.I.O.S." Onderstaand deskundig verslag ontvangen we van de heer Th. C. Lugtenburg, die op uitnoodiging van „V.I.O.S." liet concert bij woonde. Nadat de voorz. zijn openingswoord ad uitgesproken, nam het concert een aanvang, bij de beoordeeling warrvan ik niet uit het oog mag verliezen, te doen te hebben met een pasbeginnend korps. In details zal ik niet treden. Ik heb in- in mijn inleiding al mijn bewondering uitgesproken over de ijver en ambitie, maar de muziek is voor mij de muziek, vooral met de partituren voor mij, die de heer Zondervan mij deed toekomen, waar voor mijn dank. De Viosmarsch kon mij niet bekoren, als compositie in de toonaard van C. Flij werd zeer slordig geblazen. Flet begin was tamelijk goed. Het klankgehalte was slecht. Aan de nuanoeering werd geen aandacht geschonken. In het trio zendigde de le bugles door in plaats bes steeds b. te spelen. Alles was te ruw. No. 2. was de wals Xanthia. Een wals behoort men eigenlijk op het eind van het programma te plaatsen om dan te be slui len met een Fantasie en een marsch. Men behoort na de openlngsmarsch te vervolgen met een ouverture (inleiding). De introductie Wals lente moest langza mer en zangeriger geblazen worden. Het was te houterig en men nam de waarde der noten niet in acht. Geet méér dan de waarde. Dan zult ge mooier zingen op uw instrument. Het decrescendo naar p.p. werd verwaarloosd. Tempo wals lento was te vlug, het stacato der begeleiding was te log, de verbindingsbogen der me lodie, die geschreven staat voor het mid- denkoper (althoorn, bariton, alt saxo- phoon, tuba, enz.) werden niet goed ge plaatst. De overgang naar het coda was niet gelukkig. Het presto (snelste tempo) van het coda werd niet gemaakt. E>e lange roffel voor pauken in de laatste 4 maten had men op de groote trom kunnen uit voeren. Het slotaccoord,, c e g c, de drie klank van C majeur, stemde niet, terwijl de kwarten-figuur der bassen over dreven forto met verkeerde accenten werd uitgevoerd. No. 3, Souvenir du Grand Cèdre, ouver ture symphonique was niet gelukkig als een symphonlsch nummer. Flet was nu werkedjk fanfare inplaats van fluweel. De bassen waren weer krakerig. (Bij letter D verkeerde fraseering bij de melodie- stemmen). Het samenspel was nu ook niet mooi. Men heeft te veel werk om te lezen en men moet toch ook de directeur in de galen houden. Dus één oog op de direc teur en één op de partij. Het accoord, de dominant es, werd verkeerd gespeeld. De Barcarola 6/8 te langzaam, twee maten voor G de twee zestienden slordig. Het geheel weer te ruw met het slotaccoord van f-majeur zonder crescendo. No. 4, Le Grand Drapeau de Beets, marsch, werd, behoudens te weinig waar de aan de noten toegekend, en gebrek aan nuan.eering, aardig gespeeld. No. 5, La Dame de Coeur. Deze be kende ouverture was ook niet af. De zelfde opmerkingen als bij 3. No. 6, Belle Bergère. Dit bekende, mooie pastorale (landelijk) nummertje zou men na grondige studie op bovengenoem de rubrieken wel voor concoursnummertje kunnen nemen, maar dan goed studeeren op toonvorming. Dus heele noten blazen, dag in, dag uit. Ook voor de overige nummers kunnen dergelijke opmerkingen gemaakt worden, maar daarover zullen we niet uitweiden, daar het verslag anders te groot wordt en van de redactie te veel plaatsruimte zou vragen. Het tooneelstukje werd netjes uitge voerd, mijn compliment aan enkele spe lers. Directeur en leden van Vios, zoo wil ik besluiten, meen niet, dat ik afbrekende critiek heb willen leveren. Ik bewonder het enthousiasme van u allen, maar nu studeeren om „p p" te leeren spelen, vooral letten op de nuanceering en fra-< seering en de instrumenten goed afstem men. Dan wordt het klankgehalte vanzelf beter. Het gebeurt maar zelden, dat een mu ziekuitvoering beoordeeld wordt door een man met erkende muzikale capaciteiten als de heer Lugtenburg. We hebben alle waardeering voor bestuur en leden en vooral ook de directeur van „Vios", die uit eigen beweging de heer Lugtenburg tot een bezoek en tot het uitbrengen van critiek hebben uitgenoodigd. Daar is „meed" en „zelfvertrouwen" voor noodig. Wie volgt? Onze corresp. schrijft nog: De opkomst was beide avonden bevre digend. Vooral Zaterdag was de zaaigoed gevuld, mede, doordat enkele jongeren, die 's Maandags de uitvoering aan den Burg wilden bijwonen, deze avond present waren. De aanwezigen werden beide avonden welkom geheeten door de voorz., de heerjb. Eelman Gz., die in zijn ope ningswoord zeide te hopen, dat allen 'n gezellige en aangename avond zouden Lebben. Des Zaterdags goldt dit welkom in het biezonder de besturen der zuster- vereenigingen te den Burg cn den Hoorn. Ook waren van de vereeniging Excelsior te Oosterend enkele bestuursleden aan wezig. Het programma, omvattende voor A 6Vlekvrije stevige Chroomsilver KEG'S THEE Voor wie onze Kerstpuzzle reeds heb ben opgelost of wie daarvoor geen be langstelling meer hebben ot er „niet uit kunnen komen", hebben we wat nieuws voor de laatste aivond van het jaar. We stellen u voor een elftal personen, uit elk der provincies van ons land één, samengekomen in de kolommen van ons blad, om u een puzzle-maal te bereiden. Van hun namen kunt ge, door omzetting van de letters, plaatsnamen maken. Met e.kaar moet ge dus elf namen krijgen, uit e.ke provincie één. Onze puzzle-man- nen (er is ook een dame bij) zijn alle plattelanders. Houdt daar bij het zoeken rekening mee. Bovendien strekke u tot troost en geruststelling, dat zoo noo dig op de kaarten van een gewone Bos' (Lagere) Schoolatlas de gevraagde namen te vinden, zijn. Als prijzen stellen we twee vulpotloo- den en vijf troostprijzen beschikbaar. We verwachten de oplossingen vóór Wcensdag 11 Januari. Deelname staat open voor alle abonnees en hun gezins leden. de pauze een 7-tal muzieknummers en na de pauze een blijspel en 'n 2-tal mu zieknummers,werd vlot afgewerkt. Vol gens onze meening klonk de muziek 's Maandags beter dan Zaterdags. Misschien vond dit zijn oorzaak daarin, dat er van de aanwezigheid van een bevoegd criti cus teen geen sprake was, zoodat de mu zikanten zich meer op hun gemak gevoel den. Het blijspel in éin bedrijf „In de zilveren Haas" viel zeer in de smaak. De rollen waren goed ingestudeerd on der leiding van de heer Zondervan en kwamen zonder uitzondering alle goed tot hun recht. De succesrol was zeker wel die van Krelis Gerritsen (de heer P.Burger). Hartelijk is er gelachen om de aardige verwikkelingen, waartoe deze rol aanleiding gaf. Beide avonden kon te ongeveer half elf met het bal een aanvang worden gemaakt, waarvan de muziek door de H.H. Boom van Oudeschild, op uit stekende wijze verzorgd en waarvan de eerste avond velen, de laatste avond allen tot het einde bleven genieten. Beide avonden hadden een kalm en rustig ver loop. V.I.O.S. kan op twee prettige avon den terugzien.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5