Werkzaamheden 30 Gem. Polders 3e BLAD 45ste Jaargang. Donderdag 31 Dec. 1931 Oudejaarsavond DE TOEKOMST. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huls gelezen. Wij blaad'ren in het Boek van 't Leven, Waarin wij peinzend terug nu slaan, Herlezen, wat daar is geschreven, We strepen hier en daar iets aan. Nu mogen we niet langer staren ln 't boek, naar wat reeds is voorbij. We zien weer nieuwe blanke blaad'ren Schrijt gij, o Leven Lezen wij. Wat wij niet weten. Wat wij WEL weten. Voor de ongeweten toekomst staan we. Onze boot heeft over een uur of wat de haven weer verlaten. We reizen weer mee en wachten maar af. Wat tot ons zal komen, weten we niet. Maar één ding weten we zeer zeker. En wel, dat het va» ons afhangt hoe we zullen dragen wat ons wordt opgelegd. En ook hangt van ons at, zij het voor een veel geringer deel, hoe de toekomst er uit zal zien. Met goede voornemens, zegt men, is de weg naar de hel geplaveid. Maar om een betere bestemming te bereiken, langs het smalle, veelal doornige pad, geplaveid met goede daden en gezindheden, moe ten we toch van goede voornemens be zield zijn. Vorm die, lezer; scherp ze u in, her haal ze en ze zullen wat goeds achter laten. Dit is onze Nieuwjaarswensch: Heb goede voornemens en houdt ze vol; heb hoop en vertrouwen. Veel geluk in het nieuwe jaar. AAN DE VOORAVOND VAN 1932. 1831 Omstreeks April aangevangen met de verbetering van de Koogerweg; gereed gekomen omstreeks half Juli. Daarna is aangevangen met het aanbrengen van een teersteenslagdeklaag op de weg Ceres- Oudeschild onder de Zuiderzeedijk ter lengte van plm. 2000 M. Omstreeks half Augustus aangevangen met verbete ring weg Burg-Waal, tijdens de uitvoe ring bij gedeelten afgesloten voor het verkeer; omstreeks half October voor het verkeer opengesteld. Vervolgens werd de weg Waal-Driesprong onder handen genomen, ook bij gedeelten voor het verkeer afgesloten; begin December ge reedgekomen. Tevens kan worden ver meld, dat de weg Waal-Oosterend ter lengte van ongeveer 730 M. van een teer - steenslagdek werd voorzien, evenzoo een gedeelte ter lengte van 800 M. op de Westerweg. Oppervlaktebehandeling werd aangebracht op de Westerweg ter lengte van 1000 M., Zuidhaffelerweg 1500 M., Oosterweg 750 M. in de maand Juni werd in de vergadering besloten om tot aankoop van een graafmachine over te gaan, welke hier 1 Augustus arriveerde. Direct werd aangevangen met het afgra ven van de Zaandammerdijk, later met slooten graven (Ayesloot). De water- loopen langs de zeedijk zijn door de Zuiderzeewerken verbeterd, n.l. sloot Oudeschild—Ceres, Oudeschild-Waalder- sluis, Waaldersluis—Dijkmanshuizen 20 M. op volzee, vanaf dijksloot naar Mie- landen 15 M. op volzee, alle slooten diep 1.70 M. beneden volzee. Juist voor de Kerst is alles beoosten Oudeschild ge reedgekomen. Sportnieuws. O.K.C. SE.O.LTO.: 0-2. Zondag speelden O.K.C. en Seolto hun laatste competitiewedstrijd. Om 2 uur fluit scheidsrechter A. Kie- wiet de twaalftallen in het veld. Seolto begint in een vlug tempo te spelen, wat bij O.K.C. ontbreekt. Seolto weet plm. 10 minuten na de aanvang de leiding te ne men. Het spel gaat over en weer. O.JCC,. krijgt ook de kansen, maar de schoten treffen geen doel. Seolto weet na de rust nogmaals de korf te vinden. In de stand komt dan geen verandering meer. Seolto heeft verdiend gewonmien. Het samen spel en vlugheid ontbraken zeer bij O. K.C. Een verschil bij de vorige wedstrijd, O.K.C.'ers. S. Stand Korfbalcompetitie, punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand VerdoNigro 10 6 4 29 9 16 U.D.I. 10 5 4 1 32 7 14 O.K.C. 10 2 6 2 10 9 10 S.E.O.L.T.0.10 2 4 4 12 20 8 de Zwaluw 10 2 3 5 9 33 7 H.K.C. 10 5 5 10 24 5 0— S.V. Texel kondigt in dit nummer een vergadering ter bespreking van haar a.s. feestavond, aan, bepaald op 7 Februari. Er wordt op een volle zaal gerekend. Kerstvergadering S.D.A.P den Burg. De afd. Texel van de S.D.A.P. belegde Donderdag in café „den Burg" 'n Kerst vergadering, waarin als spreker optrad de heer Geert van Oorschot. De opkomst was gering. Na een inleidend woord van de heer Jb. Bruin, voorz., ving de heer Van Oorschot zijn rede aan met te constateeren, dat we leven in een wereld van klassetegen stellingen met als gevolg klassestrijd, strijd tusschen de proletarische klasse, de onderliggende, en de kapitalistische klas se (de grootgrondbezitters en industri- eelen) de bovendrijvende klasse. De ka pitalist produceert niet tot verhooging van het geluk van de heele menschheid maar alleen tot vergrooting van eigen pro fijt. De arbeider profiteert van de gepro duceerde rijkdom niet. De grondslagen van de huidige maatschappij deugen ook niet: 30 miljoen werkloozen, ten prooi aan wanhoop en broodsgebrek, met als gevolg verzet en verbittering. De foutieve grondslagen moeten omver worden ge worpen. De Labour-regeering in Enge land deed dit niet en struikelde. De kapitalist houdt op met produceeren als geen winst kan worden gemaakt. Marx voorzag de crisissen reeds omdat het ka pitalistisch productiesysteem niet deugt: in China sterven menschen als ratten door hongersnood, terwijl de magazijnen tot de nok met voedsel zijn gevuld; in Ame rika worden locomotieven met graan ge stookt. in Brazilië 400 miljoen balen kof fie vernietigd, op de Langedijk 140.000 bloemkoolen idem. In de Amerik. Presbyteriaansche ker ken, aldus spr., wordt om een sprinkha nenplaag gebeden, opdat de katoenoogst voor een deel vernietigd zal worden. Er is dus iets niet in orde. Het socialis me wil daarin verbetering brengen. Dat het kapitalisme nog zoo machtig is, is aan diverse geraffineerde apparaten toe te schrijven; militarisme, staatsgodsdienst, fascisme en imperialisme. De groote oor log: 12 miljoen dooden en 16 miljoen gewonden. Waarom? Om de winst van de kapitalist. Ondanks de Volkenbond stij gen alom de oorlogsbegrootingen Dus is het de diplomaten geen ernst met hun vredeswil. Terecht noemde Edo Fimmen de Volkenbond een hol van roovers en dieven, die voorgeven de vrede te willen, maar in werkelijkheid weer op oorlog aansturen. Ook het Kellogg-pact is niks waard. Kijk maar naar Japan op heden. Men durft het niet aanpakken. Niet het oprechte godsgeloof, maar de z.g. „staatsgodsdienst" is ook een gevaar-' voor de vrede. Generaal Duymaer van Twist noemt de crisis de „tuchtigende hand Gods", terwijl toch niet God, maar het kapitalisme de oorzaak van de crisis is. Wie dreven de vlootwet door? De kerke- lijken. Wie zwoeren elkaar te Verdun kort voor de oorlog eeuwig trouw? De zelfde geestelijken, die later de wapens zegenden, waarmee Franschen en Duit- schers elkaar moordend te lijf gingen. Zoo eischte de militarist Erzberger voor elk door Engeland gestolen schip 't bom bardeeren van een Engelsche stad of dorp door een vliegtuig. En zegende de Bel gische predikant Kohier de wapenen niet met de woorden „Gij moogt alle vijan den kapothakken in naam des Heeren". Hulde daarom aan „Kerk en Vrede", welke vereen, goed werk doet. Niet aan generaal Snijders, die eere-voorz. is van de vereen, tegen schending van Gods Heilige Naam en toch durfde beweren, dat het God is, Die aan Nederl. zoo'n prachtig militarisme geschonken heeft. Een derde machtsmiddel is het fascisme, een verkapt nationalisme, optredend als beschermer van het kapitalisme. Geen vrij heid van beweging en gedachte. Onlangs marcheerden 50.000 jongens met geweer tjes over de schouder langs de Duce. In Duitschland begint het gevaar ook groote afmetingen aan te nemen. Als Hitier de baas wordt krijgen we gauw de ex- Keizer weer op de troon ennieuwe oorlog. Een vierde middel: het imperialisme, koloniale onderdrukking. Jaarlijks stroomt 700 miljoen uit Indië in de Staatskas. Hieraan kleeft bloed. Laat men het geld in Indië besteden aan onderwijs, verbete ring gezondheidstoestand, opheffing ge dwongen arbeid (poenale sanctie). Na de pauze behandelde spr. het werk loosheidsprobleem in Nederland, de sta king in de Groninger carton- en de Twentsche textiel-industrie. Allereerst wordt aan het loon van de arbeider ge tornd, aldus spr., alsof dit op zoo'n hoog peil staat. Het beste antwoord is: sta king. De kapitalist spreekt van slechte tij den, maar zwijgt van vette jaren. S.D.A.P. en Vakbeweging zullen meer dan ooit actief moeten zijn en op alle aanvallen bedacht. Het onderwijs wordt misdeeld: 45 kinderen in één hok, maar voor leger en vloot en Vrijw. Landstorm is weigeld te vinden. Daartegen moet geprotesteerd worden. Wordt lid van de S.D.A.P. en Vakbeweging en strijd mee. Weest de doodgravers van het kapitalistische stel sel, opdat voor een wereld, waarin recht vaardigheid heerschen zal, plaats kome. Hiermee eindigde spr. zijn met vuur uitgesproken rede. Van de gelegenheid tot debatteeren wenschte niemand gebruik te maken, waarop de voorz. de vergadering met dank aan de spreker en een opwek king om het Volksblad te lezen, sloot. Een collecte ten bate van de staking in Groningen en Twente bracht ruim f6 op.. De collecte te Oudeschild bracht f27.75 op. Adventsavond Ned. Herv. Kerk. Omtrent de in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden Adventsavond. deelt men ons mee, dat de bijeenkomst biezonder geslaagd mag worden genoemd. Er heerschte een weldadige kerststemming,, waartoe ook de mooi verlichte en ver sierde boom en de feesttooi van orgel en preekstoel hebben bijgedragen. Het ge bouw was flink bezet. De avond werd geleid door ds. Visser, die o.jm. twee ge lukkig gekozen fragmenten voorlas, „ln menschen een welbehagen", van Roseg- ger, en „De Heilige Nacht", van Selnra Lagerlöt. Medewerking werd verleend door het Kerkkoor, mej. Emy Dijt en de heer J. Visser, orgel. Ook het muzikaal' gedeelte van het welverzorgd programma stond op een hoog peil. „Vrede op aaTde". De kerstfeestviering in de kerken had op de gebruikelijke wijze plaats, het „Vrede op aarde" heeft alom geklonken; waar kerstboomen waren opgericht, schit terden die van kaarselicht en fonkelden de mooiste versierselen de aanwezigen tegen. De kerstgeschiedenis, kerstverha len, geschenken en blijde kindergezichten het was het feest van ieder jaar. Voor zoover ontvangen ruimen wever slagen in dit nummer een plaatsje in. We doen dit met de wensch, dat eenmaal de gansche wereld 'door de menschheid aan „vrede" in zijn hart een plaatsje zal willen inruimen. Daaraan ontbreekt op heden nog wel wat. En dat moet toch beteren, wil de kerstviering meer bedui den dan „een prettige dag voor de kinde ren", „een gezellig onder-onsje in hui selijke kring", een formaliteit alleen. Tentwagen contra motorrijwiel. Op 1ste Kerstdag kwam 's nam. om streeks halt een 'n tentwagen in draf, be stuurd door de heer Jb. Zijm, de Gra venstraat uit in de richtijng van de War moesstraat. Op dit moment kwam uit tegenovergestelde richting een motorrij wiel, bestuurd door de heer Dirk Boot, (uit de Waal). Een botsing was onvermij delijk. De niet-verzekerde motor werd. licht beschadigd, de berijder niet ernstig gewond. Wagenbestuurder en paard kwa men er heelhuids af. In verband met dit ongeval, verzoekt men ons van politiewege er de aandacht op te willen vestigen, dat het in draf rij den op en bij de hoeken van straten ver boden is. Voortaan zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een enkel woord over onszelf. De Texelsche Courant gaat het nieuwe jaar in met grooter aantal abonnees dan eenig jaar te voren; het aantal lezers heeft zijn maximum bereikt. Met biezonder genoegen maken we hier van melding. Hartelijk danken we allen, die hiertoe hebben bijgedragen, onze medewerkers, correspondenten en zeker niet in de laatste plaats onze adverteer ders, wier advertenties altoos met graagte gelezen worden en wier steun het ons: mogelijk maakt aan ons blad de meest mogelijke zorg te besteden. Ook in 1932 zal ons streven er steeds op gericht zijn de Texelsche Courant, als strikt plaat selijk nieuws- en advertentieblad, aan haar doel te doen beantwoorden. We gaan daarbij te werk volgens een recept, waar van ons de deugdelijkheid bleek uit het feit, dat ons aantal abonnees sinds 1925 vrijwel verdubbelde. Wij hopen ook in 1932 op uw zoo ge waardeerde steun, welke ook in de vorm van op- of aanmerkingen, immer welkom is OOSTEREND. Kerstfeestviering Geref. Kerk H.V. Men schrijft ons: Eerste Kerstdag werd met de kinderen der Geref. Kerk H.V. kerstfeest gevierd. Toen Ds. Buskes om vier uur deze sa menkomst opende, was het kerkgebouw geheel gevuld. Samen werd het „Daar ruischt langs de wolken' 'gezongen, waar na ds. voorging in gebed. Na een harte lijk woord tot de aanwezigen, inzonder heid tot de kinderen, werd het kerstver haal verteld. Hierna liet ds. op (liet doek eenige platen zien, betrekking hebbende op de kerstgeschiedenis. Ds. eindigde dit deel door allen op te wekken, de Heere Jezus te leeren kennen. Kerstfeest vieren heeft geen beteekenis meer, wanneer voor ons het Kind in de kribbe zijn beteeke nis verloren heeft. Ook voor kinderen is Hij gekomen en ook zij mogen vragen schapen te zijn van de kudde, waarvan Jezus de Herder is. Mevr. Buskes vertelde nu het verhaal „Van een paar roode kersen". We hoor den hierin van een jongetje, dat even als andere kinderen zijn fouten en ge breken heeft, maar toch een kind is, dat de Heere Jezus liefhebben wil. Het verhaal werd door ds. met lichtbeelden toegelicht. Hierop kwam ds. weer aan het woord met een boeiend verhaal, „De roode vlek" Met buitengewone aandacht werd naar dit verhaal geluisterd. Het verhaalt van twee vrienden, van wie de een de ander bij zekere gelegenheid in de steek gelaten heeft. De schuldige verzuimt maar steeds het met de ander in orde te maken. Tot dat hij bij een ongeluk, dat zijn vriend dreigt te treffen, zijn leven waagt om hem te redden. Dan is alles weer in orde. Het was een mooie toepassing op de Kerst geschiedenis. Het Kerstfeest is immers het feest van de liefde en trouw van God, die de wereld zoo lief had, dat Hij Zijn1 Zoon gat voor die wereld. De kinderen werden ruim getracteerd en het hoogte punt voor hen was wel, toen zij allen een boek en een pakje mee naar huis kre gen. Een muzikaal trio onthaalde ons op verschillende kerstliederen, gespeeld op het orgei en twee mandolines. Aan het eind bracht ds. dank aan allen, die mee gewerkt hadden. Inzonderheid de meisjes- vereeniging. Met de dringende opwek king de Heiland te zoeken als de Redder en Zaligmaker en onder dankzegging werd de bijeenkomst gesloten. De samenkomst kenmerkte zich door een prettige stem ming en een buitengewoon ordelijk ver loop. Een woord van hartelijke dank aan Ds. en Mevr. is hier zeker op zijn plaats. Anti-Rev. Kamerlid C. Van den Heuvel Voor de A.-R. Kiesvereeniging alhier hoopt 15 Januari a.s. op te treden dei heer Ch. v.d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: „Onze po litieke taak in Crisistijd". Zuiderzeewerken. Nude Zuiderzeewerkers Donderdag het werk hebben moeten eindigen, worden enkele keeten overgeplaatst naar Oost, op een stuk land van de heer P. Koning Johz. Autobrand in een garage. Donderdag raakte in de garage van gebr. Dros de auto van de heer Van Liere in brand. Hoewel het geval zich ernstig liet aanzien, waren de Gebr. het vuur spoedig meester. De auto werd direct naar 'buiten gereden en eerst de brand in de garage en daarna de auto met een bluschapparaat gebluscht. De materieele schade was heel gering. Excelsior-nieuws. De kerstdagen werden hier ingewijd door Muziekcorps „Excelsior", dat 'smor- gens van half negen tot half tien op ver schillende plaatsen in het dorp de stem mige kerstmuziek ten gehoore bracht. Een goed idee, dat veel waardeering vond. Woningbouw. Naar onze corresp. verneemt, heeft de heer Jb. Drijver van de N.H.Kerk alhier een stuk grond aangekocht, gelegen naast de Geref. Kerk H.V., met het doel hier op een dubbel woonhuis te bouwen. Zanguitvoering „De Lofstem"; „De Lof stem" kondigt in dit nummer een zanguitvoering aan. De goede naam van deze vereeniging waarborgt zeker een druk bezoek. Drie jongelui en een auto. Een drietal jongelui waren eerste Kerst dag gaan toeren met de vrachtauto van de heer J. B. Op het Schildereinde te den Burg gekomen, kwamen zij in botsing met een paar boomen. Door het kranig optreden van de chauffeur werd erger voorkomen, en de wagen spoedig tot stilstand gebracht (voor zoover die boomen het al niet deden? Red.) De stuur inrichting bleek bij onderzoek defect te zijn. (Door die botsing? Red.) De wagen werd weinig beschadigd. Het drie tal kwam er goed af. DEN HOORN. Een mooi resultaat De opbrengst van de verkoop der post zegels „Voor het misdeelde kind" alhier heeft f78.64 opgebracht TEXELSCHE COURANT v. G.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1