een woonhuis. Het eerstvolgend nummer WOENSDAG 6 JANUARI. ingezonden VERLOTING NUTSBEWAARSCH00L Prijzen van ons blad verschijnt op OUDESCHILD. Kerstfeestviering Soc. Dem. Vrouwenclub. Tweede Kerstdag vierde de meisjesver- eeniging kerstfeest in de bewaarschool^ onder leiding van de S. D. Vrouwenclub. Een mooie kerstboom was opgesteld en mevr. Eelman-Dogger bracht in de eerste plaats dank aan het bestuur van de be waarschool voor het afstaan van het ge bouw, aan allen die door hulp en financ. steun dit feest mogelijk gemaakt hadden. Mogen de tijden op het oogenblik niet tot feestvieren stemmen, het feest bij de ver sierde kerstboom is een kinderfeest en laten we de kinderen zoo lang mogelijk buiten de misère houden, aldus devoorz. De vele aanwezigen werden welkom ge- heeten en niet het minst mej. Krul, die hier nu al voor de derde maal was, het beste bewijs, dat men haar hier gaarne, ziet. Na de wensch, dat allen een aange name avond zouden mogen hebben, en het Kerstfeest zou mogen worden een werke lijk vredefeest, kwamen de kleintjes voor het front. Zij zongen heel lief: „De Kerstboom prijkt", en „Op het Kerstfeest". Mej. T. Bruin Jbd. zong heel mooi .Boefje". Mw. D. Kooi-Kuijper zong het heel mooie „Offers", waarna het „Oude jaar" op het appèl kwam met zijn twaalf maanden, een heel aardig nummertje, waarvan veel werk was gemaakt. Mej. Krul deed een mooie kerstvertelling voor de kleinen, die als het ware aan haar lip pen hingen. Door de kleintjes werd nog gezongen „Kerstnacht", „o Dennenboom" en „Duizend kleine kaarsjes". Heel mooi zong een achttal jonge dames tweestem mig „Stille nacht"- ten „O, Heerlijk woord." De dames D. Kooi-Kuijper en T. Bruin Jbd. zongen „Boodschap van de Hei". Door Ina Vlas en Trijnie Hemel rijk werd een leuk stukje opgevoerd „Het verloren hartje". Nog zongen een viertal (meisje van een klein vogeltje en als we dan meedeelen, dat alle zang op het orgel begeleid werd door Jannie Hemel rijk, verdiende deze zeker een pluimpje. De kinderen werden rijkelijk versnaperin gen rondgedeeld, ook aan de kinderen in de zaal. Mej .Krul, wederom het woord verkrijgende, richtte zich nu tot de oudere aanwezigen en wel hoofdzakelijk tot de dames. „Men vraagt ons nogal eens", aldus spreekster, „Hoe komen jullie socia listen er bij om kerstfeest te vieren? Jul lie dwepen toch ook niet met de kerk? Spr. zette duidelijk uiteen, dat het kerst feest een belofte inhoud van iets, dat komen zal en groote verwachtingen wekt. De Boedhisten en Israëlieten vierden reeds vóór Christus geboorte feest en on geveer op dezelfde tijd. Wat hebben de Christenen gedaan sinds de jaren, dat zij meenen kerstfeest te mogen vieren? Spr. toonde met veel voorbeelden aan, dat zij volgens haar meening veel minder recht hebben om kerstfeest te vieren dan de socialisten. Neen, de eenige manier om vrede te krijgen is de oorlog te bannen., Met een opwekking om voor de vrede te strijden besloot spr. haar luid toegejuichte rede. Zeer voldaan ging ieder huiswaarts, terwijl de kinderen een cadeautje mee naar huis kregen. Een collecte, bij de uit- gang, gehouden voor de bewaarschool, bracht f 14.75 op. Hoog water. Maandagavond kwam het water door de harde noord-westelijke wind op de kade. De ijzeren palen op het haventerrein ston den er voor driekwart in het water. De coupure is niet dicht geweest. Motorkotter „Anthonie". Thans is weer een nieuwe motorkotter aan de visschersvloot toegevoegd, de „Anthonie". T.X. 37 van schipper A. v.d. Vis. Het is een zusterschip van „De Da geraad", waarvan we onlangs reeds schre ven. Het is ook op dezelfde werf ge bouwd, te Woubrugge. Van der Vis had eerst een motorbotter. Hopen we, dat de bemanning met het nieuwe schip ge lukkig moge visschen. Een „Jan van Gent"? Een dezer dagen was op Texelstroom een biezondere vogel waar te nemen, waarschijnlijk een „Jan van Gent" in z.g. „prachtkleed". De vogel was veel groo- ter dan de grootste meeuw, geheel wilt met aan de vleugels zwarte toppen. (Dat kan kloppen. Aan „Hoe heet die vogel", van Jan P. Strijbos ontleenen we, dat de Jan van Gent niet zelden voor de kust ge zien wordt, vnl. in het winterhalfjaar. De vogels broeden in groote kolonies op steile rotseilanden (Bass-Rock, St. Kilda, enz.) en voeden zich hoofdzakelijk met haring en makreel. Hun vlucht varieert van 47—51 c.M. Red.) „Brandjes maken." Het schijnt dat de jongens de laatste tijd de minder aardige gewoonte krijgen, om hier en daar eens een brandje te ma ken. Dit geschiedt wel eens op zeer ge vaarlijke plaatsen. We meenen goed te doen de medewerking van de ouders in te roepen, om de kinderen duidelijk te ma ken, hoe gevaarlijk dit is. Vlsscheri]. Met de garnalenvisscherij gaat het deze week iets beter. De prijzen zijn wat hoo- ger, plm. 20 cent het Kg. met goede vangsten. Hopen we, dat het in stijgende lijn voort blijft gaan. Vee ver voer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 25 varkens, 6 kalveren, 6 koeien. DE WAAL. Als 't nu maar vriezen wil.... Men schrijft ons: De jongelui, die hier bezig zijn, een perceel land onder water te zetten om, daar een goede ijsbaan te kunnen beko men, maken goede vorderingen. Gaat het goed vriezen, dan krijgen we hier een baan van plm. 85 bij 325 M. Er staat nu al 25 cM. water en nog wondt er met een windmolen gemalen. De motor van de heer Jb. Daalder, billijk beschikbaar gesteld, was voor zoo'n oppervlakte van onvoldoende capaciteit. Nu heeft de heer Jb.Bruin (den Burg) op eveneens voordee- lige condities een zwaarder benzinemotor beschikbaar gesteld, waarbij nu getracht wordt een vijzel te bekomen. De onder nemers leggen inmiddels een energie aan de dag, waaraan menige ijsclub een voor beeld kan nemen. Er wordt naar een ijs- tent uitgekeken. Ontbinding N.V. „de Hoop". Dinsdag as. vergaderen de aandeel houders van de N.V. De Hoop tot behan deling van twee belangrijke aangelegen heden, in de adv. in dit nummer genoemd. Het resultaat vindt de lezer in ons volgend nummer. HET NOORDEN. Binnenbrandje in 't Pdns-Hendrikhotel. Maandagavond ontstond in het Prins- Hendrikhotel, in het Noorden, 'n brandje dat zijn oorzaak vond in de schoorsteen., Eerst heeft men zelf getracht de brand te blusschen, maar toen men hiermee niet genoeg vorderde, werd de brandspuit van den Burg opgebeld, welke spoedig ver scheen. Inmiddels wist men het vuur toch met zand en water te dooven. De woning wordt bewoond door de fam. Dob en Jansen; laatstgenoemde bekwam nogal eenige waterschade aan zijn beddegoed. EIËRLAND. Werkverschaffing. Men verzoekt ons onder de aandacht te brengen, dat werkloozen uit 't noorde lijk deel van Texel te werk gesteld in 't Natte Vlak, dagelijks een groote af stand moeten afleggen, terwijl met eenige goede wil en overleg vermoedelijk in Eierland wel werk te vinden is. Zou het geen overweging verdienen, zoo wordt gevraagd, de vlasbewerking hier ter hand ten nemen, eventueel met een nader te bepalen toeslag van de gemeente. De aanwezige voorraad wordt op plm.f3000 geschat en verdient zeker bewerkt te wor den. Als het wat meeloopt, worden de kosten alleen reeds door het zaad goed gemaakt. (We zijn terzake niet deskundig, maar geven aan het verzoek tot publicatie van het bovenstaande, dat ons van betrouw bare en welingelichte zijde bereikte, gaarne gevolg. Red.) DE KOOG. Veel hout aangespoeld. In de nacht van Maandag op Dinsdag is hier een tamelijk groote hoeveelheid hout aangespoeld vermoedelijk van 'n deklast afkomstig. De partij bestaat hoofdzakelijk uit battings en ribben van zeer uiteenloopende lengte en voorzien van verschillende merken. Vanwege de strandvonderij is het spoedig geborgen. Kerstfeestviering. Eerste Kerstdag is hier het kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool op de gebruikelijke wijze gevierd. De boom zoo wel als de versiering was dit jaar bie- zonder mooi. Nadat de kinderen er om heen geschaard waren, werd geopend met gebed en het zingen van Gez. 39 vs 1, 2 en 3. Vervolgens wisselden kerstvertellin-' gen en zangstukjes elkander af. Een bie- zonder woord van dank komt zeker wel toe aan het dameszangkoor van de Waal, dat een viertal liederen op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Geëindigd werd met dankzegging en het zingen van Gez. ISO vs 1. Moge het „Vrede op aarde", dat wederom in alle kerken is verkon digd, in deze onzekere tijden weerklank vinden in alle harten. V erkeersverbeterlng. Sinds eenige tijd is men bezig geweest hier de bermen langs de straat weg van het badhotel af tot aan het strandpaviljoen toe te egaliseeren en met heide vast te leggen. Op zichzelf is de bestaande straatweg te smal. Jammer, dat de ligging er zich niet toe leent om op de duur tot verbreeding over te gaan. In dien dit mogelijk ware zou dit het drukke verkeer in de zomer zeker ten goede ko men en de kans op ongelukken verminde ren. EENDRACHT. Door eendracht komt veel werk tot stand, Door eendracht komt ook macht. O, tweedracht, blijf toch ver van ons; Gij schaadt steeds aller kracht. Allerlei. Gisteravond werd de heer P.v.d.V., toen hij op zijn fiets langs de Waalderweg reed, door een auto aangereden en er eenige meters door meegesleurd. Hij be kwam een niet ernstige hoofdwond. Dok ter Boswijk was spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. Van der V. zou door het felle licht verblind zijn. De uitslag van de gisteravond gehou den verloting ten voordeele van de Nuts- bewaarschool vindt ge op de le pagina van dit vierde blad. Vandaag in ons Zondagsblad (het nr. van 2 Jan.) een niet alledaagsche kiek van de Slufter. Daar morgen in onze drukkerij niet wordt gewerkt, zal ons eerstvolgend num mer Woensdag a.s. verschijnen. Op Nieuwjaarsdag heeft vanwege de Posterijen één bestelling plaats over het heele eiland. Illllllllllllllllllllll! BINNENLAND. ||||||||||||||||||||||ll Te Tilburg woedde in het café van de heer Roeien een vreeselijke brand. De caféhouder en z'n beide kinderen van resp. ruim twee en ruim een half jaar vonden de dood in de vlammen; zijn vrouw en <ït 19-j. dienstbode zijn in het ziekenhuis aan haar brandwonden overleden. Te Scheveningen reed een chauf feur onder drankinvloed een 22-j. Oosten- rijksche dienstbode dood; een tramconduc teur wondde hij, die zichzelf aanmeldde, levensgevaarlijk. Illlllllllllllllllllllll BUITENLAND. ||||!|||!|||||||||||||R Parijs. Twee Ned. vliegtuigen, die 2600 K.G. goud uit Amsterdam voor Pa rijs aan boord hadden, zijn Dinsdag in. een sneeuwstorm geraakt. Een der vlieg tuigen moest 15 mijl voor het doel een noodlanding maken, waarop de kostba re lading per auto verder vervoerd is. Perzië, dat zich juist ging herstel len van een hevige pest-epidemie, wordt nu door een afgrijzelijke kou geteisterd. Vele menschen stierven daardoor reeds. Peking. Ten O. van Tsjintsjau heeft Dinsdag een hevige strijd gewoed, hevi ger dan ooit tot dusver in Mantsjoerije. „Vrede op aarde" llllilllllll VOOR DE JEUGD. Beste Jongens en Meisjes. De raadseloplossingen waren: 1 Kara vaan. 2. Wolga. 3. Denneappel, oogappel. 4. De wereld is immers rond. 5. Hond, mond. 6. Vierkant. 7. Machinist. 8. Maas, mees, kaas. 9. Aster, lelie. 10. Os, as. 11. Hond, pond mond. 12. Sneeuwklok. Na loting is de prijs toegewezen aan Willemina van Strien, 12 jaar, M.-Eier land. Nieuwe raadsels. 1. Wat staat er voor de deur: AAEIU- RJWN. 2. Neem van een jongensnaam de eerste letters weg en je houdt iets over, waar je n u zeker naar verlangt. 3. Met Z aan zee en met H een lichaamsdeel. 4. Een huis wordt een hooggeplaatst per soon door één letter te veranderen. Hoe (Oplossingen zenden na no. 12).. De briefjes van Guurtje en Piet van der Werf en Simon Dogger heb ik met veel genoegen gelezen. Er gaat straks een mooie kaart voor jullie op de post. Ook voor Anneke Langeveld en Cor Vonk, wier briefjes ik later nog ontving Het doet me plezier, dat de geschenken zoo in de smaak vallen. Tot slot allen, ook jullie ouders, een gelukkig jaar har telijk toegewenscht. OOM KO. Pluimveeteelt. Met belangstelling nam ik kennis van een ingezonden stukje, waaruit blijkt, dat bij de Coöp. P.T.V. Texel alhier het plan bestaat om a.s. voorjaar voor hun leden kuikens en jonge hennen in massa aan te koopen van goede pluimveebedrijven Voor een tiental jaren terug hebben wij het bestuur van deze vereen, er al op ge wezen, dat het in het belang van de leden was om dagkuikens en jonge hennen via de vereeniging te betrekken. Het bestuur zou dan moeten garandeeren, dat het materiaal van goede bedrijven kwam. Het bestuur maakte er zich toen met een Jantje van Leiden af. Het doet ons ge noegen, dat men thans een andere weg wil bewandelen, al is het wat laat, want als het bestuur in massa kuikens of jonge hennen aankoopt, kan ieder lid hiervan profiteeren en zal het allicht wat go-ed- kooper uitkomen, dan wanneer ieder af zonderlijk gaat koopen. Denk echter niet, dat de goede pluimveebedrijven het ma teriaal voor maar weinig kunnen leveren. Dat kan nu eenmaal niet, er moet te veel arbeid voor gebeuren om goede kuikens ot hennen te kunnen leveren. Wat het pullorumvraagstuk betreft, er zal wel niet één pluimveebedrijf wezen, waar bloed onderzoek wordt toegepast, waar verder alles ir. de puntjes is en dat na levering gestorven kuikens vergoedt. De verzor ging en opfok der diertjes spelen een groote rol in het pullorum-vraagstuk en daar hapert nog wel eens wat aan. Of Texel zelt in de toekomst in de behoefte aan jonge dieren kan voorzien, betwijfel ik ten zeerste, daar hier bijna geen valnest- controle wordt toegepast en het bestuur zal er zich toch wel voor wachten om van bedrijven te koopen, waar geen val- nestcotrole bestaat en ook niet koopen van toktoomen, die met de hand zijn ge keurd, daar dit geen zekerheid geeft. Het is te betreuren, dat Texel zelf niet in de behoefte aan pluimvee kan voorzien. Dit zou toch, met het oog op de pullo- rumbestrijding wei gewenscht zijn. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, S. D. KEIJSER, den Burg. PREDIKBEURTEN. Donderdag 31 December. Burg 's av 7 uur Ds. Visser. jaarl. collecte voor emeriti predikanten en predikantsweduwen WaaL 'sav 7,30 uur Ds. v. 't Hooft. Oudejaarsavondo verden king. Den Hoorn, 7 uur ds. van Petegem Maandcollecte. Oosterend 'sav. half 8 ds. Groenenberg. Coll. Ermriti en pred. weduwen, de Cocksdorp nm. 7 uur ds. Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, nm 7 uur ds. v. d. Leer Burg, 's av. 9 uur Ds. v. d. Leer. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend 's av. half 8 Ds. Buskes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, 's av. half 7 Ds. Vis. Burg, 's av. 8 uur Ds. Vis. Collecte. half 8 Kerkbus van de Koog. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Smidts. Vrijdag 1 Jan Nieuwjaarsdag HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Den Hoorn, vm 10 uur Ds. v. Petegem. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Bevestiging kerkeraadsleden. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v. d. Leer. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur Ds. Buskes DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dienst Zondag 3 Januari HERV. UEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Bevestiging van ouderling en diaken Oudeschild, nm. 7 uur ds. Plug. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Bevestiging kerkeraadsleden. Den Hoorn, vm 10 uur ds. v. Petegem Bevestiging oud. en diak. Oosterend, nm 3 uur ds. Van Petegem De Cocksdorp, voorin. 10 uur Ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av, 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis Diakenbevestiging. NIEUWJAARSGROETEN. Aan vrienden en begunstigers ee^i voor spoedig nieuwjaar gewenscht. S. NOTA en Echtgenoote, de Cocksdorp Sj. I. VISSER J. M. C. VISSER-Dernison. Gelukkig Nieuwjaar. Hid Heroplantsoen 12, Bolsward. Fam. JOH. DOGGER Pt Familie, vrienden en begunstigers ge- lukkig Nieuwjaar toegewenscht door Koos v. d. Heuvel en G. Coevert. zijn gevallen op de nummers: 16 17 25 28 50 58 61 78 109 114 135 169 175 215 216 224 227 248 259 273 274 311 323 332 343 363 370 417 447 455 460 470 496 497. DE SPREI op no. 374. DE SCHEMERLAMP op no. 427. De prijzen kunnen worden afgehaald op ZATERDAG 2 Januari a.s. van 79 uur in de school. TE HUUR: Te bevragen bij D. C. WITTE, Schildereind, den Burg.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2