prima volvette schapenkaas Salon „Wella" Th. v. DEUTEKOM Notaris \1uldrr eeo paar nette werkhuizen Zware kleeren zelf verven met Vossekopverf in pakjes a 20 cent. Firma GEBR. ROTGANS, Moderne laarverzorging Permanent Wave 5,- Gelieve tijdig te bespreken per telefoon of briefkaart. Ontbinding N.V Zuivelfabriek „de Hoop". Ingezonden. ADVERTÈnÏÏËN plm. 90 aren weiland B.T. Ongevallenverzekering ZELFS LAGER PRIJZEN DAN VOOR 1914. Trekking 15 Jan. a.s Inschrijving opengesteld: Oranje Kruis-obligatiën' 1.113 400 Gulden 120000 72000 60000 48000 36000 30000 22500 HOOFDPRIJZEN KAMER VAN KOOPHANDEL Intrede H. Leber. Onder voorzitterschap van de heer S.W. Arntz had Woensdag te Alkmaar de open bare ledenvergadering plaats van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Holl. Noorderkwartier. In het biezonder werd o.m. verwelkomd het nieuwe be stuurslid, onze plaatsgenoot de heer H. Leber. Aan het uitvoerig verslag in de Schager Crt. van Donderdag ontleenen we het volgende Strandvervuiling. Door de gemeente Den Helder was be richt, welke maatregelen waren genomen ter voorkoming van een verdere strand vervuiling te Texel door huisvuil, afkom stig van de Heldersche reinigingsdienst. (Zie vorig nr. Tex. Crt.) De heer Kolster nu acht voor de Hel dersche visschers deze maatregelen onvol doende. (Mogen we eens vernemen, hoe de Texelsche visschers er over denken. Red. T.C.) De heer Leber deelde mee, dat voorloo- pig B. en W. en de Middenstandsvereeni- ging te Texel genoegen ermee hebben, genomen. Vrijhandel of niet? Door de heer Leber wordt de wen schie lijkheid uitgesproken, dat spoedig de con- tingenteeringswet in werkijng wordt ge steld. Deze opmerking geeft de heer G ronds- ma aanleiding er op te wijzen dat de re geering reeds veel eerder tot contingen- teering had moeten overgaan. Steeds is geoordeeld dat ons land te klein is, maart spr. noemt als voorbeeld, dat onze invoer in Duitschland ide helft is van de invoer van Duitschland in ons land en het is dus, niet de vraag of we een klein land zijn doch de cijfers spreken. De heer Raat weerspreekt deze rede neering, z.i. is het niet de vraag hoeveel in- en uitgevoerd wordt, maar wat we noodig hebben. Spr. acht elke contingen- teering een groot gevaar. De crisis uit zich in een groote prijsdaling en als de monopolistische bedrijven daar rekening tmee houden, en we houden de politiek, van de vrijhandel, dan zal ons land straks, een der meest bevoorrechte landen zijn. De heer G. Nobel zegt ook voor vrij handel te zijn, doch de tijden zijn veran derd. Als de contingenteering met oordeel wordt toegepast, zal ons land een betere positie kunnen innemen. De heer Valkering oordeelt ook, 'dat de Kamer voorzichtig moet zijn met het uit brengen van advies om tot contingentee ring over te gaan. DE WAAL. In korte trekken gaven we reeds in het vorig nummer de uitslag weer van de: Dinsdagavond hier gehouden vergadering van aandeelhouders, waarin tot het ont slaan van de directeur en liquidatie der N.V. werd besloten. In de vergadering was meer dan tw.se derden van het geplaatst kapitaal, n.L plm. f12000 van de plm. f17000, vertegen woordigd, zoodat te nemen besluiten van kracht zouden zijn. De heer K. Bosma, directeur, had 's morgens het eiland ver laten. Hij had de heeren Dokter, accoun tant, en A. Beers, boekhouder, eerst nog eenige inlichtingen verstrekt in verband met de administratie, maar was absoluut verhinderd de laatste aandeelhoudersver gadering mee te maken, waarop deze met volle instemming van de aandeelhou ders, werd geleid door het bestuurslid, A. S. Kikkert. Mede had aan de bestuurs tafel plaatsgenomen de heer Notaris Mul der. ten einde bij de liquidatie der N.V. en de voorbereiding hiervan van advies te dienen. Mededeeling wend gedaan van het ver zoek om eervol onjtslag en een zeker be-1 drag als salaris en vergoeding voor ver huiskosten van de heer Bosma. Nadat vanwege het bestuur bij monde van de heeren Kikkert en Roeper en de boek- houddeskundige Dokter omtrent het werk van de heer Bosma, de bedrijfsleiding en de boekhouding inlichtingen waren verstrekt, werd met 43-2 stemmen beslo ten ontslag te verleenen en aan het be stuur over te laten verder te handelen naar goeddunken. Door de heer C. Bruin werd de waag gesteld, of de losse leveranciers tweeiaar) verplicht waren aan „De Eendracht" te leveren, wannleer deze fabriek bij het toe treden van 40 leden aan de Hoop f 20.000 betaalde. Hierop antwoordde de heer Dokter, dat de Commissie deze bepaling liet vervallen, zoodat de losse leveranciers vrij zijn. Door de heer D. C. Bruin, die wel aan deelhouder is, maar de melk aan de Een dracht levert, werd gevraagd, of hij moet meebetalen in het verlies, nu gebleken is, dat de boeren aan „de Hoop" 25 ct. te} veel 'hebben ontvangen in de periode, dat geen f 1.50 maar slechts f 1.25 onkosten in rekening werd gebracht. De heer Dok ter deelde echter mee, dat de statuten hierin niet voorzien. Wie aandeelhouder is, moet meehelpen de kosten te dekken, onverschillig of hij melk leverde of niet. Van de geleverde hoeveelheid melk is de grootte van deze bijdrage in het verlies niet afhankelijk. Dit is wel in een coöpe ratie het geval, maar niet in een N.V. Hier wordt het bedrag bepaald naar de aandee- len in de N.V. De vraag werd gesteld, of het melkleve- ringscontract, dat geteekend werd, niet van 11.50 exploitatiekosten sprak. Het contract werd voor de dag gehaald en daaruit bleek, dat omtrent deze kosten niets werd bepaald. Op een vraag van de heer C. Bruin naar het tekort op de balans, gaf de heer Dokter een uitvoerig overzicht van de stand der financiën. Op verzoek zullen we ons hieromtrent van publicatie ont houden. Hoofdzaak was, dat een tekort van plm. f14000 door rond 70 aandeel houders moet worden gedekt, hetgeen de man op rond f200 komt te staan. Bijge past zal er niet behoeven te worden, maar van een aandeel van f250 zal men plm. slechts f 50.terugontvangen. Wie van „de Hoop" geld te vorderen heeft, krijgt het volle pond. De afgestorvene krijgt dus, zooals een der aanwezigen schertsend opmerkte, een fatsoenlijke begrafenis. „De vroolijke noot" heeft in deze ver gadering, die zich door een prettig ver loop kenmerkte, trouwens niet ontbroken. Toen b.v. op een vraag uit de vergade ring. werd meegedeeld, dat er 150 Edam mertjes meer bleken te zijn dan er op pa pier stonden, opperde de heer D.C.Bruin niet onaardig het voorstel, bij wijze van schadevergoeding, de aandeelhouders de volgende 'dag gelegenheid te geven de man er maar twee te halen.Het zal intusschen beter zijn het slottafereel maar at te wachten. Wat moeten nu de menschen, die hun vorderingen te laat ingediend hebben ot dit nu nog moeten dolen? Hoe moeten zij aan de weet komen, dat de N.V,. wordt opgeheven, speciaal die aan de vaste wal Desgevraagd antwoordde Notaris Mul der, dat publiciteit geschiedt in het plaatselijk nieuwsblad (in dit ge val de Texelsche Courant) en verder iri de Staatscourant, welke ieder staatsburger wordt geacht te lezen. Laat ontvangen nota's komen „in de boedel" en worden bij de liquidatie vereffend- Ten slotte: De liquidatie, aangenomen met alg. stemmen. De taak moest kunnen worden opgedragen aain de directeur en de commissarissen, maar werd nu, op voorstel van het bestuur opgedragen aart een commissie van drie leden, te kiezen uit het bestuur. Benoemd werden bij meerderheid van stemmen de heeren Cor Roeper, A. S. Kikkert en Jb. Keijser Dz. In totaal werden 44 stemmen uitgebracht, waarvan 5 blanco. Voor wat verder te wachten staat, ra den we belangstellenden aan de adverten tie- en nieuwskolommen steeds trouw te volgen. CRISIS-KRABBELS. „Gelukkig nieuwjaar 1932". Dit poogt men ons van alle kanten te bezorgen. Dumont schreef in 1921 in een van zijn liedjes, „wereldgekkenhuis", dat toen ook al geleerde economen geen raad wisten, al begrepen ze, dat het zóó niet langer gaan konEr wordt georeerd en gere dekaveld, het juiste middel ter oplossing is echter niet gemakkelijk aan te wijzen. Zoo lees ik in ,'tgele blaadje, waar Cor Schuring in schrijft, dat de burgemeester van Oud-Gastel in korte tijd aan alle malaise een einde maakt, doormet een kleine wijziging in de gemeentewet, een verbod voor alle vermakelijkheden, zoolang die belabberde tijd duurt. Dat zal helpen! Een andere dorpspotentaat wei gert -elke vergunning voor tooneeluitvoe- ring wijl de spelers te veel of te weinig verdienen. Een derde wil, dat de centen, in de gemeente blijven en drijft de inwo ners naar plaatsen in de buurt. Een vierde bezorgde verzorger der gemeentebelan gen verbiedt amusement, omdat zij, die het minst verdienen, het meest uitgaan. Bom. De vijfde, de raad van N.-Schar- wdude, zoekt heil en zegen in salarisver laging. 6e. Braat wil met de boeren inaar den Haag, Kamerontbinding. Of 't hem lukt? - 7e.: Texels vroede vaderen heb ben het middel ter hand gevat om de ar beiders 100 vk. M. per dag te laten spit ten. Of de boerenbedrijven en de crisis daar beter van worden? P. Diros Bz., zoo lees ik in 't laatste raadsverslag, ver baast zich over de hooge nood op Texel en zegt: De boeren moeten hun knechts uit geldgebrek ontslaan. Hoe rijm je dat? Het spijt me zeer, dat het zoo is. Ik wil niemand iets ten kwade duiden, maar ik herinner me nog de mobilisatie- jaren, toen hier op Texel een gemeente- wetje in 't leven geroepen is, om op Maandagen de hotels en café's te sluiten te n.m. 3 uur. Toch zeker wel niet voor die hongerlijdende arbeiders? Se. Och ja, vrienden, ge kunt doorgaan met het zoeken naar vreedzame oplossingen der crisis. Of men verbiedt dit en dat met nieuwe gemeentewetjes, of andere midde len, laat gaten in de grond spitten, met duizend gezochte redenen, waarmede men weigert uw brood te laten verdienen. He laas, gelukkig Nieuwjaar wenscht men en tegelijkertijd brengt men ons in diverse plaatsen verder in de misèrezonder dat men blijkbaar de oorzaak der ram pen opzoekt.... en weg neemt. Immers: de menschheid lijdt aan de gevolgen van de brute beleving, zoowel in het zakelijke als politieke en particuliere leven. De crisis is geen natuurnoodwendig verschijn sel als warmte, regen of onweer, doch werd „gemaakt", zooals de oorlog voor bereid en tot droeve werkelijkheid ge maakt kan worden. Wie de aanstichters? In ieder geval zijn wij de dupe van wat heet de „slechte tijd". Het rommelt. Wie weet, wat 1932 te aanschouwen zal geven. Gelukkig Nieuwjaar. J. ZUIDEMA. De Cocksdorp, 5 Jan. 1932. HET ZWAKKE PUNT. 176 Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pij nen in den rug, urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlich ting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speci ale middel behaalde reeds jaren lang een on geëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias; waterzucht, urinestoornissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. k f 1,75 per flacon. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, JAN BLOM Cz. Wedn. van Hendrikje Zegel, in den ouderdom van bijna 87 jaar Namens de Familie, C. BLOM Jz. Oudeschild, 6 Januari 1932. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MARRETJE DAALDER wed. van Willem Dalmeijer, betuigen wij hierbij onzen innigen dank. Tevens danken wij dokter Hellema voor de goede behandeling, Ds. Vis voor zijn troostvolle woorden en allen voor de laatste eer, aan de overledene bewezen. Namens de familie R. DALMEIIER. de Koog-Texel, 7 jan. 1932. zal Maandag tevens publiek verhuren voor Gebr. Kalis te den Burg voor den tijd van 3 jaar ing. 20 Maart a.s. ad. Haherweg (thans in gebruik bij Jn. Koorn Mz.) GEVRAAGD: of betrekking als noodhulp. Brieven onder no. 672 aan het bureau van dit blad. Géén zieke kippen meer. Zijn Uw kuikens of kippen aangetast door snot, coryza, kroep, buikafloop, cholera of andere pluimvee-ziekten, grijp dan dadelijk naar het krachtige en uitmuntende genees middel van Dr. Domieent, het poeder POULINOL, dat dadelijk de verrassendste resultaten geeft en snel geneest Prijs f 1.- Op Texel alleeD verkrijgbaar bij DROGISTERIJ „BINNENBURG" kunt u gemakkelijk Vraagt uw winkelier. Voor Engros Hoogzijde E 103, Schagen. Vertegenwoordiger van de houdt 11, 18 en 25 |an. zitting in hotel de Zwaan voor ontvangst van loonlijsten en opgaaf van loon over '31 tot '32. A. COMMANDEUR. Notitieblocs, 100 vel, vanaf 5 ct Briefblocs, 100 vel, 25 Notablocs, 100 nota's, 9 Kwitantieblocs, 100 kwitanties 12 Enveloppen, 100 stuks. 25 Boterhammenpapier, 25 vel, 8 Nog honderdtallen andere artikelen meer belangrijk in prijs verlaagd. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. TE KOOP: f 1,3C per stuk. A. COMMANDEUR, den Hoorn-Texel Grootste prijs in het gelukkigste geval f 120.000,- Uitbetaling in contan ten zonder aftrek. 5 pet. rentende en voor geheel Nederland wettig geoorloofde STAATS- EN PREM1ELOTEN Zonder nieten Elk lot een prijs. Jaarlijks 10 groote winstkansen waar in uitgeloot worden en duizenden gemiddelde en kleinere prijzen. Maandelijksche storting voor deze GEHEELE LOTEN SLECHTS f 3,- Trekkingslijsten franco gratis Bestelbrief. Gelieve duidelijk in te vul len en te adresseeren aan de Holl. Crediet- en Obligatiebank N V. Am sterdam, Postbox 577. Onderget. bestelt hiermede opTex. Crt.„Uitvoerig Prospectus „A", gratis franco" en schrijft in op de wettig geoorloofde geheele Staats- en Pre- mieloten, slechts f3, maandelijksche aflossing en verzoekt omgaande toe zending van het koopbewijs, recht gevende vanaf de a s, trekking op den vollen prijs die er op valt zonder aftrek. Een zoo gunstige gelegenheid, om spoedig een vermogen te bereiken mag vooral in dezen tijd niemand verzuimen Naam Woonplaats Straal Olie en Henno Cap behandeling. Kanaalweg 6, Tel. 555 t.o. Raadhuis Den Helder. Vra»fl gratli Pluimvee-Handboek aan N.V. Verkoop kantoor Preparaten Dre-enarts D micent, Rotterdam.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2