Courant van Zaterdag 9 Jan. 1932 Texelsche TWEEDE BLAD LICHT OP, VAN BINNEN! Over Vogelbescherming. Texelsche Berichten Onze Kerstpuzzle. Wiens hoofd is dat? keurig drukwerk tegen billijke prijs .leveren fngezonden Er is iets onvervreemdbaars in ons. Dat is de levensmoed, vertrouwen, geloof, overgave, zelfrespect, de fac tor, die diep in ons inwendig leven wor telt, onafhankelijk van het aardsche —de stem die weigert toe te geven aan wan hoop. Niet het optimisme van de onna denkend oppervlakkige. Maar het opti misme van hem, die de hoogere roeping van de mensch beseft. Hoe hard ook de slagen van het leven beuken op de mensch, in zaken en zelfs in huisgezin, gezondheid en vriendschap, in de allerlaatste, maar onneembare, stel-, ling strijdt voor hem die hoogere levens moed waarvoor zooveel namen bestaan. Laten we allen in 1932 voor alles wat wij aan materieele weelde inboeten, compensatie trachten te vinden in de weefden van huiselijke liefde, geestelijke ontwikkeling, in vriendschap, gedreven door de levensmoed, die wij allen bezit ten, we kunnen ze beter dan ooit koeste ren en aankweeken het kaf daarbij scheidend van het koren om na zoo een crisis inwendig rijker te worden. Als in onze woning het buitenlicht faalt en alles met de minuut donkerder schijnt, maken we binnenlicht, dat alles wat daarbinnen is helderder en vroolijker dan in 't stervende daglicht doet uitkomen. HET BINNENLICHT OP, lezers! TWEE WENSCHEN. Trouwe lezers, Texelaren, Zet het nieuwe jaar goed in: Helpt nu mee het doel bereiken: 'n „Abonnee in elk gezin". Medelezers voorden lezers. Geet drie kwartjes per kwartaal En je hebt je eigen krantje, Eigen foto's, eigen taal. Beste lezers van ons krantje, Adverteerders met elkaar: „Dat gij allen wel moogt slagen In het pas begonnen jaar". Dit 's de wensch van de Redactie En van HU1B DE RIJMELAAR. 1 Januari 1932. We zijn onze rijmelende medewerker dankbaar voor deze regelen, ten deele een variatie op ons „Voor de prijs van één sigaar, tweemaal per week de Tesse- laar", en verder een nieuwjaarswensch, die we voor 100 pet. onderschrijven). - Red. (Slot.) Ruim dertig jaar zijn verloopen, sinds uit een paar, in hoofdstad en residentie gevestigde organisaties, wier leden wensch- ten te protesteeren tegen de mode-gruwe len, waarvan zooveel vogels het slacht offer werden, de landelijke vereeniging tot bescherming van vogels groeide, die al dadelijk de aandacht op zich vestigde door haar ijveren voor het aannemen van de nieuwe vogelwet-Talma. Sindsdien is er geen wetsontwerp inzake vogelbescher ming verschenen of de vereeniging ver leende bij de voorbereidingen haar daad werkelijke steun. Dat het laatste jaar niet minder dan dertigduizend paren sterntjes in Neder land komen broeden, dat de groote stern, die vroeger hier niet voorkwam, thans een kolonie van duizend paren op de Beer bij Hoek van Holland vormt, is voor een niet gering gedeelte te danken aan het feit, dat vogelbescherming zich over deze ge vederde gasten heeft ontfermd. Wat is het gevolg van de omstandig heid, dat vroeger een aantal vogels geen bescherming genoten? vragen wij de heer Drijver. Die gevolgen zijn vaak zeer noodlottig. De raat b.v. broedt niet meer in Neder land, de kwak evenmin. Ook de grauwe jas is sinds een dertigtal jaren verdwe nen. Voor al deze soorten is de vogel bescherming te laat gekomen. Daar staat gelukkig tegenover, dat dit jaar voor het eerst de steltkluut in Limburg heeft ge broed, en dat de zwarte specht zich in twintig jaar tijds flink heeft vermeerderd. Wenschen! Voortdurend, zegt de heer Drijver, breidt ons arbeidsveld zich uit en vele zijn onze wenschen voor de toekomst. Zoo is bijvoorbeeld onze aandacht voortdurend gericht op de jachttijd, die zóó moet wor den geregeld, dat de broedende vogels in letterlijke en figuurlijke zin buiten schot blijven. Grootendeels hebben we dat bereikt, alleen de watersnip en de goud plevier zijn nog vogelvrij. Met hun broed tijd, eind Maart, begin April, houdt de wet, helaas, geen rekening, want bijna overal is de jacht tot tien April geopend. Toch is de goudplevier een even nuttig insectenverdelger als bijvoorbeeld de kie vit, die ook door de wet wordt benadeeld. Het rapen van kievitseieren. Door de verbeterde hulpmiddelen en door het feit, dat men het gras niet meer zoo hoog laat wassen als vroeger, is na melijk de maaitijd vervroegd. Eind Mei heeft de eerste grasoogst al plaats en daarom moet de tijd, waarin net rapen van kievitseieren is toegestaan, met een week worden ingekrompen, niet 28 April maar uiterlijk 20 April moet men dit werk staken, teneinde de kieviten een be hoorlijke broedtijd te verzekeren. Mede in het belang van de landbouw. Sportaleuw». Men schrijft ons: In hoofdzaak met het doel voorberei dingen te treffen voor de op Zondag 7 Febr. te organiseern feestavond belegde S.V. Texel Dinsdagavond een vergadering in de Oranjeboom. Er werd een feest commissie geformeerd, bestaande uit de heeren Alb. Dros en Niek de Graaf (leden dagelijksch bestuur S.V.) en Jb. Buijs, Gem. Dros, Henk en Niek Ran, J. Vroe gen en W.Winter. De feestavond zal worden opgeluisterd door muziek en voordrachten en ook gelegenheid geven tot dansen. De vergadering was niet best bezocht, hetgeen voor een goed deel zeker aan het slechte weer te wijten was. De heer D, Dapper deed een dringend beroep op al len om de S.V. moreel en financieel trouw te steunen, vooral nu ze aan de vooravond staat van het spelen in de K.N.V.B. Het staat er met de kas niet slecht voor, maa,n 1932 zal veel en hooge uitgaven eischen. De voorz. drukte zijn spijt uit over het feit, dat de heer Van Rheenen na het on geval in de wedstrijd tegen „Schorpioen" nog niet geheel hersteld is. (Hij kan de lessen aan de Z.V.S. nog niet volgen en vertoeft nog te Utrecht.) Tevens deed hij een krachtig beroep op T. II omi tot het einde in de competitie te volhar den. Houd hoog de S.V. „T.", al blijkt de klasse, waarin gespeeld wordt, ook niet de juiste te zijn. i De rondvraag leverde geen belangrijks op, waarna sluiting volgde. Huldiging. Voor de werkende leden bevat dit num mer een annonoe, waarin ze worden uit- genoodigd tot de huldigingsavond op 10 dezer (morgen). Daar zal er zeker niet één mankeeren. o— Ter gelegenheid van het kampioenschap Texel 1 werden nog felicitaties ontvangen van Tex. Korfbalbond, Voetbal- en Ath- letiekclub „Assendelft", „Stormvogels" (IJmuiden), Korfbalclub „O.K.C." (Ou- deschild), V.C. „Purmersteijn" (Purmer- end.) Wedstrijden. Zondag a.s. speelt T. II thuis tegen HRC IV. Aanvang 12 uur. Elftal: Joh. Bruin (res Béla) Jac. Helsloot Jb. Geus Jac.deVeij, M.Koorn, T.v.Heerwaarden M.Vlaming, Ab.Dros. P.Keur, G.Witvliet, A. Bakker HRC IV behoort tot de leiders dezer afd. T. II wacht dus een moeilijke taak. Doe je best, lui. Wie weet nog hoe. Texel 1 gaat op bezoek naar Succes II. en telt dan 2 invallers. We hopen en ver trouwen, dat dit elftal sterk genoeg zal blijken om te winnen. Uit ons Zondagsblad. Inhoud: meer dan 50 foto's en andere illustraties; vervolgverhaal met kort over zicht van wat reeds verscheen („De gefin geerde moord"), een compleet verhaal voor ouderen, twee populair wetenschap pelijke artikelen („De macht van het kleine" en „De vorst als toovenaar") met foto's, een pagina „Voor onze lezeressen" nuttige wenken en zes modeplaatjes met opgaaf van aard en hoeveelheid van de benoodigde stof (patronen te bekomen), een blad voor de jongeren, met een com pleet verhaal, en een bladzij humor in woord en beeld. Totaal 16 biz. interes sante lectuur. Uitvoering in koperdiep druk. Prijs: 50 ct. voor 13 nummers. Bui ten den Burg 70 ct. Let vooral op de mooie foto „Woelige zee aan de Texelsche kust". „Let op de dubbeltjes!" Beter gezegd: tracht buiten schot van de Rijksontvanger te blijven, die gereed staat met een lading „aanmaningen", welke met een kwartje per stuk moeten worden gehonoreerd als ze in uw brieven bus belanden. Van de Inkomstenbelasting over 1931-'32, biljetten gedateerd October 1931, moest 1 Jan. 1.1. minstens de helft zijn voldaan. Grond- en personeele belas ting over 1931 had 1 Jan. 1.1. geheel be taald moeten zijn. De aanmaningen worden volgende week losgelaten Tabaksvergunning. Wie vergunningrecht ingevolge de Ta baksbelasting schuldig is, drukken we op het hart, de rijksontvanger vóór 20 Jan. a.s. met een bezoek ter voldoening van de penningen te willen vereeren. Anders komt ge met uw tabak „op de koffie" en ontvangt ge een „boterbriefje" a 25 ct. De oplossing. 1. Gandhi. 2. Ex-keizer Wilhelm. 3. Uriburi (pres. Argentinië). 4. Venizelos (Minister-pres. Griekenland). 5. Carmona (pres. Portugal). 6. Doumer (pres. Frank rijk). 7. Dr. Bendien (te Zeist, bekend door zijn kanker-onderzoek). 8. Hsuan- tung (ex-keizer van China). 9. Feodor Sjaljapin (wereldberoemd en schatrijk Russisch zanger). 10. Winston Churchill (een der meest bekende Engelsche poli tici). Het aantal oplossingen was minder groot dan we verwachtten, maar stemt toch we voorspelden reeds dat hetgeen gemakkelijke puzzle zou zijn tot te vredenheid. We reiken thans twee exem plaren van het mooie boek „En menscheni gingen voorbij", van Marcelle Capy, uit en zijn voornemens binnen afzienbare tijd wederom een soortgelijke puzzle te publi- ceeren. De winnaars zijn: 1. D. H. KEIJSER, Koogerstraat 42, alhier, de eenige, wie het gelukte negen kopstukken thuis te brengen. (Sjaljapin was de halsstarrige, die zijn eigen weg wilde gaan; het moet ook een biezonder heerschap zijn!) en 2. R. EELMAN, Wolfskuilscheweg 67, Nijmegen, die van acht hoofden de eigenaars wist op te sporen. De overige inzenders brachten het tot drie, vier, vijf, hoogstens zeven. Er is gesnuffeld en gesnord, gevraagd hier en daar en overal. Onze puzzle is een prettig tijdverdrijf gebleken. We danken de inzen ders allen voor hun belangstelling. De heer A. Wuys alhier en mej. N.Vos te Haarlem maakten een goede kans. We hopen hen bij een volgende gelegenheid weer onder de inzenders te mogen reke nen. Gandhi en de ex-keizer Wilhelm gaven de meesten geen moeite. Uriburi was mijn- der gemakkelijk, maar daar „Argentinië" bekend was, viel de oplossing toch nog mee. Venizelos werd door vijf inzenders voor Bernard Shaw gehouden. Shaw is echter een zoon van Albion (Engeland) en niet van Griekenland. Carmona maakte het ook vrij lastig. De meesten maakten er zich met een „President van Portugal" :af. Er is echter baas boven baas; wie „Carmona" er bij schreef, maakte grooter kans. Doumer was voor het meerendeel geen onbekende evenals dr. Bendien. Met „ex-keizer van China" hebben we genoegen genomen. Zoo'n fraaie Chinee- sche naam valt nu eenmaal niet te ont houden, vooral niet wanneer de persoon Een modern en economisch ingericht drukkersbedrijf kan u binnen weinige dagen. Vraagt letterproef, papiermonsters, druk proef of (en) prijsopgaaf. Electr. Drukkerij -Texelsche Courant. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in kwestie wat op de achtergrond is ge raakt. Sjaljapin werd eenmaal „Eissen- stein" gedoopt. Van zanger naar film operateur-regisseur is slechts één stap. No. 10, Churchill, werd door de mee sten herkend. Zoo'n kop Spreekt ook, niet! waar, en dan: is Engeland niet onze naaste buur Tot een volgende keer nu weer! Rijkspostspaarbank Tot 1 Januari 1.1. konden op Rijkspost spaarbankboekjes slechts bedragen tot hoogstens 1 1200 rentegevemd worden be legd. Thans is dit maximum op f2500 gesteld. De rente blijft gelijk en dus 2.64 pet. (11 ct. van elke flOO per halve maand.) OUDESCHILD. Plannen van Jongert om het wereldduur- record op de schaats te verbeteren. De heer Jongert, van hier, een kranig schaatsenrijder, onlangs met nog 15 land- genooten door de Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond uitgezonden naar Zwitserland, zou volgens een speciale medewerker van de Schager Courant voornemens zijn het wereldduumecord, dat reeds jaren met 32.7 K.M. op naam van Koining staat, te verbeteren. De heer Jongert traint zich te Engels- berg en zal daar op 16 en 17 Januari aan de wedstrijden deelnemen. E>e aan val op het duurrecord zou na de kampi oenswedstrijden in Davos plaats hebben. Dit geschiedt met gangmaking; telkens imogen ma b.v. drie of vier rondjes andere rijders vooraan rijden. Toch blijft het 'n geweldige prestatie om een tempo van, plm. 44 sec. per ronde (van 500 M.) een. uur lang vol te houden. De speciale me dewerker van de „Schager" zoo we goed ingelicht zijn, ook een eerste klas rijder en dus tot oordietelen in staat acht er Jongert, „onze elf-steden-man",, toe in staat. (In het Kerstnummer van ons Zondags- - blad werd een kiekje van Jongert en andere rijders opgenomen.) Woensdagmiddag met de Z.W. wind stond het water bijna alweer op de haven kade. Donderdagmorgen met de N.Weste lijke wind liep de kade er weer flink onder. De ijzeren paaltjes voor drievierde, gedeelte! Het was wel biezonder, dat er zelfs met Z.W. wind zoo'n hoog tij water stond. De golven liepen dicht bij de Schanssluis een heel eind de glooiing op. Veev«rvo«r. Gedurende de vorige week zijn van Texel verzonden: 8 kalveren, 2 koeien, 15 varkens. Vlsscherij. Zooals we de vorige week schreven ging het met de garnalenprijzen iets beter. In het laatst der vorige week werden ze iets lager, doch dit kwam ook wel door de flinke vangsten. Met het ruwe weer dezer week waren de prijzen hoog, doch de vangsten te klein. „Huib de Rijmelaar". In rijmtrant ontvingen we van „De Heiboer" een loflied op Huib de Rijme laar ter gelegenheid van diens a.s. huwe lijk. Het zit, hoe goed bedoeld, niet te best in elkaar, waarom we langs deze prozaïsche weg aan de heer Huib Fenijn en mej. Janny Dros namens de inzender dank betuigen voor zijn aardige rijmen, meestal van opbouwende strekking, en veel zegen toewenschen nu „Huib", zoo staat er, „door Janny overwonnen, een huw'lijk is begonnen". Mede onze felici tatie aan onze gewaardeerde medewerker en diens a.s. eega. Red. Hoog water!

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5