PUROL Gemengd Nieuws Winter handen j Wintervoeten Winteenen Doos 30 ct Bij Apoth.en Drogist Overzicht veemarkten 30 Dec.—6 Jan. Wat zal 1932 ons brengen? De voor uitzichten zijn wel zeer donker. Het vorige jaar heeft ons een zeer slechte handel1 achtergelaten, zoodat er weinig plaats is voor optimisme. En toch mogen wede toekomst niet te donker inzien. Een nieuw jaar brengt nieuwe omstandigheden, welke toch niet altijd zoo somber mogen worden verwacht. Er moet plaats voor optimisme blijven. We moeten hopen op een betere toekomst. Laten we dus zoeken naar zij 't dan kleine lichtpuntjes. Zoo'n lichtpuntje meenen we thans te hebben ge vonden. De varkensmarkt gaf hier en daar „eenige" verbetering. Op verschillende markten konden de krulstaarten iets beter worden geplaatst, terwijl de prijzen iets vaster waren. Overigens gaf deze berichtsweek weinig verandering in de stand van zaken op onze veemarkten. Algemeen was het aan bod beperkt. Voor WOLVEE bleef de lustelooze stemming ook deze week op de meeste markten bestaan. De vorige weeksprijzen waren misschien met moeite of niet ge heel te maken (o.a. te Leeuwarden, Rot terdam en Groningen). De Sneeker markt was voor slachtschapen slecht, alleen de beste vette lammeren waren iets vaster m prijs. Te Purmerend gaf de wolvee markt een stugge handel. Lager tarief Autobus den Burg—Oudeschild. We vestigen de aandacht onzer lezers op de annonce in dit nummer, waarin de heer E. Boekei een tariefsverlaging aan kondigt voor de dienst den Burg—Oude schild: van 30 op 25 oent voor enkele ritten en van 50 op 45 cent voor retours. Voor vele Texelaars een welkom be richt en in verband met de verhoogde benzineprijzen een blijde verrassing tevens. Kachelontploffing. „Waar het rookt is het warm", maar wanneer het gaat zooals Woensdag in de woning van de heer D. Bakker, in de Warmoesstraat, bewoond door de heer Gersonius, krijg je gauw van het goede te veel. Terwijl moeder de vrouw in de keuken en vader op zolder bezig was en de twee jeugdige kinderen in de kamer speelden, sloegen met een hevige klap de twee deurtjes van de kachel open met het gevolg, dat de kamer opeens geheel met rook werd gevuld, een vlam boven uit de pijp sloeg en de zolder schroeide. Op zolder kwam't vol rook te staan en zelfs weid, naar de bewoner verzekerde, de schoorsteen van zijn plaats gelicht, en ver toonde zich een 'vlam tusschen schoor steen en pannen. Tot ver in de omtrek werd de ontploffing, die, zooals gezegd, in de kachel met eierkolen en anthra- ciet gestookt haar oorsprong vond, gehoord. In schoorsteen of pijp kan de oorzaak niet hebben gelegen, daar deze kort geleden nog werden geveegd. Buiten de schoorsteen wend geen schade van beteekenis aangericht. Allerlei. Van advertenties onder no. wordt nim mer de naam der adverteerders meege deeld. Het parool voor schrijvers van „Ingez. Stukken" zij steeds: „Kort en bondig." Wanneer het hart tot spreken dringt, zoo spreek. Maar ook dan alleen. Aan blad vulling hebben we geen behoefte. Sportnieuws. Ingevolge de beslissingen in de hangende protestkwesties is korfbalclub U. D. I. met 16 p. kampioen; Verdo Nigro heeft 15 p. O. K. C. krijgt tegen H. K. C. nog een straf- worp te nemen. H. K. C.—Zwaluw spelen opnieuw. Kunt ge lekker koken? Het bestuur van Volksonderwijs ver zoekt ons de aandacht te vestigen op de adv. in dit nummer, waarin de gelegen heid wordt opengesteld zich nog te doen inschrijven voor de kookcursus, welke 's ochtends gegeven wordt. Dames, bedenkt: „De liefde van de mande rest van het spreekwoord kent u wel. Ook zonder die mannen is de kookkunst trouwens waard beoefend te worden. Voor onze Lezeressen. Texelsche Courant-abonnees kunnen ons Nieuwe Modeblad bekomen voor 95 ct. per 6 nrs. (per post f 1.25). Injhoud van het le Januari-tnr.: meer dan 80 mo dellen van mantels, japonnen, beroeps- kleeding, blouses en rokken, jurkjes met plooien, avondtoiletten, „handwerken die weinig tijd vragen", twee pagina's over strooken, plooien en plissees; gordijnen en volants, figuurzaag-werk (boekenstan- daard), raffiawerk, borduren, schablonee- ren, enz. Interessante bijdragen: „Moeders zor-i gen", „Over Bontmantels", „Zoo heb ik gespaard". Alles fraai geïllustreerd. Met gratis twee volledige knippatronenbladen op groot formaat. Losse nummers 20 ct. voor zoo ver voorradig. Abonneeren is veel voor- deeliger. Vraagt vandaag nog om regelmatige toezending. Wat de zee terug gaf. In 1931 spoelden aan de Texelsche kust deze goederen aan: 8 baddings ATF, 2751 mijnstutten, 1 balk, 2 roeiriemen, 1 spier, 3 brieltjes, 2 boeien, 2 partijtjes wrakhout, 6 telefoon palen, 1 reddingboei, 1 roeiboot M. Lau- wers, 1 idem grijs geverfd, 1 boot aak model met oude Michelinband a.d. kop, 615 baddings KH, 552 ribben IWE, 1 stei gerpaal. Een aankondiging van de verkooping wordt over eemge weken in ons blad opgenomen. Veilig vefkeer. Een abonnee vraagt of het bestuurders van voertuigen verboden is in 'draf te rijden op hoeken van straten, al gaan zij slechts met een snelheid van enkele K.M. Gaan motorrijders dan vrij uit? Het antwoord is te vinden in art. 17 van de Alg. Politieverordening onzer ge meente waarin we lezen. Het is aan bestuurders verboden met een grootere snelheid dan die van een stap pend paard met rijtuigen en paarden te rijden op en bij de hoeken van straten. Het is niet zoozeer de vraag: „Wordt de maximum-snelheid overschreden?" als wel: „Wordt de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht hetgeen immers ook bij minder grootè snelheid mogelijk is. DEN HOORN. Muziekuitvoering „D.E.K." Fanfare D.E.K. komt in dit nummer de aandacht vragen voor zijn uitvoering op heden- en morgenavond. Het beloven weer genoeglijke avonden te worden. DE COCKSDORP. Tooneeluitvoering in de „Nieuwe Aanleg". De onlangs uitgestelde tooneeluitvoe ring gaat nu hier door op morgen, be houdens goedkeuring door B. en W. Het bestuur vraagt de aandacht voor de adv. in dit nummer. OOSTEREND. Debatavond. Op 21 Jan. a.s. zal te Amersfoort in „Patrimonium" een debatavond worden houden tusschen ds. J. J. Buskes Jr. te Oosterend en ds. Karres te Apeldoorn. (Uit „Kerk en Vrede"). OOST. Zakennieuws. Door de heer H. Fenijn wordt hier een depót voor de verkoop van brood, be schuit, koek en chocoladewerken van de heer Dros (Oosterend) geopend. Onge twijfeld een verbetering voor Oost en ook voor de aankomende en vertrekkende schepen. DE WAAL. Jubileum Diaken Bruin. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum als diaken 'der Ned. Herv. Kerk al hier, heeft de heer Bruin alhier tal van blijken van belangstelling ontvangen. Ds. Van 't Hooft sprak de jubilaris toe op van veel waardeering getuigende wijze en sprak de wen'sch uit, dat de heer Bruin nog lang gespaard zou mogen blijven. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid en sympathie werd de plichtgetrouwe en rechtschapen diaken een fraaie bloemen mand aangeboden. Voor de heer Bruin een dag, om niet licht te vergeten. OUDESCHILD. Omzet vischafslag. De omzet van de vischafslag alhier be droeg in 1931 plm. f62800.tegenover plm. f78000 in 1930. Een niet onbelang rijk bedrag minder dus. DE KOOG. Een groot baketn aangespoeld. Gisteren spoelde bij de Slufter 'n groot baken aan, naar onder en boven spits toeloopend; half wit, half zwart geschil derd en voorzien van het merkteekep „Haaks1929". Het gevaarte, dat een groot gewicht vertegenwoordigde, is van wege de strandvonderij met behulp van paarden rollend naar de opslagplaats ge bracht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll Recensies- lllllllllllllltlll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII1IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Ontwapening". Ter aankondiging ontvingen we een brochure, getiteld „Ontwapening", be vattende een massa cijfers en feiten, be trekking hebbende op „de groote oorlog" (slachtoffers, materieele verliezen, etc.), op conventies en conferenties, welke met ontwapeningsplannen verband houden, etc. Een zeer lezens- en overdenkens- waard boekje. Oorspronkelijke uitgave van de Vereen, voor Volkenbonden Vrede te Londen. Vertaald in het licht gegeven door de Nationale Vredesactie te Am- merstol. Te bestellen in de Boekhandel. Prijs 10 ct. (30 blz.) Nieuwe boekjes voor de jeugd. Van Frans de Kanter verschenen bij Gebr. Kluitman een drietal keurig ver zorgde boekjes voor de jeugd, getiteld „Van Napje en het Tonnetje", „Van Pietje Piep en Beerebaas" en „Hoe Ria een olifant kreeg". De platen zijn ju weeltjes, een lust voor het oog. De tekst zorgvuldig geschreven. Totaal indruk: eerste klas werk. Gedrukt op zwaar pa pier, gecartonnneerd. Prijs f0.75. In de serie „Mijn eigen leesboekjes"1 verschenen bij Gebr. Kluitman het 7e en 8e deeltje, bestemd Voor het 2e leerjaar. De leeslesjes werden verzameld (met zorg!) door Wilh. Blokker, de gekleurde plaatjes zijn van Sijtje Aafjes (die passen zich er zeer goed bij aan.) Uitvoering keu rig in orde. Omvang 60 blz. in cartonnen bandje. Prijs f0.60. nmiimtiiffliiiiiii binnenland. uHiiiiiiiHHiintiHt Ontduiking benzinebelasting. Te Rijswijk (Z.-H.) smokkelde een boterkoopman 4140 liter en bij tuinders werden partijen van 1270 en 1030 liter) aangetroffen. Ook te Zaandam en Oost- zaan zijn voorraden benzine opgespoord welke voor de belasting niet waren aan gegeven. Bij vier auto-eigenaars 7700L,, opgeslagen in 38 vaten, weggestopt onder een mesthoop, zand en takken. Vrachtschip op de Zuiderzee vergaan. Amsterdam Vermist wordt de vracht boot Stanfries IV, welke Dinsdagavond van hier naar Harlingen vertrok maar daar niet is aangekomen. Het schip was 117 ton groot en had 110 ton beurtgoede ren in. Woensdag heeft men lading, af komstig van de deklast, bij Workum, zien drijven. Aan boord bevonden zich de ka pitein C. Veenstra, uit Leeuwarden, de machinist Talstra uit Wyns, de stuurman P. de Vries, uit Leeuwarden en de ma troos Jasper, van Leeuwarden. Allen wa ren gehuwd en resp. 59 33 34 en 23 jaar, vaders van resp. acht, een, drie en een kind. Talstra is juist op zijn verjaardag omgekomen. Volgens de dagbladen van Vrijdag is het schip met man en muis vergaan en het wrak gezien. Te Deurne is op de onbewaakte overweg de doove H. de Corte, door de sneltrein overreden. Het lijk was on herkenbaar verminkt; de armen afgerukt en het hoofd verpletterd. Het slacht offer was 60 jaar en laat een weduwe na. In Groningen wordt de Eelderwol- derpolder ernstig tengevolge van een dijk doorbraak door overstrooming geteisterd. Van dag tot dag brengen de dagbladen nadere biezonderheden. Er wordt groote schade geleden. Onafzienbaar zijn de watervlakten. Het polderbestuur wijt de ramp aan inpolderingswerken door de Eelder- en Peizermade, welke onoordeel kundig zouden zijn uitgevoerd. Rotterdam. De firma IJsendijk stelde ter beschikking van het Nationaal Crisis comité 1000 pakjes thee en 1000 pakjes koffie. Lemmer. De van Amsterdam ver wachte booten van de Groninger-Lemmer- Stoomooot-Maatschappij kwamen Woens dag met veel vertraging binnen. Een der schepen liep onder Durgerdam een defect aan de schroef op d,ojor de lage water stand. Nieuwkoop. De 70-jarige juffr. Th. van Vliet, die voor haar woning een emmer water wilde scheppen, is daarbij door een duizeling bevangen en in de vaart verdronken. Toen de landbouwer J. op het land aan het werk was, weid zijn paard schich tig. De 72-jarige wegwerker G. van Sum- meren die het dier bij de teugel greep, viel en kreeg een trap op de buik, waar door hij overleed. Te Rotterdam is de 25-jarige zwer ver F. V., in een spoorwagen, waarin bananen werden vervoerd, gestikt. De man is in de wagen gegaan, omdat deze verwarmd was. Hij sloot de deur en is toen gestikt. Zuid-Limburg. Het aantal doodelijke mijnongelukken in 1931 bedraagt 26. Hiervan hadden de Staatsmijnen er vijf tien en de particuliere mijnen er elf op haar rekening. (In 1930 resp. 11 en 17.) Te Heerlen is een kermisreiziger aangehouden, verdacht van het zich toe eigenen van een geldswaardig papier, door een kind op straat gevonden. Te Steenderen zijn twee mannen uit Doetinchem op heeterdaad betrapt op het lichten van een offerblok in de R.K. kerk, hetgeen ze ook te Wehl reeds deden. Den Haag. De regeering beraamt maatregelen tot steun aan de aardappel- meelindustrie neerkomende op prijsver- hooging van glucose. Apeldoorn. Op 4 Januari is de schoe nenfabriek van Jaarsma gesloten, tot de tijdsomstandigheden gunstiger zijn. Zestig man zonder werk Tusschen Neede en Eibergen is op een onbewaakte overweg een vrachtauto door een trein gegrepen. De auto kan telde en de bestuurder kwam er onder terecht. Hij was op slag dood. Hij was 35 jaar, gehuwd en vader van 4 kinderen. Weesperkarspel. De fa. P. Sluis heeft met het oog op de winter een groote hoeveelheid voer voor vogels kosteloos ter beschikking gesteld van de Ned. Ver- eeniging tot bescherming van Vogels. Velsen. In het crematorium op Wes- terveld hebben in 1931 550 verasschingen plaats gehad, tegen 505 in 1930. De weg AmsterdamWoerden is thans tolvrij. Drie tollen zijn opgeheven. Den Haag. Van 4 Januari is de melkprijs met 3 ct. per L. verlaagd en gebracht op elf cent. Schiermonnikoog. De hotelhouder S. van der Werff heeft thans definitief besloten tot de aanleg van een flink vlieg veld op het eiland, met medewerking van de K.L.M. Ameland. Het badpaviljoen te Hol- lum staat sedert de laatste storm op de kant der duinen en dreigt neer te storten bij de eerste hooge vloed. De afneming der duinen is geweldig. Rotterdam. De directie van Van den Bergh's margarinefabrieken stelde een werkweek van vijf dagen in. in verband met de verplaatsing van een groot deel van de productie, welke voor Engeland is bestemd, naar Engeland. Te Glanerbrug vond de 25-jarige M. de Vries door kortsluiting de dood, toen hij zich met een looplamp in het kippen hok begaf. Hij was gehuwd en vader van een kind. Te Rotterdam is in de woning van de koster der Geref. Kerk ingebroken tij dens de Oudejaarsdienst. Gestolen wer den f500 van een kerstcollecte, f60. aan incassogelden en een gouden horloge. Op de weg Colmschate-Deventer reed de landbouwer Klein Douweler per- fiets, toen een auto hem' achterop kwam. Hoewel de wielrijder rechts hield heeft de auto hem gegrepen. De man kwam er onder en werd een eindweegs meege sleurd en gedood. Het slachtoffer is 45 jaar oud en vader van zes kinderen. Illlll^llllll Waarom zouden we gedoo- iiliii+lilill gen, dat een ander ons over- iiiiii+iiiill treft? Laten we ONSZELFover- 1111114111111 treffen. Illlllllllllllllllllllll BUITENLAND. !l||||l!|||||||||||||in De Japansche opmarsch. De Japansche troepen zetten hun op marsch naar het Zuiden voort. Zij zouden Hoeloetau, de belangrijke Chineesche ha- van bezet hebben. De Chineezen zijn be angst, dat de Japanners Tientsin zullen bezetten. Maarschalk Tsjang heeft alle Chineesche generaals uitgenoodigd een gezamenlijke opmarsch tegen de Japan sche troepen te bespreken. De regeering te Nanking heeft Mandsjoerije aan Japan venraden, beweert hij. De Chineesche ge neraals in Noord-China willen aan de re geering te Nanking verzoeken haar terug houdend optreden te wijzigen alvorens het tot een besliste, openlijke oorlog met Japan komt. Wie van dag tot dag de dagbladen volgt, blijft van de ontwikkeling van dit ernstig conflict goed op de hoogte. Op de Japansche Keizer werd een aanslag gepleegd, welke echter mislukte. De dader is gegrepen. Briand, Minister van Buitenlandsche Z. van Frankrijk zal zijn ontslag vragen. Japan zal verzoenend antwoorden op de nota van Amerika en beloven Kellogg-pact en Negen-Mogendhedenver- drag te eerbiedigen. Vandaag wacht de wereld een zeer belangrijk onderhoud Hitier, leider Duitsche nat.-soc. en de Rijkskanse lier. Misschien dat de avondbladen van heden er wat van vertellen en anders zeker die van morgen en Maandag. Men ziet met spanning naar het resultaat uit. Ruim vijf-en-een-half miljoen werkloozen telde Duitschland 31 Dec. 1.1. In de 2e helft van Dec. nam het aantal met een derde miljoen toe. Met stokslagen uiteengejaagd door politie zoo schrijven de dagbladen van gis teren van een betoogende menigte te Be nares. Zeven personen moesten worden opgesloten. Eenigen moesten gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Een vlag met 1932 en een vraagteeken hangt te Berlijn sinds Nieuwjaarsmor gen van de gevel van 't hoofdkwartier der nationaal-socialisten (Hitlerianen(). Twee pakketten met helsche machines zouden met het Amerikaansche s.s. Ex- calibre gisteren uit New-York te Mar seille aangekomen zijn. Ze waren geadres seerd aan de Italiaansche koning en aan, Mussolini. De Vereen. St., Engeland en Frankrijk zullen dringend stappen doen te Tokio in verbana met het conflict met China. Stappen, veelomvattender en uitgebreider dan tot heden genomen werden. Te Lissabon is een groote meteor waargenomen, die met het geraas van een sneltrein langs het uitspansel schoot. In Portugal is nooit te voren zulk een groote en schitterende meteoor gezien. De Russische begrooting voor het roode leger en de marine voor 1932 be draagt 1.278 miljoen roebel. Bovendien voor troepen met biezondere bestemming 118 miljoen roebel en voor uitbreiding luchtvloot 143 miljoen roebel. Bali. We lezen in de dagbladen van Donderdag: Westelijk Bali is door een hevige storm en bandjir ernstig geteisterd. Vier nieuwe bruggen zijn weggeslagen.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 6