De Nieuwe Texelsche Courant No 4597 455te Jaargang. Woensdag 13 Jan. 1932 Van week tot week Kunt Gij niet bukken? akker s Kloosterbalsem 'f0Tgi°eu/ J Texelsche Berichten G. SCHOTANUS k Wilhelminalaan 16 Landelijke Rijvereeniging Ziek 4 Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Jufi 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y> uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 Jan 0.31 1.08 1,47 2,33 3,33 4.49 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 4,58 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Zaterdagavond. De ramp van de „Ooievaar". Piloot Wiersma schuldig? De ramp van het K.L.M.-Indië-vliegtuig de „Ooievaar" is nu voor een groot deel opgehelderd. Alvorens zich een definitief oordeel te vormen, zal men goed doen, het rapport van Dr. Groeneveldt Meyer, hoofd der afdeeling Luchtvaart van het Indische Dep. van Gouvemementsbedrij- ven af te wachten, dat per luchtpost naar ons land onderweg is. Het rapport der Siameesche commissie van onderzoek con cludeert dat het ongeluk te wijten is ge weest aan het openstaan van het noodluik in de vleugel boven de bestuurderszit plaats, aan onjuiste stuwing van de ba gage en aan Wiersma's poging om met de wind mee te starten, hetgeen de nor male aanloop verlengde. Bovendien had de piloot „moeten bedenken, dat ergens iets haperde, toen het vliegtuig na de normale aanloop niet opsteeg". Het Siameesche rapport wijst er op, dat de totale belas ting het toegelaten maximum nog niet be reikte. De vraag of dit toegelaten maxi mum voor de tropen niet te hoog is, zoo als deskundigen in Indië verzekeren, is hiermede uiteraard nog niet beantwoord. Van Br.-Indië's strijdtooneel. In een veel sneller tempo dan in het voorjaar van 1930 verloopen thans de ge beurtenissen in Br.-Indië. Toen kon Gandhi een maand lang bezig zijn met onwettige zoutwinning en bovendien een heele reeks felle redevoeringen houden aleer de In dische regeering besloot hem naar de ge vangenis bij Poona over te brengen; thans had hij amper voet aan wal gezet, en zijn volgelingen aangespoord tot nieuwe strijd „indien deze onvermijdelijk zou blijken", of men voerde hem alweer naar de oude cel 'terug. Toen publiceerden de bladen nog foto's van Gandhi's achtereenvolgen de vervangers; thans heeft dat bijkans geen zin meer, want wie 's ochtens is aan gewezen, zit 's middags al in het gevang. Het geheele optreden der autoriteiten de bezetting der Congres-gebouwen in cluis, met ceremonieel bevestigt de op vatting, dat lord Willingdon meer dan zijn voorganger lord Irwin een voorstan der is van de „sterke hanjd" in Indië. Het voornaamste wapen der Indische nationalisten schijnt wel te zijn een her vatting van de „politieke boycot" van Britsche goederen. In de loop der jaren, hebben zij ongetwijfeld geleerd, dit wapen te hanteeren. In Engeland en in Indië en elders zijn er, die deswege juichen en ook die het hoofd schudden. Wanneer men bedenkt, dat aan deze toestand twee lang durige ronde-tafel-conferenties zijnvoor- afgegaan, waarvan de eerste goede hoop gat op een eind-resultaat, is men niet ge neigd met opgewektheid naar de toe komst te zien. Wat zal Japan doen? Op 16 Februari a.s. zal het tien jaar; geleden zijn .dat te Washington door China, Japan, de V. S., Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, België en Portugal een verdrag werd gesloten „tot duurzame regeling van de toestanden in het Verre Oosten." Dit verdrag beteekende het antwoord van Europa en Amerika op Japans Chi- neesche politiek tijdens de wereldoorlog. Japan had in 1915 een gedeeltelijk ge slaagde poging gedaan om zijn positie op het vasteland van Azië te versterken. Wanneer dat stramme gevoel U het bukken belet, wanneer alles stroef en stram is in Uw spieren, ledematen en gewrichten, toch zult Ge een ander mensch zijn als Ge U behandelt met de zoo beroemde, pijnverdrijvende en verrassend snel genezende Kloosterbalsem. Gisternacht nog krom van de pijn. zult Ge vannacht weer heerlijk slapen en morgen zonder pijn zijn. Washington 1922 stelde aan verdere po gingen in die richtijng paal en perk. De laatste drie en een halve maand van 1931 heeft Japan gebruikt voor het doen van zijn tegenzet. Het heeft de hand gelegd op Mandsjoerije. Wel is waar is te Tokio herhaaldelijk verzekerd dat Japan geen annexatie beoogde, dat er geen oorlog werd gevoerd tegen China en dat de „open deur" open zou blijven. Maar Japan beheerscht thans Zuid-Mandsjoerije mili tair en economisch; het gaat de spoorlijn, aanleggen, die de provincie Kir in snel zal verbinden met een nieuwe haven in Noord-Korea, waardoor deze provincie een nieuw belangrijk grondstofreservoir gaat worden voor de Japansche nijver heid; en er zijn te Moekden en te Kirin provinciale regeeringen gevormd, onaf hankelijk van de Chineesche centrale re geering, die de basis kunnen zijn van 'n onafhankelijke staat Mandsjoerije, dat wil zeggen van China onafhankelijk, niet zoo zeer van Japan. Europa, domicilie kiezend te Genève, zal nu een studiecommissie naar Mandsjoerije zenden. Amerika, voor en na Japans froote tegenspeler in de wereld om de tille Zuidzee, heeft reeds op eigen ge legenheid tot een krachtiger tegenzet be sloten. Het heeft China en Japan medege deeld, dat het geen Chineesch-Japansch verdrag zal erkennen, waardoor Amerika's rechten en de „open deur"-politiek zou den worden geschaad. Met deze tegenzet beoogt Amerika dus bij voorbaat de plan nen te doorkruisen, welke Japan even tueel in Mandsjoerije zou willen uitvoe ren, zelfs indien het zwakke régime te Nanking geneigd zou zijn in deze plannen te berusten. De Mensch en Politicus Briand. Wellicht zal men Briand weten te be houden in het kader der Fransche regee ring: men zal hem dan ontheffen van de partementale zorgen, en hij zal er een ver moeid, maar wijs man zijn. die zoo heel heel veel gezien en beleefd heeft 28i Maart wordt hij 70 jaar en op wiens ervaring men een nuttig beroep zal kun nen doen, wanneer men er met koel-zake- lijke berekeningen eens niet komt. Dit alles is mogelijk, maar niettemin beteekent het besluit, dat Vrijdag gevallen is, het officieele einde van een groote carrière, die in wezen reeds eerder was afgesloten. Eén periode uit Briand's leven springt met een ontzaggelijke kracht en vaart naar voren. Dat zijn de jaren 1925 en vol gende, waarin hij Frankrijk en Europa onttoog aan de verdooving, de bitterheid en de haat, die het erfdeel waren van de wereldoorlog, de jaren waarin hij, be zeten door de hartstochtelijke wensch: „Zulk een ellende nooit weer!", de moge lijkheden zag van een nieuwe samenleving der volken, en het verstond, de eerste, nog vage vorm te geven aan dat nieuwe. Latere jaren hebben de groote Fransche vredesvriend naast menig succes ook me nige teleurstelling gebracht. Het anti- oor logspact kreeg een sterk Amerikaansch accent. Pan-Europeesche plannen botsten tegen een gee sten vernauwende crisis, de greep naar het loopbaan-bekronende pre sidentschap mislukte. Wellicht zijn die tegenvallers samen te vatten in deze con clusie: de laatste jaren eischen mannen van andere makelij. Thans zijn het koele zakenlieden, die de samenwerking tus- schen de volken nastreven. Eenige jaren tevoren nog was er behoefte geweest aan de idealist met breede allure. Dat Briand er toen was, en zóódanig was, dat hij vol komen aan die behoefte kon voldoen, dat is zijn groote historische beteekenis ge weest. De Zuid-Afrika-Avond. Morgenavond wordt, herhalen we, in hotel Texel een film over Zuid-Afrika vertoond, over een land, meer bekend als „Transvaal", dat in het verleden in zoo ruime mate onze belangstelling heeft ge noten, maar dat in het heden en in da toekomst in nog veel sterkere mate ons medeleven en onze sympathie verdient, dan de destijds voor him vrijheid vech tende Boeren hier in Nederland mochten. Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. ondereinden. Meen niet, dat het Hollandsche element in Zuid-Afrika is ondergegaan. Integen deel: zonder strijd, zonder dat wij er in verhouding tot de geweldige belangstel ling, die er voor de Boerenoorlog be stond, iets van gemerkt hebben, is 'de Unie van Zuid-Afrika onafhankelijk van Enge land gevormd. Het is een land, half zoo groot als Europa, met een toenemende blanke bevolking, met een eigen wor dende Dietsche cultuur., met een taal, zeden en gewoonten, die een sterk oud- Hollandsche inslag vertoonen. Het is niet alleen een politieke, maar ook een econo- nomische eenheid van beteekenis, ook voor ons land. Wij twijfelen niet, of uw belangstelling gaat ook uit naar dat Zuid-Afrika van de tegenwoordige tijd. Hoe de ontwikkeling van Zuid-Afrika heeft plaats gehad, zal in korte trekken voor de vertooning begint, worden uiteen gezet. De films zullen u daarna voeren door een land met een grootsche en ge weldige natuur, met een ongeëvenaard kli maat. Zij zullen u het bedyijf van deZuid- Afrikaansche boer toonen; ze zullen u een beeld geven van de ontwikkeling van het verkeerswezen in Zuid-Afrika en een blik doen slaan in de gro,crtsche ongerepte na tuur die er te vinden is in het Kruger Wildpark, waar wilde dieren in hun na tuurstaat bescherming genieten. Ieder lid L.T.B. of H.M. van L. mag één introducé meenemen. (Zie adv.) Prof. Keesom. Een nieuw resultaat met koudeproeven. In een vergadering der wis- en natuur kundige afdeeling van de vereenigi|ng tot het bevorderen van de beoefening der we tenschap onder de katholieken in Neder land, heeft de voorzitter, prof. dr. W. Keesom, meegedeeld, een week te voren in het Kryogeen Laboratorium te Leiden er in geslaagd te zijn, een ruimte van 10 vk. cM. af te koelen tot 0.75 K., de laagste temperatuur op aarde ooit verkregen, voor zoover bekend. Sportnieuws. We ontvingen dit verslagje van de Vrij dag gehouden vergadering van de Texel sche Korfbalbond: Uitspraak werd gedaan in de diverse protestkwesties. De uitslag was, dat het protest O.K.C.H.K.C. in hlet voordeel van O.K.C. werd beslist. S.E.O.L.T.O.— U.D.I. in het voordeel van U.D.I.; Zwaluw S.E.O.L.T.O. in het voordeel van Zwa luw; Verdo-NigroU.D.I. in het voordeel van U.D.I.H.K.C.—O.K.C.: O.K.C. krijgt nog een strafworp te nemen. H.K.C.— Zwaluw: overspelen. Stand Korfbalcompetitie, punten gesp. gew. gel. verl. voor tegen stand U.D.I. 10 7 2 1 35 7 16 VerdoNigro 10 6 3 1 29 10 15 O.K.C. 10 3 5 2 11 9 11 de Zwaluw 9 3 3 3 9 32 9 S.E.O.L.T.O. 10 4 6 12 22 4 H.K.C. 9 3 6 9 24 3 „Wie ontduikt daar?" „Wie lacht daar?" De dagbladen van de laatste dagen be vatten verscheidene berichten omtrent ont duiking van de benzinebelastijng. De po litie en de belastingambtenaren roken lont („benzine"?), legden beslag, maakten pro cesverbaal op en zullen wel zorgen, dat de verschuldigde benzinebelasting toch be taald wordt met nog een stevige toeslag en een dikke boete bovendien. Vanwege de belastingdienst wordt hier op met nadruk de aandacht gevestigd. Vooral in moeilijke tijden, als we thans doormaken, is het hoogst laakbaar de schatkist het haar toekomende bedrag te onthouden. Vóór 2 Januari had men van zijn voorraad benzine, indien grooter dan 100 Kg., aangifte moeten doen. Wie daar van thans nog kennis geeft, nog vóór de ijverig speurende politie- en belasting ambtenaren „er achter komen", zal zijn strafschuldigheid in elk geval vernii|ndcren Naar de Ambachtsschool. De aandacht van ouders en oudere jon gens wordt gevestigd op de adv. in dit nummer, waarin van de Ambachtsschool te Den Helder gesproken wordt. Wie twijfelt schrijve eens aan de directeur of ga met hem eens praten. Bescherm Uw keel Giften voor het Witte Kruis. Giften Algemeene Wijkverpleging. Voor elk van beide f2.50 ontvangen vai tam. K., den Burg. Van de fam. A.? van de fain. B. van de fam. C.? Wie bindt de strijd tegen die vraagteekens aan? Bouwvergunningen Sinds de vorige opgave zijn door B. en W. deze vergunningen verleend: Wilhelminalaan, drie woonhuizen, C. Bruijn Pz.Oudeschild, slooping en stichting pakhuis, A. Bakker Az.; Emnia- laan, woonhuis met kantoor, J.W.Bakker (voor Rijksontvanger); Oudeschild, ver bouw woonhuis, S.Hemelrijk (bewoner Jn. Hemelrijk); Z.-Eierland, schuurtje, J.H. van Boven; Warmoesstraat, verbouw woonhuis, J. S. Geus; Eierland, schuur, D. Koreer ('t Zand, gem. Zijpe). Naar een nieuwe, betere idag. „Stand houden! Elke orkaan is eenmaal uitgeraasd en wellicht zul- zij, die elkaar in de stormnacht tot het uiterste steunden, dan onder andere gedachten door de morgen schemering gezamenlijk voort kun nen schrijden naar een nieuwe, betere dag.". Steunt Texels Crisis-Comité. De Feestavond op 3 Februari. Het eeriheidscostuum der L R. Men schrijft ons: Zaterdag had hier een bestuurs- en ledenvergadering van de Landelijke Rij - vereenigmg „Texel" plaats. Dit was noo- dig met het oog op de groote plannen, die door de leden van „Texel" waren opgezet. Allen waren, op het jeugdige lid Van der Wal na, present. Het bestuur was wel niet voltallig, maar daar de leden het woord zouden voeren, was dit ook niet noodig. Het plan bestond hierifn: op 3 Febr. een orgineele ruiteravond op touw te zetten. Dit wil zeggen, een avond, die van aanvang tot einde het cachet zal moeten hebben inderdaad een ruiteravond te zijn. Deze avonden zijn zeer opvoedend en propagandistisch, mits zij oordeelkun dig in scène worden gezet. Ouders den ruiters, belangstellenden, donateurs, fa milieleden, gegadigden voor lidmaatschap, enz. moeten wonden geïntroduceerd. Als een dergelijke avond in gepaste gezellig heid wordt doorgebracht, dan zal dit waardeering vinden bij allen, die iets ge voelen voor onze mooie ruitersport en wat daarmede samengaat. Ook een echte pret-avond, 'de belooning voor de ruiters van een jaar hard hun best doen, kan ordelijk verloopen. Ook elders op de vaste wal 'wordt dit jaarlijksche feest altijd met verlangen tegemoet gezien. Hun eigen feest eens in 't jaar is tradjijtie ge worden. De avond wordt met eigen krach ten gezellig gemaakt: voordrachten, too- neelstukjes en andere verrassingen wisse len at met prettig dansen. Zoo werd be sloten, een tooneelstukje in studie te ne men, „Het ruiteraanzoek", geschreven door een lid der Ned. Federatie van L-R. Het stuk speelt op 't platteland, onjder eenvoudige boerenmenschen. De vader wil van de sport van 't platteland niets weten, doch door het energiek optreden van een L.R. in een naburig dorp krijgt hij een andere kijk op de zaak en geeft hij zijn kinderen gelegenheid aan deze sport mee te doen. Een romantisch tintje wordt aan het stuk gegeven, mits goed gespeeldis het een prettig kijken, een stuk met groote propagandistische waarde. Toezegging door gevatte koude, zwaar gevoel m hoota en ledematen, Influenza, Griep, Kheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in ai deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. TEXELSCHE COURAN O verzorg haar dagelijks - gorgel droog met t 25, 45 cn 65 ct».

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1