Uitkeering Wegen- en Rijwielbelasting. Texels Crisis-comité. werd gedaan van eenige voordrachten. Het plan is ook een verloting op touw te zetten. Gedurende geheel de avond zal gelegenheid tot dansen bestaan. Die avond zal zeker slagen. Tevens werd besproken ■het kleedingvraagstUk, inderdaad zeer be langrijk, daar onze Rijvereen. noodzake lijk een behoorlijk tenue moét hebben. Jammer, dat de economische toestanden op heden en in de toekomst er niet roos kleurig uitzien. Bij de bespreking echter van prijzen, betaling, enz. bleek het nogal genadig at te komen. Het te kiezen tenue zonder twijfel eenvoudig, degelijk en niet duur. Het is gekozen als eenheids-uniform voor alle L.R. Verplichtend is het echter niet. Met instemming van alle leden en bestuur zullen hierover de ouders worden geraadpleegd. Onder dankzegging werd vervolgens deze aangename avond door de voorz., de heer Keesom, gesloten. (Zie adv.) Zie ook het volgend nummer, paarden- sportliefhebbers. Aan no. 105 van het Provinciaal Blad ontleenen we, dat over het afgeloopen jaar ingevolge de bepalingen der wegen- en rijwielbelasting o.m. wordt uitgekeerd aan Gemeente Texel f15700.—, Water schap Dertig Polders f4900.Polder Eierland f500.—. Totaal komt dus een bedrag van f21100.ten goede van ons eiland. In ons blad van 12 Dec. 1.1. werd reeds meegedeeld, dat ten raadhuize een samen komst plaats had, waarin tot oprichting van een gemeentelijk crisis-comité als on derdeel van het Nationaal Crisis-Comité werd besloten. Dit gemeentelijk centrale comité, dat zijn werkzaamheden ondergebracht heeft bij negen sub-comité's, zal thans met zijn taak beginnen. Het is de bedoeling, met behulp van lijsten wekelijksche of maan- delijksche bijdragen te vragen, waarmee zij ondersteund en geholpen kunnen wor den, die tengevolge van de moeilijke tijds omstandigheden in benarde toestand zijn geraakt. Aanvragen om steun kunnen tot de voorzitters van de sub-commissiën worden gericht. Het is hier de plaats er aan te herinne ren, dat het comité zich niet alleen ten doel stelt financieel te steunen, doch dat, het ook in andere opzichten hulp wilver- leenen. Door goede adviezen en door samenwerking kan dikwijls veel worden bereikt, wat zonder dat zeer bezwaarlijk scheen. Het centrale comité bestaat uit: W. B. Oort, voorz.; R.P.KeijserCz., vice-voorz. C. Jonker, secr.; A. Broekman, penn. Vertegenwoordigers van kerkgenootschap pen en partijen: Jac. Bruijn, Ds. Buskes, Ds. Van der Leer, Pastoor Van Ruijven, Ds. Vis, Ds. Visser. Vertegenw. van ver schillende polderbesturen: J. S. Dijt, R.P. Keijser Johz., W. H. Lap. Vertegenw. van verschillende corporaties: P. Dros, I.Vles- sing, H.J.Kraai, C.Keijser Hz., R. Stoep- ker en C. de Wit. Adviseurs: G. J. B. Mulder, notaris, en J.. C. Visser, voorz. Alg. Armbestuur. De sub-comité's zijn als volgt samen gesteld: 1. DEN BURG 1: W.H.Lap, voorz., J. G. Ph. Pisart, W.J.Dernison, mevr. Ds. H. Visser-Dewald, W.N.Kelder. 2. DEN BURG II: Jac. Kikkert Nz., voorz., J.Par- levliet, W.Slort, F. v.d. Weijden, C. Buis man en mej. J. Groenewold. 3. DE COCKSDORP: M.W. de Graaf, voorz., A. Blom, J. P. Rond, Ds. W.A.Plug, P. Buis. 4. EIERLAND: P. Dros Bz., voorz., H. Leber, R. Kelderhuis, Mevr. H. C. Plomp-Matthijsen, C.Stoepker, P. Stoep- ker, A. Mechielsen. 5. DEN HOORN: P. B. Riteco, voorz., T.Dogger, Ds. J. W. v. Petegem, IJ. Lap, Jb. Brans. 6. DE KOOG: A. Epe, voorz., C. D. Zaal, C. Kuip, Mevr. W. Lolkema-Alkema, P.Bak ker Jbz. 7. OOSTEREND-OOST: K. Vlaming, voorz., M.Kikkert, A. Vonk, B. T. Zondervan, S. Keijzer, H. P. Bolt, Reijer v.d. Vis Rz., Dirk Slik. 8. OUDE- SCHILD: J. Henkes, voorz., F. W. Krü- ger, Mej. J.W.Dros, past. C. F. J. Ber- kemeyer, C. A. Kaczor. 9. DE WAAL: Ds. N. J. v. 't Hooft, voorz., C. A. Keij ser, secr., Alm. Eelman, W.S. Keijser, P. Verbeme Jz. Huldigingsavond S. V. Texel. i Men schrijft ons: Zondag werden de kampioenen, de spe lers van Texel I, in een feestelijke intieme bijeenkomst in hotel Texel gehuldigd. De heer burgemeester gaf door zijn tegen woordigheid een blijk van belangstelling, door bestuur en leden op hooge prijs ge steld. Na een kort woord ter inleiding van de voorz., de heer D. Dapper, die doel en beteekenis van deze avond uiteen zette, was het woord aan burgemeester Oort, eere-voorz., der vereeniging, 'die met veel waardeering over de prestatie van onze voetballers sprak en hun veel succes toe wenschte in de K.N.V.B. De kampioenen werden achtereenvolgens aan de heer Oort voorgesteld. Namens het bestuur werd de spelers van Texel I een fraaie foto van het elf tal, vervaardigd door Fotobureau „Hel der", overhandigd, welke zeer in de smaak viel. Vervolgens hield de heer Dapper een weldoordachte en uitvoerige toespraak,, waaruit we het volgende aanstippen: Eerst gewaagde spr. van de moeilijke jaren onzer S.V., waarin een vrij groote schuldenlast haar bezwaarde. Dank zij energiek werken is zij thans in een beten positie gekomen, mede dank zij de gun stige afloop van de „Oostersche Stad". Van die tijd dateert het prettige vereeni- gingsleven, de goede clubgeest. De elftal len werden goed verzorgd en trokken er compleet op uit. Er werd ernstig aan gepakt en in volkomen harmonie. Spr. memoreert de vroegere pogingen om de kampioensplaats te bezetten: Iin seizoen 1929-'30 had T. de laatste wed strijd, tegen Helder II, slechts gelijk te spelen, maar met 01 werd verloren. In 1930-'31 was Sparta (Schagen) het troe telkind van Brussel, de secr.-penn. van de N.H.V.B. Sparta moest kampioen wor den. In de laatste wedstrijd, de beslis sende, leidde scheidsrechter Meerman 5 kwartier goed, maar toen kende hij een goal in buitenspel toe en was T.'s kans verkeken. T. protesteerde, maar verloor. In 1931-'32 werd T.'s volharding met goede uitslag bekroond. T. was onbestre den de sterkste. Nu is de weg gebaand naar de K.N.V.B., de wensch van elk rechtgeaard voetballer. Zeer veel clubs, ook offic. personen van de N.H.V.B. .(Pro- test-Comm.!) rneenen, dat voor T. in de K.N.V.B. geen plaats is, maar T. zal sterk probeeren het tegendeel te bewij zen en hoopt daarbij op medewerking van T.E.S.O. en anderen. Aan de wegens een ongeval uitgevallen speler Van Rheenen wijdde spr. eenjge sympathieke woorden. Spr. hoopte, dat de kampioenen van de beste wil bezield, ook in de groote Bond T.'s naam hoog zouden houden en deed een beroep op hun sportiviteit, om de S.V. groot en sterk te maken en de pret tige geest daarin te bewaren. Spr. ver zocht mee te werken tot uitbreiding van het aantal leden en donateurs, flink te trainen en straks gehoor te geven aa,n de roepstem der Athletiek-Comm. Met dank aan allen, die de S.V. een goed hart toe dragen en steunen en de wensch, dat deze avond een prettig verloop zou hebben eindigde de voorz. zijn interessante toe spraak, (hier slechts beknopt weerge geven.) Namens de spelers werd nog het woord gevoerd door de heer Niek de Graaf,, aanvoerder, die dank zei voor de lof, hun' toegezwaaid. De heer Jac. Buijs vertolkte de gevoelens der supporters door harte lijke woorden van dank en sympathie aan bestuur en spelers over te brengen. Het verdere deel van de avond werd met zang, pianomuziek en dans genoeglijk doorgebracht. Een voordracht van de heer Niek Ran, op muziek en rijm, toepasselijk op de S.V., vond veel bijval. De Colum- bia-Kolster heeft goede diensten bewe zen. Het vrije gelagje, de aanwezigen aan geboden, viel er goed in. Kortom: het was 'n eoht gezellige avond, onze S.V. waardig. Zondag speelt T. 1 tegen het bekende Adelborstenelftal (den Helder.) T. I, de kampioen, is Zondag op Wie- ringen door de zwakste club uit de Ie afd. geslagen met 32. De Texelaars hebben het wat licht opgenomen en kwamen met slechts 10 man op. Dat had zeker niemand verwacht en behoefde ook niet. Het was T.'s eerste nederlaag! Jammer! Korfbalclub U.D.I. zal ter gelegenheid van haar kampioenschap waarmee we haar nog wel feliciteeren een feest avond voorbereiden. We komen hierop nader terug. We hopen inmiddels, dat het kampioenschap U.D.I. en de andere clubs tot nog grooter inspanning mag prikkelen en dat daarbij de sportiviteit nimmer uit het oog zal worden verloren. De Eendracht—De Hoop. In verband met het grondig nazien van de fabriek De Eendracht is de melk van De Eendracht vanaf j.l. Vrijdagavond aan de Waal geleverd. Voor de watervoorzie ning aan De Hoop werd water van De Eendracht, welke over zeer goed bacterio logisch vrij bedrijfswater beschikt, aange voerd. Met ingang van hedenmorgen wordt het bedrijf aan de Waal stopgezet Ook met de noodzakelijke uitbreiding van De Eendracht zal men dan evengoed kun nen voortgaan. De plannen voor deze uitbreiding worden uitgewerkt en zullen nog deze maand in de ledenvergadering worden behandeld. Uitslag landverhuring. Maandag werden door notaris Mulder publiek verhuurd voor de Armenkamers 'aan de Waalderstraat: 2.44.70 H.A. Ka- merlanden a.d. Waalderweg voor f160 (340) aan Joh. D. Roeper; 1.22.80 H.A^ Kamerfen op Akenbuurt voor f76 (120) aan Joh. Roeper Joh.Dz.; 1.58.40 H.A. Oostelijk Paterstuk en 1.51.60 H.A. Wes telijk Paterstuk in Openen samen voor f125 (resp. 185 en 205) aan C.Kuip Mz, (Vóór zes jaar was hieronder begrepen JANNES SPRAK: „Ik speel geen leentje-buur meer. Ik wil mijn krantje op tijd en regelmatig ontvangen. Het is waar: Voor de prijs van één si- gaar tweemaal per week de Tesselaar. Ik word ABONNEE. Dat kan me de kop niet kosten". 6 A. 80 cA. tuingrond, thans niet ver huurd). Totaal f361 tegenover f850 in 1926, dus ruim 57 pet. minder (tusschen haakjes staan de pachten van 1926). Voor de erven van wijlen Almert Visser werd verhuurd een woonhuis met schuur en plm. 6.25 H.A. weiland in polder het Horntje en een woonhuis met schuur, varkensboet, erf, bouwland en weiland in de Prins Hendrik polder, tezamen groot 6,27,80 H.A. voor f325 aan Paulus Kikkert Pz. Voor de fam. Dalmeijer, de Waal, 1.12.H.A. Buurtjesland bij Oudeschild voor f88 aan Simon Smit Pz. Het perceel aan de Hallerweg van Gebr. Kalis werd opgehouden. DIENSTREGELING T.E.S.O. Dank zij de vorderingen, welke de ar beid aan de haven maakt, en het lengen der dagen, kan T.E.S.O.'s „vroegboot" reeds a.s. Maandag over een week (25 Jan.) weer in de vaart worden gebracht. Ingaande 25 Januari is de dienst: Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.— 10.— 12.20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.— 11.15; 3.15. Van den Helder: 9.— 12.20; 4.15. Deze dienst blijft tot 1 Maart van kracht. Mogen we de lezer met klem aan raden, de annonce van T.E.S.O., voorko mende in dit nummer, uit te knippen! Met die wijzigingen per 25 Jan., 1 Maart en 1 April, raakt ge anders de kluts kwijt. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., Oosterend f 10.—. Het vervoer per T.E.S.O. in 1931. We geven hier een overzicht van het vervoer van passagiers, rijwielen en auto's in 1931, met daarnaast, ter verge lijking de getallen van 1930: 1930 1931 Passagiers: 105413 122307 Rijwielen: 20803 24675 Auto's (gewone): 2688 3410 Auto's (ziekenverv.)274 284 De toename met bijna 17000 passagiers zal voor een goed deel aan het vervoer van arbeiders, werkzaam aan de dijk- en havenwerken alhier, kunnen worden toe geschreven. Kerknieuws. De aangekondigde causerie met licht beelden over Rome, welke Ds. Buskes Vrijdag hier zou houden, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Ds. Buskes zal die avond te Oosterend over Luther, Cal- vijn en Zwingli spreken. (Zie „Predik beurten"). DE COCKSDORP. Tooneeluitvoering „Nooit Gedacht". Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Nooit Gedacht", uit Zuid-Eiierland een uitvoering in het café van de heer Nota. Opgevoerd werd: „Gebr. Kalkoen". Het strik, dat reeds meerdere malen op Texel werd opgevoerd, „doet" het altijd goed en werd ook thans weer met groote aan dacht gevolgd. De rollen waren in goede handen en er werd mooi spel gegeven. Over gebrek aan belangstelling behoefde het gezelschap niet te klagen. De zaal van de lieer Nota was flink bezet. Met een ge zellig bal werd de avond besloten. OOSTEREND. „De A. R. taak in Crisistijd." Het bestuur der A. R. Kiesvereen. al hier belegt op Vrijdag een openbare ver gadering, waarin als spreker optreedt het Kamerlid Chr. v.d. Heuvel. (Zie adv.) OOST. Bootje verloren gegaan. Tijdens die jongste storm is van hier weggedreven een platbooin visschers- bootje, plm. 15 voet lang, gemerkt TX 6, eigendom van de heer M. Dijker, uit -het Noorden. OUDESCHILD. Tooneeluitvoering P.A.L.V U. De Arbeiderstooneelvereeniging P.A.L. V.U. gaf Zondagavond een goed geslaag de uitvoering in de „Zeven Provinciën". Namens de vereeniging werden de vele aanwezigen (plm. 130) door de heer Stan daart welkom geheeten. Het tooneelspel „Karei v.d. Berg" doet ons zien wat socialisme is, aldus de heer Standaart. De directeur der fabriek is een overtuigd socialist en tracht dit op de fabriek door te voeren. Als de gordijnen dan vaneen gaan, zien we directeur Karei v.d. Berg (Jb. Koning) zijn vrouw Louise (N. Bruin-Hemelrijk), zijn schoonvader De Natulus (W. Wasse naar) en Kempers (J. Blom), een vroe gere huisvriend van de Natulus. Wema ken kennis met de ouders van v.d. Berg (P. Hemelrijk en D. Kooij-Kuijper), echte burgermenschjes met een hart van goud. Men kan al direct bemerken, dat het tus schen Karei v.d. Berg en zijn wouw niet is zooals het wezen moet. Karei leeft voor de arbeiders op de fabriek. Zijn vrouw is een geheel andere richting toegedaan en verwijt hem, dat hij de fabrieksarbeiders boven haar stelt. Karei doet steeds meer voor de arbeiders; dit wordt ook in de bladen vermeld en veroorzaakt een scène tusschen Karei en zijn wouw. Karei krijgt de Pres-comm. Mr. Jansen (W. Mets) bij zich, die hem waarschuwt, dat hij niet in het belang van de Mij. handelt. Karei zegt niet anders te kunnen. Karel's schoonvader zit nogal eens in geldver legenheid. Als hij weer bij Karei komt, zegt deze, dat hij hem niet meer kan hel pen. Karel's vrouw verwijt hem, dat hij meer met de arbeiders op heeft, dan met haar familie. De zoon van een van zijn arbeiders heeft als Karel's boekhouder zijn volle vertrouwen, maar berooft zich van het leven, wanneer een kastekort blijkt te bestaan. Dan bekent Karel's vrouw geld te hebben weggenomen om haar va der te redden. Karei vreesde dit reeds en had zichzelf reeds als de dader bekend gemaakt om zijn vrouw voor de schande te bewaren. De arbeiders dooden Karei. Pas wanneer zijn lijk thuisgebracht wordt, vallen Karel's wouw de schellen van de o ogen. Er werd door enkelen mooi spel ge geven, een een ieder maakte er van wat hij kon. Tetje Bruin was een allerliefst dienstmeisje. Het spel werd aandachtig gevolgd en het luid applaus na ieder be drijf bewees wel, dat de aanwezigen had den genoten. De heer Standaart sloot met een woord van dank en deelde mee, dat de collecte voor de stakende arbeiders in Twente en Groningen f20.65 opbracht. Door Jannie Hemelrijk en Tetje Bruin werd heel leuk voorgedragen Twee goede vriendinnen". Een leuk stel met aardig gevonden costuums. Gebruld van het lachen is er om de voordracht iJSulle- man heeft trouwplannen", door 'de dames de dames D. Kooij-Kuijper en Jannie He melrijk en de heer D. Kooij. Het spel was best en de costumeering niet minder. Het was een welverdiend succes. De muziek onder leiding van G. Smidt was zeer te roemen. Alzoo een in allen deele geslaagde avond. Hoog en laag water. Stond het water Donderdagmorgen 1.1. op de kade, ruim 1.60 boven N.A.P., Zon dagmiddag was het zoo laag, dat de boot maar nauwelijks op tijd kon varen. Toen stond het water bijna 1.20 beneden N.A.P. Dijk- en havenwerken. Met deze werken wordt zoetjesaan weer begonnen. Deze week zijn de timmerlieden weer gearriveerd, die aan het nieuwe havenhoofd bezig zijn. Aan de muur boven op de dijk rondom de haven, wordt steeds gewerkt. EIERLAND. Zakeonieuws. Vrijdag wordt hier door de heeren N. Dros en P. Mosk een rund- en var- kensslagerij geopend. Een adv. in dit nummer geeft nadere biezonderheden. DE KOOG. Die is er vroeg bij! Als een biezonderheid deelt men»ons mee, dat op het bloembollenland van de heer C. Kooiman alhier zich nu reeds een narcis, Golden Spur, verheft opeen 30 cM. lange steel. Van de vier knoppen zijn er reeds twee opengegegaain. Het is een merkwaardig gezicht. Daling Landpachtprijzen. Gisteren had hier de verhuring plaats van landerijen en eigendom der Ned. Herv. Diaconie. De thans bestede bedra gen zijn belangrijk lager dan die van 1926. H.A. 1926 1932 1.17.90 Koeienweid f172 f 76 0.77.70 Mientje 114 36 1.10.Kopjesland 154 36 0.35.40 Het Kerkhof 23 17 I.89.30 Voorste Roode boet 1.Middelste Roode boet 1Achterste Roode boet samen voor 420 145 In totaal in 1926 f883 en thans slechtsi f310, bijkans 65 pet. minder. Het perceel van de heer S.C.Eelman werd opgehouden. Korfbal. Zondag speelde U.D.I. een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een 12-tal uit Den Burg. (Geen Verdo-Nigro-spelers). Ongeveer half drie floot de scheidsrech ter Jn. Kiewiet Sr. de 12-tallen in 'tveld. Er ontwikkelde zich direct een tamelijk vlug spel, waarbij U.D.I. in de meerder heid was. Na eenige minuten wist U.D.I. een punt te maken door een mooi schot van mej. T.Daalder-Bonne. Het gelulde Den Burg voor de rust tweemaal de bal door de korf te gooien, doch beide punten werden niet geteld, als zijnde gedekt. De rust ging in met 10 voor U.D.I. Na de rust had U.D.I. spoedig weer de leiding. Het duurde niet lang of mej. T. Daalder-Bonne bracht met een prachtig schot de stand op 20. Na het omwisse len maakte mej. N. Eelman Bd. een punt (3—0), terwijl ook Den Burg nogal eens een mooi schot deed, doch zonder resul taat. Jn. Kiewiet Jr. bracht ten slotte de stand op 4—0. Wederom werd gewisseld. Er werd van beide kanten nog wel eenige O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2