De Nieuwe Texelsche Courant No 4599 45,le Jaargang. Woensdag 20 Jan. 1932 Van week tot week Winterteenen Texelsche Berichten Uw advertentie In <0t blad wordt op Texel huie aan huis gelesen. is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Jan 6,04 7.08 7.59 8,41 9,21 10,01 10.40 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5,07 WINTERD1ENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Zaterdagavond. De scheepsramp op de Zuiderzee. Had die voorKomen kunnen worden? Met groote deernis hebben we het ont zettend droeve lot vernomen, dat de be manning van de „Stanfries IV" op de Zuiderzee is ten deel gevallen. Is het steeds terugkeerend gevaar van plotseling opstekende stormen reeds erg genoeg, mededeelingen aan „de Telegraaf" van een vroegere kapitein dezer booten, die meer dan 2ó jaar gevaren heeft, voegt daar een element van onzekerheid en on gerustheid bij, waarop wij niet mogen na laten de aandacht te vestigen. Volgens deze zegsman gaat er de laatste jaren op deze booten gewoonlijk nooit een red dingsboot mee. Vuurpijlen of stakelinrich- tingen hebben de vaartuigen evenmin. Als een vaartuig in nood is, kan dat alleen overdag met een vlag kenbaar gemaakt worden. Vaak zijn er ook geen zwemves ten aanboord. De lading wordt meestal allesbehalve deskundig gestuwd. Naar ver luidt, stonden aan het dek van de vergane boot midscheeps twee lorries met ma chinerieën van 1500 en 800 kilo, zoodat het volgens deze zegsman best mogelijk is, dat deze aan het bewegen zijn geraakt, waarna de „Stanfries" slagzij kan heb ben gekregen en gekapseisd is. „Hope lijk", aldus besloot deze oud-kapitein, „zal dit treurige ongeval ten gevolge heb ben, dat er voortaan meer op de uitrus ting en lading der Zuiderzeebooten wordt gelet". Inderdaad. Het gebeurde doet de vraag rijzen of beter toezicht op de bin nenvaart de ramp niet had kunnen voor komen. Rond Hindenburg's Presidentschap. De Duitsche regeering was de laatste dagen niet slechts zeer actief in de bui- tenlandsche politiek maar ook in de bin- nenlandsche. Zij heeft Hitier naar Ber lijn laten komen, ten einde hem te polsen over de vraagzou ook uw partij, mitsgaders de partijen, waarmee de uwe bevriend is Duitsch-natio- nalen en Stalen Helm, het z.g. Harzburg- sche front er iets voor gevoelen om in overeenstemming met de andere partijen met uitzondering van de communisten pre sident Hindenburg, die over een paar maanden moet aftreden, te herkiezen, doch niet per volkstemming, zooals de wet voorschrijft, maar per Rijksdag, hetgeen mogelijk zou kunnen worden gemaakt? In dat geval zou de oude president bereid zijn in het belang van ons aller vaderland, het groote offer te brengen om nog een of meer jaren de lasten, de bezwarende moeite van het presidentschap te blijven dragen. Hitler aarzelde eerst, moest rugge spraak houden met de andere Harzbur- gers. Na die ruggespraak luidde het ant- tvoord: Ik vind het erg jammer, maar het gaat niet. Hugenberg wil er niets van we ten, Stalen Helm eerepresident Hinden burg wil er niets van weten, en ik wil er niets van weten. Niet uit gebrek aan eerbied voor de Rijkspresident die de nationaal-socialisten eenige jaren geleden wegens zijn hooge leeftijd niet met de kogel, als de andere onderteekenaars van de Haagsche overeenkomst, doch slechts met levenslang hadden willen straffen volstrekt niet, doch uit wettigheid, grond wettigheid. Komt er een volksstemmijng, dan zouden de heeren misschien wel be reid zijn Hindenburg met de anderen can- didaat te stellen. Doch per Rijksdag, per parlement, niet, nóóit. Daarmee is de zaak De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'. KLOOSTERBALSEM, zuivert - verzacht geneest Geen goad zoo goed." afgedaan, althans voor het oogenblik. Zij heeft verschillende kanten, ernstige kan ten. Wij kunnen daar echter niet nader in treden. Laat Europa Amerika alleen staan? In Mandsjoerije blijft Japan de ver overaar spelen. Het gaat steeds verder en treedt steeds aanmatigender op. Om China geeft het niets, om Europa geeft het niets, om Amerika geeft het niets. Om de Volkenbond evenmin. Japan is op de verkeerde weg en blijft op de verkeerde weg. Het is bezeten door een imperialis tische en nationalistische geest. Men kan niet beweren, dat Amerika's beroep op de mede-onderteekenaars van het negen-mogendhedenvendrag in zake China, op geestdriftige wijze beantwoord is. China heeft doen weten, dat het zich over Washingtons ingrijpen verheugt, ter wijl Japan niet alleen dat ingrijpen af wijst, maar tevens geneigd schijnt, herzie ning van het negen-mogendheden-vendrag te vragen, zoodra van toepassing van dit verdrag ernstig sprake zal zijn. Bevredi gend is deze gang van zaken stellig niet, en ot de eerbied voor verdragen er door groeien zal, mag zeker worden betwijfeld. De Japansche opvatting, dat de overeen komst moet worden herzien nu het Japan beter gelegen komt, dat Mandsjoerije zich onder Japansche auspiciën „onafhanke lijk" verklaart, behoeft slechts naar het gewone handelsrecht te worden overge bracht om haar onhoudbaarheid gedemon streerd te zien. Maar ook de wijze, waar op de Europeesche landen zich van de zaak afmaken en Amerika alleen laten staan bij de verdediging van 't verdrag van 1922, lijkt ons niet bewonderenswaar dig. Hoofdzaak blijft, dat men indertijd te Washington welbewust met Amerika een verdrag heeft gesloten, dat het algemeene Volkenbondspact op een zeer bepaald punt ongetwijfeld verstevigt, en dat juist zijn groote belang ontleende aan het feit, dat het niet-Volkenbondslid Amerika het mede onderteekende. Nu de omstandig heden van die aard zijn, dat Amerika op dit speciale verdrag een beroep meent te moeten doen, lijkt het, ook al met het oog op de positie der Europeesche lan den in China, geen gelukkige politiek hier tegenover een afwijzende houding aan te nemen. Aangezien Amerika geen Bondslid is, kan men immers met een beroep op Genève in deze niet volstaan. 45 en 65 cis. werkt als gorgelen Stille Omgangen: 6 en 13 Maart. Naar men ons vanwege het Gezelschap van de Stille Omgang te Amsterdam mee deelt, worden de nachtelijke Stille Omgan gen aldaar gehouden op 6 en 13 Maart a.s. De algemeene intentie luidt thans: „Redding uit de economische crisis, die ook op Maatschappelijk en Godsdienstig gebied zoo treurige gevolgen heeft." Giften voor het N.C.C. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend: dat giften voor het Nationaal Crisis comité op de hulpkantoren te de Cocks- dorp, Oosterend, en Oudeschild en op de poststations te Eierland, den Hoorn, de Koog en de Waal, kosteloos kunnen wor den gestort en dat voorts aan de op bovengenoemde kantoren en stations dienstdoende bestel lers gedurende de uitoefening van hun dienst kosteloos bedragen kunnen worden medegegeven. In beide vorenbedoelde gevallen zal een ontvangbewijs worden afgegeven. Weldadigheidszegels. Aan het postkantoor, de hulpkantoren en poststations op Texel werden aan ze gels voor het misdeelde en hulpbehoe vende kind ditmaal verkocht 4387 zegels, van 3 ct., 1529 van 8 ct., 2896 van 10 ct. en 120 van 16 ct., resp. met een frankeer- iwaard van 1.5 ct., 5 ct., 6 ct. en 12.5 ct. Zendingsfilm „Mentawei". Naar men ons meedeelt, zal in de eerste week der volgende maand de film „Men tawei", welke speciaal van de Rijnsche zending een beeld zal geven, op alle Texelsche dorpen worden vertoond. Tooneelvereeniiging P.A.L.V.U. De door „P.A.L.V.U." aangekondigde tooneeluitvocring, welke Zondag in hotel „Texel" gegeven zou worden, ging bij gebrek aan belangstelling niet door. De heer Standaart, voorz., deelde mee, dat de uitvoering op nader te bepalen datum doorgang zal vinden en vestigde er reeds de aandacht op, dat over eenige weken de Soc. Dem. Vrouwenclub hier zal optreden. Waar deze te Oudeschild veel sucoes oogstte, verwachtte spr. dat ook hier dan op een volle zaal gerekend mag worden. Auto door een brug gezakt. Donderdagmiddag zou de beladen vrachtauto van de firma C. R. Keijser en Co. (den Burg) te Julianadorp de brug over de Langevliet overrijden naar de boe renplaats, bewoond door de veehouder M. C. Roskam. Alles ging goed, maar toen ook de achterwielen op de brug kwamen, ging het bruggedeelte aan de wegzijde finaal naar beneden, ook de auto. De auto bleef met liet chassis op het eerste juk van de brug hangen en er gebeurde verder niets. De lading kon gelost worden, vele handen hielpen de auto weer op het begane pad. (Schager Crt.) OOSTEREND. Lezing Ds. Buskes. Vrijdagavond sprak ds. Buskes over het leven en het werk van de drie groote Hervormers, Luther, Zwingli en Calvijn. Geopend werd met het zingen van het eerste couplet van „Een vaste Burcht" en het lezen van Joh. 2, in welk hoofdstuk Jezus op de bruiloft en in de tempel ge zien wordt. Hierna gaat ds. voor in ge bed. Spr. heet de aanwezigen welkom. Met opzet heeft spr. het tweede hoofdstuk van het Johannes-Evangelie gelezen, omdat hierin duidelijk gezegd wordt, wat het werk der Hervorming eigenlijk was. Rome's kerk had te veel een onderscheid] gemaakt tusschen het leven der geestelij ken en dat der leeken. Men gaf de voor stelling dat het leven in een klooster veei vromer en veel meer tot Gods eer was. dan het leven in 't gezin. Men stelde de ongehuwde staat ver boven het leven van man en vrouw. De Heiland heeft ons evenwel door Zijn gaan naar de bruiloft te Kana getoond, dat Hij het huwelijk hoog achtte. In de tweede plaats was de kerk gaan handelen met de heiligste dingen. De aflaathandel maakte het mogelijk verge ving der zonden te ontvangen door geld. Het huis des Heeren werd tot een huis van koophandel gemaakt. Hiertegen zijn de Hervormers opgetreden. Zij hebben het volk opgeroepen van de dienst der af goden tot de dienst van de Eenige Ware God. Luther vanuit de practijk van het leven, steeds vragende: Hoe vind ik een God van genade. Hoe meer hij echter zocht, hoe onrustiger hij werd. Altijd bleef hij God zien als de Rechtvaardige die de zonde straft. O, als hij op zijn leven zag, beefde hij voor Gods toorn. Totdat hij ten laatste gezien heeft, dat hij' met al zijn werken God niet tevreden kon stellen, maar dat alleen het geloof de mensch zalig maakt. Zwingli is onder ons niet zoo bekend, en spr. heeft een oogenblik geaarzeld' ook iets van hem te vertellen. Zeker week hij op bepaalde punten af, toch heeft ook hij zijn aandeel gehad aan het groote werk der Hervorming. Het is bij Calvijn niet begonnen met de vraag: „Hoe word ik zalig"? God heeft recht op ons leven en wij hebben dat leven te gebruiken tot eer van God. Op alle terrein van het leven God groot gemaakt en tegelijk elkander dienen. De groote gedachte van Calvijn hebben we noodig. wanneer op maatschappelijk, pcf litiek en internationaal gebied die ge dachte uitgedragen en in practijk gebracht werd zou het er zeker anders uitzien. La,-/ ten we beginnen mét in eigen krjng daar naar te leven. Als we met Luther de God van genade gevonden hebben, dan met Calvijn het leven gebruikt tot eer van God. Als nog gezongen is het tweede cou plet van het Lutherlied gaat ds. over tot Helpt ons door de crisis heen! 0 Eén voor allen, allen één! 0 0 Steunt ons Texech Comité 0 Komt pakt aan, werkt allen mee! 0 0 Wanneer uw zolen kapot en uw hakken scheef geloopen zijn, kunt 4 0 u de reparatie gerust toevertrou- 0 4 wen aan G. SCHOTANUS, Wil- 4 helminalaan 16. Die maakt ze 0 4 zeer voordeelig, netjes en vlug. 4 het vertoonen van platen betrekking heb bende op het leven van Maarten Luther. (Zijn jeugd, zijn strijd met de Keizer, zijn bijbelvertaling, zijn strijd met de Doo- perschen en de Humanisten, enz. We stip pen slechts aan; het verslag zou anders eenige kolommen vullen). Vervolgens worden vertoond enkele platen, op het leven van Zwingli be trekking hebbende. Spr. is deze zomer te Zurich geweest en heeft daar ook de kerk; bezocht, waar Zwingli preekte. Wanneer men in een kerkgebouw komt, waarin zooveel gebeurd is, wordt een mensch stil. Daar staat nog dezelfde preekstoel, van welke Zwingli het Evangelie van een rijke Heiland bracht. En liet volk heeft die woorden ingedronken. Er is een groote ommekeer gekomen in die stad. Tenslotte nog enkele platen van Cal vijn, de Hervormer van Geneve. Ook hij heeft geen gemakkelijk leven gehad. De. meesten vonden hem veel te streng. Het was niet gemakkelijk, te leven, zooals Cal vijn dat eischte. Van alle vermakelijkhe den had hij een afkeer. Hij wilde Genève maken tot een beslist christelijke stad. Hij meende daarom uit de stad te moeten ver bannen allen, die een verkeerde of val- sclie leer invoerden. Zoo heeft hij mee gewerkt aan de veroordeeling van Servet. Wij gelooven, dat Calvijn hier te ver ging, aldus spr. Niet met het wereldlijke zwaard maar met het zwaard des Geestes moeten de ongeloovigen worden bestreden. Niet temin is Calvijn een dienstknecht van God geweest, die meer gedaan heeft voor de zaak van Gods Koninkrijk, dan wij allen tezamen. En het is een bewijs van zijn nederigheid, hem aan het einde van zijn leven te hooren klagen over zijn lauwheid in het werk van God. Alleen op de genade van Jezus Christus steunde hij in zijn laatste uren. Laten we luisteren naar Gods stem. God roept ons niet tot zulke groote dingen. Maar ook in ons leven kan God verheerlijkt worden, door ons werk, ook al is het maar eenvoudig werk. Als we het doen in getrouwheid, steeds vragende naar Zijn wil. Ds. gaat hierna voor in dankgebed en met het zingen van „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" wordt de bijeen komst gesloten. C.v.G. Onze politieke taak in crisistijd. Het was een mooie avond, toen Vrijdag j.l. alhier de heer Van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, sprak over bovenge noemd onderwerp. De heer v.d. H. is ten onzent geen onbekende, doch, gelijk de voorz. der A.R.Kiesvereenigijng in zijn inleidend woord opmerkte, hij is sinds zijn laatste rede alhier, niet geheel de zelfde meer. Hem werd een koninklijke onderscheiding verleend, met welk feit de heer Bolt hem gelukwenschte. Crisis op allerlei gebied. De heer v.d.H. ving zijn rede aan met te wijzen op het feit, dat 'de huidijge crisis niet alleen een economische is, maar op allerlei terrein voorkomt. Politiek is er het ten gronde gaan van het parlementaire stelsel; op sociaal gebied openbaart de crisis zich in arbeidsconflicten (denk aan, Twente) op het gebied der zeden mer ken we het losser worden der zeden, on dermijning van het huwelijk; in de wereld des geestes heerscht anarchie en vijand schap tegen het gezag. En dit zijn dan nog maar enkele voorbeelden van de cri sis op genoemde terreinen. Op econo misch gebied is de in 1929 begonnen cri sis thans doorgegaan tot alle bedrijven. Crisis-oorzaken. Als oorzaken der crisis mogen ge noemd: de wereldoorlog, die wereldver arming bracht; de vrede van '18, die de oorlog voortzette door het opleggen van zware verplichtingen, de protectionistische politiek, die productie-uitbreiding bracht en tevens afneming van gebruik; voorts allerlei uitvindingen, rationalisatie, afbe talingsstelsels. Toch is dit geen volledige verklaring. De crisis is tenslotte onver klaarbaar, aldus spreker. Als Christenen zien we er in een tuchtiging Gods, al leg gen we geen bepaald verband tusschen zonde en oordeelen (vgl. Lucas 13:1-5). In onze tijd laat God zien: wij kunnen het niet zonder Hem; techniek op zichzelf kan nog geen welvaart geven. Wij moeten er door leeren, dat wij van God afhanke lijk zijn. Onze plichten tegenover de crisis. Dit wil evenwel niet zeggen, dat we ide crisis dan maar over ons heen moeten TEXELSCHE COURANT et voorkomt verkoudheid.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1