DOOR DE ENORME Adverteeren Laat van u hooren Een Meisjesgezicht Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN ziet de zakenman zijn omzet en daarmee zijn winst al kleiner worden. Hij zal zijn bakens moeten verzetten, om daarvan niet de dupe te worden. Hij zal op omzet-vergroo- ting moeten aansturen en daartoe als een onfeilbaar middel kiezen: Wanneer zijn prijzen evenredig zijn aan de kwaliteit van zijn goederen, is succes verzekerd. Advertenties in de krant brengen koopers in de zaak. Illlll Met raad en daad staan we u ten jiijjj dienste. Adverteer! Wie niet adver- llilll teert komt achterop en laat zijn con- jjiill current vrij baan. Wijt slapte in Illlll zaken niet altoos aan de ongunst der lil tijden! Adverteer! Desnoods opbe- jjjjjj scheiden schaal. Waarom zou adver- llllll teeren ook U niet helpen? Met een Illlll advertentie in de Texelsche Courant lllill (oplaag ruim 2300 ex.) bereikt ge Illlll heel Texel huis aan huis. laten gaan. De mensch heeft ook zijn taak ten opzichte van de crisis. Er is een plicht voor ieder mensch. En hier ligt ook een taak voor de overheid. Volgt dan nu de vraag wat die taak der overheid is. Som-, migen willen de crisis laten uitzieken. Men meent, dat 'de maatschappij wel zal genezen, als men ze maar aan zichzelf overlaat. Misschien zou dat helpen, als iedereen het 'dan maar deed. Doch zulks is juist niet het geval; (denk aan de pro tectie). De overheid kan en mag daarom de toestand niet aan zijn lot overlaten. Met eenige voorbeelden wordt dit ver duidelijkt. Er is nood in tuin- en land bouwbedrijf, bij de veeboeren. Zeer zeker is de nood alleen geen argument voor hulpverleening door de regeering, want de keerzijde zou zijn, dat in betere jaren, ook de winst aan de regeering ten goede zou komen. Doch er zijn meer argumen ten voor ingrijpen van overheidswege. De werkloosheid zou grooter worden en is werkloosheid niet een der meest strie mende slagen? Dan, de ineenstorting van sommige bedrijven zou een gansche streek die van zulke bedrijven afhankelijk is, ten gronde doen gaan. En dan is er het feit, dat wij lijden onder de maatregelen, van anderen. Bescherming van bedrijven is daarom noodig. Inflatie-gevaar. Evenzeer wordt vereischt een goede zorg voor de financiën. Het is een bekend feit, dat binnen korte tijd tweemalen het gevaar voor inflatie dreigt (in 1023 en nu), terwijl we voor een vroegere inflatie dreiging in 'de geschiedenis moeten terug gaan tot 1845. Men hoede zich voor een verkeerd idee van inflatie. Sommigen vin den „een beetje inflatie niet erg". Doch men vergeet, dat men 't inflatie-gevaar ni|et in zijn hand heeft. Waar het een beetje is, daar wordt het erger. Bovendien, men mag geen inflatie kunstmatig maken; het zou brutale aanranding en onteigening zijn. Het nut van inflatie is ook niet in te zien: daling van 'de munt brengt overeenkomstige prijsstijging mede. Erger nog is de er uit voortvloeiende geestelijke verwildering: speculatiezucht. Inflatie is eer af te bidden dan te begeeren- (Slot volgt.) DEN BURG. Sportnieuws. Texel I—Adelborsten 9—3. Men schrijft ons: Na de gebruikelijke begroeting werd gestost. Texel won. De T. captain ver koos tegen de harde recht over het veld staande wind in te spelen. Texel begon met tien spelers. De verdediging waarin de gebrs. Ran een goede partij speelden, had de handen vol. Het duurde niet lang ot de „Adelborsten" hadden een 20 voorsprong. Toen kwam N.N. in het veld. en was het met het overwicht van A. ge daan. Men zag nu een gelijk opgaand spel. Voor de rust wist T. nog gelijk te maken. Het gemis van Van Rheenen was goed zichtbaar, ofschoon de halflinie goed speelde. Na de rust werd van beide kan ten weer goed aangepakt, maar in hoofd zaak op de A.-helft gespeeld. De A. wis ten er nog een puntje bij te maken, terwijl T. er nog zeven bij maakte. Zoo ein digde deze wedstrijd met 93 voor T. De A. waren met drie invallers, bij T. misten wij Van Rheenen en D. Zuide- wind, maar de invallers voldeden uitmun tend. Vooral Jo Ran was op zijn back plaats gauw ingespeeld. Het spel was voor de rust't aanzien waard voor 't pu bliek, dat in grooten getale opgekomen was. Na de rust was het spel veel te een zijdig. T. was voor A. te sterk. We zien A., een sportieve ploeg, hier gaarne nog eens terug. Het was goed gezien Gebr. Ran weer eens als back te plaatsen. Die proef is goed geslaagd. Zaterdag is de commissie voor School- voetbal weer bijeen geweest om plannen te maken. Er zullen wederom schoolvoet- balwedstrijden georganiseerd worden. Ge tracht wordt zooveel mogelijk deelnemers te krijgen. Zoo noodig kunnen kleine scholen worden gecombineerd. De wissel- Crijs is thans voor de tweede maal in het ezit van de R.K. School. Wanneer deze voor de derde maal zegeviert, wordt de prijs, bestaande in een plaquette in lijst, voor goed haar eigendom. Wie korfbalkampioen? Verdo-Nigro, Seolto en O.K.C. stellen pogingen in het werk de vergadering waarin de protesten behandeld zijn en U.D.l. tot kampioen bevorderd werd, on geldig te verklaren, daar Verdo-Nigro en Seolto niet in de gelegenheid zijn ge weest die vergadering bij te wonen. De nieuwe Zendingsfilra. Omtrent de Zendingsfilm, (zie le pag.) meldt men nog, dat deze 1 Febr. nam. halt vijf voor de jeugd in „Eben Haëzer" alhier vertoond zal worden (entree 25 ct.) en 's avonds 8 uur in de N.H. Kerk (entree 40 ct.) De film voert de toeschouwers naar de Mentawei-eilanden aan de W.-kust van Sumatra, in het eind 'der vorige eeuw nog zeer weinig bekend. In 1902 is de Rijnsche Zending van Barmen hier de ar beid begonnen. Deze eerste arbeid werd als in bloed gedoopt, want de eerstei zendeling Lett viel in 1909 onder moor denaarshanden. Maar het werk werd niet opgegeven. Anderen traden in zijn voet stappen. Tot heden toe. En met vrucht. Stroomafsluiting T.E.M. Heel Texei zal het morgenmiddag een paar uur zonder electr. stroom moeten stellen. Houdt er rekening mee. (zie adv.) Er moet in de centrale aan de schakel installaties gewerkt worden. Aan afslui ting valt dus niet te ontkomen. Bericht aan vlasbouwers. Aan de oproep van B. en W., onder het opschrift „Vlasrepelen", in onze vorige twee nrs. verschenen, is door slechts vijf landbouwers voldaan. De meesten willen, liever afwachten, zoo deelde men ons mee, hetgeen niet goed te praten is. Het ligt in de bedoeling van B. en W. te bevorde ren, dat het vlas zonder financi eel e scha voor de landbouwer gere peld wordt, bij wijze van werkverschaf fing. Daarna kan het vlas geborgen wor den, hetgeen de kwaliteit ten goede zal komen. Alsnog bestaat ten gemeente huize gelegenheid tot aangifte van hoe veelheid en mededeeling van verdere ge gevens. Uitvoering Fanfare „D.E.K." Vrijdag- en Zaterdagavond gaf „D,E. K." onder leiding van de heer P. B. Rite- co, haar reeds zoo lang uitgestelde uit voering, de eerste avond uitsluitend voor donateurs en Zaterdagavond tot stijvipg der kas. Beide avonden was de zaal ge heel bezet. Nadat de voorz., de heer Jb. Kiljan, allen welkom had geheeten, werd een aan vang gemaakt. Ten gehoore werden ge bracht een zevental muzieknummers, bijna alle nieuw ingestudeerde, welke zeker de verwachtingen overtroffen. Ze weiden af gewisseld door voordrachten van de hee- ren M. Witte, D. Drijver, A. Smit en 1. Bruijn. Beide avonden werd er tijdens de pauze een verloting gehouden. Verloot werden de 'eerste avond een azalea, 2 taarten en een kistje sigaren, welke gewonnen wer den door de heeren G. Duinker, P. B. Riteco, Jac. Kalis en C. Lap. Eén der taar ten was door de heer D.Duinker gratis verstrekt. De tweede avond werden er ver loot een fruitmand, een taart en een kistje sigaren, gewonnen door de heeren Jac. de jager en 2e ien 3e prijs vielen ten deel aan twee steenzetters van het Horntje. Na de pauze werd opgevoerd een too- neelstukje „De nachtwacht op de maan". De nachtwacht van Oksburg (Jac. Kil jan) lag veelal met de studenten daar ter plaatse overhoop en deze verzonnen na een nacht eenzame opsluiting van een tweetal hunner, op wraak. Het plan werd uitgewerkt in 't café van kastelein Klomp (S. Hin). Studenten waren I. Bruijn, M. Witte, D. Drijver en P. Drijver. Het gelukte hun die nachtwacht door middel van een slaappoeder onschadelijk te ma ken en hem zoo in een kinderwagen de reis naar de maan te laten ondernemen. Tegelijkertijd werd hij met een gieter be goten, wat een idee van een reis door de wolken moest geven. Ze kregen hem zoo ver, dat hij beloofde, de studenten nooit meer lastig te zullen vallen. Tenslotte verscheen de burgemeester (A. Smit) ten tooneele, die de nachtwacht een verma ning gaf, daar hij zich in zijn diensttijd had laten tracteeren. De rollen werden goed gespeeld. Tot het sluitingsuur was er beide avon den een gezellig bal. De heeren Eel man en Bakker zorgden voor goede muziek. Beplanting rond het Sportterrein. Men heeft hier een aanvang gemaakt met het aanbrengen eener beplanting, rondom het sportterrein. OOST. Uitvoering Fanfarecorps „V.I.O.S." Fanfarecorps „V.I.O.S". (dir.: de heer B.T.Zondervan) geeft op 30 en 31 Jan. een uitvoering in ,,'t Wapen van Amster dam" te Oosterend (zie adv. volgend nr.) verliest ook bij guur en schraal weer nim mer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „zij"-crême in te wrijven. Voor de prijs van één sigaar: Tweemaal per week „de Texelaar". IflHmflflIlilini&l BINNENLAND. BflfflimnfflHHIHI Te Den Helder is de bezoldigde bestuurder van de Bond van Marinesche pelingen D.C.A. de Zwart wegens een kas tekort van f24000 meteen ontslagen. De man was tevens lid van de raad en vveth. van financiën, voor welke functies hij heeft bedankt. Hij heeft de stad nu verlaten, waar hij algemeen gea:ht werd en het vertrouwen genoot, ,,'t Kan ver- keeren". Houdt er de moed maar in! We lezen in „In- en Uitvoer": De vooruitzichten zijn inderdaad zeer somber en slecht, maar Nederland is een financieel sterk land, wij zijn 'n land, dat groote vorderingen op en geringe schul den aan het buitenland heeft. Nederland staat er dus buitengewoon sterk voor. Het vertrouwen is gewettigd 'dat de aanpas sing aan de veranderde conjunctuur voor ons, zonder groote ongelukken mogelijk zal zijn. Zomerdienst Ned. Spoorwegen gaat 22 Mei a.s. in. Westland. De eerste sla uit de koude kas is deze week naar Engeland ver zonden. Te Dordrecht is 's nachts ten post kantore gearresteerd een 41-jarige brie venbesteller, toen deze zich een brief met geldswaardige inhoud toeeigende. De man had ruim 20 dienstjaren en stal niet voor het eerst. De Middelburgsche brandweer heeft onderzocht, of zij het beroemde stadhuis tegen een onherstelbare vernieling bij brand zou kunnen behoeden. Het gebouw bleek overal te bereiken. Men kwam zelfs bij de wijzerborden van de toren. Te Groningen heeft het schilderij „Op de Uitkijk" van Jozef Israëls opeen veiling f 625 opgebracht. (Vroeger geschat op f3000.—.) nRUiMflllHUIIIUI BUITENLAND. KBMIIItllllllM Bij Bratislava viel een jonge man op ski's met zijn hoofd in een door stroopers geplaatste wildval, welke zich sloot en de ongelukkige worgde. Te Essen zijn gearresteerd 13 per sonen, verdacht van 30 inbraken in win kels van levensmiddelen. Santos (Brazilië). Het gemeentebe stuur besloot een miljoen zakken koffie als brandstof in de stedelijke gasfabriek te verstoken. In de laatste weken werd koffie ook gebruikt om locomotieven mee te stoken. In Hagen (Westfalen) is een depót van oorlogsmateriaal ontdekt. In een kel der waren vele geweren en revolvers op geslagen, honderd kilogram ontplofbare stoffen en veel munitie. Eenige personen werden gearresteerd. Parijs. De financieele Kamercommis sie heeft een verlaging der credieten voor de militaire luchtvaart ten bedrage van 70 miljoen voorgesteld. PREDIKBEURTEN. Woensdag 20 Januari HERV. GEMEENTE. Koog, 's av. half 8 Bijbellezing. Donderdag 21 Januari Oosterend, half 8 ds. Groenenberg Uit het leven van Dr. Kuiper (met lichtbeelden) Vrijdag 22 Jan. De Cocksdorp 7,30 uur Bijeenkomst jonge leden. Zondag 24 Januari HERV. GEMEENTE. Burg, nm 7 uur ds. Visser. Oudeschild, vm 10 uur ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm 10 uur ds. v. Petegem Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. De Cocksdorp, voorm. 10 uur Ds. Plug. Zuid-Eierland, nam. 3,30 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur de heer Kok van ldskenhuizen nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. P. J Smidts van den Helder half 7 kerkbus van de Koog MARKTBERICHTEN Alkmaar, 15 Jan. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 491 H.L. De prijzen waren per 100 KG. Tarwe 4,50 a 0.- Haver 6.50 a 8.25 Gerst chevalier 5,60 a 7.00 Bruine boonen 14,00 a 16,00 Groene erwten (kleine) 11, - a 13,50 Groene erwten (groote) 29.00 a 32,- Grauwe erwten 22,a 46,00 Eiervelling, Hollands Noorderkwartier -ilkmaar 16 Jan. Kipeieren. Aanvoer 175.000. 56,58 K.G. 3,60 a 4.00 d 100stuks 58/(30 K.G. 3.80 a f 4,10 ae luustuks 60/62 4,00 a 4.30 62/64 4,20 a 5,00 Kleine eieren 3, i 0 a 3.70 Eendeieren. Aanvoer 7.000 3.50 3.60 Eierveiling Texel, 18 Jan. Aangevoerd werden partijen, 65713 stuks Kipeieren 58-62 62-66 68-00 Kleine eieren Piepkuikens 0,65 Texel, 18 Jan. 1932. 1 Pink 4 kalveren 2 nuchtere kalveren 5 rammen 1 schaap 4 schrammen 20 biggen 3 korf oude kippen Purmerend, 19 Jan. 374 Runderen waaronder 251 vette koeien f 0,68 a f 0,76 40 Gelde koeien 120 a 180 60 Melkkoeien 250 a 320 27 vette kalveren per KG 1,00 a 1,20 217 Nuchtere kalveren 8,a 26, - 376 Vette varkens per KG 0.30 a 0.32 35 Magere varkens 12, - a 18.— 195 Biggen 5,— a 9, 400 Schapen 14,— a 25, - lammeren 0,— a 0,— 2,80 a 0, 20 a 30 a 20 a 25 INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burcrer-c .-ster en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. A. van 't Hoog, wonen|de te 'den Burg op Texel, om op het perceel, kadastraal bekend in sectie D., no. 3187 een inrichting voor machinale houtbewerking te mogen op richten, door hen voorwaardelijk is inge willigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 18 Januari 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT- CORRESPONDENTIE. „Ingez. Stukken", voor zoover ge schikt, worden Zaterdags opgenomen. Red. Wij verzoeken alle schrijvers van- ingezonden stukken zooveel mogelijk „kort en bondig" als motto te willen kiezen. Red. m BURGERLIJKE STAND DER a GEMEENTE TEXEL. van 16 tot en met 19 Jan. 1932. GEBORENLeendert Jan, zv Cornelis Heitje Roeper en Martje Garritsen. OVERLEDENZacharias Graaf, 57 jaar, geh. m. Maria Henrica van Empelen. Eenige kennisgeving voor Texel. M. ROEPER—Garritsen en C H. ROEPER Lz. geven kennis van de geboorte van een zoon Spang, 16 Januari 1932. ONDERTROUWD: A. J. KALIS en R. S. P. BREGMAN den Burg, Wilhelminalaan 28. Haarlem, Schouwtjeslaan 59. Huwelijksvoltrekking 27 Jan a.s. te Haarlem Heden overleed zacht en kalm na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde echtgenoot en vader ZACHARIAS GRAAF Lid der 3e orde in den ouderdom van ruim 57 jaar Wed. M. H. GRAAE-v. Empelen en kinderen, den Burg, Texel, 17 Jan. '32. School voetbal. DEN HOORN. 1 koe 3,60 3,90 0, 4,20 4,60 0- 3,50 p. KG 12 a 17 7 a 12 0,70 a 1,10

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2