l4 No 4600 45"° Jaargang. Zaterdag 23 Jan. 1932 ur"ïrr?f''r*1 TWEEDE BLAD STEUNE, WIE KAN BLIJFT STEUNEN Guur weer! VANDAAG. Denk er eens oyer. De Suikerbietëlverbouw op Texel in 1931. VOOR PLUIMVEEHOUDERS. Texelsche Berichten m e min mm mm min ami Draag niet het leed van gisteren mee Vandaag een nieuwe dag. En wat u gisteren schreien deed Wekt nu misschien uw lach Verheugt u in het morgenlicht En in ae gouden zon Verblijd u, dat ook weer voor u Een nieuwe dag begon. Ze gaan voorbij, o leef ze toch! En steeds met moed en kracht, Leef als een kind, dat onbevreesd Altijd het nieuwe wacht Wie 't leed van gisteren met zich draagt Is heden mat en moe, En naar de dag, die Morgen heet Gaat hij slechts aarz'lend toe. Hem schijnt het gansche leven wis Een eindelooze nacht Een kille, grauwe duisternis, Een onbegrepen klacht. ANNIE DE HOOG—NOOY. „H. Post". Leer te denken. Daar vaart men wel bij Er is op dit gebied zoo weinig concurrentie Wie vergaart wijsheid? Hij die bereid is van anderen te leeren. Wie is een mach tig man? Hij die zich weet te beheer- schen. Wie is rijk? Hij die met zijn lot tevreden is. Wie komt eere toe? Hem die de menschheid eer aandoet. Talmud. Met verwijzing naar gewoonterecht praat men nooit het onrecht goed. Vergeet nimmer dat van meening ver anderen en hem te volgen die uw meening veranderd heeft, u volstrekt niet tot een weerhaan stempelt. Marcus Aurelius. In God's naam, steek uw handen uit. Wanneer Waarheid, Erbarmen en de eeuwige stem van de Natuur bevelen, is er voor „onmogelijk" geen plaats in het woordenboek van een dapper man. C a r 1 y 1 e. De heer Joh. Rozendaal, agent en con troleur van Suikerfabriek „Holland" te Halfweg, schrijft ons: GROEI der bieten was in vergelijking imet 1930 zeer slecht te noemen. In 1930' werd op Texel verbouwd 102 H.A. bieten met een bruto opbrengst van 4.098.547 Kg. en netto 3.446.103 Kg. In 1931 waren deze getallen 80 H.A. met een opbrengst van 1.777.586 Kg. bruto en netto 1.461.877 Kg. wat een groot verschil is in opbrengst per H.A. berekend. DE OORZAAK hiervan zal wel vnl. gelegen zijn in de zware slagregens in 't voorjaar van 1931 en die direct na het uitzaaien der bieten. De biet verlangt een mooi zaaibed en vooral de jonge plant is teer. De opkomst der bieten wasi dan ook niet goed te noemen. Verder heeft het natte jaar een korte biet met veel takken gegeven. De biet toch wil op tijd droog zonnig weer. De biet moet een tijd hebben, dat ze naar vocht moet zoe ken. Is de ondergrond dan goed los, dan krijgt men een mooie gave en lange biet. HET SUIKERGEHALTE was ook ge middeld lager dan in 1930. Oorzaak zal wel zijn als boven: het vele water. DE PRIJZEN waren, vergeleken bij 1930, ook slecht te noemen. In 1930 f 15 voor bieten met 16 pet. suikergehalte met verhooging van f0.10 per 1/10 pet. boven 16 pet. Deze prijs is goed te noemen. Voor 1931 konden geen vaste prijzen worden gegeven met 't oog op de Rijks- premie. De bieten zijn dan ook in 1931 verbouwd op suikerprijs met een toeslag van de regeering. Was de suikerprijs in het voorjaar van '31 bij het afsluiten; van de contracten f10.(wat een bie- tenprijs had kunnen worden van plm. 4" 12.30), later is de suikermarkt weer aan groote schommelingen onderhevig ge weest, maar meest in dalende lijn, zoodat momenteel is uitbetaald f7.50 per 1000 Kg., waarin een groot gedeelte der Rijks premie is begrepen. .VOORUITZICHTEN: De eindafreke ning zal plaats hebben ongeveer Juni-Juli 1932. Wij zullen hopen, dat deze nog wat mee mag vallen. Gelukkig staat 't er nu voor 1932 wat beter voor, daar de steun aan de suikerbietenteelt is verhoogd van De ondragelijke lasten, waaronder een groot deel der bevolking gebukt gaat en die de welvaart en de volkskracht aantasten, sparen ook ons niet. Ook Neder land wordt ernstig getroffen en het meest kenmerkende van deze ramp is, dat het alle lagen der bevolking treft en nog de meeste zorgen en ellende veroorzaakt in gezinnen, waar gebrek en armoede angstvallig verzwegen en gemaskeerd wordt. De nood dringt en vraagt om een steunverleening voor de geheele tijdsduur van de crisis aan het nog krachtige en arbeidende volksdeel voor het zwakke en werklooze. In deze dringende nood nemen Crisis-comité's de leiding voor een krachtig na tionaal 'hulpbetoon. Een algemeene hulpvaardigheid wordt hierdoor levendig en als een warme, weldadige vloedgolf gaat het over de Lage Landen„Wij die kunnen, zullen steunen", en van alle zijden strekken hulpvaardige handen zich uit om hulp te brengen. Echter, de hulp, die noodig is om ons volk tegen inzinking te behoeden zal eerst doel treffen, indien deze van algemeene en langdurige aard is. De nood dringt, en zal ook nog lang blijven dringen. Het is daarom noodzakelijk de milde hand tot steunverleening vaardig te houden. Ieder Nederlander wordt daarom op gewekt te propageeren voor de leuze: 7 miljoen op 14 miljoen gld. Als dit nu_ een bietenprijs kan worden van f 14 af 15 per 1000 Kg., dan kunnen (en zullen) er ook wel weer bieten verbouwd worden, wat ten goede zal komen aan de boer maar ook aan de werkman. WAT DE TEELT BEDUIDT. Dat de suikerbietenteelt en -industrie voor ons land wel van beteekenis is, volgt hiier uit, dat gemiddeld in ons land verbouwd wordt per jaar 60.000 H.A. Hierin zit 'n bedrag van f 18.000.000 aan werkloonenen scheepsvrachten. Toch wel de moeite! En dat de suikerbieten bij een goede behan deling ook op Texel willen, blijkt uit het volgende: In polder Eierland verbouwde iemand in 1930 op middelmatige grond 4 H.A. bieten met een opbrengst van -235.262 Kg. bruto en 195.548 Kg. netto met een gemiddeld suikergehalte van 18.5 pet. Dit is uitstekend te noemen, maar het kan. Laat ons hopen, dat de bieten bouw in 1932 goed mag zijn. Het Noorden, 18 Jan. 1932. door B. VAN ASPEREN VERVENNE. (Rijkspluimveeteeltconsulent). Al zullen er in 1932 heel wat moeilijk heden zijn te overwinnen, toch zijn er lichtpunten. In de eerste plaats het groo- ter gebruik, in de hand gewerkt door de lage prijzen. Immers de bereiding kost weinig tijd, weinig aan arbeid en brand stof en na de oorlog is het gebruik van eieren dan ook dadelijk toegenomen, de loonen waren toen hooger. Een eierre- clamecampagne zal worden op touw ge zet, waartoe de Ned. Pluimveeteelt- Fed1, een plan zal laten uitwerken. In Duitsch- land en Engeland is de pluimveeteelt noodlijdender dan in ons land. In Duitsch- land toch zijn bedrijven verdwenen in ver band met de zeer hooge maisprijs. Boven dien zijn de boeren in Dui'tschland niet zoo vatbaar voor voorlichting. Wel wordt de Duitsche methode gepropageerd en is alles netjes op papier gezet, maar er is geen rekening gehouden met vakkennis. In Engeland is het niet veel beter, de nieuwe ideeën vinden er niet spoedig ingang. Ik voorzie, als de tijd iets gunstiger wordt, dat de vraag naar onze eieren zal komen en we een behoorlijk afzetgebied zullen vinden. De vraag is alleen maar hoe lang zal het dunen, eer we die gun stige tijd zullen krijgen. Op die vraag moet ik het zwijgen bewaren. Maar de pluimveehouders zullen zich meer moeten organiseeren. Denemarken b.v. heeft altijd nog gaatjes gevonden, voor de afzet van eieren, tegen behoor lijke prijs. De landbouwers zullen verkeeren in de meest gunstige omstandigheden voor de uitoefening van de pluimveehouderij. Zij hebben grond, die betrekkelijk niets kost; pluimvee brengt niet veel schade aan het weiland; groenvoer en graan kost hun niet veel en op voeding kan nog meer worden bezuinigd, door zoo noodig alleen met graan te voeren, wat ik echter alleen in uiterste nood zou aanbevelen. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen gaat Texel II op bezoek bij Schagen. Vertrek met de boot van 8 uur. Elftal: Jo Bruin D. Keijser, Jb. Geus Jac. deVeij, M.Koorn, T.v.Heerwaarden P.Bruin, A.Dros, P.Keur, Goddard, J.Bruin Afbericht bij D. Dapper, doch alléén als men w e r k e 1 ij k verhinderd is. Toelichting bij onze teckening. Wij beelden hierbij een teckening af van de kunstenaar Anton Pieck. Ze wordt beheerscht door een groote, grijze roof vogel, die neerschiet op zijn prooi: een kleine fraaie vogel, die in groote nood verkeert en moeizaam tracht te ontkomen aan liet dreigende doodsgevaar. Een stoot heeft de vogel reeds gehad; de wond en de geknakte vleugel getuigen van een welgerichte aanval. Maar vele hel pende handen strekken zich uit om hulp te verleenen in deze angstige strijd. Op de achtergrond een rotspartij, waarachter vlammen opstijgen en waar strijdende fi guren zijn getieekend. In deze strijd en in dit vuur vindt men het nest van de roof vogel, welke een treffend beeld geeft van het crisismanster. Op de voorgrond is het silhouet aangebracht van de ruïne van de Tempel van Castor en Pollux te Agrigenti als symbool van de dreigende ondergang der beschaving. Van het geheel gaat een biezondere suggestie uit. Het moge een doeltreffend middel zijn om tot steunverleening te blijven aansporen. Voor Uw handen. PUROL In het bestuur is het plan geopperd om' een Jubileum competitie te doen spelen tussclien Z.V.S. elftal U.L.O. elftal en Texel II. Waarschijnlijk wordt hier een bekertje bovengesteld voor no. 1. EIERLAND. LezingM. D. Dijt I.i. De veneeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouw-winterschool te Schagen organiseert een cursusvergadering op 25 Januari te Schagen, waar de heer M. D. Dijt, l.i., van hier, zal spreken over: Dö overeenkomst en het verschil tusschen de wereldcrisis van 1884 en de huildige en de consequenties voor ons productiestelsel in min Knap gekleed voor weinig geld. Het Nieuwe Modeblad reikt u de hand. Het 2e Januari-nr. bevat meer dan 80 modellen en bovendien twee complete knippatronenbladen op groot formaat: Ja ponnen, blouses, rokken, kleeding voor „bakvisschen" en jonge mannen (jas en sportpak), doelmatige kinderkleeding, Car navals-pakjes, borduurwerk, kralennaai- werk, de nieuwste modellen voor lingerie, haakpatronen (onderlijfje), enz. Met elkaar 16 pag. groot formaat. Voor Tex. Courant abonnees alleen: 95 ct. voor 6 :nrs. (per post f 1.25). Dat is beslistmaar weinig geld voor zoo'n keurig modeblad. TEXELSCHE COURANT 6ENEZIN6 >n PLEK )oos30-60,Tube80ct.BijApotli.en Drogisten.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1