Huldiging Jacob Buijs Jbz. Ontspanningsavond Het sub-comité Eierland van het Texelsohe Crisis-comité een vaste wekolijksche of raaandelijksche bijdrage of voor een gift ineens oen gift io natura Voor dit nr. bestemde ingez. stuk ken zijn, voor zoover mogelijk, in volgor- van 't binnenkomen geplaatst. Zie verder volgend 'nummer. RED. Van komen en gaan. Ingekomen gedurende de maand Dec.'31 Jan Lindeboom, grondw., Oudeschild, v. Geulle; J. Bühnen, monteur, Oosterend, v. Duitschland; A. Segers, stoker, Ooster end, van Duitschland; K. Pol, arb., Oos terend, Boschweg 31, van Munnekezijl, m. gezin; C. Zonneveld, arb., den Burg, Koo- gerweg, v. Broek in Waterland; O. de Jong. z.b., den Burg, Willi.laan 16, van 's Gravenhage; H. Hooijberg, kappersbe diende, den Burg, Or. Plaats 1, van Pur- merend; O. Ph. Vlas, bakkerskn., Oude schild 127, van den Helder; J. B. Nieuw- buurt, timmerman Oudeschild 93 van den Helder; M. Nowak, z.b. Oudeschild 55 v. Duitschland; C. Dalenberg, dienstb., Eierl. C 108, v. Amsterdam; J. M. Maris- sing, huish., den Burg, Schilderend 40, van Amsterdam; M. Burger, dienstb., den Burg, Weverstr. 101, van Duitschland; T. van den Zwaag, landarb., Eierland C58 van Rijperkerk; M. G. Bays-Veerdig, z.b. Oudeschild, v. Wieringen; B. Galema, landarb., Koogerveld K15, van Winsum; J. Mosk, visscher, Oudeschild, van Wie- ringen; J.J.v. Dijk, landarb., Oosterend, Boschweg 31, v. Nieuwe Niedorp; J. C. Dirks, z.b., den Burg, Koogerstr. 36, van Heemstede; J. Kalis, onderwijzeres, Hoo- geberg S 29, v. Hoogeveen; W. C. v.d. Bergh, z.b., den Burg, v. Delfzijl; E. M. E. L. Brakhahn, kapster, den Burg, Gast- huisstr. 7, v. Duitschland; K. Heerschap, smid, den Hoorn, v. Wieringerwaard; H. Taekema, opz., Oudeschild 203, van den Helder; M. Groes, arbeider, Oudeschild 128 van den Helder; G. Potter,' z.b., Ou deschild, van Bellïngwolde; B. Bosman, tuinman, den Burg, Steenenplaats 10, v. Overschie; Vertrokken in December: B.M.J.E. Verstegen, dienstb., Amers foort, Jac. Catsstr. 8; Th. J. A. de Vries, v. Vliegkamp n.d. Helder, O.Z.kazerne; E.v.d. Paard, arb., m. gezin n. Delfzijf, Weiwerd; M. Zutphen, schoenm., Eindho ven, Verwerstr. 82; M. C. Rijk, z.b. 's Gravenhage, Bothastr. 24; P. J. Noorden- ne, arb., m. gezin n. Sliednecht Trompstr. 29; M.E. Kamp, huish., den Helder, van der Hamstr. 17; C.A. Havenaar, P. A. Hillerstrüm, B.J.A. Koeman, B. J. P. Scheelings, van De Mok n. den Helder Wachtschip; P. P. Lenaerts van De Mok n. Willemsoord Marinekazerne; G. J. de Wit, arb., m. gezin n. Slilednecht B 269 H.H.G. v. Everdingen, stuurman, naar Argentinië; H.K.N. Wichtertjes, dienstb., n.' 's Gravenhage Columbusstr. 136; A. Mulderij, dienstb., n. Nieuweroord; G. Hania en A. Huijser v. De Mok tn. Am sterdam Gr. Kattenb.str. 19; Wed. B. Backer, z.b., n. Alkmaar Zeglis 38; W. Mooijen, bakkerskn., n. Velsen Wille- brordstr. 107; F. Eickelmann, vormer, n. Duitschland; R.S.P. Bregman, banketbak ker en A. J. Kalis, z.b., n. Haarlem; Schouwtjeslaan 59; A. Gomes, dienstb,., n. Zijpe, Burgerbrug p.a. J.Kramer; Alb. Blom, waker, n. Amsterdam Atjehstr. 116; J. A. v .d. Lans, van De Mok n. de Kooy; C. M. Blok en S. v. Hulsbergen van De Mok n. den Helder Heemskerck; D.Dei? ker, van De Mok n. Eindhoven Goud- bloemstr. 28. Sportnieuws. Morgen zal T,. 1 'zich hier met Helder II meten. Het zal ons benieuwen, hoe onze kampioen het er tegenover de reserve 3e klasser afbrengt, (zie adv.) Protestactie tegen Wetsontwerp-Terpstra. Men verzoekt ons de aandacht van be langstellenden te willen vestigen op de protestavond welke in verband met het Wetsontwerp-Terpstra op Maandag a.s. alhier wordt belegd. (Zie adv.) Bestuur V.I.O.D. De lieer W. N. Kelder, periodiek af tredend als bestuurslid van V.I.O.D., is bij eenige candidaatstelling herbenoemd voor de tweede zittingsperiode van vier jaar (De lijst werd door 27 leden geteekend), R K. Filmavonden. Naar men ons meedeelt is hier door het personeel der R.K. School een comité geformeerd, dat zich ten doel stelt, het geven van gezellige avonden met behulp van een daartoe aangeschaft filmapparaat We hebben dit toestel mogen bezichtigen en kunnen meededen, dat het er een is van het nieuwste type, een „Pathé-Ru- ral", speciaal bestemd voor het projec teeren van smalfilms. Het kan doodeen voudig op het lichtnet worden aange sloten, en zelfs, naar de heer Winter ons, verzekerde, eventueel voor het draaien van geluidsfilms worden uitgerust. Een groot voorded is nog, dat de te gebrui ken films alle onbrandbaar zullen zijn. De bediening van het toestel moet zeer eenvoudig wezen. Bij 'n proefvoorstelling heeft het uitstekend voldaan. Met belangstelling wordt de eerste voorstelling tegemoet gezien. Het comité zal ons geregeld op de hoogte van zijn plannen houden. Het ligt in de bedoe ling het toestel tegen een nader te be palen bedrag in huur te verstrekken. Na dere inlichtingen verstrekken de heeren Kievits, Winter en Buisman, onderwijzers aan de R.K. School. Woensdagmiddag had in hotel „E)e Lindeboom" de huldiging plaats van de heer Jacob Buijs Jbz., als lid der Plaatse-t iijke Commissie alhier van de Noord-en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, waarbij hemde gouden medaille der maat schappij werd uitgereikt. De heer Buijs had wegens gezondheids redenen zich genoodzaakt gezien zijn ont slag te nemen als commissielid. Voor de uitreiking van de medaille was de heer de Booij, secr. van het Hoofdbe stuur naar Texel gekomen, die de heer Buijs in warme bewoordingen de harte lijke dank der maatschappij bracht voor al het goede en vele, dat de heer Buijs in de ruim 24 jaar, dat hij commissielid was, had gedaan. Hij herinnerde aan de prettige wijze, waarop steeds met hem was samengewerkt en sprak de hoop uit, dat zijn gezondheidstoestand spoedig weer geheel normaal zou mogen zijn en dat hij daarvan nog vele jaren zou kunnen ge nieten. De heer Oort vertolkte de gevoelens van de commissieleden, sprak zijn spijt er over uit, dat de heer Buijs zich ge noodzaakt zag zijn ontslag te nemen en meende met recht te mogen verwachten, dat de belangstelling van de heer Buijs in het werk der maatschappij onverflauwd zou voortduren al kon hij daarin geen werkzaam aandeel meer nemen. Hierop dankte de heer Buijs het hoofd bestuur en de commissie voor de harte lijke woorden en verzekerde, dat het hem leed deed, uit de commissie te moeten tre den. Hij hoopte echter, nog lange jaren met het werk der maatschappij, dat zijn volle belangstelling zal blijven behouden, in contact te blijven. Behalve de heeren de Booy, Oort en Buijs, waren aanwezig de heeren D. C. Dros, A. Epe en W. H. Lap. Gewetensgeld. Bij de ontvanger der directe belastin gen alhier kwam f1200 „gewetensgeld" binnen. Een meevaller in een tijd van zooveel tegenvallers. Wie verbetert 't bod VOOR DE MANNELIJKE JEUGD. Men schrijft ons: Het bestuur van de Jeugdherberg heeft zich voorgesteld om te trachten aan de mannelijke jeugd, die in deze tijden dik wijls gebrek aan inspanning en ontspan ning heeft, enkele genoeglijke avonden te verschaffen. De wijze, waarop zij dit zal doen, kan nog nader met de jongelui over legd worden. In elk geval staat vast, dat Dinsdag a.s. (zie adv.) een samenkomst gehouden zal worden, die ongetwijfeld in hun smaak zal vallen. Het bestuur hoopt, dat van deze uitnoodigi'ng, die ook be doeld is voor ouderen, een ruim gebruik zal worden gemaakt. We juichen dit initiatief ten zeerste toe en spreken de wensch uit, dat deze avon den een gunstig onthaal mogen vinden en aan het gestelde doel zullen beantwoor den. Redactie. Rundveeverzekering „Texel." Gisteravond werd in „de Zwaan" ver gaderd door de deelhebbers in de Onderl. Rundveeverz. „Texel". Er waren 27 per sonen aanwezig. Na opening en lezing der notulen volgde mededeeling van ingekomen stukken. Blijkens het rapport der commissie, be last geweest met het nazien der rekenin gen van de adm. C. Stoepker, was alles in de puntjes bevonden, hetgeen de voorz. aanleiding gaf de heer Stoepker dank te brengen. Ontvangsten f3598.30; uitgaven 13067.09; batig saldo f531.21. Vervolgens werden eenige verzoek schriften behandeld. Naar aanleiding van een verzoek van de heer D. Brans, toege licht door de heer E. Noordijk, stelt het bestuur voor f75 vergoeding aan de heer Brans uit te keeren. Werd goedgevonden. In de vacature-Poot, door vertrek ont staan, werd voorzien door de benoeming van de heer J. Hoogenbosch, Zuidhaffel, met 17 stemmen. De heeren M. W. de Graaf en Joh. Bre mer werden herbenoemd. De salarissen van taxateurs en admini strateur werden vastgesteld als vorig jaar. Herbenoemd werden de taxateurs Jb. Brans en C. de Graaf. Voor het le halfjaar 1932 werd de pre mie bepaald op 1 pet., 2e halfjaar idem, naar beoordeeling van het bestuur. Tenslotte werd behandeld het voorstel „verandering slager slachtplaats" (zie ver slag Eierl.) Tot lid van de Commissile werd aangewezen de heer T. Koorn Gz. Op voorstel van de heer Stoepker wer den de heeren H.Klimp en E. Noordijk be noemd tot adviseerende leden van het bestuur. (Zie uitvoeriger verslag in het volgend nummer). Uitvoering Texelsch Fanfare. Gisteravond gaf Texelsch Fanfare onder de eminente leiding van de heer Th. C. Lugtenburg in hotel „Texel" voor een geheel gevulde zaal een alleszins ge slaagde uitvoering, welke hedenavond in verband met de groote toeloop zal worden herhaald. (Er zal geen derde uit voering plaats hebben, zooals vorig jaar, deelde de voorz. ons mee). Naar ons bleek was aan het programma een beknopte toelichting van de uit te voeren muzieknummers, van de hand van de heer Lugtenburg, toegevoegd, welke door de luisteraars zeker zal zijn gewaar deerd. De muziek werd min of meer om schreven, de bedoeling uiteengezet, de in deeling verklaard, hetgeen stellig het be grijpen van de composities in de hand heeft gewerkt. We juichen deze nieuwig heid in het programma toe en kunnen het bestuur aanbevelen ook bij volgende gelegenheden de directeur uit te noodigen zoo'n toelichting te willen geven. De avond werd geopend door de heer Jac. Schrama, die in het biezonder de heer en mevr. Oort verwelkomde. We laten hier een korte bespreking van het programma volgen, waarbij we voor 'n deel onze gegevens aan bovenbedoelde toelichting ontkenen. De K.L.M. - mar s c h, waarmee ge opend werd, en „G r o o t - R o 11 e r- dam", waarmee werd gesloten, zijn com posities van de Rotterdamsche toondichter Schootemeyer. Ze munten uit door een pakkende melodie, pittig tempo en rhythme en meesterlijke harmoniek. Geen wonder, dat ze alom populair geworden zijn en een plaatsje vonden bij menig di lettanten- en beroepsensemble. Meer van dit werk en we zouden het buiten Duit- sche import als Blankenburg, Von Blon enz. kunnen stellen. Maar daar zijn we nog niet aan toe. Van de vruchtbare componist Popy werd gespeeld Fête Prove n g a 1 e (Pro- vengaalsch Feest; de Provenge is een de partement in Z.O. Frankrijk), speciaal voor blaasorkest geschreven. De auteur is er zeer wel in geslaagd het feest aan ons geestesoog te doen voorbijgaan en maakte het de spelers daarbij niet moei lijk. Een kenmerk trouwens van Popy's meeste werk, dat zich door vlotheid en bekoorlijkheid van melodie onderscheidt. Zijn muziek eischt een goede voordracht; een verkeerde interpretatie laat de boel in duigen vallen. Bij Texelsch Fanfare zijn de teugels van het muzikaal bewind echter in vertrouwde handen en levert Pópy ook in dit opzicht geen zwarigheid op. De componist is zeer gezocht. Zijn naam kunnen we op vrijwel ieder muziekpro gramma van eenige beteekenis vimden. (We herinneren nog even aan zijn „Né- ron" !Ook een genot voor het oor). Artémis, marche cortège (Bruids- marsch) van Vaulet, voert ons naar het terrein van de oud-Griekscke mythologie en doet de godin Artémis voor ons oprij zen in heel haar krijgshaftigheid, in het volle bewustzijn harer waardigheid en bijkans onbegrensde invloed. Tafereelen van jolijt en luidruchtigheid wisselen met meer bezadigde „heroïsche" en „groot- sche" passages af. Met deze marsch, ge speeld door Helders Fanfare, behaalde de heer Lugtenburg op het Nat. Concours der Amsterdamsche Postharmonie een le prijs. Het critisch verslag loofde „het levendig en spontaan musiceeren, gepaard gaande met goed verzorgde techniek". Vooral het levendige, het enthousiasme gaf de jury aanleiding het corps voor die prijs in aanmerking te doen komen. „De techniek was mede goed verzorgd, de nuanceering zeer correct en de rhyth- miek prachtig." We mogen het stuk en dit oordeel van eerste klas muziekken- pers in aanmerking genomen, ons direc- tgurtje wel in eere houden. Hij zal ons corps nog ver brengen. Dat de directeur voor geen kleintje ver vaard is, leert ons de keuze van Offen bach's geestige ouverture „Orpheus i n de O nde rwere 1 d", een vrij zwaar stuk, subtiel van bouw, vol gratie,, doorweven van die echt-Fransche sfeer als waardoor de opera-comiques van an dere Fransche meesters zich kenmerken (Adam, Audran, Lecocq, etc.) Je moet al zeer vast op je beenen staan en noot- vast zijn om je met kans op succes aan „Orpheus" te wagen. Maar zooals we zoo vaak reeds bespeurden directeur „Lugtenburg" neemt 't „in den Burg niet luchtig" op, voert zijn mannen aan met élan, weet hen te bezielen en aan te zetten tot muzikale prestaties, waarvan zij wellicht zelfs niet gedroomd hebben. De uitvoering van „Orpheus" was er, om dit te bewijzen. De gansche onderwereld met zijn lugubere heirscharen en zijn onheil spellende geluiden brak open, toen de dirigent met zijn mannen, te zamen en in vereeniging me't „Orpheus", de strijd met de sinistere demonen waagde aan te bid den. Het ging er heet toe, maar de direc teur wist de zegen te bevechten. Over weldigend, mede dank zij het juist tempo, vol bravour, kwam het slot. Bravo! De „grande valse" Donausagen, van Fugik, verplaatst ons naar de „schone blaue Donau", waaraan heel veel sagen en legenden verbonden zijn, die met elkaar de componist stof gegeven hebben voor deze „beschrijvende" wals. De mee- sleepende melodie, de mysterieuze inlei ding tot het rijk van „Wahrheit und Dich- timg", fantasie en werkelijkheid, de'aar- dig gevonden contrasten zijn van dit mooie stuk de voornaamste kenmerken. Donizetti (van wie de toelichting niet sprak), na Rossini een der voornaamste Ital. componisten uit de le helft der 19e eeuw, was vertegenwoordigd door „N o c- turne", uit „Don Pasquale", een der weinige (van de plm. 70) opera's, welke de componist hebben overleefd. Bellini prijkte met een Duo uit de opera „Norma" op het programma. Hier viel te constateeren, voor zoover niet reeds bekend, een buitengewoon zoet-vloeiende melodie, een specifieke eigenschap voor deze Italiaan, waaraan hij zijn groote ver maardheid dankte. „Norma" gaat alge meen voor zijn meesterwerk door. Laatstgenoemde twee nummers namen de heer Lugtenburg en zijn jeugdig doch tertje A. Lugtenburg voor hun rekening, resp. tuba en sopraan-saxophoon. Een hartelijk applaus viel hen ten deel. De 12-j. Adriana trad hier voor het eerst op en sloeg zich zonder een zweem van schroom door de moeilijkheden heen; ze leverde een keurige prestatie, waarvoor haar bij monde van de voorz. een bloe menhulde werd gebracht. Keurig I Behalve „Donausagen" en „Groot- Rot terdam", werden alle nummers hier voor het eerst uitgevoerd. „Artémis" zal het vrije nummer zijn, waarmee het corps op a.s. concours in de afd. Uitmuntendheid uitkomt. In de pauze werden verloot een klok, schilderij, electr. theelichtje en schemer lamp, overgebleven van de fancy-fair. Ge wonnen door Frans Witte, Jan Vonk, Piet van der Vis en Piet Moerbeek. Na de pauze werd opgevoerd een vroo- lijk spel in één bedrijf van „Nonot", geti teld „Arme Rijken". Medewerking werd verleend door de dames Neeltje Zuidewind, Annie Kalis en Trijntje Bakker en de h.h. Niek de Jong, Simon Zijm, Willem Boon en Adr. Vonk. Er werd kostebijk om ge lachen, vooral om de echte komiek in de persoon van de heer De Jong. Tex. Fanfare mag met trotsch op deze avond terug zien. Het heeft zijn roem be vestigd. Een pluim op de hoed van di recteur en leden. Als solisten noemen: we nog de heeren Bouwsma,. Kortenhoe- ven en Adr. Vonk. Een gezellig bal besloot de avond. <3 Een portretlijst uit 9 Boekhandel Parkstraat. 9 U zult in ieder opzicht tevreden zijn. OOST. Eerste openbare uitvoering V LO S. Gaarne vestigen we de aandacht op de annonce in dit nummer, waarin Fanfare V.I.O.S., alhier, directeur de heer B. T, Zondervan, haar eerste openbare muziek uitvoering aankondigt. Het programma vermeldt 11 nummers en bovendien de tooneelstukjes „De Order van de Generaal" en „Drie Drama's in één Uur." We zijn er zeker van, dat V.I.O.S. zijn beste beentje vóór zal zetten om de luis teraars en toeschouwers een prettige avond te bezorgen. Bij voorbaat: veel succes I EIERLAND. is voornemens in de loop van de volgende week de bewoners van Eierland een lijst aan te bieden, waarop zij verzocht wor den, voor te teekenen, teneinde het comité in staat te stellen, de medeburgers, bij wie de nood het hoogst is, eenigszins te helpen. Aangezien sommigen, die toch graag willen geven, momenteel over weinig geld beschikken, maar wel te missen hebben (aardappelen, e.d.), zal de toezegging hiervan ook zeer op prijs gesteld worden. DEN HOORN. „De Onderneming" blijft „De Onderneming". Uit de Dinsdagavond gehouden verga dering van aandeelhouders der N.V. Zui velfabriek „De Onderneming" wordt ons het navolgende welwillend meegedeeld: Op herhaald verzoek van eenige leden van „de Onderneming" is door 't bestuur in overleg met een deskundige, nogmaals een algemeene vergadering uitgeschreven over „centralisatie", thans op Difisdag l.L Dat deze vergadering aller belangstel ling had, bewijst het feit, dat 46 van de 48 aandeelhouders de presentielijst tee kenden. Ongeveer half acht opent de directeur, de heer IJ. Lap, de vergadering meteen woord van welkom. Hij zegt, dat 't velen zeker verwonderd, moet hebben nogmaals te worden opgeroepen ter bespreking van eenzelfde onderwerp. Spr. wenscht, om dat er eenige critiek op 't bestuur wordt uitgeoefend, een kort financieel verslag te geven over 1931 en een overzicht van de voorwaarden, waaronder de fabriek over 1932 zou kunnen werken.

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2