Oe Nieuwe Texelsche Courant Ztfeêsgt No 4601 45ste Jaargang. Woensdag 27 Jan. 1932 Van week tot week Texelsche Berichten Texels Crisiscomité. Er wordt ook op u gerekend. Sngezonden Koopt Hollandsch vleesch Koopt Hollandsche boter! Gij steunt daarmee de Landbouw! is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 27 28 29 30 31 1 2 Febr 11,22 0.27 1,12 2,01 3,01 4.22 RljWIELEN en RIJTUIGEN 5,17 DIENSTREGELING. T.ES.O. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40. Van den Helder: 7.— 10.— 12/20; 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.11.15; 3.15. Van den Helder: 9.— 12.20; 4.15. Zaïeraagavuuu. Afdoende raad en daad moet komen. Het is een feit, dat G e n v e en de Volkenbond in deze tijden ontelbare miljoenen klagende mannen en vrouwen, die naar hulp en redding uit de nood uit zien, teleurstellen, zoodat zij verzin ken in onverschilligheid, of in wanhoop, of in haat tegen al wat bestaat. En zoó gevaarlijk worden deze onverschilligheid, wanhoop en haat, dat Mussolini de schrik om het hart is geslagen en hij zelf in wanhoop uitriep „Een tweede winter als de tegenwoordige is, kunnen en wil len de volken niet doorstaan. Komt niet, vóór de volgende winter afdoende raad en daad, dan komen de wereldrevolutie en de baaierd." Mussolini heeft gelijk. Hij ziet de dingen te dezen bpzichte goed in. Dat de nood in zijn eigen land een zijner drijfvee- ren is, doet er niet toe. Ongetwijfeld is ook in Italië de nood groot. De wereldhandel in een dwangbuis. Mussolini weet de pen goed te hantee- ren. Zijn artikelen zijn altijd lezenswaar dig, ook voor degenen, die het niet met hem eens zijn. Zijn „laatste waarschu wing" mag er zijn en mag ter harte wor den genomen door ieder, die géén onder gang van alles en allen wil. Volgens de Duce heeft de wereld thans een punt be reikt waarop snelle en doeltreffende maat regelen noodig zijn. De tijd van halve maatregelen is voorbij. Snel moeten de noodige besluiten worden genomen, uit stel mag niet meer worden veroorloofd. De wereldhandel zit in een dwangbuis Hooge tariefmuren aan alle kanten. Geen enkel land wil meer waren laten invoe ren, elk land wil daarentegen zooveel mo gelijk uitvoeren. Een economische oorlogstoestand. Daarbij komt de kwestie der oorlogs schulden en herstelbetalingen. Frankrijk en de Vereen. Staten zijn in het bezit van 75 pet. van het goud. Hoe zou men kunnen verwachten, dat de staten hun schulden betalen, wanneer zij hun beta lingen slechts in goud mogen verrichten hetwelk zij niet bezitten? In goederen be talen is ook onmogelijk, omdat de tarief muren der cnediteurstaten zóó hoog zijn dat de goederen geen grenzen meer kun nen passeeren. Sinds eenige tijd verkeert de wereld in een economische oorlogs toestand. Evenals bij 't uitbreken van 'n oorlog diplomatieke verdragen, heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Reeds hebben Spanje en Frankrijk hun handels verdragen met Italië opgezegd en heeft Zwitserland zijn handelsbetrekkingen met Duitschland verbroken. Binnenkort zal deze economische oorlogstoestand over de geheele wereld verbreid zijn. Het is niiets anders dan de terugkeer tot de versterkte steden van de Middeleeuwen. Thans is de tijd gekomen, dat de staatslieden bij eenkomen om de economische oorlog te doen eindigen. Vooral de goudkwestile moet dringend worden behandeld, want een werkelijke oplossing van de crisis is niet mogelijk zoolang Frankrijk en Ame rika het goudmonopolie hebben. Alle ta riefmuren moeten worden neergehaald, opdat de wereldhandel weer worde her steld en de staten hun betalingen in waren zullen kunnen verrichten. Geheimzinnige, onzichtbare machten. Dat is in orde. Dat is goed gezegd, Dat klinkt als een klok. Dat zijn behar tigenswaardige denkbeelden, raadgevin gen en voorstellen. En duskoint er niets van. Of komt er waarschijnlijk niets van. Of komt er slechts iets van. En dat iets dan misschien nog te laat. In elk geval is de kans .uiterst gering, dat Mussolini's denkbeelden voor 100 pet. of daaromtrent, worden verwezenlijkt, tijdig, vóór het te laat is. Het is de groot ste vloek van deze tijd, dat goede, red dende raadgevingen en denkbeelden niet worden behartigd, niet in daden worden omgezet. Dit niettegenstaande vermoede lijk de grootste helft der blanke mensch- heid't ermee eens is. Geheimzinnige mach ten, althans achter de schermen werkende, onzichtbare machten, weten al wat goed is en al wat goeds kan voortbrengen te; verijdelen. Deze machten schijnen helaas ook groote invloed uit te oefenen op ver schillende regeeringen. En dat kan de wereld, die naar uitkomst smacht, nood lottig worden. Onder.inge Rundveeverzekering „Texel". (In het vorig nummer namen we reeds een beknopt verslag op.) Vrijdagavond vergaderden de deelheb bers van bovengenoemde verzekering on der voorzitterschap van de heer M. W. de Graaf in „de Zwaan" alhier. Slechts 27 personen, bestuur medegerekend, hadden aan de oproep gehoor gegeven. In zijn openingswoord sprak de voorz. de wensch uit, dat de vereen, nog meer in groei zou toenemen. Waar het voor an dere vereenigingen er meestal somber uit ziet, aldus spr., onze vereen, nam toe in bloei en vooruitgang. Het saldo van de rekening zal straks uitwijzen, dat dit jaar het saldo nadeelig f284.21, thans ruim 1500 vooruitging. 32 nieuwe leden traden in 1931 toe, zoodat we thans 93 deel hebbers met voor het noordelijk deel 327 en voor het zuidelijk deel van Texel 420 koeien hebben. Na lezing der notulen door de secr., de heer C. Stoepker, waarvoor deze 'dank ontving, deelde de voorz. mee, dat de in gekomen stukken, n.l. van de heeren D. Brans en Joh. Witte Cz. strales zouden worden behandeld. Uit de rekening, welke was na gezien door de heeren T. Zijm, K. Lips en Jn. Hoogenbosch, in tegenwoordigheid van de heer Klimp, blijkt, dat er was ont vangen t 3598.30, uitgegeven f 3067.09, voordeelig saldo alzoo f531.21. Bij monde van deheer Klimp werd de adm., de heer C. Stoepker een pluim op de hoed gesto ken voor zijn uitstekend beheer en de ver gadering geadviseerd de rekening goed te keuren, hetwelk danook onder applaus ge beurde. Uitkeeringen. Medegedeeld werd, dat er voor 9 stuks vee uitkeering was; gedaan, tot een bedrag van f 1912.De cadavers hadden f411.24 opgebracht; zoo dat dit een nadeel was van ruim tlóOO. Een woord van dank wijdde de voorz. aan de heer A. Poot, die door vertrek naar elders aan de vereen, was ontvallen. Spr. herinnerde er aan, hoe de heer Poot door zijn werken en streven de vereen, had helpen oprichten en tot bloei brengen. Bij het bestuur kwam een rapport in van de heer E. N o o r d ij k betreffende een koe van de heer D. Brans. Deze koe was afgeslacht en omreden het een t.b.c.-lijder was, werd door de verz. geen vergoeding uitgekeerd. Uit het rapport bleek, dat dit dier echter niet direct voor t.b.c. moest worden afgekeurd, waarom geadviseerd werd, aan Br. toch een ver goeding toe te kennen. Het bestuur stelde voor alsnog f75.uit te keeren, hetgeen na eenige discussie door de verg. werd goedgevonden. Besloten werd dergelijke gevallen telkens afzonderlijk te behande len. Voor erkende t.b.c. gevallen wordt nimmer een uitkeering gedaan. Het ver zoek om vergoeding van de heer J o h. WitteCz., dat zoo'n t.b.c. geval be trof, werd na langdurige discussie afge wezen. Volgde verkiezing bestuurslid inde vacature-A. Poot. Door het bestuur wer den ter vergemakkelijking van de stem ming een drietal personen genoemd, n.l. de heeren D. Brans, Jn. Hoogebosch en J. Plaatsman. Gekozen de heer Jn. Hoo genbosch met 17 stemmen. Op de heeren D. Brans en J.Plaatsman werden resp. 5 en 1 stem uitgebracht. De heer P.Koorn kreeg 1 stem, terwijl er 3 van onwaarde waren. De heer Hoogenbosch nam op een desbetreffend verzoek de benoeming aan en werd verzocht aan de bestuurstafel plaats te nemen. Hierna volgde verkiezing van twee be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren M. W. de Graaf en Joh. Bre mer (herkiesbaar). De heer De Graaf werd met 26, de heer Joh. Bremer met 24 stemmen herkozen. De heeren S.Kuiper en P. Koorn verwierven elk één stem; één blanco. De heer Bremer nam zijn herbe noeming aan,- met welk besluit de voorz. de vergadering gelukwenschte. Op een verzoek van de heer Stoepker verklaarde; de heer De Graat ook zijn herbenoeming weder gaarne aan te zullen nemen. Spr. dankte en hoopte zijn beste krachten weder aan de vereen, te kunnen geven. Ook de heer Bremer bracht dank voor zijn herbenoeming. Het salaris der taxateurs werd hierna bepaald op het bedrag als vorig jaar: gewone halfjaarlijksche taxatie 20 ct .per koe uit de kas. Bij tusschentijdsche taxatie f 1.— tot en met f5.— tot 9 koeien. Het salaris van de administrateur werd bepaald op f 300. Op voorstel van het bestuur werden de heeren Jb. Brans en C. de Graat weder als taxateurs herbenoemd. Beiden ver klaarden hun benoeming weder aan te ne men. Ook de heer Stoepker zal voor 1932 zijn functie als adm. weder blijven vervul len. De premie blijft weder 1 pet. voor het le halfjaar; het bestuur werd ge machtigd deze voor het 2e halfjaar naar noodig blijkt, vast te stellen. Punt 9. Voorstel verandering slager slachtplaats. Na eenige toelichting werd besloten ook voor deze vereen, een lid voor een comm. te benoemen. Hier voor werd het bestuurslid de heer T. Koorn bij acclamatie aangewezen. Bij de rondvraag werd opgemerkt dat wel voor oude paarden, doch met voor oude koeien verandering in de premie wordt gebracht. Geantwoord werd, dat de premie voor jonge of oude koeien de zelfde blijft. De heer Brans had gaarne een hooger bedrag gehad, b.v. tot 80 pet. Voorz. be-' treurde het, dat Br. niet direct op het voorstel 'van liet bestuur bij de behande ling van zijn verzoek heeft gereageerd. Na eenige discussie wilde voorz. echter van de regel van niet op een eens genomen besluit terug te komen, afwijken en de vergadering laten stemmen. Met 19 tegen len 8 stemmen vóór, bleef echter het eerst genoemde besluit gehandhaafd en toonde de vergadering hiermede haar volle ver trouwen in het bestuur te stellen. Voorz. verklaarde hierna het voor deze keer te hebben laten gaan, doch voortaan niet meer van de regel van orde te zullen af wijken. Op voorstel van de heer Stoepker werd de vergadering verzocht de heeren H. Klimp en E. Noordijk, die van de oprich ting af het bestuur steeds met hun uit stekende adviezen hebben ten dienste ge staan, tot adviseerende leden van het be stuur te willen benoemen. Dit geschiedde onder luid applaus. De heeren Klimp en Noordijk verklaarden gaarne hiertoe be reid te zijn en steeds de belangen van de vereen, in 't oog te zullen houden. Voorz. sloot hierop de vergadering met de beste wenschen voor vereeniging en leden. L. \uchtdi® u fnad \*ch' die u Overzicht veemarkten. Scheen het, dat er begin Januari op sommige markten eens iets stijver ten- denz viel waar te nemen en vooral op de afdeeling varkens, deze week gaf de han del op de meeste markten en voor diverse veesoorten weer ongunstiger aanblik, schrijft het Alg. Holl. Landbouwblad. Flier en daar was het handelsverloop nóg slechter dan op de laatste markten in het vorig jaar het geval was, hetgeen zich ook op de prijzen deed gelden. Omtrent de wolveehandel waren de be richten deze week nog ongunstiger. Alge meen was er op eenige" vraag voor Frankrijk gerekend, doch nu de consen ten ook deze week uitbleven, was de han del vaak zeer slecht en nóg iets lager (o.a. te Leiden, Leeuwarden en Groningen). Onbestelbare poststukken. In de le helft van Januari werden als onbestelbaar (wegens onvolledig adres of onvoldoende frankeering) terugontvangen stukken bestemd voor: 1. Fam. Relderok of Breuchel te Delft. 2. „De Stad Amsterdam" te Amsterdam (afkomstig van te de Cocksdorp.) De nieuws- en advertentiekolom men van de Texelsche Courant staan kosteloos ter beschikking van De Directie. Radio op Texel. Eind Dec. 1.1. stonden ten postkantore alhier 341 op Texel in gebruik zijnde radioontvangtoestellen ingeschreven. (Eind Dec. 1930 305). We herinneren hier bij aan de verplichting van radio-toestel- bezitters van hun radio'tje ten postkantore aangifte te willen doen. Wie het verzuimt, stelt zich bloot aan boete of nog erger. Paardenfokkerij in Noord-Holland.. De prov. regelingscommissie voor de paardenfokkerij heelt besloten voor de invoer van een hengst van het trek- en een van het tuigpaardtype jaar 1932 uitte loven twee invoerpremiön, elk groot f50 maximum. De premie-keuringen voor hengsten worden tegelijk met de ver plichte keuringen gehouden. Merriepre- miekeuringen zullen dit jaar worden ge houden te Hoofddorp, Houtrakpolder en Wieringerwaard en te de Cocksdorp. (alleen voor trekpaard). De najaarsheug- stenkeuringen zijn vervallen. Aan prciniën voor merriën wordt in totaal uitgeloofd: voor tuigpaarden f 3625.voor trekpaar den f2270.Premiën voor jonge heng sten zijn vervalleneveneens invoerpre- miën voor merrieveulens. Het plaatselijk crisis-comité wendt zich tot de ingezetenen met een circulaire, waarin het dringend om medewerking ver zoekt tot het vormen van een crisisfonds. De malaise duurt voort en ongetwijfeld zullen de gevolgen voor Texel ook niet uitblijven. (Ze zijn er reeds). Een ieder wordt uitgenoodigd een vast bedrag per week ot per maand, tot weder opzegging beschikbaar te willen stellen. Geef desnoods een klein bedragje, Dat is beter toch dan niks. Hondend halve-stuiver-stukken Maken met elkaar een riks. Veertig van die riksen samen Geven toch een honderd pop. Met elkaar loopt dat zoo aardig Naar de tonnen immers op. Geachte redactie. Zoudt u zoo goed willen zijn 't onder staande in uw hlad op te nemen. Bij voor baat onze dank. Uit een advertentie in uw blad is ons gebleken, dat hier tegenwoordig buiten- landsch vleesch verkocht wordt. Waar een ieder hier nauw bij de landbouw betrok ken. is, zouden de besturen van onder staande landbouworganisaties er de inwo ners van Texel met de meeste nadruk om willen verzoeken toch geen buitenlandsch vleesch te koopen. Koopt dus uitsluitend uw koe- en varkensvleesch van die sla gers, die per advertentie bekend hebben gemaakt, dat ze alleen Hollandsch vee slachten. Daar hier ook nogal veel buitenlandsche boter verkocht wordt, zouden we tevens een beroep willen doen op de ingezetenen, om zooveel mogelijk producten van eigen bodem te koopen, dus Hollandsch vleesch en Hollandsche boter, gij steunt daarmede de landbouw. Namens de Besturen der Landbouworganisaties op Texel: Afd. Texel H. M. v. L. C. KEIJSER Hz., Voorz. A. J. KEIJSER, Secr. Afd. Eierland, H.M.v.L. R. STOERKER, Voorz. C. J. GEENSE, Secr. Afd. Texel, L.T.B. C. DE WIT, Voorz. A. COMMANDEUR, Secr. Uw advertentie In dit Mad wordt op Texel hub san hub getena. TEXELSCHE COURANT LICHT OP wordt beter door Doozen 3 25, 45 «n 65 cis. ##a IMMHNMfflMIfllKHflflm

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1